N°. 9691. "Vrijdag; 25 September. A0. 1891. (Deze Doarant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 24 September. LEIDSCI PRIJS DEZER COUR.ANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere lettors naar plaatsruimte. Voor hoe incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. De commissie voor de Volksbyeenkomsten alhier laat wederom lijsten circuleeren voor de weldra aan te vangen vergaderingen. Met opgewektheid kan zij dit jaar hare taak be ginnen immers, zjj zal nu kunnen beschikken over eeno flinke zaal. Het doel is, evenals het vorig jaar, wederom naast de gewone lezingen, die op zichzelven reeds zooveel bijval bij het volk vinden, concerten te doen geven, alsmede tooneelvoorstellingen. Het is bekend dat er door een groot deel van Leidens be volking telken jare tegen den winter met verlangen naar die bijeenkomsten wordt uitge zien en dat deze gaarne worden bijgewoond. Het nut er van zal niemand met grond kunnen ontkennen. Daarom is het te hopen en alles zins te verwachten dat zeer velen voor kaarten op de lijsten zullen teekenen, zoo mogelijk voor nog meer dan andere jaren, want hoewel met de nieuwe Stadszaal de gelegenheid tot vergaderen beter is geworden, nemen ook de kosten natuurlijk belangrijk toe. De anti-revolutionnaire kiesvereeniging „Nederland en Oranje" alhier heeft in hare gisteravond gehouden vergadering voor de herstemming op 29 Sept. a. s. tot candidaat voor lid van den gemeenteraad gesteld mr. E. De Vries, die, gelijk men weet, evenwel heeft verklaard eene eventueole benoeming niet te zullen aannemen. De heer Th. C. De Maaró, die morgen avond op het concert van den heer Johan Schmier in „Zomerzorg" zal optreden, is geen violist, maar violoncellist, die als zoodanig in ■de hoofdstad hoog staat aangeschreven. Bjj het examen voor sergeant, dat deze week door het 2de bat. van het 4de reg. inf. alhier is gehouden, hebben van de vijf kor poraals, die daaraan deelnamen, drie voldaan, en wel do korporaals Boomsma, Kitsma en Van Buuren. Volgens advertentie in ons vorig nommer zal weldra by de firma E. J. Brill alhier eene belangryke verkooping plaats hebben van werken over staatswetenschappen, wetgeving en rechtsgeleerdheid, over geschiedenis en aardrykskunde. Met den catalogus voor ons zien wp dat de rechtsgeleerdheid en politiek ruim 1000 nommers bevat, terwyl in de rubrieken „burgerlyke en politieke geschie denis van ons Vaderland en van onze Neder]. Oost-Indische bezittingen" nog een paar honderd nommers voorkomen, welke daarop betrekking hebben. Tal van reeksen van tyd- schriften en de beste uitgaven van de ge- zochtste werken worden daarby gevonden en als weinig in verkoop-catalogussen voorko mende afdeelingen zien wy hier vermeld het Bank- en Assurantiewezen, waarbij zeer veel belangryks wordt genoemd. By de afdeeling Aardrykskunde merken wij op een prachtig exemplaar van Mercator's "Wereld-atlas van 1585 en eene geheele reeks merkwaardige ontdekkingsreizen van af het einde der 16de eeuw en voortgezet tot in den laatsten tyd. De afdeeling Geschiedenis bevat vooral met betrekking tot de eerste Fransche omwente ling verscheidene zeldzame werken, terwyl daarin ook verschillende goede boeken over de geschiedenis van andere landen in en buiten Europa voorkomen. Als niet onbelangryk ver melden wy eene verzameling van 2570 facsi miles van handteekeningen van de 8ste tot het begin der 19de eeuw, welke uitvoerig onder No. 1265 wordt beschreven, zoo ook de weinig zoo compleet voorkomende verza meling „Les Hermites" onder No. 1275. De burgerlyke en politieke geschiedenis van ons Vaderland en van onze Oost-Indische Bezittingen en Plaatsbeschrijving vinden wy beschreven in een 500-tal nommers, waarby zeer vele werken betreffende de politieke inrichting dier gewesten voorkomen, welke hoogst belangryk mogen genoemd worden. De beschryving van eonige bibliotheek- benoodigdheden sluit den catalogus. "Wij vertrouwen dat menig liefhebber gaarne een aandachtig kijkje zal gaan nemen op de daartoe gestelde kykdagen. Zondag, 27 Sept. a. s., des voormiddags te 10 uren, hoopt de heer C. J. G. Van Hoog straten, predikant te 's-Gravenhago, in de Ned.-Herv. kerk te Leiderdorp voor de ge meente op te treden. Dienzelfden dag, des voormiddags, zal in de Ned.-Herv. kerk te Noordwyk-Binnen op treden ds. Van Druten, van Rynsburg. De heer P. N. Gysman. predikant te Zoe- terwoude, zal a. s. Zondag, des namiddags te twee uren, de vacature-beurt in de kerk der Ned.-Herv. gemeente van Hoogmade waar nemen. H. M. de Koningin-Regentes is voor nemens reeds a. s. Zaterdag van het Loo naar de residentie te komen, ten einde de commissie uit de Tweede Kamer der Staten- Generaal, belast met de aanbieding van het Adres van Antwoord op de Troonrede, te ontvangen. H. M. zal nog denzelfden dag naar het Loo terugkeeren. Z. K. H. de prins van Napels wordt den 30sten September a. s. te Amsterdam verwacht en zal door den Italiaanschen ge zant by ons hof aan de grenzen van ons land worden begroet. Z. K. H. zal eenige dagen in de hoofdstad verblyven en van daar uit eenige tochten naar omliggende merkwaardige steden in Noord-Holland maken. Na Amsterdam zal de kroonprins van Italië een bezoek aan Den Haag brengen, alwaar Z. K. H. en dit dient tot verbetering van een vroeger bericht vermoedelyk zyn in trek zal nemen in het hotel van de Itali- aansche legatie. Gedurende het verblyf van den Italiaan schen troonopvolger in ons land, hetwelk ongeveer eene week zal duren, zal Z. K. H. door HH. MM. op het Loo ontvangen worden. -De gezant van de Vereenigde Staten by ons Hof, de heer Thayer, is voornemens tegen de helft van de volgende maand een hem ver leend verlof in zyn vaderland te gaan dcor- brengen. Jhr. mr. Testa, gezantschapssecretaris eerste klasse by de Nederlandsche legatie te Brussel, is heden aan het „Hotel des Indos" in Den Haag afgestapt. De voorzitter van de Tweede Kamer heeft in de vergadering van gisteren mede gedeeld dat H. M. de Koningin-Regentes voornemens is in de eerstvolgende dagen naar de residentie te komen, ten einde het adres van de Tweede Kamer ter beantwoording van de Troonrede in ontvangst te nemen. Diensvolgens zal het adres worden aange boden door de commissie van redactie de heeren De Beaufort, Kerdyk, Van Karnebeek, Roëll en Van Houten waaraan toegevoegd werden de heeren Van der Schrieck, Van Bylandt en Kolkman. De voorzitter zal zich aan het hoofd der commissie stellen. Tot leden der huishoudelyke commissie werden gekozen de heeren Veegens (met 69) en Beelaerts v. Blokland (met 55 stemmen), de laatste ter vervanging van den heer Schim- melpenninck van Nyenhuis, die thans geen lid der Kamer meer is. De heer De Ram had 14 stemmen. Tot leden der gemengde commissie voor de stenographie werden gekozen de heeren De Beaufort, Schaapman en Mackay met 77, 76 en Ji stemmen. De heeren Smeenge, Heldt, v. d. Velden, Diepen en De Beaufort (uit Wyk-by-Duurstede) zijn tot leden der commissie voor de ver zoekschriften benoemd. Zondag zal het driehonderdjarig bestaan van de "Waalsche gemeente te 's-Gravenhage herdacht worden. De gemeenteraad van Delft benoemde gisteren tot gemeente-architect den heer N. A. C. Hartman, civiel- en bouwkundig ingenieur, werkzaam by de gemeentewerken te Arnhem. De Raad wees verder toe aan de heeren Busder en Druy vesteyn te Amsterdam do eerste serie der geldleening van f 187,000 tot een bedrag van f 85,000 tegen den koers van 9Sl5/)00 pCt. De statuten der vereeniginglo. „Sassen- heimsche bewaar-, naai- en breischool", 2o. „Brumineii's Belang", beide als rechtspersoon erkend volgens de wet van 22 April 1855 (Staatsblad No. 32), zyn opgenomen in de Staatscourant van 24 dezer. Laatstgenoemde vereeniging heeft ten doel de stoffelyke be langen der gemeente Brummen te bevorderen door het indienen van requesten of andere schifturen by de bevoegde overheid, het aan gaan van contracten tot verfraaiing of ver betering, het ondersteunen van nuttige in stellingen, het benoemen van bouwcommissiën en het doen vervaardigen van wandelkaarten en gidsen. In de gisternamiddag gehouden vergade ring van den gemeenteraad van Amsterdam werd mededeeling gedaan van een ingekomen schryven van jhr. mr. C. J. Den Tex, be vattende de kennisgeving, dat hy, wegens de benoeming van zyn zwager tot burgemeester van Amsterdam, ontslag neemt als Raadslid. De Raad nam in behandeling een voorstel van den heer Treub, om alle stukken be treffende de taptoe in het „Gemeenteblad" te doen opnemen, en de zaak te behandelen in eene volgende vergadering. De voorzitter, mr. Van Lennep, meende dat daartoe geene aanleiding bestaat, omdat het rapport geen conclusie of voorstel bevat. De heer Treub, ondersteund door den heer Altink Mees, gaf te kennen dat zulk een voorstel wel zal worden gedaan. Na veelvuldige gedachtenwisseling over de vraag, of deze zaak vóór of na het optreden van den nieuw be noemden burgemeester dient te worden be handeld en bestryding van het voorstel door den voorzitter en eenige leden, trok de heer Treub zijn voorstel in, vooral na de mede deeling van het Dag. Bestuur, dat de nieuwe burgemeester er prijs op stelde, dat deze zaak in zijne tegenwoordigheid werd behandeld. Een adres van den heer A. C. "Wertheim, vragende voor de op te richten Vereeniging „Amsterdamsche Bad- en Zweminrichting", bedoelende de stichting eener overdekte bad en zweminrichting, eene gemeentelyke rente- garantie van 33/io PCt. over f 400,000 en den afstand in erfpacht van een terrein in het zuidwestelyk deel der stad, werd in handen van B. en "Ws. gesteld voor prmadvies. De Raad benoemde o. a. de volgende heeren en dames by het openbaar lager onderwys: H. A. Heemskerk, onderwyzer te Brummen; mej. "tv. H. Huygens, ond. te 's-Gravenhage; H. Kiers, ond. te Egmond aan ZeeJ. Koorn- neef, ond. te Apeldoornmej. C. De Haan, ond. te 's-Gravenhage; mej. C. M. Bottinga, ond. te Haarlemmermeer; H. C. Derksen, ond. te Rotterdam; K. Zmkweg, ond. te Stryen; E. J. Blenkink, ond. te "WinterswykR. Rienstra, ond. te Sneek; J. H. Pluvier, ond. te Sneek; mej. S. C. Jacobs, ond. te Arnhem; T. Vleeming, ond. te Delft; tot onderwijzeres in geschiedenis en aardrykskunde aan de H. B.-S. voor meisjes mej. A. C. Van den Berg, te Groningen. Uit do staatsbegrooting blykt dat de minister van justitie hot premiestelsel by be keuring wegens jachtovertredingen wil afschaf fen met schadeloosstelling voor ryksambte- naren wegens gemis aan premiën. De arbeids-enquête zal tot 1 Juli 1892 worden verlengd. Uit Rotterdam wordt aan het „Utr. Dbl." gemeld In stryd met het bericht van het „Handels blad" kan verzekerd worden, dat mr. Sprenger van Eyk, oud-minister van koloniën, niet in aanmerking komt voor eene benoeming tot burgemeester van Rotterdam. Aan den heer C. E. Viruly, oud-wethouder, die eerlang zyn 40-jarig jubiló viert als lid van den gemeenteraad, zal door zyno mede leden by die gelegenheid zjjn in olieverf ge schilderd portret worden aangeboden ter plaatsing in het museum Boymans. Er schynen voorts ook plannen te bestaan om vanwege de burgery een huldeblyk aan te bieden aan den aftredenden burgemeester mr. Vening Meinesz. Deze plannen hebben echter nog geen vasten vorm aangenomen. Naar do „Haagsche Crt." verneemt, zal aan den kolonel Straatman, commandant van het 3de reg. inf. te Arnhem, het bevel worden opgedragen van het regiment grenadiers en jagers. Sedert eenige jaren is men bezig met het herdrukken der Handelingen van de Staten- Generaal in vroegere jaren. Ten einde al te groote vertragingen in de geregelde uitgave te voorkomen, is het drukken van den jaar gang 1832/33 dier Handelingen thans aan een particulier opgedragen. Door B. en Ws. van Delft zyn ter be noeming van gemeente secretaris op de voor dracht geplaatst de heeren mr. L. A. Bybau, burgemeester van Colynsplaat, Cats en Cort- gene, en mr. A. H. J. Heynsius, commies redact. ter gemeente-secretarie van Amsterdam. De heer Legrand, Fransch gezant by ons hof, is voor een tiental dagen naar Parys vertrokken. Tot viering van het 300-jarig bestaan van „St.-Caecilia" te Arnhem zal een drie- daagsch feest worden gegeven en wel 24 Nov. en de twee volgende dagen (eigenlyk is de 22ste de stichtingsdag, maar die valt op een Zondag, terwyl de 23ste de sterfdag van den Koning is). Eerste dagreceptie en uitvoering van koor met orkesttweede dag orkestwerken van Hollandsche componisten onder hunne leiding, met Hollandsche solisten derde dag: orkestwerken van vreemde com ponisten met vreemde solisten. De zangver- eeniging „Euphonia" zal worden uitgenoodigd hare medewerking te verleenen. Feestdirec- teuren zullen zyn de heeren Meyroos en Kes. Het stoomschip „Amsterdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, is 24 Sept. Lizard gepasseerdde Bromo", van Java naar Rotterdam, is 23 éept. Suez gepasseerd; de „Koningin Emma", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 23 Sept. te Genua; de „Rembrandt" vertrok 24 Sept. van Portimao naar Amsterdam; de „Veendam", van Rot terdam naar Nieuw-York, was 23 Sept. in gezicht van Fare-Island en door mist verhin derd binnen te komen; de „Rotterdam" arri veerde 23 Sept. van Amsterdam te Nieuw- York de „Utrecht", van Java naar Rotterdam, passeerde 22 Sept. Sagrès. By koninklyk besluit is aan \V. A. Van Bylert, op zyn verzoek, eervol ontslag ver leend als notaris te Rotterdam. Benoemd tot president der arrondissements rechtbank te Tiel, mr. L. I. H. Philips, thans rechter in dat college. Benoemd: met ingang van 1 Oct. a. s., tot burgemeester van Assendelft, K. De Boer Cz., en tot id. van Midwolda, S. Kiel, beiden secretarissen dier gemeenten; met ingang van 3 Oct. a. s., tot id. van Grave, W. J. M. C. Friesen; met ingang van 4 Oct. a. s., tot id. van Zoelen, D. Van Mourik, secretaris dier gemeente, en tot id. van Aarle-Rixtel, W. Sengers. Met ingang van 25 dezer aan mr. H. P. De "Wilde, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Ryks hoogere burgerschool te Zalt-Bommel.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1