Burgerlijke Stand. regel betreffende de sluiting van een groot deel van het rustgebied aldaar voor allen ti en uitvoer en voor de vischvangst. Gemengd Nieuws. Toen gisteravond omstreeks halfacht twee werklieden aan de telephoon, van de houtzaagmolens der heeren Yan Man- nekus langs den Zoeterwoudschen weg naar de stad terugkeerden, hoorden zy aan den ITeerenweè, nabij de school aldaar, hulpgeroep, doch door de duisternis konden zij niets zien. Evenwel op het geluld afgaande, kwamen zij eindelyk aan de langs den weg loo- pende' sloot en het bleek hun weldra dat daarin eeno vrouw lag, alleen nog maar met het hoofd boven. Met veel moeite gelukte het hun de drenkelinge nog behouden aan wal te kragen, waarna zy haar in een win keltje aldaar brachten, waar zij dadelijk ver zorging ondervond. Het bleek dat de vrouw door de duisternis te water was geloopen. Alweer dus die verlichting van Zoeterwoude Den 2den October a. s. zal voor de arrond.-rechtbank te Amsterdam behandeld worden de zaak tegen den gepensionneerden kapitein M. De Ras, thans burgemeester van Pannerden, aangeklaagd van „beleediging en smaad in openbare geschriften", voorkomende in de Maartnummers van het dagblad „De Tyd." Wel de bedoeling van de woorden „paarden van zessen .klaar" is bekend, minder algemeen de beteekenis. De verslaggever der landbouwfeesten te Alkmaar brengt die in de „Haarl. Ct." in herinnering door do toevoeging „oculis et pedibus integris": twee oogen en vier beenen in krachtigen toestand. Bij de te Heemstede gehouden harddraverij werd in de 1ste afd. (harddraverij voor paarden, welke nooit een prijs of premie t gewonnen hebben, gespannen voor twee- of vierwielige rijtuigen) de prys gewonnen door „Mina" van J. J. v. d. Berg, de premie door „Oscar", van A. A. v. d. Berg, beide paarden bereden door de zoons der eigenaren. Aan de 2de afdeeling, internationale hard draverij voor paarden van alle rassen, gespan nen voor twee- of vierwielige rijtuigen, namen dertien paarden deel en werd de prys ge wonnen door „Prins", van P. Yan Santen te Rotterdam, en de 1ste premie door „N. N.", van Yan "Wickevoort Crommelin, te Heemstede, de 2de premie door „Tabor II", van J. Boele. te Buiksloot. Te Meppel is in het Meppeler- diep een punter omgeslagen, waardoor twee mannen verdronken. De beide personen waren afkomstig uit Zuid veen, gemeente Steenwy- kerwold, en genaamd A. en R. Oosterhof. Gisternacht is aan de Yeenkade, gemeente Vinkeveen, de woning, bewoond door W. Kunst, tot op den grond afgebrand. Oorzaak onbekend. Om f r u i t d i o f s t al 1 e n te voor komen, slapen verschillende boeren in Lim burg 's nachts in den boomgaard, gewapend met schop en riek. (Mb.) Als waarschuwing voor de be zoekers van perrons der Staatsspoorwegen acht men het niet ondienstig de aandacht er op te vestigen, dat wanneer bij de controle van de plaatsbewijzen personen worden aan getroffen niet voorzien van een geldig plaats- bewys, noch van een perronkaart en die be weren zich op eene niet geoorloofde wyze toegang tot do perrons te hebben verschaft, dezen niet kunnen volstaan met alsnog den prys van eene perronkaart te betalen, maar dat zy zullen beschouwd worden als reizigers, aangebracht met den laatstaangekomen trein. Op hen zal de hoogste boete worden toe gepast en bij weigering om daaraan te vol doen proces-verbaal tegen hen worden opge maakt. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft het vonnis der rechtbank te Heeren veen waarbij R. H. De Vries, oud 29 jaren, arbeider te Drachtster Compagnie, thans gedetineerd, wegens doodslag is veroordeeld tot 15 jaren gevangenisstraf bevestigd met aanvulling der bekentenis van beklaagde, dat hij de wed. F. H. Do Haan heeft geworgd, door een dubbel genomen touw over haar hoofd om haren lials te slaan, de uiteinden van het touw door de lus te steken en toen het touw aan te halen, waarna hy haar lyk over den grond gesleurd heeft naar de ladder, waaraan hij het touw heeft vastgemaakt. Te Gennep is een tweejarig meisje onder het spelen in een mestput gevallen en daarin omgekomen. Nadere bijzonderheden omtrent de aardbeving in San-Salvador doen zien dat de verwoesting grooter is dan men in 't eerst dacht. In de stad San-Salvador alleen werden veertig personen gedood en vyftig of zestig gewond. De schok begon met eene lichte trilling en groeide steeds aan, gepaard gaande met een geweldig onderaardsch gerommel. In eene gevangenis werden 3 personen door de vallende muren gedood; in een hospitaal twee. Men gelooft dat op den 21sten bij do dag- en nachtevening de beving zich nog sterker zal herhalen. Te Cosamagua staan nog slechts 320 huizen. Het water van het meer Ulopengo is veel warmer geworden en de oppervlakte beweegt zich op vreemde wyze op en neer. Volgens de laatste berichten uit Nieuw- York blyft do aardbeving in San-Salvador bij tusschenpoozen voortduren. Ook to Valparaiso zyn op Zondag jl. twee aardschokken waar genomen. De Dahomey-amazonen, die eoni- gen tyd geleden te Parys voorstellingen gaven, treden thans in een circus te "Weenen op en ondervinden de gunst van een opgetogen publiek. Zy zyn 25 in aantal en moeten tot het 5000 vrouwen sterke amazonencorps van den sultan van Dahomey behooren, die den impressario niet dan tegen klinkende vergoe ding verlof gaf, eene kunstreis met de thans te Weenen vertoevenden te ondernemen. De Amazonen zijn lenig en krachtig van gestalte, bewegen zich bevallig en werden door de natuur mot kleine handen en voeten begiftigd; zy zijn gekleed in eenlichtblauwen rok, die tot de knieën reikt, en een kort lyfio» terwijl aan een lederen gordel, die de slanke leest omspant, de patroontasch is bevestigd. De kleedy der commandante is van fijnere stof dan dié der anderen; bovendien draagt zij een veder in het haar. By de voor stellingen geven zy blyk van eene zeldzame vlugheid van bewegingen en doen in dapper heid voor den besten krygsman niet onder. De amazonen van den sultan van Dahomey worden uit de edelste geslachten van diens rijk gekozen, en moeten twee iaar onder de wapenen staan zy zyn tusschen de 19 en 25 jaar oud. In verschillende oorlogen gaven zy blyk van haren moed en verscheidenen harer dragen eene soort van ridderorde, eeno blikken huls, met een lint onder de knie gebonden. Opnieuw doen de Turkse he roo vers van zich spreken. Thans is het spoorwegstation te Paolo Kioei, op ongeveer 70 K. M. afstands van Adrianopel gelegen, door bandieten overvallen, waarbij twee Turksche gendarmen gedood werden. Uit Konstantinopel wordt echter aan de „Times" een bericht gezonden om trent eene ontmoeting tusschen politie en eene rooverbende, dat eenigszins anders luidt dan het vorenstaande, doch waarschynlijk op dezelfde zaak betrekking heeft. Daarin wordt, verhaald dat de bandieten het op eengraan- kooper gemunt hadden, die echter bytijds gewaarschuwd werd en natuurlijk zyn reis plan wijzigde. Intusschen was ook de politie inet den toeleg in kennis gesteld. Een ser geant en vier gendarmen werden op de bende afgezonden en geraakten by het dorp Diangeli met haar slaags. Eerst schenen de roovers meester van den toestand te zullen blijven, daar de sergeant en een zijner manschappen in het zand beten, doch toen eenige boeren uit den omtrek te hulp kwamen, namen zy de vlucht en zwommen, door de duisternis begunstigd, de rivier over; een hunner mak kers, die in de schermutseling zwaargewond was, wisten zy eveneens veilig naar den overkant te brengen. Yolgens later bericht is thans eene militaire patrouile op hen af gezonden. Men zal zich herinneren dat dezer dagen te Londen, in de wyk "White Chapel, een persoon werd gearresteerd, die 's nachts eene vrouw met eene revolver be dreigde en door sommigen voor den lang ge- zochten Jack the Ripper werd aangezien. Die persoon is thans voor den politie-rechter ver schenen. Hy blykt te zyn een jongmensch uit Sandringham, die van zyne moeder, met wie hy samenwoonde, nu en dan eenig geld kreeg, dat hy dan steeds te Londen ging zoekmaken, altijd met eene geladen revolver in zijn zak. Op den bcwusten avond liep hy in benovolden toestand door de beruchte wyk, toen opeens eene vrouw voor hem stond, die schrikte en om hulp riep. Niet begrijpende wat het geroep te beduiden had, haalde het jongmensch de revolver voor den dag, om zich desnoods te verdedigen. Het vreemdst keek hy echter op. toen een paar politie agenten toesnelden, dio hem in arrest brachten en hielden. De rechter heeft hem thans voor zijn onbehoorlyk gedrag eene borgstelling op gelegd van 800 pd. st. (f 9600), als waarborg dat hy zich de eerste twaalf maanden orde lijk zal gedragen, of bij niet-storting dier borgstelling zes maanden gevangenisstraf. Terwyl de heer Coularou, presi- dent der rechtbank te Bourg (Bei-Air, Frank- ryk), met de zijnen in het Zuiden vertoefde, is zyne woning leeggeplunderd, vermoedelijk tydens een hevig onweder op Zondag-avond. Spojorwegroof. By Samuel, in Texas, zyn Dinsdag-avond zes gemaskerden op het oogenblik van vertrek in een trein gestapt. Zes anderen bestegen de locomotief en bedreigden den machinist en stoker. Ofschoon veertig schoten tusschen de bandieten en de beambten gewisseld werden, ondervond niemand eenig letsel. De eersten deden eene dynamietpatroon springen tegen het portier van den postwagen. De beambte verloor het bewustzyn, maar werd bijgebracht en genood zaakt den sleutel der geldkast af te geven. Zoodra zy gereed waren, bestegen de roovers hunne gereedstaande paarden en reden heen, de Mexicaansche grens over. Het bedrag van het gestolene is nog niet bekend. Nu tydens den Chileenschen burgeroorlog de troepen uit de zuidelyke pro vinciën door president Balmaceda werden samengetrokken en later geene nieuwe be zetting daarheen werd gezonden, kregen de Araucaniërs, een Indiaansche volksstam, die Indiaansch Chili bewoont en te allen tyde met goed gevolg zyne onafhankelykheid tegenover de Europeanen heeft weten te handhaven, vrij spel en maakten zij zich aan allerlei wandaden schuldig. Zoo werd de woning van den En- gc-lschman Walter Mageer, tusschen Victoria en Erchilla gelegen, geplunderd en hy zelf met vrouw en kind vermoord. Te Learas viel eene bende beschonken Indianen het huis van den heer Mc. Iver aan en vermoordde hem, zyne vrouw en vyf van zyne zes kinderen. Men zegt dat de kolonisten bezig zijn zich te vereenigen, om gezamenlijk de Indianen te straffen. Omtrent de aanvaring tusschen de „Taormina" en de „Thessalia" wordt nader medegedeeld dat laatstgenoemd schip door de stoomfluit der „Taormina" herhaaldelyk werd gewaarschuwd, doch desniettegenstaande met volle kracht bleef doorstoomen, en in de zijde der „Taormina" drong; gedurende eeni- gen tijd bleven de schepen vereenigd; ten laatste zonk het Italiaansche schip echter. De laatste berichten spreken van 50 dooden. Do kapitein bleef tot op het laatste oogenblik op de commandobrug en zonk met zyn schip. Zonderling genoeg vervolgde de „Thessalia" hare reis zonder veel bystand te verleenen de kapitein beweert dat zyn schip lek was geslagen en dreigde te zinken, doch de opva renden weerspreken zulks: bovendien zegt de kapitein eene boot tot redding der schipbreuke- lingen te hebben uitgezet, doch dat deze omsloeg, waardoor een matroos het leven verloor. Hieromtrent zullen echter nog nadere ophelderingen het noodige licht moeten ont stoken. WEIT-IKDIË. PARAMARIBO, 26 Augustus. De „West-Indit-r" meldt in zyn nommer van lieden Naar wij zyn ingelicht, zal er Donderdag ten gouvernementshuize tusschen eenige daar toe uitgenoodigden eene voorloopige bespreking plaats hebben van de wijze, waarop de kolonie het best by do aanstaande wereldtentoonstel ling te Chicago zal kunnen worden vertegen woordigd. Op grond van hetgeen er alsdan zal worden voorgesteld, zal, naar men ons mededeelt, eene tweede vergadering worden byeenge- roepen van allen, die aan genoemde tentoon stelling wenschen deel te nemen, ten einde het voorgesteld plan nader te bespreken en zoo noodig te wijzigen of vast te stellen. De heer Welles, afgevaardigde van het gouvernement der Vereenigde Staten van Noord-Amerika voor de tentoonstelling te Chicago, zal tegenwoordig zyn op beide ver gaderingen, welko door den gouverneur zulten worden geleid. In de zitting der Koloniale Staton van 10 Augustus heeft de heer Barnett een voor stel ingediend, waaromtrent men in het offi cieel verslag het volgende leest: „De heer Barnett, na het woord verzocht en verkregen te hebben, zegt dat de Koloniale S«taten zich by missive van den 25sten Juni 11. tot don minister van Koloniën hadden go wond, de gebeurtenissen, die hier van 1214 Mei 11. plaats vonden, berichtende, zonder daarvan mededeeling aan de Staten-Generaal te doen. Ofschoon er sedert oen geruime tyd is ver streken, is spreker nog slechts kort geleden tot het gevoelen gekomen, dat dit laatste niet achterwege moest gebleven zyn. De omstan digheid echter, dat de Staten-Generaal toch ai dien tyd op reces zyn en dus naar alle waarschynlijkheid geen kennis daarvan zouden kunnen nemen, dan na dat reces, dus na het weder byeenkomen van de Kamers, veron- zydigt het ongerief, dat -hierdoor had kunnen ontstaan, terwyl het feit, dat die byeenkoming eerst in het midden van September zal plaats vinden, de gelegenheid verschaft dat onwille keurig verzuim te herstellen. „Het geldt bier geen verwyt, want was dit het geval, spr. zou beginnen met het ziclizelven in de allereerste plaats te maken. Het is slechts eene poging, die spr. wil aan wenden om hetgeen, naar zijne bescheiden meening, tegenover de Staten-Generaal moest geschieden, doch onwillens achterwege is ge laten, ten opzichte van deze hooge colleges alsnog in acht te nemen. „Spr. heeft dus de eer voor te stellen: met de allereerste gelegenheid aan de beide Kamers der Staten- Generaal ter kennisneming aan te bieden een afschrift van dezer- zydsch schryven van den 25sten Juni d.j. aan den minister van kolo- n i én." Overeenkomstig het voorstel van den voor zitter beslolen de Staten, de behandeling van het voorstel des heeren Barnett tot eene den 13den te houden vergadering te verdagen en toen werd het met algemeene stemmen, op één na, aangenomen. De tegenstemmer was de heer De Granada, die van oordeel was, dat het zenden van een afschrift der missive van de Koloniale Staten aan de Staten-Generaal overbodig was, omdat het doel kennisneming door de Staten- Generaal buiten twyfel bereikt zou worden door de openbare behandeling van den brief in de vergadering der Staten. De weersgesteldheid doet vermoeden, dat de droge tyd ditmaal, evenals in de twee laatste jaren, niet streng zal zijn. Alhoewel de officiëele tijdrekening leert, dat met 15 Juli de droge tijd aanvangt, en de ervaring, dat in Augustus slechts enkele buien vallen, krijgen wy bijkans eiken middag nog oprechte buien, niet weinig tot genoegen van de goud zoekers, die daardoor kans hebben het ge ringe product, in het half jaar verkregen, goed to maken. West-Ind Aangekomen Badgasten te Katwijk aan Zee. Groot Badhotel: De heeren C. Cunaeus, Ernst Hermann. Hotel „du Rhin" Dr. J. J. E. Geelen, de heeren E. en B. Each, de heer en mevr. A. Van Sandijk en k. de heer en mevr. Toesser. Villa Catharina: De heer en mevr. C. Bonger. Villa C. Kruijt: Te heer C. Strumpher, Frln. H. Weinzanger, Frln. L. Schmülling, mej. J. FaDgman. Hotel „Zeerast" H. Nardi en E. Tatio. Wijk E 17: De heer J. De Ccop. ALKEMADE. Geboren: Adriana, d. van'Cor nelia Looa en Adriana Zwetsloot. Catharina Gcrarda, d. van Gerardus Waasdorp en Necltje Van Tol. Jaiobus Petrus Theodoras en Petras Jacobus Cor- elie, tweelingen van Petrus Franciscus v. d. Meer en Antjc Van AmeroDgen. Johanna en Wilhelmus, tweelingen van Johannes Bcrnardus Boeman en Cor nelia Van Es. Johanna, d. van Wilhelmus v. d. Berg en Cornelia HilJegonda Scholten. Overleden: Engel EUgeest, 80 j., eerst wedr. van Jannetje Van KÜLk, laatst van Elizabeth Kunst, ecli'g. van Anna Maria Hinkenkemper. Johannes Borst, 70 j., wednr. van Wilhemina De Heu9. Hendrica Reckvoort, 29 j., echtg. van Jan Pouw. Albert Berghoef, 3 m z. van Klaas Berghoef en Matje Tas. Wilbelmiua De Jeu, 63 j., wed. van Willem Vromans, e,htg. van Klaas Bol. Cornelia Verklcij, 63 j., wed. van Johannes Jacobus Stouten. Tjerk Kunst, 7 j.f z. van Cornelie Kunst, ecbipper te iloogezand en Jantien Hommes. Gehuwd: Johannes Louronsius Adriauus Sclia- kenbos, jm. 23 j. en Willielmina Van Grieken, jd. 30 j. LICHTSTERKTE. WEBK van 7 tot en met 13 Sept. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabriek. Datum. Uur. Aantal. Gem. Eng. Standk. 7 8ept. 7.15 9.— 7 16.4 8 7.15 9-15 8 16.2 9 7.15 915 7 16 2 >0 7.15 9-— 8 16 4 11 7.15 9.15 7 16.0 12 7.15 9.15 8 16-4 13 7.15 9.15 8 16.4 Dit beteekont: Wanueor men 5 cubio feet 141-6 liters per uur van zulk gas verbrandt ia een Sugg's London-Argand-Standard burner No. 1, met 24 gaatjes, wordt een licht verkregoa, dat in sterkt© gelijk staat mot 10.4, 16.2 enz. Standaardkaarsen, waarvan elke karrs 20 grains 7.8 grammen Spermaceti per uur verbrandt.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2