N°. 9687- Maandag 21. September A0. 1891. (Beze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit VIER Bladen. Vierde Blad. JPremi eplaat H. M. de Koniiigin-Regeutes. in dit noinmer Leiden, 19 September. JEra<e>"0.jLli.ö ton. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per S maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1C regols f 1.05. Iedere regel meer f0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incaeseeren buiten do stad wordt ƒ0.10 berekend. Reeds geruimen tyd voordat wy dit hadden verwacht heeft de firma Van Olphen Co deze PREMIEPL.AAT afgeleverd. Daardoor zijn wy in staat gesteld de plaat reeds «laandag a. s. te kunnen geven en vinden onze Abonctés den gebruikelvjken bon, waarop de afgifte plaats heeft tegen betaling van 25 Cewts. Het portret van II. M. dc KOXINCIN- REGENTES en dat van KONINGIN 1VILHELMINA zyn by de "firma 33. SA LA «fc ZONEN geëxposeerd, en wel in verschillende lijsten, waarvan de pnijs varieert tusschen 75 cents en ƒ1.30 op de grootte, w-aarop hetpertret wordt gegeven. Voor de onedelezers is ditmaal een -exem plaar beschikbaar, altyd voor zoover de voor raad strekt; dit neemt ecèiter niet weg dat aan hen geen gratis-exemplaar van het portret va.n Koningin Wilh-almina kan worden aangeboden. Dezen hebben daarvcor lO Cts. te betalen. In geen geval kan een> lierdruk -dezer platen worden verkregen; wy leveren dus onder uitdrukkelijke voorwaardezoolang de voorraad strekt. Abonoés biaiten Leiden worden de platen toegezonden tegen toezending van35Cenls. 2W" Op plaatsenwaar Agenten gevestigd zijnzullen dezen zich wel wiet de bezorging willen belasten. Oflieiëelc Kennisgevingen. Patentbladen. Do Burgemeester, Hoofd van het Bestuur der f-e- mcente Leiden, brengt ter kennis vtn de belangheb benden, dat de Patentbladen voorde gepatenteerden, wonende in Wijk V, over het dienstjaar 1891/9£, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn op Maandag 21, Dinsdag 22, Woensdag 23 en Donderdag 24 Sept. a. s., telkens des namiddags van één tot drie nren, terwijl na het verstrijken van dien tormijn de onafgehaalde Patentbladen ter uitreiking moeten worden gegeven aan do Deurwaar ders der Directe Belastingen, die voor hunne moeite mogen eisclien tien conts, zonder meer. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 19 Sept. 1891. DE KANTER. Bargemeester en Wethouders van Leiden, Gezien het adres van W. VAN KLAVEREN, hou dende verzoek om vergunning tot oprichting van eene slachterij en rookerij in het perceel Janvossen- steeg No. S7 Gelet op de artt. 6 en 7 der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat ge noemd verzoek, met de bijlagen, op do Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Maandag den 5den October a. 8., 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuis gelegenheid zal wor den gegeven om berwaron tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 19 8e-pt. 1891. E. KIST, Secretaris. Burgemeester ex. "Wethouders dec gemeente Leiden brecRen bij dece ter algemeeno kennis dat het IJkkantoor «yp den 21sten September e. niet meer zal gevestigd rirjn in het gebouw 's-<2 ravenate Ë-n, maar dat op dden dag zal geopend zijn het nieuwe lokaal aau de Lammermarkt. Burgemeester en Weifliouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. IS Sept. 1891. E. KIST, Secretaris. Naar men verneemt, bestaat er plan cm bet huis 's-G ravenstein alhier in te richten tot magazyn van wapenen en ledergoed veor de beide alhier in garnizoen liggende bataljons van het 4de -regiment infanterie en tevens ©m een gedeelte er van in te richten tot bureel voor den regiments-comeaandant. Onderzoe kingen, in hoeverre genoemd gebouw hier voor geschikt is te achten, hebben reeds plaats gehad. By kots. besluit is verlof verleend rtert het aannemen van het onderscheidingsteek-en, aan dr. J. H. C. Kern, te Leiden, hoogleeraar aan de Rykseiniversiteit, van de orde „Peur ie Mérite" voor Wetenschappen en Kunsten, hem door Z. M. den Koning van Pruieen geschonken. I Morgen, Sondag, hoopt in de voormiddag- j godsdienstoefening in de N.-H. kerk te Katwijk aan den Rijn te 10 uren op te treden ds. Hoogstraten, predikant te 's-Gravenhage. De luitenant-commandant en de majoore van de dd. schutterij '6 's-Gravenhage heb ben heden op do gewone audiëntie aan den minister van binnenlandsche- zaken hunne opwachting gemaakt. Het plan bestaat om de Gothische zaal aan de Oranjestraat te 's-Gravenhage inwen dig te verbouwen, ten einde haar in te richten tot bibliotheek van H. M. de Koningin. In Nedcriandsch-Indië zal de betrek king van lands-archivaris worden ingesteld, waartoe benoemd zal worden de hoofdamb tenaar op non-activiteit mr. J. A. Van der Chjjs, die sinds Mei 1880. belast is met het classificeeren en catalogiseeren van het oud archief en met het bewerken van de belang rijke stukken, daarin aanwezig. Tusschen het Opperbestuur hier te lande en de Indische Regeering heeft eene gedach- tenwisseling plaats gehad nopens eenige wijzigingen in de inrichting der statistiek, ten gevolge waarvan deze, vóór dat zij open baar wordt gemaakt, wordt geëxamineerd door een bevoegd handelsman. De sterkte van het personeel der oorlogs marine in Nederiandsch-Indië, voor dit jaar op 4Ö01 koppen berekend, zal in 1892 ver moedelijk 3961 koppen bedragen. Gister-, Vrydag-avond, per trein van u. 12, nr. zjjn ©p het paleis „Het Loo" aan gekomen de drie prinsjes van Bentheim met hun gouverneur. Zjj blijven -een tiental -dagen de gast van onze jeugdige Koningin. Uit den Oranje-Vrijstaat wordt aan het „Utr. Dbl." dd. 2-1 Aug. geschreven: In aansluiting met mgne mededeeling, doet het mij genoegen u te kunnen melden, dat in de laatste zes weken onze brieven uit Holland niet meer beboet worden. De vracht prijs van S5 cents schijnt dus voldoende te zijn, en de fout bij de Afrikaanscho .postbe ambten te hebben gelegen. Van restitutio der betaalde geiden is natuurlijk geen sprake. In verband met de voorgenomen nieuwe regeling van het kiesrecht, zijn Gedep. Staten door den minister van 'binnenlandsche zaken gehoord, of -en in hoever de kiezerslijsten en het stemmen der kieaers (afgescheiden van hetgeen omtrent de kiesbevoegdheid is be paald) by de toepassing bezwaren hebben op geleverd en wijziging behoeven. Hetzelfde verlangt de minister omtrent de lijst der hoogstaangeslagenen te vernemen. Ten aanzien van eerstgamelde vraag worden op last van den minister een aantal stedelijke en plattelandsgemeenten gehoord. De commissie voor de aanbieding van een gezantschapswoning aan den Internuntius te 's-Hage heeft de verandering en inrich ting van het daartoe aangekochte huis, ge legen aan de Prinsengracht No. 9 aldaar, tot hotel van den Pauselijken vertegenwoordiger, benevens den bouw van eene bybehoorende huiskapel, opgedragen aan den heer W. F. Van Liefland, architect te dier stede, ont werper en uitvoerder van verschillende ge bouwen voor Katholieke en andere stichtingen in die stad. TWEEDE KAMER. Het gewijzigd ontwerp-adres van antwoord op de Troonrede is van den volgenden inhoud r „Mevrouw! Het was voor da Tweede Kamer een hooggewaardeerd voorreoht Uwe Majesteit te midden van de vertegenwoordigers van het Nederlandsche volk te mogen zien, ten einde de gewone zitting der St-aten-Generaal in naam dor Koningin te openen. Voor do gedane mededeelingen betuigen» wij Uwer Majesteit onzen eerbiedigen dank. Met levendige ingenomenheid vernamen wij van Uwe Majesteit, dat het haar streven zal t zijn, de hervormingen in wetgeving en staats bestuur, waarvan de noodzakelijkheid is erkend en waartoe de grondwetsherziening den weg heeft geopend, tot stand te doen komen. Gaarne verklaren wy ons bereid Uwe Majes teit in dit streven krachtig ter zyde te staan. W(j beschouwen het als een onzer voor naamste plichten tot eene nadere regeling van het kiesrecht mede te werken. Uwe Majesteit zal ons mede bereid vinden aan de behandeling der overige voorstellen, waarvan de indiening is aangekondigd, onze beste krachten te wyden. Het welzijn der overzeesche bezittingen, dat ons, evenals Uwer Majesteit, zeer ter harte gaat, zullen wy naar vermogen trachten te bevorderen. Hoogelyk waardeeren wy, dat zee- en land macht, waar van haar meer dan gewone in spanning wordt gevorderd, op loffelijke wjjze haren plicht betrachten. Wij hopen dat de goede vruchten, welke Uwe Majesteit verwacht van samenwerking met de Koloniale Staten in Suriname, zullen worden verkregen. Het is ons ernstig voornemen te beant woorden aan het vertrouwen, waarmede Uwe Majesteit onze medewerking inroept tot ver zekering van de stoffelijke en zedelijke wel-- vaart van het Nederlandsche volk. Moge de arbeid van Uwe Majesteit en van de Volksvertegenwoordiging onder Gods zegen strekken tot blijvend welzijn van het dierbaar Vaderland De beraadslaging over dit ontwerp-adres is bepaald op a. s. Dinsdag, 's morgens te elf uren. Verhaal uit den tijd van den Krimoorlog. 2.) „Christus is opgestaan I waarop de metro- pohtaan den kus beantwoordde en daarbij zeide „Hjj is in waarheid opgestaan Alle aanwezigen onderscheidde de keizer op dezelfde wyze, en hjj verzuimde vooral niet elk der feliciteerendo dames galant op het voorhoofd te kussen. Vervolgens werden ververschingen gepre senteerd, men knoopte gesprekken aan, en er was wel een half uur verloopen, toen de deur geopend werd en kapitein Apraxin met zijne bleeke en bevende echtgenoote binnen trad. Onmiddellijk achter hem verscheen de eveneens ontboden kapitein Jakoebowitsj, de neef van vorst Mentsjikof, den voormaligen groot-admiraal der Russische vloot, gedurende vele jaren gouverneur en stadhouder en thans gezant te Konstantinopel. Het scherpe oog van den keizer had de nieuw aangekomenen terstond opgemerkt. Hy ging de gravin Apraxin te gemoet en geleidde haar naar het midden van het hof gezelschap. „Deze vrouw is door een ellendeling zonder eenig motief beleedigd. Ik, haar keizer, ver klaar deze beleediging voor eene nietswaar dige en ongerechtvaardigde. „Ik, uw keizer", zeide Nikoiaas, terwyl hy zich tot de gravin richtte, „bied u den Paaschgroet." Hy kuste de gravin op het voorhoofd en zeide: „Christus is opgestaan!" De gravin kuste den czaar de hand en ant woordde met bevende stem „Hy is in waarheid opgestaan!" „En u, graaf Apraxin, kapitein by de garde, heeft een nietswaardige beleedigd en in het gezicht geslagen. Op deze wang zyt gij ge slagen; ik, de czaar, kus u op deze wang en wisch daarmede de schande uit, welke u is aangedaan." De czaar kuste de wang van den graaf en keek daarna trotsch om zich heen. „En gy, kapitein Jakoebowitsj", ging hy voort, „die deze edele vrouw beleedigd en haren man geslagen hebt, gaat als gemeen soldaat naar Siberië." Terwyl Jakoebowitsj verdween, boog de czaar voor het hofgezelschap en verliet na dit «enigszins theatrale voorval, dat geheel in overeenstemming was met z(jn karakter, de witte zaal. -Graaf en gravin Apraxin werden omstuwd, want zy waren door de onderscheiding van den keizer hoogst gewichtige personen ge worden. Men vernam nu eerst, wat er ge beurd was, en de hovelingen waren een stemmig in hun lof over de schitterende vol doening, welke de czaar den beleedigden ge geven had. Het voorwendsel, waaronder czaar Nikoiaas den oorlog met Turkye begon, was de erken ning van het recht der Grieksche Kerk op de heilige plaatsen in Jeruzalem. Mentsjikof, de gezant te Konstantinopel, had de opdracht dezen eisch zoo scherp mogelyk te stellen. Toen hy, gelyk te verwachten was, afge wezen werd, rukten den 2den Juli 1853 twin tigduizend Russen onder Gortsjakof de Donau- vorstendommen binnen. Thans verschrikten de westelyke mogend heden, die inzagen, dat het Ruslands bedoe ling was, Turkye te veroveren; de gezanten van Engeland, Frankryk, Oostenryk en Pruisen kwamen den 24sten Juli te Weenen in eene vergadering byeen en deden een bemiddelings voorstel. Czaar Nikoiaas bekommerde er zich evenwel niet in het minst om, maar behan delde de Donau-vorstendommen als veroverde provinciënnu zag Turkye zich den 4den October gedwongen, Rusland den oorlog te verklaren. De westelyke mogendheden be loofden den sultan hare hulp, omdat zy in de uitbreiding van Ruslands macht een ge vaar zagen. De Russen behaalden eerst eene overwin ning, toen zy onder Nachinof de Turksche vloot by Sinope byna geheel vernieldenkort daarna verschenen echter de vloten van Engeland en Frankryk in den Bosporus, om Konstantinopel te beschermen. De mogend heden riepen hare gezanten uit St.-Peters- burg terug en sloten in Maart 1854 een- bondgenootschap met Turkye. De czaar lachte om deze bedreiging, want hy was volkomen overtuigd van de onoverwinneiykheid der Russische armee en vloot en had zich er zoo zeer aan gewend, zich als den beheerscher van Europa te beschouwen, dat niemand in zyne omgeving het waagde, hem in dit ge loof te storen. De Krimoorlog, waarby het in hoofdzaak op de verovering der vesting Sebastopol op het schiereiland Krim aankwam, behoort tot de geschiedenis. [Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 11