Kamerclub gekozen. Verder zyn tot le^en van het bestuur benoemd de he- n„ ij c r, .oren mr. W. H. De Beaufort en mr. ,T Eer"'n Houten' ...uaags wordt de benoeming van den opvolger van mr. N. Cf. Pierson als president der Nederlandsche Bank te gemoet gezien. De heeren mr. N. P. Van den Berg en prof. H. P. Cf. Quack, beiden thans directeuren der Bank, komen, naar het „Hbh verneemt, het meest in aanmerking. Een telegram via San-Francisco meldt aan do „Times", dat rajah Brooke van Sera wak, Borneo, zijn zoon, Vijver Brooke, tot zijn opvolger heeft benoemd, en bepaald dat diens meerderjarigheid met zyn 17de jaar zal ingaan. Vervolgens wordt in het bericht gemeld, dat te Sintang (Nederlandsch West- Bornoo) ernstige ongeregeldheden hebben plaats gehad tusschen Dajakkers en Maleiers. ^Prieduizencj Dekkers mpeten de wapenen tegen deii Ma'.elëchén rajah hebben opgevat, en in een ernstig gevecht verscheidenen go wond zjjn. Verder heet het, dat de in het land heerschende hongersnood de aanleiding tot de onlusten is en eene afdeeling soldaten naar Sintang is gezonden, De Staatscourant van 17 dezer bevat het volgend koninklijk besluit van 16 dezer, ge nomen op de voordracht van de ministers van binnenlandsche zaken en van justitie, dd. 8 dezer Overwegende, dat het wenschelyk is eene Staatscommissie te benoemen om de uitvoe ring van do voorschriften van de Grondwet, aangaande de regeling van de administratieve rechtspraak voor te bereiden; Gezien art. 104 van de Grondwet; hebben goedgevonden en verstaan: lo. eene Staatscommissie in te stellen ter voorlichting van de Regeering omtrent de grondslagen, waarop do regeling van de admi nistratieve rechtspraak, volgens de Grondwet, behoort te berusten; met bepaling, dat het door haar daaromtrent uit te brengen verslag zal vergezeld gaan van een beredeneerd voor stel, bevattende de uitwerking harer denk beelden in den vorm van een ont werp van wet 2o. tot leden der sub lo. bedoelde Staats commissie te benoemen: mr. J. Kappeyne van de Coppello, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, tevens voorzitter; mr. J. T. Buys, staatsraad in buitengewonen dienst, hoogleeraar aan do Rijksuniversiteit, te Leiden jhr. mr. I. F. Van Humalda van Eysinga, lid van den Raad van Statemr. S. Van Houten, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; jhr. mr. J. Roëll, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; mr. M. A. Van den Acker, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlan den; mr. J. Oppenheim, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen mr. H. F. K. E. Seydlitz, lid van Gedeputeerde Staten in de provincie Limburgmr. A. R. Arntzenius, griffier van de Tweede Kamer der Stafen- Goneraal, tevens secretaris. EEBITE KAMER. Aan de orde is het adres van antwoord op de troonrede. Het ontworpen adres luidt aldus Mevrouw Dankbaar waardeerde de Eerste Kamer het voorrecht Uwe Majesteit in het midden der Vertegenwoordiging te zien tot opening, in naam der Koningin, van de gewone zitting der Staten Generaal. Wy zijn erkentelijk voor de mededeelingen omtrent den algemeenen toestand van land en volk. Met voldoening vernamen wjj, dat de be trekkingen tot alle buitenlandsche mogend heden van den meest vriendschappel ijken aard zijn en dat zee- en landmacht, op loffelijke wjjze voortgaande haren plicht te betrachten, zich ook waar meer dan gewone inspanning van de zeemacht gevorderd wordt, voor hare taak berekend toonden. Wij verbeiden met belangstelling de voor stellen omtrent wetgeving en staatsbestuur, waarop Uwe Majesteit hot uitzicht heeft ge geven. De veelomvattende en ernstige taak, waar voor Uwe Majesteit tot verzekering der stof felijke en zedelijke welvaart van Nederland en zjjne Koloniën onze medewerking inroept, wordt met opgewektheid door ons aanvaard. Van harte beamen wjj den wensch van Uwe Majesteit, dat onze arbeid onder Gods zegen strekken moge tot blijvend welzijn van het dierbaar vaderland." De algemeene beraadslaging wordt geopend. De heer Van Lynden van Hemmen meent dat eene vraag aan de Regeoring naar aan leiding van dd Troonrede geoorloofd is. ■vin m i --| - TT-g Hjj wil vragon, naar aanl'eidiug 4&r zevende paragraaf daarvan, hoo uit de verkiezingen de wenschelijkheid van horvormingen, door de Grondwetsherziening mogelijk gemaakt, is gebleken en door wie die hervormingen wor den gewensclit. De Voorzitter doet opmerken, dat die vraag kan worden gedaan bij de derde paragraaf. De beide eerste paragrafen worden goed gekeurd. Bjj de derde paragraaf herhaalt de heer Van Lynden van Hemmen zijne vragon en doet ook nog deze: neemt de landbouw in den pnaatschappeljjken toestand hier nog eene andere plaats in 'ddil Vóór zóóver het land bouwonderwijs betreft? De Minister van Buitenlandsche ZakiH zegt dat de meerderheid in de andere Kaïïler is veranderd en dat de partij, die db meerder heid kreeg, op den vóórgrond had gesteld hervormingen, te wenschen in wetgeving en staatsbestuur, hervormingen, die thans dooi de Grondwet worden mogelijk gemaakt. Met name waren herzieningen van kiesrecht en belastingstelsel op den vóórgrond gesteld. Om deze redenen werd de zevende para graaf in de Troonrede geplaatst. De Regeering geeft overigens de verzeke ring, dat zjj aan den landbouw de hoogste waarde hecht en daaraan hare beste krach ten zal wjjdon. De heer Van Lynden meent dat de ver kiezingen juist hebben geleerd, dat men langzame hervorming wenschte, daar de-vorige Regeering veel heeft gedaan en de tegen woordige, alle ontwerpen intrekt. De Minister antwoordt dat, sondor eene blaam te willen werpen op de vorige Regeering. de bedoelde alinea in de Troonrede noodig was, omdat bij de verkiezingen de wensch gebleken was naar andere hervormingen dan in de ingetrokken wetsontwerpen waren be doeld. De beraadslaging werd gesloten en do overige paragrafen goedgekeurd, waarna het ontwerp in zijn geheel zonder stemming werd goed gekeurd. De Voorzitter benoemt tot leden der Com missie, die met hem het adres zullen aan bieden aan de Koningin-Regentes, de heeren Van Royen, Van Gennep, Pijnappel, Kappeyne en Vlielander Hein. Aar. de orde is do benoeming van twee leden der huishoudelijke commissie. Bjj de eerste stemming wordt gekozen de heer Viruly (aftredend commissielid) met 29 stemmen. Op den heer De Bruyn waren 2, op den heer Six 1 stem uitgebracht, terwijl 2 biljetten in blanco waren. Bij de tweede stemming wordt gekozen de heer Six (aftredend commissielid) mot 28 stemmen. Uitgebracht op de heerenDe Bruyn 2, Smits 1, terwijl 2 biljetten in blanco waren. Daar niets meer aan de orde is, gaat de vergadering tot nadere bijeenroeping uiteen. Gemengd Nieuws. Nog eens was het gisteravond feest in Vreewijks kinderspeeltuin; nog eens waren er vele jeugdigen zich eenige uren aan het vermaken. De tuin werd ditmaal geïllu mineerd, hetgeen mogelijk was door het gun stige weder. Als gewoonlijk werd er muziek gemaakt en werden er ballons - naar- omhoog gezonden. Het was er voor de kinderen en hunne geleidsters weer zeer gezellig. Men meldt ons uitNoordwyk- Binnen, dd. 16 September: Hedenmiddag wilde zekere V., in beschonken toestand, zijn zwager voor diens deur met een mes te lijf. By de voorbereiding tot een forschen, bepaald gevaarleken stoot, verloor de equilibrist zyn evenwicht, en viel hjj ach terover, waarby het mes hem vry diep in 't hoofd drong. Tot nu toe uren na 't voorval is de ongelukkige buiten bewustzijn, deels door de verwonding, deels door den drank. De collecte, te Warmond langs de huizen der ingezetenen gehouden, ten be hoeve der noodlydenden, die getroffen werden door den hagelslag op 1 Juli jl. in Limburg, heeft opgebracht 75.04'/,,. By den Raad van State, afdeeling van de geschillen van bestuur, werd gisteren behandeld het beroep van Z. Van der Wilk tegen een besluit van Burg. en Weths. van Alfen aan den Ryn, dd. 28 April 1891, voor zooveel betreft de voorwaarden, waaronder hem vergunning is verleend tot het oprichten eener door stoom gedreven houtskoolbriquetten- fabriek. Uit het over deze zaak uitgebracht rapport bleek dat de hoofdingenieur van de;y provincialen waterstaat adviseert tot wy> jging der voorwaarden, met welk adres G^/gtat:en van Zuid-Holland, die ook enkele tfer oplegde voorwaarden te bezwarend achten, ïich ver- eenigen. Namens appellant werd aange voerd dat do na hot verleonon der tydelyke vergunning nieuw opgelegde,voorwaarden niet hadden mogen opgelegd v.yn, orndat daarvan de noodzakelijkhoid ni'jt was gebleken. De bezwaren, ontleend ar,n brandgevaar, werden zeei overdreven gevj0em(}De burgemeester van Alfen aan den Byn trachtte de blaam van het collogq van B en Ws. afte werpen, welke z, j, ult jiet rapport van den hoofd ingenieur en het betoog van appellants ge machtigde viel op te maken, als zou dit col lege de zaak niet met voldoenden ernst hebben behandeld. Ten slotte werd namens den minister van justitie opgekomen voor de be langen van het gebouw van het kantongerecht te Alfen. Spr. drong op handhaving der be streden voorwaarden aun. De overstroajning ia h^t oosten van Spanje schijnt nog niet tot staan te zijn gekomen De flY*.er Tu-ria is trog steeds stij gende en treedt op verscheidene plaatsen bui ten hare oevers. Dinsdag jl. werd bovendien de omtrek, "van Valencia 'door een woedenden storin geteisterd, welke de te veld staande ryst verwoestte. De regeering heeft een bedrag van 500,000 peseta's bestemd tot ondersteu ning van de in nood verkeerende bevolking, terwyl al de dagbladen hunne kolommen voor inschryvingen openstelden. Door het geheele land is men met de slachtoffers der ramp zeer begaan en van alle zyden wordt geldelyku hulp toegezegd. Voornamelyk te Consuegra schynt de nood op 't hoogst gestegen. De overstrooming had, gelyk men weet, des nachts plaats; het water rees zóó plotseling en snel, dat do bewoners geen tyd hadden, zichzelven of hun eigendom in veiligheid te brengen. De stad .biedt nu den aanblik van eene vuil-gele watervlakte, waarboven hier en daar de daken der huizen uitsteken. Zij, die aan den dood wisten te ontkomen, zyn thans in tenten op de droog gebleven vlakten ge legerd en aan kommer en gebrek ten prooi. Daar een groot aantal lyken nog niet begra ven kon worden, breken bovendien onder de ongelukkigen allerlei ziekten uit en vreest men voor eene epidemie. In den nacht van Zaterdag op Zondag, toen nog geene hulp kon verstrekt worden, was de toestand vooral wanhopig; vele vrouwen en kinderen stierven van gebrek en ontbering. Meer dan zeshonderd lyken zyn reeds verzameld, en volgens de laatste berichten moet het aantal der veron gelukten meer dan 2000 bedragen. BUITENLAND. Frankrjjk. Gisteravond, bij de eerste opvoering te Parijs van „Lohengrin", bewoog zich eene groote menigte in den omtrek van het operagebouw. De republikeinsche garde dreef de nieuws gierigen terug. Achthonderd personen werden in hechtenis genomen, omdat zy weigerden hun weg te vervolgen en wegens het zingen van liederen. In het operagebouw zelf had geen enkel incident plaats; het eerste en tweede bedryf werden zeer toegejuicht. De laatste beschikbare fauteuil-was voor 000 fr. verhuurd. Dat de op manifestation tegen Duitschland belusten hun toeleg niet hadden opgegeven blykt o. a. hieruit, dat men het voormalig blad „La Revanche" weder was gaan uitgeven. In het eerste nummer werd verlangd dat de Regeering het stuk bijtyds zou verbieden, aangezien zy anders daartoe zou gedwongen worden. Aan de andere bladen was Maandag avond een door „Michel Morphyn" onderteekend protest tegen do voorstelling toegezonden in naam der „onafhankelijke socialisten", waarin die voorstelling de zegepraal werd genoemd der regeeringspolitiek, strekkende om Frank ryk voor het Drievoudig Verbond te vernederen. De manoeuvres in het Oosten zjjn afge- loopen. Gisteravond zouden de troepen hunne legerplaatsen te Vitry en omstreken betrek ken en morgen wordt de groote wapen schouwing gehouden. Rusland. Volgens de jongste berichten uit St.-Peters- burg heeft de regeering 22 millioen roebels voor de ondersteuning der noodlydende bevol king in Rusland bestemd, en is de oogst in 13 provinciën geheel en in 8 provinciën ge- deeltelyk mislukt. - In verband met de beweging tegen de godsdienstige secte der Stundisten zal de Rus sische regeering voortaan jaarlyks een bedrag van 21000 roebels ter beschikking der ortho doxe bisschoppen stellen ten behoeve der zendingswerken in Zuid- en West Rusland. Uit St.-Petersburg wordt bericht dat de Russische gezant te Teheran by de Perzische regeering een nieuw handelsverdrag voorbereid. Turkije, Uit Konstantinopel ontvangt de „Times" het bericht, dat de Britsche oorlogsschepen, na de op het eiland Sigri tot het houden van oefeningen aan land gezette manschappen weder aan boord te hebben genomen, van daar zyn vertrokkendat de gebeurtenis, welke zooveel opzien verwekte, in waarheid niet anders blykt geweest te zyn dan het uitvoeren van eehlge manoeuvres, en dat de Turksche regeering, hoewel wetende dat de tot het Middellandsche-zee-eskader behoorende sche pen zich in de nabyheid van Mitylene bevon den, geen oogenblik aan de daaromtrent ver spreide geruchten eenige waarde hechtte. Ook de heer Ribot, de Fransche minister van buitenlandsche zaken, heeft van den Franschen consul te Smyrna de mededeeling ontvangen, dat de Britsche schepen het eiland verlaten hebben. Telegrammen. KOPENHAGEN, 16 September. Naar men verneemt, zal de Czaar op 30 dezer of op 1 October naar Rusland terugkeeren. VALPARAISO, 16 September. Frankryk heeft het voorloopig gouvernement van Chili erkend. HiiVRE, 16 September. De dokarbeiders hebben allen het werk gestaakt. Zy' vorderen eene loonsverhooging van vijf op zes franken. TEMESVAR (Hongarije), 17 September. Keizer Frans Jozef heeft deputaties ontvangen van de geestelykheid van het platteland en van de steden. De keizer bezocht gisteren de tentoonstelling en vertrok des avonds naar Pesth. PARIJS, 17 September. By het uitgaan der opera te middernacht had geenerlei incident plaats. De kreten „A bas Wagner" werden steeds zeldzamer. Te halftwee was er geen publiek meer by het operagebouw. Ongeveer 1000 personen werden in hechtenis genomen, doch, behoudens een vyftigtal, weer op vrye voeten gesteld. LONDEN, 17 September. De Parysche cor respondent van de „Times" verneemt uit vertrouwbare bron, dat eerst by de jongste legeroefeningen in Hongarye door de keizers van Duitschland en Oostenrijk is vastgesteld, wanneer het Drievoudig Verbond tot den oorlog zal overgaan. De keizer van Oostenryk wilde vaststellen, dat de drie staten het als een casus belli zouden beschouwen, als Frankryk Italië of Duitschland aanvalt of als Rusland Oosten ryk aanvalt. Dezelfde correspondent deelt mede dat de Russische regeering den sultan van Turkije eene aanmerkelijke vermindering heeft toege staan van de som, welke de Porte Rusland nog schuldig is, wegens de oorlogsschuld van den Russisch-Turkscheu oorlog. LEIDEX, 17 September. Thermometerstandgisteravond om 8 uren 16° C. 60.8° Fahrenheithedenmorgen om S uren 16.5° C. 61.7° F.'s middags om 12 uren 18° 64.4° F.; 's namiddags 4 uren 19° C. 66.2° F. H. M. de Koningin-Regentes ontving hedenvoormiddag te halfelf de Commissie uit de Tweede Kamer, belast met de aanbieding van de candidatenlyst voor het voorzitterschap en te 12 uren de Commissie tot aanbieding van het adres van do Eerste Kamer, in ant woord op de Troonrede. Beide commission werden met de gebruike- lyke militaire eerbewyzen op het paleis ont vangen en deze werden baar ook gegeven door de hoofdwacht by het passeeren van het Buitenhof. H. M. de Regentes heeft nog heden de be noeming van mr. J. G. Gleichman tot presi dent van de Tweede Kamer geteekend. Heden houdt de Tweede Kamer geene zitting. Morgenvoormiddag te 11 uren is er ver gadering der Kamer belegd, waarin de nieuw benoemde voorzitter zal worden geïnstalleerd en zyne taak zal aanvaarden. Daarna volgt de millioenen-rede van den minister van financiën, terwyl des namiddags de afdeelingen zich zullen bezig houden met de behandeling van het door de commissie ontworpen adres van antwoord op de troonrede. De volgende week Dinsdag zal het adres

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2