dagmeid TE HUUR: MEUBELEN. TkoorenhoffT AALMARKT 16. 0. Privaat- en Ciwfcsen. AALMARKT 10. N°. 9684. DoiKlerdao XT September, A". 1891. (Deze ^Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Leiden, 16 September. Vervolg der Advertenticn. Crevraagd. Gevraagd, Door vertrek naar elders HUIZEN met TUINEN OP „VREEWIJK." 5 Stoffeeren van Stoelen, Canapé's en Springveerenmatrassen. Reparaties spoedig en net. Transport van Inboedels. Ljage Prijzen. 1435 26 Spotprijs Photographie-Toestellen LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: "Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1+0. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Yan 1C regels ƒ1.05. Iedere rogel meer /"0.17$. Grootere letters naar plaatsruimto. Yoor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0,10 berekend. Het buitengewoon fraaie weder een zonnige, blauwe hemel on niet te warm bracht gisteren te 's-Gravenhage duizenden op de been, ten einde den stoet, waarmede H. M. de Koningin-Regentes, voor de eerste maal in die Vorstelijke waardigheid de zitting van de Staten-Generaal openende, zich naar het gebouw van de Tweede Kamer op liet Binnenhof begaf, te aanschouwen. Kort vóórdat de Moeder, begeleid door den plechtstatigen optocht, den grondwettigen plicht ging vervullen, vertoonde zich de be vallige Dochter, H. M. Koningin Wilhelmina, in de straten in haar met poneys bespannen wagentje. Dat dezo verrassende verschijning in de straten door do van alle zijden samenstroo- mende menigte hartelijk werd toegejuicht, behoeft zeker geene vermelding. Met het in bijzonderheden reeds beschreven militair geleide en geheel overeenkomstig het programma begaf H. M. de Regentes zich naar de Troonzaal, rijdende in de traditioneele met S paarden bespannen „glazen koets" tus- schen de gelederen der aan weerszijden opge stelde militaire macht, waarachter tiendubbele rijen van toeschouwers. In de vergaderzaal waren de tribunes eivol en daar leverden de lichtkleurige zomortoilet- ten der dames eene bekoorlijke stoflage. Uit de zaal ging tot het oogenblik van de komst van H. M. het eigenaardig gegons van een gezelschap pratende, met elkaar kennis makende en elkaar begroetende leden op, en daarbij viel 't als vanzelf in 't oog hoe de nieuwelingen onder de volksvertegenwoordi gers zich nog in deze voor hen geheel nieuwe omgeving vreemd gevoelden. De rijk met goud en schitterende ridder orden bedekte uniformen gaven aan do ver gadering een glansrijk aanzicht. Slechts weinige leden waren in zwarten rok. Men zag in liunno burgerkleeding alleen de heeren Schaepman, Vrolik, Heldt en dl'. Poel man, laatstgenoemde, die zjjn gezichtsver mogen mist, geleid door den heer Schepel. Toen togen I uur de ministers, hoofden der ministerieels departementen, zich in de zaal vervoegden, waren zjj het voorwerp van veelzijdige gelukwenschen, en de heer Van Tienhoven, dio voorop ging van de ministersrij, werd inzonderheid met hartelijke belangstel ling begroet. Inmiddels vulde zich ook de diplomaten loge, waarin zich o. a. bevonden onze gezanten te Berlijn en te Rome, de heeren Van der Hoeven on Westenberg, terwijl ook de leden dei- Rekenkamer, van den Hoogen Raad en van het O. M. bij het opperste rechtscollege in ambts kostuum de opening der zitting bijwoonden. Ook de tegenwoordig Engelsche Lord Reay (onze vroegere landgenoot baron Mackay) werd in eene der loges opgemerkt. Even één uur kwam de kamerheer-cere moniemeester de zaal binnen met de aankon diging „De Koningin-Regentes!" Weldra betrad H. M. de Regentes, nog steeds gekleed in zwaar rouwtoilet, de zaal, en begaf zich, links en rechts de leden begroetende, naar den zetel naast den Troon. De troonzetel zelf bleef onbezet. Achter H. M. plaatsten zich de grootmees- teresse barones Van Hardenbroek en de dame du Palais. Na het uitspreken der Troonrede verliet de Regentes het gebouw, na nog eenige oogen- blikken in de antichambre der Kamer te hebben vertoefd. De generaals, die achter de koninklijke koets reden, waren: de buitengewone adju danten Verspyck, Klerk, Schneider, Riddor Alewjjn, Van Helden, voorts generaal Van Amerongen, gouverneur der residentie, en kolonel Beyerman. Bij het vertrek van de Regentes bevond do Koningin zich voor een der ramen van de zijgevels, uitzicht gevende op het Noordeinde, met eene pop in de hand, en wuifde hare Moeder vriendelijk toe, hetgeen door deze met een hoofdknik werd beantwoord. Gedurende de afwezigheid der Koningin- Weduwe vertoonde de KoniDgin zich voor verschillende vensters. Zij ontving de Regen tes bij terugkeer in het Paleis weder met handgewuif. Het zeer talrijke publiek juichte Moeder en Dochter hartelijk toe. De Commissie uit de beide Kamers, die H. M. in- en uitgeleide deed, bestond uit de heeren: Van Eysinga, Vening Meinesz, In- singer, W. H. De Beaufort, Rutgers van Rozenburg, Seret, Van Alphon, Goekoop, Moolenburgli, De Bruyn, Hartogli, Land, Dobbelman, Van der Borch en Geertsema. Het gevolg, waarmede Hare Majesteiten morgen, Donderdag, naar het Loo zullen ver trekken, bestaat uit de kapiteins baron Sirtema van Grovestins, adjudant, jhr. De Ranitz, particulier secretaris van H. M., H. W. J. E. baron Taets van Amerongen, kamerheer, en I luitenant jhr. Van Suchtelen v. d. Haere, ordonnance-officier. Als 12-jarige knaap in het atelier van den stadsgezichtschilder B. J. Van Hove op geleid voor zijne latere kunstenaarsloopbaan, was nu wijlen Bosboom zijn leermeester be hulpzaam in het schilderen aan do tooneel- schermen. Na zich aldus met verschillende stijlen en kleederdrachten uit vroegere tijden te hebben bekend gemaakt, maakte hij in 1835 eene studiereis door Nederland en ging hy den Rpn op. Bezield door de grootheid van het protes- tantsche Holland der 17de eeuw en de schilder achtige weerkaatsing daarvan op het tegen woordige, gevoelde de jonge kunstenaar allengs de neiging om den artistieken indruk, door kerken op hem gemaakt, weer te geven en daarvan zyne hoofdfiguren te maken. Van toen af werd hy do alom geprezen kerkschilder. De musea en kunstinstellingen bezitten de fijnste juweeltjes van Bosboom's rykdom van talent, hetzy in schilderyen vol gloed en licht, hetzij in de fraaiste aquarellen. Alles munt uit, nu eens door rjjke en schoone motieven, dan door kleurvolle en dichterlyko opvatting en altyd door eene hoogst geestvolle en virtuose behandoling. Aan zyne studién als leerling der Haagsche Teekenacademie dankt hy, zooals hy meer malen zelf verklaarde, zyne degelykheid en de vastheid zyner grondslagen. Van daar die blyvende belangstelling in die instelling tot vorming van teekenaars, in wier bestuur hij ook zitting had. Niet altoos koos Bosboom de door arclii- tectuur en beeldhouwwerk, door monumenten en gestoelten ryke kerken, kloostergangen en consistories, want later zocht hy in de licht werking alleen zyn kracht en hoofdonderwerp. Altyd is hy opgetreden voor de bevordering, zoowel als de eer der kunst en van hare beoefenaars. Zoo hielp hy krachtig mede aan de oprichting van „Arti et Amicitiae" te Am sterdam; hielp hy „Pulchri Studio" te's-Hage tot stand brengen en was hy daarvan be stuurslid. Nog voor weinige jaren brachten zyne kunst broeders en kunstvrienden uit dit genootschap hem een hulde in den voor hem onvergetelyken avond na den maaltijd tor viering van een feest der schildersbent. Voor de huldiging van kunstenaars en hunne nagedachtenis streed Bosboom gverig mede. Bosboom was algemeen geéerd en hoog geacht en een aangenaam kouter te middon van zyne kunstgenooten. De dood van zyne echtgenoote, de talent- ryke en hooggewaardeerde romanschryfster mevr. Bosboom Toussaint, was voor den toen reeds gryzen kunstenaar een zware slag, welke niet zonder invloed bleef op zyn verderen gezondheidstoestand, welke, nu eens wanke lende, dan weder verbeterd, in het laatste half jaar sterk achteruitgegaan was. Zyn stoffeiyk oversohot zal Donderdag a. s., des voormiddags te elf uren, naast dat zyner diepbetreurde gade op de Algemeens Begraaf plaats ter ruste gelegd worden. De Nederlandsche Journalistenkring hield ditmaal zyne jaarlyksche vergadering te Haar lem in den Hout in het „hotel Scholten". De van de vorige vergadering aan de orde gebleven statulenwyziging werd niet aange nomen, maar aan het bestuur werd opgedra gen in overleg met eene commissie uit do leden eene wyziging der statuten voor to bereiden. De beide periodiek aftredende be stuursleden, de heeren dr. Lamping (Rotter dam), en mr. Macalester Loup, (Den Haag) werden herkozen, terwyl twee vacatures in het bestuur werden aangevuld door verkie zing van de heeren P. J. Appel (redacteur van hot „N. v. d. D.") en H. L. Berckenhoff (correspondent der „N. R. C." te Amsterdam), eerstgenoemde voor de vacature, ontstaan door het bedanken van don heer Dolk (Utrecht) en de tweede voor de vacature, ontstaan door het overlyden van den heer De Veer (Amster dam). Uit het thans voltallig bestuur werd, in plaats van wyien den heer H. Do Veer, gekozen tot voorzitter van don Kring mr. A. Polak, hoofdredacteur van het „Algemeen Handelsblad". De muziek in den Hout bood na afloop der vergadering en ook des avonds na den vriend- schappeiyken maaltyd, waaraan de leden zich vereenigden, eene aangename verpoozing. Het fraaie weder had den Hout als in feestdos gezet. Duizenden wandelaars bewogen zich in de nabyheid der muziektent. De kapel meester, de hoor Kriens, had de attentie gehad op het programma een nummer, onder den titel „Journalistenwals", aan den Nederland- schen Journalistenkring te wyden. In de gistermiddag gehoudon vergadering van den gemeenteraad te 's-Gravonhage is hot voorstel van B. en Ws. aangenomen, om do leening van ƒ100,000 ten behoeve der ge meente uit te geven tegen den koers van 98 pCt., waarvoor 521 obligation ad ƒ1000 waren ingeschreven. Totaal was ingeschreven te 's-Gravenbago voor ƒ739,000 en te Amsterdam voor ƒ235,000. Eon gepensionneerd Onderofficier vraagt eene vaste passende betrekking. Brieven onder No. 6076 aan het Bureel van dit Blad. 5 1°. November, even buiten de stad: eene 2de MEI», goed kunnende naaien, mazen en streken. Adres: Hooigracht 84. G084 6 Eene nette Dag meid, van goede getuigen voorzien, kan terstond geplaatst worden Hoogewoerd 11. 6085 5 uit de liand te koop: een net BCR- ClEKWOONlinS, bestaande uit 6 Kamers, Kouken, Zolder en Vliering. Het heele huis is voorzien van Gas- en Duinwaterleiding. Netto stand en aan het water gelegen. Voor de som van ƒ1500.-Adres met brieven aan het Bureel v. d. Blad onder No. 6086. 9 1 bevattende 4 Kamers, Keuken, Kelder275.— 'sjaars. 3 5 Dienstbodekamer, 3 Kabin., Kelder. 500.— 2 Bovenw., bev. 3 2 Zolderkamers, 1 260.— 7 3 „2 1 250.- 2 Benedenw., 3 Dienstbodekamer,210.— 6 200. Alle huizen zyn met Duinwater on van vele gericflykheden voorzien. Inlichtingen geeft de Architect AV. KOK, Pieterskerkgracht 16. 5290 30 FABRIEK EN MAGAZIJN VAN IEMAND met akte als L,ecraar voor de Iloogere Burgerschool verzekert een ioder in korten tyd een fraai en vlug schrift naar eene methode, die eenig is. Tal van schoone resultaten ter inzage, zoowel van Dames als Heeren. AdresBoekhandelaar J. W. 7VIERDA, Breestraat 52, Leiden. 6008 9 Tapperij en Slijterij mot Vergunning en Biljart TE koop, wegens dubbele zaken, aan het beste gedeelte der Nieuwe Groenten- markt te Amsterdam. Brieven franco lett. jWBtjj den Boekh. J. VLIEGER, Halve maansteeg 6, Amsterdam. 60S2 8 Hof-Photoc<raaf, Aloëlaan 35. Voorhanden: lste klasse Engelsche Tan 15.- af. 5945 10

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 5