ADVERTENTIES. is tiitsesteld. Woensdag 16 September 1891: REPETITIE STAFMUZIEK, JVLan ufacturen. smakelijk te dineeren, Maandkamers gevraagd. TAPPERIJ en SLIJTERIJ Gevraagd: genomenmaar slechts drie zijn in hechtenis ge houden, terwijl de overige vrijgelaten werden. Turkijo. Uit Konstantinopel wordt dd. 14 Sept. ge meld: De gezanten van Frankrijk en Rus land alhier ontvingen gisteravond depeches van do consuls van Mityleno (het vroegere hesbos), mededeelendo dat Engelsche pantser schepen gisteren het Turkscho eiland Sigri (in den Grieksch-Turksïhen Archipel) hebben bezet; dat troepen en kanonnen aan land zijn gebracht en Sigri door torpedo's is omringd. (Zie de andere berichten hieromtrent onder de telegrammen.] Telegrammen. LONDEN, 14 September. Uit ingewonnen inlichtingen blijkt dat noch bij de Engelsche admiraliteit, noch bij het departement van buitenlandsche zaken, iets bekend is van het bezetten van Sigri. Aan dat bericht wordt geen geloof gehecht. PARIJS, 14 September. Tot op dit oogen- blik is, naar men verneemt, by de Fransche regeering geenerlei mededeeling ontvangen aangaande de bezetting van Sigri door de Engel sclien. LONDEN, 15 September. (A. if.) Het be richt betreffende de bezetting van het eiland Sigri door de Engelschen wordt hier positief tegengesproken. Het wordt hier beschouwd als eene 'oeursmanoeuvre, volgens sommigen om invloed te oefenen op de plaatsing der nieuwe Russische loening te Parijs. Do Pai'ijsche correspondent van de „Times" beweert dat de inschrijving op de nieuwe Russische leening niet zal worden openge steld ten kantore van het „Crédit foncier." Hiertoe is de machtiging noodig der regee ring, welke hare toestemming niet zal geven, ten einde verkeerde uitleggingen te voorkomen. LONDEN, 15 September. De „Times" be schouwt het gerucht omtrent de bezetting van Sigri door de Engelschen als volkomen ongegrond. In een finantiéel artikel oppert het blad de mogelijkheid, dat het gerucht door eenige bankiershuizen is verspreid om het plaatsen van eene nieuwe Russische leening te Parjjs te bemoeilijken. CARPENTRAS, 15 September. Do minister Constans heeft hier eene rede gehouden over het arbeidersvraagstuk. De heer Constans keurde de werkstakingen af en zette daarna de hoofdpunten uiteen van het ontwerp be treffende de pensioenkassen (dat lij, naar men weet, gereed heeft), tot verbetering van het lot der werklieden. De minister voegde er bj, dat hjj zou aftreden als bet ontwerp niet werd aangenomen. MADRID, 15 September. Volgens ofiiciëele telegrammen zijn reeds 400 dooden uit de puinhoopen te Consuegra te voorschijn ge haald. TIENTZIN, 15 September. De gezanten der buitenlandsche mogendheden te Peking hebben eene nota gericht tot de Chineesche regee ring, waarin zjj eon dringend protest indienen naar aanleiding van de ongeregeldheden te Ichang. Men gelooft dat de mogendheden, welke daarbjj betrokken zijn, ten slotte zullen overgaan tot eene betooging met hare vloten aan de noordkust. De regeering heeft den gouverneur der midden provinciën gelast, de vreemdelingen in het binnenland te beschermen. NIEUW-YORK, 15 September. Aan de „New-York Herald" wordt uit Valparaiso ge meld, dat de gowezen Chileensche president Balmacoda, opgenomen aan boord van het admiraalschip van den admiraal Brown der Vereenigde Staten, den 14den naar Callao (Peru) is gevlucht. Ten einde aan zijne vijanden te ontsnappen, had Balmaceda zich gekleed als Amerikaansch matroos, met behulp van ad miraal Brown. LEIDEV, 16 September. Hedennamiddag te twee uren had de ope ning van den nieuwen cursus der Leidsche universiteit plaats. In het groot-auditorium van het academie gebouw waren tot bijwoning dezer plechtigheid vele belangstellenden, onder wie ook eenige dames, opgekomen. Alvorens de waardigheid van rector-magni ficus over te dragen, deed de hoogleeraar dr. C. K. Hoffmann verslag van de lotgevallen der universiteit in het afgeloopen jaar. H j herinnerde er in de eerste plaats aan hoe het afgeloopen jaar veel bewogen is geweest, zoowel voor de academie als voor ons geheele volk, door het overlijden des Konings. De beste heilwenschen sprak de hoogleeraar uit voor de jeugdige Koningin, de Koningin» Regentes en hare regeoring. Van het curatorium overleed de voorzitter mr. Sloet van de Beele, in wiens plaats werd benoemd de curator mr. Kist. Graaf Van Bylandt vulde de opengekomen plaats aan. Do professoren verloren dr. M. De Vries, gelukkig ïvet door den dood, maar wegens diens 70 jarigen leeftijd. Ook aan zijn werk zaamheid en wel op het gebied der Neder- landscho taal, bracht spr. een warme en lang durig toegejuichte hulde. Zjjn naam zal, zoolang die taal bestaat, ook door zijn reuzen werk, het Woordenboek, blijven voortleven. Met waardeering werden ook herdacht wjjlen de hoogleeraren dr. J. J. Cornelissen en dr. G. A. Wilken, alsmede wjjlen de oud-hoog leeraar dr. G. D. L. Huet. Tegenover zooveel treurigs staan ook heug lijke feiten, o. a. de 2-5-jarige vervulling van het hoogleeraarsambt te Leiden van dr. H. Kern, die eene Duitsche keizerlijke orde ont ving; eveneens het 25-jarig hoogleeraarsambt van dr. S. S. Rosenstein, te Groningen en te Leidenalsmede het zilveren hoogleeraars- feest van dr. T. Zaayer. Een langdurige arbeid moge hun nog ten deel vallen Eene gewichtige gebeurtenis was ook de benoeming van dr. Nolen als opvolger van prof. Huet, en van dr. Wjjsman als opvolger van prof. Van der Burg, die beiden hunnen arbeid hebben aanvaard. De pogingen om dr. Snouck Hurgronje aan onze universiteit te behouden mochten niet gelukken. Als lectoren werden voor zoolang niet in dio vacature is voorzien, aangesteld dr. Klinkert en dr. De Gelder. Verder zullen nog als hoogleeraren optreden dr. Hartman en dr. Verdam, de eerste als opvolger van prof. Cornelissen, de tweede van prof. De Vries. Spr. herdacht ook het aftreden van dr. C. Leemans als directeur van 's Rijks Museum van Oudheden, en wenschte dr. W. Pleyte geluk met diens benoeming in dezolfde be trekking. Prof. Martin werd een „gelukkige reis" en een „tot weerziens" toegeroepen met het oog op de weldra door hem te aanvaarden weten schappelijke reis naar Indiu enz. Na de bespreking van de plaats gehad heb bende wisseling in het personeel der lectoren en assistenten, deelde spr. mede dat bj hem aan het einde van den afgeloopen cursus waren ingeschreven 137 studenten, w. o. 4 dames, voor do eerste maal, en 658 bjj herhaling, te zamen 795. Luidens den Stu denten-Almanak waren er echter 993. Volgens berekening zal het gemiddeld getal 950 a 960 zijn geweest. Ruim 100 hebben er zich niet doen inschrijven. Er hebben 92 premotitn plaats gehad, de meeste in de rechten, en waarvan 4 met lof. Drie studenten had men in den af goloopen jaarkring door den dood te betreuren. Na eene beschouwing over do academische instellingen en den toestand der gebouwen, kwam spr. tot de uitgeschreven prijsvragen. Van de ingekomen antwoorden werd, blijkens de door den secretaris van den Academischen Senaat, prof. dr. H. Oort, voorgelezen rap porten,met de gouden medaille bekroond dat van den heer C. D. Ouwehand, doctorandus in de geneeskunde, en dat van den heer J. P. Kuenen, doctorandus in de wis- en natuur kunde, beiden aan de Leidsche universiteit. De medailles konden heden evenwel nog niet door den rector-magnincus worden uit gereikt, omdat ze nog niet waren aangekomen. Hij kon de bokroonden thans met de door hen behaalde lauweren op hun arbeid dus alleen van harte gelukwenschen. (Langdurig applaus). Ten slotte droeg de hoogleeraar de waar digheid van rector-magnificus over aan zjjn opvolger prof. dr. H. Oort, terwjj] tot secre taris van den Academischen Senaat gekozen is prof. dr. C. P. Tiele. Moge onder het nieuw rectoraat de Leid sche academie groeien en bloeien! Bj het komen en gaan werden vooral prof. De Vries, die deze plechtigheid nog bijwoonde, en prof. Van Iterson, na diens ernstige ziekte, door de in do zaal aanwezigen luide toege juicht. Aan het station alhier zjjn hedenmorgen 1281 plaatskaarten naar Den Haag afgegeven, nl. 90 eerste, 242 tweede en 949 derde klasse. De tentoonstelling te Alkmaar werd heden ook druk door Leidenaars bezocht. H. M. de Koningin-Regentes heeft heden voormiddag te 10 uren ten Paleizo te 's-Hage den nieuw gekozen leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, voor zoover aan wezig, de voorgeschreveu eeden. of beloften afgenomen, ten overstaan van den minister van binnenlandsche zaken. Op dat uur bood het voorplein van het Paleis een levendigen aanblik met de vele rjjtuigen, die de volksvertegenwoordigers in ambtskostuum derwaarts brachten. Hedenochtend werden te 's-Gravenhage roodo omwindselen gevonden aan het stand beeld op het Buitenhof en om een der schoor- steenen van het gebouw dor Tweede Kamer. De lappen zjn onmiddellijk verwijderd. De beurtschippersknecht F., op de vaart Den Haag Schiedam, is hedennacht op de terugreis naar Den Haag over boord gevallen e.i verdronken. Do heer Calff, de kapelmeester van het muziekcorps der jagers, is aan do gevolgen van het hem overkomen ongeluk overleden. Bjj den senaat van „Vindicat" te Gro ningen zjjn veertig nieuwe corpsleden inge schreven. Gister-, Maandag-avond, is eon tweejarig kind van don spoorwachter aan den Spaarn- dammerdjjk bjj Sloterdjjk door den troin over vallen, terwijl het zich tusschen de rails be woog. Het werd onmiddellijk gedood. De Eerste Kamer heeft in hare heden- namiddag gehouden zitting besloten de Troon rede te beantwoorden, nadat de Voorzitter in zijn openingswoord had herinnerd aan de groote verwachtingen voor de toekomst, welke de beminnelijke Koningin onder hare voor treffelijke Moeder schonk, en het vertrouwen had uitgesproken dat eendrachtige samenwer king der beide Kamers bevorderlijk zou zjjn voor het Heil van het Vaderland. De Tweede Kamer benoemde twee com- missien tot onderzoek der geloofsbrieven van do leden. Bj de heden gehouden verkiezing van een lid voor den gemeenteraad is ingeleverd het volgend aantal stembiljetten: lste bureel (Raadhuis) van de 741 k. 467 2de (den Burcht) 778 486 3de (Mare) 844 539 Te zamen dus 2363 1492 Bj do vorige herstemming, op 4 Aug., waren 1264 kiezers opgekomen. Rotterdam, 14 Sept. Weder waa eon Illlike toe- voer van Inlandsche artikelen ter markt, meeren- deels van den nieuwen oogst. De qualiteit der Tarwe laat meoatal veel te wonaehen over; de korrel is schraal, de kleur bont en er komt nogal echot in voor. De Rogge ia meestal wak en miskleurigblanke droge qualiteit is zeldzaam. Wintergerst is niet ruim geoogst; qualiteit zeer uiteenloopend. Zomergerst komt ruimer voor; veel daarvan is niet droog en bontkleurig. Yan Haver is de oogat tamelijk ruim en het meeren- deel is van voldoende qualiteit. Blauwe Erwten voldoen over 't- algemeen goed in de kook, doch de qualiteit is dooréén niet best. Pnike eoort is uitzondeiing, teiwijl veel voorkomt dat niet droog of zelfs wak is. Omtrent de qualiteit van Bruine- en Witteboonen is de verwachting gunstig, vooral als het droge weder nog w.t mag aanhouden. De Nieuwe Inlandecho Wi te Tarwe was om der- zelver onvoldoende qualiteit maar gedeeltelijk en tot lagere prijzen Ie verkoopen. Enkele beste partijtjes werden boven de noteering betaald, doch verder mot st 25 tot 75 cents lager Rfgegeven worden. Jarige komt in goede frissche qualiteit weinig meer voor. Het meerendeel moest dus tot verlaagde piijzen vau de hand gezet worden. Voor jarige Canada was bijoa geen viaag. N. VI. en Zeeaw6cho, de beste f 9.75, ƒ10.30 tot 10.70 dito dito middelb. 8.75,9.9.25 Flakk. en O vorm., de beste 9.40, 9.75,, 10.20 dito dito middelb. 8.30, 8.75 9. Mindere en geringe soorten 7.40, 7.80 8. Jarige VI. en Zeeuwsche 10.25, 10.50 10.75 Flakk. en Overm. 9.75, „10.20 „10.50 Mindere en ger. qu. 7.8.„8.75 Canada7.75, 8.—.8.50 Verkoopen per gewicht vonden niet plaats. Van Iolandeche Roode Tarwo werd niets bijko mends aangeboden. Buitenlandscho Tarwe werd in jarige qualiteit op prijs gehouden. Nicolajef Azina werd tot ƒ270 ge- dain. Voorts Nieuwe Redwinter tot ƒ260 a ƒ265. Van Iulandscho Rogge word het beste voor zaai enz. boven do noteering betaald; bet overige 25 ceDts lager, nog maar gedeeltelijk verkoopbaar we gens de onvoldoende qualiteit. Zeeuwscbë en VI., n. qual., 7.50, 7.75 tot ƒ8.— Overm. en N.-Brab., „6.50, „7.„7.50 Geringere soorten 5.75, 6.6.25 Yoor Buitenlandsche Rogge bleven de koopers nog zeer geretireerd. Sommige partijen werden om van boord te verkoopen. wat billijker aaDgebodeD. Boekweit. Fransche en détail ƒ195 tot ƒ190. Boekweitgrutton waren gemakkelijker te koopen. Gerst. Voor do "Winter- was goede vraag, maar weinig voorhandenprijzen vast. Zomei en Chevalier* onveranderd. N. Vlaamsche en Zeeuwsche Winter-van 5.20 tot 5.50 Overmaascho en Flakk. 4.90 5.25 Afw. en mindere soorten 4.20 4.60 VI., Zeenwsehc en Flakk. Zomer- „4.75 „5.25 Mindere qualiteit. 4.4.50 Chevalier-5.50 6.20 Thermometerstandgisteravond om 8 uren 19° C. 60.2° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uron 15° C. 69° F.; 's middags om 12 uren 17° 62.6° F.; 's namiddags 4 uren 17.5° C. 63° F. Bevallen van eene Dochter A. E. TOUW - Hendriks. Lf.idun, 14 September 1891. 6073 3 Tot diepe droefheid van ons en zijne beide kinderen, ontvingen wjj per telegram liet bo- richt, dat den 2den dezer op ICestamanah, in den ouderdom van 41 jaren, is overleden de Heer GERARD CHRISTIAAN BRUNTING, Weduwnaar van Marie Christine Andre; in leven Administrateur van de Kina-onder neming „Kestamanah", afdeeling Bandoeng, residentie Preanger Regentschappen. Mevr. de Wed. c. L. BRUNTING - Buijs. Mevr. A. M. L. IDSINGA André. J. IDSINGA. Mevr. C. A. YAN OORDT Bruntino. W. H. VAN OORDT. A. BRUNTING. Mevr. C. BRUNTING-Evers. Leiden, f Amsterdam, j 14 September 1891. Katwijk, Volstrekt eenige kennisgeving. 6065 20 Voor de bewjjzen van belangstelling, onder- vondon bij het overlijden onzer geliefde Dochter ANTJE, betuigen wü, mede namens hare Broeders en Zusters en hem, met wien zij in den echt hoopte vereenigd te worden, onzen hartelijken dank. J. HENNIK Leiden, Sept. 1891. en Echtgenoote. 6079 7 Voor de vele en hartelijke bewijzen van deelneming, ondervonden bjj het overlijden van Mejuffrouw RUDOLPHINE HELENA CAROLINE DIEST LORGION, betuigen ondergeteekenden hun hartelijken dank. G. A. G. P. Barones VAN HOÉVELL- Wed. E. J. DIEST LORGION. G. W. W. C. DIEST LORGION. Wed. C. DIEST LORGION-Valter. J. DIEST LORGION. 6072 11 M. DIEST LORGION-Post. Allen, die iets to vorde ren hebben van den Heer M. VIKULX Jin., worden verzocht opgaaf hiervan te doen vuór Woensdag-avond aanstaande, op Villa Veld en Rijmicht", Haagweg. 6071 6 De OPENBARE VERKOOPING van eenige HUIZEN, te Leiden, welke op Zaterdag 19 en 26 September 1891 ten overstaan van Mr. J. A. F. COEBERGH, Notaris te Leiden, zou plaats hebben, 6078 g li 7*3-7,5. 6077 8 HET BESTUUR. Een jong Man, bekend met het vak, en flink verkooper, kan met 1 of 15 October geplaatst worden. Adres met opgaaf waar en hoelang het laatst in betrekking, onder No. 6074 aan het Bureel van dit Blad. 7 ZOETERWOUDE. Geboren: Maria Clasina, d. van W. F. Paauw en N. Groot. Agatha Elizabeth, (1. van Th. De Boer en E. Vink. Pieter, z. van P. Riet en K. Van Varik. Cornelis Petrus, z. yan J. Kokshoorn en P. J. Hooijmans. Overleden: A. J. Van Diemen, z. 2 m. H. G. Verboog, weduwe van C.C. Bender, 58 j. Gelegenheid aangeboden om voor 6 a 8 Heeren, a 76 Cents. Br. onder No. 6068 aan het Bureel van dit Blad. 6 Brieven motto „Maandkamers" bjj den Boekhandelaar H. C. SUSAN Cz., Den Haag. 6080 4 Terstond ter overneming aangebodeneene met Hlljart, op een netten stand te Leiden. Brieven onder No. 6075 aan hot Bureel van dit Blad. 6 eene flinke DIEXSTBODE, R.-H., die goed kan werken. Zich te vervoegen: Haven 24. 6081 4

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 3