Vereenigde Vergadering der beide Kamers «MÓ—mtmi«Wllf "im— TBEEBE KAMER. Intrekking van Wetsontwerpen. Met machtiging van H. M. de Koningin- Regentes zijn de navolgende wetsontwerpen ingetrokken, als: Bekrachtiging van de overeenkomst met Groot-fBritannie en Ierland tot vaststelling dei- grenzen tusschen de Nederlandsche bezittin gen op het eiland Borneo en de Staten op fet eiland, welke onder Britsch protectoraat staan. Beschikbaarstelling van gelden wegens ver strekkingen door wijziging van het Vide Hoofdstuk (marine) voor hot dienstjaar 1890. Wijziging van art. 96 der Kieswet. Gedeeltelijke herziening der wet van 4 Dec. 1872 (St.bl. No. 134) tot voorziening tegen besmettelijke ziekten. Onteigening van eigendommen ten behoeve van den aanleg en de verbetering van straten en riolen in Klarendal, gemeente Arnhem; idem voor het stichten van een nieuw post- en telegraafkantoor te Am sterdam, en voor en ten behoeve van de verbreeding van de Huiszittensteeg en Korte Huiszittensteeg aldaar. Goedkeuring van de overeenkomst met België tot wijziging van art. 59 van het regle ment betreffende het loodswezen en het toe zicht op de Schelde en strafbaarstelling van de overtredingen in dit artikel bedoeld. Wetsontwerp tot verhooging en aanvulling van Hoofdstuk IX der Staatsbegrooting 1891; id. houdende bepalingen omtrent verevenin gen en tot intrekking der wet tot onteigening van een spoorweg (tramweg) van Amsterdam naar Amstelveen. Nadere beschikbaarstelling van gelden we gens door het dep. van oorlog gedane ver strekkingen, dienst 1890 en 1S91. Verhooging en wijziging van het Illdc- hoofdstuk dor Staatsbegrooting over 1890. Bepalingen omtrent de heffing van invoer rechten naar de waarde der goederen en om trent de statistiek van den in-, uit- en doorvoer. Vaststelling van het bedrag der grond belasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen. Kegeling van den diensttijd van ambte naren bij den stenographischen dienst voor de berekening van hun pensioen. Bekrachtiging van de uitgifto in erfpacht voor 90 jaren aan de gemeente Breda van grond onder Oosterhout. Bepalingen ter uitvoering van art. 152, 2de lid der Grondwet (militaire inundaties). Overeenkomst met de Billitonmaatschappij, betreffende de vernieuwing barer concessie tot het winnen van tin op het eiland Billiton Yerhooging der begrooting van Ned.-Indk- voor 1891, ten behoeve van de voorbereiding der exploitatie van het Ombilién-kolenveld door het Gouvernement. Vaststelling van het slot der Indische reke ning over de jaren 1871 tot en met 1887. Kegeling van de heffingen voor het gebruik van wegen enz., welker onderhoud door den Staat bekostigd wordt. De Legerwet en daarmede in ver band staande ontwerpen. Bepalingen ter uitvoering van art. 187 der Grondwet (staat van oorlog en beleg). Wijzigingen in de wet op de rechterlijke organisatie. Bepalingen tot waarborging van vrije be schikking door werklieden over verdiend loon. Kegeling van het faillissement en de sur séance van betaling. Herziening der algemeene regels ten aan zien der plaatselijke belastingen. Gemengd Nieuws. Hedennacht omstreeks twaalf uren werd een begin van brand ontdekt in de broodbakkerij van den heer Rinkel aan de Nieuwe Beestenmarkt (IJzergracht.) Het is gebleken dat op den oven eenig hei, waarvan bezems gemaakt worden, doch welke hier ook om te stoken gebruikt werd, gelegd was en aan het broeien gegaan, totdat ze eindelijk veel rook veroorzaakte en ten slotte ging branden. De vlammen sloegen ver door de achter den winkel gelegen bakkerij en hebben den zolder geblakerd. De bakkersknecht zou eerst om één uur te werk komen. De persoon zelf, by wien de brand was, verkeerde in hoogst ernstige ziekelyke om standigheden, zoodat men, mot het oog op mogeiyk verder gevaar, het noodig achtte hem by buren aan de overzijde der straat in vei ligheid te brengen. Door de spoedige hulp van ee-ffge naby- wonende personen kon het berete gevaar echter nog met emmers 'water worden ge dempt Zoodat de beide miiliddels aangerukte 'spuiten (Nos. 1 en 0; hiet in werking behoefden te worden gesteld, Wel achtte de directeur der brandweer het noodig dat de haspelwagen, welke dadelyk van het politiebureel door eenige agenten was aangevoerd en waarvan do slang met de duinwaterleiding werd in verbinding gesteld, nog even water gaf. Gisteravond omstreeks zevenuren geraakte een vierjarig kind in de Oude Vest bij de Janvossensteeg te water. De heer Von B., aldaar woonachtig, mocht de voldoening smaken het kind weder spoedig op het droge te brengen. De nieuwe brug, Woutorenbrug, over de verbreede Haagsche Trekvaart, naby Leiden, is sedert eenige dagen voor het ver keer opengesteld, 's Avonds is voorzichtig-zyn aldaar de boodschap, vooral voor hen, dio met den nieuwen weg nog niet goed bekend zjjn. Trouwens, het bewandelen van het geheele pad langs genoemde vaart eischt oplettendheid vanwege de touwen, kettingen, heuvels en dalen, aldaar nog aanwezig. Uit eene bus van de Chris telyke Meisjesschool te Leiderdorp waren 26 centen ontvreemd. Verdacht werd daarvan een jongen, A. L. genaamd, en het is dan ook den veld wachter mogen gelukken hem tot bekentenis te brengen. Proces-verbaal is opgemaakt tegen J. B., te Zoeterwoude, wegens het niet plaat sen der namen op de arbeiderslijst van vrou wen, die in zyne inrichting werkzaam waren. Te Katwijk is in do Gemeente- Spaarbank ingelegd /'36,662.84s. Het aantal inleggers bedraagt 236, waarvan 89 te Katwyk aan den Ryn en 147 te Katwyk aan Zee. Op de tentoonstelling der Hol- landsche Maatschappij van Landbouw te Alk maar werden nog bekroond: Voor dekhengsten, geboren in 1887 of vroe ger, 2de prijs, J. Van Zyverden te Haarlem mermeer. Voor lichte hengsten, geboren in 1888 of 1889, voor rijtuig- of rypaarden1ste prys, H. Van Wickevoort Crommelin te Berkenrode; 2de prijs C. Kooy te Haarlemmermeer. Voor Brama-poetra's2de prijs J. A. Bakker te Haarlemmermeer. Voor Cochin-China's2de prys dezelfde. Voor Plymouth-rocks1ste prys dezelfde. Voor Italiaansche hoenders: 1ste prijs dezelfde. Voor zilver-pellen2de prys dezelfde. Voor niet in het programma gevraagde hoenders: 1ste prijs dezelfde. Voor Spaansche hoenders2de prijs H. Meursinge te Oudshoorn. Voor een paard van vreemd ras, aange spannen: 2de prys Herman F. Bultman te Haarlemmermeer. Voor een paard, aangespannen, gefokt door den inzender: 1ste prys dezelfde. Voor tweespan paarden van inlandsch of van inlandsch gekruist ras, aangespannen: 2de prys H. Van Wickevoort Crommelin, te Berkenrode. Op het dicht met passagiers be zette achterbalkon van eene Donderdag-avond na afloop van de feestelykheden te Scheve- ningen naar Den Haag vertrekkende stoom tram der Staatsspoor werd een jonkman, net gekleed en die Fransch sprak, door een Duit- scher, ten aanhoore van al de medereizigers, beschuldigd, dat hy hem zyn horloge en por- temonnaie ontstolen had, tydens het gedrang der menigte by het instappen van de tram. De verdachte beweerde van niets te weten en ook de medepassagiers meenden aanvan- kelyk, dat het verliezen van die voorwerpen by het opdringen niet onmogelyk was, doch deze veronderstelling moest men opgeven toen de heer, die het horloge miste, het gedurende den rit voor de voeten van den beschuldigde opraapte, en later by de Javastraat nog twee horlogekettingen op het balkon werden ge vonden. De Franschman had inmiddels de tram ver laten en kwam terug met een politie-agent, die verder den tocht mededeed, waarna aan het politie-bureel aan de Haven de noodige verklaringen werden afgelegd, die aanleiding gaven den verdachte voorloopig in bewaring te houden. Hy gaf op te zyn een Belgische paarden koopman en legde een papier over, waaruit een en ander bleek. In zyn bezit zyn o. m. gevonden een zwart lederen portefeuille, van binnen zandkleurig en een schildpadden sigarettenkoker. Op dezen koker zijn ingelegd: aan eene zyde, met zilver en paarlelneyr, takjes, bloemeh en een vogeltje, op de fthdere zyde een zilveren plaatje met het naamcyfer L. H. De portefeuille bevat 2 Amerikaansche banknoten, elk groot 5 dol lars, eenige stukjes papier, een zwart pot loodje met wit knopje en een Belgischen post zegel van 5 centimes. De koker bevat sigaretten, een ivoren schryf- plaatje en een wit metalen potloodhoudortje. Het vermoeden bestaat dat deze voorwerpen gerold zijn. De hoofdcommissaris van politie verzoekt inlichtingen, gaarne zoo spoedig mogelyk, van hen, die zoodanige voorwerpen missen. Volgens nader bericht zyn de gouden horloge kettingen, welke op het balkon van de stoom tram gevonden zyn in de nabyheid van den verdachten vreemdeling, gebleken op het terras van het Kurhaus mede te zyn ontrold aan tweo personen. Men meldt uit Rynsburg: By het prachtige weder der laatste dagen wordt zoo veel mogelyk haast gemaakt om wat nog te oogsten is binnen te halen. Qualiteit en quan- titeit laten te wenschen aver. Dat geldt zoo wel van de bloemkool, de uien en de andere groenten, als van het hooi- en korengewas. De vele regens hebben den groei zeer belem merd. De bloemkoolteelt zal niet meer dan de helft van gewone jaren opleveren. De oude voorraad, in wynfusten ingezouten, is hard opgeruimd en van het nieuwe gewas is de verscheping begonnenhoogstwaarschynlyk zullen de prijzen, die eenigszins naar de hoogte gaan, spoedig op den ouden stand komen. De tulpenkweekers hebben dit jaar bijzonder goede zaken gemaaktdit gewas is hot eenige. dat in de laatste jaren goede rekening gaf Krokussen zyn mede zeer gewild, doch door den verloopen harden winter zyn er weinig overgebleven. (V. R. C.) Dat po1 i t i e-agenten nietalte best met revolvers kunnen omgaan, bleek dezer dagen in een Friesch dorp, waar eene koe hoornwoest. was geworden. Zestien ko gels werden op haar afgevuurd, eer zy dood neerviel. Volgens te Berlyn ontvangen bericht is de Italiaansche paketboot Taormina' op de reis naar Konstantinopel, by Kaap Sunium (Kaap Colonna) in aanvaring gekomen met de Grieksche paketboot „Thessalia", varende van den Piraeus naar Volo. De .Taor mina" zonk. De kapitein en eenige dekpas sagiers van dit vaartuig werden gered, maar een veertigtal passagiers van de „Taormina", die zich in de kajuiten bevonden, verdronken. Volgens een ander bericht had de aanvaring gisternacht omstreeks 1 uur plaats te midden van een hevigen storm uit het noorden. De „Taormina" werd letterlyk doorboord. Slechts weinig passagiers redden zich door van de „Taormina" op het lagere dek der „Thessalia" te springen. Waarschynlyk zyn ongeveer 85 personen omgekomen, onder wie ook ver scheidene Oostenrykers en Duitschers waren. Van haren correspondent te Londen, die, op reis zynde, zich toevallig aan boord van het verongelukte stoomschip bevond, ontving do „N. R. C." gisteravond van Poros, een klein eilandje op de kust van Morea, het. volgende telegram: Eene vreeselijke ramp heeft onze stoomboot „Taormina", behoorende aan de Rubattino- maatschappy, getroffen. Zy is in den afge- loopen nacht, na eene" aanvaring met eene onbekende stoomboot, in 15 minuten tyds, by Oirwe gezonken, waarby vele personen omgekomen zyn. Wy hebben alles verloren. Met veel moeite zyn wy gered door een klein Grieksch vaartuig, na 7 uren by zware zee in eene sloep te hebben rondgezwalkt. op Zaterdag 12 September 1891, fof sluiting van de tegenwoordige zitting der Staten-Oeneraal. (Geopend <e 3 aren.) De heer Van Naamen van Eemnes, Voor zitter der Eerste Kamer bekleedt den voor- zittersstoel. De Voorzitter laat door don griffier der Eersto Kamer voerlozen een Koninklyk besluit van den lsten September 1891, waarby de Minister van Binnenlandsche Zaken wordt ge machtigd, om zich heden, des namiddags te drie uren, te begeven naar de vergadering der Staten-Generaal, ten einde in eene vereenigde vergadering der beide Kamers de zitting in naam der Koningin te sluiten. De Voorzitter benoemt eene commissie van acht ledbh der Eerste en Tweede Kamer, om den heer Minister van Binnenlandsche Zaken in- en uitgeleide te doen. Kort daarna wordt de Minister van Binnen landsche Zaken, die zich op statelyke wijze naar de vergadering der Staten-Generaal heeft begeven, de zaal binnengeleid. De heer Tak Van Poortvliet, Minister van Binnenlandsche Zaken, plaatst zich vóór den troon en houdt eene toespraak, waarin door hem wordt gewezen op den invloed van de ziekte en het overlijden van Z. M. Koning Willem III op den loop der parlementaire werkzaamheden, alsmede op de hartelijke medewerking der Kamers aan de daaruit voortvloeiende maatregelen; verder op het niet gelukken der afdoening eener regeling van de levende strydkrachten en op de wisse ling van het ministerie na den uitslag der verkiezingen. „De Koningin-Weduwe-Regentes heeft mij," aldus vervolgde de minister, „opgedragen U, Myne Heeren, Haren dank te betuigen voor Uwen ook in deze zitting betoonden yver tot bevordering van 's Lands belangen. „Door de Koningin-Weduwe-Regentes daar toe gemachtigd, verklaar ik deze zitting der Staten-Generaal in naam der Koningin te zyn gesloten." Den Minister van Binnenlandsche Zaken wordt, na het uitspreken dezer rede, door de commissie uitgeleide gedaan. Nadat de commissie in de vergaderzaal is teruggekeerd, sluit de Voorzitter do vereenigde vergadering. Telegrammen. GALCOCZ, 11 September. Keizer Frans Jozef heeft op het hofdiner, bij gelegenheid van het naamfeest van den keizer aller Rus sen, een toost uitgebracht op de gezondheid van zyn waarden vriend keizer Alexander. BELGRADO, 11 September. Naar aanleiding van het naamfeest van den czaar bevat de „Odjek" een artikel, waarin de czaar genoemd wordt de nationale hervormer van Rusland, de weldoener en vriend van Servië. LONDEN, 12 September. Ter beurze werd gisteren medegedeeld dat de heer Oppenheim, consul-generaal der Zuid-Afrikaansche repu bliek in Frankrijk, gemachtigd is onderhan delingen aan te knoopen over eene leening van 3,000,000 pd. st., ten behoeve van de uitvoering van openbare werken. Op de obligation waarborgt de regeering eene rente van 4'/, percent. LEIDEW, 13 September. Thermometerstandgisteravond om 8 uren 18° C. 64.4° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 14° C. 57.2° F.'s middags om 12 uren 22° 71.6° F.; 's namiddags 4 uren 23° C. 73.4° F. Aanstaanden Dinsdag, 15 September, des namiddags te 2 uren, zal de roctor- magnificus der universiteit te Leiden, de hoog leeraar dr. C. K. Hoffmann, in het groot auditorium verslag geven van de lotgevallen der universiteit in het afgeloopen jaar en het rectoraat overdragen aan zijn opvolger, den hoogleeraar dr. H. Oort. Bij deze gelegenheid zal de gouden medaille worden uitgereikt aan de heeren J. P. Kuenen en C. D. Ouwehand, voor de beantwoording van de uitgeschreven -pry6vragen. By koninklijk besluit is, op grond van verkregen rechten, ingevolge de wet van 9 Mei 1890 (Staatsblad No. 79), betreffende de pensioenen der weduwen en weezen van burgerlyke ambtenaren, volgende pensioen verleend aan: F. Wittenaar, wed. M. H. Ver huist, meesterknecht voor de smedery in de militaire strafgevangenis naby Leiden, f 240. Donderdag-namiddag te 5 uren heeft te Katwyk aan den Rijn de reeds gemelde leg ging van den eersten steon der Chr. Ger. Kerk plaats gehad. Ds. Reinkema, van Ryns burg, sprak eenige op het feit toepasselyke woorden, waarna de kinderen der Zondags school Ps. 118 vers 1, 11 en 14 zongen. Hierna werd door het zoontje Jacob van den heer C. Wassenaar de steen gelegd. De kinde ren hieven aan Ps. 146 en brachten daarvan vers 1, 3 en 8 ten gehoore. Op verzoek van den predikant zongen toen alle aanwezigen Ps. 84 vers 1. Op den steen, welke deze gebeurtenis ver meldt, staat: „Door J. Wassenaar Czn., oud 8 jaar, is op den lOden September de eerste steen gelegd." Het bestuur van de Synode der Ned.- Herv. Kerk is heden op eene buitengewone audiëntie geweest by den minister van justitie.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 6