A0. 189! Eerste Blad. feze Bourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. GEFUSILLEERD. Leiden, 12 September. K°. S881. jMDaaaiclao; H4 @5ei>teiïil>e3* PRIJS DEZER COURANT: Voor Leider, per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzoiiuerlijlto Nummers0.05. 'Lil en O27.x iassau. Door H. Witte. IX. Men mag voel of weinig ophebben mot een badplaats, waar de weelde den koogsten toon voert, wanneer men er zoo dicht by is als hier, zal men zeker niet nalaten haar te gaan bezoeken, en Ems is zeker een bezoek waard. Neemt intusschen het vreemdelingenbezoek in Nassau toe, te Erns klaagt men zeer over vermindering. Dit was te voorzien. De belang stelling van Duitsehlands ouden Keizer in deze kranige stad van liet Lahndal, een be langstelling, die zich in een jaarlyksch soms vry langdurig verblijf duideiyk openbaarde, moest wel een sterke stroom van bezoekers daar heen leiden, en er was niet veel scherpzin nigheid noodig om, to begrijpen, dat na den dood van dien gryzen Vorst, en terwijl de tegenwoordige Keizer zich zoowel voor deze als voor alle andere dergelijke plaatsen onver schillig toont, ook al diegenen, die er door het vorbiyf van dien hoogen bezoeker heen- gelokt werden, zouden wegblijven, en de plaats daardoor een niet gering deel van zyn be roemdheid en aantrekkelijkheid tevens zou verliezen. Had Ems in het jaarlijksch verblpf van Keizer Wilhelm I en diens gevolg veel voor boven Wiesbaden, dit is thans niet meer het geval, en zg, die er hoofdzakelijk kwamen om de velerlei genietingen, aan zulk een badplaats eigen, geven thans allicht aan het spatieuzore Wiesbaden de voorkeur. Dit wil nu niet zoggen dat Ems in kwy- nenden toestand verkeert, maar het ware toch niet onmogelijk dat het wat uit de mode geraakto, en dit is voor zulke plaatsen al leelyk genoeg. Maar hoe dit zy, voor hem, die deze streek bezoek, is het zeker een belangwekkende stad, waar hij gaarne een dag zal door brengen, ja, welk bezoek hy allicht, bij langer verblijf in het stille Nassau, enkele keeren zal herhalen. Gewoonlyk maakt men daarby gebruik van den spoorweg, in welk geval men er in een klein kwartier is, maar ook de wandeling daarheen is zeer aan te bevelen. Met de wandeling daarheen langs de Chaussee PRIJS DER ADVERTENTIEN: Yan 1G regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17^. Grootcre lettors naar plaatsruimte. Yoor hoe incasseoren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. IE^oulIIX ;on Slot.) De dubbele galons op do linkermouw, de kenteekenen van den onderofficier, waren af gescheurd, zoodat ze nog aan cenige draden hingen de teekenen der degradatie. Maar de ongelukkige zag er geenszins angstvallig of geschokt uit. De overste beval het geweer te presen- teeren, trommelslagers roffelden een tydlang vervolgens las de oudste officier het vonnis voor, waarhij Buttler tot degradatie en tot den dood door don kogel veroordeeld werd. Het geweer werd weer geschouderd en de overste hield nu eene lange rede tot de troe pen, waarin hy wees op de treurige gevolgen der insubordinatie, om daarop den veroor deelde te vragen, of hy nog een wenseh had deze zou hem toegestaan worden. Fedor Von Buttler verzocht dat zyn lyk aan zijne bloedverwanten uitgeleverd zou worden. De overste zeide dit toe. Daarop werd do veroordeelde naast de kist geplaatst en twaalf oude onderofficieren namen in twee gelederen tegenover hem plaats. Men gaf patronen, welke de overste met buitenge wone zorg inspecteerdo. Daarna volgde het bevel tot laden. De soldaten beten de patronen af, lieten het kruit in den loop glijden, trokken ver zijn een paar uren gemoeid; maar men kan die veel aangenamer, veel afwisselender maken, en tevens een prachtig panorama genieten over Ems, door niet direct op de stad, maar op den hoog er boven staanden Concordia- Thurm af te gaan. In een uur wandelt mon van Nassau naar het reeds vroeger genoemde Dausenau, een niet onaardig plaatsje aan de Lahn, van hoogen ouderdom. Dit getuigt de scheefstaande toren aan den uitgang van het dorp, waarin de overlevering zegt dat keizer Karei de Groote zyne schoone dochter Emma met zyn geheimschrijver Egenhard heeft opge sloten. Hy had namelijk gezien dat de jonge schoone dien secretaris op haar rug door do sneeuw droeg, opdat anderen zijn spoor niet zouden volgen naar de plaats waar ze met elkaar in 't geheim keuvelden over het wêer en andere dingen. Intusschen wisten beiden zyn waakzaamheid toch te verschalken; ze ontvloden hun gevangenis en vonden een wijk plaats in het bosch, waarin Ernma's gezang „O du Wald", enz. vaak herklonk, en waarvan men later „Odenwald" heeft gemaakt. Het heeft wel wat van een sprookje, maar deze verloenen aan die half veibrokkelonde overblijfselen van vroeger eeuwen een eigen aardig waas van poëzie, waaraan ze meestal een goed deel van hun aantrekkelijkheid te danken hebben. Men kan er intusschen dien toren, die daar inderdaad schilderachtig staat, eens op aan zien, vervolgens kan men in den tuin van een net "VVirtshaus wat uitrusten, om daarna den- zelfden weg te vervolgen, tot men ter rechter zijde aan den door een wegwijzer aangeduiden weg naar den Concordia-thurm komt. Deze toren staat op de aldaar 188 Meter boven de Lahn zich verheffende Beiderlei, welke berg aan de rivierzijde bij Ems steil afvalt, maar dien men van Dausenau af langs een veel minder steil oploopenden weg bereikt. In een uur is men dan boven, waar men aan de drukte en aan de geheele omgeving terstond ziet dat men nabij een plaats is, waar heel wat meer aan de weelde wordt geofferd dan in het stille Nassau. De restauratie daar hoven is een Sink en net ingericht houten gobouw, dicht by den toren, om wiens voet, oenige treden boven den beganen grond, een van een balustrade voorzien terras loopt, van hetwelk men Ems in zijn geheelo uit gestrektheid diep beneden zich ziet liggen, door volgens do laadstokken uit en laadden naar voorschrift. De hanen werden gespannen en nu klonk het commando: „Legt aan!" en „Vuur!" De twaalf schoten kraakten, en, als door den bliksem getroffen, viel Buttler neer. Vóórdat de rook opgetrokken was, snelde de officier van gezondheid naar den gefusil leerde en verklaarde dat dezo dood was. Terstond werd. door twee onderofficieren het lijk in de kist gelegd en het deksel er op geplaatst aan de gerechtigheid was vol daan en de troepen rukten weer in. Des namiddags bevond zich de overste met de officieren van den staf en de officier van gezondheid op 't landgoed, en de heeren werden hier door Marja's moeder plechtig ontvangen. Marja was niet te zieneerst na eenigen tijd werd de deur der groote zaal, welke anders tot eetzaal diende, geopend, en hier zag men eene altaarvormigo verhevenheid, voor welke de pope van Nerechta stond. In tegenwoordigheid der officieren, die als ge tuigen fungeerden, werden in den echt ver bonden de weduwe Marja Saloesjkin en haren rentmeester Fedor Von Boedinskibygeloovige menschen zouden een grooten schrik gekregen hebben, want deze Fedor geleek sprekend op Von Buttler. Op de trouwpleohtigheïd volgde een feest maal en tegen het einde daarvan namen de lieer en mevrouw Von Boedinski recht har telijk afscheid van do officieren. Zij stapten in i, meerondeels met bosch bezette hergen omgeven. Inzonderheid van hieraf gezien maakt deze stad met haar drie bruggen over de ri vier een vroolykon indruk, waartoe zeker |de groene omlijsting niet weinig bijdraagt. Ziet men, aan do andere zjjde, terug in de richting vanwaar men kwam, dan strekt zich een niet onaanzienlijk gedeelte van het Lahn dal uit en heeft men o. a. het gezicht op de Dausenau en op den toron der bnrgtruïne van Nassau-, voorts bergen en dalen, met bosschen en akkerseen schilderachtige ver scheidenheid. Men daalt hierna aan de zyde van Ems langs een veel geiykeren en ook mooieren weg dan dien men opkwam, door het bosch van den berg af, en bezichtigt dan allereerst een op een der bergkoppon opgericht monu- mont, ter herinnering aan don glorierijken oorlog van 1870 '71. Zigzagsgewys naar heneden gaande, komt men vervolgens aan een paviljoen, mede, evenals het terras om het monument, uitzicht biedende over het aan belde, zijden der rivier met villa's van allerlei styl bebouwde dal. IVel is het ge zicht van deze drie punten hetzolfde, maar men ziet het toikens van nader bij, en men blyft er dan ook telkens eenige minuten voor stilstaan. Eindelijk nog eenige trappen af en men staat midden in Ems, waar zij, die er lust in hebben, hun hart aan hot echt steed- sche leven kunnen ophalen. Wil men nu van een andoren kant deze stad overzien, dit kan men zeer op zijn gemak doen en tegelijk voor de stoffelijke belangen van zyn lichaam zorgen. Men wandelt dan eenvoudig langs het Kurhaus tot aan de elegante middelste brug, gaat die over, slaat rechtsaf den weg in naar het station van den Malbergbalin en zal dan wel spoedig dien vinden naar het „Schweizerhaus", dat op ongeveer een vierde der hoogte tegen dezon berg aan gebouwd is. Het gezicht van het ruime, deels overdekte terras op en over Ems, inzonderheid op de Biiderlei, waar men straks afkwam, met zyn toren, monument en pavil joen is zeer schoon. 't Is weer zoo heel wat anders dan te Nassau. Schooner? Dit zou ik niet durven beweren, maar op zichzelven schoon genoeg om elke vergelijking hatelijk to maken. Wat er te Ems te zien is, kan men in elk touristenboek over dit gedeelte van Duitsch- een rjjtuig, dat voor de deur wachtte, om de reis naar de Duitseho grens te aanvaarden, welke zy zonder oenig gevaar konden vol brengen, daar hunne papieren in de beste orde waren. Do officieren bleven nog tot laat in den nacht bijeen. Ook voor de oude onderofficieren, die het executie-peloton gevormd hadden, was een feest georganiseerd, terwijl zy bovendien ge schenken in roebels ontvingen. Een dezer onderofficieren vertelde des avonds in zijne dronkenschap, dat men des morgens niet met scherpe, maar mot losse patronen op den veroordeelde geschoten had en dat deze nog leefde; hij werd daarvoor den volgenden dag tot vyf en twintig knoetslagen veroor deeld en nam zich voortaan in acht, zoo iets weer te zeggen. Hoe het verslag van den overste aan den czaar uitgevallen is, weet men niet, ook r.iet welke uitwerking het had. Eenige jaren later echter woonde Marja Von Boedinski met haren echtgenoot te St.-Fetersburg. Men vertelde elkaar daar, dat haar echtgenoot vroeger een balling geweest was, maar van den czaar gratie gekregen had. Ook hier trok de gelijkenis van Von Boedinski met den vroegeren garde officier de aandacht van velen, maar allen waren zoo verstandig te zwygen. Fedor Von Buttler was immers gefusilleerd en leefde sedert lang niet meer, en wie Fedor Von Boeftnski was, raakte hun niet. land lezen; ik zwijg er dus over, wat ik te geruster kan doen, daar ik my tot Nassau's omstreken wiide bepalen. Men gaat er van daaruit nu en dan heen, blyft er wat korter of wat langer, maar beschouwt het toch eigen lijk als een der uiterste grenzen van Nassau's environs. Eéne wandeling van Ems uit mag ik echter niet onvermeld laten, wjjl niemand, die eenige dagen te Nassau verblijft, die moot verzuimen, gelyk velen dan ook dit puut als een der schoonsten van die omstreken rekenen: rfer schönen Aussiclit von Kemmenau, Heeft men ook dit nog gezien, en men doet wol het zoo wat tot het laatste te bewaren, dan zal men van deze prachtige bergstreek een vry goed denkbeeld verkregen hebben. De dertiende jaarcollecte langs de huizen vanwege do Unie „Een School met den By bel" ten voordeele dor Christelijke scholen in Neder land zal in deze gomoonte op den löden Sep tember gehouden worden en aanvangen des morgens te tien uren. Des avonds to acht uren zal alsdan in aan sluiting aan die inzameling in do Pieterskerk een dank- en bedestond gehouden worden, waarin als voorgangers zullen optreden dr. J. H. Gunning JHz., predikant by de Ned.- Herv. gemeente alhier, en de heer J. H. Donner, zendingsdirector te dezer stede. In de avondbyeenkomst zal gecollecteerd worden voor de Christelijke scholen te Leiden. Te Noordwyk-binnen zal Zondag a. s. de morgen-godsdienstoefening in de Herv. kerk worden geleid door don heer F. J. Los, van Leidon. Beroepen is te Kampen, ds. Y. J. Bootsma, te Zoetermeer. De gewone jaarlyksche algemeene ver gadering van den „Nederlandschen Journalis-" tenkring" zal worden gehouden 13 Sept. te Haarlem. Aan de orde is o. a. de verkiezing van een voorzitter in de plaats van wijlen den heer H. De Veer. Volgens den Haagschen correspondent van het „Utr. Dagbl." heeft H. M. aan de Franscho Opera directie 12,000 subsidie ver leend voor de beschikking over do groote loge naast de Koningsloge. Het „Vad." gelooft dat het ejjfer lang niet zoo aanzienlijk is. De heer James De Fremery, sedert 1882 consul der Nederlanden te San-Francisco en thans met verlof hier te lande, heeft het goedo denkbeeld opgevat en uitgevoerd, om uit zyne jaarverslagen van 1876'90 de gedeelten te herdrukken, welke betrekking hebben op de veelvuldige vragen, hem gedaan door land- genooten, die vestiging in Californiö in over weging nemen. Hij heeft er ook die gedeelten zijner ver slagen aan toegevoegd, welke handelen over twee zaken, welke in zekere mate de toekomst van Californiö beheerschen, namelijk de spoor wegen en een landengte-kanaal, benevens op gaven omtrent scheepvaart, handel en mijn wezen. Dit boekdeel sluit zich aan de uit treksels der consulaire verslagen over de jaren 1861 '75, en is by de firma W. P. Van Stockum Zoon, in Den Haag, vorschenen. In 't bijzonder verdient de aandacht wat de heer De Fremery op bl. 59 zegt over de vooruitzichten van handelsbedienden. „Ik deel geheel do meening", zegt hij aan hot slot van zyn geschrift, „dat onze jongelieden, tot hun eigen voordeel en in het belang van Neder lands handel en scheepvaart, meer buitenslands moeten gaan. Er is kans voor hen, die wel- beslagon ten jjs komen, en aanvankelijk des noodig wachten kunnen. Maar ik heb gemeend op de moeilijkheden te moeten wijzen, welke eene langdurige ondervinding in Californiö mjj, bij het behulpzaam zyn van jongolieden daar te lande, heeft doen kennen."

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1