•waterbouwkundigen toestand des lands, vooral wat de poldersbetreft, fverband met onze landaanwinningen. Daama was aan de orde het rapport van dr. W. P. Ruysch over de veeziekten. Hj| schetste de groote verliezen, daardoor aan den veestapel berokkend in de verschillende landen, en daardoor aan het internationaal handels verkeer gaf eene geschiedenis van de hier te lande toegepaste maatregelen tot uitroeiing van de longziekte onder het vee en de groote offers, die het land zich daarvoor getroost heeft, waardoor, na hardnekkigen strijd, vooral, door toepassing op breede schaal, van het afmakingsstelsel, de ziekte is te boven ge komen, met behulp bovenal ook van streng toezicht. De uiteenzetting dezer feiten leidde den rapporteur tot de volgende conclusion lo. de besmettelijke longziekte kan worden uitgeroeid; het is de plicht van den Staat daarvoor regelen te stellen en de toepassing daarvan te bevorderen; 2o. de zekerste mid delen daartoe zjjna. afsluiting van ziek of verdacht vee, van de grenzen; b. verplichte aangifte van ziektegevallen; c. het trekken van cordons om verdachte strekend. streng toezicht door inspecteurs gesteund door de militaire bezetting; e. goed geregelde afmaking; verbranding of ontsmetting; 3o. de enkele inenting is onvoldoend uitroeiingsmiddel; 4o. handhaving van het verbod van invoer uit landen, waar de ziekte inheemsch is, voor 't geval zjj zonder inenting is uitgeroeid, waar geene andere veeziekten heerschen en waar het veeartsenjjkundig toezicht behoorlijk is geregeld, maar dan een 'jaar nadat de ziekte geheel is uitgeroeid, is vexatoir en onrecht vaardig. De heeren Foenaro, D'Hont, Biehler, Tis- serand, Karteuffels, Parker en Salmon be spraken do verschillende onderdeelen. Daarbij werd geconstateerd dat hier enkel van de longziekte onder het vee sprake is. De ge- dachtenwisseling liep vooral over het stelsel van afsluiting, ontsmetting, vernietiging, ver bod van invoer, waarbjj de sprekers op grond der ervaring in de landen hunner inwoning verschillende wenken omtrent de uitvoering der maatregelen gaven. Dr. Ruysch beant woordde de verschillende sprekers. Zonder belangrijke wijzigingen werden overigens de conclusion goedgekeurd. Na deze voor Nederland zoo belangrijke aangelegenheid kwamen ter tafel de rap porten der heeren Broekema en Yan Dam en Viruly Verbrugge over de tuinbouwscholen. Al de door de afdeeling vastgestelde con clusion werden goedgekeurd en daardoor een volledig programma gegeven van eene inrich ting voor landbouwonderwijs. Tevens vereenigde het Congres zich met de door de 1ste afd., op voorstel van den heer De Yuyst, uitgesproken wenscheljjkheid van landbouwonderwijs voor vrouwen. Het banket der leden van het Landbouw- congres in de eetzaal van het Hotel lvurhaus te Scheveningen gisteravond was zeer opge wekt. De directie van het Kurhaus had ge zorgd voor eene fraaie versiering van de zaal en het terras en voor uitmuntende spijzen. Aan de hoofdtafel waren ter zijde van den president, den heer Méline, de ministers van financiën en van marine gezeten, terwijl tegenover den heer Méline de minister van waterstaat, handel en nijverheid plaats had genomen. Verder zaten aan de hoofdtafel de gezanten van Japan, van Portugal, de nuntius, de zaakgelastigde van Rusland, de gezanten van Amerika, de Fransche Republiek, België, Engeland, de zaakgelastigde van Duitsckland, de heeren Bauduin, Sickesz en andere leden van het bureau. Verder waren er vier tafels voor de leden, zoodat ruim 120 personen aan den feestmaaltijd deelnamen. De eerste toost werd ingesteld door den heer Méline op de Koningin en de Koningin- Regentes. In beminnelijke taal bracht hjj huldo aan de bevallige souvereine. De minister van waterstaat, handel en nijverheid beantwoordde den feestdronk met een dronk op de hoofden der Staten, hier vertegenwoordigd. De heer Sickesz stelde een dronk in op den landbouw, de Belgische gezant, de heer d'Anethan, op het bureau en de comité's, terwijl verder nog spraken de minister van financien, de heer Bauduin en de Russische gedelegeerde I.Jermiloff, wiens hartelijke woor den op het Nederlandsche volk warm werden toegejuicht. Terstond na den maaltijd werd door de zorg van het Kurhausbestuur een keurig vuurwerk ontstoken, waarin de hulde aan het Congres eene eereplaats innam. Het fraaie weder verhoogde de feeststemming. •Heden zou het Congres in eene algemeens vergadering reeds te 10 uren bijeenkomen, ten einde de talrijke werkzaamheden tot afdoe ning te brengen. HH. MM. de Koningin en de Koningin- Regentes zullen, naar men thans uit Apel doorn meldt, Maandag a. s. met gevolg des middags te 4 uren per extra-trein naar de residentie vertrekken, en waarschijnlijk Don derdag d. a. v. weder op het paleis „Het Loo" terugkeeren. Men meldt uit 's-Gravenhage: De vol ledige uitslag der akte-examens Fransch L. O. is de volgende: aangegeven 251 vr. en 513 mannel., in het geheel 769 candidaten; niet opgekomen 6 vr. en 27 m., in 't geheel 33; teruggetrokken na het schriftelijk examen 39 vr. en 107 m., in 't geheel 146; volledig ex. afgelegd door 206 vr. en 384 m., in 't geheel 590; toegelaten 146 vr. en 237 m., in 't ge heel 383; afgewezen 60 vr. en 147 nr., in 't geheel 207teruggetrokken en afgewezen te zamen 99 vr. en 254 m., in 't geheel 353 candidaten. Men zal zich herinneren, zegt het „Hbl.", dat er onlangs sprake is geweest van het vertrek van dr. Mezger uit Wiesbaden, nu zijne betrekkingen verbroken zijn met de di rectie van het hotel, waar hjj zijne praktijk uitoefende. Op het oogenblik vertoeft dr. Mez ger te Domburg. Naar het blad verneemt, is dr. Mezger niet voornemens vooreerst Wies- baden te verlaten, maar zal hij voorloopig aldaar zijne praktijk blijven uitoefenen. Naar men verzekert, zou de minister van justitie onderscheidene wetsontwerpen, door zijn voorganger aanhangig gemaakt, hebben ingetrokken. (D. v. Z-.H.) Door de genie te Amsterdam is herbe steed: het maken van een gedekten gemeen- schapsweg, tevens inundatiekeering, tusschcn Uithoorn en Kudelstaart, begrooting 184,000. Geene biljetten ingekomen2o. het maken van genoemd werk met uitzondering van een ge deelte der aardewerken, begrooting f 70,600. Ingekomen 3 biljetten. Minste inschrijver was de heer F. W. Geurden te Apeldoorn, voor ƒ88,800. De burgemeester van 's-Hertogenbosch had gisteren te 's-Gravenhage eene conferentie met de ministers van binnenlandsche zaken en van justitie, ter bespreking van den toe stand in zijne gemeente. Gemeugd Nieuws. De miliciens der lichtingen 1888 en 1890, zjjnde ruim 450 man, zijn thans met groot verlof naar hunne haardsteden ge zonden. Zij, die voor 's Rjjks rekening werden vervoerd, zijn heden onder geleide vertrok ken, terwijl de anderen, wier woonplaats minder dan 30 kilometer van Leiden afligt, benevens zij, die op eigen kosten wenschton te vertrekken, reeds gistermiddag met groot verlof zijn heengegaan. Men schrijft ons uit Leiderdorp: De Spanjaardsbrug schijnt met alle geweld niets goeds van zich te willen laten hooren. Hedenmorgen te negen uren werd de brug geopend, maar van sluiten kon geen sprake zjjn. Voor de variatie is nu de andere as ge broken. De voetgangers zullen met een schuitje moeten worden overgezet, want de pont is weg. Rijtuigen moeten den Hoogen Rijndijk houden. Uit school komende en by de leuning van de Spanjaardsbrug staande, had gistermiddag een der kinderen van J. J. R. het ongeluk tusschen de leuning en de brug in het water te vallen. In de nabijheid zijnde werklieden redden de drenkeling spoedig. Te Katwjjk aan Zee is van de harmgvisschery teruggekeerd de bomschuit „Diederik Coenraad" met 350 kantjes pekel en 9000 stuks steurharing. Nog geene der schuiten had zulk eene groote vangst. Prjjzen volle haring f 16.55, maatjes- 13.90 per ton; steurharing f 27.80 per 1000 stuks. Zoutevisch f 16.40 per kantje. Twaalf manden garnalen brachten 1 a ƒ1.50 per mand op. De geheele van Noord wyk aan Zee varende haringvloot is thans binnenge komen of wel alfcar aan geweest. Zy maakte over het algemeen door de hooge haring- prijzen flinke besommingen. De laatste schuit, „Vrouw Neeltje," schipper J. Plug, had nog een partijtje steurharing, welke aldaar werd verkocht voor 16 per ton zonder fust. Alle schuiten zyn nu voor de 2de reis naar zee. Den 2den en 3den September heeft mevrouw de wed. Van Eeghen, geb. La'oouchère, op den huizo „Aardenburg" te Doorn een bazaar gehouden ten behoeve van de Martha stichting te Alfen aan den Ryn. Deze bazaar heeft ruim 3000 opgebracht. Twee koeien waren aan een land bouwer te Hazerswoude ten gebruike afge staan. Hij verkocht die dieren op de markt te Rotterdam. De eigenaar deed klachte en de rechtbank te 's-Gravenhage veroordeelde bekl. tot één jaar gevangenisstraf wegens diefstal. Voor den Hove te s-Grayenhage be weerde appellant dat hy de koeien eenige dagen te voren op de markt te Gouda in eene herberg van den man, die beweerde eigenaar te zjjn, had gekocht. Nu was wel in eersten aanleg door een getuige beweerd dat hp niet in eene herberg was geweest, doch een door hem nu medegebrachte getuige beweerde dat hy bekl. in eene herberg had zien zitten met een rossig persoon en gezien had dat geldzaken werden behandeld. Het O. M. requireerde bevestiging van het vonnis, mits met wijziging der qualificatie; niet diefstal, doch verduistering had de man gepleegd; en vermeerdering der opgelegde straf tot 2 jaar. Mr. Verschoor vergeleek de in dezen afge legde verklaringen en kwam tot de conclusie dat, als er misdryf was gepleegd, dit dan verduistering zou zyn geweest, doch ontkende het plegen van eenig misdryf, omdat het O. M. in gebreke was gebleven te bewjjzen dat de koeien niet aan bekl., maar aan iemand anders toebehoorden. Tegen F. J. S., 23 jaren, koetsier, die op l Juli des avonds halftwaalf in do Gortstraat een passagier met een mes verwondde en deswege door do rechtbank te 's-Gravenhage, met hot oog op vroegere veroordeeling binnen do 5 jaar, tot zes maanden gevangenisstraf werd veroordeeld, vorderde het O. M. ten slotto bevestiging van het gewezen vonnis. Uitspraak in deze zaken 24 September. Door de politie te Rotterdam is proces-verbaal opgemaakt tegen den dro gist Snabilié, wonende Steiger 35 aldaar, ter zake van het verkoopen van de zooge naamde Sequah-middelen. De rechterlijke macht zal dienen uit te maken, of Snabilié daartoe bevoegd is. Naar men verneemt, ge schiedde het opmaken van het proces-verbaal na overleg met den inspecteur van het genees kundig staatstoezicht in deze provincie. De apotheker, door Sequah aangenomen om hein op zjjne reizen te vergezellen, moet ge naamd zyn Suntherheim en is een 72-jarig man. Sequah bevindt zich nog te Rotterdam. Dagelijks melden zich nog verschillende per sonen aan zyn hotel aan, die hem veel geld bieden om behandeld te worden, doch hy blijft weigeren; wel wil hij hulp verleenen, maar dan moeten de patiënten op de tribune ver schenen bij zyne openbare zittingen. (V. R. C Sequah deed pogingen om te Amsterdam het Paleis voor Volksvlijt voor zyne zittingen te krjjgen. Het werd hem geweigerd. H. M. d e Koningin-Regentes heeft f50 geschonken aan de weduwe van den in Den Haag door zyn zwager vermoorden werk man C. J. H. Mosterd. Te Grypskerk is by het vervoeren van een inboedel, waartoe ook een geladen geweer behoorde, dit wapen afgegaan. Onge lukkig trof het schot het zesjarig kind van den eigenaar in het aangezicht. Het kind is aan de gevolgen overleden. Door de Belgische justitie is aan de onze uitgeleverd v. d. H., een notaris, die voortvluchtig was. Door de marechaussee werd hij van Breda naar Rotterdam overgebracht Te Winschoten is eene vrouw door een plotsolingen donderslag zóó geschrikt, dat zy dientengevolge bezweken is. Morgen, Zaterdag, te 11 uren, zal de officiëele opening der Maassluischo waterleiding plaats hebben. Na afloop wordt den genoodigden eene lunch in het koffiehuis van den heer Veltenaar te Maassluis aan geboden. Dinsdag-middag te halfzes steeg de heer Leon Mary in den tuin van Concordia te Breda met zyn grooten ballon „Koningin Wilhelmina" op, vergezeld van den heer Scliellekens aldaar. Het weder was prachtig, een effen blauwe hemel, met geheele wind stilte; en te midden van duizenden toeschou wers verrees het trotsche gevaarte statig en langzaam over de stad. De daling geschiedde op ruim drie vierde uur afstand op een land in de Yucht onder Tetoringen. Een trein van den Long-Island spoorweg had op den 9den dezer bijna hot station Oyster Bay bereikt, toen de ketel der locomotief sprong. De machinist en stoker werden tot op grooten afstand weggeslingerd door het ongeval was de trein plotseling tot staan gebracht, waardoor de waggons zóó geschokt werden, dat verscheidene passagiers ernstige kneuzingen bekwamen» De vereeniging van dames, welke sedert kort in Engeland werkt om de mode van het dragen van vogels op de hoeden in den ban te doen, heeft dezen zomer reeds een heuglyk succes op hare pogingen. Het beste bewys daarvoor geeft een correspondent van eene badplaats aan de Yorkshirekust, die mededeelt dat waar men anders in de streek, genaamd Flamborough-Head, het be kende schiereiland aan de kust van York shire, gedurende den zomer niet anders hoorde dan schieten, dit jaar de jacht op de zee meeuwen zoo goed als niets beteekent, daar de bewoners van de kust ze niet meer kunnen verkoopen aan de opkoopers ten behoeve der modemagazijnen. De mode van het dragen van zeevogelveeren heeft, dank zy der heil zame beweging van den vrouwenbond, plot seling uitgewoed. Uit Marseille wordt van den 9den dezer gemeld: Toen de toeschouwers gisteravond na de voorstelling den circus ver lieten, brak de trap, waardoor 27 personen ernstige wonden bekwamen en vele andere letsel. De broodfabriek van Demarccj te Roubaix is afgebrand. Vijf paarden zyn in de stallen gestikt. De schade wordt op 200,000 fr. geschat. Het stoomschip „Gloucester City" heeft op zyne reis van. Nieuw-York naar Bristol met een geweldigen storm te kampen' gehad, ten gevolge waarvan 51 stuks van het zich aan boord bevindende vee over boord geraakten. BUITENLAND. Frankrjjk. Uit Vandoeuvre wordt gemeld dat by een déjeuner, gisteren door den minister De Frey- cinet. den buitenlandschen generaals en mili tairen attachés, die de legeroefeningen bijwo nen, aangeboden, de minister er op wees, dat de vorderingen van het Fransche leger, welke dc.or Europa worden toegejuicht, den een eer bied en den ander vertrouwen inboezemen. Zy bewyzen dat de Republiek tot het bereiken van groote doeleinden in staat is. „Niemand twijfelt er aan", zeide de minister verder, „dat wy sterk zyn; wy zullen het bewijs leveren dat wy' ook de kalmte weten te bewaren. Wy' zullen in den nieuwen toestand, welke voor ons geboren is, de kalmte, de bekwaamheid en gematigdheid toonen, welke in rampspoedige dagen onze wedergeboorte voorbereidden. De aanwezigheid van buiten- landsche gedelegeerden is ons eene aansporing en tevens een bewys van onze vredelievende gezindheid." België. De algemeene vergadering van het Katho liek Congres te Mechelen werd gistemamid- dag te halfvjjf geopend. Zy' werd zeer druk bezocht. Mgr. Stillemans, bisschop van Gent, deed een beroep op de offervaardigheid in menschen en geld, om de taak in den Belgischen Congo- staat te doen gelukken. De heer Tondini, een priester van de Griek- sche Kerk, voorspelde de spoedige verzoening der Grieksche en Romeinsche Kerken, onder den invloed van Leo XIII. De heer Cochin, lid van den Parjjschen gemeenteraad, zeide dat het Fransch-Russische verbond de voorbode was van eene toenadering tusschen Frankrjjk en de Kerk. Do heer Descamp-David, hoogleeraar van Leuven, hield eene lofrede op de in Afrika aanvaarde taak. Hjj noodigde Frankrjjk, dat tegenwoordig in Europa meer geïsoleerd is, uit zich in Afrika niet af te zonderen en het werk van Leopold II niet te belemmeren. (Langdurige toejuiching.) De pastoor Claeys, lid van de Vlaamsche Academie, ontwikkelde de noodzakelijkheid voor de besturende klassen in België, om zich gemeenzaam te maken met de Vlaamsche taal, als middel van propaganda. Deze redenaar ontving, bjj het verlaten dei- tribune, do gelukwenschen van den kardinaal aartsbisschop en de bisschoppen van België, terwjjl de vergadering hem eene ovatie bracht. De abt Winterer, lid van den Duitschen Rjjksdag, zeide dat het gevaar van den kant der socialisten grooter is dan men over het algemeen gelooft. De spreker weidde uit over de groote beteekenis van het socialistisch congres te Brussel, dat millioenen werklieden vertegen-

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2