Vooral gister-, Woensdag-middag, toen vele scholen als gebruikelijk is gesloten waren, viel Katwijk aan Zee een druk bezoek ten deel. De stoomtrams en de stoombootjes ver- yoordon heelwat personen. Gisteravond omstreeks halfacht waren A. Tilburg en zijn knecht, van Zooter- woude, in den Yliet met eono niet hout be laden schuit. Door het opstappen kreeg ge noemd vaartuig zulk eene schommeling, dat het geheel omkantelde, waardoor niet alleen de lading hout, maar ook de beide personen te water geraakten. Nadat eerst de personen en toen het hout in veiligheid waren gebracht, werd de reis vervolgd. Een treurig ongeval had gisteren onder de gemeente Nootdorp plaats. Het was juist twaalf uren, toen aldaar de extra-trein passeerde met de naar Den Haag terugkeerende militairen. De school der gemeente Stompwjjk ging uit en velen der kinderen moesten voor de baan wachten, daar de vrouw den boom had gesloten. De lange trein reed voorbij en denkende nu over do rails te kunnen gaan, kroop een 10-jarig meisje onder do bareelen door; de wachteres grijpt nog, wel wetende dat op hetzelfde oogenblik de sneltrein, van Den Haag komende, moest passeerenzij voelt dat de kleertjes haar door de hand gaan, tiet meisje loopt door en op hetzelfde oogen- ■blik snort de sneltrein voorbij, die het voor aller oogen totaal vermorzelt. Het is een dochtertje van vrouw F. De Vreede, wier man verleden jaar door Haag- sche visschors werd vermoord. Op de heden te Alkmaar geopende tentoonstelling der Hollandsche Maatschappij ■van Landbouw zijn o. a. bekroond geworden Voor witte Engelsclio tarwe, 1ste prijs Horman F. Bultman te Haarlemmermeer; voor bruin mosterdzaad, 2de prijs P. Man- tol te Haarlemmermeer; voor lijnzaad 1ste prijs A. De Zeeuw aldaar; voor blauw vlas 2 eerste prjjzen dezelfde; voor zandaardappelen, 2de prijs C. Uitendaal te Hillegom; voor paarden- of koopeen, geteeld op zand- of zwarten grond, 2de prijs A. Heemskerk te Hillegom; voor v\jf stuks tafolperen, „Bon Chretien William", 2de prijs Th. Van Lierop te Hille gom, en voor vijf dito „Bonne Louis d'avran- ches" 1ste prijs dezelfde; voor vijf stuks idem „Keizer Alexander" 2de prijs dezelfde; voor dubbelbloemige pelargonium zonalen, 3de prijs M. Koek te Hillegom voor minstens 2 kg. Leidsche of Rijnland- sche boter, 2de prijs W. Eijnsburger te Voorhout; voor drie stuks zoetemelksche Goudsche kaas, 2de prjjs E. Blonk te Alkemade; voor twee stuks Rjjnlandsche komijne kaas, 1ste prijs A. Heemskerk te Hillegom; 2de prijs W. F,ijn3burger te Voorhout en 3de -prijs J. Verkley te Hazerswoude: voor hoefijzers eervolle vermelding P. Mantel te Haarlemmermeer (Vijfhuizen). In de afdeeling houtteelt werden door W. "•C. De Boer te Boskoop vier prijzen behaald, «1. drie 1ste en een tweede. Te Valkenburg had gisteravond to ongeveer halfnegen een ongeval plaats, dat zeer droevige gevolgen had kunnen hebben. De jongelingen Adr. Zwaan en H. Ouwersloot nl. geraakten al stoeiende van eene twee meter hooge kade te water, doch door spoedig aan gebrachte hulp mocht men er in slagen de beide drenkelingen op het droge te brengen, die daarna onder een luid hoezee en gelach der omstanders mot een nat pak op huis aantrokken. Gisteravond heeft Sequah te Rotterdam voor eenigen zijner bewonderaars nog eene zitting gehouden in het Verkoop lokaal, welke echter slechts kort duurde. Op verzoek van de politie hadden zjjn vertrek en komst in een gesloten rijtuig plaats. Eene talrijke politiemacht was aan hot politiebureel aan de Kaasmarkt geconsigneerd, ora zoo noodig ongeregeldheden te voorkomen. Aan een der politieb u reelente Amsterdam is gebracht een 26-jarige koop man, die in gezelschap van nog twee per sonen, die onbekend zijn gebleven, in eene tapperij in de Wagenaarstraat door middel van een valsch kaartspel van een heibaas f 2000 zou hebben gewonnen. Bjj fouilleering is op hem bevonden een bankbiljet van f 100. Freiherr VonBarnekow, na ge durende zijn verblijf te Arasterdam in do grootste hotels te hebbon gelogeerd, vond eindelijk nog een verblijf m eene slaapstee in de Dirk-Van-Hasseltsteeg. Ook de eigenaar van deze inrichting heeft bij zjjn verblijf geeno zjjde gesponnen. De Freiherr is weder naar zijn vaderland teruggekeerd, zonder orde op zijne zaken te hebben gesteld. Dblv. Zied Door een beurtschipper is aan •'.e politie te Amsterdam kennis gegeven dat Dinsdag-avond in deZuiderzeo nabij Bunschoten \un zijn vaartuig over booid is geslagen on verdronken een persoon, vermoedelijk een 18-jarigo sigarenmaker, gewoond hebbende te Haarlem. To Katendrecht is gisteren een kind van ruim twee jaar in eene sloot ver dronken. Dinsdag-avond ongeveer te 9 uren vatten op de bovenverdieping van het huis op den hoek van de Oudegracht en do Yie- vtraat te Utrecht een paar gordijnen vlam. Spoedig waren zij afgerukt en de vlammen gedoofd, en meende men den brand meester (e zjjn. Na drie kwartier ongeveer echter sloegen de vlammen weder uit en thans zóu dreigend, dat de brandweer gealarmeerd werd. Met een 7-tal spuiten was deze onmid dellijk bij het bedreigde perceel. Eene slang van de waterleiding behoefde echtor maar water te geven, daar het gevaar door spoe dig aangebrachte hulp van bewoners en buren woldra geweken was. De brand veroorzaakte een grooten toeloop. Naar men beweert waren de vlammen ont staan door een gaslek en daarop gevolgda gasontploffing. Bij Baarle-Sassau werd eene vrouw door den bliksem getroffen en aan de eene zjjde verlamd. Een 3'/,-jarig kind van S. te Amers foort dronk, tijdens do afwezigheid van do moeder, uit eene flesch met toog gevuld, aan de gevolgen waarvan het is overleden. Bij De Leek geraakte een 4-jarig meisje, dat op een boerenwagen speelde, met den hals tusschen rad en wagen beklemd, inet het gevolg, dat het aan de gevolgen be zweek. Te Dubbeldam is een kind van P. v. B. door een wagen overreden, waardoor het bjjna onmiddellijk dood was. De rijkswerkinrichtingen (bade- laarsgestichten) zjjn tegenwoordig zóó be volkt, dat in den laatsten tyd van geene op zonding sprake kon zjjn. Men heeft te IJ muiden, als he r- innering aan het bezoek van den Duitschen keizer, eene straat don naam gegeven van Keizer Wilhelmstraat. Te Apeldoorn is gisteren het huis van den bloemist C. K. eene prooi der vlammen geworden. De inboedel kon groo- tendeels gered worden. Bijna alles was ver- zokerd. Oorzaak niet bekend. Namens Ch. Davonport (alias Sequah) de zoogenaamde „wonderdokter", is appèl aangeteekend tegen het vonnis, door het kantongerecht te Bergen-op-Zoom te zjjnen laste op 25 Augustus 11. gewezen. buitenla in' r». Frankrijk. De Parjjscho politie heeft besloten de bou levards te zuiveren van personen, die door een groot deel van het publiek des avonds als overlast worden beschouwd. Reeds werden op één avond 17 vrouwen en een aantal mannen in hechtenis genomen, die geene. voldoende inlichtingen omtrent hun persoon konden geven. Yerschillendo Parijsche dagbladen zullen gerechtelijk vervolgd worden, omdat zij de geheimen der troepenmobilisatie hebben ont huld. Bedoelde dagbladen zjjn voornemens te dier zake een manifest uit te geven. - De heer Jules Grévy, de vorige presi dent der Eepubliek, is op ruim 78-iarigen leeftijd te Mont.-sous-Yaudrey plotseling over leden. Don 14den dezer wordt hjj daar be graven. Duitschhind. De modedeeling in Engelsche en Oosten- rjjksche dagbladen, dat b(j gelegenheid der Oostenrjjksche legeroefeningen tusschen Caprivi en Kalnoky overeenkomsten van staatkundi gen aard betreffende de Dardanellen-quaestie zijn gesloten, en dat eene gedachtenwisseling heeft plaats gehad omtrent gewichtige ver anderingen in den diplomatieken dienst, wor den van goed onderrichte zijde te Berlijn als volkomen ongegrond tegengesproken. Duitsch- land en Oostenrijk zullen in de Dardanellen- quaestie, nu en voor het vervolg, het initiatief overlaten aan Groot-Britanni '-, welke mogend heid daarbij het meeste belang heeft. De „Nordd. Allg. Zeitung" zegt, met be trekking tot de daling van den koers der 3 pCts. Pruisische Consols: Yoor de vrees, dat in geval van oorlog het staatskrediet gevaar zou kunnen loopen, bestaat, hij liet bezit van een degeljjkeri minister van financiën en bjj de vaderlandsliefde der bevolking, geen grond hoegenaamd. De „Noidd. Allg. Zeiiung" bevat eene mededeeling uit München omtrent dc parade, welke aldaar Dinsdag in tegenwoordigheid des keizers door do beide Beierscho legercorpsen is gehouden. Die troepen, aldus wordt daarin gezegd, bezitten do eigenschappen, welke alleen duurzame krijgskundige gevolgen waar borgen. Slechts do vaste wil om eensgezind voor het gemeenschappelijk vaderland op te komen, is in staat een band te knoopen, als gebleken is tusschen den keizer en den prins regent te bestaan. Een nieuw en krachlig bewjjs is geleverd, dat Duitschland, in het bewustzijn van zijne eigen kracht, kalm en mot vertrouwen de toekomst kan te gemoet gaan. Bjj gelegenheid van keizer Wilhelms bezoek te München heeft de prins-regent van Beieren verscheidene leden van 's keizers ge volg met orden begiftigd. Do keizer liet zich Dinsdag bjj Hanfstangl photographeerendes avonds werd hom eene serenade gebracht door de kapel van het eerste Beiersche legercorps, waarbij 500 mag nesiumfakkels dienst deden. De „Karlsniher Zeitung" zegt van offi cieel» zijde vernomen te hebben, dat de invoer uit Duitschland in België van rundvee bjj vervoer per spoor slechts over het station Sterpenich mag plaats hebben. Te Sterpenich wordt het vee dan door een Belgischen vee arts onderzocht. België. De gisteren te Mechelen gehouden alge- meeno vergadering van het Katholiek Congres werd voorgezeten door den minister van staat, den heer Victor Jacobs, en bijgewoond door ongeveer 2500 porsonen, onder wie de kardi naal-aartsbisschop en al de bisschoppen van België. Mgr. D'Hulst, rector der katholieke hooge- school van Parijs, wees op de noodzakelijk heid der ontwikkeling van de wetenschap pelijke studie. H(j wenschte dat overal katho lieke hoogescholen zouden worden opgericht en weidde uit over het kwaad, dat aan het onderwijs in Frankrijk is berokkend door de wet-Ferry van 1880. Hjj kondigde ten slotte aan, dat in 1894 in België een congres van katholieke geleerden uit de geheelo wereld zou worden gehouden. Dr. Schaepman, afgevaardigde voor Neder land, behandelde het vraagstuk der gilden en de middelen om die weder in te voeren in de moderne maatschappij. Hjj deed een hef- tigen uitval op de Fransche revolutie en ver heugde er zich over, dat de Paus de leiding der sociale beweging in handen had genomen. De heer Yerspeyen, redacteur van de „Bien Public", van Gent, verkondigde den lof van de laatste pauselijke encycliek. Hjj deed een beroep op den adelstand, die zich te zeer vreemd houdt van de maatschappelijke vraag stukken en dwaasljjk alleen steun zoekt bij zjjn geslachtsboom. De zitting word te halfacht opgeheven. Te 8 uren werd eene groote werklieden meeting gehouden, welke werd bijgewoond door 3000 werklieden, vele voorname parle mentsleden, verscheidene bisschoppen en afge vaardigden van werkliedenvereenigingen uit de groote steden van België. In deze bijeenkomst werden de maatschappelijke vraagstukken, onder betoon van voel geestdrift, behandeld. Men vreosde voor wanordelijkheden van socia listen by hot uitoongaan der meeting en door de politie waren uitgobreido voorzorgsmaat regelen genomen. Turkije. De „Times"-correspondent te Weencn zegt uit goede bron vernomen te hebben, datKia- mil-pacha, do ex-grootvizier te Konstantinopel, zoo goed als in gevangenschap veikeert, diens gangen geregeld worden bespied en hjj reeds meer dan eens streng werd ondervraagd. Men brengt deze feiten in verband met de ge ruchten, dio dezer dagen in omloop waren omtrent eene samenzwering tegen den Sul tan, waarin Kiamil-pacha betrokken zou zijn. Tusschen don Engelschen gezant te Kon stantinopel en do Turksche regeering is een klein geschil gerezen. Juist vóór do gezant eenigen tijd mot verlof zou gaan, ontving hij eono uitnoodiging tot eene audiëntie, welke echtor ten slotte werd uitgesteld tot oen datum, waarop hij reeds op rois zou zijn. De gezant bleef daarvoor niet te Konstantinopel, zoodat de audiëntie niet plaats vond. Thans, bjj zijn terugkeer, werd hem medegedeeld, dat de Sultan hem gaarne zou ontvangen wanneer hjj zich op den gewonen audiëntie-' uag aanmeldde. De gezant staat er ecliter op, weder eene ofSciiele uitnoodiging te ont vangen, waaraan tot nog too geen gevolg werd gegeven. Humenië. Volgens eon bericht uit Bucharest aan de „Kreuzzeitung" wordt aan do omstandigheid, dat da minister-president Floresku koning Karei van P.umenië voor de ontmoeting met de» koning van Italië vergezelt, groote betee- kenis gehecht. Daaraan worden vermoedens vastgeknoopt betreffende eene nauwe aanslui ting van Rumenië aan het drievoudig verbond. Hiermede hangt samen dat als zeker wordt beschouwd, dat Lahovnro weer tot minister van buitenlandsche zaken zal worden benoemd. Die benoeming, heet het, zal na de terug komst van koning Karei te Bucharest open baar gemaakt worden. Gemeenteraad van Leiden. Zitting van hedennamiddag te ticee uren. Voorzitter de heer De Laat de Kanter, Burgomeester. Tegenwoordig de heerenSchneither, Zille- sen, Juta, Du P.ieu, Zaayer, Van Lidth de Teude, Van Hamel, Fockema Andre®, Drucker, Van Reenen, Lo Poole, Verster van Wulver- horst, De Sturier, Van Hoeken, Tieleman, Koetser, Dekhuyzen, Zaalberg, Hasselbacb, De Goeje, ICaisor, Was en Driessen. Afwezig met kennisgeving de heeren Cock, Verhey van Wjjk en Van der Breggen. Allereerst legde de heer Drucker als nieuw lid de bij de wet voorgeschreven eeden af, waarna lijj door den Voorzitter werd geluk- gewonscht, met den wensch dat ook zjjne werkzaamheden mogen strekkon tot weizijn der gemeente. Daarna werden de notulen der vorige ver gadering gelezen en goedgekeurd. Door den Voorzitter werd medegedeeld dat o. m. waren ingekomen: een verzoek van mej S. T. M. Bakx om eervol ontslag als derde onderwijzeres aan do school 3de klasse No. 4; een adres van P. De Bruyn en andere bewoners van de Kalvermarkt in zake de verplaatsing van do ooftmarkt naar de Oude Vest of den Ouden Singeleen verzoek van den directeur dor Albuminefabriek om ont heffing van de bepaling van art. 223 der Algemeene Politieverordening voor een houten gebouwtje op het terrein der fabriek aan den Maresingel; idem van de weduwe Steynis- Noordziek om restitutie van betaald school geld, lager onderwijs, wegens vestiging in de gemeente; idem als voren van de weduwe H. C. De Graaf; idem van den heer F. A. \Y. Schüdel om restitutie en vrijstelling van betaling van schoolgeld middelbaar onderwijs; bezwaarschriften van verschillende personen tegen hun aanslag in de plaatselijke directe belasting dienst 1891. Al deze stukken werden gesteld in handen van Burg. en Wethouders. Tevens was nog ingekomen een adres van J. W. Ouworkerk en 37 andere neringdoenden in deze gemeente, verzoekende het verleenen van het subsidie, govraagd door het bestuur der afd. Leiden en omstreken van do Holland sche Maatschappij van Landbouw voor de in 1892 alhier te houden landbouwtentoonstelling. Dit adres zou worden behandeld bjj punt 7 der agenda. Aan de orde kwamen daarna de volgende punten: 1°. Bcëediging en installatie ala lid van den gemeen teraad, van mr. H. L. Drucker. 2®. Beno:-ming van drie leden der Commisaie van Financiën en uit dezen van dcu Voorzitter. 3°. Idem van een Wethouder. 4°. Idem van een Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. 5°. Idem van een beatnurder van de Stedelijke "Werk inrichting. (199) G°. Yooratel tot wijziging van het Reglement voor de Hulpkantoren der Bank van Leening en betrek kelijk eene vaeto aanstelling van do tijdelijke be ambten aan dio Hulpkantoren. (117 en 188) 7°. Verzoek van het Bestuur der Afdeeling Leiden en Oma-reken der Hollandeche Maatschappij van Landbouw, om een subsidie voor de Tentoon stelling. (195) 8®. Verdeeling van don Raad in eect'ëo. By de thans weder herhaalde en vroeger mislukte benoeming van drie leden der com missie van financiën worden voor het eerste lid do volgende stemmen uitgebrachtDrucker 2, Driessen 10, Fockema Andre® 4 en Van der Breggen 1. Gokozen was dus de heer Driessen, die evenwel zijne beslissing omtrent het al of niet aannemen nog wenschte aan te houden.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2