N\9679. Vrijdag IX September. A°. 1891 {Deze {Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 10 September. Jc° a@"0.xXXot;G>:n.., GEFUSILLEERD. PItIJS DEZER COURANT: Voor Leictej". p«r 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. AfKCwverlijte Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: "Van 16 regel9 /"1.05. Iedere regel meer f0.17$*- Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het - incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. De afdeeling Leiden en omstreken der Nederlandsoh-e Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde had gisteravond, uitsluitend voor do leden met hunne dames, een feest avond in „Zomerzorg", De groote zaal was goed gevuld, maar, dank zy het fraaie weder, hadden velen ook onder de veranda en in den tuin plaats ge nomen. De voorzitter, dr. H. Boursse Wils, opende de samenkomst met allen hartelijk welkom te heeten op dit feest van Tuinbouw, dat ge lukkig door zulk voor dezen zomer zoo zeld zaam prachtig weder werd begunstigd. Hij deelde tevens mede dat het vooraf vastgestelde programma door samenloop van omstandig heden verandering had moeten ondergaan, zoodat nu alléén aan rnej. M. Bidderhof de taak overbleef eenige voordrachten op de piano ten beste te geven. Die taak was daardoor allesbehalve ge makkelijk of dankbaar; maar onze 17-jarige stadgenoote vervulde haar zóódanig, dat zij er algemeenen bijval mede ondervond. Den Bech- stein-vleugel uit het magazijn van den heer Cockuyt wist zij zeer goed te bespelen met Mendelssohn's „Frühlingslied", Chopin's „Noc turne", Schumann's „Blumenstück" en Yon Weber's „Rondo brillant." Zy toonde voor het klavierspel bijzonderen aanleg te bezitten en deed hare onderwijzeres, mej. Yan Baaten, alle eer aan. Zij speelde met gevoel en vasten aanslag. Maar gel ijk dto voorzitter in zijne toespraak had gezegd, bleven op een feest als dit, hoe schoon de edele toonkunst ook is, de bloemen toch de hoofdzaaken deze waren er in groote verscheidenheid en in grooten getale, vooral in den vorm van keurige bouquetten, waar van de rozengeur de zaal vulde. Ze waren er aan het einde der zaal, tegen de wanden en het orkest, met nog eene menigte andere bloemen en planten ter opluistering, geëta leerd en zouden met eenige kamerplanten kos teloos worden verloot. Bovendien was reeds dadelijk bij het bin nenkomen in „Zomerzorg" aan eene dame van ieder lid namens het bestuur een lieve, ofschoon niet zóó groote bouquet aangeboden, zoodat elk aan een tafeltje gezeten gezelschap met zulk een bloemstuk prijkte. In den aan vang van den avond werden daarbij door den heer K. Yan Wezelenburg, uit Boskoop, nog honderden losse rozen beschikbaar gesteld en namens hem bij de dames rondgedeeld, eene beleefdheid, welke blijkbaar zeer werd op pry's gesteld en waarvoor hem door den Voorzitter uit aller naam hartelijk werd dank gezegd. De verloting had in de pauze plaats, nadat vooraf de dames hare oogen in de beschou wing der pryzen van naderbij hadden doen te gast gaan. Ook werd er veel in den tuin, waar het nu weer op en top zomer was, gewandeld. Bij de verloting, voor velen niet het minst aantrekkelijke van den avond, was echter iedereen aanwezig, en na het aflezen van elk nummer kon men hetzij een heer of jonge dame zich naar de bestuurstafel zien begeven, ten einde het getrokkene in ontvangst te nemen. Menige toejuiching ging er dan op en van tevredenheid getuigende aangezichten kon men ontwarenmaar misschien ook van ijver zucht onder hen, die niet tot de gelukkigen behoorden, want de verzameling bouquetten en kamerplanten was ditmaal, ofschoon niet zoo talryk als vorige 'jaren, zeer keurig. Enkele heeren waren zoo beleefd het door hen gewonnene aan dames, die nog niet van een pry's waren voorzien, aan te bieden. En zoo eindigde ook dit feest weder, na een woord van dank van den Voorzitter tot allen, die er toe hadden medegewerkt om het te doen slagen, aan den heer Couvée voor het beschikbaar stellen van zaal en tuin, aan mej. Ridclerhof voor haar verdienstelijk en ge waardeerd spel, aan do commissie, die zich met de regeling van het feest en de verloting had belast, en ten slotte aan allen, die door hunne op prys gestelde tegenwoordigheid ook hadden bijgedragen om den feestavond luister by te zetten. Yan den heer S. W. Tromp ontving het Ryks Ethnographisch Museum alhier wederom eene zeer welkome aanvulling der Borneo- collectie; inzonderheid komt daarbij een stuk voor, dat van bolang is tot recht verstand van sommige op schilden voorkomende en tot dusver onverklaarde figuren; ook een inge zonden schedel is eene gewenschte bydrage voor de anthropologische verzameling. Men zie de beschrijving in de Staatscourant van 10 dezer. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Banana, door middel van het stoomschip „Erasmus", van Rot terdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Zaterdag ochtend om 7.55 bezorgd zijn. De wyze van verzending behoort duidelyk op het adres vermeld te worden. A. s. Zondag-morgen, te halftien, zal de godsdienstoefening in de Hervormde kerk te Valkenburg geleid worden door ds. Wuster- hofif, predikant te Gent, in België, en des avonds te halfzeven door ds. Oberman van Leiden. Do Tweede Kamer is bijeengeroepen Dinsdag te 3 uren ter benoeming der com- missiën voor het onderzoek der geloofsbrieven. Ook de Eerste Kamer zal Dinsdag te 3 uren eene vergadering houden. Het „Dagblad van 's Gravenhage" meldt dat HH. MM. de Koninginnen niet, gelyk el ders werd gemeld, a. s. Zaterdag, maar eerst as. Maandag te 's-Gravenhage zullen terug- keeren, om in de residentie drie of vier dagen te vertoeven. De Staatscourant van 10 dezer bevat een koninkly'k besluit van 8 dezer, waarby aan mr. N. G. Pierson, op zijn verzoek, ten gevolge zyner benoeming tot minister van financiën, eervol ontslag wordt verleend als president der Nederlandsche Bank. De buitengewone gezant en gevolmach tigd minister van Turky'e bij ons Hof, Karadja- pacha, is gisteren in de residentie aangekomen en heeft zijn intrek genomen in het hotel „Den Ouden Doelen." Door de arrondissements-rechtbank te Leeuwarden is, ter vervulling van de vacature van kantonrechter te Sneek, opgemaakt de navolgende alphabetische lyst van aanbeveling mr. K. Klein, kantonrechter te Lemmer; mr. A. Potma, id. te Bergum, en mr. C. "Witholt, rechter in de arr.-rechtbank te Heerenveen. Aan het Banket, dat do minister van waterstaat namens de Regeering geeft aan de gedelegeerden van het Landbouwcongres, zyn genoodigdalle ministers, het bureau van het congres, de presidenten der afdeelingen, de leden van het uitvoerend comité wonende te 's-Gravenhage, eenige leden der Eerste Kamer, de secretaris-generaal en de adminis trateur bij het departement van waterstaat. Gemengd Nieuws. Reeds eenige uren voordat de manschappen der infanterie aan de goederen loods van het Staatsspoor, aan den Haagweg, naby deze gemeente, per extra-trein van de manoeuvre-terreinen aankwamen, was het op dien weg en in het Noordeinde gisteravond levendiger dan anders. Te zeven uren werden aan den spoorweg bereids eenige infanteristen opgesteld, ten einde aldaar de noodige ruimte vry te houden. Verder op den schoonen avond stroomde het naar die plaats van aankomst en verdrong zich in de door te trekken straten eene dichte - en luidruchtige menigte, bestaande uit bloed verwanten en goede kennissen van de „vieren'* en uit belangstellenden, die tuk waren op een vroolijk stukje muziek. Op den bepaalden tyd, tegen halfelf, kwam de militairen-trein, een byzonder lange, zoo als er van het Staatsspoor hier niet veel arriveeren, aan. Het uitstappen en opstellen gingen vlug en weldra marcheerden de met ongeduld verbeide zonen van Mars door de volks menigte over den Haagweg, door het Noord- einde, over het Kort Rapenburg, door de Paar- densteeg, naar de kazerne aan de MorschpoorL Aan toejuichingen van de zyde des volks ont brak het den krijgers niet. De schut^ery-muziek had hen ter plaatse van aankomst verwelkomd en zorgde onder weg by afwisseling met de stafmuziek van het vierde regiment infanterie voor de noodige opwekkende muziek. In het Galgewater werden op schuitjes, liggende naby de Borstelbrug, klein vuurwerk, als vuurpijlen en zwermpotten, en bengaalscb j vuur ontstoken, dat, van vele kanten zicht baar, een aardig effect teweegbracht. Op andere plaatsen, waarlangs de lange stoet in marsch- tenue, en door velen uit de burgery begeleid, trok, werd nog bengaalsch vuur als hulde- bewys gebezigd, o. a. in het Noordeinde, in de Paardensteeg en in de Morschstraat. De leden van de Leidsche studenten-ver- eeniging „Pro Patria", die, als bekend is, vrij willig het lot der soldaten deelden, marcheer den, en dit in den waren zin des woords, in de voorste gelederon. Vooral hen gold het afsteken van het vuurwerk. En zoo is dan nu Leidens garnizoen weer waar het behoort. Gisteravond ondervond het dat de terugkomst, een feestelyken intocht te noemen, do burgery niet koud liet, zy hot dan ook misschien voor het grootste deel niet zoozeer om het geheel dan wel om de samen- deelen, waaruit het bestaat. By het woonhuis van den heer, P. H., metselaar en adjunct-brandmeester aan de Langegracht 152, naby de Gasfabriek alhier^ ontstond hedennamiddag tegen drie uren iq eene turfschuur, staande in den tuin, een# brand, welke veel rook verspreidde, het uitrukken van eenige spuiten en de werking, van ds spuiten Nos. 7 en 8 noodig maakte. Het vuur was vrij spoedig uitgedoofd. Het schoone zomerweder, waarin wij ons dezer dagen mogen verheugen, ge6ft tot vele aanvankelijk uitgestelde of reeds voor vervallen gerekende uitstapjes gelegenheid. 4.) Marja viel in zwijm en Fedor werd uit de kamer gebracht. Eerst buiten kwam hjj weer tot bezinning. Zjjne uniform was in het gevecht met Maidanof verscheurd en vuil ge worden, zjjne muts had hjj achtergelaten, maar hjj snelde zonder oponthoud naar de woning van den overste, om zich bjj dezen aan te melden en hem het gebeurde mede te deelen. Peter Tetrowitsj verschrikte in hooge mate. „Waanzinnige!" riep hjj, „wat heb je ge daan! Je hebt je feitelijk aan je superieur vergrepen, je hebt hem misschien gedood weet je wat het gevolg daarvan is?" „Ik weet het", zeide Fedor; „maar gjj, overste, zoudt in mjjne plaats hetzelfde ge daan hebben." fWie weet, wie weet!" zeide de overste. „Geene complimenten! Je moet terstond in voorloopig arrest. Onmiddellijk! En ik zal naar het heerenhuis gaan, om te zien, of die schurk Maidanof nog leeft, De duivel hale hem, dien lafaard!" II. Een rijtuig joeg in de richting naar Twer onafgebroken en met angstwekkende snelheid over den hardbevroren, steenharden bodem, welke nog niet door sneeuw bedekt was. Do jamtsjik, die op den bok zat, zette de paar den voortdurend door woorden en door luid zingen aan, en als deze middelen niet wilden baten, begon hij te schelden, en als ook dat niet hielp, greep hjj naar de zweep. In het voertuig zat Marja en naast haar eene dienstbode, eene lijfeigene, die met haar opgegroeid was. Het doel der reis was Twer, het naaste spoorwegstation der lijn Moskou St.-Petersburg, welke naar den wil van czaar Nikolaas lijnrecht volgens het liniaal aange legd was geworden, waarby in het geheel geene rekening was gehouden met de groote steden, welko in do nabijheid lagen. Twer is nog heden ten dage de eenige stad van beteekenis, welke deze Ijjn onmiddellijk passeert. Marja Saloesjkin wilde naar St.-Petersburg en de genade van den czaar voor Fedor Von Buttler inroepen. Het was de eenige moge lijkheid, voor den ongelukkige iets to doen. De dood door den kogel was hem anders zeker, want nog hoerschte in het leger de door keizer Nikolaas ingevoerde strenge, bloedige wet, die niet de geringste tegen spraak duldde, die de geringste vergrijpen in den dienst met de zwaarste straffen bedreigde. Keizer Nikolaas had o. a. van het exercitie plein te St.-Petersburg een geheel regiment der garde-cavalerie direct naar Siberië gezon den, omdat het zjjns inziens slecht exerceerde, en eerst toen het regiment de helft van den weg had afgelegd, werd het teruggeroepen. Buttler had zich feitelijk aan een superieur vergrepen, hjj had Maidanof bjjna gedood, en daarop stond als eenige straf de dood. De overste had Marja dit met dorre woorden uiteengezet; hjjzelf kon niets doen, de disci pline moest tot eiken prjjs gehandhaafd wor den. De eenige raad, dien hij Marja geven kon en hy moest toch iets doen voor het „St.-Petersburgsche souvenir", dat hy weer ontvangen had was, zich tot den czaar te wenden, opdat deze de doodstraf misschien in verbanning naar Siberië zou veranderen. In Siberië was het niet zoo erg, als men geld genoeg had. De veroordeelde kon onder weg misschien ook ontvluchten en naar het buitenland gaan. De gevallen, waarin eene vlucht gelukt was, waren niet zoo zeldzaam, vooral niet, als de vluchteling over genoeg geld kon beschikken. De overste had Marja bovendien beloofd, de zitting van den krijgs raad te vertragen, kortom, elk mogelyk uit stel te bewerken, voor zoover hy daartoe de macht had. Met welko gevoelens Marja in het verschrik- kelyk stootende voertuig zat, kan men wel denken. Zy gevoelde zich in zekeren zin schuldig aan het ongeluk van harén Fedor'. Zy had geheel en al vergeten, in welke ver houding Buttler tot den beschonken Maidanof stondzij had hem direct uitgedaagd haar' van Maidanof te bevryden, in plaats van Buttler te verzoeken, zich te verwydere.n.' Zy had den beleedigenden officier even goed door hare lyfeigenen hebben kunnen laten verwyderenMaidanof zou dan stellig streng gestraft zyn geworden door den Sverste, en Buttler zou eveneens eene klacht hebben kunnen indienen, welke niet zonder gevolg zou gebleven zyn. Thans was alles verloren, zoo niet de genade van den keizer eene ver zachting der straf bracht. Voor het winterpaleis teSt.-Petersburg' verzamelden zich op een Novemberdag van het jaar 1855 groepen van menschen, die den terugkeer van den czaar van de parade af wachtten. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1