<Deze ^Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 8 September. ^"euilletoii. GEFUSILLEERD. PRIJS DEZER COURANT; Voor Leider, per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nomuiers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÈN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedero regel meer Grootere lettors naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Süverkrop. Yan het mondeling examen, waar aan door deze laatsten werd deelgenomen, is de uitslag nog onbekend. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nieuw-York, door middel van het stoomschip „Rotterdam", van Rot terdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlyk hedenavond om 10.15 bezorgd zyn. Do wyze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Te Sassenheim is gisteren de Fröbel school geopend met een dertigtal leerlingen. Door het bestuur was den kinderen eene feestelijke ontvangst bereid. De aan deze inrich ting verbonden naai- en breischool werd mede met een dertigtal kinderen aangevangen. Donderdag 10 dezer, des namiddags te vyf uren, zal te Katwijk aan den Rijn van de te bouwen Chr.-Ger. kerk met consistorie aan de Voorstraat, de eerste steen gelegd worden door Jb. Wassenaar, zoontje van don heer C. Wassenaar, wethouder der gemeente Katwijk. By deze plechtigheid zal ds. Rein- koma, van Rijnsburg, het woord voeren De kinderen der Zondagsschool zullen eenige Psalmen zingen en op versnaperingen ont haald worden. Uit Haarlemmermeer meldt men: Aan de heeren Ledeboer en Yetman te Aalsmeer, die aan de gemeente Leimuiden een plan tot droogmaking van den Geelpoel hadden kenbaar gemaakt, is preferentie gegeven gedurende 3 jaren tot aankoop van 91 H. A. Bij de Ned.-Herv. gemeente te Benthuizen zjjn tot notabelen gekozen de heeren D. Van Leeuwen en C. A. De Kempenaar. De voorzitter van de vereenigde verga dering der Staten-Generaal brengt ter openbare kennis: lo. dat aan de aanzoeken van ande ren dan degenen, die deel uitmaken van de vereenigde vergadering, om toegangskaarten te ontvangen voor de vereenigde vergadering der Staten-Generaal op 15 dezer, geen gevolg kan worden gegeven, aangezien de beschik bare ruimte het niet toelaat; 2o. dat alle doorloopende en andere kaarten, afgegeven tot toegang voor de vergaderingen van de Tweede Kamer, niet geldig zyn voor de ge noemde vereenigde vergadering. Deze mede- deelingen strekken tot antwoord op de talrijke verzoeken van particulieren om toegangskaar ten, mondeling en schriftelijk by het bureau der vergadering ingekomen. De toestand van den schilder Bosboom is zorgelijk. De zieke is zeer zwak en de nachten zyn onrustig. Tot predikant by de Chr. Gor. gemeente te Sneek is beroepen ds: J. H. Landwehr te Monster. Bij de gisteren plaats gehad hebbende inschrijving op 3,000,00(1 driemaands Neder- landsche schatkistpromesseh is ingeschreven voor een bedrag van f 8,000,000. De ge vraagde som is toegewezen tot prijzen afda lende tot f 991.50. Bij koninklijk besluit van 5 dezer is lo. bepaald dat de hoofdingenieur der marine J. C. Jansen, te rekenen van 21 Aug. jl., ten gevolge zijner benoeming tot minister van marine, bij het corps ingenieurs der marine pro memorie zal worden gevoerd; 2o. met ingang van 1 October a. s.a. de betrekking van chef der afdeeling materieel by het depar tement van marine, opgedragen aan den hoofd ingenieur C. L. Loder; b. bevorderd tot hoofd ingenieur der marine, om geplaatst te worden als hoofd van het vak van scheepsbouw by 's ryks werf te Hellevoetsluis, de ingenieur lste kl. P. I. Turk en tot ingenieur 1ste kl., de ingenieur 2de kl. J. S. Yan Veen, en c. belast met diensten van algemeen aard de ingenieur lste kl. F. S. C. M. Wys. Blykens een bij den minister van buiten- landsche zaken ontvangen bericht van den Nederlandschen consul te Port au Prince is door de regeering van Haïti, bij decreet van 28 Juli 11., in te gaan op 8 Augustus daar aanvolgende, de toegang tot de havens en reeden dier republiek tusschen 6 uren des avonds en 6 uren des morgens, aan alle schepen verboden. Naar luid eener verklaring van genoemde regeering zal die maatregel evenwel niet wor den toegepast op schepen, die vóór het uit vaardigen van gemeld decreet in zee gestoken zyn. Sts.-Crt Het stoomschip „Utrecht," van Java naar Rotterdam, passeerde 6 Sept. Perim de „Gelderland" arriveerde 6 Sept. van Rot terdam te Batavia; de „Ardjoeno," van Rot terdam naar Java, arriveerde 6 Sopt. te Southampton. Opening der Staten-Generaal. De Staatscourant van 8 dezer bevat het volgend programma voor de opening van de vergadering der Staten-Generaal te 's-Graven- hage, op Dinsdag 15 dezer. Artikel 1. Des middags te twaalf uren, zullen de leden der Staten-Generaal zich be geven naar de zaal, bestemd voor de zittingen van de Tweede Kamer, en zich in eene alge- meene vergadering vereenigen, onder voor- Of Koiëelc Kennisgevingen. Vergadering van de/: Gemeenteraad van Lei den, op Dondtrdag 10 Sc-pL, des namiddags tc 2 uren. Punten ter behandeling: 1°. Beëediging en in3tallatio ale lid van den gemeen teraad, van mr. H. L. Druckev. 2°. Benoeming van drie ledc-n der Commissie van Financiën en uit dezen van den Yoorzitter. 3°. Idem van ec-n Weihouder. 4°. Idem van een Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. 5°. Idem van een bestuurder van de Stedelijke Werk inrichting. (199) 6°. Voorstel tot wijzigiDg van het Eeglement voor de Hu'pkantorea der Bank van Leeniüg en betrek kelijk eene vasto aanstelling van do tijdelijke be ambten aan die Hulpkantoren. (117 en 188) 7°. Verzo'.k van het Bestuur der Afdeeling Leiden en Omareken der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, om een subeidie voor de Tentoon stelling. (195) 8°. Verdeeüng van den Baad in sectiën. Ten vervolge op hun, reeds vermeld, voor stel tot wyziging van het Reglement voorde Hulpkantoren van de Bank van Leening, leg gen B. en Ws. den gemeenteraad nog over een betrekkelijk rapport van de Commissie voor de Huishoudelijke Yerordeningen, waar uit blykt dat deze Commissie zich met het voorstel vereenigt. Dat rapport luidt: Bij Uw schryven van den 2den Juni 11. werd in onze handen ten fine van advies gesteld een voorstel tot wyzi ging van het Reglement voor de Hulpkantoren van de Bank van Jjeoning, strekkende om aan de beambten van die Hulpkantoren, die tot nu toe slechts als tijdelijke beambten waren aangesteld, eene vaste aanstelling te verlee- nen en aldus ook voor hen de gelegenheid open te stellen deelgenooten van het pensioen fonds te worden. Na onderzoek van gemeld voorstel hebben wy de eer U te berichten, dat wy ons met dat voorstel gaarne vereeni gen en bij gevolg de aanneming daarvan aan den gemeenteraad gerust durven aanbevelen. Wegens de benoeming van don heer W. F. Yerhey Yan Wyk tot lid van het be stuur der Stedelyko Werkinrichting, als Raads lid, bieden bestuurders ter aanvulling van het getal leden van het bestuur, buiten den Raad, den gemeenteraad het volgende dubbeltal aan, nl. de heeren dr. D. E. Siegenbeek YanHeu- kelom en F. De Stoppelaar. Door 13 onderofficieren van het4dereg. inf. is deelgenomen aan het schriftelyk ge deelte van het examen tot toelating op den hoofdcursus, waaraan door 8 voldaan is, nl. door de sergeanten Rees, Nienhuis, Yan Daleii', Yan Roon, Zwartjes, Kasteleyn, Schütt en i. Den lSden Februari 1855 stierf keizer Nioclaas van Rusland en Alexander II werd zijn opvolger. Zeidon heeft in een land met betrekking tot het karakter van den regent eene zoo plotselinge verandering plaats gehad als op dien dag in Rusland. Terwijl Nicolaas een onbuigzaam despoot was, die al zijn work door den Krim-oorlog zag instorten en van verdriet en wroeging over dezen misslag stierf, was Alexander een van de edelste en beminnelijkste regenten, die ooit op den fius- sischen troon gezeten hebben. By zijne troonsbeklimming ademde geheel Rusland dan ook vrijer en in alle standen deed zich de behoefte aan hervormingen gel den. Reeds in het eerste jaar zyner regeering verklaarde Alexander dat hy aan de opheffing dor lijfeigenschap dacht en millioenen harten juichten hem toe. Do schreeuwendste mis bruiken in de rechtspraak en in de adminis tratie werden door den keizer afgeschaft en voor Russische verhoudingen zeer vrjj werden de pers, het woord; de openbare critiek der ambtenaren en der regeering, welke vroeger met barbaarsch ruwe straffen bedreigd werd, kon zich thans doen gelden en Europa zag met verbazing, dat Rusland een flinken aan loop nam, om in de rij der beschaafde natiën te komen. Maar al was het stelsel van keizer Nicolaas ook ingestort, de gevolgen daarvan waren daarmede niet uit den weg geruimd. In Siberie en in de Russische kerkers smachtten nog duizenden, op wie de amnestie, welke Alexander II uitvaardigde, niet toegepast kon worden en ook in ander opzicht leed nog menigeen onder de nawerking van vroegere tyden. In Nerechta, in het gouvernement Kos troma, lag destyds een bataljon infanterie, hoewel Nerechta een dorp was. Eerst in den laatsten tjjd heeft Rusland kazernes gebouwd, terwijl de troepen vroeger daar, waar het maar even mogelijk was, een onderdak von den. De officieren van het bataljon in Nerechta, waar ook de staf van het regiment lag, waren niet beter en niet slechter dan de officieren van andere veldregimenten van dien tijd. Wie echter Russische garde-officieren leert kennen, vermoedt niet, welk een afstand er bestond tusschen hen en de officieren der veldregimenten in dien tyd. Niet alleen had elke garde-officier twee graden meer, ofschoon hij dezelfde betrekking bekleedde als develd- officier in de garde vond men ook de leden der beste familién, terwijl in de veld regimenten destijds nog meer dan nu onbe schaafde, ruwe, oneerlijke en aan drankmis bruik lijdende officieren in zeer grooten ge tale aangetroffen werden, die zich ten aanzien van kennis en karakter op verre na niet konden meten met de onderofficieren van de tegenwoordige Europeesche legers. De overste, Peter Petrowitsj, was een vriendelijk heer, die, evenals alle oversten, op eigen voordeel bedacht was. De andere offi cieren waren over het algemeen van hetzelfde gehalte. Maar een werkelijke schurk was er onder hen, een zekere Maidanof, die den dienst op de laagste sport van de militaire ladder begonnen was en het tot kapitein van den staf gebracht had. Gedurende den oorlog in den Kaukasus was by van onderofficier tot officier bevorderd en vervolgens langza merhand opgeklommen. Zijne kameraden gingen hem meestal uit den weg, omdat hy een boosaardig mensch was, wiens grootste genoegen hierin bestond, anderen, met name zyne ondergeschikten, af te zetten en te mishandelen. Onder zijne ondergeschikten bevond zich zitting van den door H. M. de Koningin- Regentes benoemden president dor Eerste Kamer. Art. 2. De ministers, hoofden van minis- teriëele departementen, en de leden van den Raad van State zullen zich des namiddags te één uur, mede in die zaal vereenigen. Art. 3. H. M. de Koningin-Regentes, de vergadering der Staten-Generaal zullende openen, zal te één uur met den volgenden trein van het Paleis afryden a. Een commando cavalerie tot opening van den trein. b. Een hoffourier en twee rijknechts te paard. c. De ceremoniemeester, gezeten in een rytuig met twee paarden bespannen, gaande één lakei naast elk portier. d. Acht kamerheeren, gezeten in tyee rijtuigen, ieder met twee paarden bespanrfbn, gaande één lakei naast elk portier. De kamerheeren plaatsen zich volgens hun nen rang van benoeming. e. De groot-officieren, gezeten in twee rij tuigen, ieder met zes paarden bespannen, gaande twee lakeien naast elk portier. f. Een commando cavalerie. g. De opper-ceremoniemeester, gezeten in een rytuig met vier paarden bespannen, gaande twee lakeien naast elk portier. li. De grootmeesteres van H. M. de Koningin- Regentes en de dienstdoende dame du pajais van H. M., gezeten in een rijtuig, met vier paarden bespannen, gaande twee lakeien naast elk portier. i. H. M. de Koningin-Regentes, gezeten in een rytuig, met acht paarden bespannen, gaande een koetsier naast elk paard, en vier lakeien naast elk portier. De adjudant-generaal van H. M. de Koningin, de adjudanten-generaal van wylen Z. M. den Koning en do gen.-majgouverneur der resi dentie, te paard. De adjudanten-generaal ryden, naar ouder dom van rang, rechts of links van het koninklijk rytuig; de gouverneur der resi dentie rydt links. Hierop volgen de officieren van het mili taire huis van H. M. de Koningin te paard, rydende twee aan twee, de oudsten in rang voor. j. Een commando cavalerie, tot sluiting van den trein. Art. 4. De trein zal rjjden: door het Noord einde, door de Hoogstraat, door de Graven straat, over het Buitenhof, naar het Binnenhof. Art. 5. De trein gekomen zijnde aan de vergaderplaats der Staten-Generaal, zal H. M. een man, wien men een beter lot had mogen toewenschen dan Maidanof tot zyn directen superieur te hebben. Het was Fedor Von Buttler, een edelman uit Koerland, die tot vóór twee jaar als officier in een der St.-Pe- tersburgsche garde-regimenten gediend had hij had zich op zekeren dag onder vrienden eene afkeurende uitlating over toestanden in het leger en over eenige superieuren veroor loofd; deze uitlating was den keizer ver draaid overgebracht en Fedor Von Buttler werd onmiddellijk tot gemeen soldaad gede gradeerd en by een veldregiment overge plaatst. Nerechta werd zyn garnizoen en hier begon voor hem een verschrikkelijk leven, dat voor hem des te moeilijker te dragen was, omdat de ruwe soldaten hem bespotten en hem allerlei parten speelden, om hem be wijzen te geven van hun afkeer van zijn vroegeren stand en zyne afkomst. De eerste verschrikkelijke tyd werd even-1 wel spoedig overwonnen, want Fedor Von Buttler deed zyn plicht zóó nauwgezet, dat hy na korten tyd de gele streep op de lin kermouw zijnor kapotjas kreeg, ten teeken, dat by eene hoogere betrekking (ongeveer die van korporaal bij ons) bekleedde. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1