2de kl. J. Koorstra; 6. van de landmacht: de kapitein van den generalen staf J. L. Koster, de kapiteins der inf. H. Kuyk en J. P. Meijer, de 1ste luit. der art. H. E. P. B. C. Baermayer von Barienkhofen, de offic. van gez. 1ste kl. J. A. C. Maier, de serg.- majoor der inf. J. C. Hinsbeeck, de serg. der inf. F. W. 6. O. Breitung, de korporaal der cavalerie J. F. Sensen en de fuselier J. C. Mouthaan. Bjj koninklijk besluit van 1 dezer zjjn ter zake van hun gedrag bij de krijgsverrichtin gen in Atjeh gedurende het jaar 1891, de kapitein der inf. N. C. Van Heurn en de adj.-onderofficier dienstdoend officier der art. F. A. C. W. Hoffmann, benoemd tot ridder 4de kl. der Militaire Willemsorde, terwijl ver der daarbij is bepaald dat bjj afzonderlijke dagorders, zoo in Indiê als in Nederland, eervol zullen worden vermeld de officier van gez. 2de kl. F. W. Van Haeften, de serg. der inf. J. Van der Vate en de fuselier J. Van Kan. Het stoomschip „Prinses Sophie", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 2 Sept. te Suez; de „Bromo" vertrok 1 Sept. van Batavia naar Rotterdam; de „Noord-Brabant" vertrok 31 Aug. van Batavia naar Rotterdam de „Semarang", van Rotterdam naar Java, passeerde 31 Aug. Perim; de „Batavia", van Rotterdam naar Java, arriveerde 2 Sopt. te Marseille; de „Didam" vertrok 2 Sept. van Nieuw-York naar Amsterdamde „P. Caland," van Amsterdam naar Baltimore, passeerde 3 Sept. Dover; de „Voorwaarts", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 3 Sept. Dover; de „Salatiga", van Java naar Amsterdam, arriveerde 3 Sept. te Marseille. Bjj koninklijk besluit is aan den lieer C. S. Lacheret, predikant te Arras, toestem ming verleend tot het aanvaarden van de kerkelijke bediening van predikant by de Waalsch-Hervormde gemeente te Delft. Het aan den burgemeester van Ouder- Amstel, mr. J. G. Kruimel, op zyn verzoek, verleend eervol ontslag als secretaris dier gemeente, goedgekeurd. De heer E. J. Grotendorst, doctorandus in de wis- en natuurkunde, met ingang van 1 October a. s. benoemd tot tydeiyk leeraar aan de inrichting tot opleiding van machinist leerlingen. Aan den reserve-off. van gez. 2de kl. dr. J. A. L. Coenen eervol ontslag verleend uit zijne betrekking tot de landmacht. Met ingang van 16 dezer, benoemd tot directeur van het telegraafkantoor en brieven gaarder te Dirksland C. Heszier, thans assistent ten post- en telegraafkantore te Helmond, en met ingang van 1 dezer tot directeur van het postkantoor te Barneveld J. E. A. Post Uiterweer, thans commies der posteryen 3de kl. Gemengd Nieuws. Gedachtig dat de winter nu met rassche schreden nadert, heeft de heer Joh. Dee Jz. op de Hooigracht alhier reeds zyne maatregelen genomon om zyne begunstigers in de gelegenheid te stellen eene keuze te doen omtrent het aanschaffen van het een of ander verwarmingstoestel. In zyne magazijnen van yzerwaren enz. heeft hy nameiyk eene tentoonstelling inge richt voomameiyk van de grootste verschei denheid verbeterde Amerikaansche Reguleer- vulkachels uit de grootste en beroemdste fabrieken, welke hem den alleen-verkoop voor Leiden en omstr eken hebben opgedragen, in het byzonder van de firma Junker Ruhte Karlsruhe. De eigenschap van deze kachels is dat zy den geheelen winter doorbranden, als meir maar telkens byvult. Het meest zyn daarvoor geschikt de an- thraciet-kolen, welke wel driemaal minder in prys moeten verstoken dan cokes. Van die kachels bestaan veel, minstens 40 soorten, welke dan ook in prijzen verschillen al naar gelang van de bewerking of naar mate ze bestemd zijn om kleinere of grootere ruimten te verwarmen. Ze zyn er van de netste modellen, ryk vernikkeld, waarvan voor het standhouden wordt ingestaan, maar ook geëmailleerd en van eenvoudiger qualiteit, zonder nikkel, zoo dat ze, ook wegens de verschillende nom- mers, waarin ze voorhanden zyn, mede voor kerken, schoollokalen en koffiehuizen ge schikt zyn. Reeds den vorigen winter heeft de heer Dee er hier aan stadgenooten geleverd, en wel, blykens de verkregen attesten, met zulk gunstig gevolg, dat hy ze thans in het groot heeft opgedaan. IVy zagen enkele van die getuigschriften. In één er van wordt verklaard dat in een zeer groot salon gedurende den strengen winter voortdurend eene aangename temperatuur werd onderhoudenin een ander worden geroemd de zindelykheid, gemakke lijkheid van behandeling en het steeds aan blijven; terwjjl in een derde eveneens lof wordt gebracht aan het voldoen aan de ver schillende vereischten, zoowel wat verwar mingsvermogen en netheid als goedkoopheid in het verbruik van kolen betreft. De expositie in een der groote uitstalwin kels is wel eene bezichtiging waard. Hedenmorgen is een kinderwagen met kind in het Levendaal alhier gevallen. De aardappelenmeter Keizer, van den heer Feere- boom aldaar, begaf zicb te wator, heeft het kind gered en ook den wagen weer aan w al gebracht. De toestand van het 14-jarig meisje, P. K. genaamd, wonende in de Verver straat alhier, dat Zondag-namiddag by de Schrjjversbrug aan den Zylsingel zulk een hevigen trap van een paard kreeg, waardoor het eene ernstige wonde aan het hoofd be kwam, is iets beter, hoewel nog geenszins zonder gevaar. Het denkvermogen schjjnt by 't arme kind nog niet naar behooren te kunnen werken, althans niet voortdurend. Langen tijd herkende zy' geene harer bloedverwanten, bok de naaste niet. De opbrengst der Noord-Zuid- Holl. Stoomtramweg-Maatschappij Haarlem Leiden bedroeg in Augustus 1891 ƒ10,693.14 en in Augustus 1890 11,299.09. Sedert 1 Januari 1891 66,427.83 tegen 68,490.00 over hetzelfde tjjdvak van 1890. J. B. B., w o n e n d e t e L e i d e n, di e onlangs met eene revolver op zyne te Zoeter- woude verblijf houdende vrouw en moeder schoot, is door de Leidsche politie in arrest genomen. Zy, die gedacht hadden dat by een voortdurenden geregolden dienst van het station Leiden tot in de gemeente Leiderdorp meer gebruik van don omnibus zou gemaakt worden, waardoor deze in de gelegenheid kwam na eenige jaren zonder verlies te kun nen ryden, zion zich deerlijk teleurgesteld. Men verneemt althans dat deze omnibus niet langer dan tot half November zal blijven ryden. Het bedrag van ruim vierhonderd gul den, waarover de commissie, bestaande uit. de heeren IV. Van Zanten, M. Splinter en J. D. Speet, te beschikken had, is niet too- reikend om het loopende tekort te kunnen dekken. Aldus zal het gemakkelijk en voor de passagiers goedkoop middel van vervoer ophouden te bestaan. Op de Scheveningsehe wieler- baan is gisteren de 3de nationale tentoon stelling der Nederl. Vereeniging van liefheb bers en fokkers van rashonden „Cynophilia" geopend. Deze tentoonstelling, welke eene groote verscheidenheid van fraaie dieren biedt, duurt tot en met Zondag. Zaterdag is de entree prijs 0.50 en Zondag 0.30. Als pryzen zijn beschikbaar gesteld: een eerebeker, uit geloofd door H. A. graaf Van Bylandt, welk voorwerp driemalen door denzelfden hond moet gewonnen worden; een kleine eere beker, waarin 5 tienguldenstukken, uitge loofd door „Cynophilia;" voorts pryzen in geld, uitgeloofd door de Vereeniging voor noemd, of door particulieren, en een groot aantal medailles. De regelingscommissie bestaat uit de heeren H. A. graaf v. Bylandt, T. Stinstra, L. Dob- belman, dr. A. J. J. Kloppert, F. A. Onder water, H. Van Leeuwen, C. A. Hiebendaal, W. Paton "Walsh, N. Van Son tot Gellicum, jhr. J. Van Citters, C. Dury van Beest Holle, jhr. "W. Roell, jhr. mr. D. Itoell, O. Eerelman en "W. G. De Knokke van der Meulen. Van onzen stadgenoot den heer D. Jurri- aanse, directeur der Manége, is bekroond ge worden de Hollandsche smoushond „Flip", met den eersten prys, zjjnde eene zilveren medaille, en bovendien met een eereprys, uit geloofd door den heer "W. Paton Walsh. Het teefje „Tip" kreeg eene eervolle vermelding. F. M., arbeider, en D. K., landbou wersknecht te Noordwykerhout, die verleden week voor de rechtbank te 's-Gravenhage terechtstonden wegens het opzettelijk in brand steken van eene rietschelf op een land onder Noordwykerhout in den nacht van G op 7 Juli jl., waardoor op dezelfde plek ook een schuurtje en eene takkenschelf tot den grond toe af brandden, werden heden van brandstichting vrygesproken op grond dat er geen gemeen gevaar vcor goederen had bestaan, doch we gens opzettelijke vernieling van aan een ander toebehoorend goed veroordeeld ieder tot zes maanden gevangenisstraf. De kantonrechter te s-G raven- hage heeft heden de buffetjuffrouw, die zich aan de Maatschappij „Zeebad Scheveningen" verhuurde, doch niet in dienst verscheen, des wege tot f 25 schadevergoeding veroordeeld. In het vonnis wordt o. a. overwogen dat ingebrekestelling door de eischende Maat schappij niet noodig was, omdat de gedaagde bericht had gezonden, dat zy niet in dienst zou verschijnen. De hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhage verzoekt opsporing en op zending derwaarts van een vreemdeling, spre kende Italiaansch, Engolsch, Fransch en Duitsch, ongeveer 25 a 26 jaren, tamelijk lang, aangezicht mager en bleek, met zwart kneveltje; kleeding: zwarte jas, grijze broek, hoogo hoed met halven rouwband, gekleurde das, rijgschoenen en hooge boord. Hy noemde zich valschelyk Prins Guilio Rospoü of Rus poli, uit Rome. Hy maakte van dien titel ge bruik om oplichtingen te plegen. Hij had een Duitschen knecht by zich en hield, voor zoover bekend, verblijf van 2428 Aug. jl. te Rot terdam, 's-Gravenhage en Amsterdam. Een Rotterdammer schreef in het jaar 1882 op de achterzyde van een bank biljet van 25 het volgende versje: Adieu, mjjn aardig bankje! 'k Kan steeds niet by u zyn. Vertel op uwe reizen Aan bankjes groot en klein: Dat zy in mjjne woning Steeds welkom zullen zjjn, en zond het biljet zóó de wereld weer in. Gisteren nu kwam datzelfde biljet weder in zjjn bezit, nadat het dus 9 jaren had rond gezworven. (iV. R. C Op de Korte Prinsengracht te Amsterdam is een knaapje van 5 jaren door een rjjtuig overreden. Het arme kind werd door eenige hulpvaardige menschen naar het Binnengasthuis gebracht, maar het was reeds overleden, toen het daar aankwam. De eerste prys in de "Woerdensche verloting, een Utrechtsch wagentje met twee paarden bespannon, is gevallen op No. 2037 7. Te Rotterdam had gisternamiddag om 3 uren wederom eene zitting plaats van Sequah in het Verkooplokaal. Reeds vóór den aanvang was de zaal propvol. Het meerendeel der aanwezigen bestond uit vrouwen, velen met zuigelingen, verder kinderen van eiken leeftijd, overigens werklieden en eenige nieuws gierigen, dames en heeren. Sequah sprak zooals gewoonlijk in het Engelsch, hetgeen door een tolk in hot Hollandsch vertaald werd. Twee bouquetten werden hem aangeboden, volgens zyn zeggen door de dankbare Rotter- damsche burgerij. Op zyne gewone manier voer hy wederom hevig uit tegen de doctoren, die zyne geneesmiddelen afkeurden en niet wisten waarom. Hij noodigde die heeren uit, hem persoonlijk te bewijzen, wat in zijne be handeling of geneesmiddelen verkeerd was. Daarna werd een lydpr aan rheumatiek op den rug van een ander op de tribune gedragen deze patiënt werd genoemd Johannes Petrus "Wessels; niemand der aanwezigen kende hem, doch Sequah zeide dat dit kwam doordat hy pas zeven maanden hier woonachtig was. Het heette dat hy ongeveer 30 jaren lijdende was geweest aan rheumatiek en onder behandeling van verschillende geneeshoeren geweest was. De arts Hemmers gaf hem het drankje, door Sequah bereid. De man werd vervolgens behandeld op de gewone wyze; na ongeveer 20 minuten werden de gordynen weggeschoven, en dg man kwam, na eenige bokkensprongen, de tribune af onder het gejuich van talrjjko toeschouwers. Eén uit het publiek beklom de tribune en maakte bekend dat hot request was verzonden aan H. M. de Koningin-Regentes om vergun ning te vragen voor Sequah om de genees kunde uit te oefenen. Er zou onmiddellyk nog een tweede request worden verzonden, wanneer er nog personen waren om dat te teekenen. Vele mannen en vrouwen boden zich nu daarvoor aan. Verder deelde de spreker mede dat er in de zaal eene bus was geplaatst voor gaven, ten einde de som by elkander te krygen om de boete te betalen, waartoe Sequah door het kanton gerecht te Bergen-op-Zoom was veroordeeld. Ook nog een ander persoon voerde het woord. In de zaal werden afgegeven gedrukte bons of recepten, goed voor twee Deschjes genees middelen van Sequah tegen betaling van f 2.50, onderteekend met de geschreven letters dr. H. UV. R- C.) IV oensdag-nacht is van een der paarden van den stalhouder De V., te Over toom (Sloten), de tong nagenoeg geheel afge sneden. De dader is alsnog onbekend. Dinsdag-morgen geraakte het 15-jarig dienstmeisje van S. v. M., te Wilnis, te water en is levenloos daaruit opgehaald IVoensdag-avond ontstond er brand in de fabriek van verduurzaamde levens middelen „De Betuwe" te Tiel. In korten tjjd stond het voor het grootste deel houten ge bouw, waar de vruchten en groenten gedroogd worden, in vlammen. Aan het tijdig en handig optreden der brandweer is het te danken, dat de overige gebouwen, welke door den feilen wind groot gevaar liepen, behouden bleven. De drogery is geheel uitgebrand. Toen het ongeval ontstond, was het juist schafttijd en vertoefde niemand in de fabriek, zoodat men omtrent de oorzaak van den brand in het onzekere verkeert. Alles is op beurspolis ver zekerd. Gisteravond te ongeveer acht uren ontlastte zich boven de stad Arnhem een langdurig en hevig onwedor, gepaard met eene hagelbui van steenen ter grootte van een duivenei, afgewisseld door een hevigen regen. De kelders en alle laag gelegen straten waren spoedig geheel overstroomd, doordien de riolen de groote massa water niet konden verzwelgen en hier en daar verstopt raakten. Voor den landbouw in den omtrek is de aangerichte schade zeer groot. Ook te Groningen brak omstreeks elf uren een hevig onweder los, dat, vergezeld van een sterken regen, ongeveer anderhalf uur aanhield. Brieven ui< het kamp van Zeist, door een Lcldenaar. VIII. Toen ik myn vorigen brief „op de post" had gedaan (het was Woensdagavond) wan delde ik terug naar de cantine der officieren van het 7de regiment infanterie, voor welke cantine door de kapel van genoemd corps eene muziekuitvoering gegeven werd. - Met be langstelling werden de verschillende nummers aangehoord en do muziek was juist bezig met de „Potpourri uit het "Waterballet", toen opeens de schrille kreet van alarm tot de muziek doordrong en allen, die dit hoorden, met den looppas naar de tent deed spoeden om de wapenen om te hangen en aan te tre den. Het was wederom 7'/4 uur toen het blies en 10 minuten daarna stonden de com pagnieën op het front de bandiere. Dit alarm was zóó onverwacht, dat niemand zyne ooren geloofde, doch eindelijk door het herhaald blazen tot de overtuiging kwam, dat zijne ooren hem geeno parten hadden gespeeld. Het was een geloop en gedraaf van belang. De stallen, waar zich de officierspaarden bevin den van de drie infanterie-regimenten, zijn achter het 7de regiment inf. gelegen. Die paarden moesten dus op dit signaal ook opge tuigd enz. worden, waarmede natuurlijk nog eenige tyd verliep. Toen deze eindelyk gereed waren, moesten zy weggebracht worden, sprongen de oppas sers op het paard en holden en renden ten einde nog tijdig op de appèlplaats te zjjn. Het was waarlijk een fraai gezicht in dat schemerdonker die hollende gestalten voorbjj te zien vliegen. Eindelyk was de troep verzameld en mar cheerde men te ongeveer 73/t uur, met de muziek aan het hoofd, af. Alle regimenten rukten het kamp uit, terwyl, om spoed te maken, beurtelings de looppas, versnelde pas en gewone pas werd beoefend. Het was, als ware het ons uitzet voor het kamp, een zeer vermoeiende marsch, vooral daar de weg voor enkele oogenblikken over de heide liep er» dus een lastig begaanbaar pad was. Om byna 11 uren kwamen wy in het kamp terug, hartelijk verlangende, na dit onver wachte douceurtje, in het stroo te kruipen, waarmede wy dan ook niet lang wachtten. By de manoeuvre van IVoensdag-ochtend tusschen Amersfoort—Leusden tegen den vijand te Driebergen traden ook de genietroepen actief op door de opdracht aan hen verstrekt, om eene opname-stelling in gereedheid te brengen voor het geval dat de troepen ge noodzaakt zouden worden, to retireeren. Het opmarcheeren van die groote troepen- massa's naar de gevechtslinie en het langza merhand overgaan van de marsch- in de ge- vechtsvormen was uitstekend van uit een hoog opstellingspunt in de heide waar te nemen. Nu en dan zag men een strijder in de voorste linie vallen, die dan onmiddellyk door hospi-

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2