De kiesvereeniging „De Grondwet" te Amsterdam heeft met algemeene stemmen prof. mr. T. M. C. Asser candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, ter vervulling van den opengekomen zetel van mr. J. P. R. Tak Van Poortvliet, die als minister van binnenlandsche zaken is opge treden. De kiesvereeniging „Burgerplicht" hield te gelijkertijd eene vergadering tot het procla- meeren van een candidaat. Door het bestuur werd dezelfde hoogleeraar voorgesteld, doch de vergadering koos na debat den heer W. H. K. Yrolik met 88 van de 156 geldige stemmen (twee waren er van onwaarde). Ver der verkregen prof. mr. T. M. C. Asser 62 en mr. J. A. Van Gilse 6 stemmen. Na afloop der algemeene vergadering dezer vereeniging werd eene bestuursvergadering gehouden, waarin do heeren mr. J. C. Van Eyk, J. Mouthaan NJz. en E. D. Kits Van Heyningen hun ontslag als leden van het i bestuur namen. Ook de kiesvoreeniging „Amstels Burgerij" vergaderde tot het stellen van een candidaat. Op het voorloopig lijstje stonden de namen vermeld van de heeren prof. T. M. C. Asser en TV. K. M. Vrolik. Door het bestuur was, na het gehouden overleg met de besturen der andere kiosvereenigingen, de candidatuur aanbevolen van prof. Asser, van wien echter thans een schrijven was ontvangen, waarin hjj verklaart zich, ten einde verdeeldheid tus- 6chen de liberalen bij de stembus te vermijden, terugtrekt, waarop ook hier geproclameerd werd do heer TV. K. M. Vrolik, met 24 van de 32 stemmen. Acht briefjes waren blanco. Daar gebleken was dat de samenwerking tusschen de besturen van de drie liberale kiesvereenigingen niet het resultaat had gehad, dat men zich daarvan had voorgesteld, trokken enkele bestuursleden zich terug en stelden hun mandaat ter beschikking van de ver gadering. Het bestuur blijft echter aan tot na de verkiezing. Het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem is in de maand Augustus door 1739 personen bezocht. Door de beoordeelaars der internationale tentoonstelling van schoone kunsten te Mün- chen zijn aan Nederlandsche schilders toe gekend: 1ste medaille geene; 2de medaille aan Breitner, Gabriel, H. TV. Jansen, Ter Meulen, Pieter Oijens en Tholen. TVegons vroeger te München behaalde onderscheidingen •hielden zich buiten mededinging: Apol, Bak- huyzen, Blommers, Bisschop, De Bock, Du •Chattel, De Haas, Israels, Klinkenberg, De Marissen, Mesdag, Neuhuys, Roelofs, Sadee en TVeissenbruch. Naar de „Haarl. Crt." verneemt, heeft de heer L. Simons Mz. met 1 September zijne betrekking van leeraar in de Nederlandsche taal- en letterkunde aan de Tooneelschool te Amsterdam neergelegd. Bij koninklijk besluit is benoemd tot on derwijzer aan de rijkskweekschool voor onder wijzers te Maastricht, H. Jacobs, thans tijdelijk onderwijzer aan die school. Aan L. A. Trolliet, geb. te Murten (Zwit serland), vergunning verleend de geneeskunst ■uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen, •niet uitzondering van oorlogsvaartuigen, onder 'voorwaarde, dat hjj de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland stipteljjk nakome. Eervol ontslagen, op zijn verzoek, by de rustende schutterij in Zuid-Holland, 5de bat., T. J. Den Hartog, kapt., en benoemdin Zuid-Holland, 5do bat., tot kapt. J. P. Mahl- stede, en tot 2den luit. J. H. Muller. Gemengd Nieu-vrs. De pachter van dên speeltuin „Vreewijk" bezorgde zeer velen jeugdigen van jaren en bijgevolg ook eenigen ouderen gister namiddag en -avond wederom eenige genoeg lijke uren. Thans konden eenige leden van het schutterij-muziekcorps de afspraak gestand- doen om het kinderfeest met muziek op te luisteren. Zij kweten zich uitmuntend van hunne taak; zjj begrepen die goed. Behalve volksliederen brachten zü nog stukjes ten gehoore, welke het jeugdige gemoed „pakten." Het opstijgen van luchtballons en het ver lichten van den tuin verhoogden het genot. Vele kinderen verlieten even over achten, onder het afsteken van bengaalsch vuur, noode de plaats der uitspanning. Al werden er nog eenige feestjes georganiseerd, ze zouden niet minder druk bozocht worden dan gisteren, vooral als het weder ze als toen ter wille is. Uit de winkelkast van den goud- smid K., in de Gortstraat te 's-Gravenhage, is vermoedelijk gisteravond een dertigtal gouden heerenhorlogekettingen gestolen, ter gezamenlijke waarde van ruim f 490. Van het voorgevallene is aangifte bjj de politie gedaan. Men vermoedt dat de dader den winkel is binnengeslopen, toen zich niemand daarin bevond. Nadat gistermorgen te Bode- grave de harddraverij van boerenpaarden plaats had, is er des namiddags eene harddraverij gehouden van paarden, welke niet meer dan één prijs gewonnen hebben. Hierbij werd de prijs van f 150 gewonnen door „Johanna", van den heer N. v. d. Akker te Alfen, berijder A. Bos, en de premie van f 50 door „Noorder-Ruin", van den heer N. Romyn te Zevenhuizen, bereden door den eigenaar. De Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen heeft de wachtkamer voor vorstelijke personen in het stationsge bouw te 's-Gravenhage eene belangrijke ver andering doen ondergaan, ten einde in eene residentie-stad als Den Haag, alwaar de meeste vorstelijke reizigers aankomen en vertrekken, over een fraai hofsalon to Kunnen beschikken. Door het springen van eene pe- troloumlamp ontstond te Haarlemmermeer brand ten huize van H. De Booi aan den Spaarnwouderweg. Het huis is gedeeltelijk uitgebrandvan het huisraad is weinig gered. Een en ander was verzekerd bjj den corres pondent Sabels, te Haarlem. Omtrent de ongeregeldhedente 's-Bosch meldt men aan het „Hbl." van daar, dd. 1 Sept. Zooals hedenavond verwacht werd, had reeds lang vóór het uur, dat de raadsver gadering moest aanvangen, eene onafzienbero menigte volks vóór het raadhuis plaats ge nomen. Het voor 't publiek bestemde gedeelte der raadszaal, met de daaraan grenzende groote vestibule, waren bjj het ontsluiten van den toegang in een oogwenk met nieuwsgierigen overvuld. Al spoedig werden velen der toehooronden zóó rumoerig, dat de vestibule, op last van den burgemeester, door de politie moest wor den ontruimd. Naast de motie van den wethouder Van der Steen, die strekte tot spoedige verwijdering van den commissaris van politie, was eene tweede gesteld door jhr. mr. L. Van Meeuwen, die ten doel had, door de daartoe geroepen autoriteiten te doen onderzoeken of de heer Van Goor als commissaris van politie voor 's Hertogenbosch was te handhaven en lag eene derde motie aan de orde van mr. Alphons Van Rijckevorsel, die een onderzoek naar de grieven der burgerij wenschte te doen instellen door e6ne commissie uit den gemeenteraad. Nadat de motie-Van Meeuwen, op verzoek van den wethouder Van dor Steen, was aan gevuld met eene zinsnede, de hoop uitdruk kende dat bij het onderzoek zou worden gelet op de grieven der gegoede burgorij, trok eerstgenoemde zijne motie in en kwam alzoo de motie Van Meeuwen-Van der Steen in stemming, die echtor verworpon werd, waarna de motie-Van Rijckevorsel met 15 tegen 4 stemmen werd aangenomon. Deze motie luidde nu als volgt: „De Raad, betreurende de onregelmatigheden van de laatste wekon, besluit eene commissie uit zijn midden te benoemen tot onderzoek van de grieven tegen den commissaris van politie en gaat over tot de orde van den dag." Het adres van 1260 ingezetenen, waarbij de tusschenkomst van den gemeenteraad wordt ingeroepen om van den commissaris van politie te worden ontheven, werd vor- volgens voor kennisgeving aangenomen. Tot leden der commissie van onderzoek benoemde de Raad, naast den burgemeester, jhr. P. J. J. S. M. Van der Does de Wille- bois als voorzitter, de heeren L. Bogaerts, mr. Alph. Van Rijckevorsel, wethouder Van der Steen en mr. E. Tilman. Tijdens de Raad vergaderde, ging het niet alleen op do Groote Markt, maar in verschil lende wijken der stad vrij woest toe. De proclamatie, welke samenscholingen van meer dan drie persosen verbiedt, werd niet geëerbiedigd en troepen van honderden trok ken langs den weg, de voor den commissaris van politie beleedigende liederen zingende, waartusschen voor en na uitroepen van aan zijn adres gerichte scheldwoorden, te laag om hier to worden wedergegeven. Op sommige plaatsen werden weder straat lantaarns verbrijzeld en ruiten ingeworpen. Verschillende baldadigen werden gearresteerd. Dit onverkwikkelijke schouwspel bood onze stad voor de zooveelste maal sedert de laatste zes weken hedenavond weder tot ruim elf uren, toen de inspecteur van politie, de heer Yossenaar, vergezeld van politie-agenten en eenige marechaussees, het volk, na herhaalde sommatiën, uiteen en naar huis dreef. Moge het nu gevallen raadsbesluit er toe leiden, dat aan deze treurige toestanden wel dra een einde komo! Is dit ongetwijfeld de wensch van alle wei denkenden, zeker toch zal het in te stellen onderzoek nog wol eenigen tijd vorderen, en mocht het waarheid zijn, wat men algemeen vertelt, dat de commissaris van politie, geen gebruik willende maken van een hem door onzen geachten burgemeester aangeboden en aangeraden verlof, beslist hier wil blij ven, ook gedurende de ophanden zijnde ker misdagen, dan staat het te vreezen, dat de besliste en onuitwischbare wrevel van de bur gerij tegen dien commissaris, in die dagen zich nog sterker dan tot dusverre zal teeke nen en bloedige tooneelen daarvan het onver mijdelijk gevolg zullen zijn. Tot bijna middernacht was de burgemeester met den procureur-generaal, den substituut- officier van justitie en den majoor der Konink lijke marechaussees aan het centraal-bureel van politie nog in conferentie. Spoorwegongelukken blijven nog steeds aan de orde van den dag. In Frankrijk hadden Dinsdag weer drie déraillementen plaats, een op de lijn Saint- Juste-Kamerjjk, waarbij twintig personen wonden bekwamen; een tusschen Aubreville en Dombleste, waardoor stoker en machinist gedood werdeneen by Marseille, waarby niemand letsel bekwam. Ook de trein van Chalons naar Yordun is op Zondag jl. te 5 uren 's middags ontspoord, waarby alleen het machine-personeel gewond werd. Te Bra, op de lyn Cavallermagiore Alexandrië, heeft eene botsing plaats gehad tusschen een personentrein en een goederen trein. De conducteur, de machinist, de stoker en drie andere beambten van den personen trein werden ernstig, eenige reizigers licht gewond. Tusschen de stations Till-City en Troy in Indiana is een personentrein, ten gevolge van een defect aan den weg, van den dyk gestort. De waggons en de machine werden door den val verbrijzeld en vatten bovendien vuur. Vier passagiers werden gedood en 16 zwaar gewond, terwyl vele door den ont snappenden stoom brandwonden bekwamen. Brieven uit het kamp van Zeist, door een Lcldcnaar. VII. Ik wil nu trachten iets naders te vermelden omtrent de versieringen in het kamp. Doordien er geen hout, dennetakken enz. in het kamp mogen gebracht worden, ontbraken er aan verschillende versieringen enkele dingen. Byna by elke compagnie van het regiment had men het een en ander gedaan, ten einde zyn nationaliteitsgevoel en zyne liefde voor het vorstelijk huis kenbaar te maken. Zooals ik u gemeld heb, had de 3de comp. 2de bat. perken en verhevenheden in hare compagnies straten gemaakt en daar in-sierlijke letters met mos een „Leve Koningin TVilhelmina!" gemaakt. Ook het Leidsche wapen prijkte daar met zijne twee gekruiste sleutels in mos en omgeven door blauwe heidebloempjes. Achter aan de campagniesstraat had men eene eerepoort opgericht met vlaggen en slingers van groen, hetgeen een alleraardigst effect maakte. Vooral door de bemoeiingen van den sergeant-majoor dier compagnie, den heer Trip, is dit alles tot stand gekomen. By de 4de comp. 2de bat. was het ook aller aardigst ingericht, eveneens met perkjes, enz. By de 3de comp. 4de bat. had men eene aardige tropee gemaakt met wapens, vlaggen en een perkje met heidebloempjes, enz. By de 4de comp. 4de bat. had men een reusachtig groot hart gemaakt van zoden enz. In dat hart rechts en links prijkte 4 B. en 4 C. middenin: „Leve Koningin TVilhelmina!" ter wijl daaronder prijkten een anker en een kruis, alles ook gemaakt van zoden. Rechts en links van hot groote hart prijkten 2 kussons van zoden, op het eene het jaar 1880, op het andere 1891. Achter het hart verhief z:ch een zodenstoel, waarin de vlag geplaatst was, terwyl onder het hart met zoden was gezet„Leve do kapitein!" Na afloop der parade ging de generaal- majoor Hennus het kamp rond en bezich tigde hij de verschillende versieringen, zyne tevredenheid te kennen gevende over het geen hjj zag. Als een bewys hoeveel de manschappen voor de versiering over hadden, kan dienen dat by verschillende compagnieën uitzichzel- ven manschappen des nachts de wacht daarbjj hielden, opdat niemand daarover heen zou loopen en dat verscheidenen des morgensom drie uren al waren opgestaan om de ver siering verder voort te zetten. Deze opoffering werd dan ook door verschillende autoriteiten op prys gesteld, zoodat de een den onder officieren en manschappen eene kleine gel delijke uitkeering deed toekomen, een ander hen op verschillende tijdstippen op een „oorlam" trakteerde, een derde weder eenige sigaren bovendien toegaf, waarom onze sol daten wel tevreden waren met hun arbeid. By gelegenheid van den verjaardag van Koningin TVilhelmina werd door de officieren van het vierde regiment een telegram van gelukwensching aan HH. MM. gezonden, waarop het volgende antwoord is ontvangen „H. M. de Regentes draagt my op, U den byzonderen dank van de Koningin over te brengen. De adjudant van dienst (get.) Feokens." Dinsdag hadden wjj buiig en winderig weer, ik geloof wel tot dusverre nog het slechtste weder van den geheelen kamptjjd. TVat de zieken aangaat, kan ik u mededeelen dat ze zeer beginnen te verminderen, waardoor het schynt dat men nu beter aan de lucht ge wend raakt. Langzamerhand komen ook de zieken uit het hospitaal te Utrecht weder by de compagnieën terug, terwijl van typhus, welk gerucht, naar ik hoor, in Leiden loopt, geen spoor te bekennen is. Ook hadden wij weder eene manoeuvre in het vuur, waaraan door de 3 wapens (infan terie, cavalerie en artillerie) word deelgenomen. Aanvankelijk hadden de oefeningen regi- mentsgewyze plaats, d. w. z. dat ieder der regimenten infanterie, waaraan afdeelingen artillerie en cavalerie waren toegevoegd, op trad tegen een denkbeeldigen of gemarkeerden vijand. Dinsdag nu begonnen de gecombineerde manoeuvres van de regimenten der 1ste divisie, waaraan ook een peloton genietroepen deel nam. Het algemeen denkbeeld was, dat eene Oostpartij tot Barnevold en Doorn oprukte egen een zich in De Bilt bevindende West party. Naar het scheen, kwam alleen do voorhoede van de Oostpartjj (regiment grenadiers en jagers) in het gevocht, terwyl do Westparty gevormd werd door het 4de en 7de regiment infanterie, waaraan waren toegevoegd eenige batterijen veld-artillerie en eskadrons cavalerie. Do stryd werd beslist op do terreinen ten noordoosten van het Geniokamp, van waar uit de loop van hot gevecht vry nauwkeurig kon worden gevolgd. Alle troepen, die des morgens te halfacht waren uitgerukt, keerden des namiddags te halfdrio in hunne respec tievelijke kampementen terug, na van de ver moeienissen en de noodigo flinke buitjes voor de stof te hobben geprofiteerd. Onder de uitrukkende muziekcorpsen miste men ditmaal de koninklijke militaire kap6l, die naar het Loo ontboden was om daar des avonds tusschen zes en acht uren een feest programma uit te voeren. Des namiddags zouden door het regiment de voorposten worden betrokken, doch wegens het ongunstige weder werd die dienst afge last en hadden wy eene oefening in het tirailleeren in de nabijheid van het kamp, waardoor om 7 uren onze diensten waren afgeloopen. Woensdag had er eene groote divisie manoeuvre plaats, welke geleid werd door den goneraal-majoor Hennus. Aardig was het te zien hoe wy door die groote heide moesten marcheeron, de eene hoogte op, de andere af, terwyl het oorverdoovend geschutvuur om onze ooren donderde dat het een lust was. Hetalgemeen denkbeeld van deze manoeuvre was dat er eene Noordpart(j Amersfoort en Leusden had bezet. Eene Zuidparty was te Driebergen gelegerd en bestond uit de drie regimenten infanterie, de derde battery veld artillerie, twee eskadrons huzaren en een pe loton genietroepen. Ze had den lsten Sep tember last ontvangen op Amersfoort aan te rukken en don vjjand tot het Noorden dier plaats terug te werpen. Om 2'/, uur in het kamp teruggekomen, hadden wy verder geen dienst meer. Morgen, Donderdag, hebben wij rustdag, ten

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2