tDeze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Kleine Advertentiën. Leiden, 3 September. Feuilleton. EINDELIJK ONTDEKTX PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER AJDVERTENTIËN Yan 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere lettors naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Wy herinneren onzen lezers aan de gelegen heid tot het plaatsen der Kleine Adver tentiën a 40 Cents, a contant, elke week in het nummer van Zaterdag-avond, onder mededeeling dat deze annonces ook des Vry- dags reeds worden aangenomen. Buiten Leiden wonenden hebben slechts 40 Cents in postzegels in de enveloppe te sluiten. DE UITGEVER. Oiïicïëele Kennisgevingen. Patentbladen. De Burgemeester, hoofd van het bestuur der ge meente Leiden, brengt ter kennis van de belang hebbenden dat de patentbladen van koffiehuis- houders, slijters en tappers, dienst 1891/92, voor de wijken I tot en met IX, bij het college van zettors, in een der vertrekken van het Baadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, waaruit ingevolge art, 2o, vijfde lid der wet van 21 Mei 1819 (Staatsblad No. 84) moet blijken dat do helft van den aanslag over het dienstjaar is voldaan, alsnog verkrijgbaar zijn op Vrijdag 4 en Za-terdag 5 September a. s., telkens des namiddags één tot drie uren, terwijl na hot verstrijken van dien termijn de onafge haalde patentbladen ter uitreiking moeten worden ge geven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien •cents zonder meer. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 1 Sept. 1891. DE KANTER. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis dat door PIETER BRUSSEL, wonende te Leiderdorp, een verzoekschrift is inge diend om vergunning voor den kleinhandel in sterken drank in hot perceel Levendaal No. 138. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 2 Sept. 1891. E. KIST, Secretaris. Patentbladen. De Burgemeester, Hoofd van het Bestuur der ge meente Leiden, brengt ter kennis van de belangheb benden, dat de Patentbladen voordo gepatenteerdeD, wonende in de Wijken I en II, over het dienst jaar 1891/92, bij het College van Zettere, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn op Vrij da g 4, Zaterdag 5, Maandag TenDius- dag 8 Sept. a. s., telkens des namiddags vanéén tot d r i o uren, terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde Patentbladen ter uitreiking moeten worden gegeven aan de Deur waarders der Directe Belastingen, die voor hunne moeite mogen eisehen tien cents, zonder meer. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 3 Sept. 1891. DE KANTER. Door de erfgenamen van wijlen den heer M. S. Reyst zyn aan de Practische Ambachts school alhier twee prachtige draaibanken met al de daarbij behoorende gereedschappen ge schonken. Het is oen geschenk, dat in eene behoefte voorziet. Wj hopen voor de school dat zulke be- wyzen van sympathie navolging mogen vinden. De lessen van het gymnasium zjn heden geopend met 103 leerlingen, nl.1ste kl. 20, 2de ki. 22, 3de kl. 15, 4de kl. 16, 5de kl. 13 en 6do kl. 17. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nieuw-York, door middel van het stoomschip „Werkendam", van Rot terdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlyk Vrydag-avond om 9.20 bezorgd zijn. Do wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Tot de evangeliebediening zijn toegelaten door het provinciaal kerkbestuur van Drente, de heerenC. De Bruin, theol. cand. te Leiden, en P. J. Kromsigt, theol. docts. te Utrecht. Laatstgenoemde wenscht zich vooreerst niet beroepbaar te stellen. Hedenmorgen zjjn de staf der Hde af- deeling, benevens drie batterijen van het 2de regiment veld-artillerie uit Leiden en 's-Gra- venhage, welke van ochtend vroeg per Staats spoor uit hunne garnizoenen vertrokken, te Utrecht aangekomen en verder naar De Bilt gemarcheerd, om aldaar nachtkwartier te houden. Aanstaanden Zondag, 6 September, zal de vacature-beurt in de kerk der Ned.-Herv. gemeente van Hoogmade des namiddags te twee uren worden waargenomen door den heer H. J. Van Nouhuys, predikant te Ouds hoorn. Te Haarlemmermeer zyn door den Raad benoemd: tot leden derfinantieelecommissie: de heeren J. H. M. Evelein, voorzitter, B. Biesheuvel en A. Suidgeest; tot leden der commissie voor de gemeentewerkende heeren B. Biesheuvel, voorzitter, J. IJ. Rau en P. Verkuyl. Op het verzoek van den heer S. v. d. Mye, om zijn ontslag als onderwijzer te doen in gaan 6 Sept. in plaats van 1 Oct., is gun stig beschikt, evenals op dat van mej. H. Pel om eervol ontslag als onderwijzeres aan school 3, ingaande 1 November a. s. In dezelfde raadsvergadering is met 13 tegen 3 stemmen tot de toelating van het gekozen lid, den heer Corstiaan Bos, besloten. De burgemeester heeft verzot tegen dit besluit aangeteekend en te kennen gegeven dat hy in hooger beroep zou komen op grond van art. 19 der Gemeentewet en art. 2 der addi- tioneele artikelen der Gemeentewet. B. en Ws. hadden tot niet-toelating geadviseerd op grond dat de heer Bos niet in het bezit zyner burgerlijke rechten zou zjn. De heer Corstiaan Bos, thans handelende onder de firma Gebroe ders Bos, is voor jaren failliet verklaard en na betaling van eenige procenten gehomolo geerd. De rehabilitatie had echter niet plaats. De vraag zal thans door hoogere besturen moeten worden beslist of de rehabilitatie voor een gefailleerde noodig is voor toelating tot het lidmaatschap van den gemeenteraad. De heer Verkuyl, raadslid, had gezegd dat tot toelating kon worden overgegaan op grond van door hem ingewonnen adviezen van de heeren mrs. Heemskerk, Pynappel en Philips, ingevolge artt. 143 en 80 der Grondwet. De homologatie van het door den heer Bos aangeboden accoord had plaats by vonnis der rechtbank te Haarlem dd. 1 December 1866. Te Hillegom zjjn tot wethouders ge kozen (periodieke aftreding) de heer Hk. Van Waveren en (vacature-Nierman) de heer A. Topper. Te Sassenheim zyn de gekozen raadsleden, de heoren J. A. Charbon, S. baron Van Heemstra en B. P. Roest geïnstalleerd. Tot wethouder werd herkozen de heer S. baron Van Heemstra. Op de landbouwtentoonstelling te Alfen aan den Ryn, welke zeer goed geslaagd kan heeten, is o. a. bekroond geworden onze stad genoot de heer C. Christiaanse Jr. met den lsten prijs van f 20 en den 2den prys van 10 voor vette koeien. De lyst van do toegekende bekroningen aan de massa inzenders is zeer groot. H. M. do Koningin zal, vernemen wy, Hare Moeder niet naar de Tweede Kamer vergezellen bij gelegenheid dat de Regentes op 15 September de vergadering der Staten- Generaal opent. De Commissaris der Koningin in deze provincie, mr. C. Fock, hield heden inspectie over de gemeente administratiën van Loos duinen en Monster en zal zich morgen met hetzelfde doel naar Zoeterwoude, Hazerswoude, Zwammerdam en Bodegrave begeven. Heden zyn weder onderscheidene hoofd officieren der verschillende wapens en van de intendance ter audiëntie van den minister van oorlog verschenen. Aan het spoorwegstation te 's-Graven- hage is gisteravond laat nog bericht ont vangen, dat het vertrek van het Vorstelijk gezin Von Wied, op hedenochtend bepaald, wederom moest worden uitgesteld, naar wij vernemen omdat de prins Von Wied nog niet geheel hersteld was van eene verkoud heid, welke reeds de reden was van het ver dagen van de aanvankelijk vastgestelde afreis- Die lichte ongesteldheid verhinderde den- prins ook gisteren aan het station tegen woordig te zyn bij het afscheid van de familie van Saksen-Weimar. Door de Staten der provincie Zuid-Holland is den 17den Juli 1891 vastgesteld de navol gende wijziging van het Reglement op de Wegen en Voetpaden in de provincie Zuid- Holland, welke wijziging is goedgekeurd bij koninklijk besluit van den 6den Augustus 1891 No. 28. Aan art. 19 wordt de volgende zinsnede toegevoegd „Tusschen een halfuur na zons-ondergang en een halfuur vóór zons-opgang moeten alle voertuigen, met trekdieren bespannen, vooraan aan de linkerzijde, voorzien zyn van een helder brandend licht en de wieiers evenzeer zulk een licht vertoonen. Hiervan zijn uitgezonderd de voertuigen, die tot het landbouwbedrijf gebezigd worden." De laatste alinea van art. 23 wordt door de twee volgende alinea's vervangon „Zy mogen niet anders dan zijdelings op de kar zitten (namelijk de geleiders van hon denkarren) en hunne honden niet harder doen loopen dan een paard in kleinen geregelden draf." „Zy moeten stapvoets naast het voertuig gaan in de bebouwde gemeentekommen en op die einden wegs, welka door het gemeente bestuur, met daarvoor verkregen vergunning van Gedeputeerde Staten, bij handwijzer, hou dende de woorden: „„hondenkarren stap voets"", zijn aangewezen." Tot rechter-commissaris te 's-Graven- hage, bolast met de instructie van strafzaken, is voor het eerstvolgend tweejarig tijdvak, benoemd de rechter mr. Ph. W. Van Heusde. Men deelt mede dat tot dusver door generaal-majoor Van der Beek, commandant der nieuwe Hoilandsche Waterlinie te Utrecht, geen aanvraag is gedaan om op pensioen te worden gesteld. De leden van de Fransche Vereeniging van Burgerlijke Ingenieurs, die sedert jl. Zon dag do gasten waren van hunne Hollandsohe vakgenooten, zyn hedenochtend van Den Haag naar Parys teruggekeerd in een afzonderlij ken trein, welwillend door de Holl. Spoor wegmaatschappij ter hunner beschikking ge steld. 59.) Ik werd dienzelfden avond, toen ik toe vallig in de keuken van mijne hospita kwam, gewaar, dat haar reusachtige zoon belast zou worden met de tooverlantaamhy was toen juist bezig zich er van op de hoogte te fctellen. Het overige van mijne opdracht was dus gemakkelijk te vervullen. XVI. Dissolving- Views. Als ik mij de laatste gebeurtenissen van mijn verhaal, voor zoover zy den aarts-schurk Steinhardt aangaan, weer voor den geest roep, word ik zoozeer door ijzing en schrik overweldigd, dat ik het nauwelijks geregeld opschrijven kan. Toch zijn zy zóó eigenaardig, dat ik rnjj aangetrokken gevoel om ze te be schrijven, op gevaar af van enkele zaken van kalmer aard over te slaan, welke toch tot mijn verhaal in betrekking staan. Daar Birley geene kans zag en ook geen plan had om aan den eisch van het exploit te voldoen en de hij de wet bepaalde tyd Zaterdag-morgen om was, oordeelden wjj het raadzaam voor Louise een ander verblijf te zoeken. Ik besprak dit met haar op Donder dag-middag, in het huis van den ouden Jacob, zoodat hy het hooren kon; want hy had in den laatsten tyd de bewijzen gegeven dat hy hoorde en verstond wat men sprak. Ik had dit nog niet ondervonden en was dus zeer verbaasd, toen hy, nadat Louise en ik eene poos gesproken hadden, begon te mompelen, zyn voorhoofd fronste, en met zjjne hand te kennen gaf, dat hem zyn schryfmaterieel op de knieën zou gelegd worden. Louise deed dit, en tot onze groote verwondering schreef hij „Ik moet nu uw voogd zyn, nadat uw vader gestorven is. Gy moot de bescher ming van myn nederig dak aannemen." Wy weifelden; ik beproefde zeer vriend schappelijk, zooals men met een zwak, oud man doet, hem aan te toonen, dat hij niet volledig van alle omstandigheden op de hoogte was; maar hy wees mjj terug met zooveel deftigheid, dat ik my eenigszins beschroomd gevoelde. Het liep zóó af, dat Louise toestemde, by hem te blijven (er wa6 boven eene kleine kamer, welke zy voor haarzelve inrichten kon.) Hy vatte hare toegeeflykheid naar het scheen op als eene gehoorzaamheid, welke vanzelve sprak, by een jong meisje, dat zich moest onderwerpen aan den wil van haren naasten mannelijken bloedverwant. Ik had wel eenige reden om verontrust te zyn over de uitbreiding, dien dit half-feudale gevoel van macht kon aannemen. Hy had mij en Louise nauwkeurig nage gaan gedurende den geheelen tyd, dat wy in het huis geweest waren, en toen wy opston- don om te vertrekken, wenkte hy my dat ik lezen zou wat hy had opgeschreven. Ik las - „Kom my morgen vroeg bezoeken Ik ging den volgenden morgen naar hem toe, benieuwd wat hy my wel te vertellen bad, dat Louise niet mocht hooren. Onze conversatie was natuurlyk belemmerd en kort, daar zy schriftelyk gebeuren moest. Zij kwam in hoofdzaak hierop neer: Hy, Jacob De Lacroix, de mannelyke ver tegenwoordiger van zyn huis, had opgemerkt dat ik neiging koesterde voor mademoiselle Louise. Dit was jammer, want haar vader had bepaald dat zy de vrouw zou worden van zyn neef, Honoré Marie Antoinette, graaf De Lacroix. Ik bracht hiertegen in, dat men zeker in dit geval ook met mademoiselle Louise zou raadplegen en dat men denkely'k nooit iets van den graaf gehoord had na het verdwyuen van haren vader. Hy antwoorddo dat hy daarover nadenken zou, maar dat ik niet meer aan de jongedame moest denken. Ten slotte, ik was een zeer achtenswaardig jonkman en hy dankte my zeer voor de diensten, hem en zyne familie bewezen. Ik lachte in myzelven om deze voorbarige tusschenkomst, totdat ik ontdekte dat Louise met hare Fransche opvoeding en denkwyze er toe overhelde, om de zaak in ernst op te nemen. Verontrust deelde ik het geval aan Birley mede, die my den raad gaf: „Heb maar geduld het zal wel in orde komen." Zoo verliepen Woensdag en Donderdag en de Vrydag brak aan, een dag, welkemy doot huiveren, als ik er nog aan denk. Het was eene gewaagde proef, welke wy van plan waren te ondernemen en or was maar zoo weinig toe noodig, om ze geheel in het water te doen vallen! Ik had don zoon van myne hospita iets van de zaak verteld en met hem repeteerde ik dikwijls die te geven voorstel ling en ik toonde hem, hoe hy de glazen moest gebruiken. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1