Leiden, 1 September. Hedenmorgen werd op de begraafplaats aan de Groenesteeg ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wylen dr. G. A. Wilken, hoogleeraar in de land- en volkenkundo van Nederlandsch-Indie aan de universiteit alhier. Op den doodenakker hadden zich mot den Senaat vele profossoren, studenten en andere -deoinemcnden vereenigd, waaronder zich ook bevonden de vertegenwoordigers van het Leidsch Studentencorps en van de letter kundige faculteit. De lijkkist was met een zestal fraaie kransen bedekt, waarvan É-ón, gelyk de satijnen linten aanduidden, als eene hulde „aan onzen geliefden broeder" en ëón „van de leerlingen der Oost- Indische Inrichting", waarvan de overledene belangloos lector was. Aan de groeve voerde de hoogleeraar dr. M. .T. I>e Goeje namens de faculteit der let teren en wijsbegeerte het woord, om in her innering te brengen het groote verlies voor des overledenen vrouw, die in hem alles ver loren heeft, voor zijne vrienden wegens zijn eenvoudig gemoed, voor de wetenschap, wier trouwe dienaar hij was en waaraan hij mis schien grooter offers heeft gebracht dan hj mocht. Hy heeft een schat van studiën ge maakt, die hom alom eene beroemdheid heb ben gegeven. Hij was de rechte man op de rechte plaats aan de Leidsche Universiteit die nu na de in den laatsten tyd haar reeds getroffen hebbende slagen daardoor weder een groot verlies heeft geleden. Des overle denen wensch om weder het geliefde Indié. waar hij geboren was, terug te zien om daar de hom opgedragen zending te volbrengen tot het doen van nieuwe onderzoekingen, welke hier niet konden worden gedaan, is niet bevredigd geworden. De onverbiddelijke - dood maakt een eind aan allo aardsche plan nen. De nalatenschap van Vfilken is echter groot. Ook daarom zal hjj blijven leven in onze harten. Nadat vervolgens namens het Collegium nog een groote krans op de kist was gelegd, trad mr. F. H. Der Kinderen naar voren, om uit naam van het Kon-.nkljjk Instituut voor de taal-, land- en volkenkunde van Neder- landsch-Indië eenige woorden van waardeering te spreken over den man, die de ziel er van was. Ook hij bracht lof aan des overledenen hoeda nigheden als geleerde en aan zijn goed ka rakter. Het Instituut heeft insgelijks door zijn dood ontzaglijk veel geleden en door zijn werkzaam leven heeft de ethologie van O.-I. een nieuw standpunt in de wetenschap inge nomen. Hij heeft nieuwe grondslagen gelegd, welke het gouvernement ten goede komen. Spr. bracht ton slotte ook een laatsten groet van dat heerlijko land, waarvoor hü zooveel heeft gedaan. Kust zacht, geliefde doodewij zullen u niet vergeten! Toen daarna ook een der zwagers van den overledene, de heer Tendeloo, op de edele hoedanigheden van den overledene als echtge noot en bloedverwant had gewezen, betuigde tiy namens de weduwe en vordere familie- tietrekkingen den harteljjken dank aan de «prekers en de aanwezigen voor de laatste •eer, den dierbaren afgestorvene bewezen. - Omtrent het aan H. M. Koningin Wil- helmina aangeboden programma van de feeste lijkheden van het 4de reg. infanterie in het kamp te Zeist op 31 Aug. meldt men ons van vertrouwbare zijde het volgende nader. De bezorging geschieddo door den heer T. H. IJtsma, boek- en kunsthandelaar alhier. De band, eene quarto portefeuille van blauw kalfsleder met wit lederen medaillon in ver gulde omlijsting, waarop hot wapen van H. M. voorkomt, met uit de hand bewerkte gouden randversiering, van binnen gevoerd met crème moirée-zijde, werd door den heer H. J. J. Labree, boekbinder alhier, vervaardigd. Het wapen op den band, benevens het titelblad op perkament, werd door den heor C. W. H. Verster, heraldicus alhier, geteekend. Op dit titelblad komt de Hollandsche Maagd ▼oor. In de eene hand het schild mot den Hollandschen leeuw houdende, kroont zij met do andere het portret van H. M. de Koningin. Op den voorgrond z(jn verschillende attri buten van het 4de reg. infanterie aangebracht en tevens de wapens van Leiden, Delft en Haarlem. Bovenaan prijkt het blazoen van H. M. de Koningin. Eene photographic van dit titelblad is bij den heer IJtsma te be zichtigen. Het tweede blad perkament (het programma bevattende) is door de firma E. J. Brill met Gothische letters gedrukt. - Naar wij reeds in het kort meldden, gedacht Zondag-morgen de heer J H. Donner in het kerkgebouw dor Chr.-Geref. gemeente (Hooigracht) voor eene talrijke schare den dag, waarop hy vóór 40 jaar in genoemde ge meente bevestigd werd, en wel door wijlen ds. Gezello Meerburg, van Almkerk. Het woord van den profeet Jeremia, hoofdstuk 10, vers 23 bijzonder in deze ure tot het zijne makende, herinnerde de jubilaris, hoe zichtbaar liet zich ook in zijn leven bewc-zcn had, dat „bjj den mensch zyn weg niet is, noch by een man, dat hy zyn gang richt." 26 jaar, van '51 77, mocht hyalsleeraar veel tot den bloei der gemeente bijdragen. Had hy in die jaren voor vele beroepen naar elders bedankt, do benoeming der kerk ot director barer buitenlandsche zending -leed hem besluiten zy'n werk in het midden der geliefdo gemeente neer te leggen. Eenigen tijd daarna werd hy verkozen tot lid van den gemeenteraad, en sinds 1879 mocht hij een zetel innemen in 's Lands ver gaderzaal. By het uitgaan zong de gemeente met vele belangstellenden buiten haar den ge- achten jubilaris en den zijnen toeI's. 134:3. Des avonds trad do tegenwoordige herder en leeraar op, de heer H. Bouker. Naar aan leiding van Deut. 27 wees Zijneerw. er op, hoe God den jubilaris gezegend had in al het werk zyner handen en deze 40 jaren met hom geweest was. Hartelijk wenscli te do spreker, mede namens kerkeraad en ge meente, den jubilaris op zijn verder levens pad den zegen des Heeren toe en verzocht zyn hoorders by het heengaan hom toe te zingen Ps. 1214, waaraan men blykbaar van harte voldeed. Tot het bijwonen der parade alhier by gelegenheid van den llden verjaardag van Koningin Wilhelmina waren door den waar nemende» garnizoens-conimandant, majoor J. N. Hardeman, van het vierde regiment in fanterie, ook uitgenoodigd do ridders van het .Metalen Kruis. Na afloop der inspectie op do Papengracht werd langs de Breestraat gedefileerd voor den majoor garnizoens-commandant, die zich daartoe met het corps officieren der dd. schut- tory, de niet ingedeelde bereden en onbe reden officieren, zoomede de Metalon Kruis ridders, had opgesteld voor de Sociëteit Ami- citia". Na het defileoron werden de oud- stryders door den garnizoens-commandant op harteiyke wyze toegesproken en werd hun de hand gedrukt. De troepen werden gecommandeerd door den kapitein Gevers Deynoot, van de artillerie. Des avonds waren de officieren der dd. schuttery in het hotel Verhaaff vereenigd aan een feestmaaltijd, waartoe door hen ook de waarn. garnizoenscommandant wasgenoodigd. Tevens zy nog opgemerkt dat er by een onzer neringdoende ingezetenen ook eene feestétalage in de winkelkast gereed was ge maakt ter gelegenheid van Hr. Ms. verjaardag, n.l. bij den heer Oostveen, in gouden en zil veren werken, aan don Nieuwen Eyn. Fijne bloomon, waaronder keurige oranje, roode en witte rozon, tot nette tuiltjes samengevoegd, prijken er in daartoe bestemde zilveren voor werpen, terwyl eene sierlijke \V van zilveren vingerhoeden op den voorgrond is aangebracht- Deze étalage is nog te zien. H. M. de Koningin heeft gisteren op het Loo tal van geschenken ontvangen. H. M. de Koningin-moeder heeft den stal onzer jeugdige vorstin verrjjkt met het nationale voertuig bij uitnemendheid, eene kleine sjees, van zeld zaam fraaie afwerking, bybehoorend tuig en een prachtigen poney. Verder ontving II. M. een door prof. C. Dake geschilderd portret barer moeder. De Koninginnen maakten te 2 uren in een open rytuig met 4 paarden a la Daumont en voorafgegaan door een voorrijder een rijtoer door 't dorp en langs 't feestterrein op „Maria's Lust." Een rytuig met heeren van 't gevolg ging vooraf, een met dames volgde. Het weel was mooi. Er was voel volk op de been. De jarige Koningin werd overal langs den weg met veel geestdrift toegejuicht. "Was het de gewoonte van wylen Z. M. den Koning om ter gelegenheid van zijn ver jaardag aan verschillende liefdadigheids-inrich tingen giften te verstrekkon, H. M. de Koningin heeft blykens de talrpke giften, die zy nu heeft geschonken, die traditie van haren vader in eore gehouden. Op veie plaatsen werd do verjaardag met byzondere feestelykheden gevierd. Do jeugd vervulde daarby gowoonlijk de hoofdrol. In Den Haag werd de dag met groote opgewektheid door do bevolking gevierd. Er werd zeer druk gevlagd. De verschillende ff0"" T I'»——.Y.-.3,. - - staatslieden en autoriteiten lieten zich op het „felicitatieboek" ten paleize inschrijven. De kleine kermis in het Voorhout, dit jaar grooter dan andere jaren, was des middags het aantrekkingspunt van oud en jong, en oen welkome vergoeding voor do parade, welke men had moeten missen. Het terrein werd o. a. bezocht door den groothertog van Saksen-Weimar, die in een hofrytuig liet Voorhout doorreed en door de muziek op officiéele, door het publiek op hartelyke wyze gegroet werd. Het avondfeest in de residentie had even eens, evenals op andere plaatsen, door den regen te lyden. Die natte metgezel der jongste maanden maakte dat een talrijk publiek slechts de helft genieten kon van een in den Dieren tuin door het orkest van het Amste: damsche Concertgebouw gegeven buitenconcert. Om dezelfde reden geleek het Malieveld gedurende het vuurwerk, hetwelk gelukkig niet met zijn natuurlyken vyand, het water, te kampen had, óén dak van regenschermen, zoodat de feestvreugde, welke goed op gang begon te komen, spoedig gebluscht werd. Zoowel de kleinere stukken als de groote nummers, in 't bijzonder de slotdecoratio, met het portret van H. M., geflankeerd door vuurzuilen en zonnen, konden worden ontstoken en lokten daverend gejuich uit van hen, dio wind en nat heid durfden trotseeren. De troepjes zingendo paartjes lieten zich door de elementen niot terughouden om nog lang de stad te door kruisen en de illuminaties voor de departe menten en het Stadhuis to bezichtigen. De gala-maaltijd, welke ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin gisteren door den minister van binnenlandsche zaken werd gegeven, had plaats in do schitterend verlichte dinerzaal, sty] Lodewyk XXV, van hot „Hotel des Indes." Kort vóór den aanvang van het diner be vonden de heer en mevrouw Van Tienhoven, benevens de chef van het kabinet van den minister, do minister-resident jhr. V. d. Staal van Piershil, zich in een der antichambres om de genoodigdon te ontvangen. Te 7 uren gingen de gasten aan tafel tot een gezamenlyk aantal van 27, te weten: De heer Van Tienhoven, minister van bui tenlandsche zaken; de gezant van Portugal; de minister van marine; de Oostenrykscli- Hongaarscho gezant; de minister van kolo nien do zaakgelastigde van Duitschlanddo heer Van Wockherlin, gezant te Washington do chef van het kabinet van buitoni. zaken; jhr. v. Pestel, gezant te Stockholm; de zaak gelastigde van Rusland, Staatsraad De Berends de minister van waterstaat; de gezant van Groot-Britanniêde minister van binnenland sche zaken; de gezant van Frankrijk; mevr. Van Tienhoven; de gezant van België; do minister van justitie; de internuntius; de minister van oorlog; do heer Westenberg, gezant te Homode secretaris-generaal by het departement van buitenl. zaken; do zaakge lastigde van Japan; jhr. Van der Hoeven, gezant to Berlyndo gezant der Vereenigde Staten; de minister van financiën en do gezant van Italië. De deken van het diplomatieke corps, by ons hof geaccrediteerd, baron d'Anetlian, ge zant van België, steldp een dronk in op H. M. de Koningin. Alle genoodigde waardigheidsbekleders wa ren in gala-kostuum. Tegen halfnegen vertrokken de gasten. In de feestelyk versierde Kurzaal te Seho- veningen had terzelfder tyd een groot kin derfeest plaats, waarvan een der fraaiste oogenblikken was: eon optocht van 800 kin doren, die op dozo wyze hunne hulde aan de jarige brachten. Verder was er bal voor de kleinen, eindigende met een cotillon, waarby o. a. hot door onze Koningin zoo geliefde sneeuwbalspel de jeugd vermaakto. Dat by alles gezorgd was aan den feestdag te her inneren, spreekt wel vanzelf. Het balboekje bv. was versierd met fraaie portretten van de beide Koninginnen. Het avondconcert in do zaal van het Kur- hans was druk bezocht. Do volksliederen werden staande en met ontbloote hoofden aan gehoord en moeston op verzoek worden her haald. Ondanks den regen werd het vuurwerk afgestoken; vooral voldeden do vlammonde driemaster en het slotnummer, eene hulde aan H. M. De Oranjestemming te Amsterdam heeft ook by het avondfeest op den eersten Koning innedag moeten wyken voor den regen, welke van negen uren af onafgebroken viel, en er uitstekend in geslaagd is het feest te doen mislukken. Wel zag do Amstel er met de verlichte vaartuigen in den vooravond aardig uit; wel bleek het vuurwerk zóó goed bestand tegen den regen, dat het afgestoken kon worden, maar aardigheid was er niet veel aan. Toen de lampions der booten waren uit gewaaid en uitgoregend en het vuurwerk was afgeloopen, togen de duizenden stadwaarts. In de Galery van het Paleis voor Volks vlijt bleek de Oranjestemming nog wakker te kunnen worden, maar voor de rest was hot stil. Alleen in de Utrechtschestraat hoorde men het publiek zich uiten maar in klachten over de Maatschappij „Eleetra", welke juist den 31ston Augustus had uitge kozen om den hoofdweg naar den Amsteldyk op te breken voor de kabellegging, en over het gemeentebestuur, dat dit niet belet had. Het was een afschuwelijke modderpoel, welke, zegt het „Hbl.", de boosheid van het publiek over zoo groote onachtzaamheid ten volle rechtvaardigde. Men meldt ons uit Oude-WeteringHet plan, om op den verjaardag onzer geliefde Koningin een wedstrijd te houden in het ringryden, is wegens gebrek aan voldoende deolneming niet kunnen uitgevoerd worden. Nu deed alleen het uitstoken van eenige vlaggen alhier, evc-nals te Roelof-Arendsveen, aan een nationaal feest denken. Naar men mededeelt, heeft de kapitein ter zee Lehron de Vexela ontslag uit den zeedienst aangevraagd. Naar men verneemt, heeft H. M. de Regentes ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin eenigo generaals en kolonels van het leger benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Behalve de ministers, zy'n ook de voor zitters van de hooge Staatslichamen en van de beide Kamers der Staten Generaal heden genoodigd aan het diner ten Hove, op het Loo. Den officier-machinist Iste kl. A. Brucli, chef van de marino-torpedo-werkplaats te Amsterdam, is de byzondere tevredenheid van den minister van marine betuigd, voor den ijver en de kennis, waarvan door hem by voortduring in zyn werkkring wordt blyk gegeven. De luit. tor zee 1ste kl. O. IJ. Kuijck, commandant der inschietplaats voor visch- torpedo's te Amsterdam, vortrok naarFiumo, ten einde de beproevingen by te wonen der torpedo's, die door de firma Whitehead Co. voor de Nederlandsclie marine worden ver vaardigd. Het vertrek van prins en prinses Von Wied, dat gisteren zou plaats hebben, is uit gesteld. Het stoomschip „Edarn" vertrok 29 Aug. van Baltimore naar Rotterdam; de „Obdam" vertrok 29 Aug. van Nieinv-York naaf Rot terdam de „Oranje Nassau," van Amsterdam naar Suriname, passeerde 28 Aug. Dover; de „Prins Alexander," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 30 Aug. te Southampton; de „Rotterdam," van Nieuw-York naar Am sterdam, is 31 Aug. van Boulogne vertrok ken; do „Spaarndam," van Rotterdam naar Nieuw-York, vertrok 30 Augustus van Bou logne en is 31 Aug. Lizard gopasseord; de „Voorwaarts," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 31 Aug. Finisterre; do „Batavia", van Rotterdam naar Java, passeerde 29 Aug. Carvoeiro; de „Gelderland" is 31 Aug. van Rotterdam te Padang aangekomen; de „Zuid- Holland", van Batavia naar Rotterdam, ver trok 1 Sept. van Port-Said. Gemengd Nieuws. In een buitengewoon „Politie- blad" wordt bericht dat Augustinus Franciscus Antonius Stevens, oud 29 jaren, horlogemaker, geboren te Leiden, gewoond hebbende te 's-Gravenhage, Hamerstraat 5, lang ongeveer 1.7 meter, bleek, haar en kneveltje zwart, gekleed met kamgaron pak, fantasiehoed, roode kousen en schoenen, wordt verdacht van verduistering van een aantal hem ter reparatie toovertrouwde horloges, waaronder een dameshorloge met enkele geguillocheerde kast, witte wyzerplaat en gouden wijzers, dat nog niet opgespoord is, evenals een vestket- ting in den vorm van eene slang, met kleine charivari, o. a. eene globe, aan het eind. De commissaris van politie in do 1ste afdeeiing te 's Gravenliage verzoekt opsporing van die voorworpen en van den verdachte, en over brenging van dezen naar zyn bureel. Gistermorgen had J. Jansen Hzn.. van Hoofddorp, naby Aalsmeer, hot ongeluk by liet voortduwen van een wagen, niet steen beladen, zyne rechterhand zoodanig te knellen

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2