siemeEgd Nieuw». Een s t r a a t m a k e r, J. A. H. g e- naamd, die onlangs in de Pieter-Botstraat te 's-Gravenhage (op het terrein van „Boschlust") een duizendtal straatklinkers ontvreemdde, werd deswege door de Haagsche rechtbank gestraft met drie maanden gevangenis. Het O. M. had vier maanden geëischt. Eenige dag eg yoor fiat het kamp van Zeist dóór dè tl'Oèpen betrokken werd, moet er cöfi aardig avontuurtje zijn voor gevallen. Bij de politie-wacht aan den ingang van hot kamp kwam een burgerheer, die zoo rechtstreeks het kamp inwilde, doch na tuurlijk werd tegen gehouden door den schild wacht, omdat hij eerst een geleide-biljet moest hebben van den generaal of majoor. Toen genoemde heer toch wilde doorgaan, kwam de commandant der wacht daarbij te pas en verlangde dat gemelde heer terug zou keeren. Hierop zeide deze heer: „Sergeant, kent u mij niet? ik ben de kolonelr. „Wel mogelijk," hernam de ssrgeant, „maar ik ken u niet, en op deze wijze kan iedereen wel in het kamp komen," en de sergeant liet hem niet door, toen er gelukkig eenige officieren aankwamen, die den officier in bur- gerkleeding herkenden en hem medenamen naar het kamp. De R o 11 er da msche politie schijnt termen te hebben gevonden, om tegen Sequah (Charles Davenport) eene strafvervolging in te stellen. Verscheidene personen, die van zjjne middelen hebben gebruik gemaakt, z(jti Volgens de „N. R. Ct." ièëds iü veilióor ge nomen. Het cjnderzoek dëfjuslittelnzake het gobeurde te IJmuiden heeft tót dusver geen licht verspreid oïbr het, voorgevallene De lijkschouwing bracht daarentegen aan het licht dat verstikking oorzaak van den dood was, en niet de verwondingen, welke naar de des kundigen meenen niet met een scherp werk tuig, maar met de vuist of een stok zóuden zjjn toegebracht. De aangehoudenen zijn voorloopig weder in vrijheid gesteld. Door te dicht met hare kleeren bij een brandend petroleumtoestel te komen, ge raakte gisterochtend eene vrouw in eene woning .op de Hoogte van de Kadyk te Amsterdam in brand. In een oogenblik stond z(j van beneden tot boven over haar lichaam in lichterlaaie en zij zou zeker goheel verbrand zijn, indien niet in de nabijheid een mosdig man ware gewoest, Theodorus Bruscher, die, met behulp van dekens en kleederen, het vuur bluschte. De ongelukkige vrouw moe3t met zware brandwonden naar het Gasthuis gebracht worden, waar ook haar rodder, die zich ge brand had, zich heeft laten verbinden. Het Nederlandsche stoomschip „Zuid-Holland", Tan Java naar Rotterdam, is '26 Aug. des avonds, een dag reis van Suez, gepraaid door het stoomschip „Sachsen". De „Zuid Holland" had gebroken hoogdruk-cylin- der, maar vervolgde de reis en werd 28 Aug. te Suez verwacht. De boerenzoon te Haule (Fries- land), die een meisje met eene hooivork zoo danig verwondde, dat het aan de gevolgen overleed, is door de justitie naar Heerenveen overgebracht en in verzekerde bewaring ge nomen. Omtrent don moord zeiven wordt aan de „Zw. Crt." het volgende bericht: Sophia Van der Heulen, eene wees, woonds in bij haren voogd Jan Johannes Hofstra. Woensdag kreeg zy twist met een stiefzoon van dezen, Imke Stelling; eene poos later kwam dezen met een wagen rogge van het veld. Imke stond aan den eenen, Sophia aan den anderen kant. Zonder dat er verder iets voorviel, wiep Imke zgne vork over den wagen, met het ongelukkig gevolg, dat een der tanden Sophia drie centimeter diep in het hoofd drong boven het rechteroog. Nog ongeveer 24 uren heeft de getroffene geleefd; ze is echter niet weer tot bewustzyn gekomen. De moordenaar is iemand, die niet ten volle in het bezit van zyne verstandelyke vermogens is. Hy beweert dat hy de vork op den wagen heeft willen werpen. De justitie dead Donderdag onderzoek en liet door de beide haar vergezellende doctoren het lyk schouwen in de school te Haule. stelling beproefde zich door verdrinking van >n te berooven. Een der marechaussees het ie.. —wel nog tijdig git den put, haalde hem evt.- waarin bij gesprongen was. .Bosch. Hen meldt nader u.t Den De Commissaris des Komngs hee een langdurig onderhoud gehad met den burgemeester, den procureur-generaal en den advocaat-generaal mr. Reitsma. De avond is gisteron 'zonder ongeregeld- heden voorbygegaan. De velen, die d.oor onderteekening instem ming hebben betuigd met de adressen aan de Regentes en den Gemeenteraad, zyn tegen hodenavor u jQ een ,jer koffiehuizen op do Groote Markt ter vergadering geroepen. je marechaussoe M., eerst onlangs alhier gedetacheerd en die Donderdag voor het eerst dienst deed, heeft zich door een pistoolschot van 't loven beroofd. Door een lid van den gomeenteraad is by den officier van justitie eene klacht ingediend tegen een paar heeren, die lmm openlyk be schuldigden, geld te hebben gegeven aan do oproermakers, mot het doel ze tot meerder verzet aan te sporen. Te Rodez (dep. Aveyron) is dezer dagen een schundoode begraven. Hen kreeg echter vermoeden en lichtte de kist weder uit het graf. Thans heeft de begravene het volle bewustzu'n teruggekregen en is dus ge lukkig aan een vreeselyk ontwaken ontsnapt. De Fransche zeelui beneden den rang van officier, die door den mayor van Portsmouth op een maal'yd in het Stadhuis waren onthaald, wyn on bier naar believen konden drinken en by hot dessert elk een doosje Russische sigarotten met des mayors portret als souvenir kregen, verklaarden rond weg dat ze het in Engeland nog beier Voiidth dan in Rusland. Toen au in optocht naar tafel gingen, veerden zy door de Engelschen zóó luide toegejuicht, dat naar zy zeiden, de hartelijkheid en geestdrift der Russen er van weinig beteekenis bij was. In eene nabetrachting 'van de „Figaro" over het socialisten-congres te Brus sel wordt een hartelyk woordje van mede- ïyden ton beate gegeven over de afgevaar digden. Uren lang vergaderden zy en 't mee- rendeel verstond niet wat er werd gezegd. Iedere redevoering toch moest driemaal wor den uitgesproken, ééns in 't Frausch, ééns in 't Engelsch, ééos in 't Duitsch, en als men bedenkt dat er speechen zijn gehouden, die een uur duurden, kan men zich het genoegen voorstellen van het grootste deel der toe hoorders. Twee-derden verstond er nooit iets van. Desniettemin heerschte op 't congros de beste orde. De afgevaardigden gaven blyk van eene krachtige party-discipline. Onder degenen, die 't meest de aandacht trokken, was, naar het blad zegt, de Holland- sche afgevaardigde, de heer Domela Nieuwen- buis, met zijn Christuskop, zyne grazende haren en eene onuitsprekelyke melancholie in zyne onbeweeglyke oogen. Hy is ook de eenige, volgens den verslaggever, die in het congres eene persoonlyke rol heeft gespeeld en die iets positiefs wilde en het voorstelde. In zyne voorstellen lag iets van het anar chisme van Tolstoï, maar in stede van hem te bestryden met goed afgeronde ontwerpen en verklaringen, liet men toe dat Liebknecht hem voor een leugenaar uitmaakte. Da schrijver is van oordeel, dat de Duitsche socialisten in het congres de eerste viool heb ben gespeeld en het feitelijk he'oben geleid. De „Figaro" blUft, al verheer- ïykt 't blad mede de Russische vriendschap, de pylen van zyn vernuft op de dwaasheden, die tegenwoordig aan de orde zyn, afschieten. Hen kent het niet zeer vleiende spreekwoord „grattez ie Russe et vous trouvez le Cosaque" (als gy den Rus afkrabt blyft de Kozak over), en nu Iaat de „Figaro" een quasi letterkun dige zich met een geheimzinnig gezicht by de dame van 't bureau in 't „Nouvel-Hotel" te Vichy aanmelden. „Wat is er van uw dienst, meneer?" „Ik zou graag den kozak zien." - „Maar wy hebben hier geen kozak."-- „Dat weet ik wel, mais ei vous grattiez le Russe!" (als u maar even den Rus wou af krabben.) Zou de grootvorst, die daar logeert, deze soort van hulde wel aangenaam vinden? Eene vreeselyke ontploffing had Zondagnamiddag plaats in da Abercanaid- myn, by Merthyr, in Wales. De slag deed de gansche buurt opschrikken en in korten tyd stonicn duizenden aan den ingang van de schacht. Tusschen de vyftig en zestig man nen waron daar in de mun afgedaald en men vreesde dat allen waren omgekomen. Dadeiyk begon men oen onderzoek in te stellen en de directeur daalde in de schacht af. Het bleek dat de ontploffing in een zeven voet hoogen doorgang had plaats govonden, twee mannen er door gestikt warert en twee als door een wonder een zelfde lot ontkwamen. At de (lyerige mijnwerkers waren veilig. Paar het een Zondag Was, waren slechts weinig man nen in fis mun. Eiken anderen dag zyn er ongerj'er 800 omlaag en zonder twyfel zou de ontploffing dan vry wat meer menschen- levens gekost hebben. Te vermelden valt nog dat twee paarden in de myn ook gedood werden en daarby erg gebrand waren. Een treurig ongeluk gebeurde Zondag op het fort „Groothertog van Baden" te Straatsburg. Een van de schildwachten, die des nachts met de bewaking van een deel der wallen belast was, ontdekte onder omstandigheden, welke hem verdacht voor kwamen, een man, die echter wegens de duisternis onherkenbaar was. Daar de man in weerw-il van herhaald roepen van den schildwacht niet bleef staan, gaf de soldaat vuur. De man viel en de schildwacht zag by nader onderzoek, dat de getroffene een andere schildwacht, de soldaat Vogel, was, dion hy doodeiyk getroffen had. Gepareerd. Eene moeder van vier dochters, waarvan de eene pas getrouwd is, vraagt heel voorzichtig aan een naast haar zittenden jongen ryken man, die hare dochter het hof schynt te maken„Welke van myne dochters bevalt u eigenlyk het beste?" Hy: „de gehuwde!" BUITENLAND. Frankryk. Admiraal Gervais werd by zyne aankomst le Cherbourg op 26 dezer door een honderdtal personen met geestdrift begroet. Wel waren bier en daar vlaggen uitgestoken, doch het slechte weder verhindeide elke belooging. Bovendien bad de admiraal verzocht een en ander achterwege te laten, of ten minst9 uit te stellen. De „Times"-correspondent te Beriyn deelt mede dat do Russische regeering plan heeft eene vloot naar Cherbourg te zenden ter be antwoording van het bezoek van het Fransche eskader. De Russische vloot onder bevel van admiraal Kasnakoff zou dan ongeveer den 15den September te Cherbourg aankomen. Het lyk van mad. Agar is sedert eenige dagen reeds te Parys, in de gare de Lyon, en wacht daar totdat de hoer Marye, de echt genoot der overledene, het komt opeischen. Marye is echter nergens te vinden. Hoe groot nog steeds de haat der com munards tegen de „Versaillere" is men noemt de soldaten, die in 1871 een eind aan de Parysche commune maakten, Versaillers- bewyst een voorval, dat dezer dagon in het. levendige La Chapelle, eene wijk van Parys, plaats had. Een werkman, Assowski genaamd, dio daar gewoonlyk zyn maal gebruikte, werd door verscheidene andere werklieden dringend verzocht de herberg te verlaten, omdat hy in 1871 tegen Parys had gestreden. De waard koos de zyde der communards. Daar As sowski weigerde het lokaal te verlaten, kwam het tot eene vechtpartij, waarby by met eene flesch zoo'n vreeselyken slag op het hoofd ontving, dat hem de schedel verbryzeld werd. De aanvallers gingen op de vlucht. Uuitsohland. Den sociaal-democraten te Bielefeld is door de politie verboden een Lassalle feest te hou den. De heer Singer had zyne komst reeds aangekondigd. Prinses Ludwig van Beieren beeft eene dochter gekregen Prins Ludwig, de vermoe- deiyke troonopvolger, heeft thans 12 kinderen, 4 zoons en 8 dochters. Het internationaal meteorologisch con gres is te München geopend; er zyn SO afge vaardigden. Graaf Herbert Von Bismarck heeft als majoor a la suite by het leger zyn ontslag gevraagd en verkregen. Prins en prinses Hendrik van Pruisen hebben gisteren, volgens bericht uit Londen, de terugreis naar Duitschland aangenomen. België. De „Moniteur" publiceert een wetsontwerp, waarby aan de verschillende ministeriën een gezamenlyk krediet van 59 millioen franken wordt geopend en wel 10 millioen voor open bare werken, 6'/2 millioen voor spoorweg- materieel, 23 millioen voor militaire doeleinden en de rest over de andere ministeriën ver deeld. De 59 millioen worden verschaft door eene voorloopige uitgifte van schatkist-bons. Op voorstel van België is de inter nationale conferentie tot regeling van het personenverkeer op do spoorwegen voor onbë- paalden tyd verdaagd, omdat de voorbereidende werkzaamheden niet afgeloopen zyn. To Antwerpen heeft zich eene commis sie gevormd met het doel een groot monu ment op te richten ter gedachtenis aan de omwenteling van 1830, op een plein aldaar. De commissie rekent op de medewerking van alle politieke partyen van beteekenis, zonder onderscheid evenwel van richting. Grroot-ZIriteiniilü. Het negende Orientallsten-congres, dat deii lsten September te Londen geopend wordt, belooft zoer belangryk te zullen zyn. Meer dan 140 letterkundige bydragen en een groot aantal elhnographische en geschiedkundige verzamelingen zyn der regelingscommissie reeds toegezegd. Ook het verre Oosten zal zich ditmaal beter dan vroeger doen vertegen woordigen. Uit China en Japan zyn belangryke bydragen beloofd; de JapanscheStaats-hooge- scbool zal oen afgevaardigde zenden. Evenzoo zullen Australië, Egypte en Engelsch-Indië op het congres vertegenwoordigd zyn. De natuurvorscher Ciaine, die geheel Sumatra doorkruist heeft en een aantal photographieën en ethnographische voorwerpen medebrengt, zal eene lezing houden over de Batakkers der binnenlanden en aantoonen, hoever die inlanders het in de artsenykunde gebracht hebben; de Batakkers moeten met de mi croben-theorieën beter op de hoogte zyn dan men zou denken. De heer Guillaume Capus zal een verhaal doen van de zeden en ge woonten van de bewoners der hoogvlakte van Tamir en zyne gevangenschap in Cbitral. Daar het programma van het congres ook eenige punten, den wereldhandel betreffende, bevat, ondervindt het regelingscomité nu reeds be- langrykon steun van regeeringswege. Zuid-Afril<e Uit Kaapstad wordt gemeld dat op de Zuidkust van het DasBen-eiland een vuurtoren opgericht zal worden. De toren zal geplaatst zyn op 30° 26' Z.B. en 18° 5' 20" Ooster lengte van Greenwich, en eene hoogte van 80 voet verkrygen; het licht zal by helder weder op 20 myl afstands te zien zyn. Men stelt zich voor, dat deze nieuwe vuurtoren in September van het volgende jaar in gebruik zal kunnen genomen worden. Amerika. Men bericht het volgende omtrent de onge regeldheden in de republiek Nicaragua. De twee voornaamste steden, Leon en Grenada, strijden reeds geruimen tyd om den voorrang. Eerstgenoemde plaats is de vesting der Katholieke party, terwijl in laatstgenoemde de progressisten oppermachtig heerschen. Terwyi nu jaren achtereen de progressisten, de meerderheid behielden by de presidents verkiezingen, is de tegenwoordige president, senor Sacasa, uit Leon afkomstig en wordt door de Katholieke party gesteund. Senor Sacasa ontdekte, dat er plannen werden ge smeed om hem met geweld te verwyderen en organiseerde een spionnencorps. Hierdoor worden hem de namen der hoofdleiders bekend, hetgeen de inhechtenisneming der autoriteiten ten gevolge had. De bevolking trachtte hen te ontzetten, waardoor eene schermutseling met de bewakers der gevangenis ontstond. De chef der politie, 6 soldaten en 50 burgers verloren daarby het leven. De arrestanten zyn over de grenzen gezet en voor hun leven verbannen. By de jongste volkstelling is gebleken dat Canada eene bevolking van ongeveer 4,823,000 inwoners heeft. Dit cyfer heeft de belangstellenden teleurgesteld, die meenden dat minstens de 5 millioen zou zün bereikt. Toch valt er sedert de laatste jaren eene toeneming der bevolking met 11.52 pCt. aan te wyzen; de percentage der toeneming ge durende de daaraanvoorgaande decade bedroeg echter 18.97. China. In China is de rust nog verre van her steld. Thans verneemt de „Times" uit San- Francisco, dat eene bende roovers, 500 man sterk, in zuideiyke richting het land afloopt en alles, wat onder haar bereik komt, uit- plundert. De bandieten voeren kinderen van welgestelde lieden mede, om later een hoo gen losprys voor hen te bedingendaarby gaan zy op wreedaardige wyze te werk. Aan een welgesteld oud man te "Wenchon werd achtereenvolgens een stuk van het oor zyns kleinzoons, een stuk van diens vel uit den rug gesneden, en dergelyke vreeselyke be- wyzen van de gevangenschap gevonden, om een hoog rantsoen los te krygen. Van verschillende zyden wordt de toestand als onhoudbaar en spoedige tusschenkomst der vreemde mogendheden als dringend gemeld.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 10