I strooming waren de tonnen van de bomschuit „Marinus Bastiaan" gebroken, zoodat de schuit wogdreef en midden in de branding op de bank bleef zitten. Op de schuit bevonden zich slechts drie personen; het was dus zaak, dat de gemeenschap met het strand spoedig hersteld werd. Niemand der toeschouwers durfde zich in zee wagen, toen bovengenoemde heer, trots wind en strooming, in zee sprong, naar de schuit zwom en het genoegen smaakte eene lyn aan 't strand te brengen. Met gejuich werd hg daar door de toeschouwers ont vangen. (Hbl.) Woensdag-avond is te IJ muiden een bloedig drama afgespeeld. Tusschen Engelsche en Eollandsche visschers ontstond eene vechtparty, waarby de eerstgenoemden het mes trokken en den Hollanders zware ver wondingen toebrachten. Een der gekwetsten, Albert Glas, uit Egmond, vluchtte naar zijne schuit; zjjn kameraad, Albort Kooper, te Zand- voort thuis behoorende, werd door eenige mes- en dolksteken aan hoofd en keel doodelyk gekwetst. Bes ochtends werd het lyk door een zoon van den verslagens gevonden. Men vermoedt dat de moordenaars het lijk aan den dijk hebben nedergelegd, om het by opkomen den vloed te doen wegdrijven. Oogenblikkelijk werd een onderzoek inge steld en bericht gezonden aan de justitie te Haarlem. In afwachting van hare koms' werd een oog gehouden op de Engelsche visschers en dezen verbodon te vertrekken. Teger. den middag kwam het parket ter plaatse en opende terstond het onderzoek, dat ten gevolge had, dat drie Engelsche visschers gevangen werden genomen. De toestand van Glas was gistermiddag niet levensgevaarlijk. Men hoopte dat hij wellicht nog gisteren in staat zou zjjn voldoende inlichtingen te geven over de aanleiding tot en de toedracht van het gebeurde. Hjj is schipper van do Heldersche smak „Willem en Coen." Het voorgevallene hoeft te IJmuiden en te Zandvoort natuurlijk eene lovendige ontroering teweeggebracht, te meer, daar de verslagene, reeder en stuurman van de vischschuit „IJmui den 23", eene vrouw en tien kinderen nalaat. Omtrent de aanleiding tot de inhechtenisneming van den valschen munter E. Koch, te Rotterdam, wordt aan do „N. R. C." nog medegedeeldEen der bezoekers van het kosthuis in de Kipstraat ontdekte terstond de valschheid van het kwartje, dat hem by het teruggeven van geld in betaling werd gegeven, en overtuigde daarvan den directeur van het kosthuis. Het bedienende meisje wist zich terstond te herinneren, van wien het kwartj9 ontvangen was, en toen later Koch een trouw bezoeker van de inrichting daar verscheen, werd hy door de politie, inmiddels door den directeur gewaarschuwd, ingerekend. Woensdag-avond by eene zitting van Sequah in het Verkooplokaal, te Rotter dam, ging het zeer onstuimig toe, nadat hy aan het publiek bekend had gemaakt dat de verkoop zyner middelen hem verboden was. Een der aanwezigen riep: ,'t zyn lorren!" hiermede bedoelende diegenen, die den ver koop verboden haddendoch het publiek, dat geschat werd op wel 4000 personen, begreep de uitdrukking verkeerd, en onthaalde den persoon, die haar gebezigd had, op een pak slaag, totdat het hem gelukte de vergissing te doen begrypen. By het uitgaan was het rumoer nog ster ker. Sequah kwam nogmaals op de tribune en deelde mede dat hy geene zitting meer zou houden, als het verlaten der zaal niet zonder wanorde kon geschieden. Eene talryke politiemacht was aanwezig, die er in slaagde, het publiek te doen uiteengaan. Gistornamiddag had er wederom in het Verkooplokaal eene zitting van Sequah plaats. De groote zaal was propvol, moerendeels werklieden, vrouwen met kinderen en zelfs zuigelingen. Sequah sprak geruimen tyd in het Engelsch, hetgeen door 9en ander in het Holland8ch vertaald werd. Hy deelde dan medo dat het waar was dat hy Charles Devonport heette, waarvoor hy zich niet schaamde. Verder deelde hy mede dat hem door de politie zelfs het weggeven van z'ijne middelen verboden was, doch hy had er nu iets aardigs op gevonden. By Snabilié waren nu de middeleu te koop, nadat men vooraf oen recept had gehaald by den arts Hemmers. Verder zeide hy dat hem do zaal tegen 1 September was opgezegd, 'omdat zy voor ver gaderingen en3. moest gebezigd worden, doch ter wille van do Rotierdammers zou kÖ trachten nog voor eene woek de zaal te be komen. (N. li. G) Men meldt uit Den Bosch, dd. 27 Aug.: De burgemeester heeft hedonmiddag eene publicatie doen afkondigen, dat alle koffiehuizen, herbergen, tapporyen en derge- lyke voor het publiek openstaande plaatsen wederom geopend mogen blyven tot mid dernacht. De avond ging rustig voorby en alles had weder zyn gewoon aanzien. Men meldt uit Heorenveen, dd. 27 Aug.De justitie is hoden met de doctoren Kylstra en Rinkes naar Haule vertrokken. Aldaar is de 15-jarige Sophie v. d. M. door haren stiefbroer met eene hooivork zóódanig gestoken, dat zy aan de gevolgen is overleden. Do heer Lazcano, de Chileensche gezant te "Washington, heeft van den minister van buitenlandsche zaken uit Valparaiso, dd. 26 dezer, eene depoche ontvangen, waarin gemeld wordt dat de opstandelingen op 25 dezer te Vina del Mar eene volkomen neder laag hebben geleden. De regeeringstroepen sneden hun de gemeenschap met hunne sche pen af en zoo waren de Congres-troepen ge noodzaakt, zich op genade en ongenade over te geven. De depeche voegt er by, dat het geheele land den moed van de regeerings troepen en het beleid hunner aanvoerders toejuicht. Te Berlyn is by het Chileensche gezant schap eene officiëele depeche ontvangen van denzelfden inhoud als het bovenstaand tele gram. Men zie echter de sedert ontvangen depeche uit Parijs, welke wy hieronder laten volgen P a r y s. 28 Aug.De gevolmachtigde van hot voorloopig Chileensche gouvernement weerspreekt het bericht, dat de regeerings troepen de overwinning hebben behaald en zendt aan het agentschap-Havas twee depeches, u t Iquique en uit Buenos-Ayres, waarin ge meld wordt dat de troepen van Balmaceda volkomen verslagen zijn. Een inspecteur van den spoor weg Weenen-Salonika bemerkte dezer dagen, dat op eenigen afstand van het station Kaprulu de rails over eene lengte van 10 mater opgebroken waren. Gelukkig vond de inspecteur de middelen om een in aantocht zijnden trein tot staan te brengen. Uit Salo nika zyn een honderdtal cavaleristen uitge zonden om de misdadigers op te sporen; voor zoover bekend, zyn dezen echter nog niet gevat. De opruiming der puinhoopen van het te Nieuw-York ingestorte huis is thans ten einde gebracht. In het geheel zyn 61 lyken gevonden. In de garenspinnerjjen van Bor- romann-Van Melckebeke en Cie. en van J. B. Jêlie en Cie. te Alost, is, volgens bericht u.t Gent, het werk gestaakt. De fabrieken worden door de politie en gendarmen be waakt. Een vyfhonderd personen - mannen, vrouwen en kinderen - trokken, met roode mucsen op het hoofd en de Marseillaise zin gende, door het stadje. Overigens werd de rust niet gestoord. Men schryft uit Berlyn: De oudste keizerlyke prinsen hebben van hun verblyf in Engeland eene groote voorliefde tot visschen met den hengel medegebracht. Nu heeft hunne moeder het hun vergund ook te Potsdam te visschen. Vergezeld van hun gouverneur hebben zy dat werkje in een bootje voor het eerst reeds volbracht. Zy vingen mooie beesten, want men had de visschen naar het vischterrein gelokt. Het zootje werd in de keuken van het „Nieuwe Paleis" voor de prinsen toebereid. Een groot spoorwegplan wordt aangekondigd (of is uitgedacht) door een Amerikaanech blad: eene rechtstreeksche spoorwegverbinding tusschen Nieuw-York en Pary3, over Alaska en den Trans Siberischen spoorweg. De treinen zouden met groote stoombooten over de Bebringstraat gebracht worden. Kosten: 375 millioen gld. In het spoorwegstation te Mainz kwam deze week oen Engelschman met twee zakkenrollers in botsing, zoodat zijne parapluis op den grond viel. Toen hy zich bukte om de parapluie op te rapen, werd hem zijne portefeuille mot 200 p. et. ontstolen. Hy meent, dat de twee zakkenrollers in den spoortrein zyne reisgenooton waren. Brlcrcn uit het knmp van Zeist, door een Leidenaar. Eindelijk was de morgen van don 25sten Augustus aangebroken. Roods 's morgens om halfvier worden wy gewekt door hot geroffel der trom, en na nog de laatste maatregelen voor hot vertrek genomen te hebben en nadat de soep genuttigd was, moesten wy om 5 uren aantreden en ruim 5'/4 uur marcheerden wij onder de tonen der muziek en vergezeld van veel volks naar de oplaadplaats buit9n de voorm. Witte Poort. Ook de leden der studen tenvereniging „Pro Patria", ten getale van 17, waren opgekomen en marcheerden mede. Onder het marcheeren naar den Haagweg werd nog door menigeen afscheid genomen van familiebetrekkingen enz., altyd ter sluiks, daar wy, in 't gelid marcheerend, daar niet uit mochten. Ook werden wy vergezeld door oen vroolyk clubje der Leidsche ingezetenen, dat blykbaar don nacht in zeer feestelyko stemming had doorgebracht, daar het maar achter ons liep te zingen„Lang zullen zy leven, Honderd jaar na dezen", of het nu van toepassing zijnde liedje: „Wy gaan nu naar de kamp van Zeist", afgewisseld door: „Adieu, wy moeten, elkander groeten", enz. Na by den trein te zijn aangekomen, wer den de geweren aan rotten gezet, de uitrusting afgehangen, en na de geweren weder her nomen te hebben, begon het instygen, dat voor zoo'n grooten troep betrokkeiyk vlug afliep; de coupó3 werden dichtgoslagen, de 'ocomotief gaf haren gillenden schreeuw, en „Nu gaan we naar de kamp van Zeist," werd aangeheven en de reis aangevangen. Er werd zonder ophouden doorgespoord tot Utrecht, waar wy een oogenblik stil hielden, om daarna de reis tot Soest voort te zetten. Daar kwamen wy om 83/4 uur aan, om ver volgens naar het kamp te marcheeren. Om 9'/! uur marcheerden wy van het station Soest af en bereikten te halfelf het kamp, hetwelk reeds in de verte zichtbaar was. Met welk eene belangstelling wy het kamp zagen, kunt gij wel nagaan. Om u eene be- srhryving van dat kamp te geven, zou ik nog wel eenige bladzyden kunnen vullen, docb met eenige kleine gegevens wil ik voorloopig b 'ginnen. De uitgestrektheid van het kamp is niet lo overzien. Wanneer men by hot begin van hit kamp, dus op den rechtervleugel, begint, waar het regiment grenadiers en jagers ligt, en loopt het langs de kortste lyn, dus langs Co Bataljonstraat, door, dan heeft men onge veer één uur work. By de plaats, waar men het kamp inkomt, dus by de politiewacht, ziet men vlak voor zich het kanon op eene hoogte, waarmede driemaal daags een schot wordt gelost en wel's morgens om 5 uren het morgenschot; dit is het teeken voor de reveille; op dit schot gaan alle tamboers of tiompetters der wachten de reveille slaan of blazen. Het 2de schot of middagschot wordt gelost on 12 uren, en des avonds om 9 uren het avondschot. Na dit laatste schot heeft onmid dellijk de taptoe plaats, door alle tamboers en hoornblazers van het regiment. Wanneer wy nu het kamp verder door loopen, zien wy rechts voor ons eene menigte tenten, welke tot het regiment grenadiers en jagers behooren:' Vooral mooi zyn de keukens ingericht, waar voor de verschillende compag nieën van dat reginqent het eten wordt gekookt. Het zyn open keukens, doch met gemetselde vuurhaarden en schoorsteenen, die op andere tyden door het corps genietroepen worden gebruikt. Langs deze keukens loopt een zooge naamde Decauville-spoorweg, waarop zich kleine wagentjes bevinden met groote houten kisten. Het terrein, waar nu de keukens zyn, was eeist bezet met teuten, doch toen er 2 a 3 weken geleden 2 man van hot corps genie troepen aan typhus zyn overleden, is dat terrein, als besmet zynde, niet gebruikt mogen worden en toen zyn de tenten verderop ver plaatst. Aangezien echter de keukens gemet seld zyn, konden die niet mede. Om aan dit bezwaar tegemoet te komen, is deze spoorweg aangelegd. De wagentjes ryden nu van af de keukens tot aan het kamp. De ketels met eten worden daar nu ingeladen en naar de compagnieën gebracht en na gemaakt gebruik wordon de ketels op dezelfde wijze weder teruggebracht. Één a twee man is voldoendo voor een wagentje oui ze weg te krijgen. Op verschillende plaateen bevinden zich draaischyven, waarop de wagentjes op eene soort wissel kunnen gebracht worden, om wagentjes, van oen andoren kant komende, te laten passeeren. Deze spoorweg loopt door hot geheele kamp van hot regiment grenadiers en jagere en het geniekamp, welk laatste kamp uit ongeveer 40 a 50 tenten bestaat. Dit kamp, ofschoon niet groot, heeft tcah verschillende straten, on Ier welke de Boomstraat, Toronstraat (deze straat loopt op den Eiffeltoren uit), Kei straat, enz. Dit kamp doorloopende, komt men eindeiyic aan het kamp van het 4de regiment infanterie, welk kamp juist in het midden ligt. Den volgenden keer hoop ik u verder te melder i hoe hier een en ander toeging. Het weder is j op het oogenblik, dat ik dit schryf, uitstekend. Den dag van aankomst hadden wy goed weder den 26sten Augustus erg buiig, doch heden, 27 Augustus, prachtig weder, maar erg win derig. Het oranje-zonnetje komt thans vroolyk voor den dag en is oorzaak dat de tenten nu mogen worden opgeslagen om te luchten. Wat de ligging betreft, hebben wij niet veel reden tot klagen; 8 a 10 man in een tent en ieder man voorzien van 2 dekens; wel is waar ligt men op enkel stroo, doch dit went ook wel. Wat het eten betreft, schikt het ook vry wel. Het munitie- of commies-brood is zeer goed, zelfs uitstekend, en laat niets te wen- schen over. De soep smaakt heeriyk en de aardappelen en groenten zyn goed, zelfs zijti de aardappelen beter dan in Leiden. Ook del bruineboontjes met spek laten zich goed smaken. Dit oordeel kan wel eens verschil len als men nagaat dat er voor elke com pagnie afzonderlyk wordt gekookt; dus elk? comp. een kok en dat er dus 16 verschil lende koks zyn, die alle niet oven goed kun non koken. Wat den geest der manschappe: betreft, daarover valt op 't oogenblik nie: te klagen; zelfs zooeven, 9'/4 uur 'savond: komen zy thuis onder een stortregen; alle: vroolyk zingende, niettegenstaande zy nog vormoeiende diensten hebben, vooral dubbt vermoeiend op die gladde hei, daar door he. loepen do schoenzolen glad worden en z- dan licht uitglyden. Don 288ten heeft eene oefening in het vur p'aats. De veronderstelling luidt dat c' Pils voor den vyand is bezet. De geheet divisie (3de reg. inf.) moet hem aanvaller Nu krygt het 4de reg. infanterie in last or op den rechtervleugel des vyands oen omval tonden aanval te doen, terwyi tevens ter bi schikking van den regimentscommandar worden gesteld: 1 eskadron, van het 3de rep ment huzaren, gekantonneerd te Leusdei en 1 battery van het 2de reg. veld artillerii gekantonneerd te Zeist. Ieder man is voo: zien van 16 losse patronen. Van verschillende kanton ziet men reee voorbereidende maatregelen nemen voor he a. s. koninginnefeest op 31 Augustus. El regiment gaat daartoe afzonderlyk te werk. Wat het programma betreft, dit belooft he: aardig te zyn. Die feesten beginnen natuu luk pas na de parade. Het feest zal besta: u t een groot militair assaut, verschillen! volksspelen voor onderofficieren en mindere een gala-diner, voor dezelfden, bestaan: uit aardappelen, met snyboonen en wors: 3/4 liter bier; tooneelvoorstelling enz., besln t«n met eene groote militaire taptoe doorJ: muziekcorpsen, met fakkels en bengaalsch vuur1 BUITENLAND. Oultuchland. Uit Bremen wordt gemeld dat de Duitse Noordpool-en ped it ie veilig te Hammerfest teruggekeerd. De onderzoekers bezocht Spitsbergen en trokken langs de Westkc Noordwaarts tot op 18 graden N,B. Daar w de Duitsche vlag geplant, doch moest iv- ook een einde aan den tocht maken, d3: verder doordringen door de ysmassa's eer) onmogelykheid bleek te zyn. De invoer van rogge over de gezamenlijk tolkantoren aan de Duitsch-Russische grert was in de laatste dagen byzonder groot. Aa de spoorwegen en de tolkantoren moest n byzonder hulppersoneel gewerkt worden, het laatste oogenblik zijn nog zulke grol hoeveelheden rogge over de grenzen gebraci dat men nog wel twee weken met de vera ding bezig zal zyn. - Het blykbaar van officieuze zyde in pers opgenomen bericht, dat de bankier Blei: röder dezer dagen eene audiëntie bij den ryl kanselier Caprivi gehad heeft, wordt door „Vossi8Che Zeitung" in verband gebrachte het denkbeeld der regeering om eene leerJ te sluiten. Dit vermoeden vindt bevestig- in de nu in de officieuze bladen voorkomt: belichten omtrent de minder gunstige v. uitzichten met betrekking tot de Pruisis staatsbegrooting, en ook in het in regeeru: gezinde bladen voorkomende voorstel, onn het niet onwaarschynlyko gebrek aan *3 tegemoet te komen door do uitvoering

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2