Vrijdag -4Lug;TistiTS< A0. 1891. M@>m <§eze £ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Kleine Advertentiën. Leiden, 27 Augustus. N«. 9687, LEIDSC PRIJS DEZER COURANT: Voor Loides }«r S Huuandon1.19. Franc* por poet\.4&. Aironderlgko Nommtfs..9A5. PRIJS DER ADVERTENTIÈN: Van 16 regeU ƒ1.05. Ieder* regel moor f"0.l7$. Qrootoro lettors naar plaatsruimte. Voor het incasaeoren buiten de stad wordt ƒ0.10 berokond. Te beginnen met Zaterdag a. s. zal voortaan in het op dien dag verschijnend blad de gelegenheid worden geopend tot het plaatsen der Kleine Advertentien. Deze advertentién, met iets kleiner, doch duidelijke letter gedrukt, mogen dertig woorden bevatten en worden geplaatst tegen 40 Cents, a contant. Buiten Leiden wonenden gelieven dit bedrag in postzegels bij te voegen. Vroegtijdige bezorging is gewenscbt, daar de opneming geschiedt zoolang de plaats ruimte dit toelaat. DE UITGEVER. Men deelt ons mede dat de heer J. T. Ruygrok niet de eerste is, die de gelegenheid tot kostalooze tandheelkundige behandeling voor armen en minvermogenden heeft open gesteld. Dit hebben wij ook niet beweerd. Wy geven dus ook de eer, die hem toekomt, aan den heer 17. P. Mulié, op de Hooigracht, die al geruimen tijd met den voor velen wei- komen maatregel is voorgegaan, en wel alle dagen 's morgens van acht tot negen uren. Maandag a. s., bij gelegenheid van den llden verjaardag van Koningin "Wilhelmina, zal hier vanwege de dd. schutterij eene wapen schouwing plaats hebben. Daartoe zullen de manschappen te elf uren op de Papengracht aantreden. Het examen voor de akte Fransche taal, lager onderwijs, is te 's-Gravenhage met gunstigen uitslag afgelegd door den heer C. G. I. Maas, van Leiden, en mej. P. A. Nolthe- nius van Elsbroek, van Waddingsveen. Door mej. A. M. Ten Brink, van Leiden, is verkregen de akte A middelbaar onderwijs voor de Hoogduitsche taal. De heer P. L. Steenhuizen, praepara- teur alhier, is benoemd tot amanuensis-prae- parateur aan de musea van het Kon. Zoölogisch Genootschap „Natura Artis Magistra" te Amsterdam. Met het oog op het 25 jarig bestaan der vereeniging „Nut en Genoegen" in December aanstaande waren de leden gisteravond tot het houden eener algemeene vergadering te zamen gekomen, ter bespreking van de plan nen voor eene eventueele feestviering. Na eenige mededeelingen maakte de voor zitter, de heer J. Goedeljee, bekend, dat door het bestuur reeis lang er aan gedacht werd dit jubileum feestelpk te berdenken. De be sprekingen hadden ten gevolge gehad, dat, met het oog op de enorme kosten om oen feest voor 550 leden te bereiden, aan wie ook eenige vertering moest worden uitgereikt, het wenschelijk voorkwam de herdenking van bovengenoemd feit op meer doelmatige en eenvoudiger wjjze te doen geschieden. Na gewezen te hebben op het vele goede, dat door de Vereeniging gedurende byna eene kwart-eeuw was gesticht, kwam ook vanzelf ter sprake de tweejaarlyksche uitdeeling van levensmiddelen. Daar het a. s. St.-Nicolaasfeest weder voor die handeling aan de beurt lag, was het onvermijdelijk dat bij eene eventueele feestviering die uitdeeling zou moeten ach terwege blijven, hetgeen eene teleurstelling voor menige huismoeder zoude wezen. Om bovenaangevoerde redenen meende het bestuur aan de vergadering te moeten voor stellen de feestviering achterwege te moeten laten en als gewoonlijk de uitdeeling van levensmiddelen te doen plaats hebben en wel, bijwijze van feestgave, op meer uitgebreide schaal, door er namelijk meerdere gelden dan gewoonlijk voor beschikbaar te stellen, met die uitzondering echter, dat niet, zooals ge woonlijk, door loting zal worden bepaald wat men verkrijgt, maar dat door toezending van lijsten de leden in de gelegenheid zullen wor den gesteld te kiezen wat zij gaarne zouden wenschen. In dien g6est handelende meende het bestuur dat het 25-jarig bestaan van de Vereeniging op waardige wijze zou worden herdacht. Een daverend applaus van het groot aantal aanwezige leden bewees dat men geheel in stemde met het voorgestelde plan, zoodat eene hoofdelijke stemming onnoodig bleek te zijn. Omtrent het 21ste Nederlandsch taai en letterkundig congres schrijft men uit Gent het'wolgende: Zondag had de feestelijke ontvangst der leden aan het station plaats. Het weder was tamelijk mooi en tal van gilden en vereeni- gingen waren met muziekcorpsen ter plaatse om de feestelijkheid op te luisteren. In de oude voorzaal der Zuider Statie werden de leden door den voorzitter der regelingscommissie, jhr. Aug. De Maere-Limnander, welkom ge- heeten. Van daar ging de tocht door de stad, welke met vele vlaggen getooid was, naar het stadhuis, waar de ontvangst niet minder hartelijk was. Het college van burgemeester en schepenen was daar om de leden te ontvangen. De bur gemeester van Gent, de heer H. Lippens, en de vertegenwoordiger der Belgische rogeering, de heer J. A. Van Droogenbroeck en de beeren dr. Paul Frederieq, prof. Quac-k en Max Roosos hielden toespraken, waarbij do eerewijn werd aangeboden. De vertegenwoordiger der Nederlandsche regeering, dr. H. J. A. M. Schaepman, was by deze feestelijkheid echter niet tegenwoordig. 's Avonds hield het weer zich minder goed en begon het te regenen. Dubbel jammer, nu de tuin van het „Casino" zoo schitterend ver licht was en een groot concert een zeer talrijk bezoek had gelokt. Op het concert volgde een bal en daarna hielden de leden nog eene gezellige bijeenkomst in een der lokalen van de maatschappij „l'Union." Maandag ving het eigenlijke congres aan. De openingszitting werd door een zeer groot publiek, waaronder vele dames, bijgewoond. Ook dr. Schaepman, wiens afwezigheid den vorigen dag veel verwondering wekte, was thans present. De voorzitter jhr. A. De Maere- Limnander hield de openingsrede. Hij wierp daarbij een terugblik op den Vlaamschen taal strijd van het eerste congres af. Toen was er reden tot weemoed, thans is er stof tot blijdschap over de vele zegepralen. Vervolgens bracht hij hulde aan den Leidschen professor M. De Vries, aan Maurits Van Lee, den strijder voor de afschaffing van het dagbladzegel, en aan mr. J. N. Van Hall, den bevorderaar van het tooneel. Daarna herdacht hij de overledenen en wees er op dat men zich mocht verheugen in de tegenwoordigheid van twee Zuid- Afrikanen. Op voorstel van prof. Quack werd nu tot voorzitter van het congres benoemd jhr. A. De Maere-Limnander. Tot ondervoorzitters werden verkozen de heeren mr. H. P. G. Quack, dr. Jan Ten Brink (van Leiden), dr. H. Claeys van Gent en dr. Max Rooses van Antwerpen. Tot secretarissen werden benoemd dr. A. Kluyver (van Leiden), dr. G. Kalff, dr. Paul Fredericq en mr. Julius Obrie van Gent. Iste afd.Dr. J. Te Winkel, voorzitterdr. E. Laurillard, J. I. De Beucker, onder-voor zitters T. H. De Beer, Pol de Mont, secreta rissen. Ilde afd.Prof. dr. A. G. R. Acquoy, voor zitter; prof. dr. Spruyt, dr. Paul Alberdingk Thijm, onder-voorzittersmr. N. De Roever, Sabbe, secretarissen. lilde afd.Peter Benoit, voorzitterNicolaï, Rosseels, onder-voorzittersBoele van Hens broek, Emile Van Goethem, secretarissen. Kort daarop en den volgenden dag hadden de afdeelingsvergaderingen plaats en werden ook algemeene vergaderingen gehouden. In de laatste bracht prof. Quack verslag uit over de werkzaamheden der commissie van bijstand voor het „Woordenboek der Nederlandsche taal". Geen droog verslag, noen, eene met gloed uitgesproken rede, met alleen over het ontstaan dezer commissie, maar ook over het groote, nationale belang, dat de onderneming van het Woordenboek oplevert. Met ontroering herdacht hjj deleden der com missie, die door den dood ontrukt werden. Het „Woordenboek der Nederlandsche taal" zal in zjjn frisschen rjjkdom een schitterend bewijs zijn van de oorspronkelijke levenskracht der ééne zelfstandige Nederlandsche natie. De waardeerende woorden, waarin de redenaar de onvolprezen diensten uiteenzette, door prof. M. De Vries aan deze heerljjke onderneming be wezen, werden met warmte toegejuicht. Zoo ook de mededeeling, dat bij hare ontbinding, „Felix Meritis" eene som van ƒ7000 ter be schikking stelde van de „Commissie van Bij stand." Thans bestaat de redactie uit de leden prof. dr. M. De Vries, voorts dr. A. Kluyver, dr. J. A. Muller, dr. A. Beets, en de heeren Uhlenbeck en Willem De Vreese; deze laatste is een jong, veelbelovend Zuid-Nederlander. Gisteren werd, op eene particuliere byoon- komst der „Commissie van Bijstand", in de plaats van nu wijlen den betreurden H. De Veer mr. De Beaufort tot lid benoemd. Sedert 1 Januari 1888 zjjn niet minder dan zeven nieuwe afloveringen verschonen. Kunnen nu, in de toekomst, zooals de Commissie met recht hoopt, jaarlijks zeven afleveringen voltooid worden, dan zal in een goede 25 jaar het groote gewrocht voltooid wezen. De Commissie bezit, op dit oogenblik, in kas eene som van 9000. De toekomst van het monument, waarvan de eerste congresleden reeds droomden, is verzekerd. (Langdurig applaus.) Jhr. De Maere stelde voor, in naam der vergadering, een telegram van hulde aan prof. De Vries te doen geworden. (Algemeene toejuichingen.) Daarna deelde dr. E. Laurillard in een geestig keuvelarjjtje meer intieme bijzonderheden mede over de werkzaamheden der commissie en bracht ook hulde aan den ijver van prof. Quack. Geestig dreef hij den spot met de angstvallig heid van zekere zwartzieners, die de oogen sluiten, omdat zjj de voltooiing van het groote werk van de Congressen in eene zij 't ook een menschenleven verwijderde toekomst niet eim willen, daarbij de hoorders in eene opge wekte stemming brengend. Spoedig ging hjj over tot het voordragen van een vers over het Woordenboek en de moedertaal. Nu eens fluisterend, straks donderend, altijd cadancee- rend, zong hi) zjjn vers der vergadering voor, die hem met langdurig gejuich en applaus beloonde. Besloten is het volgend congres te Arnhem te houden. Aanstaanden Zondag, 30 Aug., zal des avonds om halfzeven dr. J. H. Gunning JHzn., predikant te Leiden, voor de Nederl.-Hervormde gemeente te Zoeterwoude optreden. Des morgens geen dienst. De collecte, te Warmond gehouden ten behoeve der Vereeniging tot ondersteuning van gerechtigden tot het dragen van het Metalen Kruis en de Citadel-Medaille heefr op gebracht 11.24. De begrooting voor het jaar 1892, den Raad der gemeente Warmond aangeboden en aldaar ter visie gelegd, bedraagt in ontvangst 8799 345 en in uitgaaf 8799. De batterijen veld-artillerie, welke deel nemen aan de manoeuvres der 2de divisie, zijn hedenochtend per treinen langs den Staatsspoorweg naar het kamp van Zeist vertrokken. H. M. de Koningin-Regentes zal de ver gadering van de Staten-Generaal op 15 Sep tember in persoon openen en worot daartoe eenige dagen te voren mot H. M. Hare doch ter in de residentie verwacht. De gunstig bekende kunsthandel van den heer Wisselingh, Buitenhof te 's-Gra- venhage, wordt, naar men verneemt, naar Londen verplaatst. Bij gelegenheid van den verjaardag van H. M. Koningin Wilhelmina zal op 31 Augustus, 's avonds te 8 uren, eene voor ieder opengestelde receptie gehouden worden in do woning van den Nederlanóschen ge zant te Brussel. De hoofden van de buitenlandeche ge zantschappen, voor zoover in de residentie aanwezig of hunne zaakgelastigden, de voor zitters van de liooge staatscolleges en andere civiele en militaire autoriteiten zijn uitgenoo- digd aan een gala-diner, dat de minister van buitenlandeche zaken, de heer Van Tienhoven, hun a. s. Maandag in het „Hotel des Indes" te 's-Gravenhage zal aanbieden ter gelegen heid van don verjaardag van H. M. Koningin Wilhelmina. De gasten zullen in gala-kostuum of groot tenue aan tafel verschijnen. Ter gelegenheid van het 50 jarig bestaan van het Isr. Oudo-Mannen- en Vrouwenhuis te 's Gravenhage, hebben regenten als blijk van erkentelijkheid voor de helangrijke dien sten, door den directeur en do directrice, den heer Eksteen en echtgenoote, aan de stichting bewezen, hun een fraai souvenir aan dezen gouden dag geschonken. Door het Portugeesch- Israöl. kerk- en armbestuur aldaar is bi) deze gelegenheid eene belangrijke feestgave in geld toegekend. Naar de medaillons, door Bart Van Hove te maken van de beide Koninginnen, zullen de medailles voor tentoonstellingen en de nieuwe munt worden geslagen. Naar men verneemt, zullen HH. MM. 15 September a. s. het Agnetapark te Hof- van-Delft met een bezoek vereeren. Het stoomschip „Salatiga," var. Java naar Amsterdam, is 26 Aug. Suez gepasseerd; de „Sumatra", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 27 Aug. te Genua; de „Semarang", van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 26 Aug. te Port-Said; de „Werkendam," van Nieuw-York naar Rotterdam, ia 26 Aug. Prawlepoint gepasseerdde „Voorwaarts", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 24 Aug. Malta. Bjj koninkiyk besluit van 13 öez9r is pensioen verloend ten laste van den staat "aan F. E. Hendriks, ten bedrage van 434 's jaars. By koninkiyk besluit van 18 dezer zyn, met ingang van 1 Sept. e. k., de gemeen ten Vlaardingen en Maassluis aangewezen als byzondere losplaatsen voor den opslag van ruw zout tot uitvoer, met afscbryving van den accyns, op den voet van art. 18 der wet van 26 April 1852 (Staatsblad no. 50). rremeagd Nleaw» By de gisteren te Woerden ge houden landbouwtentoonstelling werden de volgende bekroningen toegekend 1. Voor den besten dekhengst: 1ste prys niet toegekend; 2de pr. P. Metz, Zevenbuizen. 2. Voor de beste veulenmerrie met haar veulen: 1ste pr. A. Rotteveel, Leiden2de pr J. W. De Wit, Montfoort. 3. Voor de beste merrie van 4-6 jaar: 1ste pr. D. Bruynis, RietveldJ. Sterk Vroege, Rietveld. 4. Voor de twee beste melkkoeien1ste pr. J. Freyers, Meern2de pr. J. Van der Sprong, Snelre waard. 5. Voor de twee beste melkvaarzer.1ste pr. A. Straver Dzn., Lange Linschoten; 2de pr. D. Prins, Rietveld.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1