N°. 9666 33on<lei.*cIao- ignstlis. A0. 1891. €ourant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 26 Augustus. 1 DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per S maandenf 1.19. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommera0.95. PRIJS DER AD VERTENTIÉN Ten 16 regel* f 1.05. Iedere regel rceer f 0.17$. Grootere lettere naar pUataruimta. Voor bet incasseereo buiten de etad wordt ƒ0.10 berekend. Hedenmorgen had op de begraafplaats aan de Groenesteeg do teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer M. Glasbergen Jr., dezer dagen in den ouderdom van ruim 86 jaren alhier over leden. Op den doodenakker hadden velen zich ver- eenigd om in deze plechtigheid hunne deel neming te betoenen. Daaronder bevonden zich de leden (oud-strijders) en eereleden van de Vereeniging „Het Metalen Kruis", waarvan de overledene eere-voorzitter was; vertegen woordigers van dë vereeniging der schutterij- onderofficieren „Pugno pro Patria" en van de Leidsche afdeeling van den Bond van oud onderofficieren van het Nederlandsche leger, I van welke beiden de heer Glasbergen onlangs nog tot eerelrd werd benoemd, en van de Leidsche Scherpschuttersvereeniging.' Dat de overledene inderdaad vele vrien den telde, bleek bovendien uit de verder tal rijke aanwezigen. Aan bet graf, toen do lijkkist daarboven was geplaatst, voerde de heer H. A. Van Ingen Schenau, president der vereeniging „Het Metalen Kruis", ongeveer volgenderwjjze het woord Het is mi) nog vergund eon woord by deze ge opende groeve te mogen spreken.Wy staren met dankbaarheid op het stoifelijk overschot, dat w(j eene laatste hulde bewijzen, van den man, die zulk een gezegenden ouderdom heeft mogen bereiken. Met weemoed echter denken wij aan zijn verscheiden, dat van zoovee! smarten is voorafgegaan. De dood heeft aan dat alles een einde gemaakt en hem van ons allen weggenomen. Verliest gij, bloedverwanten, in hem een liefdevollen vader, wij betreuren in hem een trouwen wapenbroeder, een oprecht en ne derig vriend, een steunpilaar, een waardig eere-voorzitter onzer vereeniging. Het kruis van metaal droeg hij met eere. Vrijwillig streed hij met God voor zijn Koning. „Oranje en Vaderland!" was zijne leuze. Wie kon vermoeden dat hij zyn vriend Esser zoo spoedig zoude volgen 1 De beide laatste takken van den boom, welken zij in eere hielden, zijn daardoor afgerukt. De boom zalf is gevallen. En nog staan wij, grijsaards, bij dit geopende graf. Hoe spoedig zullen wij hem volgen, want onze dagen zjjn reeds ge teld. Gods wil evenwel geschiede! De nagedachtenis van den braven over ledene zullen allen, die hem hebben gekend, in eare houden. Zjjn naam en beeltenis blijven ons dierbaar. Slaap zacht, waardige broeder en vriend! Uwe assche ruste in vrede! Daarna trad de heer J. N. Hardeman, majoor bij het vierde regiment infanterie, uit den kring naar voren en bracht namens het Nederlandsche leger hulde aan den over ledene, aan den eens zoo dapperen soldaat, die vrijwillig gestreden heeft voor Koning en Vaderland. Hy riep den geachten oud-wapen broeder en kameraad een laatst vaarwel toe. De schoonzoon van den overledene, de tegen woordige minister van marine, de heer J. C," Jansen, gaf de verzekering dat aller tegen woordigheid te dezer plaatse door de familie betrekkingen op boogen prijs werd gesteld, dat de gesproken woorden een diepen indruk hadden gemaakt en betuigde ten slotte den hartelgken dank der familie voor de laatste eer, den overledene bewezen. Toen werden er bloemen in de groeve gestrooid en was ook deze treurige plechtig heid volbracht. In de wachtkamer, aan den ingang der begraafplaats, vereenigden zich. na het vertrek der familie, vervolgens de leden van „Het Metalen Kruis", met die van „Pungno pro Patria" enden „Bond van oud-onderofficieren", waar don laatsten door den heer H. A. Van Ingen Schenau de erkentelijkheid werd ge bracht voor hunne aanwezigheid bij de begrafenis van den eere-voorzitter der oud strijders, in welke hulde hij een vernieuwd blijk zag van den hechten band, welke er tusschen de drie vereenigingen bestaat. Hij zig er ook een verblijdend bewijs in, dat goede daden steeds worden geëerd en dat het voorbeeld van hen, die nu oud zjjn geworden, als het noodig mocht zijn, navolging zal vinden: dat het vaderland niet bevreesd behoeft te zijn. In antwoord hierop verzekerde majoor J. N. Hardeman ook nu namens het Neder landsche leger dat dit, als het uur daartoe mocht slaan, voor Koningin en Vaderland even wakker de wapenen hoopte te voeren als dit vroeger geschiedde en dat de tegen woordige soldaat zich daardoor een waardig afstammeling van zjjn vader zou trachten te toonen, eene verklaring, aan welker waar heid de heer Van Ingen Schenau zeide niet te twijfelen. Hiermede was ook deze samenkomst ge ëindigd en keerde men huiswaarts, onder den indruk in het vervolg een trouw kame raad en goed vriend te zullen missen. A. s. Zondag, dos voormiddags te tien uren, hoopt de heer J. H. Donner, thans zendings-director, voor de Christeiyk-Gerefor- meerae gemeente (Hooigracht) alhier op te treden. Alsdan zal bij den dag herdenken, waarop hy véór veertig jaren by genoemde gemeente als predikant werd bevestigd. Des avonds zal de heer H. Beuker, de tegenwoordige predikant, naar aanleiding van dien herinneringsdag spreken. Met genoegen maken wy melding van een maatregel, waartoe de heer J. T. Ruygrok, tandarts alhier, is overgegaan. Hy heeft nameiyk besloten armen en min vermogenden kosteloos tandheelkundig te behandelen, en zal daartoe zitting houden op Maandag, Woensdag en Vrydag, des morgens van S tot 9 uren. Do ingang tot zijne woning is dan aan de Langebrug. Dit besluit, genomen in het belang onzer minder bedeelde natuurgenooten, zal onge- twyfeld velen welkom zyn. Daarom mag den heer Ruygrok by dezen ook de eere niet ont houden worden, welke hem toekomt! Onze stadgenoot de heer J. Van Gelder hee't de reeks der door hem vervaardigde orgels weder met één vermeerderd, nl. met dat in de kerk der doleerende gem. te 's-Gravenhage. Het nieuwe werk, dezer dagen voltooid, mocht algemeens goedkeuring wegdragen, zoowel wat toon als wat mechaniek betreft. Beide manualen onderscheiden zich door sympathieken toononder de zachte stemmen maken vooral de Flute harmonique en Celeste een schoon effect, doch evenzeer is de indruk van het ensemble hoogst treffend, terwyl een sieriyk front het werk bekroont. Voorwaar eene aangename voldoening voor den heer Van Gelder, die in waarheid toont met zyn tyd mee te gaan, getuige de loffelyke wyze, waaröp hy de nieuwste vindingen op dit gebied ook by dit jongste werk heeft toegepast, als: zwelwerk, combinatie-treden en verbeteringen aan de labiums der gedekte pypen. Mogen nog vele kerkorgels door hem worden ge sticht Het onderzoek van het werk was opge dragen aan den heer A. N Koopman, organist der Groote kerk te 's Gravenhage. Lager onderwys. 's-Gravenhage, 26 Aug. Hoogduitsch. Toegelaten de dames: A. M. Ten Brink, van Leiden; C. Th. Stork,van Breda, en A. M. Vigelius, van Zutfen. Fransch. Toegelaten de heerenJ. Postma, P. J. C. Paulen, J. W. Ruinen en J. De Ruyter, van Amsterdam; J. P. Lancel, van Leiden; D. Lagewaard. A. Van Slingelandt, van Rotter damR. A. Briels, van Bezoyen, en P. W. Van Schendel, van Gaertruidenbergen de dames W. J. Schipper, A. J. C. Hofland, J. W. De Koster, H. M. Reekers, C. J. v. d. Ven Sauveur, van Rotterdam; C. Schmal, L. J. Teebaal, J. H. Symkens, van Den Haag; J. Ch. v. d. Lely, van Oostgens; A. W. Wedemeyer, van Den Haag, en J. A. Van Aalst, van Breda. De heer Van Kempen, te Voorschoten, werd gisteren door H. M. de Koningin-Regentes op het Loo ontboden, om de Koningszweep, welke, ingevolge Hoogstderzelver vereerende opdracht, voor de aanstaande harddraveryen te Leeuwarden in hunne fabriek vervaardigd is, aan het oordeel van H. M. te onderwerpen. H. M. was zeer tevreden over de prachtige en artistique uitvoering. De kunstige dryf- werken en fraai geëmailleerde wapenschilden trokken zeer de aandacht en mochten de goedkeuring van Hare Majesteit in ruime mate verwerven. Benoemd is tot onderwyzeres aan de Christelijke school te Woubrugge, mej. E Bree voort, van Scheveningen. Ds. Ulfers, predikant te Zeihom, heeft voor het beroep naar de Ned.-Herv. gemeente te Valkenburg (cl. Leider) bedankt. De commissie in zake de verloting van paarden, vee, pluimgedierte, landbouwgereed schappen, zuivelbereidingswerktuigen enz., by gelegenheid der op 1 en 2 Sept. a. s. te Alfen aan den Ryn te houden tentoonstelling, uit gaande van de Hollandsche Maatschappy van Landbouw, afdeeling Alfen, Oudshoorn en Aarlanderveen, hield gisteravond in het hotel „de Vergulde Wagen" te Alfen, aan den Ryn eene langdurige vergadering. In een betrekkelyk korten tyd (5 uren) werden niet minder dan 20 duizend loten of uommers gerold en geteld en zoo noodig ook soms herteld, en vervolgens gedaan in eene daarvoor bestemde bus, welke na afloop be. hoorlyk, in byzyn van een notaris, is verzegeld geworden. De toestand van don bojaarden sch lder Bosboom, die reeds lang ernstig lydende is, geeft tot ernstige ongerustheid aanleiding. Blykens rnededeeling van Hl'. Ms. gezant te Weenen is de phylloxera aangetroffen in de wynbergen van Stripfing, district Grosz- Emmersdorf, Neder-Oostenryk. By koninkiyk besluit van 24 dezer is bepaald: lo. dat de generaal-majoor J. W. Bergansius, afgetreden minister van oorlog, gerekend van 21 Augustus jl„ gezcht zal worden te behooren tot den staf der artillerie; 2o. dat d:e opperofficier ter beschikking zal zyn van den minister van oorlog. Door den minister van koloniën is de heer E. C. Lantzius gesteld ter beschikking van den gouverneur generaal van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot adspirant-inge- nieur by den waterstaat en de burgerlyke openbare werken daar te lande. Gelyk bekend is, loopt de termyn, waar voor de Staatscommissie tot het instellen van eene enquête naar den arbeid is benoemd, tot ultimo December van dit jaar. Thans ver neemt bet „Dagblad van 's-Gravenhage" dat onder het afgetreden ministerie een maatregel aanhangig is gebleven, waarbij de duur dezer enquête met een half jaar, hoogstens een jaar, zou worden verlengd. De gedenkdag van Groningens ontzet zal 2S Aug. op de volgende wyze gevierd worden 's Morgens 11 uren, muziekuitvoering op de Groote Markt; ta 12 uren opening van eene zomerkermis; 's nana, te halfdrie, groote hard draver^ om pryzen van ƒ400, 200 en 4 premiên van 25, benevens een kunstvoor werp aan den pikeur, wiens paard in den kortsten tyd de baan aflegt; 'savonds te 10 uren vuurwerk. Door de Harmonie wordt van 2 4 uren eene matinee musicals en van half- acht tot halféén eene buitengewone muziekuit voering gegeven. By koninkiyk besluit is pensioen verleend aan: J. J. J. M. Van der Does de Willeboi3, weduwe van den ontvanger van 's ryks belastin gen M. G. A. Colon, te 's-Hertogenbosch, 167; F. M. S. Van Putten, minderjarig kind van wylen W. Van Putten en Ch. F. Fricke, 84 G. Mulder, zich noemende en schryvende G. J. Mulder, eervol ontslagen postbode te Olde- broek, 200; G. J. Te Strake, eervol ontslagen brieven- en telegrambesteller te Winterswyk, ƒ212 'sjaars. De met verlof hier te lande aanwezige lste luit.-kwaitiermeester van het leger in Ned.- Indiê J. W. Brinkgeve, ter zake van lichaams gebreken, met ingang van 1 September 1891, eervol uit den militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. In en Om Nassau. nooa H. Witte. III. Onverschillig of men zyn anker in „Bellevue" of „Nassauer Hof" beeft uitgeworpen, altyd zit men aan den voet van den Burgbcrg. Van het hotel Muller, dat aan de andere, de stad- zydo der Lahn gelegen is, ziet men er over het station tegen aan. De Burgbcrg is het eerste, waarnaar de pas aangekomen vreemdeling vraagt; ook is hy de eigenlyk gezegde merkwaardigheid van deze plaats, deels om de beide groote ruïnen, deels om het monument ter nagedachtenis van den minister Von Stein, en niet mfnder ook om de fraaie uitzichten daar boven. Ook wordt hy veel bezocht, niet alleen door hen, die te Nassau logeeren, maar dagelyks ziet men gezelschappen per rytuig of per spoor van Ems komen om dezen berg te bezoeken. Het heeft er al den scbyn van alsof de Burgbcrg aldaar het Labndal begrenst, en dan zou dit veel smaller zijp flan het in werke- lykheid is. Dit toch heeft daar in alle rich^ tingen een uitgestrektheid van omstreeks 3 Kilomoter, met den Burgbcrg als een reus achtige pyramids in het midden. Op een paar wandelingen loopt dit duidelyk in het oog en dan maakt deze berg wel eenigszins den indruk van een grooten molshoop. Wil men met een kleine wandeling begin nen, en dit is ter verkenning der streek raad zaam, dan kan men zich er onmiddellyk van overtuigen, door hem aan den voet om te wandelen, wat men op zyn gemak in drie kwartier kan doen. Van een der beide genoemde hotels uit gaande kan men dan natuurlijk naar wille keur den weg links of rechts nemen. Zeggen wii rechts. Tot even voorby Nassauer Hof blyft die vlak, maar hy begint dan vrij sterk te klim men, zoodat men hier reeds terstond een flauw voorsmaakje heeft van wat latere wan delingen te genieten zullen geven. Na een minuut of tien maakt de Chaussee een kromming rechts; men is bier aan den Zuidoostelyken voet van den Burgbcrgtus schen dezen en den veel hoogeren Nassauberg, dis trouwens door hot op zyn top geplaatste paviljoen reeds by de eerste aankomst de op merkzaamheid trok. Het dorpje, hier deels aan den voet van den berg, deels aan de Chaussee gelegen, is Bergnassau. Terwyl de groote weg weer onmiddellyk links afbuigt, slaat men den hoek rechts af om, en gaat nu aan de andere zyde van den Burgbcrg ongeveer even zooveel af als men daareven opging, nameiyk 30 Meter. Spoedig bevindt men zich in een ander, grooter dorp, Scheuern genaamd; rechtuit komt men by een brugje over den Miihlbach. Men maakt bier kennis met een der by Nassau in de Lahn stortende beken, een der voornaamste trouwens en die men later niet moet verzuimen nader te leeren kennen. Laat men deze brug links lig- lJ D.iar een vaet uitgangspunt noodig ie, zal ik deze geregeld daarvoor nemen. Die eldera in do stad logeert, kan zich daarnaar gemakkelijk inrichten.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1