ning voorloopig vast te stellen by het be sluit, waarvan het ontwerp is gevoegd by het voorstel van Burg. en Weths. van den 31sten JsjJJ 1891, By het nazien der uitbetalingstaten voor de vaste en tydelyke worklieden, heeft de commissie getracht op te maken welke be dragen dier weekgelden en arbeidslooncn ten laste van bepaalde werken komen; byv. respectief voor onderhoud van straten, ge bouwen, kachels, herstelling van do Burcht poort, het Waaggebouw, de Zyipoort enz. Zó heeft echter die poging moeten opgeven omdat die splitsing der workloonen in enkele maandetaten wél, in de moeste niet is geschied. Het komt der commissie wenschelijk vcor, dat uit de rekening zou kunnen blyken welke arbeidsloonen besteed wolden aan herstcllin- gen en Onderhoud als bovengenoemd; zelfs meent zy het denkbeeld in overweging te moeten geven, in de volgende begroeting en op den post dag- en weekgelden voor werk lieden enz., alleen de weekgelden te hj-efigen van die vaste werklieden, die noodig ryn voor kleine diensten, welke niet onder eer.O bepaalde rubriek van onderhoud of herstel ling kunnen geplaatst wordenen de ver schillende posten van onderhoud en herstel ling te verhoogen met het bedrag der arbeids loonen, welke vermoedeiyk voor elk werk noodig zün. Het vry hooge bedrag van uitbetaalde loonen, ongeveer f 45,000, deed bij de com missie de vraag rijzen, of het niet in het belang der gemeente zou zijn, meer werken aan te besteden. De commissie bestaat uit de heeren H. C. Juta, F. A. Verster van Wulvenhorst en J. Van der Breggen Az. Aan prof. dr. J. Verdam, benoemd hoog- leeraar te Leiden, is door don gemeenteraad van Amsterdam eervol ontslag verleend als hoogleeraar aan de gemeente-universiteit. De „Haagsche Kunstkring" heeft aan den heer Gottfried Mann, kapelmeester der etafmuziek van het 4de reg. inf., de vorming opgedragen van eone muzikale afdeeliDg van dien Kring. De heer Mann hoopt daar a. s. winter eenige soirees voor kamermuziek te organiseeren. De Staatscourant van heden bevat de volgende mededeeling: „Het heeft Harer Majesteit, der Koningin- Weduwe, Regentes, behaagd, by besluit van den 20sten Augustus 1891 No. 2, met ingang van den 21sten Augustus 1891 lo. op het daartoe door hem gedaan verzoek, aan jonkheer C. Haitson oen eervol ontslag te verleenen als minister van buitenlandsche zaken, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem aan Hare Majesteit en aan den lande bewezen; 2o. te benoemen tot minister van buiten landsche zaken, den hoor rat. G. Van Tien hoven, burgemeester van Amsterdam, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal; alsmede, by besluit van den 20sten Augus tus 1891 No. 3, mc-t ingang van den 21sten Augustus 1891: lo. op het daartoe door hen gedaan verzoek, een eervol ontslag te verleenen aan den minister van staat A. baron Mackay, als minister van koloniën jhr, mr. G. L. M. H. Roys van Beerenbroek. als minister van justitie; jhr. mr. K. A. Godin de Beaufort, als minister van financiën J. W. Bergansius, als minister van oorlog J. P. Havelaar, als minister van waterstaat, handel en nyverheid; jhr. mr. A. P. De Savornin Lobman, als minister van binnenlandsche zaken G. Kruys, als minister van marine; onder dankbetuiging voor de vele en ge wichtige diensten door ben aan Hare Majes teit en aan den lande bewezen 2o. te benoemen tot minister van justitie, mr. H. .1. Smidt, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal tot minister van binnenlandsche zaken, mr. J. P. R. Tak Van Poortvliet, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; tot minister van marine, J. C. Jansen, hoofd ingenieur der marine; tot minister van financiën, mr. N. G. Pierson, president der Nederlandsche Bank; tot minister van oorlog, A. L. IV. Seyffardt, luitenant-kolonel by den generaion staf, lid van ds Tweede Kamer der Staten-Gfjisraal tol minister van waterstaat, haftdel en nyverheid, C. Lely, ingenieur, chef van het technisch pnderzoek der Zuiderzee -yereeni- tot minister van koloniën, mr. W. K. baron Van Dedem, burgemeester van Hoorn, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal." Door den gemeenteraad van Haarlem mermeer is vastgesteld het bestek voor eer.e te bouwen brandvrije bewaarplaats voor het gemeente-archief, Aan don heer S. v. d. Mye is op verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de school No. 3 te Haarlemmermeer, ingaande 1 Oct. 1891, teiwyl in diens plaats is benoemd de heer Ritske Ciewits, te Haarlem, ingaande 1 Oct. 1891. - De luitenant ter zes Hordijk is voortoopig ook aan den opgetreden minister van marine, l)OOfd-ing<nieur Jansen, ais adjudant toege voegd. Het aantal onderscheidingsteekenen, jye'ke de keizer van Duitschland by zyn be zoek aan ons land liet uitreikon, bedraagt 123, - De bekende vroegere aclric6 mevr. Wil- helmina Valais—Sablairolles ie te Rotterdam, 73 jaar oud, overleden. - Naar W(j vernemïh-, hesft de vice-admi- raai J. B. A. De Joseëlih S'e Jong zyn eervol ontslag aangevraagd. (Kar?.) - De afgetreden minister van marine, do schout-bij naclat G. Kruys, zal met 1 Sept. weder optreden als chef van den marine staf hy het departement van marine Ie '8 Hage. Aan het bestuur der vereeniging „Mon- tefiore" te Rotterdam is tc-r hand gesteld e?n bedrag van f 59.60'/a als opbrengst eener collecte in de gemeente Zwammerdam, ten behoeve der uit Rusland verdreven Israë lieten. De afgetreden ministers hebben z ch heden naar Het Loo begeven, cm op uitnoodiging van H. M. de Koningin-Regentos met HIT. MM. te dineeien. .ïeraeugd NS«n WK. Bij het 4de reg. infanterie en hst reg. grenadiers en jagers zal by de oefe ningen in 't kamp van Zeist en de daaropvol gende manoeuvres in Gelderland en Utrecht, eene proef worden •genomen met eetketel- zakjes. Deze eetketelzakjes, van bruin waterdicht katoen vervaardigd, worden om den ketel op den ransel bevestigd <n dienen om het blin ken van den ketel tegen te gaan, aangezien daardoor reeds op grooten afstand de soldaat zichtbaar wordt. Gedurende deze week werden aan „Rhynzigt" genomen 317 zwembadendoor heeren. De temperatuur van het water was 17'/i° Celsius. Men was heden bezig de lan taarns op den Witten Singel in staat van bruikbaarheid te stellen. Het moet er het gemeentebestuur van Zoeterwoude om te doen zyn de lantaarns in die gemeente nu zoo spoedig mogelyk te doen omstoken, als dit noodig ismen spreekt reeds van hedenavond. Voorzeker een loffclyk streven, dat elkeen zal prijzen Men meldt ons uit Katwp aan Zee, dd. 22 Aug.: Van de haringvisscheiy is hier aangekomen de „Concortjia", schipper W. Van Beelen, van den reedor F. E. Meerburg, met 300 kantjes. Twee partyen haring werden gisteren verkocht, de eene voor ƒ19.10 en de andere voor 19.15 per ton. By het te water laten van een schip aan de scheepmakerij van de herten gebroeders B. te Leiderdorp had gisternamiddag om zes uren een ongeval plaats, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben, maar nu bs- Irekkeiyk nog gelukkig is afgeloopen. Terwyl een veertien man met genoemd werk bezig waren, waartoe zy dommekrachten gebruikten, geraakten van een hunner de kleederen met den her of slinger van zulk een toestel verward, ten gevolge waarvan de persoon, die hot behandelde, hevig schrikte en den slinger losliet. Hierdoor viel de dommekracht om, maar verkreeg ook het vaartuig op de belling eer.e geheel verkeerde houding en dit was weer oor zaak dat de slingers van al de dommekrachten met al de overige personen in onzachte aan raking kwamen. Twee hunner, Vermeulen en Zuithoff, werden aan handen en armen gebles seerd, terwyl een derde, M. Hoogeveen, een klap van den slinger bij liet oog in het ge- z ebt kreeg, waardoor dit ernstig is verwond geworden. De beide eerstgenoeniden zullen editor do volgende week wol weer aan het werk kunnen gaan. Het mag een wonder lieeton dat het schip doo: d t ongeval nu n'et vanzelf met kracht van de met zeep besmeerde helling liep. Alleen het blyven haken van een ketting schynt oorzaak dat dit niet gescheidde. Ware het vaartuig gekanteld, de gevolgen waren mis schien verschrikkeiyk geweest. De boerenwoning van W. Van Breda, te Woudhuis, naby Apeldoorn, is Donderdag-avond geheel in de asch gelegd. Inboedel en vee zyn gered. Omtrent do oploopjes te 's-Her- togenbosch wordt van daar dd. 20 Aug. ge meld dat met gelrokken sabel eene charge op het voik is gemaakt, dat verward uiteen- vlood en waarby tal van personen, sommigen zeer ernstig, verwond zyn. Naar men wil, zou een 12-jarige jongen ten gevolge van oen in den hals bekomen sabelhouw, reeds over leden zyn. Tot ruim 10 uren werd door de marechaus SC65 te paard en te voet en steeds met ge trokken sabel, tusschen het voik op de markt eene ware jacht onderhouden, en wel in die mate, dat zy niet alleen de trottoirs feboon- veegden, maar zelfs de vóór de kolfiehuizen staande marmeren tafeltjes met hot daarop staande glaswerk stuk sloegen. Daarbij wer den nog sabelhouwen uitgedeeld, waarvan ook vrouwen het slachtoffer werden. Op verzoek van den burgemeester hebben al de koffiehuizen en herbergen vóór elf uren gesloten, op welk uur de rust was hersteld. Van den 21sten Aug. wordt het volgende gemeldHeden heeft de burgemeester weder eene proclamatie uitgevaardigd, waarin samen scholingen van meer dan drie persone* tus schen 's avonds S en 's morgens 3 uren ver boden worden. Na het dol en ondoordacht optreden der politie op gisteravond is de verbittering onder alle standen der bevolking grooter dan ooit. De burgemeester ontkent last te hebben ge geven om te handelen zooals is geschied. De wettige voorschriften zijn niet in acht genomen. Naar men beweert, zou by eenige burgers het plan gcrypt zyn om aan H. M. de Koningin- Regentes het ontslag van den commissaris van politie te vragen. De commissaris des Konings had heden een ond irhoud met den burgemeester. Van gisteravond meldt men uit 's I-Ier- togenbosch Verschillende gekwetsten liggen in het gasthuis; van één is de toestand zorgelyk. De vergadering van den gemrenterzad is dezm middag weder uitgesteld wegens onvoltal- ligheid. Nu is de Raad ten derdtn male op geroepen tegen Zaterdag. Ondanks de proclamatie van den burge meester is de stad nu weder in rep en roer. De bevolking is erg opgewonden. Het volk, op de markt samengeschoold, wordt ver spreid gehouden door detachementen huzaren, onder het opperbevel van den rilmeeeter graaf Van der Duyn, die tot dusver met veel tact te werk doet gaan. Baldadigen werpen nu en dan met klappers. Eeg.le vergadering der Vereeniging van Onderwijzers en Onderwijzeressen in het arrondissement Leiden, in rZomerzorg." Te twee uren opende de vice-voorzitter, do heer G. Japikse, de vergadering met een woord van welkom, mede gericht vooreerst tot de oud schoolopzieners, de heeren prof. De Goeje en Houwing, die, evenals de wet houder de heer Bool. deze byeenkomst met hun tegenwoordigheid vereerden, en vervol gens tot den n'euwen voorzitter, den onlangs, benoemden schoolopziener, jbr. mr. J. Beelaerts Van Blokland, wien hy, onder applaus der vergadering, veel geluk toewen6Chte in zijn nieuwe betrekking. De heer Beelaerts wees op het hooge be- ang van een goede toepassing der wet op het onderwys, wat in de eerste plaats afhangt van de onderwyzers en onderwijzeressen. Door vereeniging van krachten kan dit zeer bevor derd worden. De nieuwe wet heoft den band tusschen den Staat en het byzonder onder wys versterkt, zy 'net ook deels met zilveren koordenmaar daarom is het ook wenscheiyk dat de onderwyzers van openbare en van bijzondere scboien vakor met elkander in aan raking komen, waartoe een Vereeniging als deze veel kan bijdragen. Spr. heeft, in verschillende ambten hot lager ond6rwys van verre gevolgdthans met do taak van het toezicht in dit arrondisse ment belast, doet hy een beroep cp do voor lichting der onderwyzers, en boveelt zich in hunne medewerking aan. De notulen der vorige jaarvergadering werden gelezen en met dank aan den ijve- rigen secretaris, den heer W. Cramer, goed gekeurd. De heer A. J. Van Gemert, leeraar aan de Kweekschool voor onderwyzers en onder- wyzeressen te Leiden, verkreeg het woord ter behandeling van het onderwerp: „De examens van het lager onderwys in Neder land, vergeleken by die in Frankryk." Voor hot gewoon lager onderwys bestaan in Frankryk drie akten, nl. lo. de lagere, Brevet élémentaire; 2o. de hoogere, Brevet supérieur; 3o. het certificaat van paedagogiscbo bekwaamheid (.certificat d'aptitude pédago- gique Voor het eerste examen is de ieeftyd van 16 jaren noodig. Het is in drie deelen gesplitst de eisehen komen vrywel ove:een met het geen hier te lande voor de akte A wordt gevraagd, behalve dat paedagogiek ontbreekt en vaardigheid in het zingen wordt gevorderd. Speciale gelegenheid voor opleiding wordt niet gegeven, wat Spr. goedifêUtt. De 2de akte eischt het bezit der eerste en 18-jarigen Ieeftyd. Het examen bestaat ui: een schrifteiyk en een mondeling deel. Ds kennis van eene vreemde taal is er in opge- nomellvoor het overigs is de omvang van het examen grooter 'i?«n het onze voor de hoofdakte, daar wiskunde, landmeten, begin selen van tuinbouwkunde en boekhouden er toe behooreu. De minister geeft eene lyst van boeken, waaruit voor bet letterkundig gedeelte ge kozen moot worden. In ieder departement is voor opleiding minstens één kweekschool. De lagere akte geeft er toegang toe, ook certificaten van de Middelbare Scbool. 3o. Om tot het examen ter verkryging van een certificaat van paedagogische bekwaam heid te worden toegelaten, moeten de can- didaten 21 jaar zijn. Het schriftelijk, werk is een opstel over een opvoedkundig onderwerp, gekozen door den Inspecteur d'Acadómie, als voorzitter der commissie. Liefst in zyn eigen klasse, ontvangt de candidaat gelegenheid in tegenwoordigheid der commissie ziin prac- tische bekwaamheid te toonen. Later wordt bjj mondeling geëxamineerd over paedago gische onderwerpen. Het certificaat is verkrijgbaar voor bezittere van elk der beide voornoemde akten; eerst na het te hebben bekomen, kan men eenige definilieve benoeming erlangen. Voor betrek kingen in aanzienlijke gemeenten komen alleen zy in aanmeiking, die de hoogere akte hebben. Vergelijkende komt Spr. tot de conclusie dat de weg in Frankrijk moeilijker is, maar zekerder tot het doel leidt dan de regeling ten onzent. De invoering van een certificaat van paed. bekwaamheid zou Spr. zeer toejuichen. (De Vergadering duurt voort.) Telegrammen. LONDEN, 22 Augustus. Uit Lissabon wordt aan de „Times" gemeld dat de Cnileensche president Balmaeeda, die behoefte had aan gewapende stoombooten, het geld heeft ont vreemd, dat in de schatkist was gedeponeerd als waarborg voor den koers van het bank papier. Het is ongeloofiyk, maar er wordt bygevoegd dat het Eogelscbe oorlogsschip „Espiegle" zich zou geleend hebben om 1,000,000 dollars in zilver, welke op deze wyze ontvreemd waren, naar Montevideo over te brengen. Er zal een onderzoek naar het geld ingesteld worden. De correspondent van de „Standard" meldt uit Shanghai van 21 Aug. dat het ge schil tusschen de Chineesche regeering en de gezanten der Europeesche mogendheden ovtr de jongste ongeregeldheden een meer bevre digenden keer neemt. Een minnelyke oplossing van bet geschil is te verwachten. SIMLA, 22 Augustus. De Indische regee ring heeft een manifest uitgevaardigd betref fende Manipure, waarin wordt gemeld dat koningin Victoria afstand doet van haar reebt om Manipure in te lyven, maar dat door den oriderkoni' g van Indió een inboorling tot be stuurder des lands zal worden benoemd. LEIDE1I, 22 Augustus. Door Burgomeoster en Wothouders wordt aan den Raad voorgesteld om de eorlong op te leveren nieuwe Sïadszaal te verhuren voor de som van f 70 per dag, daaronder niet be grepen de kosten van het gasverbruik. Reeds zyn enkele aanvragen daartoe inge komen, als: van het Bestuur der Leidsche Maatschappy voor Toonkunst en van het Bestuur der aldeelmg Leiden en Omstieker

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2