klanten geld geïncasseerd en daarvoor eene quitantie afgegeven te hebben, valscheiyk met den naam van zyn patroon onderteekend. Hartjesdag te Amsterdam. Een deel, gelukkig maar een zeer klein deel, der Amsterdamsche burgerjj beeft zich op zijne manier weer Gens kostelijk vermaakt. Den gehoelen dag overal troepen zingende en bedelende kinderen, gedeeltelijk met vloeipa pieren versierselen aan de kleeding en zwart gemaakte gezichten, 's Avonds groote troepen half beschonken jongens en meiden, die het toppunt van vernuft meenen gevonden te hebben door elkanders kleeren aan te trekken. Voetzoekers, vuurpijlen en Bengaalsch vuur, ondanks alle politieverordeningen en waar schuwingen bij duizenden afgestokenzie daar het „toestel" voor hot feest van een derden Maandag in Augustus. Door den fraaien avond in dezen zomer zoo zeldzaam waren er heel wat menEchen op de been, zoodat in de Kalverstraat er soms geen doorkomen aan was. Veel te zien was er dus niet, maar te hooren des te meer, want alles waarop maar leven te maken is, was door de Hartjesjagers mede genomen, om het gezang der schorre stommen te begeleiden. Toen het tegen elf uren in het midden der stad wat kalmer werd, begon in don Jordaan, vooral in het Noordelijk deel, de levendigheid eerst goed. Toch waren de tooneelen er minder stuitend dan andere jaren, zoodat op de veie plaatsen waar een draaiorgel de bewoners in staat stelde op straat een bal te organiseeren, men zelfs dochters en zoons van gezeten Jordaners aan het onschuldige vermaak ztg deelnemen. Toch ontbraken de groepen schreeuwende en kijvende „feestvierenden" niet, maar zooals gezegd, de algemeene stem ming was beter dan vroegere jaren. Evenwel zouden wij der vereeniging tot verbetering van den volkszang en die tot veredeling vt.n het volksvermaak niet kunnen aanraden zich te ontbinden. Er is genoeg te doen voor hen, die besefTen, dat in enkele jaren een eeuwenoud gebruik, hoe geesteloos en zedeloos ook, ni._t is uit te roeien. [Hbl Uit de legerplaats bjj Zeist meldt men heden Gisteren kwamen van het corps genietroeprn weder tien timmerlieden alhier aan, omdat het zich liet aanzien dat de stal voor CO paarden en de r.-kath. veldkapel, die geheel nieuw moot worden opgetrokken, anders niet op tijd gereed zullen komen. De offkiers- cantine voor het 4de en 7de regiment infan terie, waartoe dienen twee bestaar.de ge bouwen nabij de kampwachterswoning, welke hierto9 op 's rijks kosten, met behulp van genie soldaten worden ingericht, zyn bijna gerov-i. De officieren van het regiment grenadiers en jagers zullen daarentegen gebruik maken van de officierscantine van het corps genie troepen, naast den zoogenaamden Eiffeltorer, een hoogen uitkijk, die ten vorigen jure door de genietroepen gebouwd is. Ook de man- schappen-cantine van laatstgenoemd corps blijft met haren muziektempel enz., enz. gedu rende het kamp ten dienste der kampeerenöe troepen, terwijl door hoofdofficierstenten en eene overeenkomst met den eigenaar van een zich op de hei bevindend boerenhuis voor cantines voor onderofficieren en manschappen wordt gezorgd. Toen de genietroepen het kamp verlieten, waren de keukens, koksdaken, latrines, wegen en paden, tent-emplacementen en schilder huizen voor alle bataljons gereed, met uit zondering van die voor een bataljon op den linkervleugel van het 7de regiment. De ver plaatsing der grenadiers buiten de enceinte van het geniekamp heeft daar nog twee bataljons doen bijkomen. Hoewel die beide laatstgenoemde bataljons van de keukens en waterputten van het geniekamp gebruik blij ven maken, wordt hunne ligging door de ver plaatsing veel ongerieflijker. De vooruitgezonden afdeelingen infanterie en een kleine 100 man genietroepen zijn thans onder leiding van den chef van den staf der divisie, majoor Prins, bezig de nog vereischte werkzaamheden te verrichten. Commandant van de afdeeling genietroepen is de kapitein Koolemans Bejjnen. In het midden van het kamp, bjj de canti nes, is eene hooge heuvel, waarop door de genietroepen een soort van uitkijk wordt ge zet en van waar men een zeer fraai uitzicht (.ver het geheele kamp zal hebben. Merkwaar dig is nu reeds hec gezicht over de lange reeks van keukens en koksdaken. Alleen de straat der officieren heeft eene lengte va» een kwartier uur gaans en hier staat tent aan tent. Achter de cantines van het 406 en 7de regiment bevindt zich het marktplein, waar aan de magazijnen van den Intendant grenzen, en nog verder achterwaarts, dus nog meer naar de zijde van den straatweg, de ambulance. Het geheele kamp wordt door een kring van schildwachten omgeven, maar door zich bjj een der wachten aan te melden, kan men toegang verkrijgen. Het plan moet bestaan dos Zondags gods dienstoefening te doen houden in de open lucht, waarbij de muziekcorpsen het orgel zullen vervangen. Dat by die gelegenheid vele bezoekers naar het kamp zullen stroomen, ook om de op de godsdienstoefeningen volgende gebrui keliike parado bp te wonen, lydt geen twytël. Jammer zou het zijn, als al de kosten eu moeiten, aan bet inrichten van het kamp be steed, alleen waren voor het lOtal dagen, van 25 Augustus tot 4 September, en wanneer volgende jaren van het vele, dat thans is gereed gemaakt, niet weder party werd ge trokken. Te Utrecht isin de Boogstraat, wyk B, No. 17, de vrouw van den werkman H. W. Bilderbeek, bevallen van drie kinderen, twee dochters en een zoon, allen in leven. Moeder en kinderen zyn naar omstandigheden redeiyk wel. Daar de echtgenooten reeds met een zeven tal kinderen gezegend waren (hoewel niet tot de armsten behoorende), zyn zy met dezc-n oir- verwachten groorin zegen zeer verlegen. P r 1. K r g e r, de jeugdige bal- letdanseres van Carré, die by het spoorweg ongeluk een voet verloor, heeft Zondagmiddag het ziekenhuis te Hannover, waar zij zoola' g is verpleegd, verlaten. De voet is haar boven den enkel afgezet en vervangen door een kunstvoet, die haar, na eenige oefening, in staat zal stellen zich weer gewoon te bewegen. Frl. Krüger is van alle gekwetsten het langst onder behandeling gebleven. Maandag-middag had tusschen Loenen en Eerbeek een treurig ongeval plaals. De soinwachter Maneschyn van de halte de Zwaanspreng, viel van een in beweging zijnd n grindtrein, zonder dat dit door het andewe personeel werd opgemerkt, met het treurig gevolg, dat de trein over zjjne beenen he. n ging, waardoor het linker- even onder de knie als het ware werd afgesneden, terwijl zijn rechtervoet bovendien nog erg beleedigd werd. Hy is naar het ziekenhuis te Apeldoorn over gebracht. De spoorwegwachter P. F., aan een wachthuis onder Weert, is 's avonds do r den personentrein van Antwerpen, welke te 9 u. 32 min. te Weert aankomt, overreden. Het hoofd werd van den romp gescheiden en armen en boenen werden verbryzoid. Zooals te verwachten was, zyn te Bern de feesten, voor den middag en den avond van den 17den dezer ter viering van het zevende eeuwfeest uitgeschreven, ten go- volge van bet spoorwegongeluk by Zollikofen, niet doorgegaan. De laatste berichten spreken van 14 dooden en 23 ernstig gewonden. Het eerste bericht van het ongeluk bereikie Bern in dringende telegrammen, welke om geneeskundige hulp vroegen. Al spoedig is daarop uit Bern een trein vertrokken met dokters, pleegzusters, verbandmiddelen en veel spoorwegpersoneel. Door de straten van Bern zag men weldra de gekwetsten vervoereD. Er heerschte alge meene verslagenheid en de feestelyke stem ming was verdwenen. Men vond dadeiyk, zooals reeds is gemeld, 13 dooden, vreeseiyk verminkt, met ingedrukte borst en verbryzeld hoofd. De gedoode 11 vrouwen waren allen van Bienne of van het Jura-gebergte, en twee Francaises. Negen slachtoffers zyn tot nu toe herkend. De ge- neesheeren sneden de handschoenen open, om naar herkenningsteekenen op de ringen te zoeken. Van de ernstig gewonde personen is er één overledenook is oen knaap aan de go- volgen zijner wonden gestorven. Een 40-tal minder ernstig gekwetsten, die nog loopen konden, zyn naar landhuizen in den omtrek overgebracht. De ïyken werden voorloopig op den bosch- rand neergelegd en met bladeren bedekt. Een jongen, die van het ongeluk gehoord had en niet vermoedde dat een zijner naast- bestaanden op den trein zou zyn, begaf zich op zyne vélocipède naar de plaats des on- heils en zag »p den weg uitgestrekt het lyk zyner moeder liggen. Omtrent de oorzaak wordt nader gemeld Een extra passagiers-trein op den Jura-Sim- plo.n-spoorweg kwam 's ochtends kwart over zevenen bij het dorp Zollikofen aan met in woners uit de naburige plaatsen La Chaux- dofonds, Pruntrut, St. Imier en Bienne, die ter gelegenheid der feesten ter viering van her 700jarig bestaan der stad Bern daar den dag dachten door te brengen. De extra-trein zou juist op een zyspoor overgaan ten einde den Pary^chen expresse trein, die op komst was, gelegenheid tot voorbijryden te geven, toen deze laatste reeds kwam aanzetten en met kracht op den extra-trein stootte. De laatste wagen was gelukkig een ledige goe- aeren-waggon, waardoor de schok eenigszins werd gebroken, maar het volgende iytuig was een lange passagierswagen, welke over hoop werd geworpen en in stukken brak, waardoor terstond esn twaalftal menscben werd gedood en verscheidenen zwaar letsel bekwamen. De rp.achinist_yacu.den trein uit Parijs ver klaart den rtilsïaanden trein niet gezien te hebben. De spoorweg maakt daar een bocht en aan weerszyden is bosch. Ook een ernstig ongeluk overkwam Zondag de paardentram by de lyn Etoile Montpa:- nasse te Parijs. Een dor zware wagens, komende van de Are de Triomphe de l'Etoile, in de richting van het station Montparnas-e, reed de Avenue Marceau af, toen het rem- toestel brak. Aldus niet meer in bedwang gehouden, schoot de wagen met groote vaart vooruit; de schok was zóó hevig, dat de beide paarden ter zyde geworpen werden n één, getroffen door den gebroken disselboom, op de plaats dood bleef. Intusschen vloog de wager. met duizeling wekkende snelheid de steile helling vari de Avenue Marceau-af; drie reizigers sprongi n van de imperiale naar beneden, vielen op di n grond en werden ernstig gekneusd. Op het Alma-plein, waar de snelheid ïeeds aanmer kelijk verminderd was, reed de wagen teg* n een boom aan en brak. De passagiers, aie binnen zaten, werden deerlyk gewond, vooral door de scherven der verbryzelde ruiten. Euj6 dame werd de neus letterlijk afgesneden. Op denzelfden Zondag kwamen op de Seri e twee der rivierbooten van de lyn Parys St.-Cioud in botsing. By een eng gedeelte van de rivier, tusschen de eilanden Seguin en Bülancourt, stoomden 06ide booten, d van tegengestelde zydon kwamen, tege i elkaar aan. Da eene boot, welke stroom-f waarts voer, werd belangryk beschadigd, daar de voorsteven afgebroken werd tot onder de watorlyn. Er ontstond eene vreeselyke paniek aan boord, maar, hoewel de boot snel volliep, slaagde de gezagvoerder er in al zyne passagiers bij het volgende station aan land te zetten. Zonder dat zy eenig letsel hadden ontvangen, werden zy door de volgende boot naar Parys teruggebracht. Denzelfden dag reed de personentrein van Berlyn naar Dresden by Lrehna ten gevolge van verkeerden wisselstand op een dool spoor; de locomotief en drie wagens vieltn om; gelukkig telden deze maar zes passa giers en alleen de machinist en een ku.d werden gekwetst. Men is te Weenen een nieuw slachtoffer van het echtpaar Schneider op het spoor. De tuinmansknecht Jozef Salon ver mist sedert zes weken zyne 22 jarige zuster Anna, die zich in het begin van Juni uit de woning haars broeders verwijderde, wien zy toen niet thuis had getroffen. Zy liet een be richt achter dat zy naar Vóslau was gegaan, waar zy door tusschenkomst eener vrouw eene goede betrekking gekregen had. SiDds dien dag is zy verdwenen. Veertien personen worden nog vermist, waaronder vyf dienst meisjes. buitenland Frankrijk. Het Parysche blad „Le Soleil", dezer dagen weer maatjes met de Republiek geworden, dank zy den Russischen invloed op al wat Fransch is, stelt voor om de „Alma"-brug te herdoopen in „Kroonstad"-brug, ten einde den velen Russischen vrienden, die Parys met een bezoek vereeren, smartelyke herinnerin gen te besparen. Om dezelfde reden zal de Parysche gemeen teraad weldra moeten beslissen over eer.e petitie, om den boulevard Sébastopol te her doopen in boulovard de Kroonstad. Aan het gedenkfeest der slagen by Mars la Tour en Gravelotte namen in eerstge noemde plaats ongeveer 20,000 personen deel. De muziek speelde afwisselend de Marseillaise en het Russische volkslied. De onderprefect Girand de Briey hield eene aanspraak en sprak 3g»iBgBMqpecagmaBflBctB8WWB«?mgs«giaiMiaai»»saEcn*stt4v»^ van de gelukkige banden tusschen Frankrijk en Rusland. i >u)tsiOhland. Vanwege het departement van buitenland- sc'ne zaken te Peking is herhaaldelyk, langs teiegraphischen weg, hy het ministerie van buitenlandsche zaken te Berlyn de opmerking gemaakt, dat de Duitsche gezant te Peking ten onrechte deelneemt aan de vertoogen der Franscho en Engeische gezanten by de Tsung li-Yamen over de vervolging van vreem delingen. De Cbinee3che regetrlng acht deze bemoeiing daarom verkeerd, omdat geene Duitsche onderdanen by de laatste rustver storingen schade hebben geleden. Door rogeeringsgezinde bladen wordt het denkbeeld geopperd, dat de Regeering in het buitenland groote hoevoelheden graan op- koope. De „National Zeitung" meent dat de Regeering het ernstige van den toestand niet genoeg in het oog houdt. In verscheidene steden van Sleeswyk-Holstein hebben de bak kers het bakken van roggebrood reeds ge staakt. Het staat vast dat, by den huidigen stand van gezondheid van den keizer, deze Zaterdag tegenwoordig zal wezen by de herfst- inspectie op het Tempelhoferveld. Hy zal in een rytuig de wapenschouwii g verrichten. I3olg;ië. De heer Bebel hield gisteren in het Socia listisch Congres te Brussel 6ene hartstochte- lyke rede. Naar zyne meening waren de arbeidswetten slechts te beschouwen als een middel tot bereiking van het doel, dat men zich stelt, nl. om de arbeiders krachteloos te maken in hun streven naar uitroeiing der „bourgeoisie", en hen dus buiten gevecht te stellen. In de afdeelingen is besloten de Joden- quaestie van de orde van den dag te schrappen. Do Duitschers zullen zich bepalen tot eene grondwettige verklaring tegen de Jodenver volging. In de Duitsche afdeeling werd de militaire quaestie besproken. Men was van meening clat by de tegenwoordige sociale toestanden het behoud van een staand leger, eventueel ook tot verdediging van het vadeiland, nood- zakolyk is. Alleen by hervorming der maat- schappolyke verhoudingen zou het mogelijk zyn tot ontwapening en tot den algemeenen vredestoestand te komen. De zoogenaamde Elzas-Lolharingsche quaes tie word, in overleg met de Fransche gevol machtigden, niet behandeld. Het congres hoeft do beraadslaging over het voorstel van organisatie ten einde ge bracht. Aan een nieuwen anarchistischen ge volmachtigde uit Spanje werd de toegang tot het congres geweigerd. De rapporteur stelde als conclusie voor te verklaren, dat zoowel de wetten en decreten, in de verschillende landen aangenomen, als de Berlynsche con ferentie onvoldoende zynde werkliedenpartij moet eene permanente arbeids-enquête in het leven roepen en hare krachten vereenigen tegen het kapitaal en de „bourgeoisie". De naar dit congres afgevaardigde Italiaan- sche anarchist Merlino is in hechtenis ge nomen. Reeds in Januari 11. werd hy uit België gezet. Volgens gerucht zal aan nog meer gevolmachtigden het verbiyf op Belgisch grondgebied ontzegd worden. Groot-BrlttmulU. Heden, juist twee maaDdon nadat zy he' vaderland heeft verlaten, gaat de Franschi vloot by Spithead voor anker en gedurende eene week zal zy de gastvryheid van Engeland genieten. Byna alle bladen uiten hunne meening over dit bezoek en daarby den wer.sch, dat beide landen voortdurend in goede verstandhouding zullen blijven, doch het zyn vooral de liberale bladen, die de Fransche vriendschap hoog schatten. De correspondent van de „Times" te Parys beschouwt de uitnoodiging der Engeische regeering tot een bezoek der Fransche vloot als een bewys, dat Engeland zich niet by het drievoudig verbond wil aansluiten on zijne volkomen onafhankelijkheid her neemt. Wanneer Engeland zich by het drie voudig verbond aansloot, zou dit eene over weldigende macht verkrygen, maar indis Eügelur.d zich voegt by Frankrijk en Rus land, zou het drievoudig verbond ont wapend worden. Ü9 handhaving van het Europeesche evenwicht en den vrede berust dus in Engelands band. De correspondent beschouwt daarom de uit noodiging der Engeische regeering tet Frank rijk als de handigste zet, welke sodert jaren in ;le Europeesche politiek is gedaan.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2