N°. 9550 X>oii<lei'dii<» 20 Augustus. A0. 1891. feze €ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§pn- en feestdagen, uitgegeven. ft Eerste Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toor Iréiden p«r 3 maandenf 1.1#. Franco per post1-44. Aizonderlgks Nommers9.05. PRUS DER ADVERTENTIÊN: 16 regel» fl.Oi. Iedere regel meer f 0.17J. 61-00 te re letters naar plaatsruimte. Voor het inc&sseeren buiten de stad wordt /"0.10 berekend. it nonuuer bestaat uit TWEE Bladen. Met 1 September begint een nieuw kwartaal van het Leidsch Dagblad. Zij, die zich nu reeds op deze Courant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Oiilcieele KennlM^eTlngeu. Directe Belastingen. De Burgemeester yan Leiden brengt ter &lge- meeno kennis dat aan den ontvanger dor Directe Belastingen is ter hand gesteld het primitief kohier van het patentrecht van de "Wijken VII, VIII en IX, dienst 1391/92, en executoir verklaard den 17den Aug. 1391, en herinnert voorts de belanghebbenden aan hunne verplichting om den aanslag op den bg do "Wet bepaalden vott te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 18 Aug. 1891. DE KANTER. Kennisgeving. Burgemeeat-er en Wethouders der gemeente Leiden, Gelezen de circulaire van den heer Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland, dd. 13 Aug. 1891, A. No. 1574 (lste Aid.); Vestigen bij deze de aandacht van de hoofden of bestuurders van bedrijven of ondernemingen in deze gemeente op den inhoud van het Koninklijk besluit van den 15den Juli 1891 (Staatsblad No. 147) tot vaststelling van een algemeeneu maatregel van bestuur als bedoeld bij artikel 4 der Arbeidswet (wet van 5 Mei 1889, Staatsblad No. 48), voor zoover de ken nisneming van dit Koninklijk besluit voor lien, met het oog op de inrichting van hunne fabrieken of werkplaa sen of de daarin verricht wordende werk zaamheden, van belang is te achten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 18 Aug 1891. E. KIST, Secretaris. Leiden, 19 Augustus. De 2de luit. G. A. Leers, van de 3de comp., 2de bat. 4de reg. infanterie alhier, wordt den 22sten Aug. a. s. overgeplaatst bjj het 3de bat., 3de comp. 4de reg. te Haarlem. Door Z. H. den koning van Pruisen, keizer van het Duitsche ryk, is prof. dr. J. H. C. Kern alhier benoemd tot buitenlandsch ridder van de orde „pour le mérite" voor kunsten en wetenschappen. Het examen voor de akte Fransche taal, lager onderwys, is te 's-Gravenhage met goed gevolg afgelegd door den heer F. F. Duyver- man, van Leiden. De Belgische majoor Waelput raadt het siet geheel en ai. Voor de eerste helft van Augustus voorspelde hy eene natte, voor de tweede helft eene droge periode. De laatste nu is tot nog toe wel wat aan den vochtigen kant. Dit ondervond men ook gieteravond by gelegenheid dat op „Zomerzorg" het zevende der acht concerten van de kleine kapel der grenadiers zou plaats hebben. Niettegenstaande kort daarvoor nog een aar dig buitje het aardiyk andermaal had gedrenkt, mocht de opkomst der inteekenaren met hunne dames toch vry goed heeten. Velen namen echter plaats in de zaai, wyl de veranda al heel spoedig bezet was. Tydens het concert viel gelukkig maar weinig regen, zoodat slechts enkele in den tuin zittenden hunne toevlucht onder dak zochten. Noemenswaardige stoornis ondervond ds muziekuitvoering dus niet. flet programma kon geregeld worden ten gehoore gebracht. En h9t was een fraai programma »ok, dat goed tot zyn recht kwam en bovendien veel waardeering ondervond. De grootere orkestwerken zoowel als de solo-voordrachten werden levendig geappkiu disseerd en met belangstelling werd kennis genomen van de werken, welke hier ter stede voor de eerste maal werden uitgevoerd, w. o. twee arrangementen van den directeur, den heer W. Van dor Linden, nl. van het „Wilhelmus van Nassouwe" (koraal 15S3) en een koor met bariton-solo uit Gades „Kreuzfahrer", W9lke. evenais Godfreis fantaisie van Pugni's „La fills de Pharaón", met do daarin voor komende soli, inderdaad zeer schoon waren. Dit was trouwens met het geheele concert het geval, zoodat niet elk nommer afzonderiyk behoeft vermeld te worden. Eerst toen het was afgeloopen, werd het weer Waelput ten spot door eene zware bui opgevolgd. Hedeu voortzetting, met hagel. Niet den 29sten, maar den 27stenAug. zal het veertig jaren geleden zyn dat de heer J. H. Donner alhier, thans zendings director, predikant werd by de christeiyk-gereformeerde gemeente. Dit jubileum zal Zondag den 30sten kerkelyk worden gevierd. Naar aanieiding van het 25-jarig pries terfeest van den pastoor van Stomp wyk heeft onze stadgenoot de heer Van der Lubbe, oud leerling der Koninklyke Muziekschool, eene feest cantate voor soli, koor en orkest gecom poneerd, welke heden aldaar met medewerking van leden van het muziekcorps der Leidsche dd. schuttery zal worden uitgevoerd. Het Rykstelegraafkantoor te Noordwyk- Binnen is voortaan op werkdagen open van 8 tot 12 uren 's voor- en van 2 tot 4 en 6 S uren 's namiddags. De diensturen op Zon en feestdagen bltyven onveranderd. Eenige ingezetenen te Waddingsveen brengen eene zekere som gelds by elkaar, om den leerlingen der openbare scholen een feestje te bereiden op den aanstaanden Koninginne dag. (31 Aug.) Op Woensdag 26 Augustus a. s. zal op eenvoudige wyze herdacht worden het vyftig- jarig bestaan van het Israiilietisch Oude-mannen en Vrouwenhuis te 's-Hage, eene inrichting, welke gedurende de halvo eeuw van haar bestaan veel nut hoeft gesticht. Als eene byzonderheid zy daarby vermeld, dat de tegenwoordige bode van het bestuur, A. Alter, vpftig jaar geleden by de feestelyke inwyding ais scholier meezong in het koor, torwyl de latere zangeres mevrouw Rosa De Vries toen dat feest met solo zang opluisterde. De gezant van Groot Britanniè en Ierland te 's-Gravenhage, Sir Horace Rumbold, is gisteravond met zyne echtgenoote naar Lon den vertrokken. De Duitsche gezant by ons Hof, graaf Von Rantzau, is gisteren, vergezeld van zyne echtgenoote, gravin Von Bismarck, met verlof van Den Haag naar Berlyn vertrokken. Naar wy vernemen, is heden de voor dracht tot benoeming van een nieuw ministerie, der Koningin-Regentes aangeboden. Mocht H. M. zich daarmede vereenigen, dan kan de benoeming van hot Kabinet mor gen worden te gemoet gezien. De mededeeling aan het „Utr. Dbl." dat het nieuwe ministerie gisteravond in de Staats courant zou komen, blykt dus ook daardoor voorbarig geweest te zyn. Het „Hbl." schryf-t„De portefeuille van marine zal niet door mr. E. N. Rahusen wor den aanvaard. „Voor Walerstaat zal, naar wy vernemen, de heer C. Lely, ingenieur der Zuiderzeever- eeniging, optreden". De vorst van Waldeck-Pyrmont, de vader van H. M. de Regentes, zal vermoedelyk 25 dezer met zyne gemalin en jongste dochter op het Loo aankomen en daar gedurende eenige dagen verblijven. De gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft gisteren benoemdtot leeraar in de geschie denis en aardrijkskunde aan de hoogere bur gerschool voor jongens, met 3-jarigen cursus, div G. J. Dozy, directeur aan het Instituut - Schreuders, te Noordwyk; tot leerares in de natuurlijke historie, teveas belast met het onderwys in rekenen in de laagste klasse aan de boogere burgerschool voor meisjes ijaarwedde 1700), mej. A. W. Will, leerares te Leeuwarden. Besloten werd het aantal openbare koste- looze scholen te vermeerderen met één, en bepaald dat voortaan, ter voorkoming van schoolverzuim, de vacantia aan de bewaar scholen geregeld zullen worden op gelyken voet als die aan de gewone lagere scholen. Aan het Ryk is vergunning verleend voor den bouw van een wapenmagazyn op grond achter de Nieuwe Schoolstraat. Een voor het verkeer op het drukste punt der gemeente hot centraal snypunt van den tramweg belangrpk besluit werd ten slotte genomen. Het laatste der z. g. pothuizen in de residentie zal daarmede tevens ver dwenen. De Raad besloot nl. een stuk grond, ruim 12 centiaren groot, waarop zich thans het pothuis hoek Plein en Korte Poten be vindt, voor f 4500 aan te koopen. Thans zal de hoek worden afgeschuind. Naar mon meldt, is thans de heer J. Schroeder Van der Kolk, te Utrecht, by be schikking van den minister van W., H. en N-, benoemd tot tydelyk sectie-ingenieur by den aanleg van Staatsspoorwegen en als zoo danig aangewezen tot het verrichten van periodieke waarnemingen aan spoorwegbrug gen. Hy zal zich in Den Haag metterwoon vestigen. Men schryft uit ApeldoornEen door sommige bladen vermeld bericht omtrent eene aubade, aan H. M. Koningin Wilhelmina op Haren verjaardag aan het Paleis het Loo te brengen, was in zooverre juist, dat de liederen op de verschillende scholen reeds in studie waren, en door een 400-tal kinderen werden Op het verzoek van de feestcommissie voor 31 Aug. om deze aubade te mogen brengen is echter een afwyzend antwoord ge komen. Het is zelfs volstrekt nog niet zeker, dat HH. MM. den 31sten Augustus hier zyn. Vóór eenigen tyd schreef ik, zegt de Haagsche correspondent der „Midd. Crt.", dat de dochter van den afgetreden Gouverneur van Suriname mot haren broeder in die kolonie zou 'oiy ven wonen, zeer ten ongerieve van den opvolgenden vertegenwoordiger der Koningin. De Regeering heeft echter, door de benoeming van den jeugdigen De Savormn Lohman tot adjunct-commies by hot departement van Ko loniën, den nieuwen Gouverneur van die min ge- wenschte tegenwoordigheid van freule Lohman bevryd. Nu haar broeder de kolonie moest verlaten, is zy mede naar het moederland teruggekeerd. De bedoelde benoeming had dus niot alleen ten doel weder een lid der familie Lohman te helpen, gelyk reeds zoo vaak ge schiedde, maar tevens eene politieke strekking. Om 1°. September a. s. in werking te treden is door de betrokken spoorwegbesturen de bepaling gemaakt, dat graanzendingon, her komstig uit Nederland of België of van Neder- landsche of Belgische zeehavens, welke op grond der „voorschriften omtrent de reëxpe- ditie van graanzendingen in Mannheim, Lud- wigshafen, Mainz en Frankfort dd. 1 Maart 1887" opgeslagen en geëxpedieerd moeten worden, binnen 7 dagen na aankomst aan de opslagplaats (den dag van aankomst medege- rekend) aan het betrokken goederenkantoor, als ten opslag bestemd, aangegeven moeten worden. Na afloop van dien tesmyn zal het slechts by uitzondering, met inachtneming van bepaalde formaliteiten, kunnen geschieden. De Staatscourant van 19 dezer bevat het reisrapport van £hr. Ms. „Dolfijn", gedu rende een kruistocht van 2 tot en met 30 Julijl-, ter uitoefening van politietoezicht op do vis- schery in de Noordzee. Do gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken zal op Zaterdag 22 dezer niet plaats hebben. By bon. besluit is, met ingaDg van 1 Sept. a. s., benoemd tot leeraar aan de Ryks hoogere burgerschool te Venloo, J. L. G. Bslonje, te Amsterdam. Voor hot tjjdvak van 1 Sspt. 1S91 tot en met 31 Aug. 1892 benoemd tot leeraar aan do Rijks hoogere burgerschool te Bergoa-op Zoom, H. Z-viflervan, te MaastÜckfc, au die te Zalt-Bommel, IV. Van der Meulen, te Harderwyk. Aan den eervol ontslagen portier by 's Ryks werf te Amsterdam B. Spuy, ter zake van lichaamsgebreken, die hem ongeschikt maken voor de verdere waarneming van zyn ambt, boven het hem vroeger toegekende militair pensioen ad f 125 's jaars, met iDgang van 1 Juli 1891 een tweede jaarlyksch pensioen verleend van f 317. In zyn rang overgeplaatst by het wapen der artillerie van het leger in Nederlandsch-Indië, de 2de luit. T. F. M. Bucker, van het 4de reg. vesting artillerie. De paardenarts 3de kl. J. Van Dorssen, van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, voor den tyd van vyf jarer. gedetacheerd by het leger in Neder- landsch Indié. By het departement van financiën benoemd tot controleur der directe belast., invoerrech ten en accynzon, C. F. L. Mirandolle, thans controleur derzelfde middelen te Koevorden tot adjunct-commies, J. Van den Bold, thans eerste klerk. Gemengd Nienwm. Men meldt onsuitOegstgeest, dd. 19 Aug. Het getal ongelukken door de stoomtram is alhier gisternamiddag weer met één ver- moeiderd, dat andermaal, zooals vele van dien aard, geheel aan onvoorzichtigheid te wyten is. De Haarlem8che tram, welke om 3.10 uit L9iden vertrekt, was te Oegstgeost den tol gepasseerd, toen een by velen goed bekend koopman, genaamd W. R., wonende aan de Binnonvostgracht te Leiden, by een zijner klanten aldaar uit huis kwam. Hy trachtte toen op de in volle vaart zynde tram te springen, juist op het punt dat deze tegen do nogal stoil oploopende kanaalbrug opreed. De conducteur dier tram waarschuwde nog om er niet op te springen en dat hy verder wel zoude stoppon, maar niettegenstaande dio waarschuwing sprong de koopman toch op do treeplank, gleed uit en draaide tegen het spatbord, hangende hy san de linkerhand. Daar hy onder zyn rechterarm een pak parapluies had, kon hy met die hand niet grypen. Hy moest zich loslaten, met het noodlottig gevolg, dat hem de wielen van twe» wagens over de beenen gingen, die, toen men hem opnam, bleken zoo goed als afge sneden te zyn. Na eerst in eene bergplaats eenige oogen- blikkon gelegen te hebben, werd hy door de zorg van den veldwachter op een paar kue sens en peluw, liggende op eene ladder, met een brik gebracht naar het Academisch Zie kenhuis te Laiden (daar de alhier wonende geneesheer afwezig was), alwaar hy, nadat hem nog eenige hulp verschaft was, spoedig overleed. Hy laat eene weduwe met zeven nog jonge kinderen na. De veldwachter Weeda, te Wad- dingsveen, had bjj gelegenheid van zyn 25- jarig huwelyksfeest de vriendelyke attentie de leerlingen der openbare school aan het dorp na afloop van don morgenschooltyd te onthalen op koek, bruidsuikers en bier. By den heer v. G., landbouwer te Waddingsveen, zyn oenige varkens, wegens vlekziekte, op de gebruikelyko v/yzp onteigend en vernietigd. Te Dordrecht is floor de politie aangehouden en vervolgens ter beschikking der justitie naar h.et huis van arrest overge bracht zekerq w. v. A-, 28 jaren, boekhoi*-' flor, daar tffr stede woonachtig, dio ver-* wordt, zonder medeweten van don handelen in loer en Schoenmakers four nituren tf,, aan d§ Kolfsiraat aldaar, by diens acht ai patroon,

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1