N°. 9659 Woensdag 19 Augustus. A0. 1891. feze >€ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (gon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 18 Augustus. Feuilleton. EINDELIJK ONTDEKT. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per S maanden.....1.14. Franco per post1.44. lizonderlijlie Nommers.4.05. PRIJS DER ADVERTENTlRN: 16 regel» ƒ1.05. Iedere rogel meer 0.17j. Grootore letters naar plaatsruimte. Voor het incasseoren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Officieel© Kennl«geTlii|f©a. De Burgemeester en Wethouders van Leiden doen te weten, dat door den P.aad dier gemeente, inzijDe vergadering van den lSden Juni 1891, is vastgesteld de volgende Verordening RAADSBESLUIT, regelende de heffing eener belasting voor plaatsen •op de onderscheidene markten of elders te Leiden. De Baad dor gemeente Leiden, Gezien de artt. 232 en 257 der Wet van dea 29sten Juni 1851 (Staatsblad No. 85); Heeft besloten Art. 1. Met den dag, waarop van de verleende Koninklijke goedkeuring afkondiging is geschied, wordt eene be lasting geheven voor het gebruik van grond, op de onderscheidene markten of elders ingenomen. Art. 2. Die belasting wordt geheven in evenredigheid van de ingenomen ruimte en is voor eiken dag ver schuldigd. Art. 3. De belasting bedraagt a. voor een paard of runderbeest ƒ0.10, I b. voor een kalf, gemest varken, veulen of ezel ƒ0.05, c. voor een schaap, lam, bok, geit, bigge, onge- \*nest varken of een hond fQ.02lfa. Art. 4. Voor plaatsen op de markten of elders wordt ge heven per ingenomen vierkanten meter of gedeelte daarvan /0.02t/t. Art.. 5. Bij uitzondering wordt, voor gelijke ruimte, voor uitdragers en verkoopers van vodden slechts gehe ven ƒ0.01. Art. 6. Bij gelegenheid Van de Kermis of Jaarmarkt, wordt voor de ingenomen ruimte per vierkanten meter of gedeelte daarvan eenmaal geheven 0.25, voor draaimolens, vélocipèdetenten en dergelijke ƒ100, voor schopstoelen, schommels en dergelijke ƒ12.50. Art. 7. Orgeldraaiers, muzikanten en kunstvertooners, •die op straat hun beroep uitoefenen, betalen eenmaal per persoon ƒ1.00 Art. 8. Waaneer buiten kermistijd, met vergunning van Burgemeester eu Wethouders, voor hetzelfde doel grond wordt ingenomen, wordt voor eiken dag ge heven een tiende gedeelte van het sub G vermeld bedrag. Gedaan te Leiden, ter openbare Raadsvergadering vaD don 18den Juni 1S91. Do Burgemeester, DE KANTEE. De Secretaris, E. KIST. Zijnde de heffing dezer belasting goedgekeurd bij Koninklijk besluit van den I7den Juli 1891 No. 42, waarbij tevens is aangehaald de Verordening, rege lende de invordering dier belasting, van den 17den Mei 1888. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 18den Augustus 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTEB, Burgemeester. 18 Aug. 1891. E. KIST, Secretaris. Door den minister van koioniën is aan de „Leidsche Dekenfabriek" alhier ondershands opgedragen de vervaardiging van SCO dekens, voor ƒ4.371/, per deken. In de op „Rijnstroom" te Alfen 1. z. gehouden algemeene vergadering der Holl. Maatschappij van Landbouw, afd. Alfen Oudahoorn Aarlanderveen, werd tot voor zitter gekozen de heer J. W. C. Bloem, in de plaats van den aftredenden voorzitter, den heer S. Van Dissel. Deze werd gekozen tot lid van het bestuur, in de plaats van den heer Van Niekerk, terwijl het bestuurslid, de heer Jac. Sprujjt Lz., werd herkozen. Tot afgevaardigden en tot afgevaardigden- plaatsvervangers naar de algemeene vergade ring, te Alkmaar te houden, werden succes sievelijk gekozen de heeren S. Van Dissel, Jac. Spruijt Lz., H. Kop Jr. en J. L. Kou- wenaar. Zeven en veertig leden waren aanwezig, hoewel de vergadering juist te zamen viel met die van het Departement tot Nut van 't Algemeen. Op 24, 25, 26 en 27 Aug. a. s. zal in de Herv. gemeente te Haarlemmermeer eene stemming plaats hebben over de vraag of in de volgende 10 jaren het beroepen van pre dikanten en het benoemen van ouderlingen en diakenen zal gedaan worden alleen door den kerkeraad of door kerkeraad en kiescollege. Ds. Van Kasteel, predikant bij de Nederd.- Geref. gemeente (doleerende) te 's-Graven- hago, heeft voor het beroep naar Leiderdorp bedankt. Gisteravond gaf de markies De Villa Urutia, gezant van Spanje te 's Gravenhage, een diner, waaraan onderscheidene leden der diplomatie deelnamen. De grootmeester by het Hof van den keizer van Rusland heeft zjjn verbiyf van Den Haag overgebracht naar Schevemogen, in het „Hotel Garni." H. M. de Regentes heeft Zondag met gevolg in de noodkerk te Apeldoorn de gods dienstoefening bijgewoond. Ds. Gronemejjer, predikant te Amsterdam, vervulde er de spreekbeurt. Gistermorgen om 11 uren heeft mr. G. Van Tienhoven aan het Loo een bezoek ge bracht en is door H. M. de Regentes ten ge- hoore ontvangen. Men meldt dat dit bezoek ten doel had om H. M. te verzoeken een dag te bepalen voor de eedsaflegging van de nieuwe ministers. Men meldt uit ApeldoornDe beide Koninginnen reden gistermiddag ruim te half- twee in een met vior paarden bespannen open rijtuig, door nog twee andere gevolgd, naar Deventer, waar allereerst de Koninklijke Tapljtfabriek zou worden bezocht. De minister van binnenlandsche zaken breDgt ter algemeene kennis, dat in de maand September of October a. s. te Arnhem gele genheid zal worden gegeven tot het leveren van voldoende bewijzen van genoegzame voor bereiding tot de beoefening der natuurkun dige wetenschappen, om te kunnen worden toegelaten tot het eerste natuurkundig examen, vermeld in art. 4 der wet van 25 December 187S (Staatsblad No. 222). Z(j, die tot het leveren dier bewijzen wenschen te worden toegelaten, moeten daarvan vóór 10 September a. s. schriftelijk kennis geven aan den voor zitter der commissie, krachtens art. 5 van het Koninklijk besluit van 12 Februari 1879 (Staatsblad No. 35) met het afnemen van het daartoe gevorderde examen belast, dr. H. Van de Stadt, directeur der hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus te Arnhem. Dag en plaats van dit examen zullen nader worden bekend gemaakt. Uit Algiers wordt het overlijden gemeld van de beroemde en ook bier ter stede be kende tooneelspeelster Mme. Agar. Z(j was reeds sedert lang ernstig ongesteld. De ware naam der kunstenares was Florence Léonide Cliarvin. Te Valence geboren, den lSden Sept. 1836, kwam zij in 1858 te Parijs, waar zy allereerst in een café concert optrad, dat zij echter weldra verliet voor het „Odeon", waar zij in het treurspel debuteerde. Spoedig bleek het nu, dat zij hare roeping gevonden had. Hot eerste stuk, waarin zjj eene hoofdrol ver vulde, was „Phëdre", van Racine. Mme. Agar maakte in 1870 deel uit van het gezelschap der „Comédie frangaise." Tot leden van de voedingscommissie in de legerplaats bij Zeist zijn aangewezen de luit. kol. N. W. Hofstede, van het 4de reg. inf. te Haarlem; de kapt. J. W. Van Rhienen, van het 7de reg. inf. te Amsterdam; de off. van gez. dr. E Halbertsma, van het reg. gren. en jagers te 's-Hage; de kapt.-intend. E. G. "Winckel, van de 1ste div. inf. te 's-Hage, en de 1ste luit.-kwartierm. E. A. P. M. C. De Boojj, van het reg. gren. en jagers te 's-Hage, als secretaris. De redacteur van de Indische „Locomo tief" weet, zegt hij, uit goede bron, dat de Gouverneur-Generaal zal aftreden als de heer Cremer minister van koloniën wordt en meent te woten, dat men dit in Den Haag ook al weet, waarom h(j hoopt en vertrouwt dat de heer Cremer geen minister zal worden. De gewone audiëntie van den minister van marine zal op Vrijdag 21 dezer niet gehouden worden. - Het stoomschip „Gelderland", van Rot terdam naar Java, passeerde 16 Aug. Perim; de „P. Caland", van Nieuw-York naar Am sterdam, arriveerde 17 Aug. te Boulognede „Spaarndam", van Nieuw-York naar Rotter dam, is 18 Aug. Scilly gepasseerd. Gemengd Nieuwe. Het uitstekende brandbluscfa- middel van Eberhardt is, volgens achterstaande advertentie, nu ook onvermengd of aange maakt te verkrijgen. Dit zal zeker de invoe ring in huis of fabriek bevorderen. Behoudens vergunning van het Dagelyksch Bestuur der gemeente Alkemade, bestaat b(j eenige voornaamste ingezetenen te Oude-TVetering het plan, om den aanstaan den verjaardag var. Koningin Wilhelmina aldaar feestelijk te vieren. De hoofdschotel van het feest zal dan bestaan in eene ring- ryderlj voor paren. By vonnis van de arrondisse- ments-rechtbank te 's-Gravenhage werden heden veroordeeld: Ph. B., kleermaker en bakker te Monster, die zich schuldig maakte aan diefstal van een paar fuiken, tot 2 maan den; - J. A. G., timmerman, en J. K., ar beider te Wassenaar, die aldaar iemaDd mis handelden, ieder tot 10 dagen, en C. J. R., te Delft, die te Vryenban in eene woning, waar hem welwillend eene boterham werd gegeven, den spaarpot van do kinderen stal en de vrouw des huizes, die hem op heeter- daad betrapte, mishandelde, tot 3 maanden gevangenisstraf. Voorts vorderde hot O. M. by genoemde rechtbank in de heden gehouden strafzitting voor L. W. J. Z., huisvrouw van Th. P., die in het hofje van E. te 's-Gravenhago eene jas ontvreemdde en reeds 7-malen wegens diefstal was veroordeeld, 2 jaren en voor H. V., colporteur aldaar, die in den avond van 6 Juli in dronkenschap iemand in deBoekhont- straat een schop tegen het been gaf, zoodat deze 7 weken zyne kamer moest houden, 3 maanden gevangenisstraf. Men meldt ons heden uit Katwyk aan Zee: Gisteren is hier van de haringvis- schery aangekomen de „Katwyk aan Zeel,'* schipper A. Van der Plas, van de naamlooze vennootschap „Reedery Katwyk aan Zee." Zy bracht 329 kantjes haring aan. Men be rekent dat deze schuit in ééne reis 40CO gulden zal besommon. 35.) Ik zeide hem dat ik in de buurt van Tim- peiley moest blyven en wel om gehoel andere redenen dan die, welke mynheer Steir.hardt had gelieven op te noemen, en dat ik het niet nobel vond dat men mij zoo in het geheim tegenwerkte, omdat een in- vloedryk en machtig man mn nu eenmaal niet mocht lydenin uryne verontwaardiging het ik my zeifs ontvallen dat de dag wel eens niet verre kon zijn, dat men aan het oordeel van mijnheer Steinhardt niet zooveel zou hechten als men nu deed. Altyd weer stelde ik pogingen in het werk, hoewel nu met weinig verwachting van zelfs in de groote stad in de buurt eene plaats te vinden; het liep slechts uit op teleurstelling en onaangenaamheden. Myn tyd in Timperley was ten einde, maar ik hield mijne kamers daar aan (zy waren goedkoop en gemakkelijk ingericht); ik hield ze om te dienen als eene versterking, opgericht tegen de positie van den vyand. De verhouding begon vrywel te getyken op een duel tusschen Steinhardt en my, maar waarin hjj voor het oogenblik den besten stand had. Ik doorsnuffelde het ge- heele dal en de omstreken, zelfs de buurt by Timperley-Hallik sprak met de dorpelin gen ik stelde zelfs myn goeden naam op het spel door een geheel uur in eene kroeg door te brengen, termyl ik naar de woeste dronkenmanspraat van de bezoekers luisterde ik zat op myne eenzame studeerkamer, rookte en folterde myn brein met allerlei gedachten; ik haaide boeken uit do leesbiblio theek in de stad en zat urenlang te lezen tot ik er hoofdpijn van kreegik las allerlei dingen, welke in het geheel niet tot myn vak behoorden, zoodat men my verwonderd aanzag, dat ik naar zulke lectuur vroeg. Al zulke dingen deed ik, in de hoop om op de eene of andere wyze iets op te doen, dat my een wenk kon geven hoe ik tot de oplossing van het geheim mocht geraken. Maar ik vond niets en ik kon niets bedenken en werd moedeloos. Soms raakten mijne gedachten- door al myne gissingen zóó in de war, dat ik alles nog oens weer kalm moest nagaan. In de eerste plaats had. ik het bewijs noodig, dat mynheer Lacroix naar Timperley was teruggekeerd. Gesteld, dat ik dit kon uitmaken, was hy dan gestikt (zooals my byna gebeurd was), of niet? - of verbrand, als hit in da heety vlgestof gevallen was? Moest zyn dood toegeschreven worden aan een ongeluk of aan boos opzet? (Sinds het gebeurde met myzelven, twyfelde ik of het niet het eerstgenoemde was geweest) en hoewel het gerucht van zyn dood verspreid was, waar had Steinhardt het ïyk gelaten? En al vond men dat, zou men daarin myn heer Lacroix nog herkennen kunnen? Dit aile3 moest opgehelderd worden (en ik hui verde als ik beproefde dit alles kalm na te gaan) vóór het geheim als opgelost verklaard kon worden vóór Ik het wagen kon Louise's gedachten van haren vader af te leidon en op my te richten. Zoo verstreken drie volle weken, waarbij nog de onzekerheid en de angst kwamen over het feit, dat Louise nietB van zich liet hooronsedert den dag van haar vertrek had ik geone letter van haar ontvangen. Ik wist niet, waarheen zij gegaan was, en kon alleen vermoeden rjat Steinhardt alles in het werk zou steller, om haar uit myn bereik te brengen. IVeJ geloofde ik niet dat by haar met gewe'.'d dwingen zou zoolang mevrouw Steinhatdt by haar was, maar als die g^ede dame. niet in hare nabyheld was, dr^, durfde I ik er niet aan denken tot welk '„en toestand 1 van onderwerping hare vrees V091 Steinhardt j en zijne bedreigingen fcagj landen brengen, I bedenkende hoe zy reeds geleden had en ver zwakt was door de onophoudelyke gedachte aan haren vader. Ik ontdekte dat Steinhardt twee Zater dagen na elkaar op reis gegaan was en Zon dag wegbleef. Den dorden keer zag ik hem en volgde hem. Ik volgde hem tot de stad by een der epoorwegstations onopgemerkt naar ik dacht; maar hy keerde zich opeens om en ging my voorby met een „Hoe gaat het u En nu was het gedaan met hetna- loopen. Evenwel zag ik dat hy by een hal staan bleef, waar de trein naar Liverpool ge- woonlyk stopte. Zondags in de kerk; hoorde ik in myne nabyheid eene vrouwenstem, welke my her innerde aan eene, the wy hadden hooren zingen by het accompagnement van Frank Steinhardt. Ik keek rond en vermoedde dat de stem wel aan dezelfde persoon zou toe- behooreD. Gc-steld, dat ik eens aan de zang ster vroeg, of ay ook brieven van Frank kreeg? Zoo iets was zeer waarschynïyk, Hou ik op die manier het adres van LPJH®» niet kunnen gewaarworden? Ik ging naar het huisje en vw jongedame" eens mocht spreke" -i of ik „de wyzeres aan eene dg? M was onder- **"- -oüolen in de buurt.) Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1