LE1DSCH DAGBLAD. N°. 9658. Dinsdag IS Augustus. A0. 1891. feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 17 Augustus. Feuilleton. EINDELIJK ONTDEKT PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 3 meendenl.lf. Franco per post1.4#. Afzonderlijk» Non?mers,.9.96. PRIJS DER AD VERTENTIÉN Ten 16 regel» ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters Daar plaatsruimte. Voor bei incesseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Offloieele Hennisgerluffea. Moogere Bargerschool voor 9Iel§|es. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden 'breugen ter kennis van belanghebbenden, dat bet tweede toelatinga examenen deher-exsmens voor de Hoogero Burgerschool voor Meisjes zullen aanvangen op Zaterdag 29 Augustus a. a, dea morgens te negen uren, terwijl zij die aan het •admissie-eiamen wenachen deel te nemen, worden uit- geuoodigd zich bij de directrice aan te meldeD vóór -den 25sten Augustus a. s. in het Schoolge bouw aan do Garenmarkt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 17 Aug. 1891. E. KIST, Secretaris. De vergadering van den Raad der gemeente Xeiden, aangekondigd tegen Donderdag 20 Augustus a. s., wordt uitgesteld en zal nu plaats hebben op Maandag 24 Augustus d. a. v. Blykens ontvangen opgave der commissie -van fabricage zullen enkele artikelen der ge- meer.te-begrooting voor 1891 niet voldoende -zijn om in de behoeften te voorzien. De streDge winter namelijk beeft buiten gewone uitgaven voor het onderhoud der ge meentewerken veroorzaakt. By verschillende gebouwen is voorziening noodig geweest door het springen van daklantaarnruiten, het be vriezen van afvoerbuizen, het beschadigen van goten en rookleidingen, herstelling van gas- en waterleidingen enz. De kachels leden buitengemeen en de ge heel nieuw aangeschafte reserve was noodig om het onherstelbare te vervangen, zoodat vernieuwing der reservestukken noodig was, hetgeen voornamelijk de lagere scholen betrof. Met zeer veel moeite zijn verder de gas meters in de scholen onbevroren gehouden, -1 wat eene niet onbelangrijke uitgave aan spi- I ritus heeft vereiscbt. De goten en aflaatpijpen der Hoogere Bur- 9 gerschcol voor Meisjes vereischten dringend Vj herziening ook ten gevolge van verzakking, waardoor gevaar ontstond tot inwatering, zeer a ten nadeele van het gebouw. Verder zijn de vloer en de binten in de 1 -Conciergekamer van bedoeld gebouw verrot en door champignon verteerd, zoodat daarvan mede vernieuwing noodig is. Op grond van een en ander geven B. en Ws. den gemeenteraad in everweging de navolgende artikelen der hegrooting voor dit jaar te ver- boogen, te vinden door afschrijving van den post voor Onvoorziene Uitgaven, als Volgn. 99. Onderhoud van huizen, enz. met 160. Volgn. 110. Onderhoud der wachthuizen met 117. Volgn. 122 IV. Onderhoud der gebouwen, meubelen enz. (Gymnasium) met f 28. Volgn. 123 IV. Onderhoud der gebouwen, meubelen enz. (Hoogere Burgerscholen) met 568. Volgn. 129. Kosten van het instandhouden van schoollokalen (Lager Onderwijs) met 487. Volgn. 131. Kosten van het aanschaffen en onderhouden van schoolmeubelen (Lager Onderwijs) met 300. Volgn. 139. Kosten der bewaarscholen, met 74. Volgn. 140. Kosten der Kweekschool voor Onderwijzers, met S6, te zamen bedragende 1820. Een staat van af- en overschrijving wordt den Raad tegelijkertijd ter vaststelling aan geboden. Aan den gemeenteraad deelen B. en Ws. mede dat, ten gevolge van de opheffing van de Inrichting tot opleiding van Oost- Indische Ambtenaren, vier benedenlokalen van het gebouw Jh de Lokhorststraat beschik baar komen, terwijl een gedeelte der boven verdieping voorloopig tot woDiag van den concierge bestemd moet blijven, krachtens Raadsbesluit van 5 Maart jl. De directeur der Hoogere Burgerschool voor jongens hoeft B. en AYs. alsnu bericht dat, daar wegens het groote aantal leerlingen de 4de klasse in t*vee afdeelingen i3 gesplitst, daarvoor het aantal leerzalen met één moet worden vermeerderd. Alle lokalen zijn echter bezet, zoodat de 5de klasse, 19 leerlingen tellende, geen eigen lokaal bezit en deze nu hier, dan daar haren ir>trek moet nemen in een ledigstaand lokaal. Het behoeft geen betoog, zeggen B. en Ws., dat een dergelijke gang van zaken niet in het belang is der orde: vooral als men het groote aantal leerlingen, dat thans de school bezoekt, in aanmerking neemt. De directeur hoeft uit dien hoofde verzocht dat een der lokalen, liefst dat, hetwelk aan de binnenplaats der Hoogere Burgerschool grenst, voor de school moge worden in ge bruik genomen. Na overleg met de commissie van fabricage meenen B. en Ws. dat er geen bezwaar be staat het gevraagde lokaal voor de Hoogere Burgerschool beschikbaar te stellen, aan de inrichting waarvan geene kosten verbonden zijn. Verder zijn de noodige borden en kachels in het gebouw aanwezigvoor de aanschaffing van banken, waarmede een aanvang is ge maakt, ten einde vóór de opening van den nieuwen cursus daarmede gereed te zijn, wordt echter een bedrag van 250 vereischt. B. en Ws. geven mitsdien in overweging bovenbedoeld lokaal der voormalige Oost- Indische Inrichting voor de Hoogere Bur gerschool voor jongens beschikbaar te stellen en een bedrag van 250 toe te staan voor de aanschaffing van schoolbanken, terwijl oen staat van af- en overschrijving, strekkende tot verhooging van Volgn. 123, IV onder houd der gebouwen, meubelen enz. (Hoogere Burgerscholen) van de begrooting van dit jaar, met 250, te vinden door afschrijving van den post voor Onvoorziene Uitgaven, tevens ter vaststelling wordt aangeboden. De commissie van fabricage bericht op een desbetreffend request van C. S. C. Eichman, te Leiderdorp, dat er geen bezwaar bestaat om haar verzoek in te willigen, strekkende dat de boomen, die voor haar huis op het Gerecht, Wijk 4 (straatn0. 8) geplaatst zijn, nu zij inderdaad licht en lucht voor de be woners belemmeren, worden gerooid, hetwelk geschieden zal vanwege de gemeente onder toezicht van den gemeente-architect. Ook B. en Ws. adviseeren den Raad gunstig op het verzoek. Ook bestaat er geen bezwaar tegen de in williging van het verzoek van den heer J. A. M. Rijk, leeraar aan de kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen alhier, dat hij wegens zijne benoeming tot leeraar aan het gymnasium en de hoogere burgerschool te Breda, tegen September a. s. uit eerst genoemde betrekking ontslagen worde, zoodat wordt voorgesteld dat ontslag eervol te ver- leonen. Naar aanleiding van een desbetreffend ver- zo )k van G. Karg, geven B. en Ws. in over weging aan adressant vrijstelling of terug betaling van schoolgeld te verleenen voor zijn zoon, vroeger leerling der Hoogere Burger school voor Jongens, die de school wegens veiandering van studie met 1 Juni jl. heeft vei laten, over het laatste kwartaal van den cursus 1S90/91. In eene gisteren te 's-Gravenhage ge houden algemeene vergadering van den Neder- landschen Coöperatieven Bond is o. m. tot lid van den Bondsraad gekozen de heer C. H. Kouw alhier. Heden ontvingen we per Fransche mail do Indische bladen van 11 17 Juli. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 62, ƒ30.80, 6.50 en 3.15; de laagste 62, ƒ30.50. 5.70 en ƒ3 05. Gedurende de tweede helft der maand Juli z(jn aan het postkantoor alhier be zorgd de volgende brieven, welke, door on bekendheid der geadresseerden, niet besteld konden worden R. Bosch, H. Hoopman, A. Serquet Nieuwen- huyzen, AmsterdamJ. H. F. Dijkman, Delfts haven; J. Mijs, Den Bommel; Mr. De Haas, Gorkum; M. Van Trienen, Nijmegen; Ida Stam, NoordeloosOudshoom, Oegstgeest Billartfabrikant, Oosterhout; J. Van Gelderen, Rotterdam; P. Gennese, Tiel; B. D. Groene- wegen, Zoeterwoude; Z. Kazen, niet ver meld. BriefkaartenJ. Janeen, Amsterdam Bloemendaal, M. Boers Verhaard, Den Haag; L F. Langeveld, RotterdamP. J. Meulebcom, niet vermeld. Brieven, verzonden geweest naar Amerika: L. J. Peiffer, niet vermeldnaar Engeland Smith, Londen. Als candidaten voor het lidmaatschap van het hoofdbestuur van de Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde zijn door ver schillende afdeelingen gesteld de hoerenmr. H. J. Van Heijst te Wijk-bij-Duurstede, F. S. Van de Pavord Smits te Leiden, C. J. Van der Oudermeulen te Wassenaar, J. J. Duijvené de Wit te Velp, H. D. Willink van Collen te Breukelen, jhr. mr. W. C. A. Alberda van Ekenstein te Groningen. Bü de door den heer J. C. Van Marken te Delft gehouden aanbesteding van het bouwen van een schoolgebouw met gymnas tieklokaal en vergaderzaal, in het Agnetapark te Hof van Delft, waren ingeleverd 13 bil jetten. Hoogste inschrijver was de heer H. D. F. Meijer, te Leiden, voor 34,600; laagste de heer G. B. Luken, te Delft, voor 24,746. De raming bedroeg 24,420. In de algemeene vergadering van den Nederlandschen Protestantenbond, welke op 27 en 28 October a. s. te Dordrecht zal wor- dm gehouden, zal als eere-voorzitter optreden mr. W. Van der Vlugt, hoogleeraar te Leiden. De godsdienstoefening, waarby een voor treffelijk koor zal zingen, zal worden geleid door ds. A. W. Van Wijk, van Zwolle. Op verzoek van de afd. Dordrecht zal, in afwijking van de gewone orde, de Protes- tantendag op den eersten en de godsdienst oefening op den tweeden avond gehouden worden. H. K. H. de hertogin van Mecklenburg, dochter van don te Scheveningen vertoeven- den groothertog van Saksen, is gisteren in de residentie aangekomen en werd aan het station van het Staatsspoor verwelkomd door 34.) „Hoe! Nogmaals!" riep ik onwillekeurig uit en verliet ijlings het vertrek. Ik moest gaan zitten om weer wat tot bedaren te komenik trilde over mijn ge heels lichaam. Had hij vermoed, wat ik bedoelde'? „Het is een gevaarlijk ding", zeide hij, bedaard, maar met een blik alsof hy mij doorzien wilde, zeer gevaarlijk om in mijne proefbaden te komen!" Ik zeide geen woord, maar stond een oogenbük later op, wenschte hem „Goeden avond", en ging naar buiten. Was het zyn plan geweest om mij te doen stikkenThans, nu ik er bedaard over nadenk, geloof ik het niet. Ik geloof dat het gevaar, waaraan ik ontsnapte, alleen toe te schrijven was aan mijne nieuwsgierigheid en onvoor zichtigheid. X. Teleurstelling en hoop. Het verwonderde mil niet, toen ik den volgenden dag een in haast geschreven briefje van Louise ontving. Zj zouden allen tegelij kertijd vertrekken allen, behalve Stem- hardt. Hi) was laat thuisgekomen en had hun gezegd, dat zij dienzelfden avond nog inpakken moesten, om 's morgens gereed te zijn tot vortrek ergens naar den zee kant waarheen wist zij nog niet, maar zij zou het mij schrijven zoodra zij het adres wist, zoodat ik haar bericht kon zenden, als ik soms iets nieuws wist. Hoe bewaarde ik dat kleine briefje als een kostbare schatHet was de eerste letter schrift, welke ik van haar had, en ik las en herlas den brief nog vele dagen lang en beproefde daaruit nog eene verborgen bedoeling op te maken, een klein bewijs van teederheid of belangstelling, behalve de» gewonen iDhoud. Een vreemd gevoel van eenzaamheid en ver latenheid greep my aan een dwaas gevoel, dat ik dagen lang niet van mij af kon zetten. Ik bezocht oom Jacob als naar gewoonte. Hij was wat heter geworden, sinds ;k bem voor het eerst gezien had; hij kreeg ten minste eenig bewustzijn van zijn eigen testaan en van wat rendom hem gebeurde. Dien dag meende ik aan een zeker iets in zijne oogen en aan de bewegiDg van zijn mond te kunnen opmerken, dat by de tegenwoordigheid van zpne nicht miste. Hy zag my zóó lang en doordringend aan, dat ik het eenigszins onaan genaam begon te vinden, keek naar zyne handen (de vingers van zyne rechterhand trilden een weinig) en het eenige keelklan ken hooren, alsof hy beproeven wilde te spreken. Ik sprak een weinig met hem, hoe wel ik niet zeker wist, of hy my kon hooren, of verstaan, zoo hy het al hoorde; ik ver telde hem dat zyne nicht naar den zeekant vertrokken was, dat ik hoopte dat dit haar goed zou doen, want zy was zeer droevig gestemd geweest sedert het verlies van haren vader. Het bespreken van deze zaken schonk my eenige verlichting. Toen ik opstODd om heen te gaan, zag hy my schuw aan en keek naar my, tot ik de deur gesloten had. Twee weken verliepen vóonk hem terugzag. Myn tyd werd in beslag genomen door ver schillende pogingen om my een werkkring te verschaffen tegen den dag, dat ik Timperley zou verlaten. Onder gewone omstandigheden zou ik van het jaargetyde gebruik gemaakt hebben, om eenige vacantiedagen bij myne vrienden door te brengenmaar ik was uu overtuigd dat het geheim in Timperley op- gelest moest worden en ik besloot daar te biyven en alles in het werk te stellen vooral, daar ik nu wist, dat Steiuhardt raii zoo gaarne zou zien vertrokken, Ik schroef brieven; ik bezocht den rector in de buurt, die spoedig een hulpprediker noodig zou hebben; alles met denzelfden uit slag. Ik was nu juist de persoon niet, dien zy wenschten; zy waren er niet van ver zekerd, dat myne gevoelens van dien aard waren, als zy gaarne by hun ondergeschikte zagen. Het bleek my duidelyk dat ik voor dood verklaard zou worden en door wiens toedoen anders, dan door datvanSteinhardt? Verontwaardigd over dit alles, deed ik een bsroep op den bisschop (anders een zeer vnendelyk man) en by hem kreeg myn ver moeden zekerheid. Hy behandelde my streng en barsch. Hy zeide my dat myn langer blyven in Timperley of in de buurt slechts tot onaangenaamheden aanleiding zou geven hy had gehoord dat ik nog steeds veel om ging met „dien oproerigen ketter", ik had mynheer Steinhardt verdriet aangedaan door myn stuk in de courant over de nachtegaler, en wat het ergste was, ik ging nog steeds, voort met my te bemoeien met somtr.ige familieaangelegenheden van dien myr,heer. Ik vrees dat de waardige prelaat mij, al voor een zeer ongemanierd jongmensch meld, toe"", ik vertrok, [Wo/tit vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1