,-„n-r,tt"|| ,t r—«—mimamamts flerzóek zal plaats hebbeD van personen, die wenschen te dingen naar de betrekking van klerk der posterijen, waarvoor twaalf plaat sen ter vervulling worden opengesteld. De aanstelling geschiedt op eene Jaarwoude van f 400, welke belooning kan klimmen tot f 1200. Zjj, die zich aan het onderzoek ver langen te onderwerpen, moeten zich daartoe vóór 20 September 1S91 aanmelden bfi het departement van waterstaat, handel en nijver heid door een op zegel geschreven verzoek, met nauwkeurige opgaaf van naam, voor namen en woonplaats. (Men zie verder de Staatscourant van 13 Aug). Oeraeriffd Nieuwe. Door de onvoorzichtigheid van eenige jongens, die gisteravond omstreeks negen uren op de Haarlemmerstraat, terwjjl er een rijtuig passeerde, een meisje een duw gaven, had er een droevig ongeluk plaats kunnen hebben. Gelukkig is het nu nog goed afgeloopen. Het dochtertje van O. nl., wonende aan de Waardgracht alhier, kwam door d.on duw, welken die jongens haar gaven, tegen het paard van bedoeld rytuig terecht, ont ving van het dier een slag met den kop, Bloeg tegen den grond en kreeg ten slotte nog een der wielen van het voertuig over de beenen. Door eenige personen werd het, me.sje naar de ouderlijke woning vervoerd. Men schrijft ons uit Katwijk: Sedert de vorige opgave is nog van do haringvisscherii aangekomen de „Baron Van "Wassenaer van Catwyck," schipper D. Ros, van den reeder N. Haasnoot Nz., met 300 kantjes haring. Twee partijen haring werden verkocht, die van reeder P. Haasnoot Hz. voor 15.90 eri van de Naamlooze Vennootschap „Retderij Katwjjk aan Zee" voor 16 de ton. De concurrentie is zwaar tegen woordig - ook bjj den handel in nuch;ero kalveren. Dat bewees een geval, dat onlangs te Stompwjjk voorviel. Immers niet onwaar schijnlijk was broodnijd de oorziak waarom een drietal kooplui in nuchtere kai veren aan den tolbaas onder Stompwpk vroeg of zekere concurrent den tol reeds was gepasseerd - en toen dat niet het geval was en zelf de bedoelde concurrent op datzelfde oogenbhk kwam aanrijden, het drietal met talhouten en eene zweep den concurrent te lijf g ng De tolbaas waarschuwde „schei uit of je slaat hem dood", waaruit reeds alleen vol doende blijkt dat de mishandeling niet ge ring was. Wegens mishandeling met voorbedachten iade te zamen en in vereeniging gepleegd, stond het drietal weldra terecht voor de Haagsche rechtbank, doch deze oordeelde dat .niet gebleken was dat beklaagden vooraf het plan tot mishandeling hadden opgevat en sprak hen deswege vrij evenwel wegens mishandeling hen veroordeelende tot 14 dagen gevangenisstraf. In appèl bleek gisteren voor het gerechts hof dat het O. M. zich met deze zienswijze niet kon vereenigen. Het meende integendeel dat de voorbedachte raad wel degelijk vast stond en achtte zeer stellig de straf te ge ring. Het requisitoir luidde dus tot vernie tiging van het vonnis, schuldigverklaring aan hetgeen bekl. by akte van dagvaarding was ten laste gelegd en veroordeeling tot gevan genisstraf van één jaar. Mr. L. W. Van Gigch, van Amsterdam, meende blijkens zijn uitvoerig pleidooi dat het vonnis a quo juist was gewezen en dat in verhouding tot de gepleegde feiten degc- ei6chte straf te hoog was. Uitspraak 26 Augustus. Van den handelaar S. in vogels, apen enz., wonende in het Hang te Rotter dam, wisten 7 apen hunne kooi te ontvluchten en hadden weldra de wijk genomen over de belendende daken. Een van die dieren werd weder opgevangen, terwijl naar de andeie zes nog gezocht wordt. Nu en dan vertoonen zij zich op de nok van een dak, dringen soms door een raam eene woning binnen, tot groote ontsteltenis der bewoners, doch zjjn niet te genaken. Naar men verneemt, zal door de politie tegen den handelaar S. proces-verbaal worden opgemaakt wegensover- treding van het 2de lid van artikel 425 van het wetboek van strafrecht. (V. R. C.) Het comité van effectenhande- laren te Rotterdam heeft als vierden beurs- vacantiedag vastgesteld: Zaterdag 15 Augus tus, en besloten, dat op dien dag, evenals te Amsterdam, de officièele noteering der fondsen niet zal worden ontvangen of geleverd. ^CCBKi—maa—JM8BMItagCIBBUgBiïriiTihiMWigg* De Circus Carré zal in den nacht van 20 op 21 dezer des nachts per extra- trein van Den Haag naar "Wiesbaden ver trekken. Te Tilburg werd eergisteren geneeskundige hulp ingeroc-pen bij eene familie, die na het gebruik van kreeften onwel geworden was. Het bleek dat al de leden der familie vergiftigd waren. Dank zij den doortastenden middelen van den arts is thans hot gevaar geweken. In de Utrechtse he straat te Am sterdam is gisternacht weer een brutale dief stal gepleegd. Het luik voor een winkelraam is weggenomen, een ruit verbroken en daarop zijn uit de uitstalkas weggenomen1 gouden horloge, ze3 zilveren dames-hoiloges en een gouden speld. De daders zijn nog niet bekend Uit Tilburg wordt gemelddat bij den burgemeester aldaar, als voorzitter van de commissie, die gelden Inzamelt voor de slachtoffers van den hagelslag, twee vor stelijke giften zjjn ingekomen met begelei dend schrijven, nl. f 1500 van H. M. de Koningin, en f 2500 van H. M. de Regentes. Gisternacht is te Purmerend ingebroken by den horlogemaker W. F. Casimier. Met een st9on heeft men eene groote glasruit verbrijzeld, t6n einde zich van de daarachter geplaatste voorwerpen meester te maken. Gelukkig worden deze eiken avond door den eigenaar weggeborgen, zoodat men slechts oen stolpje heeft kunnen medenemen. De heer C. werd door het geraas onmiddellijk wakker, zoodat, de dief of dieven op de vlucht gingen en verdwenen. Nabij Koevorden is een man, die achter een turfhoop voor het onweder schuilde, door der. bliksem gedood. Hij laat eene vrouw met zes kinderen na. Uit S t.-P e t ers b urg wordt gemeld: Aan de nieuwe kruitfabriek bij Kazan werken nu 2000 personen. Met September zii ze ge reed zijn; ze bestaat uit 33 gebouwen. De stoomketel eener fabriek in de nabijheid van Chaumont (Haute Marne) is gesprongen en veroorzaakte den dood van oen zestal werklieden, terwijl verscheidene andere gowond werden, Do roevers in Turk (je zijn weer aan het werk. Zjj hebben nu bij Heracleaeen Pranschman, De Rémond genaamd, opgelicht en met zijn knecht weggevoerd. De knecht werd terstond gezonden naar den Pranschen gezant te Konstantinopel met een brief, waarin 115.000 fr. losgeld werd gevraagd. De gezant verlangt echter, in overleg met den minister Ribot, dat de Turksche regeering dit geld zal betalen. Uit Nieuw-York wordt van Maan dag gemeld, dat het de laatste drie dagen zeer warm weder was. De thermometer steeg Maandag op den middag tot 92 gr. in de schaduw en toekende te 3 uren 96 gr.; het was de heetste 10 Augustus in twintig jaren. Te Chicago steeg de thermometer Maandag, den warmsten dag van het jaar, tot 93° in de schaduw. Er kwamen dan ook verscheidene gevallen van zonnesteek voor. De toestand der maïs is door het warme weder veel ver beterd. EOLONIËN. BATAVIA, 8-10 Juli. - (Engelsche Mail.) Men schrijft uit Tandjong Balei, dat de chef van den telegraafdienst te Rantau Prapat eenige dagen geleden, nadat de hem toege voegde commies naar Java was vertrokken, aan een aanval van eene bende Chineesche wegloopers heeft blootgestaan. Eerst waren dezen de woningen van eenige inlanders bin nengedrongen, die daarop de vlucht hadden genomen naar het huis van bovengenoemden ambtenaar. Toen nu de bende ook zijn huis aanviel, ontstond een gevecht, waarin de boy van den kantoorchef sneuvelde, doch deze het geluk had drie der aanvallers neer te schietende overigen namen daarop de vlucht. Daar do aangevallene vreesde dat de Chi- neezen zouden terugkeeren om zich ov6r het geleden verlies te wreken, heeft hij hulp aan gevraagd bij den controleur van Asahan. Aan een particulier schrijven uit Atjeb, dd. 9 dezer, ontleent de „Deli-Crt." het vol gende: Eergisteravond hadden onze flinke mare chaussees eene ontmoeting, die gerust mot gulden letteren in de Indische krijgsgeschie denis geboekstaafd zal mogen wórden- Anderhalve brigade, onder commando van den Europeeschen sergeant "Werner en den bekenden Amboineeschen sergeant B. Baltha zar (die sinds 1875, eerst b{j het 3de batal jon alhier en sinds October 1890 bij het corps marechaussees geplaatst was, versierd o. m. met de bronzen medaille van moed en trouw), gingen tegen hslfacht 's avonds op weg om, nabij de linie, tusschen Lampermei en Siroen in hinderlaag te liggen. Nabij de plaats gekomen waar zij hunne stolling zouden innemen, werden zij plotse ling door eene pi. mi 70 man groote bende in de flank en in 't front en een oogenblik daarna nog van een anderen kant door pl. m. 30 Atjehers met een kogelregen begroot. „Attakeeron!" luidde onmiddellijk het com mando van de twee sergeanten, „attakee- ren!" riep ons dapper troepje hun aanvoer ders na en „attakeer" en „maójoe mare- sosé" riepen de Atjehers! By 't eerste treffen vielen de dappere Balthazar, door een kogel in 't hovfd gotrclDn, een AmbonnGcs met een schot in den buik en drie Javanen, met schoten in de beenen, neder; de eerste om, helaas, spoedig den laatsten adem uitte blazen. Do marechaussees hie'den manmoedig stand en attakeerden deze dappere kerels, door den sergeant Werner geïnspireerd, na elk salvo met hunne Beaumont-karabijntjes de Atjehers, die telken6, nu van eene dan van eene andere zijde met den klewang op drongen, en dreven den vjjand onmiidellyk terug. (Zooals u bekend, dragen de rnaie- chaussees behalve de karabijn een tot sabel geconfeetionneerden klewang en een rentjung). Het gevecht tegen den vermoedelijk 5-maal sterkeren vijand duurde 18 minuten, vóórdat de vijand, beducht dat hij, door het oprukken van troepen uit de omliggende bentings, zou afgesneden worden om naar buiten terug te keeren, aftrok, tal van dooden en gewonden op het veld achterlatende. Door het vervoer van onzo dooden en ge wonden naar Lambaroe en het nachtelijk duister wist de vijand later zijne dooden en gewonden op te zoeken en wc-g te voeren. Van onze zijde hebben we geere meerdere verliezen gehadgeen enkel wapen werd door den vijand buit gemaakt. Is dit een bewijs dat onze marechaussees als leeuwen gevochten en het veld behouden bobben, aan don anderen kant bewijst het dat de klewang vrees bjj hen niet bestaat en zij integendeel den vijand het bewijs geleverd hebben, dat met eer, klowangaanval or.zeizjjds zeer veel ontzag en vrees aan deri Atjeker ingeboezemd kan worden. 'Gistermiddag werd de dappere Balthazar met ridderhonneurs en gevolgd door bijna alle hoofd- en mindere officieren, ambtenaren sr. burgers, grafwaarts geleid. De commandant van het corps marechaus sees, kapitein Notten, en vooral onze Am- boineesche voorganger Pattisolano, hielden treffende redevoeringen op 't graf. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Tndië zrji ie volgende beechikkingen genomen: Civiel Departement. Ontslagen: Op verzoek, eervol uit 's land-i dien6t, de opzichter 2de kl. Lij dea waterstaat P. Muller. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa wegens ziekte, aan mr. Ck. Ph. Du Cloux; wegens meer dan vijftien jaren nafgebroken dientt in Nedtr- landsch-Indië, aan den griffier E. Luijte. Benoemd: Tot controleur 2de kl. A. J. De Mandt, met bepaling dat hy met den raDg en titel van contr. 2de kl. bij het binneulaDdöch bestuur blijft ter beschikking van den resident van Banka; tot 2den substituut-griffier bij den Raad van Justitie te Batavia, mr. R. H. Kleijn; tot griffier van de landraden te Pekalotgau en Batang, jhr. mr. A. J. Van den Bergb. Geplaatst: In de residentie Banjoemas, de benoemde contr. 1ste kl. J. L. B. Htijligers. Oepartement van Oorlog. Ontslagen: Op ver zoek eervol, wegens volbrachten dienettijd, met be houd van recht op pei sioen, de mej. der artillerie J. H. A. Van Wijhe; op verzoek eervol, wegens voort durende ongeschiktheid tooi alle militaire diensten, -Je tijdelijke off. van gez. 2de kl. V. Lehmann; op verzoek eervol, wegens volbrachten diensttijd, nut behoud van recht op pensioen, de kapitein der ii f. J. A. T. Van Beek. Geplaatst: Bij het garnizoens-bat. van Suma - tra's Westkust de luit.-kol. G. S. Scbnltz; bij den raad van administr. vun bet subsieteiit enk ader te Batavia J. Blok, onlangs uit Nederland aangekomen; bij het hospitaal te MagelaDg C. F. Julius, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerdbij het hos pitaal te Makassar, de mil. apo h. lste kl. K. Broei van Dordt, onlangs van verlof uitNederland teruggek. als plaate. comm. te Kotta-Radja, de luit.-kol. S. P. Oudkerk Pool, van het garnizoens-batt. van Atjeh fn Ouderhoorigheden. Bij het 14de bataljon, do 1ste hut. W. C. Kee8er, van het gai nizoene-bat. van Atjeh n Onderh. Bij bet 13de bat., de kapt. G. D. T. Dom, Tan het garuizoene-bat. van Palembang. Bij bet 14de bat., de 2de luit. E. J. F. Veeter, van bet 17de bat. bij bet 15öe bat., de kapt. M. C. Sitsen, van bet 8de bat.; de maj. J. J. Ten Sietboff, en de lete luit. C. Esel en F. W. J. Londou allen van het garnizoens-bataljon van Atjeh en Onderhoorighecien bij het 17de bat. de l6te luit. A. Y. Looijen, van bet garniz.-bat. van Atjeh en Onderboorigh.bij bet gar- niz-bat. van Palembang de kapt. A. H. Kolenbrarde-, van het eubet.-kader te Batavia; bij het garniz.-bat. van Atjeb en Ondeilioorigb. de kapt. L. A. F. Winck«l. de lete luit. J. F. L. Keesier en de 2de luit. F. Sehv.tt allen van het 3de bat.de 2de luit. jhr. J. C. C. Saud- berg, vap bet 12de bat.de lete lui'. W. A. Tromp, van bet 14de bat., benevens de majoor F. P. vers, de lete lnit. L. M. Leijh en de 2de lnit. D. Toekamp Lammere, allen van het 15de bat.; bij lete comp. te Batavia, de kapt. W. Collard, lat.r, adj. van den chef van het wapen aldaar; bi; 3de comp. te Soerabaia, de lete luit. J U. Van Loc* van de 10de comp. te Willem I; bij öe 17de coc; te Salatiga, de kapt. G. G. Suermondt. laatstelijk l« de pyrotecbniscbe werkplaats te Soerabaia; bij gewestel. en plaateel. geniedienst in ce 1ste m£ afd. op Java te Batavia de 2de luit. J. P. Klaagt; van het subsistentenkader aldaar; aio kapt.-inteiil bij de gewestel. intend, in de 3ste milit. al'd. o> y Java te Batavia, de kapt.-kwartierm. C. J. T. Smiti van die intendance; bij het hospitaal te Soerabdi de mil. apoth. 2de kl. H. Bruins, van dat tc Makaeetr bïj den gewestel. en plaatsel. geneesk. dienst vu Sumatra's Westkust, garri. te Padang-Pandjang, u off. van gez. lete kl. M. Steensma, van dim uj Atjeh en Ondevhoorigh. te Kotta-Radja. Ingetrokken: De overplaatsiog bij de 17c comp. te Salatiga van den leten luit. A. Banger, en overgeplaatst bij de 10de comp. te Willem I. EVITENÏ.AKD. Liuibtcbland. Uit Berlfjn woidt dd. 12 Aug. aan fa: „Hbl." gemeld: Terwijl bij de pers, aan ijH beurs en onder de bevolking groote opwindt heerscht wegens het door de Russische rege rir.g uitgevaardigd verbod tot uitvoer va rogge, neemt de regeeringeene koeie, afwact tende houding aan. Naar men van goederba:,: verneemt, heeft nog geen ministerraad plaat gehad, en het is nog volkomen onbeslist, cl, hetzjj door middel van eene schorsing de- graanrechten, hetzij door een verbod van ui voer voor granen en aardappelen, een 6 ander zal gedaan worden om de dreiger.a duurte te bezweren. "Waarschijnlijk zal mei- geschieden. Men hoopt dat de graan- e aardappelenoogst in Duitschland nog belt- zal uitvallen dan men verwachtte: daaro; doelen ook de verklaringen van den „Reien anzeiger," welke bet verbod tot uitvoer va aardappelen onnoodig en nutteloos acht. De agrarische organen, „Kreuzzeitung" eo „Post," eikenntr. het ernstige van den toestail en zouden ook niets hebben tegen schorsinj der graanrechten, doch waarschuwen voce overijling. De conservatieve „Reichsbote" verlangt ve: bod van uitvoer voor alle broodvruchten a voor aardappelen, en in dien geest laten zich ook eenige liberale bladen uit. De „Nordf. Allg. Zeitung" aebt den toestand niet beden kelijk, omdat de tarwe produceerends landen- der wereld kunnen aanvullen, wat men au Rusland mist. Da liberale bladen dringen ernstig aau op onmiddellijke opheffing ill 1. graanrechten. Richters „Freisinnige Zeitung" doet een bc-roep op een keizer, om den rijks kanselier Caprivi te ontslaan, indien deze de verantwoordelijkheid van schorsing der tol- rechten niet wil aanvaarden. Do keizer, zegt het blad, heeft reeds dikwijls bewezen, (lat hi) de belangen van den oeconomiscben tce- stand des volks goed begrijpt. In de regeerii.gskringen is men, evenals dit bij de pers het geval is, overtuigd, dat.j de Russische regeering alleen uit het oogpunt r van den oeconomischen toestand des lands bet verbod van uitvoer uitvaardigde. Men gelooft overigens, dat de maatregel niet lang zal ge handhaafd worden, wegens do terugwerking op den Russischen handel en de roebehvaaróe. Servië. Volgens een bericht uit Belgrado aan it „Kölnische Zeitung", is men in Servie weinig gesticht over de ontvangst, welke koniog Alexander aan het Russische hof te beurt is gevallen. Ofschoon, zoo zeggen de ontevre denen, koning Alexander zich alle moei'e gaf, den czaar aan het station in het Rus sisch toesprak, een zilveren lauwerkrans op het graf van Alexander II legde, het bmB van Peter den Grooten bezocht, werd hij aal het hof van den czaar niet als een vorst, maar als eer. vazal behandeld. Vooral l'.et foit, dat czaar Alexander tijdens het verblpf van zjjn gast eene reis naar Finland maakie, heeft veel ontevredenheid in Serv verwekt. Koning Milan zal zijn zoon, den jongsn koning Alexander van Servië, heden (Donder dag) te Zurich ontmoeten. China. De „New-York Herald" heeft uit WasO- ington vernomen, dat de oorlogsbodems „Ma rion" en „Alert", die zich op het oogenblik de Behring-Zee bevinden, bevel hel-ben orï vangen, zich naar China te begeven; ook de „Charleston" zou waarschijnlijk daarheen worden gezonden. Uit Nieuw York wordt verder omtrent de ongeregeldheden in China aan de „Times" bericht, dat aldaar een brief van een zendeling te Peking is ontvangen, waaruit blijkt dat de keizer den gouverneurs der zuidelijke pro vinciën heeft bevolen, zorg te dragen, dat

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2