N°. 9655. Vrijdag 14 Augustus. A®. 1891. feze €onrant wordt dagelijks, met uitzondering van fan- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladeu. Leiden, 13 Augustus. LEIDSCI DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 8 maaadenf l.lt. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Noinmera0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÉN: Tin 16 regelt 1.05. Iedere regel m«ir f 0.17|. Grootere lettere naar pUatsraimte. Voor het inceeeeeren baiten de stad wordt ƒ0.10 berekead. Eerste Blad. In de groote zaal van het Café Zomerlmt aan den S'ationsweg, waar in den namiddag van twee tot vier uren de gezellige bijeen komst plaats had in tegenwoordigheid van vele burgerlyke en militaire autoriteiten en waar tevens het stafmuziekcorps van het vierde regiment infanterie eer.e uitvoering gaf, werd gisteravond het feest tot plechtige her innering aan de gebeurtenissen van 1830 en '31 voortgezet. De zaai, thans by gaslicht prijkende in hare rijke versiering, maakte een goed effect. Te midden van vlaggendoek en guirlandes- gewijs blauw en oraDje aangebracht doek, prijkten onder de wapens van de provinciën de namen der helden van 1830 en '31: J. J. Robert, generaal baron Chassé, Hans Van Leeuwen, kapt.-luit. Koopman, J. C. J. Van Spevk, J. Hobein, Hertog van Saksen-Weimar, generaal De Koek, generaal Meyer, gen. Van Geen, generaal Kort Heyligers, gen. Dibbets. Voorts de wapens van Holland, van Leiden, busten van "Willem I, II en III en prins Frederik aan den muur drie platen, vooralellende de uniformen der Nederlandsche infanterie 1830, a:e van de dd. schutterij in 1830 en de Loidsche studenten jagers in het gevecht by Boutersen jjjft.0 Aug. 1-831voorts banieren van de nu gecombineerde 1ste en '2de sectie der ver- eer.igiog, enz. De opkomst was zeer talrijk. Zoowel de zaal als een gedeelte van den tuin waren door genoodigdo dames en heeren bezet. Het ontbrak den oud-strijders dan ook nu niet aan belangstelling en er heersehte al spoedig eene inderdaad feestelijke stemming, welke nog steeg naarmate de temperatuur in de zaal ook zeer stijgende was. Van garnizoen en schutterij waren weer vele onderofficieren in uniform aanwezig, als mede oud strijders, niet-leden der vereeniging, die nu hare gasten waren. Evenals voor de matinée, was ook voor Idit samenzijn door den kolonel-commandant ^van het vierde regiment infanterie de muziek van het stafmuziekcorps welwillend ter be schikking gesteld. Tot inleiding van het feest werden eerst eenigo nommers uitgevoerd, welke te zamen een schoon concert vormden, met aandacht aangehoord en luide toegejuicht, niet het minst de serenade voor fluit en hoorn, van Titti. Het was een voor deze gelegenheid goed gekozen programma. Den ouden en jongen krjjgskameraden en den dame? en heeren, die aan de uitnoodiging der vereeniging „Het Metalen Kruis" gevolg hadden gegeven, riep de president, de heer H. A. Van Ingen Schenau, in deze feestzaal een hartelijk welkom toe. Het verheugt ons - zoo zeide hij weder zoovelen ODzer oude krijgsbroeders in ons midden te zien, maar ook weder hen, wiens borst getuigt roemrijke verdedigers te zijn geweest van den Vijfhoek. Hieraan wijdde de voorzitter eenige dicht regelen. "Wanneer hij vervolgens zijne oogen om zich heen wendde en dan zoo'n schaar van dames en heeren tegenwoordig zag, dan deed die belangstelling in de gedenkwaardige feestvie ring hem goed. Immers, met recht is deze gedenkwaardig, want men mag na 60 jaren nog denken aan een roemvol verleden uit het militaire leven, dat velen het kruis deed ver werven, waarmede bijna 60 jaren hunne borat is versierd. Maar hunne harten zijn tevens vervuld van dankbaarheid tot Hem, die hen niet alleeu spaarde voor 's vyands lood, doch hen ook dezen gewichtigen dag heeft doen beleven, waarop hun op hunnen hoogen leeftijd van 80 en meer jaren, door een nieuw geslacht, bij de herdenking van de vroegere dagen, hulde wordt bewezen op eene wijze, welke hen treft. Spreker achtte het overbodig te dezer plaatse de geschiedenis dier dagen te herha len. Hij verwees daartoe slechts naar het Leidsch Dagblad van 3 Augustus jl., waarin zij kort en duidelijk wordt uiteengezet. Daarentegen herinnerde spreker aan den slag, welke ons vaderland heeft getroffen, geuit in de verschrikkoiyke mare, welke nog in aller ooren klinkt: onze Koning is niet meer 1 "Wat h{j voor ons vaderland gedurende ruim 40 jaren is geweest, weten wjj allen. Met een dankbaar hart staren w(j nu op de jeugdige spruit van Oranje, die hij ons als een kostelijk pand heeft achtergelaten en wordt opgevoed door eene brave moeder, die de liefde der Natie reeds in ruime mate heeft verworven. De regeering kan dan zeker aan geen betere handen toevertrouwd zyn dan aan die onzer beminde Koningin-Regentes Emma, totdat ons vaderland het dierbaar kind als zijne Koninginne hoopt te begroeten. God spare haar voor ons dierbaar vaderland! Zwaar zal de taak zijn, welke op de jeug dige schouders zal drukken, maar in een land, waar eendracht heerscht en de gehechtheid voor Oranje zulke diepe wortelen heeft ge schoten, zal daardoor hare taak worden ver licht, zal de kt'oon zachter op haar hoofd rusten. Het volk zal haar liefhebben en be schermen, voor haar waken. Keerlandi leeuw sluimert wel, maar wee hem, die hem doet ontwaken! Spr. wekte vervolgens allen op om dezen zoo blijden feestavond, door één geest bezield, opgeruimd en met een blijmoedig hart onver getelijk te maken, waarna by de feestverga- dering, andermaal met eenige weinige dicht regelen, geopend verklaarde. Luide toejuichingen en fanfares beantwoord den deze hartelijke toespraak, welke echter nog door andere werd gevolgd. Zoo werd met eenige toepasselijke woorden van den heer C. Peltenburg Pz., sergeant majoor bjj de dd. schutterij, «ah de 8 nog in leven zijnde leden van de vereeniging „Het Metalen Kruis" het eere lidmaatschap der onderofficieren-vereeniging van de dd. schut terij „Eugno pro Patria" aangeboden (het daarbij behoorend diploma is keurig cailigra- phisch uitgevoerd door den heer T. J. Bouw meester), en bood ook de gepens. serg. majoor der inf., de heer L. J. N. Luppes, als voor zitter van den Bond van oud-onderofficieren van het Nederlandsche leger, het eere-lidmaat- schap van dien bond aan, en hechtte het hondsinsigne aan de banier van de vereeniging „Het Metalen Kruis". Het insigne als nieuw eerelid van genoem den hond werd door hem bovendien op de borst bevestigd van een der eereleden van „Het Metalen Kruis", den heer C. W. Meyers, den eenig overgeblevene van de 3600 man expe- ditionnaire troepen, die in 1825 naar Java vertrokken, den eenigen drager nog in geheel Nederland van de z. g. achtkantige medaille ter herinnering aan 1825 1830 op Java. Dat al deze huldebewijzen bjj de feestge- nooten veel geestdrift verwekten, spreekt vanzelf, en met luiden bijval werd ook de mededeeling van den heer Jan Hogenkamp vernomen dat hij der feestvierende vereeni ging namens een der introducé's een portrei van den held Chassé mocht aanbieden, een geschenk dat den oud-strijders evenals de andere onderscheidingen hoogst aange naam was. Veel werd er vervolgens nog gesproken, en verschillende luimige voordrachten, o. a. door de heeren Van der "Werf en Remondt, gehouden, en een lied door den heer Jan Hogenkamp ten beste gegeven, terwijl er ook in een bundel vereenigde feestliederen werden gezongen, waarna in den met ballons en lam pions verlichten tuin daar het na de matinée droog was gebleven eenig klein vuurwerk werd afgestoken, dat echter door den regen van overdag wel een weinig scheen geleden te hebben, tot eindelijk het tweede gedeelte van het feest werd voortgezet met een bal, waarvan in den beginne een zelfs to druk gebruik werd gemaakt, althans voor de ware dan3lustigen, doch hetgeen in den loop van den nacht beter werd. En zoo zal menige oud strijder dezen dag herdenken, dien hij mocht beleven, den on- vergetelyken herinneringsdag aan de dagen van moeite en strijd, maar moedig doorgestaan voor Nederland en OraDje, en zal de 12de Augustus van dit jaar ook bij de genoodigden in aangename herinnering blijven. Morgen, den 14den Augustus, zal door de by het 4de reg. inf. benoemde 2de luite nants I. A. Leers, J. G. W. Leers en M. M. Eyssell, allen afkomstig van de Kon. Mil. Academie, de eed als officier worden afgelegd. Hiertoe zullen het 2de en 4de bat. van het 4de reg. inf., om 2 uren, in groot tenue op gesteld staan op het Schuttersveld. Hedenmorgen te elf uren arriveerde al hier de generaal-majoor, bevelhebber in de lste militaire afdeeling, tot het houden eener inspectie over de verschillende gebouwen, gronden enz., welke door de troepen, alhier in garnizoen, gebruikt worden. Het eind-examen der Hoogere Burger school alhier is met goed gevolg afgelegd door: G H. Hamersma, J. H. Hulshof!, H. G. U. De Jongb, A. J. Dijkstra, P. J. Couvée, J. Klinkert, C. J. M. Van den Braak, B. J. M. Markx, W. Van Leeuwen, M. G. LaBiée, B. K. M. Ten Brink, H. T. Damsté, H. G. M. Sonders, N. Goudkade, T. Hamee, J. W. Florijn en F. C. H. Darlang. Als adsp.-administrateur by de Kon. Ned. Marine is geplaatst G. H. Hamersma, by vergelijkend examen. By de batterijen van het 2de reg. veld- art. te Leiden en te 's Gravenhage zyn de miliciens der lichting van 1888 voor herha lingsoefeningen onder de wapenen gekomen. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar de Vereenigde Staten van N. Amerika, door middel van 't ss. „Maasdam", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlyk Vrydag avond om 10.15 bezorgd zyn. De wijze van verzonding behoort duidelyk op het adres vermeld te worden. Da heer A. Ketrs, predikant te Hazers- woude, hoopt a. s. Zondag, 16 Augustus, des namiddags te twee uren, de vacature beurt in de kerk dor Ned.-Herv. gemeente van Hoogmade waar te nemen. Aanstaanden Zondag, den 16den Aug., zal des morgens om halftien de heer F. J. Los, candidaat tot den H. Dienst, voor de Nederl.-Hervormde gemeente te Zoeterwoude optreden. By de te 's-Gravenhage gehouden exa mens lager ondenvys is o. a. voor de Fransche taal geslaagd de heer C. Tiemeyer, van Zeg waard. Aanstaanden Zondag, 16 Augustus, zal des voormiddags te Valkenburg voor de Ned.- Herv. Gemeente optreden ds. Van Baerle, pred. te Warmond. De minister van justitie begaf zich heden naar Zutfen. Do Fransche gezant by ons Hof, de heer Legrand, is naar Brussel vertrokken. Het concert, dat Vrydag avond in don Dierentuin te 's-Gravenhage, onder leiding van den heer Gottfried Mann, uit Leiden, zou gegeven worden, is par force majeure afge zegd en zal nu Zaterdag-avond plaats hebben. Alsdan zal in de oude leeszaal eene kleine tentoonstelling gehouden worden van enkele en dubbele begonia-bloemen. Naar men verneemt', zal aan de groote parade, op 31 Aug. a. s. ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin, te 's Gravenhage deelgenomen worden door het geheele regiment der sehuttery aldaar, zoowel de infanterie-bataljons, als de artillerie-com pagnieën. Zooals bekend is, zal ook op dien dag byna het geheele garnizoen der residentie afwezig zyn, daar het aan de manoeuvres in Utrecht en Gelderland deelneemt. Het nieuwgekozen Tweede Kamerlid, de heer J. F. W. Conrad, inspecteur by den Ryks Waterstaat, heeft tegen 1 September ontslag uit 's Ryks dienst aangevraagd. H. M. de Regentes heeft sedert eenigen tyd besloten, geene geschenken voor zich- zelve of voor H. M. de Koningin aan te nemen. Deze regel moest worden aangenomen, met het oog op de verschillende geschenken, welke telkens worden aangeboden, en op de moeilykheid om te bepalen, welke men zou kunnen behouden. Ten einde allo onbillykheid in dezen te vermyden, heeft H. M. vastgesteld, dat voortaan alle geschenken, onder dankbe tuiging voor de goede bedoeling dor inzenders, aan dezen moeten teruggaan. Op bloemer. zou deze maatregel natuurlyk niet altyd kun nen worden toegepast. (ff. ff.) Aan het „Hbl." wordt medegedeold, dat by HH. MM. het voornemen zou bestaan in het najaar een bezoek aan Utrecht te bren gen. De studenten zouden dan op verlangen van HH. MM. nogmaals eene opvoering van „Koning Oedipus" geven. Te Utrecht is plotseling overleden de lieer J. Terloop Czn., oud-ingenieur der Nod. Rjju- spoorwegmaatschappy. Naar het „D. v. N." verneemt, wordt door jhr. Bowier, 's Ryks betaalmeester te Utrecht, als zoodanig eervol ontslag aange vraagd. Te Breda is plotseling overleden de be kende beeldhouwer en boetseerder de heer F. F. Hermus, leeraar aan het Stedeiyk Teeken instituut. Vooral vele fraaie gevelversieringen blyven sprekende bewyzen van zyne kunst. Tot leeraar in de oude talen aan het gymnasium te Tiel is door den gemeenteraad thans definitief benoemd de heer P. A. Van Westhreenen, die gedurende don afgeloopen cursus reeds als zoodanig was werkzaam geweest. Zooals men weet, werd eenige maan den geleden te Londen eene „Nederland sche Kamer van koophandel" opgericht. Door die Kamer werd vervolgens, geiyk wy ook reeds meedeelden, onder voorzitterschap van graaf Van Bylandt, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van H. M. de Koningin der Nederlanden, den 24sten Juli j.l. eene zeer belangryke vergadering gehouden, ter bespre king der middelen tot opbeuring van den zuivelhandel (usschen Nederland en Groot- Britannië. Van die byeenkomst is thans een uitvoerig verslag verschenen, ongeveer 120 bladzyden groot, waarop wy gaarne de aan dacht van belanghebbenden en belangstellen den vestigen. Voor Nederland is het te ver krijgen bij den heer J. H. De Bussy, Rokin 60, Amsterdam. Naar de „N. R. C." verneemt, zal de gouvernements-secretaris van Suriname, de heer W. Tonckens J.Lz., in het laatst dezer maand met een tweejarig verlof in Nederland terugkeeren. Door de in de koloniën heer- scbende troebelen was hy verhinderd van het reeds vóór eenigen tyd verleende verlof ge bruik te maken. De heer Fred. D. 0. Obreen, hoofddirec teur van 's Ryks Museum te Amsterdam, is door den keizer van Duitschland begiftigd met de Kroonorde 3de klasse. De minister van waterstaat, handel en nyverheid brengt ter kennis van belangheb benden dat in de maand October of November 1891 te 's-Gravenhage een vergeiykend on-

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1