brand, er is toch eene aanmerkelijke water schade. De oorzaak is vooralsnog onbekend. Huis en inboedel waren verzekerd. (Nw.) Vrji'dagochtend had in een niet in werking zjjnden oven van de gasfabriek te Apeldoorn eene gasontploffing plaats. De sto ker J. S. bekwam hierdoor vrij ernstige won den aan handen en gelaat en moest per rij tuig naar zijne woning worden vervoerd. Ge neeskundige hulp werd terstond ingeroepen. De stoffelijke schade is gering. De verlichting des avonds geschiedde zonder merkbare stoornis. Door de nasporingen van den chef-veldwachter Verplanke, te Sloten (N.-H.), is het gelukt het door B. ontvreemde paard van de Gebrs. W. te Aalsmeer op te sporen. Een veehouder aan den Osdorperweg had het beest te Purmerend uit de tweede hand ge kocht. Yan het paard, waarvan gemeld is dat ^daarop beslag g6legd werd, is thans bekend, dal dit door den verdachte was aangekocht voor hot geld, dat hij voor het ontvreemde dier ontving. Ten gevolge van hooibroeiing is Vrijdagnacht te Hindeloopen de boeren- huizing van de weduwe H. Kat, met een belangrijken inboedel, waaronder vele Hinde- looper oudheden, eene prooi der vlammen ge worden; niets kon gered worden. Alles was verzekerd in de brandwaarborgmaatschappij te Woudsend. De bewoners zjjn met moeite aan de vlammen ontkomen. De chef-ingenieur Pheiger, werk zaam bjj de fabriek van hst „Bochumer Yerein" (directeur de heer Baare), is te Boehum dood gevonden met eene wonde, door een kogel veroorzaakt. Een geweer lag naast hem. Of de ingenieur zelfmoord hec-ft gepleegd dan wel of zjjn dood het gevolg is van onvoorzichtigheid, is nog niet uitgemaakt. De sneltrein, welke V r y d a g- ochtend te halfacht uit de Paltz te Karlsruhe moest aankomen, ontspoorde even voor liet station Karlsruhe. De locomotief viel van den spoordijk en sleurde een goederenwagen mee. Het eerste gedeelte van den waggon tweede klasse, welke op den goederenwagen volgde, werd ineengedrukt, maar persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. Op vijftig mijlen afstands van Pittsburg heeft op den Pittsburg Chicago- spoorweg eene botsing tusschen een sneltrein en een goederentrein plaats gehad. De machi nist en de stoker van den sneltrein werden gedood, terwijl verscheidene waggons geheel vernield werden. Op merkwaardige wijze zijn echter de passagiers geredzelfs niet uén is ernstig verwond. Het ongeluk is veroorzaakt door verkeerden wiaselstand, ten gevolge waarvan de sneltrein het hoofdspoor verliet en het zijspoor, waarop zich de goederentrein bevond, volgde. Te Grünberg (Hessen) hebben de huurkoetsiers het werk gestaakt, omdat zij zich niet willen voegen naar de politieverorde ning, die hun het dragen van den gelakten hoogen hoed als verplicht voorschrijft en hun verzoek tot intrekking dier verordening niet is ingewilligd. Uit Konstantinopel verneemt de „Standard", dat eene Fransche stoomboot den Bosporus is gepasseerd met ongeveer 30 Armeniërs uit Trebizonde aan boord, die zich naar Marseille hebben ingescheept. De polilie verzocht den Pranschen gezant, graaf De Montebello, zijne medewerking, ten einde de Armeniërs te doen landen, daar hunne emigra tie in strijd met de Turksche wetten is. In aanmerking nemende, dat de overheid te Trebizonde de inscheping der Armeniërs niet had tegengegaan, vond graaf De Montebello geene termen het verzoek der politie in te willigen. Op een derAzorenei 1 anden is groote schade aangericht door eene waterhoos. Ook zjjn daarbij 6 personen omgekomen. De zestienjarige derde zoon dor te Gyseghem vermoorde weduwe Adolphe heeft thans alles bekend en verklaard, dat bij zijne moeder in het bed bij de beenen vasthield, terwijl zijn achttienjarige broeder Louis haar worgde. Hun broeder Emile en de dienstmeid zijn op vrjje voeten gesteld. Zekere Moreau, sedert 7 jaren kassier bij eene Pariische bontwerkers-firma, wier onbeperkt vertrouwen bij genoot, huis vader, heeft zich „verwijderd" met 67,000 fr. aan bankbiljetten en ongeveer 500 fr. aan goud, die hij Woensdag-ochtend gedurende eene korte afwezigheid van zijn patroon uit de brandkast genomen had. Hjj is nog even naar zijn huis gegaan om zjjne kinderen te omhelzen. Bij een grooten brand in de „Cali- fomische vallei", te Cannes, zijn twee hectaren bosch en het observatorium vernield. In den namiddag ontstond een nieuwe brand in het bosch van Esterel, waardoor eveneens groote schade werd aangericht. Men gelooft dat bij een en ander kwaadwilligheid in het spel is. „Pulgura frango." Dat oude klokkenwoord werd verleden Zondag niet bewaarheid in het Istrische dorp St.-Vincent. De klok der dorpskerk werd daar geluid tijdens een onweder. Maar plotseling vernielde ec-n bliksemstraal de torenspits en sloeg door het dak in de kerk, waar eene talrijke schare de godsdienstoefening bijwoonde. Één man werd doodelijk getroffen, maar verdere schade richtte de bliksem niet aan. Ëea vroegrijpe perzik, in Nederland uit zaad gewonnen. Onder dit opschrift schrijft de heer A. Kotter Mzn., van Boskoop, het volgende in het jongste nommer van „SempervireDs" In 1890 ontving ik van den heer G. Doeve, fruithandelaar te Leiden, in de maand Juli een perzik, met het verzoek er mijn oordeel over te zeggen. Daar de vrucht te rijp aan kwam, verzocht ik den heer Doeve er mij een volgend jaar opnieuw een te sturen, en tevens iets omtrent de afkomst er van te vernemen, terwijl voor eene juiste beoor- deeling my ook een tak mot bladeren moest gezonden worden. De heer Doeve heeft hieraan voldaan en don 25sten Juli jl., ontving ik van hem eene vol komen rijpe vrucht met een takje en de volgende bijzonderheden „In het jaar 1880, toen ik tuinbaas was bij den heer J. J. Kluppel, op Vollenhoven, bevond ik m\j op 19 of 20 Mei in deKalvor- straat te Amsterdam. Ik zag in een fruit winkel een kistje staan met 12 rijpe perzi ken en kon den lust niet weerstaan om naar den prijs te vragen. „Men vroeg er mij 18 voor, maar ik kocht ze voor 15. De steenen of pitten van deze vruchten heb ik bewaard tot in 1883, toen ik een eigen zaak begon, ze toen gezaaid en waarvan er één is opgekomen. „Deze door mij goed verzorgde boom gaf mij op vierjarigen leeftijd 3 vruchten, die up 28 Juni rijp waren." Dat de soort dit jaar een maand later lijp is, zal wel het gevolg van het koude voor jaar en den ongunstigen zomer zijn. Da door mjj ontvangen vrucht is meer klein d.;n middelmatig, rond, bijna zonder naad; de huid is groenachtig geel, aan de zonzijde rood, zacht en wollig. Het vleosch is groenachtig wit, een weinig rood rondom den steen, zacht, sappig, aangenaam van smaak. De steen is klein on ligt geheel los in het vleesch. De bladeren zijn zonder klieren. Zooals bekend is, zijn er verscheidene soor ten van perziken, die in .Juni en Juli rijpe vruchten geven, zooals Rouge do Mai, Amsden, Alexander, Mueser, Wilder, Conciia, enz., enz. Ofschoon deze soorten grooter vruchten geven dan die van den heer Doeve, hebben ze het groote gebrek, dat de steen vast aan het vleesch zit. Het komt mij voor dat de door den heer Doeve gewonnen perzik waard is om aangekweekt te worden, en een plaats kan innemen onder de beslaande variëteiton. [Tot nadere toelichting kunnen we mede- deelen dat bedoelde perzik is geteeld op de buitenplaats „Cronenstein" (van mr. P. L. F. Blussé, onder Zoeterwoude), waar de heer Doeve zijn moes- en vruchtentuin in huur heeft. Red.j IMG£ZONDKM. Mijnheer de Redacteur! Naar aanleiding van het ingezonden stukje in het Leidsch Dagblad van Zondag en Maan- dag wil ik trachten de vragen, door den steller gedaan, te beantwoorden. lo. Volgens mijne opvatting werkt een telephoonnet in eene stad meer beschuttend dan gevaarlijk, daar het groot aantal draden, welke alle met de aarde verbonden zijn, by ontlading van electriciteit in den dampkring den stroom groote verdeeling aanbieden; 2o. De telephoondraden staan, wat b(j den besten bliksemafleider niet het geval is, onder voortdurende controle, daar alle storingen op het centraalbureau direct geconstateerd worden. 3o. „Het bellen en knallen." "Wanneer men den toestel beziet, zat men ontwaren dat er boven op het apparaat aan gebracht is een naar twee zyden opgebogen plaatje. Aan de beide einden bevindt zich een schroefje. Een daarvan is vastgeschroefd op het plaatje, waarop de buitendraad bevestigd is, terwijl het andere een millimeter vat) het plaatje, waarop de aardleiding bevestigd is, verwijderd blyft. Dat is de zoogenaamde bliksemafleider. De zeer dunne draden nl., die in de telephoon en in de inductierollen gebruikt worden, zijn licht voor beschadiging door atmosp'nerische ontladingen vatbaar. Daar nu die atmospherische electriciteit steeds don koristen weg zoekt, wordt haar door den bliksemafleider gelegenheid gegeven van de buitenieiding direct over te gaan op eene geleiding, die in onmiddellijke verbinding met de aarde staat, (in de steden, waai: Water leiding is, het buizennet.) Een klein deel der atmospherische ontlading zal natuurlijk steeds door de draadspoelen van het apparaat gaan, wat dan ook het aan slaan der bellen veroorzaakt. Die stroom is evenwel zóó zwak, dat hy den toestel niet schaadt en ook zyn weg naar de aarde vindt. Wat vorder het knallen betreft, dit wordt niet veroorzaakt door de geleiddradendoch het overspringen van do electrische vonk van hst boven boschreven losse schroefje van den bliksemafleider op het plaatje, waaraan de aardleiding bevestigd is, veroorzaakt het eigen aardig knetterend geluid. Ik durf dan ook gerust zeggen datindien de leiding met do noodige zorg is gemaakt en men de tel6phoon rustig in den haak laat hangen, voor hen, aio zulk een apparaat len hunnent hebben, zoo goed als geen gevaar bestaat. Toch acht ik het wenschelyk dat ieder, die aan het telephoonnet is aangesloten, zich, nadat een onweder is afgedreven, vergewist of zijne leiding niet geleden beeft. Door e-n- voudig het centraalbureau op te bellen, kan men dit zelf controleeren. Joh. Schmidt, Leiden, Electricien van de 10 Aug. 1891. irma De Vries en Stevens. Mijnheer de Redacteur! Naar aanleiding van het ingezonden stuk in uw veelgelezen Dagblad van Maandag 10 dezer omtrent de gevaren door de teiephoon by onweder, heb ik hot genoegen den door schrik en ontsteltenis bevangenen het vol gende ter geruststelling mede te doelen. Door de induceerende werking der donder wolken, die natuuriyk des te sterker is, naarmate de wolken zwaarder met elecin citeit geladen zu'n ontstaan er stroomc-n (precies op dezelfde wyze als by het op schellen uwer mede geabonneerden) in alle telephonische geleidingen, waarover of waar langs dio wolken zich bewegen. Zgn die geïnduceerde stroomen sterk ce noeg, dan doen zy de schellen aanslaan, - zyn zy echter zeer sterk, (wat alleen het geval is, wanneer de wolken, met veel elec triciteit geladen, zich in de nabyheid van liet telephoonnet ophoopen) dan kan de inducee rende invloed dermate op den draad werken, dat de opgewekte stroom in den geleiddraad zóó krachtig is, dat hy gedeeltelyk door den toestel zal gaan en de schellen doen aanslaan, maar 't grootste gedeelte overspringt op de aardgeleiding, hetgeen wel eene geringe knettering ban veroorzaken, doch zelfB in den bèwusten iiaciic zonder eenigè verbeelding of overgehoorvliesgevoelighsid geon knallen kan genoemd worden. Gevaar voor personen, have of goed bestaat er onder deze omstandigheden uiterst weinig, mits de aardverbinding van den telephoon toestel deugdeiyk zy, en hiervoor is de firma Ribbink Van Bork en Co. my een te uitste kende borg. Woedt een onweder boven de stad, dan is het m. i. het verstandigst van de telephoon gedurende dien tyd geen gebruik te makeD. Niet dat men dadelijk gevaar loopt eenig lichameiyk letsel te krygen; de kans evenwel bestaat dat men minstens zyn gehoor voor eenigen - maar toch altyd te langen tyd kan bederven. Daartoe is zeker niemand geneigd en daarby zullen de in onze streken spoedig voorbygaande donderbuien niemand eenige aanleiding behoeven te geveD, in dien tijd aan den toestel te komen. Andere gevaren bestaan eenvoudig niet. 't Is immers gebleken, dat in steden, waar men sedert langen tyd telephoonverbindingen heeft aangebracht, o. a. Hamburg en Bremen, biyken8 kranige, officieels verslagen, de ver woestingen, door den bliksem aangericht, byna tot een minimum zyn gebracht. Men heeft zelfs hier en daar getracht de brandwaarborgmaatschappüen er op te wyzen, dat het onredelijk is de gebouwen, die van telephonen zyn voorzien, met eenzelfde hoogs premie te belasten als de niet voorziene. En mijns inziens ten rechte! Waar tele phonen zyn aangebracht op die wyze, dat de biiksem een goeden uitweg vindt naar den grond, is bet gevaar minder groot dan waar zulk eene inrichting niet bestaat. Eene telephoongoleiding is een uitstekende bliksemafleider. Laten we evenwel nooit ver geten dat een bliksemafleider, hoe goed ook aangebracht, nimmer ons absoluut vrywaart tegen gevaar, doch er by boder.koD „to mieux est l'ennemi du bien." Voor de behandeling van den toestel in tyde van onweer nog het! volgendeZiet men- het licht en valt eerst na 10 tellen de slag, dan make men gerust gebruik van het uit nemende middel om „time is money" tot waarheid te makon. Heeft men minder dan 10 tellen tusschen hcht en slag, dan is het onweer te dicht bij en stelle men alle telephonische praatjes eene wyle uit om zich de kans te ontnemen minder aangename gewaarwordingen in de oorschelp op te doen. Ik hoop, M. de Rdat ik den inzender en velen met hem door bovenstaande eenvoudige waarheden weer een hart onder den riem zal hebben gestoken om in 't vervolg by onweder de telephoon in zyn huis als een vriend te beschouwen en niet als een booze engel, die zyn of hun verderf zoekt. 10 Augustus 1891. K. [Ofschoon deze twee ingezonden stukken hetzelfde onderwerp behandelen, meenden we toch, om hot belang der zaak, aan beide beschouwingen eene plaats te moeten verlee- nen. Red.] Geveilde peroeelen. Gehouden verkoopmg aan den Burg alhier, op Zaterdag 8 Aug., ten overstaan van not. A. v. LeeuwenHet huis aan den Ouden Kyn, No. 122, kooper do lieer P. L. Neuteboom qq., voor ƒ3510; het huis aan de Van-der-Werf- straat, Nos. 98 en 98a, kooper de heer M- B. Tukker qq., voor 2650; het huis aan de Langegracht, No. 6S, kooper de beer J. Stoute, voor ƒ1701; het huis aan de Waardgracht, No. 154, kooper do heer H. J. De Nie qq., voor 830. Ten overstaan van notaris J. A. Van Hamel Het buitenverbiyf „Nippon", onder Leiderdorp, niet verkocht; het huis aan het Noordeinde, No. 14, kooper J. W. P. Licht qq., voor 3900het huis aan de Vrouwesteeg, No. 4, niet verkocht. BUITENLAND. Franki-y ie. Een telegram van den heer De Brazza, den gouverneur van Fransch Congo, bevestigt het bericht, dat do expeditie-Crampel den 9den April vermoord is. Evenwel vindt de tyding te Parys nog geen onvoorwaardoiyk ge loof, omdat de vorige mededoelingen daar mede niet strooken. De achterhoede van het escorte is teruggetrokken naar Bangui, van waar eene kanonneerboot de manschappen naar Brazzaville zal brengen. Behalve Cram- pel, zoude ook de Arabische tolk door de Mahomedanyn vermoord zyn. Het doei dezef w*8 eene kolonie te stichten aan het Tschad i7<6?r! '6n eind§ op deze wyze de Fransche kolonies aan den Congo en den Senegal met elkaar in verbin ding te stellen. De expeditie bestond uit 4 blanken, 30 gswapende Senegal-negers, 90 andere negers en 128 dragers. De expeditie bracht 220 dagen door in het groote oer woud, door hetwelk Stanley getrokken ie. Of Crampel met zijne tochtgenooten al dan niet vermoord is, is dus nog niet zekermaar wel is het zeker, dat de tocht, waaïvan men zoo groote verwachtingen had, mislukt is. Wanneer de achterhoede te Brazzaville aan komt, zal men wellicht meer zekerheid ver kregen. G ï-ielienlanrt. In Macedonië hebben tegenwoordig her- haaldelyk oneenigheden plaats tusschen de Grieken en de Wallachyers. Laatstgenoemden hobben van de Porte vergunning gekregen hunne godsdienstoefeningen in hunne eigen taal te houden en maken daarvan gretig ge bruik. Dit willen de Grieken niet gedoogen, waarvan schermutselingen het gevolg zyn. Volgens den Weenor correspondent van de „Times" heeft de Grieksche regeering thans een aantal onderwijzers naar Macedonië, Epirusen Albanië gezonden, om. deW&llachyers tegen te werken.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2