ADVERTENTIE N. wegen zwaar beschadigden, terwjjl in de koffie tuinen Sitisari en Sirnasari aardstortingen plaats hadden, welke eenige koffieboomen ver nielden. Ook in den Gouvernements koffietuin Tjikalombe in het district Kwali van genoemde afdeeling had ten gevolge van zware regens op 16 Juni jl. eene aardstorting plaats, waar door 600 koffieboomen werden vernield. Een van den resident van Soerabaia ont vangen rapport meldt dat in den namiddsg van 24 Juni jl. ter afdeelingshoofdplaats Sidajoe een hevige brand is ontstaan, waardoor 50 huizen, meerendeels van bamboe en met atap gedekt, in de asch werden gelegd: de schade wordt begroot op pl. m. ƒ3695. (Jav.-Ct) Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië z'rjn dö volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Ontslagen: Te Macetan (Madioen), negens vertrek, eervol, als subst.-griffier buiten bezwaar van den lande bij die rechtbank, nar. J. H. A. Bosch. Benoemd: Te Bindjoi (Oostkust vau Sumatra) Tot buitengewoon subst.-griffier buiten bezwaar van den lande bij die rechtbank, A. N. ZaDge. Verplaatst: Bij bet biuDenlandech bestuur op Java eo MadoeraVan do residentie Kediri naar de residentie Soerabaia, de ambtenaar voor den bur gerlijken dieist P. W. v. d. Broek. Verplaatst: Op de bezittingen buiten Java en Madoera Van de residentie Benkoelen naar de residentie Lampongaehe districten, de benoemde con troleur 2de 1.1. L. U. Van Slenis. Bepaald: Dat geplaatst blijft, in het gouver nement Sumatra's Westkust, de benoemde controleur 2de kl. H. Tli. M. Pino 1 ost. Benoemd: Eij het openbaar lager onderlijs voor Europeanen cn met dezen gelijkgestelden in Ned.-IndiêTot hulponderwijzeres mej. J. Lafon- taine, thans tijdelijk als zoodanig werkzaam aan de openbare lagere gemengde school te Blitar (Kediri); mej. C. H. Kroesen, thaDS tijdelijk als zoodanig werkzaam aan do openbare lagere meisjesschool te Blitar (Kediri). Verleend: Een 2-jarïg verlof naar Europa, wegen9 ziekte, met ingang van 15 Juli 1891, aan -den ingenieur lete kl. bij den aanleg van Staatsspoor wegen op Java, S. Karsten. Benoemd: Tot voorzitter van den Landraad te Loemadjarig (Probolinggo), het lid van den Raad van Justitie to Makassar (Celebes en Onderh.), mr. J. W. Kool: tot lid van den Raad van Justitie te Ma kassar (Colebes en Onderh.), de griffier van dien Raad mr. J. W. C. Cordc-s; tot controleur lste kl. bij het binnenl. bestuur op Java en Madoera, de ambtenaar op non-act. J. L. B. Heijligers. Departement van Oorlog. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den lstcn luit.-kwartiermr. bij de militaire administratie J. Van der LiDden. Departement van Marino. Ontslagen: Eervol, •uit 's lands dienst, de gewezen machinist-leerling 2de kl. bij de Gouvernements-marine F. P. Voermans -op verzoek, eervol uit 's lands dienst, de machinist- leerling 2de kl. bij de Gouvernements-marine A. H. Butteliog. Benoemd: Tot 2den stuurman De Roij Van ■Zuydewijn. BUITENLAND. Frankrijk. Uit Paru'8 wordt geseind, dat Engeland en rankrjjk onderhandelen over een gemeen schappelijk optreden tegen China, orn hunne andgenooten te beschermen, desnoods door ene betooging met eene gecombineerde vloot, aarbjj vermoedelijk ook Duitschland zich ansluiten zou. Te Parijs hebben de schildersmodellen ich tot een bond vereenigd met het doel de taliaanschen uit Parijs te weren. De Franscho vloot zal bij haar vertrek it Rusland door een Russisch eskader, onder bevel van den grootvorst Alexis, tot Kopen hagen vergezeld worden. De gemeenteraad van Parjjs heeft gelden toegestaan voor de ontvangst van grootvorst Alexis. Het feest-comitc is druk in de weer. De bevolking verwacht den Rus met geestdrift. r>nit«chland. De „Norddeutscbe Allgemeine Zeitung" be vat een bericht omtrent den toestand des keizers. Toen Z. M. den 23sten Juli, op het dek van de „HoUenzollern" uitglijdende, zich aan de rechterknie bezeerde, legde dr. Leuthold dadelijk een verband aan. Eenige dagen ge leden is dat verband afgenomen en dr. Leuthold bevond toen, dat do zwelling der knie belang- rijk was verminderd, zoodat de keizer spoedig weder zou mogen loopen. Het weder heeft den keizer vergund meestal op dek te blijven zitten, waar Z. M. ook de Staatsstukken afdeed, welke hom geregeld door koeriers worden toegezonden. -De algemeene gezond, heidstoestand van den keizer bleef trots dit ongeval voortreffelijk. Als oorzaak van het uitglijden wordt opge geven de gladheid van het linoleum, waar mede het dek van het schip op het voor den keizer in het bijzonder bestemde gedeelte is belegd. Z. M. draagt daarom aan boord ge woonlijk schoenen met gomelastieken zolen, maar den 2.3sten Juli droeg de keizer die niet en het linoleum was toen bijzonder glad, doordien het regenachtig weder was met feilen wind, waardoor het schip slingerde. —De „Deutsche Bink" heeft e;ne verkla ring openbaar gemaakt, volgens welke het varlies door de onlangs aan het licht geko men oplichterij in geen geval meer dan een millioen Mark zal bedragen. De beambte Frank is der politie nog niet in handen ge vallen. *<>-teur.-Hong.-Moaarohle. De Kamer van Afgevaardigden te Buda- Pesth heeft gisteren art. 1 van het wets ontwerp betreffende de administratieve her vorming in de comitaten met 104 tegen 49 stemmen aangenomen198 leden namen aan de stemming geen deel. Na de aanneming van art. 1 steldo de minister-president Czapary voor, art. 2 in den nieuwen vorm aan te nemen en de behande ling van hol wetsontwerp in zijn geheel te verdagen. Hy zeide dat de regeering haar programma handhaaft en later het wetsont werp weder in discussie zal brengen. Ten slotte stelde hjj voor, heden over zijn voor stel te beraadslagen. De uiterste linkerzijde stemde hierin toe, doch graaf Apponyi verzette er zich nadruk kelijk tegen. De Kamer besloot het voorstel van den minister-president te doen drukken en rond- deelen en het heden in behandeling te nemen. Zuid-Atri l.ii De besprekingen, welke ter beslechting der geschillen tusschen de twee Gereformeerde kerkgenootschappen in de Transvaal onder leiding van den Staatspresident tegen 15 Juli zouden plaats hebben, zijn uitgesteld tot in deze maand, na afloop der VolksraadzittiDg. Uit Pietersburg (Transvaal) werd gemeld In de Spelonken nabij d® Grenootalashop hebben op 3 Juli II. Mosila kaffers een inval gedaan in de Republiek, drie kralen uitge moord en de meiden en kinderen geroofd; zij zijn echter achternagezet en er zyn zes en twintig weder afgenomen door den Naturellen Commissaris. Er zijn te weinig konstabels om het ge- heele Mosela Kommando gevangen te houden en daarom werd hun twaalf uren tijd gegeven om over do grenzen te gaan. Er zjjn slechts 4 indunas gevangen gehouden. Uit Kaapstad wordt aan de „Times" bericht, dat het in de maand Juli uitgevoerde goud eene waarde van 260,000 pd. st. ver tegenwoordigde. China. Betreffende de Nederlandache bedrijvigheid in China, schrijft de „Amov Times": Niemand, die de loopende gebeurtenissen bestudeeit, kan do snelheid ontgaan, met welke Holland zjjne belangen in dit deel van de wereld ontwikkelt. De Nederlanders zijn nu zware mededingers van Groot-Britanr.io, en, naar den tegenwoordigen maatstaf van voor uitgang, zullen zij in tien jaar John Buil over het hoofd zijn gewassen. Hun koehehandel bedraagt ten naasten bij een half millioen per jaar, terwyl die van Engeland beneden vijftig duizend en van Por tugal eenige honderden bedraagt en Duitsch land, Hawaï en de Zuid Amerikaansche re publiek zoo goed als niets. Wat meer is, zy hebben zich de welwillendheid der Cbineesche autoriteiten en van het Chineesche volk ver zekerd. Z\j zorgen het beste voor hunne koelws. Van de tien, die het Hemelscho rijk ver laten, komen er binnen tien jaren vijf terug met eenig en drie met meer geld dan z|j ge had zouden hebben, indien zij thuisgebleven waren. In stoomtransport toont Holland even veel t|ver en succes. Deli heeft nu zes stoom vaartmaatschappijen, en niet minder dan acht en twintig stoomera stoppen er. De exporten van Sumatra, Java en de andere Nederland ache bezittingen gaan thans de honderd mil lioen mark te boven en nemen bijna vijf maal meer toe dan de bevolking. Geen ander land in het Oosten kan zulk een verwonderlijken vooruitgang aantoonen. Integendeel, velen gaan achteruit. Holland heeft zjjn succes ge wonnen door hard werken en ontembaren moed. De „New-York Herald" heeft een brief ontvangen van den zendeling Henry, uit Kan ton, waarin hy schrijft: „W(J hadden een schrikkelijken tijd door ïe brengen. Twee we ken geleden bereikte de anti-Europeesche be weging Kanton, maar de consuls en de Chi neesche ambtenaren onderdrukten die ten krachtigste. Desniettemin bestaat er voortdu rend eeoe heftige anti-Europeesche gezind heid bij het volk en men vertrouwt daarqm da tegenwoordige kalmte niet. De 3de Sep tember heet voor een algemeenen volksopstand vastgesteld. Het programma des oproers houdt verwoesting der christenkerken en algemeenen christenmoord in. Telegrammen. LONDEN, 6 Augustus. Volgens telegram uit Kaapstad is het Engelscbe stoomschip „Panmure" aldaar gisteren bjj het binnen komen gestrand. Het stoomschip zit gevaar lijk en ;s reeds vol water. Stormachtig weer. MADRAS, 6 Augustus. Er bestaat bijna gesne boop meer, dat in de provinciën Ching- leput en Noord-Arcot de hongersnood zal kunnen voorkomen worden. De toestand wordt in die streken dagolijks ernstiger en er hearscht eene hitte zonder voorbeeld. MARSEILLE, 6 Augustus. Aan boord van den van hier in de vorige maand naar Zuid- Amerika vertrokken stoomer „Béarn" he9rscht de gele koorts. BERLIJN, 7 Augustus. Allerwegen heeft de politie alhier beslag gelegd op eene bro chure, getiteld: „Keizer, geef ons brood!" De schrijfer er van is de heer Florian, conservatief. STUTTGART, 7 Augustus. De gezondheids toestand van den koning van Wurtemberg liet in de laatste dagen weer te wenschen over. Nu is de koorts aan het afnemen, maar de lijder is nog zeer zwak. PARIJS, 7 Augustus. Volgens het „Journal des Debats" heeft de minister van marine uit Lebeville h6t bericht ontvangen, dat de expediiie-Crampelle vermoord is. LONDEN, 7 Augustus. De „Standard" ver neemt uit Shangai, dat pogingen worden be proefd door de regeeringen van China en Japan om ®'n tractaat te sluiten, waardoor b-.ide staten enger met elkaar worden verbon den, ten einde hun wederzijdschen handel te bevorderen en zich te v rsterken tegen bui- tenlandsche vijanden. Deze poglogon worden gesteund door de hoogste regeeringspersonen, o. a. door Li-Hung Chang (lid van den staats- ra id) en graaf Eno nioto. LEIDEN, 7 Augustus. Thermometerstandgisteravond om 8 ure n 14' C. 57.2' Fahrenrteit; hedenmorgen om 8 uren 16.5°C. 61.7° F.; 'e middags 12 uren 17' C. 62.6' F.; 's namiddags 4 aren 17.5' C. 63.5° P - Hier tor stede is in den ouderdom van 67 jaar overleden jhr. F. A. Meijer, gepen- sionneerd majoor van den generaion staf. Reeds hebben wij melding gemaakt van het treurig feit, dat op het stoomschip „Obdam" van de Ned.-Amerikaansche Stoomvaartmaat schappij ®en der stokers door den gezagvoerder is doodgeschoten. Volgens dat bericht der ,,N. R. Crt." waren de stokers aan het muiten geslagen en had de kapitein ter zelfverdediging van zijn wapen moeten gebruik maken. Geheel anders luidt de verklaring van twee stokers, een olieman en een tremmer, die verzekeren dat de zaak zich geheel anders heeft toegedragen. Zij schrijven namelijk het volgende „Op de thuisreis van Nieuw-Y'ork naar Rotterdam, is er op bovengenoemd schip een drama afgespeeld. By vertrek van Nieuw York heerschte er door de zoele lucht een ver schrikkelijke warmte in de machinekamer, waardoor hyna allen van het personeel te lyden hadden; byna allen van de stokers en tremmer8 vielen voor de vuren neer of moes ten naar boven. Zoo was het ook met den stoker Blom, die er zeer veel van te lyden had, hjj ging ook naar boven en naar zyn logies, hy zeide nog tegen z;jn collega's „ik kan het niet meer uithouden, ik ben nog nooit zoo beroerd ge weest." Zoodra Blom in zyn logies was, kwam de machinist by hem, om hem naar het hospitaal te zenden. Blom wilde niet, waarop de ma chinist den kapitein riep, die Blom gelastte naar het hospitaal te gaan. Blom vroeg: „waarom moet ik naar het hospitaal?" waarop de kapitein, zonder meir gezegde dan „in naam des konings" een schietwapen te voorschyn haalde en hem ongeveer in de rechterborst schoot. Blom schreide, ging nog een weinig op zyde en riep „O God, je hebt me geraakt." De kapitein zeide: „Het is maar los kruid", maar de aanwezigen op het oogenblik in het logies zagen het bloed over het lichaam vloeien, daarna werd by door den kapitein en machi nist het hospitaal vervoerd, waar hy na eenige oogenblikken is overleden. Ook verzoeken wij den inzenders van de stukken, ingezonden in verschillende bladen j hunne namen openbaar te maken, zoo niet, dan weten wy wat or.s te doen staat, wij kunnen verklaren van de logezonden stukken, die in verschillende bladen voorkomen, dat het niets anders dan leugen en lastertaal is. Indien de inzender schryft dat er muitery gepleegd is aan boord van bovengenoemd schip, waarom worden dan de muiters nier gerechtelyk vervolgd, want muitery aan boord van een schip wordt volgens de wet streng gestraft". Tot zoover het schryven van de twee stokers, Inderdaad wordt aan boord verzet tegen eene meerdere in rang met geweld of bedrei ging („insubordinatie"), vooral als het door twee of meer vereenigde personen gepleegd wordt en daardoor tot „muitery" overgaat, volgens het Wetboek van Strafrecht (artt. 395 7) met zware straffen bedreigd. Het klinkt zeker vreemd dat tot dusver niet is vernomen, dat degenen, die zich aan muiterij zouden hebben schuldig gemaakt, in hechtenis zyn genomen. In zyoen gewonen verhaaltrant vertelt „R. v. A." nog het volgende by hetgeen de twee stokers mededeeldon „Hoe de gezagvoerder in de rats heeft ge-4 zeten blykt hieruit dat hy met den dokbr bekonkeld heeft de kogelwond zooveel mogt- lyk te verminken, om het bewys voor deu moord te vernietigen. Maar dit gelukte niet, omdat het was opgomerkt door eenige vau de manschappen. „Vóór dat het lyk overboord werd gewor pen, eischte de geheele manschap dat het door hen zou geschouwd worden en hoe 09 gezagvoerder zich ook verzette en protesteerde, ging men toch zyn gang. „Na deze gebeurtenis hebben de manschap pen het heerlyksta eten gehad, ja, dit ging lelfs zóóver dat voor stokers en tremmers karbonade werd opgedischt, alles om de be manning wat zachter in haar oordeel te stem men. Zooals boven gemeld, heeft dit zyn doel geheel en al gemist." Het zal uit het gerechtelyke onderzoek, hetwelk wordt ingesteld, moeten blyken wat hier de waarheid is: óf de bovenstaande voorstelling, óf die, welke in de „N. R. Ct." werd medegedeeld. ALKEMADE. Geboren: Johanna, d. van Wouter Van Klink on Vronika Agatha Hoek. Wilhelmus, z. van Nicolaas Turk en Hendrica l'Amie. Eliza beth, d. van Hendrikus Van Veen en Johanna Schoo. Gcrardus Cornelius, z. van Gijsbertus v. d. Meer en Maria Oudejane. Clasina, d. van Arie Van EgmoDd en Alida Bezuijen. Jaeobua Johannes, z. van Theodorua Vertuin on Maria v. d. Broek. Overleden: Johannes Nicolaas v. d. Moer, 3 m., z. van Dirk v. d. Meer en Wilholmina Petronella Van Zaal. Jan Bakker, 85 j., wednr. van Dirkje Schrama, echtg. van Helena Van Rniten. Willem Van Emmerik. 61 j, echtg. van Erkje v. d. Hoorn. Wilhelmina Waasdorp, S m d. van Dirk Waasdorp en Cornelia Adriana Reijngoud. ZOETERWOUDE. Geboren: Adriana Dorre- paal. M. E. W. Menkhorst. Helena Karremans. E. A. Lagerberg. Sara Moraal. A. C. Hondrik- aen. C. J. Van Leeuwen. OveTleden: C- M. H. Maarschalkcrwoerd 2 m. C. Alsemgeeet, vr. van J. Van Leeuwen 50 j. H. Kerdijk, vr. van K. Entliovon 64 j. J. Van Teijlingen 44 j. Lelden, 7 Aug. Tor markt werden bedeu aangevoerd Ossen stuks 138.a 280.—. Stiere 78 stuks ƒ49 a 295 Veulens stuks a Kalfkoeien 120 stuks ƒ102.a 267.- Melkkoeien stuks ƒ102.a 267.Varo- koeien 81 stuks 98 a 242 Vette koeien. 98 stuks 138.a ƒ280.Kalveren (vette) 57 stuks 33.a 75.Kalveren (magere) 22 stuk» ƒ8.a 16.Graskalveren 22 etnks ƒ18. a 40.Schapen (vette) 1084 stuks 20.— ƒ28.Hamels i vette) stuks a Sohapen (magere) 478 stuks ƒ8.a 17.Paar den 4 stuks 26.a ƒ38.Lammeren (magere^ 248 stuks ƒ5.a ƒ10.Lammeren (vett Jarige) stuks a Varkens (magere» 112 stuks 14.a ƒ31.Varkens (vette) stuks a Varkens (biggen) 280 stuk» ƒ2.25 a ƒ12.—. Ter markt aangevoerd: 399 runderen, 79 kalveren». 1562 schapen, 248 lammeren en 280 biggen. Ter wekelijksobe Kaasmarkt aangevoerd 54 partgen- Besteed werd voor Gondsoho kaas van 20 tot 27.r zwaardere van tot Leidsche kaas de 150- KG. 54.tot Edammer kaas (2de qual.> - tot Aan de Stadswaag gewogen 44 partijen, 1973 stuks» wegende 11159 KG. l)elft9 6 A.ug. Aan de Stadswaag gewogen van 31 Juli tot 6 Aug.: 789 achtsten en 80zestienden vateii. Boter, wegende te zamen 16,580 kilogrammen. Pnja 47 a 57 het vierde, ƒ1.171/* a ƒ1.421/! het KG. 2ö-J»rlge EchJvcreenlglng tan MELCHIOR COENRAAD WESTER- BACH en 5331 11 JOHANNA CAROLINA VAN DIEREN. Kunne dankbare Kinderen en f* Behuwdkinderen. Leiden, 8 Augustus 1891,

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 3