N°. 9650. Zatei-dag 8 Augustus. A0. 18S1. (gezs 'Courant wordt dagelijksmei mtzondering van (Eon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nomrner bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 7 Augustus. Feuilleton. EENDELIJK ONTDEKT. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS LEZER COURANT: "Voor Leiden yr 8 sa tandenf LI 9. Franco per poei Alzenderlgke Nominer*.9.06. PRIJS DER ADVERTENTIÉN: Tnn 16 regel» 1.06. Iedere regel meer ƒ0.17$. Grootert lettere naar plaatsruimte. Voor het incasseeieD buiten de etad wordt ƒ0.10 berekend. Eerste Blad Naar w(1 vernemen, heeft het Hare Majesteit de Koningin-Weduwe, Regentes van het Eoninkriik, behaagd do firma De Vries en Stevens, Oude Singel alhier, aanleggende water-, stoom-, gas- en electrische geleidingen, alsmede den heer B. H. J. Pols, Hooigracht, fabrikant van bedden, matrassen en dekens, te benoemen tot Hofleveranciers, met ver gunning om Hoogstderzelver wapen te voeren. Mej. L. Van den Ende te Rotterdam is benoemd tot onderwijzeres aan eene bijzondere school te Leiden. Naar van hier aan enkele bladen wordt bericht, is de hoogleeraar G. A. Wilken ernstig ongesteld. Gelukkig kunnen we melden dat de toe stand van den zieke heden nogal redelijk was, maar dat van levenegevaar nog geen sprake behoeft te z(jn. Aanstaanden Zondag, des namiddags te halfdrie, hoopt de heer W. J. Van Elden, predikant te Katwijk aan Zee, in de Ned.- Herv. kerk te Leiderdorp voor de gemeente op te treden. De rekening der gemeente Zoetermeer over 1890, welke door B. en Ws. den Raad ter vaststelling is aangeboden en op de gemeente secretarie ter visie ligt, bedraagt in ontvangst 12,033.24, in uitgaaf/ 9515 ól1 en geeft mitsdien een batig saldo van f 2519.72s. Aanstaanden Zondag, 9 Augustus, zal de vacaturebeurt in de kerk der Ned.-Herv. gemeente van Hoogmade des namiddags te twee uren worden waargenomen door den lmer J. W. H. Kalkman, predikant te Alfen aan den Rijn. De uitslag van de herstemming ter benoeming van 2 leden van den Gemeente raad te Zegwaard is als volgt: Uitgebrachte stemmen 119. Van onwaarde 2. Geldige stemmen 117. Gekozen de heeren: H. H. Steenwjjk (a.-r met 63 stemmen en P. M. Lammens (lib ftr. lid, met 60 stemmen. Verder vorkregen de hoeren C. Van Dorp (lib.) 53 en A. Van Wijk (r.-k.) 51 stemmen. Bij de eerste stemming was het aantal geldig uitgebrachte stemmen 118. Hiervan verkregen de heeren P. M. Lammens (lib.), aftr. lid 52, C. Van Dorp (lib48, H. H. Steenwiik (a.-r) 35, A. Van Wijk (r.-k.) 32, J. Vollebregt (r.-k.) 32 en E. H. Cbardon idoleerendi, aftr. lid, 27 stemmen. Tot onderwijzeres aan de te Sassenheim op te richten Fröbelschool is benoemd mej. E(]singa, thans werkzaam aan eene dergelijke inrichting te Bodegrave. Waarschijnlijk zal de Fröbelschool, waaraan tevens eene naai en breischool zal worden verbonden, in de volgende maand worden geopend. Aan het nette schoolgebouw wordt de laatste hand gelegd en het zal binnen korten tijd geheel gereed zijn. De akte van hoofdonderwijzer is te Amsterdam o. a. behaald door den heer D. Kok, van Nieuw-Vennep. Door den waarnemenden gouverneur der residentie, generaal-majoor baron Taets van Amerongen, is eene dankbetuiging ontvangen van H. M. de Koningin-Regentes voor den door hem, namens de opper-, hoofd- en verdere officieren van het garnizoen, uitgebrachten gelukwensch bij Hr. Ms jongste geboortedag- feest. De minister van justitie heeft aan de Commissarissen der Koningin eene circulaire gezonden, waarbij hun in overweging wordt gegeven, om, alvorens te beslissen op verzoeken van fabrikanten om overwerk te mogen doen verrichten, vooraf den bevoegden inspecteur van den arbeid te hooren, daar deze ambte naar omtrent allerlei zaken, zijn werkkring betreflende, gedurig in overleg treedt met zijne ambtgenooten tot vaststelling van eene zooveel mogelijk gelijke gedragslijn, en aldus zooveel mogelijk eenvormige toepassing te verzekeren en bevoorrechting van fabrikanten in de eene provincie boven hunne concur renten in eene andere provincie te voorkomen en, zooveel mogelijk, overal naar dezelfde beginselen te doen handelen. Dinsdag heeft, naar de „Zutf. Ct." bericht, jhr. mr. G. C. J. Van Reenon, vice- president van den Raad van State, oen bezoek ten paleizo 't Loo gebracht. Tot leeraar in het Hoogduitsch aan de inrichtingen voor middelbaar onderwijs te Goes is benoemd de heer A. M. Günther, te Nijmegen. Uit Hünchen wordt getelegrapheerd dat gisteren in de tweede algemeene vergadering van de „Astronomische Gesellschaft" als plaats, waar de volgende bijeenkomst zal gehouden worden, Utrecht gekozen is met 33 stemmen. Op Innsbrück waren 21 stemmen uitgebracht. H. M. de Koningin-Regentes heeft het Bestuur der Kon. Vereeniging „het Eere- 1 teeken voor belangrijke krijgsverrichtingen" *.e 's-Gravenbage, alsmede den leden dier Jereenjging, HD. dank deen betuigen voor Se gelukwenschen, H. Jf. den 2den Augustus aangeboden, welke doer H. M. zeer op prijs worden gesteld. E9nige belangrijke benoemingen waren gistermiddag bij den Rc tterdamschen gemeen teraad aanhangig. Tot leeraar voor de Hoog- öaitsche taal aan da Hoogere Burgerschool met 3 jarigen cursus op eene wedde van 2500 werd benoemd de heer IJ. Van Julsingha aldaar; tot leeraar in het schoonschrijven aan de handelsklasse van diezelfde school, de heer P. Laban aldaar; tot hoofd eer.er meisjesschool voor tn. u. 1. o. aan de Delfteche Vaart, mej. C. M. v. d. Dussen aldaar; tot hoofdonderwijzeres eener gemeente-bewaar school, mej. W. E. Tibboel te Leicentot onderwijzeres aan de, school voor m. u. 1. o. Mauritshout, mej. A. E. Van Blommestein te '8-Bosch. Besloten werd tot het maken van eene losplaats^voor vee aan de Oosterkade 'oy de Dordsche booten. Rapport werd gedaan van de inschrijving der 2de reeks obligation der 3'/„ pCt. lee ning van 1861 op gisteren. Het bleek dat ingeschreven was voor 3,204,500. De Raad bepaalde den koers op 99 pC;., waartoe ce inschrijvingen zijn toegewezen. Ten slotte was aan de orde het nader voorstel betreffende de aanstelling van 6 vakonderwijzeressen voor de nuttige hand werken op eene wedde van 500 tot 600. Dit voorstel werd goedgekeurd. De Kabinetsformatie schijnt toch nog niet geheel gelukt. Bepaaldelijk de portefeuilles van financiën en oorlog baren ten slotte nog moeilijkheden. De heer Pierson zou zich slechts in geval van nood beschikbaar willen stellen, en volgens het „Utr. Dbl." was de heer Van Tienhoven Donderdag te Utrecht aan het zoeken van een minister van financien. Toch vertrouwt men nog deze week gereed te zul len komen. Pad.) Volgens het „N. v. d. D." heeft generaal- majoor Kromhout, inspecteur van het wapen der genie, Dinsdag een langdurig bezoek ge had 7an de heeren Van Tienhoven en Tak Van Poortvliet en heeft hy Woensdag weder geconfereerd met den heer Van Tienhoven. De dirigeerend officier van gezondheid j lste klasse (kolonel), hoofd in hot 2de dis trict voor den militairen geneeskundigen dieist, dr. W J. De Mevje"", vertrok heden j van Utrecht naar Londen tot het bywonen van het Vilde internationale congres voor I hygiëne en demographie aldaar. Naar de „Boodschapper" verneemt, heeft het Bestuur der Vereeniging tot Christelijke verpleging en verzorging van krankzinnigen, in de omstreken van Zuidlaren (b(j Groningen) reeds een terrein bezichtigd voor eeno derde stichting als „Veldwijk." Dit terrein moet, naar het oordeel van het bestuur, voor het doel zeer gunstig gelegen zjjn. Blijkens bericht uit Paramaribo van 11 Juli is benoemd tot adjudant van den gouver neur van Suriname de lste luit. der schutterij te Paramaribo, de heer C. F. Van Weede. De groothertog van Saksen heeft gister middag deelgenomen aan een diner, door den prins Von Wied gegeven in het „Paviljoen" te Scheveningen. Bij koninklijk besluit zjjn de werkzaam heden van kanselier der beide orden, in af wachting, dat in de vacature zal zyn voor zien, tijdelijk opgedragen aan den secretarie der kanselarij dier orden. Het gerucht, als zou het Fransche es kader ook Nederland bezoeken, is in stryd met een bericht van den Paryschen correspon dent van de „Times", volgens hetwelk, naar we gisteren reeds meldden, de Fransche vloot van Portsmouth rechtstreeks naar Cherbourg zal stevenen. B(j koninklijk besluit is aan den bij de landmacht in Wost-lndië gedotacheerden lsten luit. der infanterie H. Van Breen, van het loger hier te lande, op zijn verzoek, een eer vol ontslag verleend uit den militairen dienst. Het stoomschip „Prinses Wilhelmina", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 6 Aug. van Suez; de „Edam" van Rotterdam naar Baltimore, pass. 7 Aug. Lizard; de „Koningin Emma", van Batavia naar Amsterdam, pass. 6 Aug. Gibraltar; de „Ardjoeno" is 6 Aug. van Amsterdam te Batavia aangekomen. By koninklijk b9sluitvan 28 Juli jl. (Staats blad No. 155), opgenomen in de Staatscourant van 7 dezer, is op de voordracht der ministers van binnenlandsche zaken en van financiën, ter uitvoering der wet van 26 April 1884, aangevuld bij de wet van 20 Juli 1884, be treffende vaststelling van buitengewone maat regelen tot afwending van eenige besmettelijke ziekten en wering van hare uitbreiding, het volgende bepaald „In-, door- en vervoer van lompen, gebruikte kleedingstukken en ongewasschtn lijf en bed- degoed is verboden uit landen en plaatsen, 119.) Hoewel zij uienlang praten, staan ze nu op den eenen voet, dan op den anderen, half geneigd bet verleidelyko gesprek af te breken en ,naar huis te gaan, om het eten te be reiden voor hare mannen en zonen, die z(j in hare verbeelding reeds de straat zien af komen. De winkeliers stonden in de deuren hunner huizen, pratende met sommige voor- bygaande vrouwen maar z(j werden stil, toen de predikant kwam. Eén nam geen deel aan dit gesprek een iakenkooper, een man van middelbaren leeftyd, die de kenteekenen droeg, dat b(j van zflne jeugd afaan hard had moeten wer ken. Dit was juiet de man, dien ik zocht h(i had een bijna vrouwolyken trek tot praten, kende de omstandigheden van ieder in bet dorp en wiet alles, wat tijdens een paar ge slachten gebeard was. Het viel mij niet moeilik om hem op dat punt te brengen, waar ik heen wide. H(j wist reeds dat ik 's nachts geroepen was om dat stervende slachtoffer der toegepaste chemie te beeoeken en dat Freeman en ik er tot op het laatst bijgebleven waren. „Hij ylde zeer, naar ik hoor", zeide de Iakenkooper, „hy praatte en raasde over allerlei dingen en sliep daarop weer in, donk ik. Ja, dat is zoo de gewone gang van zaken. Het is een hard gelag voor zijne vrouw en z(]n gezin; het was een beste vent, zeer matig en goed voor vrouw en kinderen; voedde zijne kinderen zoo goed op; liet ze zelfs piano-les geven. Ik denk dat zyne vrouw wel weer naar de fabriek zal gaan, en mijn- keer Steinhardt heeft m het geheel niet naar hem laten vragen, veronderstel rk." „Krijgt men dergelijke ziekten dikwijle in die chemische fabrieken „Neen", zeide bij, „dat geloof ik niet; gewoonlijk kan het volk vrij poed tegen die dampen." „Maar dit is zeker gevaarlijk werk, niet waar" Gebeuren er vaak ongelukken?" „Ja, gevaarlijk is het! Als zij aan het werk zijn by de vaten en de retorten en die soort van ding^, moeten zy mond tn neus met een doek beschermen en toch loopen zij nog wel gevaar o i. te stikken en bedwelmd te worden door die dampen of door iets anders, en dan is het gedaan." „Dus die ongelukken hebben noga) vaak plaats?" „Vaak en niet vaak! Hunne kameraden zijn altijd b(j de hand. De jongens verbran den wel eens hunne oogen, maar daar geven zB zooveel niet om. Zie dien jongen maar eens hierover, in dien drankwinkel!" Ik keek en zag een stevigen kerel, geheel rood, met een witten zakdoek om zijn hoofd onder zijne pet. „Dat is hom reeds twee keer overkomen. Ja, het is gevaarlijkmaar groote ongeluk ken hebben niet vaak plaats. Het ergste, dat ik weet, was van iemand, die nachtdienst had en in eene ton viel en toen stikte; den anderen morgen vond men hem. Ja, dat was leelyk: al bet haar was van ziin hoofd af on zijn huid en vleesch maar het zou u van streek brengen; ja, ik zie, het zou het. Het was leelyk." „Ontzettend", zeide ik, terwyi myn bart hoorbaar klopte. „Hoe lang js dat geleden „Laat my eens zienIk denk een jaar of vijitien." „Ik hoop", zeid6 ik, „dat zoo'n sterfgeva] met dikwijls voorkomt." „Neen, anders zou ons vo'.k, bo9 kalm het ook is, den he6len rommel omverhalen." Ik wae verwonderd over de zekerheid, waarmede by dat zeide. „Heeft er inderdaad", vroeg ik eenigezms j aarzelend, „geen ander sterfgeval vaa die soort plaats gehad, zoolang gij u herinnert?" „Neen; ik kan my er geen herinneren." Dat was alles, wat ik wilde weten, en ik verliet den man spoedig. Ik wilde Freeman een bezoek brengen. H(J en z(jri aardig„ vroolyk vrouwtje zaten juist aan tafel. Zjj vroegen m(j om aan hun maal deel te nemen. Ik bedankte, omdat ik juist ont beten had. „Ik heb bet zuiniger overlegd", zeide hij; „dit is mijn ontbijt en middageten tevens." „Ik wilde u wel eens spreken over ietB." „Als het over het gebeurde van dezen Dacbt is, spieek dan maar op; ik en mijne vrouw zijn een." Ik vertolde hem dan myn gesprek met den winkelier en het doel daarvan. „Daarvoor hadt gij niet naar hem toe be hoeven te gaan", zeide h(j; „ik kon u ge zegd hebben, dat zoo'n sterfgeval niet plaats gehad heeft zoolang wij hier wonen en dat is bijna vyf jaar. Daarom is het dwaasheid om te veronderstellen, dat iets, wat vijftien .iaar ie geleden, bet onderwerp geweest ia, waarover Diet het had. (Wordt verroljd

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1