N\ 9649 A'rijdao; *7 Augustus. A0. 1891. <§eze iCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 6 Augustus. Feuilleton. EINDELIJK ONTDEKT. LEIDSCS ggg DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lotdoa por 8 maandenf I.Xf. Franoe por pooil-*8. AleonderlQke Kommora.0.06. De vele hier te lande bestaande inrich tingen van christelijke barmhartigheid zijn heden te dezer stede weder met eëne vermeer derd, en wel door de plechtige opening van het christelijk instituut „Effdtha" voor doof stomme kinderen. Vooraf was gisteravond in de zaal Noord einde een dank- en bidstond in het belang onzer doofstommen en blinden gehouden ge worden, onder voorgang van prof. L. Linde boom, uit Kampen. Deze samenkomst werd hedenmorgen op gevolgd door eene algemeens vergadering in de kleine zaal van het Nr.tsgebouw, bijgewoond door vele dames en heeren, o. a. afgevaar digden, correspondenten on leden der ver- eeniging. Blijkens de handteekeningen op de presentielijst waren ze uit verschillende plaat sen van ons land naar hier overgekomen. Ook de burgemeester de heer De Laat de Kanter, de wethouder de heer Bool en de gemeente-secretaris de heer Kist waren, als vertegenwoordigende ons gemeentebestuur, aanwezig, benevens belangstellende stadge- nooten. Nadat de vergadering door gebed van prof. Lindeboom en Psalmgezang, onder begelei ding van orgelspel, was ingeleid, werd ze geopend door den voorzitter der vereeniging, den heer H. Beuker, predikant bij de Cbristelyk- Gereformeerde gemeente op de Hooigracht alhier, die vervolgens in eene toespraak het doel der nieuwe stichting aantoonde, er op wees hoe reeds drie jaren geleden te Utrecht het plan tot hare oprichting was ontstaan, hoe eene gehouden inzameling ten haren behoeve in het gansche land bijval vond, dat allen, on verschillig tot welke godsdienstige gezindte men behoort, lid kunnen worden, doch dat de grondslag der vereeniging zelve is de gereformeerde belijdenis. Nadat er bij het bestuur reeds vele plannen omtrent een gebouw, waarin de inrichting zou worden gevestigd, waren ter sprake ge komen, viel eindelijk het oog op een indertijd door wijlen prof. Van der Burg bewoond perceel aan de Langebrug No. 87 alhier, dat na diens dood was opengekomen. Het werd aangekocht en voor de nieuwe bestemming ingericht, terwijl tot hoofd der inrichting werd benoemd de heer L. C. Oranje. Deze was toen onderwijzer te Dedemsvaart, maar ten einde zich voor zijne volgende taak meer te bekwamen en van de elders gedane ondervindingen party te trekken, werd hp in de gelegenheid gesteld de doofstommen-in- 17.) De vrouwen weenden en jammerden en de oude moeder kwam uit de keuken en be zwoer hem „Bid, Dick, bid!" en daarop tot ons: „Wil niet een der predikanten bidden voor mijn jongen Spoedig werd hij kalmer en helderder. Toen hp daar sprakeloos neerlag, zag by rond en vestigde ten slotte zyn oog op my en be proefde te spreken maar er kwam geen woord over zyne lippen. Deze stilte duurde eenige minuten. Nu en dan kwam het hoofd der familie uit de keuken (op zyne kousen om minder leven te maken) en stond daar in p'echtig stilzwijgen, met een onderzoekenden blik op zyn zoonzoo bleef hy staanzoo stil, dat men vergat, dat hy er was, tot men een onderdrukten snik hoorde en men hem weer door de deur verdwynen zag. Op het laatst kreeg zyn zoon de spraak terug. „Biyf, vader", zeide by, toen de oude man weer heengaan wilde. Toen gaf hy den anderen een wenk om de kamer te verlaten, behalve richtingen te Groningen, Rotterdam en drie in het buitenland te bezoeken. Na dankzegging voor den allerwegen on dervonden steun en het afsmeeken van 's He mels zegen op de nieuwe inrichting, werden gozegde heer Oranje en zyne echtgenootetot hoofd van het gesticht geïnstalleerdwaarna de heer Oranje tot aanvaarding zijner nieuwe betrekking eveneens eene toespraak hield, waarin hy verslag deed van zyne bezoeken, aan de ovengenoemde dergelyke inrichtingen gebracht, in het byzonder stil biyvende staan by de inrichting naby Bazel en er op wyzende hoe by overal voorkomend werd ontvangen en uitstekend behandeld en ingelicht. Ook gaf hy met een terugblik op het Oude Testament, waarin eveneens reeds van dooven, stommen en blinden wordt gewag gemaakt een kort overzicht van de ge schiedenis van het doofstommenonderwys, om te eindigen met als zyne overtuiging uit te spreken dat naast de drie hier te lande be staande inrichtingen, nl. die te Groningen, Rotterdam en de roomsch-katholieke te Sint- Hichiels-Gestel, ook de Leidsche al3 vierde recht van bestaan heeft. Onder hoogeren zegen zou hy met zyne beste krachten medewerken om de stichting aan het christeiyk doel te doen beantwoorden en de aan het gesticht toevertrouwde ongeluk kige doofstomme kinderen, misschien later ook blinde, te vormen tot goede, brave leden der groote maatschappy, waarin zy zich, trots hunne gebrekkige omstandigheden, zullen kunnen bewegen. Nadat de voorzitter het gesticht geopend had verklaard, werd dit gedeelte der samen komst met een dankzeggend gebed van den heer Minne, predikant te Utrecht, en met gezang besloten, waarop de heer Beuker mededeelde dat er alsnu gelegenheid was om het gebouw zelf te bezichtigen. Yan die gelegenheid werd een druk ge bruik gemaakt. Op allen maakte de inrich ting er van een gunstigen indruk. Reeds nu ziin er vier kinderen uit verschil lende oorden van ons land in opgenomen. Toen het gesticht in oogenschouw was ge nomen, keerde men een uur later naar het Nutsgebouw terug, waar in de voortgezette vergadering verschillende zaken van huishou- delyken aard der vereeniging werden be sproken. Zie hieromtrent de laatste berichten. De voorloopige werkzaamheden voor het archiefgebouw, dat aan de Boisotkade zal komen te staan, zyn begonnen. Men is bezig het terrein gelyk te maken. Freeman en my. Toen zy weg waren, wenkte hy zyn vader om dicht by hem te komen. De oude man kwam. „Hebt gy iets te zeggen, Dick?" Hy knikte. „Zal ik uw hoofdkussen wat opbeuren?" Hy deed dit. Daarop vroeg de zieke om iets te drinken en kreeg eenigen sterken drank met melk. „Ik ben stervende", begon hij, „ik weet het." Zyne oogen, ontstoken door ziekte en ge brek aan slaap, zagen wild rond. Zyn hoofd knikte en zyne klamme, vermagerde vingers (nog steeds de kleur der verf hebbende) plukten aan het beddelaken. Hy zag my aan „Ik moet iets bekennen; ik hoop dat God het my vergeven zal. Ik had er nie's mee te maken; waarom ook? Hy wa9 altyd goed voor my. Ik had er niets mee te maken, zeg ik u1" „Neen, jongen", zeide zyn vader, om hem tot bedaren te brengen, „dat hadt gy niet." „Nu", zeide hy, „zeg niet dat ik het had. Had ik de wacht niet? Dat was alles. Ik was in de plaats van Jim; hy wilde gaarne naar vrouw en kind. Zoo was het." Hy mompelde nog eenige zinnen, terwyl Met het maken van het ontwerp en teeke- ningen is belast de heer L. Berghuis, architect te Arnhem, die zich voor dat doel reeds hier ter stede bevindt. Het verslag, uitgebracht in de te Am sterdam gehouden 75ste jaarlyksche alge- meene vergadering van het „Fonds ter aan moediging en ondersteuning van den gewa- penden dienst in de Nederlanden", bevat o. a. de volgende mededeelingen Do inkomsten over 1S90 hebben bedragen eene som van 87,498 97. Behalve de renten van het kapitaal op het Grootboek, welke 46,871.13 beliepen, en de opbrengst der jaarlyksche collecte ad ƒ26,120.97, zyn onder het aangegeven cyfer der inkomsten begrepen de renten van het nationaal huldebiyk, ter gelegenheid van wyien Zr. Ms. 25 jarige regeering, ad 9,070.33, het subsidie van het ryk ten behoeve van het Invalidenhuis te Leiden, groot 5000, eene gift van 20, eer.e idem van 25, een legaat van 200 en de ingezamelde giften door de commissie te Curasao, ad ƒ191.54. Aan 2180 deelgerechtigden keerde het Fonds 76,032.68 aan gratificatiën en toe lagen uit de renten van 's Konings geschenk uit. Onder die deelgerechtigden bevonden zich 308 verminkten uit Oost-Indië, 34 verminkten en 2 nageblevenen van gesneuvelden in den stryd tegen België, 1163 infirmen, blinden en veteranen, 5 oud-stryders van 'Waterloo, 667 oud-stryders van België en 1 militair van do Amsterdamsche landmilitie. Het Invalidenhuis te Leiden verkeert in goeden staat. Tegen afstand van hun pensioen en hunne gratificatie genoten 51 deelgerech tigden van het fonds daarin doelmatige huis vesting en goede verzorging. De uitgaven ten behoeve van dit gesticht beliepen 9,799,33. Gedurende het afgeloopen jaar werden als nieuwe deelgerechtigden in het Fonds opge nomen 7 verminkten uit Oost-Indië en 50 infirmen, en als buitengewone deelgerechtigden voor eene gratificatie van 10 of van 15 inééns 619 oud-stryders van België. Het getal der sollicitanten bedraagt 893. Examen lager onderwys's-Gravenhage, 5 Aug. Hoogduitsche taal. Toegelaten de dames: A. M. Vigelius, van Utrecht; A. W. C. Zuidema, van Zwolle; en de heeren: C. W. Deenik, van Leiden; M. A. De Man, van Culemborg; H. P. Van Nieuwerburg, van Den Haag, en J. F. Stadhouders, van Ooster hout. Afgewezen 4 vr. en 1 m. candidaat. De Staatscourant van 6 dezer bevat de zyn oog als wezenloos rondstaarde; zyn ge heugen dwaalde rond. Daarop hernam hy met kracht „Zy kwamen er recht op aan, luid en hevig sprekende. Hy gaat naar het ding toe en heft het op. „Ik wist het", zeide hy. „Maar gy moogt er geen woord van zeggen!" zeide de ander. „Dat zal niet gebeuren!" zeide hy. De arme kerel werd vreeselyk opgewon den elk woord kwam er uit met hevige en wilde bewegingen; zyne oogen staarden in het ledige, en, zelf opgewonden, zag ik in myne verbeelding het inwendige van de fabriek, met hare vage, gekleurde dampen, waarin twee worstelende mannen opdoemden, waar naar ik sidderend keek, terzyde van de kuip by dien geverfden demon. De man werd zóó opgewonden en wy waren zóó overstelpt door zyne bekentenis, dat hy op zyne knieën in bed zat, vóór wy het konden verhoeden. Hy vervolgde zyne onsa menhangende woorden. „Wy moeten er niet meer van hebben", zegt hy. „Hy leunt voorover! Hy wil hem omstooten! O, O!" Met een wilden sprong" stond hy op in bed, de beweging nabootsende van een man, die vooroverbuigt en een ander zwaar voor- PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Ta» 16 regel* f 1.05. Iedere regel meer /O.l7J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt /"0.10 berekend. gewyzigde statuten der volgende vereenigin- gen, als rechtspersoon orkend krachtens de wet van 22 April 1855 (Staatsblad No. 23); lo. „De Nieuwe Leeuwarder IJsclub"; 2o. Sociëteit „Concordia", te Leider.. De uitslag van de te Noordwyk gehou den herstemming van twee leden voor den gemeenteraad is als volgt: Gekozen de heeren A. Marbus met 143 en W. C. Balkenende met 132 stemmen. De heeren C. J. L. Van der Meer en J. Prins verkregen resp. 22 en 14 stommen, terwyl 3 biljetten van onwaarde en 3 blanco waren ingeleverd. Uitgebracht waren 155 geldige stemmen. Yan de gehouden herstemming van 6 loden voor den gemeenteraad te Hillegom is de uitslag als volgt: periodieke aftreding, ge kozen de heer Hk. Van Waveren, wethouder, (1.). Als nieuwe leden de heerenJ. Van Til Rz. (1 H. Voldhuyzen van Zanten (a.-r.), K. Van Bourgondiën (r.-k.) en Th. Lommerse (r.-k.). De katholieken en anti revolutionnairen hadden zich nauw aaneengesloten, om hun candida- ten den doorslag te gevendaarvan getuigde menig strooibiljet. Maar daar tegenover waren vele kiezers, die den tachtigjarigen wethouder Hk. Van Waveren, die reeds 37 jaren lang de gemeentebelangen behartigde, nog niet wilden laten heengaan, maar hem opnieuw hunne belangen toevertrouwen. Toen de uitslag der stemming bekend was, heerschte er bij de stombus eene ongeëvenaarde geestdrift, en velen haastten zich den waardigen man hunnen gelukwensch aan te bieden. Van de te Nieuwveen gehouden her stemming voor een lid van den gemeenteraad tusschen de candidaten J. J. Kiebert en J. Meyers, is de uitslag dat waren uitgebracht op eerstgenoemde 51 en op den tweede 2 stemmen, terwyl óên stembriefje, dat in blanco was, van onwaarde verklaard werd. Alzoo is ook het aftredend lid van genoemden Raad, de heer J. J. Kiebert, herkozen. De ministeriëele crisis zal, naar het „Hbl." verneemt, hoogstwaarschyniyk in den loop van deze week een einde nemen. De heer Van Tienhoven houdt zich nog bezig met de uitvoering der hom verleende opdracht, het doen eoner voordracht aan H. M. de Regentes, en zal, indien er te elfder ure geene onvoorziene bezwaren ry.zen, evenals de heer Tak Van Poortvliet deel uit maken van het nieuwe Kabinet. De geruchten, door enkele bladen verspreid, als zou de heer Van Tienhovon niet zelf als minister willen optreden en slechts ge- werp omwerpt. Wy waren zóó overstelpt van verbazing en schrik, dat wy geene hand konden bewegen om hem tegen te houden. Hy geleek een betooverd lichaam, plotseling van den dood verrezen tot een woest, gal vanisch leven. Wat vooral myne aandacht trok, was de zwarte schaduw van zyne ge stalte op den muur, met het hoofd voorover bukkende en met uitgestrekte handen. Het duurde slechts een oogenblik en toen viel de de arme kerel op de dekens neer, onsamen hangende geluiden uitbrengende. „Moordenaar! Moordenaar! En ik kon niet sprekenNeen, ik kon nietMaar ik had er niets mee te maken niets 1" Daar lag by uitgeput terneer en zyne be trekkingen en naburen kwamen yiings terug om hem te beklagen. Hy zag hen droevig, maar kalm aan, de laatste worsteling stry- der.de van de natuur tegen de ontbinding. En zoo stierf hy en het weeklagen werd luider. „Hy is heengegaaan, de arme jongen", riep de oude moeder, tot haren echtgenoot gekeerd. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1