postf-ttsOmboot „Flandre," een half uur na wtlrek uit Dover, tegen den Engelschen drie master „Amorette," met kolen geladen. De „Flandre" bleef eenigen tyd in den driemaster steken, zoodat de bemanning van dezen (negen personen) gered kon worden. Daarna bevrijdde zich de „Flandre" door achteruit testoomen. De driemaster zonk toen onmiddellijk. De „Flandre" bereikte Ostende zonder schade, met vertraging van een half uur. De twee jeugdige daders van den beruchten moord van Courbevoie zijn Zondag te Parijs ter dood gebracht. Aan vrouw Herland (moeder van één hunner) was door den president gratie verleend van de dood straf. Zjj is nu tot levenslange gevangenis straf verwezen. De republikeinsche garde heeft charges op het volk moeten uitvoeren, dat van de huizen met allerlei voorworpen wierp. Een kwartier verliep tusschen de terechtstel ling der twee moordenaars. Dezen hielden zich dapper en hij, wiens moedor gratie had ont vangen, slaakte op het vernemen daarvan een zucht van voldoening. Aangaande het ongeluk, dat Stanley heeft getroffen, die zich met zijne vrouw teMürren in het Beroer Oberland bevindt, wordt nader gemeld, dat hij op eene wandeling gestruikeld is en den enkel heeft gebroken. Twee zich te Mürron bevindende Engelsehe geneesheeren weiden dadelijk ontboden en legden het eerste verband, waarna de patiënt naar zijn bótel te Mürren werd teruggebracht om daar verder verpleegd te worden. Het duel is onlangs in Japan streng verboden. De keizer heeft bepaald dit ieder, die een ander uitdaagt of eene uitdaging aanneemt, in het vervolg met eene zware geldboete en eene galeistraf van 6 maanden tot 2 jaren gestraft zal worden. Eeleediging van iemand, die geweigerd heeft te duelleeren, zal worden gostraft ais laster. Te B a 11 a 8, in Texas, zijneenige pakhuizen in brand geraakt, waarin onder meer 500 balen katoen en 700 vaten alcohol waren opgeslagen. Dit alles werd eene prooi der vlammen. De 6Chade wordt op ongeveer een half millioen dollars geschat. Eene hofdame der Duitsche keizerin, freule Von Ziegler, heeft zich door een zanger van de Opera te JViesbaden, den tenor Muller, laten schaken. Z(j zijn naar Londen gegaan om daar in het huwelijk te treden. Uit Jedda wordt aan de „Times" gemeld, dat tot op heden 4200 personen aan de cholera stierven. De ziekte neemt echter thans een minder ernstig karakter aan. BUITENLAND. Frankrjjk. Omtrent den moordaanslag op de heoren Constans, Etienne en Treille verneemt men nader, dat het boek, voor eerstgenoemde be stemd, door eene vergissing van den portier in handen van mevrouw Constans kwam, die reeds terstond achterdocht opvatte, tpen bjj het aanvatter een wit poeder en uit viel; de heer Treille was hierbij tegenwoordig en dus voorbereid, toen ook ten zijnent een dergolyk boek werd bezorgd. De heer Etienne ontving het zijne des avonds, doch was roeds op de hoogte der zaak gebracht, zoodat ook hier de toeleg mislukte. De drie boeken waren alle op dezelfde wijze behandeld. Zjj bevatten slechts aan het begin en aan het einde een twintigtal gewone bladzijden; de overige ruimte was uitgehold, zoodat een kistje ter grootte van een sardinenblikje daarin verbor gen kon worden. Door het geheele boek was een reepje perkament aangebracht, ingericht als bjj pistaches, zoodat b(j het openslaan van het boek onmiddellijk de ontploffing moest volgen. De chef der geheime politie, Goron, heeft uit Toulon geseind, dat hij het onderzoek bl(jft voortzetten, doch niet gelooft op het rechte spoor te zijn. Te Parijs hebben in het park van Calais proeven plaats gehad met een bestuur baren luchtballon. De minister van oorlog De Freycinet was er by tegenwoordig. Het doel was hoofdzakelyk met eene nieuwe machine van zeer klein gewicht groote kracht te ontwikkelen. Zy werd vervaardigd in de fabriek van Puteaux, naar het ontwerp van majoor Benard. - Zondag is te Passy (Parys) op het kruispunt der „avenues" Ingres enKanelagh een gedenkteeken onthuld voor La Fontaine, bestaande uit een bronzen borstbeeld des fabeldichters, met zinnebeeldige voorstellingen en motieven, aan zyne fabelen ontleend. De dichter Sully Prudkomme, voorzitter van het comité, dat acht jaar bezig is geweest om de noodige gelden te verzamelen, hield eene rede en de tooneelspeler Got droeg een gedicht voor van den heer Fabié. België. De uitnoodigingen voor het katholieken congres, van 8 tot 12 September te Mechelen te houden, zyn verzonden. Voorzitter van het comité is de heer Collinet, onder-voor zitter de heer Woeste. Zondag werd het traditioneele tornooi gegeven op het plein voor het koninklyk paleis. De kostumes, de omgeving, alles was op middeloeuwschen voet ingericht, en dank zjj de medewerking van verschillende ver- eenigingen, had het „ridderfeest" een schitte rend succes. De opbrengst komt ten voor- deele der algemeens armen. Volgens de jongste berichten uit den Congostaat werd het station Issanghi her- haaldelyk aangevallen door de inboorlingen; ten laatste is echter de bevelhebber van Stanley-Falls er in geslaagd, hen te verdry ven met medewerking van Arabische hulptroepen. GtrooOBri MimiiU. In de gisteren door het Lagerhuis gehouden zitting verklaarde sir James Fergusson dat, volgers mededeeling van sir E. Baring, den Engelschen zaakgelastigde te Cairo, de Egyp tische regeering al het mogelyke doet om den slavenhandel tusschen de kleine plaatsen aan de Koode ze9 te verhinderen. Den heer Atkinson, tot de conservatieve party behoorende, is wegens zyne onbehoor- lyke houding tegenover den Speaker (voor zitter), voor den tyd van eene week verboden de zittingen van het Huis by te wonen. Dit besluit werd met eenparige stemmen genomen. Volgens de laatste berichten uit Bombay aan de „Times" is in de noordwestelyke provinciën van Engelsch Indië eindelpk de langgewenschte regen gevallen. Toch is de nood der bevolking daardoor niet opeens gelenigd en heeft de regeering besloten eene som van 10,000 pd. st. voor ondersteuning van de gebreklydenden te bestemmen. Zatordag jl. heeft generaal Booth zyne reis naar Zuid-Afrika per stoomschip „Scot" aanvaard. itusland. De geheele keizeilyke familie, de koningin van Griekenland en hare kinderen, alle groot vorsten en grootvorstinnen zyn Zaterdag aan boord van het keizerlyke jacht van Peterhof vertrokken om de Fransche vloot te bezoeken. Admiraal Gervais en de heer Laboulaye gingen hen te gemoet. Eerst werd de „Marengo", daarna de „Marceau" bezocht. De keizer noodigde den Franschen ambassadeur, den admiraal en de comman danten der schepen op zyn jacht, waar een ontbyt werd gebruikt. De muziek speelde de Marseillaise en het Russische volkslied. De czaar dronk op den heer Carnot en de Fran sche zeelieden. De heer De Laboulaye antwoordde met een toost op den czaar en de Russische marine. In de marineclub te Kroonstad werd een diner aangebolen aan den Franschen admi raal en zpne officieren. Er werd gedronken op de keizerin, den heer Carnot, op de beide volken en op de Fransche en de Russische vloot. Op den terugweg naar Frankrijk zal de Fransche vloot Edinburg, Portsmouth en Plymouth aandoen. De czarevitch heeft uit Siberië getelegra- pheerd, dat het hem leed deed, de ontvangst der Fransche vloot niet te kunnen bywonen. Telegrammen. WEENEN, 27 Juli. Aan het tolkantoor te Czernowitz zyn geldverduisteringen tot een ontzagiyk bedrag ontdekt. Verscheidene be ambten en kooplieden zyn in hechtenis ge nomen. Een beambte heeft zichj van het leven beroofd. WEENEN, 28 Juli. Poolsche bladen melden dat de reis des keizers naar Praag voorgoed opgegeven is. BERLIJN, 27 Juli. (H. C). Volgens een hier ontvangen bericht, is de toestand des keizers (die op het dek van zyn jacht uit gleed en een been bezeerde) normaal bete rend, maar kan Zyre Majesteit'voorloopig geene uitstapjes in de bergen maken. De terugkomst te Berlyn zal nu waarschynlyk reeds den 8sten Augustus plaats vinden. LONDEN, 28 Juli. Gelyk uit Shanghai van 27 Juli aan de „Standard" wordt gemeld, heeft men daar ontdekt dat de zoon van een voornamen Cbineeschen diplomaat, die nu in Europa vertoeft, een werkzaam aandeel heeft genomen by de opruiing tot de jongste onge regeldheden, waardoor vele christenen het leven verloren. Dezelfde persoon zou ook de vervaardiger zyn van de aanplakbiljetten, waarin de Chineezen tegen de vreemdelingen worden aangestookt. BUCHAREST, 28 Juli. By de verkiezing van een lid voor den Rumeenschen Senaat is gekozen de candidaat der conservatieve party, prins Cantacuzene. De verkiezing moest geschieden wegens het overlyden van den liberalen ex minister Bratiano. Ook werden twee verkiezingen gehouden voor de Kamer. Ook voor deze beide plaatsen werden twee conservatieven gekozen. LEIDEN, 38 Juli. Hedennamiddag werd op de begraafplaats le Katwyk aan Zee ter aarde besteld let stofïeiyk overschot van wijlen onzen stadge noot mr. S. Le Poole. Vele ingezetenen dezer gemeente hadden zich derwaarts begeven, om van hunne deel neming in dit overlyden getuigenis af te leggen. De stoet, bestaar ds uit dm lykwagen en vyf volgkoetsen, om kwartier over elven van het sterfhuis aan de Garonmarkt ver trokken, kwam aan den doodenakker om even halftwee aan. De kist was bedekt mot negen fraaie en groote kransen van groen, bloemen en palm takken, waaronder één „uit achting der werk lieden aan hun patroon", geluk op de saty- nen linten te lezen stond. Het stoffeiyk overschot werd van af den ingang der begraafplaats op de baar door twaalf knechts van den overledene graf waarts gedragen en gevolgd door de familie leden en verdere naastbestaanden, waarby zich ook bevonden de diep bedroefde weduwe en dochters van den afgestorvene. De to:ht naar het graf was indrukwekkend, maar nog aangrypender de plechtigheid aan de groeve zelve. Toen daarin de kist was neergelaten, werden de kransen om de opening gelegd, waarna ds. S. H. J. De Wolff uit den kring naar voren trad. Hij herinnerde er aan hoe onverwachts de buna ongeloofiyke doodstyding van Le Poole was vernomen geworden, van den man, die nog zoo noodig was geweest voor zyne gade en kinderen, maar ook voor de stad zyner inwoning. Spr. hoeft den overledene in den Iaatsten tyd vooral leeren kennen in de Christelyke Wyk- vereeniging en toen gemerkt dat by in zyn hart een diep gevoel voor de goede zaak ge vonden had. De overledene kende de nooden des volks, waarvan in het byzonder zyne werklieden kunnen getuigen. Hy liet niet na de armen te bezoeken en troost te brengen met daden en met het Evangelie. De familie, die nu aan het graf schreide, behoefde hare tranen niet te drogen. Haar verlies is groot; maar zy hebbe de bewust heid dat ie afgestorvene thans is daar, waar het betor is dan hier. Hy is thans by Hem, aan wien hy alles te danken heeft en die een troost is voor weduwen en een vader der weezen. Wy hopen zeido spr. hem eenmaal daar weder te vinden en roepen hem daarom een „tot weerziens!" toe. De heer J. H. Donner herdacht hem als vriend en medebestuurder van het „Militair Tehuis". Het woord, dat spr. sprak, was een woord van erkenning en als een christelyke krans, op het graf van den diepbetreurde neergelegd. Naar diens krachten en vermogens had hij meer gedaan dan anderen, die tot dezelfde taak in staat waren ter bevordering van het geestelijk welzün der militairen. Hy onttrok zich meerdere rustdag-avonden aan zyn huiselijken kring om woorden te spre ken te midden van hen, die anders geen tehuis hadden. Was hy een man des vredes, hy had toch ook een warm hart voor het Nederlandsche leger, voor den militairen stand. Ook om dit gees telijk te verheffen, is hy' hier op aarde werk zaam geweest. Dat wy hem hier nu niet meer onder de levenden tellen, is een zware slagmaar hy wordt nu gerekend onder de levenden naast den troon van God. Een waarachtige troost zy dit voor hen, die hem thans zoo missen. Daarop sprak de heer T. A. O. De Ridder, burgemeester der beide Katwyken, die zeide dat het van ondankbaarheid zou getuigen als ook uit Katwyk geen woord aan deze groeve werd gesproken. Waar toch kan de overledene beter en zachter rust6n dan daar, waar zoovee! weduwen en weezen van verongelukte visschers zyn begraven, die zooveel aan hem te danken hebben gehad; naby den Oceaan, waar hy zooveel wonden heeft trachten te helen. Namens do nog levende weduwen en weezon legt spr. aan dit graf de getuigenis af van de hoogachting, welke hem werd toegedragen, en van de dankbaarheid, welke allen vervult. Spr. geeft aan de familie de verzekering dat zyne nagedachtenis, dat zyne assche daar in eere zal worden gehouden. Dr. J. H. Gunning Jr., van Leiden, sprak namens zyn vader, den hoogleeraar, die thans in het buitenland vertoeft en zooveel jaren een boezemvriend van den overledene was geweest. Hy wees op diens Christelyken handel en wandel hier op aarde. Hy heeft steeds gebeden om de eenheid van Gods volk. Le Poole was mensch in de schoonste be- teekenis des woords. Daarna was een der knechts van den over ledene, P. F. Bourgeois, de tolk zyner ka meraden om getuigenis van hunne dankbaar heid af te leggen voor hetgeen hun patroon voor hen was geweest. Een besten patroon bobben zy verloren, een patroon, die steeds voor hunne geestelyke en aardsche belangen hoeft gezorgd. Ten diepste gevoelen ook zy den slag, welke de familie heeft getroffen. Toen zich vervolgens de doffe klanken hadden doen hooren van bet zand, dat op de kist door de naaste betrekkingen en an deren was geworpen, trachtte do oudste zoon der overledenen, overstelpt van aandoening, den dank der familie te betuigen voor de betoonde bewyzen van liefde en waardeering voor den dierbaren doode. „Tot weerziens, lieve vader!" stamelde hy, evenals zijne moeder, broeders en zusters tra nen van droefheid stortende. Hiermede was de treurige plechtigheid vol bracht, welke op allen een diepen indruk maakte. De heer Le Poole was ook een der oprich ters van de Kweekschool voor Zeevaart alhier, zoodat van hen nu alleen de heer P. L. C. Driossen nog is overgebleven. De man, die Zaterdag te 's-Hage in arrest is genomen, verdacht zyne vrouw zóó danig te hebben mishandeld, dat zy weinigo uren later aan de gevolgen is overleden, werd hedenochtend naar bier overgebracht om in het Academisch Ziekenhuis met het lyk zyner vrouw geconfronteerd te worden. Naar men aan bet „Vad." meedeelt, zou de heer Gottfried Mann, wiens verbintenis te Leiden, zooals men weet, in den a.s. herfst afloopt, van plan zyn zich te Wiesbaden te vestigen en daar een muziekcorps op te richten. Uit goede bron kunnen wy dit bericht tegenspreken. Het is geheel ongegrond. By koninklyk besluit is benoemd tot ambtenaar van het openbaar ministerie by de kantongerechten in het arrondissement Alkmaar, voor de kantons Alkmaar, Schagen en Helder, ter standplaats Alkmaar, mr. P. Buys, thans kantonrec'oter-plaatsvervanger en adjunct-coinmies der eerste klasse ter provin ciale griffie van Overysel, wonende te Zwolle. Thermometerstandgisteravond om 8 uren 15° C. 59° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 15° C. 59° F.'s middags 12 uren 17J C. 62.6= F.; 's namiddags 4 uren 18° C. v 64.4° F Marktberlohten Bodegraf e, 28 Juli. Aangevoerd 251 wagens Kaas, 14766 stuks, wegende 69405 KG. Prijs Into soort Goudache f 25.a 27.50, 2de 80ort 23.a f 24.50 zwaardere 29. Hieronder 21 wagens Edammer Kaas: lete soort f 27.a f 2de soort 22.a f 24.50, 3de soort fa f 27 wagens Derbykaas: lste soort f28.— a f2de soort 22.50 a ƒ25.— wagens Leidsche Kaas fa fhot schippond. Handel matig. Ter veemarkt aangevoerd: schapen, a lammeren, fa f biggen, a paarden. Rotterdam, 27 Juli. Op de veemarkt waron heden aangevoerd: paarden, veulens, 100 runderen, 168 vette kalveren, 4 nuchtere kalveren, 1594 schapen, 706 varkens, biggen, bok, ezel. De prijzen van het veo waren als volgt: runderen lete qual. 37 a 38 c., 2de qual. 34 a 35 c., 3do qual. 32 a 34 c.; vette kalveren lste qual. 421/s a 45 c., 2de qual. 40 a 42Vs c.schapen lste qual. 30 a 32V2 2de qual. 25 a 271/9 c.varkens lste qual 21 a 22 c., 2de qual. 20 a 21 c., 3de qual. 19 a 20 c., alles per V3 KG. Slachtkalveren f a f fokkalve- ren fa Biggen a fper stuk. Handel in varkens willig, schapen traag. CORRESPONDENTIE. Ingezonden stuk ken of mededeelingen, -waarvan do inzenders hun naam niet aan de Redactie bekend maken, worden ongeplaatst ter zjjde gelegd.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 3