In de gemeenteraadszitting van 2 Juli jl. werd aangehouden het voorstel van B. en "Ws. tot verhuring van de beweiding van het Schuttersveld tot uit0. December a. s. aan den heer C. Dieben voor f 100. op grond dat dien dag het bericht wa3 gekomen dat het achtergedeelte was afgemaaid. Uit een te dier zake ingesteld onderzoek ia gebleken, dat, ten gevolge van een mis verstand, het maaien van het grasveld ge schied was op bevel van den heer garnizoens commandant. De daardoor veroorzaakte mate- riale schade is echter op zichzelve van weinig belang en heeft in zijne gevolgen tot een betrekkelijk niet onaanzienlijk voordeel geleid. De voorgestelde pachter, de heer Dieben, vond namelijk dientengevolge de door hem aangeboden pachtsom te hoog en wenschte die te verlagen. Inmiddels vervoegde zich de heer J. H. H. Borgerding tot B. en "Ws. met het aanbod van eer.e pachtsom van 130 voor de beweiding tot uit0. December a. s. van het veld in den bestaanden toestand, welk aanbod B. en Ws. aannemelijk is voorgekomen. B. en Ws. hebben dientengevolge, omdat nu nog te eerder dan toen zij het voorstel betrekkelijk den heer Dieben indienden, de tijd voor eene publieke verhuring te kort was, gemeend spoedshalve dat bod te moeten aan vaarden en de huur tot uit. December onder de gewone voorwaarden en onder nadere goed keuring van den Raad voor een prijs van 130 gegund aan den heer J. H. H. Borger ding voornoemd. Zjj geven alsnu onder verwijzing naar hunne betrekkelijke voordracht van 29 Juni jl. in overweging: lo. bedoelde onderhandsche verhuring goed te keuren, en 2o. hen te machtigen de beweiding van het Schuttersveld in het openbaar te ver huren voor den tjjd van 7 jaren, ingaande 1 Januari 1892. Het stoffelijk overschot van wijlen den heer mr. S. Le Poole zal morgen op de be graafplaats te Katwijk aan-Zee worden ter aarde besteld. De lijkstaatsie zal zich daartoe des morgens te elf uren van hot sterfhuis alhier begeven en den weg nemen over Valkenburg. Reeds vroeger werd door ons er op ge wezen dat eene commissie uit de Vereeni- ging van Burgerlijke Ingenieurs de herziening der algemeene voorschriften voor het uitvoeren en onderhouden van werken ten behoeve van besturen en particulieren, ter hand had ge nomen. Dit ontwerp, indertijd mede besproken in de Leidsche afdeeling van de Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst, werd in de vergadering van de Vereeniging van Burger lijke Ingenieurs, dezer dagen gehouden, met groote meerderheid van stemmen aangenomen. Nadat verschillende zaken waren afgedaan (o. a. werd de heer D. E. C. Knuttel tot lid van het bestuur benoemd), kwam in behan deling een rapport van bovengenoemde com missie, dat ten doel had het ontwerp der algemeene administratieve voorschriften aan te vullen met voorschriften omtrent de ver zekering van werklieden tegen ongelukken. De commissie was van meening dat de verschillende bepalingen, welke in de laatste jaren in "bestekken worden opgenomen, tot twee stelsels terug te brengen zijn. By het óéne stelsel worden alle verplich tingen overgedragen aan de verzekerings- maatschappy en treedt de aannemer slechts als de tusschenpersoon op, die de verschil lende premiën betaalt, doch overigens geene verantwoerdelykheid bezit. By het andere stelsel blyft de aannemer verantwoordeiyk tegenover den bestederhem wordt het bedrag dor uitkeering van deaan- nomingsom gekort voor het geval de verze- keringsmaatschappy niet aan hare verplich tingen mocht voldoen. Het eerste stelsel is het minstomslachtige en het goedkoopste, doch slechts het tweede stelsel verschaft den werkman de gewenschte zekerheid. Naar aanleiding van de concept-regeling van het onderwerp „Ongevallen" (waarvan afdruk ken verkrygbaar zyn) noodigt de commissie uit de Vereeniging van Burgerlyke Ingenieurs belangstellenden uit hunne opmerkingen, voor stellen tot wyziging enz. vóór 1 September a. s. te zenden aan den heer D. E. C. Knuttel, secretaris der commissie. De heer D. P. Jentink, laatstelyk as sisted by 's Rijks Ethnographisch Museum te Leiden, heeft aan die installing ten ge schenke gegeven eenige ethnographische voor worpen, die vooraf met andere door den schenker waren ingezonden op de wereld tentoonstelling te Parus in 18S9. Deze voor werpen, zonder eene collectie uit ééne streek te vormen, zyn eene gewenschte aanvulling van onderscheidene afdeelingen van bet Museum Den schenker is ,de dank der Regeering be tuigd. De beschryving komt voor in de Staats courant van 2G/27 Juli. By de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partyen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren da pryzen54, f 27, ƒ5.50 en ƒ2.75. Hedennamiddag ontvingen we por En- gelsche mail de Bataviasche bladen van 20 tot en met 26 Juni, alsmede de „Deli-Crt." van 24 en 27 Juni. Door Burg. en Wetbs. van Den Haag zijn den gemeenteraad voorgedragen ter be noeming van een onderwyzer in de gym nastiek aan de kostelooze school aandeVan- Rrvensteijn-straatde heeren A. J. Robin, gvmnastiek-onderw. aan de tusschenscbool aan de Noordwal aldaar, en L. Bogstra, sergeant te Leiden. De to 's-Gravenhage by het hoofdonder- wyzers-examen geslaagde candidaat Y. W. Engelkes was niet van Rotterdam, maar van Leiden. Bedankt is voor het beroep naar Rozen burg (cl. Rotterdam) doords. J. H. Willebrands, predikant te Oude- en Nieuwe-Wetering. De hoer Sterk, stationschef der Staats- spoorwegmaatscbappy te 's-Gravenhage, is door den keizer van Duitschland benoemd tot ridder 4de kl. der Kroonorde van Pruisen. De vorst en de vorstin Aribert van Anhalt verlaten morgen de residentie. Op het verzoek van inwoners van Voge lenzang en van omliggende gemeenten, ge- r-cht aan de directie der Hollandsche IJzeren- Spoorwegmaatschappy om den avondtrein, welke te 10 u. 15 m. uit Amsterdam vertrekt, zoo noodig ook daar te doen stoppen, is door genoemde Maatschappy afwyzend beschikt. Door eene dame te Rotterdam is aan ds. Vos aldaar ƒ1000 ter hand gesteld voor de Ned. Zendingvereeniging, en zulks op ver zoek van haren thans overleden broeder. II. M. de Regentes verleende Zaterdag namiddag audiëntie op Het Loo aan eenige autoriteiten uit Apeldoorn en omstreken. By koninklijk besluit van 24 dezer, is benoemd tot notaris binnen het arrondisse ment Amsterdam, de heer J. G. Berlage, can didaat-notaris aldaar. Door den minister van koloniën is de heer J. F. Quant gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl.-Indié, om te worden benoemd tot adspirant-ingenieur by don waterstaat en de burgerlyke openbare worken daar te lande. De gewone audiëntiën van de ministers van oorlog en financiën zullen op Dinsdag 30 dezer niet plaats hebben. Het stoomschip „Batavia", van Java naar Rotterdam, vertrok 26 Juli van Marseille; de „Koningin Emma", van Batavia naar Amster dam, arriveerde 27 Juli te Suez; de „Prins van Oranje," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 25 Juli van Suez; de „Soenda", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 26 Juli van Port-Said; de „Soerabaia," van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 27 Juli te Southamp ton; de „Werkendam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 26 Juli Lizard. Gemengd Nieuwe. Wy v e 8 t ig e n e r d e a a n d a c h t o p dat deze week op Donderdag, in plaats van zooals gewooniyk op Woensdag, op „Vreewyk" muziek door leden van het muziekcorps van het vierde regiment infanterie zal gegeven worden, by welke gelegenheid weer luchtbal lons zullen worden opgelaten. De Zaterdag-avond om over half zeven naast „Zomerzorg" alhier opgestegen luchtballon is by Koudekerk weer neerge daald. Een stadgenoot, de heer C. Van Spall, maakte de dus niet groote reis mede. Zaterdag-middag is een vyf- jarig knaapje, dat op de z. g. witte plek kinderspeelplaats in de Scheveningsche bosch- jes in het zand speelde, voorover in een door hem gegraven kuil gevallen. Het zand zette zich in beweging en sloot zich rondom het arme kind, dat op die wyze een vreese- ïyken dood stierf. Het rosorveeren van de wacht kamer 1ste kl. te 's-Graver.hage, uitsluitend ton behoeve van vorst Aribert van Amhalt- Dessau en gemalin by aankomst uit Enge land aldaar, heeft, zooals nader gebleken is, niet plaats gevonden aan het Staatsspoorweg station, doch aan het Hollandsche spoorstation in Den Haag, naar men tevens mededeelt op verzoek van eenige hooggeplaatste heoren. Voor de rechtbank te Arnhem stond Vrydag terecht W. J. De G., gewezen assistent ten postkantore aldaar, beschuldigd van verscheidene valschheden te hebben ge pleegd, zooals het zich toeëigenen van post zegels, welke hem ter opplakking waren ge geven; het zich toeëigenen van ƒ1.25, welke hem door een klerk waren overgedragen ter storting in de rykskas, voor welk bedrag hy postzegels op postpakketkaarten moest plak ken; het wegnemen van postpakketkaarten uit het archief, om er de gebruikte postzegels af te nemen en te plakken op kaarten, welke hy moest frankeeren. Ofschoon het bedrag, waarvoor hy het Ryk benadeeld had, betrek- kelyk zeer gering was, eischte het O. M. ge vangenisstraf van een jaar. De verdediger, mr. Van Gelein Vitringa, wees vooral op het goede gedrag van den 27 jarigen beklaagde, die eerst voor eenige weken afweek van het pad der deugd; maar dat deed zonder eenige reden beschuldigde kon die zelf ook niet opgeven. Hy conclu deerde tot e6ne geringere straf. Uitspraak op 4 Augustus. Uit eene sloot te Sneek is opge- vischt hot lyk van een vyf jarig jongetje, dat zich vermaakt had met scheepjevaren. Te Apeldoorn is, op last van de justitie, zekere L. S. gevankelyk naar Zutfen overgebracht, als verdacht van brandstich ting, waardoor, den 18den dezer maand, zyne woning met een gedeelte van den inboedel eene prooi der vlammen is geworden. Vrydag stonden te Winschoten terecht Joseph Muller, oud 29 jaren, en Grietje Künig, zyne vrouw, oud 31 jaren, beschul digd van den vader van de laatste, oud 70 jaren, door verworging van het leven te heb ben beroofd. De eisch van den ambtenaar van het openbaar ministerie is 15 jaren tucht huisstraf voor ieder. Naar men meldt, brak te Ochton Zaterdagnacht plotseling een hevige brand uit in de boerenwoning van J. Van Soest. De bewoners moesten half gekleed in allery! het brandend gebouw ontvluchten. Het vuur verspreidde zich zóó snel, dat byna niets kon gered worden. Huis, achterhuis en schuur werden eone prooi der vlammen. Huis en inboedel waren te Amsterdam verzekerd. Stanley heeft volgens een tele gram uit Miirren aan de „Zwolsche Courant" den Scbilthorn bestegen. Daarby is hy gevallen, met het ongelukkig gevolg, dat hy een been brak. Te Ween en is dezer dagen een tramkoetsier overleden, die reeds een aantal dienstjaren achter den rug had. By het lichten zijner papieren bleek deze koetsier een zekere baron Erwin Von Schönstein te zyn, vroeger millionair en laatste afstammeling van een oud geslacht. Uit Weenen verneemt de „Stand ard", dat de in aanbouw zynde toren te Szalatina (Hongarye) Donderdag jl. is inge stort. Zestien werklieden werden onder de puinhoopen begraven. Ook Moravië en Galicië hebben door de aanhoudende zware regenbuien der laatste dagen van overstroomingen te lyden. Een aantal bruggen werd door de zwellende rivieren medegesleept en aan de veldgewassen is veel schade aangericht Omtrent den brand in het Abdin- paleis, te Cairo, verneemt de „Times" nog, dat het gerucht gaat, als zou deze het gevolg van moedwil zyn en hebben moeten dienen om vroeger gepleegde diefstallen te bedekken. Volgens de jongste berichten uit Lissabon aan de „TimeB" is de Crampel- expeditie in de omstreken van het meer Tchad aangekomen en door de inboorlingen vriend- schappeiyk ontvangen. De expeditie, door de Fransche regeering onder leiding van den heer Fourneaux in de richting van het meer Tchad uitgezonden, is door de inboorlingen in hinderlaag gelokt en aangevallen. Een officier en 16 pakdragers verloren daarby het leven, terwyi 30 anderen gewond werden. Ook Fourneaux werd gewond, doch slaagde er in zich met het grootste ge deelte der expeditie te redden. Het Chileensche pantserschip „President Errazuris" is in de haven te Lissa bon aangekomen. De ex-keizer van Brazilië, Don Podro, neemt te Vichy voortdurend in beter schap toe. Uit Konstantinopel wordt geseind dat er op Creta opnieuw gisting heerscht onder de bevolking en dat er nieuwe wan- ordeiykheden zyn voorgevallen. De Christen bevolking staat weder dagelyks aan mishande ling bloot, terwyl de Turksche regeering onmachtig schynt te zyn de rust te bewaren. In don laatsten tyd hebbente Berlyn worstelstryden plaats gehad door de vermaardsle worstelaars uit alle deelen der wereld. Twee hunner hadden al de anderen overwonnen, namelyk de Amerikaan Tom Cannon en de houder van een restaurant te Hamburg, Karl Abs. Tusschen die twee werd Zaterdag-avond een beslissende stryd gevoerd, welke eindigde met de volkomen overwinning van den Hamburger vechtersbaas. Hunne esrste worsteling duurde twintig minuten, doch bleef onbeslist. In de tweede bleef Abs, na acht minuten strydens, overwinnaar. Heel Berlyn was over dit geval in koorts achtige opgewondenheid. Het Amerikaansche zomertbeater, waar het spektakel plaats had, bovatte meer dan zesduizend toeschouwers en in de aangrenzende straten waren de duizenden niet te tellen. Zy brachten Abs geestdriftige huldebetoogingen, omdat hy de eer van den Duitschen naam zoo schitterend opgeluis terd had. Twee exprestreinen zijn in Co lorado op elkander geloopen. Er zijn 3 dooden en 5 gekwetsten. KOLONIËN. BATAVIA, 20-26 Juni. Door de regeering is machtiging verleend tot het verbeteren van eenige wegen ter hoofdplaats Soerabaia, waarvoor eene som van 50,000 is beschikbaar gesteld. Het „Bat. Nieuwsblad" ontvangt het volgende telegram uit Serang, dd. 23 Juni De assistent resident van Tjaringin, de heer Andeweg, de regent en de controleur, zyn per prauw naar Prinsoneiland overgestoken voor dienstzaken, kunnen nu wegens de onstuimige zee niet meer terug en zyn van leeftocht verstoken. De resident heeft den vlootvoogd om assistentie geseind. Door den gonverneur-gonernal van Ned.-Indië zrin de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Ontslagen: Op verzoek eervol nit 'a lande dienat met ingaDg van don dag, waarop hij het bestuur den residentie Amboina aan zijn opvolger zal overgeven, de resident van dat gewest E. Heijtiug; -met ingang van 4 Jltli 1891 de verificateur 8de kl. by de in- on uitvoerrechten en accijnzen C. F. Jansenop verzoek eervol uit 'elands dienst do ingeniour der 2de kl. bij den dienst van het mijnwezen A. Sloop. Benoemd: Tot notaris, tevens vendumeester te Salatiga (Scmarang) de notaris, tevens vendumeester te Indramajoc, (Choribon) D. Schoondermarktot 8den commies bij het departement van O. E. en N. db klerk bij dat departement L. E. Vemer. Gesteld: Ter beecbikking van den directeur Tan B. O. W. de ambtenaar op non-activiteit P. De Schrfiver, laatstelijk architect der 1ste kl. hij den Waterstaat en 'slands B. O. werken. Departement van Marine. Benoemd: Tot haven meester te Boeleleng (Bali), de JBte stuurman bij de gouvernements-marine. W. W. A. F. K. H. Van Nassau ,- tot baas-ijzergieter bij het msririe-étsbüelement to Soerabaia, dc baas-rjzergieter bij de fabriek voor de marine en het stoomwezen aldaar P. A. Koppers. Deparlemonl van Oorlog. V e rl e en d: Een 2-jar;g virlof naar Europa, wegenB ziekte, aau den kapitein der gonie H. A. G. Van Deutzech; aan den kapitein der inf. H. G. L. Frackers. wegens 16 jaren onafge broken dienet in N.-I. aan den kapt. der art. W. F. G. Kerrelijo. Bevorderd: Tot mil. apotheker late kl. bij den mil. geneeek. dienst de mil. apotheker 2de kl. J. Douwee. Hersteld: Bij het wapen dér inf. boven de for matie in activiteit de lnit-kolonel op non-act, G. S. Schultz. Overgeplaatst: Bij den geDc-ralen staf de ma joor der inf. W. F. Nienwenhnyzen, toegevoegd aaa don civielen en mil. gouverneur van Atjeh en Onder- boorigbeden. BUITENLAND. Franhryk. In den Zaterdag gehouden ministerraad is door den heer Barbey medegedeeld, dat het gepantserde eskader van het Noorden, na het vertrek van Kroonstad, eenige havens van Engeland zal bezoeken. Het zal zich op 20 Aug. te Portsmouth bevinden en door de koningin van Engeland ontvangen worden. De heer Constans, minister van binnen- laodsche zaken, en de heer Etienne, direc teur by het departement van marine, hebben uit Toulon doozen ontvangen, waarin ont plofbare stof was besloten. Een onderzoek is ingesteld. Te Nante3 zyn dezer dagen tweo dyna- miet-aanslagen gepleegd, een ten huize van den bankier Rousselot en de andero by diens schoonzoon. Personen werden gelukkig niet getroffen, doch aan de beide woningen is be lnngryke schade toegebracht. Algemeen f men van gevoelen, dat hot misdyf door anaf chisten werd gepleegd; het onderzoek keef' dit ochtcr nog niet aan het licht gebracht

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2