N° S638. Zaterdag 25 Juli. A0. 1891. feze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Feuilleton. Leiden, 24 Juli. PRIJS DEZER COURANT: T«or Lelden per S meenden.ƒ1.19. France por post1.40. AlaoDÖorlrjke Nommen,0.f»5. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Ten 16 regels ƒ1.06. Iedere rog el meer 0.1T>J. Qrooter* lettere neer plaatsruimte. Voor het incaaseeren kuiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. lil den loop van de volgeDde week zal een aanvang gemaakt worden met een nieuw Feuilleton: „EINDELIJK OXT0EI1T", van J. MACLAREN COBBAN. Ba het personeel der Posterijen zjjn be noemd: tot controleur over de vervaardiging van postzegels, enz. te Haarlem J. Van de Poll, commies bjj het departement van watei- staat, handel en nijverheid; tot assistente te Rotterdam de geagreéerde klerke mej. C. Proot, te Leidentot assistent de geagreéerde klerk J. Meijer, met verplaatsing van Alfen naar Leiden. Verplaatst met 1 Juli de commiezen -lie kl. J. Van Tenderen, van Leiden naar Utrecht en jhr. J. E. Von Bülow, van Leiden naar Rozendaal. 3 Gedurende de eerste helft der maand Juli zijn aan het postkantoor alhier be zorgd de volgende brieven, welke, door on bekendheid der geadresseerden, niet besteld konden worden: C. J. Schlejjer, Amsterdam; Erve Besier, Arnhem; Do Kat, Dordrecht; A. v. d. Lelie, L. "Wilbers, J. D. Arkeveld, -M. v. d. Berg, Den HaagW. Luternaar, HaarlemL. v. Solingen, A. Westerlaten, J. Betgem, Leiden Davijt, Rutterdam; Dr. Marian, Schiedam; De Groot, Utrecht; A. v. Kregten, Win schoten; A. 'Stuart, Alfen; Wed. Dr. L. V. Hoog, Brummen; Wed. Willemse, Leiden; L. Vermeulen, niet vermeldG. Mulder, Am sterdam; J. Delponte, Schiedam; Brief kaarten: Wed. A. Jansen, Delft;Ph.Harmse, R. Brouwer, De Graaf, Den Haag. Brieven, verzonden geweest naar Belgié: A. v. Berkel, Brussel; naar Oostlndië: K. v. Slootten, Batavia. Voor de hoofdakte zijn Woensdag en Donderdag te 's Gravenhage geëxamineerd 15 cand., afgow. 7, toegelaten de hesrenM. Ten Hoor en A. Dirks, van Leiden; H. A. West- sirate, van Den Haag; P. Kischemöller, C. Van Schooneveldt, J. Van de Griend, J. W. Eogelkes en A. L. Van den Berge, allen van Rotterdam. Als voorgangers hopen Zondag, 26 Juli a. s., in de Ned.-Herv. kerk te Leiderdorp voor de gemeente op te tredendes voormiddags te 10 uren de heer C. Plug, predikant te Katwijk aan Zee, en des avonds te halfzeven de heer W. Briët, predikant te Leiden. Aanstaanden Zondag, 26 Juli, zal de godsdienstoefening in de kerk der Ned.-Herv. gemeente van Hoogmade aanvangen des voor- middags te tien uren en geleid worden door den heer F. J. Los, candidaat tot don H. dienst te Leiden. De gemeenteraad van Stompwijk heeft benoemd tot gemeente-geneesheer aldaar dr. P. Huyser, arts te Loidschendam. De hear E. Ten Broeke, onderwijzer aan school B te Waddingsveen, heeft metgunsti- gen uitslag het examen voor de hoofdakte afgelegd. Tijdens de verkiezingen voor den ge-' meenteraad te Waddmgsveen lag de begroo ting der gemeente en speciaal der rekening voor hot openbaar onderwijs voor belangstel lenden ter inzage bij den heer T. Zwart. Door Burg. en Weths. van Zoeterwoude is aan Ged. Staten de goede ontvangst bericht van den inventaris van het oud-archief. Zij be tuigden tevens voor hel zoo nauwkeurig doen in orde brengen door den hee: J. H. Hingman, chartermeester bjj bet Btjksa-chief te's-Gra- venhage, hunnen dank Ned. Geref. Kerk. Beroepen te Leider dorp, de heer T. H. Woudstra, te Maassluis. Tot hoofdingeland van het 3 de district in het groot-waterschap van Woerden (hoofd plaats Waard6r) is gekozen de heer H. De Bruyn, te Waarder. Dr. Van Nes, te Woudenberg, heeft voor het beroep tot predikant by de Ned.-Herv. gemeente te Sassenheim bedankt. De uitslag van de verkiezing, te Zoeter - meer gehouden voor drie leden van den gemeenteraad, was, dat de drie aftredende leden, de heeren W. Van Dorp Wz., J. Scheer en N. Boonekamp, respect, met 67, 66 en 63 stemmen werden herkozen. Te Zegwaard moet voor de 2 leden herstem ming plaats hebben tusscben de heeren P. M. Lammens (lib.), aftr. lid, met 52 St., C. Van Dorp Wz. (lib.) met 48, H. H. Steenwijk (a.-r.) met 35, A. Van Wijk (r.-k.) met 32 en J. Vollebregt (r.-k.) met 32 stemmen. Verder waren uitgebracht op: E. H. Cbar- don, doleerend, (aftr. lid) 27 stemmen. A. s. Zondag, des voormiddags te half- t;en, hoopt voor de Ned.-Herv. gemeente te Valkenburg op te treden ds. C. B. Oorthuijs, predikant te 's-Gravenhage. Van het R.-K. gymnasium te Katwijk aan den Rijn hebben zich dit jaar 10 leerlin gen aangemeld voor het examen, dat toegang geeft tot de academische lessen, die allen geslaagd zijn, nl. de heerenAdr. Bogers, van Rozendaal; Jos. Steger en L. Steger, van 's-Hago; E. Van Rjjckevorsel, van 's-Boscb; H. Bijvoet, van BerchemJ. Van Sons'ooeck, van Amsterdam; A. L2sance en C. Drentb, van HaarlemA. Pelster, van Rotterdam, en P. Aalberse, van Leiden. Mr. Van Tienhoven, burgemeester van Amsterdam, vertoefde Donderdag-namiddag van 1 5 uren op bet Paleis Het Loo en had wederom geruimen tijd een onderhoud met H. M. de Koningin-Regentes. H. M. de Koningin-Regentes heeft aan de Vereeniging tot afschaffing van het mis bruik van sterken drank f 100 geschonken. H. M. Koningin Wilhelmina schonk tot het zelfde doel f 150. Dr. J. J. Salvarda de Grave, leeraar van H. M. de Koningin, ontving bjj gelegenheid van zijn huwelijk van de Koningin-Weduwe een kostbaar koffie- en theeservies. Bjj de verkiezing voor een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdisUict Almeloo werden uitgebracht 2174 geldige stommen. Gekozen is dr. H. J. A. M. Scbaepman (Kath.) met 1228 stemmen. De tegen-cand:- daat, de heer Dikkers, verkreeg er 942. Naar „De Amst." verne9mt, is de heer Noordtzü te Kampen van plan in September voor het Kamer-lidmaatschap te bedanken, ten einde aan een der tegenwoordige ministers Lohman of Mackay, zoo zij mochten aftreden, gelegenheid te geven als Kamerlid zitting te nemen. Omtrent de komst van den nieuwen gouverneur te Suriname en het vertrek van den heer Lohman van daar schrijft de corr. van het „Vad." nog: Dank den voorzorgsmaatregelen, door overste Steyn en mr. Kalff genomen, bleef alles kalm en rustig. Ruim eene week te voren was 't der politie ter kennis gebracht, dat in Beneden- Saramacca en Boven-Para, onder de kleine landbouwers, plannen werden beraamd om ge wapend de ingezetenen te dezer plaatse bij het vertrek van mr. Lohman, op 1 Juli, aan te vallen en ze duchtig onder handen te nemen. Men zegt dat overste Steyn dadelijk den lieer Lohman opzocht om over 't een en ander te beraadslagen ter verijdeling der kwaadaar dige plannen dezer distrietsbewoners, doch zóó onheuseh door den beer Lohman word bejegend, dat hij zich g-er.oodzaakt S3g om van do rageering telegraph; ,ch orders to vragen wat hem ton deze te doen stond. Wat hiervan aan is, kan ik met zekerheid niet zeggen. Dit is echter een feit, dat in den loop der week eene gouvernements-resolutie verscheen, waarbij aan do commandanten van land- en zeemacht en den procureur-generaal de handhaving van orde en tucht word opge dragen. Onmiddellijk werden de toegangen tot de stad bezet en de vaartuigen, uit de districten komende, scherp onderzocht. Tal van geweren en houwers werden den heeren van Beneden- Saramacca vooraf afgenomen, en, toen zij begrepen, dat „boen Papa" zooats zy mr. Lohman noemen, r.iets te zeggen, maar des te meer overste Steyn te bevelen had, keerden zjj stilletjes naar hunne woonplaatsen terug. Toen mr. Van Asch van Wjjck Zaterdag om elf uren 's voormiddags aan wal stapte, heerschte er eene voorbeeldelooze orde. B(j koninklijk besluit zjjn verleend de volgende pensioenen, als aanCh. Aals, kamer bewaarder en concierge bjj de Algomeene Rekenkamer, f 731; F. Marda, verificateur 2de categorie bij 's P.jjks belastingen, f 973, De heer G. Van Dorssen, arts, benoemd en aangesteld tot officier van gezondheid der 2de klasse bij het personeel van den genees kundigen dienst van het leger in Nederlandsch- Indië. Bjj koninklijk besluit is: aan F. J. E. Simon, geboren te Gardelegen (Saksen), ver gunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederiandsche zeeschepen, met uitzonde ring van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde dat hj) de wettelijke bepaliDgen omtrent do uitoefening der geneeskunst in Nederland siipteiyk nakome. Een pensioen van f 167 verleend aan I. W. C. Eskens, weduwe van den spoorweg- opziener J. H. Van Banning te Maastricht. Met ingang van 1 September 1891, be noemd lo. tot hoofdcommies bjj hot bureel van den inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht, de commies bij het departement van oorlog J. P. Wentetor; 2o. tot commies bji het bureel van den inspec teur van den geneeskundigen dioDst der land macht, de adjunct-commies bjj dat bureel G. J. C. Se'nlundt Bodien. Aan J. H. Wildervanck de Biécourt, wo nende te Zutfen, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend uit zijne betrekking van sur numerair dor registratie en domeinen. Dc onthulling van de bronzen gedenk plaat of tablet voor John Robinson. Eene bijzondere plechtigheid had te dezer stede bedennamiddag plaats, bjj welke gelegen heid de bewoners der Kloksteeg de vader- landsche driekleur van hunne woningen deden wapperen, ten einde die straat een eenigszins feestelijk aanzien te geven. Bovendien was een gedeelte van den omtrek der Pieterskerk door politie en infanterie afgezet, opdat het Pieterskerkplein van af de Muskadol- steeg, en genoemde Kloksteeg, grenzende aan dat plein tot aan de Nieuwsteeg vry bleven. Immers, uit het land der vrijheid aan gene zjjde van den Oceaan waren eenige leden der National Council of Congregational Chur ches of the United States of Amerika, af stammelingen der pelgrimvaders, naar ons vaderland, Daar Leiden gekomen, om hier hulde te brengen aan hun onvergetelijken voorvader John Robinson, in liet land, de stad, die aan hunne voorvaderen het genot dor vrijheid hadden verleend en daardoor te meer de hooge waarde der vrijheid hadden doen waardeeren. John Robinson stierf in 1625, door allen betreurd, en loen bij in de Pieterskerk be graven werd, werd zijn lijkstoet door alle professoren gevolgd, by weike gelegenheid bovendien de hoogleeraar Hoornbeek eenige woorden van lof omtrent don overledene sprak. In onze vorige nummers is reeds het een en ander uitvoerig vermeld geworden omtrent Robinson en zijne volgelingen, alsmede het plan om ter zijnor nagedachtenis te dezer stede oene gedenkplaat te onthullen, waar door wy meenen te mogen veronderstellen dat onze lezers te dien aanzien voldoende op de hoogte zijn. Die gedenkplaat werd, gelijk men weet, reeds eenige dagen geleden aangebracht in den buitenmuur van de Pieterskerk, in de Kloksteeg, tor plaatse waar zich vroeger het doophex bevond, tegenover het Pesynshof, dat gebouwd werd op de plek, waar vroeger het percoel stond, waar Robinson van 1611 1625 leefde, werkte en stierf, geiyk een vroeger geplaatste gedenksteen in de puie naast den ingang aanwijst. De onthulling van de nieuwe bronzen ge denkplaat was op hedennamiddag te twee uren bepaald. Kort te voren waren eenige Amerikanen en Engelschen daartoe met een extra-trein van Vlissingen, waar zy per stoom schip waren aangekomen, te Leiden gearri veerd. Het Amenkaansche comité voor de ont hulling bestond uit de heeren G. E. Day, S. C. Bartlett, E. W. Blatchford, J. R. Mc Lean, W. A. Robinson, C. R. Palmer en Morton Dexter. Daarby hadden zich ook aangeslotonprin cipal Fairbaern, hoofd van hot Mansfield-college te Oxford; alsmede als officiöelo afgevaardig den Rev. dr. James Brown, van BredfordRev. dr. Mac Cannel, van Londen; Rov. dr. F. A. Nobel, van Chicago, on Rev. dr. A. H. Rost, ook uit Amerika. Tut bijwoning der plechtige onthulling worden hier te lande tal van uitnoodigingen verzonden, zoodat dan ook de genomen maat regel niet onnoodig bleek om de bovenge noemde ruimte by het kerkgebouw vry te houden. Onder de aanwezigen bevonden zich vooral vele Btadgenooten, zooals de leden der Gemeente commissie van het Ned.-Herv. kerk genootschap, Burgemeester en 'Wethouders van Leiden, Raadsleden, de Academische Senaat met de hoogleeraren, studenten, offi cieren van garnizoen en schuttery en nog vele andere, officiëele of particuliere personen, de meesten met hunne dames. De pers was vertegenwoordigd door vele verslaggevers zoowel van binnen- als buiten- landscho (vooral Amerikaansche en Engelsche) bladen. Vóór de gedenkplaat, door een doek nog aan ieders oog onttrokken, was eene kleine verhevenheid opgericht, waarop de secretaris van het comité, sir Moi ton Dexter, uit Boston, plaats nam, verslag der werkzaamheden van het comité uitbracht en daarna in de Engel sche taal de volgende oorkonde voorlas: „W(j, Samuel C. Bartlett, George E. Day, Morton Dexter, John J. Mc Lean, Charles Ray Palmer, Eliphalet W. Blatchford en William A. Robinson, op aan ons toevertrouwd gezag, in naam van de „National Council of the Congregational Churches", in the United States of America afgevaardigden van de „Congrega tional Union of England and Wales", en van de „International Council of Congregational Chur ches", onlangs byeengokomen in Londen met vertegenwoordigers der Yale universiteit, der Leidscho universiteit en van bet Mansfield- College in Oxford, hier aanwezig doen plechtig afstand en wyden dez9 bronzen plaat, die wy hebben doen plaatsen ter vereeuwiging der eerbiedwaardige en heilige nagedachtenis van den scherpzmnigen geleerde, den yverigen prediker, den heiligen man, wiens naam zij draagt - John Robinson, M. A., den herder der Pelgrimskcrk, den ontwerper en geeste- lyken Vader der Plymouth-kolome; en ver klaren wy deze wijding behooriyk en onher- roepeiyk volbracht. Eu voor de genade, dien gezagenden man, in osze voorvaderen on ons, hunne afstammelingen en mode-dienaren, be wezen, danken wij God den Almachtiger, den

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1