Harmouie€oucert, SANDERS Co., Groote mscMsaM Artelcn, wtlïirms-CADEiOI. Heden Ontvangen Kermis-üeschenken. J. VAN DER STOK, Donkersteeg. Eau de Cologne J. C. B0LD00T, M-FIacons ail Liis-Ftas, ParlneriesD m Toiltep. Zomerzorg. Bekende Prijzen. N°. 9636. I >01 i<lei'(la<> S3 Juli. A0. 1891. <§3Z$ Courant wordt dagelijks, met uitzondering r. en feestdagen, uitgegeven. DINSDAG 28 JULI 1891, des avonds te halfaclit: Takkenbossen. 44. NIEUWE RIJN. 44. Toilet- en Huishoudzeepen, Eau de Cologne, Parfu merieën, Toilet-benoodigdheden. eene groote sorteering geheel nieuwe Artikelen, geschikt voor De prijzen zijn, als altijd, en als alom bekend is, zoo laag mogelijk gesteld. per T Flescli en per Maatje, A. J. GROEN P.Jzn., Haarlemmerstraat 70, over de Vrouwesteeg. Iii Lossing: H. J. BLOMMESTEIN, LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Loidea por 3 maanden7». .7. f 1.10. Franco por postL40. Afaonderlxjko Nommara.0.65. PRIJS DER AD VERTENT IËN Vwi 16 regel» ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.1T^. Swotere letters naar plaatsruimte. Voor het inoasseereD buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Ticeede Blad. WILEIAN BREWSTER. II (slot). Was het dus wel te verwonderen, dat zy Holland als hun toevluchtsoord beschouwden Neen 1 want welk land deed zoozeer aan vrijheid denken als juist dat kleine Holland! Groot waren echter de moeiiykheden, waar mede zij hadden te kampen om het beloofde I, land te bereiken. De speurhonden van Jacobus hadden al spoedig lucht van hun plan gekregen, en trachtten hunne vlucht op alle mogelyke wyzen te verhinderen. Onnoodig is het deze haarfijn te verhalen voldoende zy het, dat zy, ondanks alle tegen spoeden, eindeiyk allen in Zeeland kwamen 011 zich van daar onder geleide van Robin son en Brewster naar Amsterdam begaven, waar zy zich voorloopig met eene daar reeds bostaande lïngelsche sekte vereenigden. Toen echter weldra onder deze laatste ver schil van gevoelen omtrent sommige geloofs punten begon te ontstaan, besloten R. en Br. uit vrees dat ook hunne volgelingen zich in dazen twist zouden mengen, Amsterdam te verlaten on zich naar Leiden te begeven. Hier aangekomen, verkoos de gemeente Robinson tot haren leeraar en Brewster tot ouderling. Onoverkomoiyk schenen hun de moeilyk- holen toe, waarmede zy hier te worstelen krogon, niet zoozeer door hunne onbekendheid met de landtaal, dan wel doordien de meesten huuner, landbouwers zynde, thans verplicht waren een handwerk te leeren om in de be hoeften hunner gezinnen te kunnen voorzien. Zy ondersteunden elkander echter met eene liefde, geheel geiyk aan die der eerste christen gemeenten. Brewster, te zwak om een handwerk te kunnen beoefenon, doceerde de Engelscho taal aan Hollanders, Denen en Duitschers, waar onder velen van hooge afkomst. Later wist hy zelfs middelen te vinden om eene drukkerü op te richten en gaf weldra eoinge werken, waaronder een paar van zyne eigen hand, uit. Spoedig kwam dit echter ter ooren van Jacobus, die daarop door zyn invloed by de Staten bewerkte dat de drukkery werd ge sloten, omdat, gaf hy voor, de boeken, welke Browster uitgaf, bestemd waren om in Engeland te worden ingevoerd en daar de verdeeldheid pi de Reik nog meer zouden doen toenemen. Zelfs werd een bevol tot zyne in hechtenis neming gegeven, doch gelukkig was hy juist op dit tydstip niet in Holland. Ondertusschen liep het Twaalfjarig Bestand ten einde en allerwegen maakte men toebe reidselen tot het hervatten van den kryg. De afschuw van den oorlog, de vrees er in betrokken te zullen worden, de kommeriyko toestand der gemeenteleden, de onmogelijkheid hunnen kinderen eene goede opvoeding te kunnen geven, alsmede de vrees, dat de kleine Engelsche gemeente zich door huwelyken enz. in do Hollandsche maatschappü mettertyd zoude oplossen, deden R. en Br. aan een derde vaderland denken, waar zij het vooruitzicht hadden hunne kleine kudde ongeschonden te kunnen bewaren. Amerika scheen hun daartoe het geschiktst. Hun plan vond by alle leden gereeden ingang, 't Was echter alweder niet gemakkelyk evenmin als hunne vorige plannen om het te verwozenlyken. Het Engelsche gouvernement deed weinig meer na hun verzoek om op kosten van den Staat, en onder bescherming der Virginia- compagnie, eene volksplanting voor Engeland te stichten, dan een onderzoek naar hunne geloofsbelijdenis, hetwelk zij op de volgende wijze beantwoordden „Ten opzichte van onzen oeredienst stemmen wy, behoudens eenige kleine uitzonderingen, welke hieronder zyn aangegeven, geheel overeen met dien der bestaande Gereformeerde Fransche Kerken": lo. Hunne leeraars bidden met gedekten hoofde, de onze niet. 2o. Wy' kiezen alleen diegenen tot ouder lingen, die in staat zyn onderricht te geven, hetwelk door hen niot geijischt wordt. 3o. Zy benoemen hunne ouderlingen on diakenen voor één en hoogstens voor twee jaren; wy voor hun geheele leven, ■io. Onze ouderlingen doen terechtwyzingen on uitbanning wegens misgrepen in het openbaar: de hunne in stilte en voor den kerkeraad. 5o. Wy dienen den doop alleen aan die kinderen toe, waarvan ten minste één der ouders tot oenig kerkgenootschap behoort, hetwelk door eenige hunner kerken niet in acht wordt genomen overigens stemmen wy in het algemeen met het oordeel der meest geleerden onder hey overeen. Leiden, 27 Jan. 1618." Hoezeer zy ook gehoopt hadden de onder handelingen spoedig ten einde te brengen, verliepen door verschillende omstandigheden nog bijna twee jaren eer alles voor den over tocht geregeld was, welke echter niet voor rekening van het gouvernement dan wel voor die van eenige ryke kooplieden plaats zou hebben. Den 21sten Juli 1620 vinden wy het groot ste gedeelte der pelgrims onder geleide van Brewster op weg naar Delftshaven, waar zy zich zouden inschepen. Zy werden vergezeld door de overigen, die met Robinson, die reeds te oud was om nog zulk eene reis te kunnen ondernemen, zouden achterblyven. Na een hartroerend afscheid van hen te hebben genomen, scheepten zy zich in en vertrokken naar Southampton. Daar aangekomen, vonden zy nog eenige hunner geloofsgenootsD, die gelyktydig met hen de reis wilden aanvaarden. Door avery werden dezen echter, nauwelyks in zee zynde, genoodzaakt terug te keeren. Veel byzonderheden leverde de reis niet op, behalve den dood van een jongen, ruwen zeeman, die hen steeds had bespot en menig maal den wensch had uitgedrukt de helft hunner over boord te mogen werpen. Den llden November 1620 lieten zy het anker in de haven van Kaap Cod vallen. Vóór zy aan wal stapten, maakten zy onder staande verbintenis op, welke door allen werd onderteekend. „In den naam van God! Amen. „Wij, ondergeteekenden, getrouwe onder danen van onzen beminden koning Jacobus, door de gratie Gods koning van Groot Britannië, Frankryk en Ierland, voor de glorie Gods, do verspreiding van het christelyk geloof en de eer van onzen koning in land, eene reis ondernomen hebbende met doel de eerste kolonie te stichten in de noordelyke gedeelten van Virginia, be kennen plechtig en wederkeerig in tegen woordigheid van God en van elkander, komen overeen en vereenigen onszelven tot een burgerlyk staatkundig lichaam ter onzere betere besturing en bescherming en ter be vordering der hierboven gezegde doeleinden; en komen dientengevolge overeen tot het samenstellen, regelen en ontwerpen van zulke rechtvaardige en gelyke wetten, bevelen, handelingen, staatsinrichtingen en bedieningen, als welke het meest geschikt voor en over eenkomstig het algemeen welzy'n der kolonie zullen blyken te zyn, aan welke wy allen onderwerping en gehoorzaamheid beloven. In kennisso hiervan hebben wij hieronder onze namen geschreven te kaap Cod, den llden Nov. in het 18de jaar der regeering van onzen souvereinen Heer en Koning Ja cobus over Engeland, Frankryk en Ierland, en het 51ste zyner regeering over Schotland. 11 Nov. Anno Dom. 1620." De eerste jaren van hun verblyf in het nieuwe vaderland waren wel de moeilykste, zoowel door ziekten, welke in weinige maanden de helft hunner ten grave sleepten, als door gevechten met de inboorlingen en voorna- melyk door veelvuldig gebrek aan levensbe hoeften. Ondanks dit alles hielden zy echter moed en ontwikkelden eene geestkracht en zelfver loochening, welke onze bewondering verdient en waardoor wy dan ook alleen in staat zyn ons een begrip te vormen omtrent den iator zoo hoogen bloei der kolonie. Getrouw aan hunne wetten, bleef Brewster tot het einde zyns levens hun ouderling. Hy stierf in April 1644, diep betreurd door zyno twee zonen en niet minder door allo kolonisten. Steeds bleef zyne gedachtenis levendig onder hen; immers, zy waren overtuigd dat zy naast God alles aan hem hadden te danken. Hij heeft bewezen dat godsdienst geen ydele klank is. Rang en stand, geld en goed, vrienden on vaderland heeft hy opgeofferd ter wille zyner overtuiging en die zyner lotgenooten. Nog heden ten dage leeft zyn aandenken voort en wordt hy onder de kampioenen voor de vrijheid van Godsdienst gerekend en zeidon vergeet de Amerikaan, die Holland doorreist, een bezoek te brengen aan Leiden, aan de plaats, waar Robinson en Brewster leefden, onderwezen en liefhadden. C. P. CORRESPONDENTIE. - G. D., te K.Ont vangen. Wordt geplaatst. Hlarktberlohten Rotterdam, 20 Juli. Op de veemarkt waren boden aangevoerdpaarden, voulene, 54 runderc-n, 120 vette talveren, nuchtere kalveren, 1115 acliapen, 76S varkens, - biggen, bok, ozel. De prijzen van het vee waren als volgt: runderen lste ttual. 37 a 38 c., 2de qual. 34 a 35 c., 3de qua!, 31 a 32 c.vette kalveren lBto qual. 40 a 42 c., 2de qual. 371/, a 40 c.schapen lste qual. 30 a 32*l/o c., 2de qual. 271/2 a 30 c.varkens 1ste qual. 20 a 21 c., 2de qual. 10 a 20 c., Sde qual. 18 a 10 c., alles per '/5 KG. Slachtkalveren a fokkalve- ren fa Biggen a perstnk. Handel tamelijk. Sneek, 21 Juli. Botermarkt, lste keur 44.50. Aanvoer 1086/4 en GG,S vaten; bij do Vereeniging lste keur ƒ44.a ƒ45, 2de keur ƒ43, 3do keur 42 en 4do keur 41.—. Kaas, aanvoer 27G34 KG. Nagel- ƒ21 a ƒ32, Kanter ƒ30.50. Vervolg der Adyertentiën. TE GEVEN 4989 20 door het Stafmuziekcorps van het éde Regiment Infanterie. TE KOOP, a contant: ongeveer 80OO xware Sparren-Takkenbossen, by groote en kleine partyen. Te zien en te bevragen by H. WESSELING, Jachtopziener op de Boek horst, te Noordwykerhout. 4992 7 4897 22 4871 34 VAN 4918 IS eene lading grove K IIII R-H ACHE I.- EOLEX, tegen den prys van ÏO Cents per H. L. 4994 9 GRAAJEGRACHT 4, 2de huis van den Nieuwen Ryn.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 5