N°. 9635. Woensdag 22 .Tuli. A®. 1891. Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nomrner bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 21 Juli. Feuilleton. Aii bon Marché. LEIDSCI DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor LoidoB por 3 «nondanl.lt. Franco per poot1.40. Alzonderljjk# Nommors.0.06. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Ton 1—0 regel» ƒ1.06. Iedere regel moer 0.17J. Grootero lettere near plaatsruimte. Voor het iscasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat het ryks- kabinet van prenten en pleisterbeelden te Leiden tot en met 31 Augustus voor het publiek zal gesloten zi]n. Ter verkiezing van negen leden voor den gemeenteraad alhier werden heden in geleverd aan het: lste bureel (Stadhuis) van de 741 k. 435 bilj. 2de (Den Burcht) 777 422 '3de (Mare-School) 840 488 Te zamen van de 2358 k. 1345 bilj. Tot klinisch assistent aan het Binnen gasthuis te Amsterdam is benoemd dr. H. Burger, arts te Leiden. Benoemd is met ingang van Augustus tot assistent der posterijen te Leiden, de heer J. G. Huygens, klerk der posterijen te 's-Gra- venzande. Per Fransche mail ontvingen wy de Bataviasche bladen van 13 19 Juni, en de „Deli-Crt." van 17 Juni. Op eenvoudige wyze volgens het ver langen van den overledene zonder militaire honneurs werd gisteren het stoffeiyk over schot van den dezer dagen te 's-Gravenhage ontslapen gep. vice-admiraal F. A. A. Gregory op de algemeene begraafplaats ter aarde be steld. In den stoet bevond zich een Hofrytuig met den kapitein-luitenant ter zee P. Zegers Veeckens, als vertegenwoordiger van HH. MM. de Koningin en deKoningin-Weduwe-Regentes. Op de begraafplaats hadden zich vele vrien den en belangstellenden vereenigd, onder wie tal van oud- en actief dienende vlag-, opper en verdere officieren van zee- en landmacht. 0nd9r hen werden opgemerkt de ministers van marine en oorlog met hunne adjudanten, de oud-ministers van marine Taalman Kip en Gericke, de schout-by-nacht Van Leent, inspecteur van den geneeskundigen dienst der zeemacht-, de vice-admiraal De Josselin De Jong, de gepens. vice-admiraal Van Gennep, de oud-luit.-generaal O.-I. leger Verspyck en de sacr. van de Kanselary der Nederl. Orden, de heer J. H. L. F. Van Franck. Voorts bevond zich aan de groeve de Koninklyke Vereeniging: „het Eereteeken voor Belangrpke Krygsverrichtingen" met hare banier in rouwfloers. Een tiental kransen waaronder een van ovengenoemde vereeniging, het opschrift dra gende „uit dankbaarheid aan hunnen Eere voorzitter", en een van de leerlingen van de Leidsche Kweekschool voor de Zeevaart werden op het graf gelegd. Een van de zoons bedankte, namens zyne moeder, de kinderen en behuwdkinderen, HH. MM., de geliefde Vorstinnen, voor de hooge eer, zich by de plechtigheid te hebben doen vertegenwoordigen, en verzocht den ver tegenwoordiger dien dank aan HH. MM. te willen overbrengen. Mede bedankte hy allen voor de bewyzen van toegenegenheid, achting en liefde, zyn onvergetelyken vader betoond. Heden heeft te Noordwyk de verkiezing plaats van vy f leden voor den gemeenteraad vier treden af en één nam ontslag. Voor laatstgenoemde werd door de R.-Kath. kies- vereeniging aldaar candidaat gestold de heer Cs. Alkemade Sr., terwyl van andere zyde wordt aanbevolen de heer K. Hemkes, ge wezen hoofd der school te Noordwijk-Binnen. Nog anderen stellen naast den heer Alkemade candidaat den heer C3. Van der Meer. De aftr. leden zyn de heeren Balkenende, Van Eeden, Homan en Marbus. Ontslag werd gevraagd door den heer Van der Plas. H. M. de Koningin-Regentes heeft het beschermvrouwschap over het Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen aanvaard. In „Diligentia", te 's-Gravenbage, be ginnen Zaterdag 25 Juli de examens lager en middelbaar onderwys voor de akte der Duitsche taal. Door den gemeenteraad van Boskoop is tot hoofd der school benoemd de heer P. Hofstede, te Gorredyk. Aan het Staatsexamen tot toelating aan de universiteit namen gisteren te -"s-Graven hage deel 9 candidaten voor de faculteiten der rechtsgeleerdheid, godgeleerdheid of let teren. Toegelaten zyn de heerenP. J. M. Aalberse, H. A. H. Byvoet, P. Van Oordt, H. J. W. Pelster, E. M. Van Rpckevorsel, J. A. Van Sonsbeek en J. J. M. Verstynen. Voor de faculteiten der geneeskunde of der wis- en natuurkunde werden 4 candidaten geëxamineerd. Toegelaten zyn de heeren C. H. W. Drenth, A. H. J. Lasance en L. M. C. Steger. Met één candidaat wordt het examen nog voortgezet. In de afgeloopen week slaagden voor het notarieel Staatsexamen, voor het eerste gedeelte, de heeren J. G. Lpbering, teSteen- wyk; J. A. W. Vliegenthart, te Zwpndrecht; O. F. Trip, te Dokkumen voor het tweede gedeelte, de heeren J. A.F.Peters,te Boksmeer; mr. H. P. Van Heyst, te Utrecht; J. F. Houwing, te Amsterdam; R. Van den Berg, te Woerden; en H. J. Jordens, te Amsterdam. De bekende schryfster mevrouw Van Westhreene, te 's-Gravenhage, ontving giste ren op haren 70sten verjaardag zeer talryke bewpzen van sympathie en hoogachting. Daarvan getuigde o. a. de rpke schat van bloemen en kransen, waarmee haar huis schier overladen was; aan vele geschenken was de kunstenaarshand merkbaar door vorm en kleurschakeering; en alle uitten zy als het ware den stillen wensch: moge zy nog vele jaren de kracht behouden om te blyven die zy was! Vad Het is thans zeker, dat in de Plantage Middellaan te Amsterdam, ter plaatse waar wyien dr. Westerman heeft gewoond, een schouwburg verrpzen zal, naar de teekening en plannen van den architect C. A. Bom- bach Cz., voornamelyk bestemd ter vertoo ning van operetten. De directeuren Kreeft en Buderman sluiten daarmede volstrekt niet uit om er ook opera's, komedies, drama's enz. door buitenlandsche en inheemsche gezel schappen te doen vertolken. De schouwburg wordt opgetrokken in eene soort styl, half klassiek, half renaissance, en zal bevatten 1089 plaatsen. De kermis is begonnen en de heeren Ge broeders Van Lier hebben met de reeks hunner voorstellingen dadeiyk een aanvang gemaakt. Hunne Schouwburgtent op de Doe- zastraat is luchtig en netjes. Den eersten avond werd opgevoerd een nieuw groot klucht spel, getiteld: „Van Meppel's Avonturen te water en te land," een echt kermisstuk in vier bedryven, vry bewerkt door A. F., met nieuwe coupletten, quodlibets, koren en nieuwe muziek van J. F. Stips. Er wordt byna ge durende het geheele stuk gezongen en over het algemeen goed ook, wat niet altyd kan gezegd worden. Het is een vermakelpk stuk, zoowel in het eerste bedryf, waarin men den rentenier Van Meppel (den hoer Van Nieuw- laud) leert kennen als ongelukkig in het water en ongelukkig in de liefde; als in het tweede bedrpf, waarin men zoekende is naar de siréne van de Schie en in het derde be- dryf, waarin Van Meppel als dierentemmer optreedt, door zonder opzet een hond te doen stikken door er op te gaan zitten en waarin hp een kaketoe den hals omdraait, als eindelpk in het vierde bedryf, waarin de raad wordt gegeven dat „wie een vrouwtje wil winnen, ga bp Sabel maar binnen". De optredenden maakten zeer veel werk van hunne rollen, waardoor het gelukte de aanwezigen voortdurend in eene opgewekte stemming te houden. Daverende toejuichingen vielen hen ten deel, niet het minst mevrouw Albregt-Engelman (als de rentenierster juf frouw Kreeft), die nog altpd eene geliefde van het publiek blykt te zyn, zoowol als mevrouw André (Emma Sabel) en mej. Cohen als hare dienstbode Bette Kee. Een paar in het stuk voorkomende uit drukkingen hadden we wel wat minder onaan genaam voor sommiger ooren gewenBCht. De voorstelling werd besloten met een pan- tomimisch-ballet: „De Poppenfee." Men moet dit ballet zien om er een goed denkbeeld van te kunnen krpgen. Tooverachtige verlichting, sieriyke groepen, prachtige kostumes boeien zonder ophouden het oog. Het tooneel verbeeldt een speelgoedwinkel. Er komt o. a. eene Engelsche familie, die poppen wil koopen. De winkelier laat er ver scheidene zien en, na ze opgewonden te heb ben, werken, d. w. z. dansen. De Engelsche familie is niet gemakkeiyk te bevredigen, maar als de winkelier eindeiyk de Poppenfee vertoont, kent hare bewondering geene gren zen. De koop wordt gesloten, de Poppenfee zal haar troon verliezen. Het is twaalf uren, de winkel wordt gesloten, winkelier en be dienden gaan naar bed. De Poppenfee roept nu, voordat zy heen gaat, al hare onderdanen op tot oen afscheids feest. Op een teekon van den orkestmeester komen van alle kanten buitengewoon fraai gekleede poppen te voorschyn. Zy voeren verschillende dansen uit, vormen fraaie groe pen en standen en worden daarby in hunne fantastische kostumes nu eens door electrisch, dan door gekleurd licht op zoodanige wyze beschenen, dat do prachtigste effecten worden verkregen en men zich in een feeenwereld verplaatst waant. Op het vernemen van gedruisch maken de poppen zich uit de voeten. De winkelier, door het feest gewekt, verschynt ten tooneele, waar hy, door den slaap overweldigd, gaat zitten. Nu verschynen de poppen weer en be sluiten met eene frappante groep deze even kostelyke als kostbare vertooning. Inderdaad, zoo iets is hier nooit gegeven en een bezoek overwaard. Voor de heeren Van Lier hopen we van harte dat de ruime tent de nog volgende 2.) Hy kuste haar vol liefde op het voor hoofd en zeide toen losweg: „Vergeef my dat ik u vandaag weer met myne mismoedigheid geplaagd heb; ik werd al te levendig aan uwe luim herinnerd." Als de baron het er op gezet had, om het onderwerp verder te behandelen, dan had hy geen beter middel kunnen bedenken, dan aldus de nieuwsgierigheid zyner verloofde te prikkelen. I „Zoo, en waardoor dan?" vroeg Bertha. „Ik heb van morgen een uurtje in de stad loopen slenteren", vertelde Henri, „en kwam zoo ook voorbij het magazyn van Gr.aan de gracht. Gy kent dat prachtige lokaal. Het glinstert en schittert daar van edelgesteenten en goud, dat het is alsof men eene schat kamer ziet uit de Duizend en één nacht-ver- tellingen." „Wel, Henri", zeide Bertha lachende, „wat zflt g'j vandaag poëtisch gestemd!" „Werkeiyk", bevestigde de jonge officier, „en dat komt niet alleen door de schitte rende uitstalling van het magazyn van Gr. maar ook nog door iets anders." „Nu?" „Onmiddeliyk vóór my ging 'myn vriend Treuenschwert, met zyne jonge vrouw ge armd. Gy zyt te verstandig, Sneeuwwitje, om jaloersch te wordenik kan dus onbe wimpeld erkennen dat ik geheel betooverd werd door het gezicht van het knappe, ge lukkige paar; het werd my in myne uniform te eng, want de gedachte drukte my, dat het nog zoo vele weken moest duren, alvorens gy eveneens, maar nog veel lieflyker en schooner, aan miine zyde door de bewonde rende, fluisterende menigte zult zweven. Zy traden by Gr.in, ik volgde hen onwille keurig. In de groote uitstalkasten fonkelden de prachtstukken; colliers, armbanden, dia demen, het een al kostbaarder dan het andere, alle bepaalde meesterwerken. Zy be zagen een en ander, hy met den blik van een kenner, zy met die vroolyke be wondering, welke vry is van begeerlykheid. Gy weet immers hoe geregeld, maar be scheiden, men kan byna zeggen bekrompen, de huishouding der Treuenschwerts is. Daarop wendden zy zich zywaarts, waar minder kostbare voorwerpen zyn uitgestald. Daar nam Treuenschwert uit een étui een een- voudigen armband, welke keurig en smaak vol bewerkt was en vroeg naar den prijs. Mynheer Gr..., die naast hem stond, noemde dien, het was een bagatel; Treuenschwert was kennelyk verrast, dat voor het werkelijk sieriyke stuk zulk een kleine prys gevraagd werd. Daarop nam hy galant de hand van zyne vrouw en legde den armband om haren fijnen pols. Sneeuwwitje, gy hadt eens moeten zien hoe verrukt zy er uitzag! Alleen toen gy my uw jawoord gaaft, zaagt gy my met zulke blikken aan. Het scheelde weinig, of ik had haar een kus gegeven. En daar stond ik, terwyi my de borst te benauwd werd, als ik er aan dacht, hoe de bescheiden man, die van een klein inkomen moet leven, zich en zyne uitverkorene voor een bedelpenning zooveel genoegen kon verschaffen, terwyl zulks my, die zonder bedenken het geheele maga zyn zou kunnen koopen, ontzegd is 1 Ik dacht hoe onvergelykelijk beter zulk een sieraad om uw albasten arm zou uitkomen, dan om den pols van die boosaardige pad, want dat is zy 1 Zy liet my overmoedig, coquet den armband in de oogen blinken en zeide„Nietwaar, hy is allerliefst, baron Gy moest ook zulk een armband voor Sneeuwwitje meenemen!" Die spotster! Ik verwyderde my, ik geloof zonder te groeten." Geruimen tyd antwoordde Bertha met geen enkel woord op de vertelling van haren verloofde. Was het werkeiyk eene aanvech ting van dwaze yverzucht, of dped zy by haar de overweging gelden, dat zy niet al te zeer op haar stuk moest staan, maar haar best moest doen voor een keer toe te geven, hoe het zy, ze was blykbaar in ernstig na denken. Eindelyk brak zy het stilzwygen af en zeide „Zie, beste Henri, ik begryp zeer goed, wat u eigeniyk mismoedig maakt. Gy zyt er nu eenmaal op gesteld, om vreugde rondom u te verspreiden; maar gy dwaalt, als gy meent, dat het prachtigste geschenk my meer geluk en vreugde zou geven dan een heldere, opgeruimde blik uit uwe lieve oogen. Vandaag ziet gy er zoo gedrukt uit; ik wil echter dat gy biy en vroolyk zult zyn en daarom - ontvang myn dank voor uw ge schenk, zoo geheel en volkomen, alsof gy het my werkeiyk gebracht hadt!" Zy omarmde hem met een van geluk stralend gelaat en kuste hem innig. „Zyt gy nu tevreden?" Henri beantwoordde haren kus, zooals men dit van een gelukkigen minnaar kan ver wachten op hare vraag antwoordde hy echter met eene zekere terughouding. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1