N°. 9633. IMLaaiiclag; SO «Tvili. A®. 1891. feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. Verpleging Tan krankzinnigen. Leiden, 18 Juli. DAGBLAD. PRIJ8 DEZER COURANT: Voor Ltidea p«r 9 mandenf 1.10. Franco por post1.40, Afzonderlijks Nonunere0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Va* 1—5 regels f 1.05. Iedere regel meer f0.17j. Grootero lettere naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiWn de stad wordt f0.10 berekend. Het gewichtigste voorste!, dat ditmaal voor onze Provinciale Staten aanhangig was, was dat om aan de gemeenten Delft en Dordrecht eene bijdrage te vorleenen in de kosten van verbouwing en uitbreiding van haro krank zinnigengestichten. Het voorstel van Gedepu teerde Staten strekte om 50 pCt. in de daar voor gevorderde kosten by te dragen, voor Delft tot een maximum van ƒ100,000, voor Dordrecht tot een maximum van ƒ165,000. Tot hoever de zorg van Provinciale Staten zich ten opzichte van krankzinnigenverpleging .moet uitstrekken, wordt bepaald door art. 11 ■der wet van 27 April 1884„Voor zoover niet op andere wijze in de behoefte aan gestichten tot opneming van de in eenige provincie wonende of verblijvende krankzinnigen wordt .voorzien, zorgt het bestuur der provincie hetzij afzonderlijk, hetzij in veroeniging met de be sturen van andere provinciën, voor de oprich ting en instandhouding van gestichten, vol doende aan de door deze Wet gestelde eischen." Gedeputeerde Staten toonden breedvoerig en onwederlegbaar aan, dat uitbreiding der gelegenheid om krankzinnigen te verplegen in onze provinciën gebiedend noodzakelijk is, wil men niet in de dus aan do provincie opgelegde verplichting tekortschieten, en dat, wordt de beoogde verbouwing uitgevoerd, voor eene lange reeks van jaren in de behoefte zou zjjn voorzien. Nu was evenwol tweeërlei bewoging tegen het voorstel van Gedeputeerde Staten in het leven geroepen. Eenerzijds werd aangedron gen op den bouw van een provinciaal gesticht in de nabijheid der gemeento Leiden, ten einde dit dienstbaar te kunnen maken aan het psychiatrisch onderwijs. Te dien einde waren adressen ingediond door de faculteit der geneeskunde aan do Leidsehe Universiteit, door 120 medische studenten aldaar, door het hoofdbestuur dor Nederlandsche Maatschappij ter bevorderiug der Geneeskunst en door de Nederlandsche Vereeniging voor psychiatrie. Voor de argumenten, in deze adressen aan gevoerd, moet een iedor zegt het „Vad." eer voel voelen, wien het zoo hoogst gewich- ige en te veel verwaarloosde onderwijs in ■de psychiatrie ter harte gaat. Nochtans moet het blad hot billijken, dat Gedep. Staten aan 't tot hen gerichte verzoek gehoor geen gaven. Voor hen toch mag de eertTge vraag zijn, wat tot de zorg der provincie behoort en met welke finantieele lasten z(j de inge zetenen der provincie mogen bezwaren. En nu hebben zy, met de zorgvuldigheid en nauwkeurigheid, die men van hun college gewoon is, uitgerekend, dat de bouw en exploi tatie van een eigen gesticht, als gewenscht wordt, de provincie op zeer zware lasten zou jagen en met het oog op de reeds bestaande, maar dan licht tot verval gedoemde gelegen heden tot verpleging van krankzinnigen, voor de provinciale behoeften geheel onnoodig zou wezen. Een gesticht bij Leiden zou zeker het ge- heele land ten goede komen, èn omdat het op eene bevolking uit het gansche land zou kunnen rekenen, èn omdat het de gelegen heid zou verschaffen voor deugdelijk psychia trisch onderwijs. Maar daarom kan de vraag niet worden ontweken, ja, zal de vraag eer lang moeten worden gesteld, of het niet Staatsplicht is voor de oprichting van een modelgesticht in de nabijheid van een der academiesteden te zorgen. De wet op het hooger onderwijs, welke onderwijs in de psy chiatrie voorschrijft, legt implicite den Staat de verplichting op voor de hulpmiddelen voor dat onderwijs behoorlijk zorg te dragen. De Leidsehe geneeskundige faculteit beweert wel, dat het een gewichtig provinciaal belang is, dat voor een psychiatrische kliniek te Leiden gelegenheid geopend wordt, omdat anders de toekomst van bet geneeskundig onderwijs te Leiden op het spel staat, maar dit noemt het „Vad." een drogreden. Aangenomen, dat het waar is, wat op goede gronden kan be twijfeld worden, dat het geheele geneeskundig onderwijs te niet gaat, als er geen goed psy chiatrisch onderwijs is waar moeten dan al de studenten heen? dan moet nog ge tuigd worden, dat het niet op den weg der provincie ligt in dit opzicht voor 't belang der gemeente Leidon te waken. Het moge oen provinciaal belang zijn, dat het do ge meenten in de provincie in alle opzichten goed gaat, daarom is nog de provincie niet ge roepen voor de gemeenten datgene te doen, wat op den weg ligt van het Rijk. Van andere zijde werd er tegen het voor- stol van Gedep. Staten geagiteerd, omdat het geheel onnoodig zou wezen. In dien zin scheen een beweging van de anti revolution- naire leden der Staten uit te gaan, tot wier tolk „De Boodschapper" zich maakte. Dit blad noemt de uitgaven voor uitbreiding van be staande krankzinnigengestichten overbodig, omdat de „Vereeniging tot Christelijke verzor ging van' krankzinnigen en zenuwlijders in -fc" HANS EN RIKA. Van II. Scliobert. Doon JOHANNA. 1.) Élégant als een kwikstaartje en altoos eve» zindelyk en rietjes zag Rika er uit;als z\j daar zoo heen st?.pte met een grooten koperen emmer in de eene hand, terwijl zjj met de andere haren sneeuwwitten boezelaar vasthield, keken de oude vrouwen haar vol welgevallen na; de jongelieden keerden zich meer dan ééns om, om haar na te staren, en slaakten daarbij een diepen zucht. Want al was Rika vlug en aantrekkelijk van uiterlijk, heel vriendelijk was zij niet; zij was erg bits en kort-af, ook al kwam men nèg zoo vriendelijk en deemoedig naar haar toe. „Dat leert zjj van de directrice van hot instituut, en ze is er toch niets meer dan dienstmeid", zeide vrouw Grol. „Die direc trice mag zoo vroom zjjn als zij wil, ze is vree- seljjk trotsch.alleen voor Rika is ze lief. nu, het is minder, hoogmoed komt voor den val; dat zal ze zelve wel ondervinden." Iedereen schudde er het hoofd over, vooral de vrouw van den dikken kruidenier daarop den hoek, wier winkel vlak tegenover het instituut was; zjj verdiende zooveel, dat ze op Zondag een zwart zijden boezelaar kon dragen, en hare nicht, de vrouw van den voorzanger, op de koffie kon verzoeken, welke zij op een damast servet had klaar gezet. Dat die vrouw van den kruidenier Rika niet mocht lijden, kwam door haren zoon, den blonden Hein, die, om Rika te bohagen, zjjn stroegeel haar zoodanig met olie bestreek, dat zijne ooren en slapen ook rijkelijk hun deel kregen. Hein keek soms Rika met zijne blauwe oigen zóó verliefd aan, dat zjj hem met oen spotachtig lachje voorbjjstapte. „En Hein is nog wel zoo'n aardige jongen", zei de kruideniersvrouw eens tot de directrice „ge moogt dat verwaande nest de waarheid wel eens zeggen", voegde zij er bij, „want zoo'n knappe jongen als Hein kan aan alle tien vingers wel eene vrouw krijgen." „Nu, het is zoo erg niet, vrouw Grol", zeide de directrice, „Rika is nog wel wat jong om te trouwen, en kreeg uw Hein ook al zin in een ander meisje, dan was het nog wel te overkomen 1 Rjka is nog zoo kort in het instituut; ik zou haar'zeo gaarne nog een paar jaar houdenze is eene wefes en daarom houd ik nog meer van haar dan van de anderen." Nederland" het voornemen heeft onder de gemeente Loosduinen een gesticht te bouwen, volgens het paviljoonsteleel, ten behoeve der zuidelijke provinciën. Waar het particulier initiatief zoo krachtig optreedt, acht het blad hst onverantwoordelijk, gansch noodeloos, een zoo aanzienlijke provinciale subsidie aan ge meentelijke inrichtingen toe te kennen. Deze redeneering verbaast het „Vad." om meer dan ééne reden, welke zjj het uitvoerig Alleen dan zou er reden kunnen zijn voor de provincie zich terug te trekken, als zeker heid werd verkregen, dat het R(jk ten behoeve van het psychiatrisch onderwijs den bouw van een gesticht op zich zou willen nemen, dat in de behoefte, ook voor onze provincie, voor eene reeks van jaren zou kunnen voorzien. Maar die zekerheid is vooralsnog, vreezen wj), zegt het blad, wel niet te verkrijgen. Geiyk we in ons vorig nommer mededeel den, hebben de Provinciale Staten in hunne zitting van gisteren besloten de zaak door eene commissie uit hun midden te laten onderzoeken. Door do R.-K. kiesvereeniging te Voor hout is de heer G. T. Van der Hulst, aftre dend lid, weder verkiesbaar gesteld, terwijl voor den heer L. Prins, ook aftredend lid, die voor de a. s. verkieziDg op Dinsdag 21 Juli niet meer in aanmerking wenscht te komen, do heer G. Prins gekozen is. Na eene langdurige ziekte is te 's-Gra- venhage overleden de tmer F. A. A. Gregory, gepensionneerd vice admiraal, kanselier der Nederlandsche orden. De overledene werd te Doesburg geboren en bereikte den leeftijd van 77 jaar. Hjj vervulde op zeer eervolle wijze als zee-officier zjjn dienst en was gedurendo eenigen tjjd voorzitter van de examen com missie voor zee-officieren. De begrafenis zal plaats hebben a. s. Maan dag, des voormiddags te 11 uren, op do algemeens begraafplaats. Met leedwezen verneemt men dat in den toestand van den oud minister van oorlog, den gep. luit.-generaal M. D. graaf Van Lim burg Stirum, die sedert lang lijdende was, eene ongunstige wending is gekomen. Tot 2den luitenant der infanterie by het leger in Oost Indië is benoemd de sergeant A. I. F. Wolff, van het leger. Naar het „Vad." verneemt, zou de ka pitein-der inf. van het O.-I. leger H. F. V. M. Schwing, gedetacheerd by het 8ste reg., die binnenkort met pensioen den dienst ver laat, optreden als kapt -adjud. by het Koloniaal militair invalidenhuis op Bronbeek. De dirigeerend officier van gezondheid der 1ste kl., de kolonel dr. W. J. De Meyer, is door het ministerie van oorlog aangewezen tot het bywonen van het internationaal con gres voor hygiëne en demographic, dat in de maand Aug. te Londen zal worden gehouden. Omtrent de oefeningen der 1ste divisie infanterie in de legerplaats by Zeist is het volgende bepaald: van 25 Aug. tot en met 5 Sept. zullen aldaar kampeeren de veld- bataljons van het reg. gren. en jagers, van het 4de reg. iof. uit Leiden, Delft en Haarlem en van het 7de reg. inf. uit Amsterdam en Hoorn. Aan die regimenten worden van 25 tot 28 Aug. toegevoegd detachementen trein, huzaren, ordonnances, genietroepen en hos pitaalsoldaten, aan bet reg. gren. en jagers bovendien een detachement marechaussees. Voorts van 28 tot en met 3 September een eskadron van het 3de reg. huzaren en eene battery van het 2de reg. veld artillerie. De oefeningen worden gehouden aanvan- kelyk ondor leiding van de regimentscom mandanten, en wel in de gemeenten Amers foort, Baarn, De Bildt, Driebergen, Leusden, Rijsenburg, Soest, Woudenberg en Zeist. Da generaal-majoor H. P. J. Hennus is met het algemeen toezicht belast; voor zooveel betreft de oefeningen van 31 Augustus tot en met 3 September, zullen zy onder de algemeene loiding van dien opperofficier plaats hebben. Het eventueel te houden toelatings-exa- men voor den artillerie-cursus en den voor bereidenden practischen cursus der Militaire School zal op 26, 27, 28 en 29 Augustus te Delft plaats hebben in het gebouw der Poly technische School. Het geneeskundig onderzoek der adspiran- ten en het meten hunner lichaamslengte zal den 24sten en 25sten Augustus, telkens des morgens om 9 uren en des middags om 2 uren aanvangende, in hot militair hospitaal ter plaatse geschieden. De commissie, waaraan het instellen van dat geneeskundig onderzoek is opgedragen, bestaat uit den dir. off. van gezondheid 2de klasse Kipp en den officier van gezondheid der 1ste kl. Straub en Van Batenburg. De adspiranton, aan wie c. q. herkeuring wordt toegestaan, moeten zich daarvoor den 31ston Augustus des morgens om 9 uren aan het militair hospitaal te 's-Gravenhago aan- melden. Boos en rood van verontwaardiging keerde vrouw Grol zich omsedert dien tyd was zy Rika's verklaarde vyandin. Heeft al iedereen op aarde zyn deel niet alleen wat het geluk, maar ook wat ergernis en verdriet betreft, de goede directrice had ook het hare, want nu wilde het onge luk, dat vlak naast het instituut, waar de jongedames, met hunDe vrome directrice aan het hoofd, den Zondag in afzondering en vrome overpeinzingen doorbrachten, eene her berg met eene kegelbaan wa.s. Dat was 's Zondags een geraas en getier, dat gaf eon leven en een gepneat, dat iemand hooren en zien vergingen. Nu besloot de directrice den waard eens aan te spreken, doch deze haalde veelbeteekenend de schouders op, en zei, zyn driehoekigen hoed in zyne handen ronddraaiend: „Met alle respect, mevrouw, maar ziet u, de menschen zyn nu eenmaal niet allen pre cies hetzelfde op de wereld; de een houdt van overdenken en rust, de ander van zin gen en kegelen. Dat is nu eenmaal niet anders, en wat meer zegt, als niemand vroo- lyk wilde wezen of lust had om te kegelen en te zingen, hoe zou ik, arme herbergier, dan leven Ouzo goede oude Frits, de koning, dacht er ook zoo OTer." Hoo koning Frits er in zyn tyd over ge dacht had, kon de goede directrice weinig schelen; zy had voor dien man nooit een byzonder „faible" gehad er. wat rust en stilte op Zondag betreft, ja, die behoorden er te zyn, meende zy; maar wat te doen! Zy drukte hare fijne lippen styf togen elkander, besloten als zy was den vruchteloozen kamp op te geven. Dat waard Baldenweg nooit een goed woord meer van de directrice kreeg, behoef ik niet te zeggen. Zelfs later, toen zyne vrouw gestorven en Hans, zyn eenigo zoon, in den vreemde trok, had zy voor hem geen enkel woord van troost. In het midden van den zomer bleven alle vensters op Zondag styf dicht; ook die der slaapzalon, welke op de gang uitkwamen, mochten niet open. Rika sliep op een zolderkamertje, dat een klein raampje had, waardoor zy precies in den tuin van den herbergier kon kyken. Wel is waar had Rika ook op Zondag niet heel voel tyd om te kyken, want dan kwam er altoos een neef van de directrice een kopja koffie drinken, bleef 's avonds soupeeren en speelde tusschen de koffie en het avondeten eene party domino met de vrouw des huizes. (.Wordt vervotod)

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1