s XT Y rr 2K i*r JL. T>. Frankqjk. In do Kamer van Afgevaardigden zeido de minister Ribot gisteren dat in do zitting van den vorigen dag een misverstand heeft be staan. dat hy wenscht weg te nemen. Hij vroeg eenvoudig de verdaging dor interpellatie- Laur over den pasdwang in EJzas-Lotharingen. Thans vroeg hy de intrekking. De heer Laur protesteorde heftig. De minister Ribot zette zyne rede voort en zeide dat de interpellatie van den heer Laur geene reden van bestaan heeft. Hy (ministe:) ontving geene enkele mededeeling omtrent wij ziging van de vroegere instruction betreffende het passtelsel. Hy heeft passen gevraagd en verkreeg ze zonder moeite. „De heer Laur", zeide do minister ver- der, „heeft zich tot de echo gemaakt van valsche geruchten. De buitenlandsche politiek van Frankryk heeft geene uitdaging tot grond- slag; zy is alleen vastberaden en waakzaam. Misschien beantwoordt zy niet geheel aan hot streven onzer politieke vrienden, maar de regeering der Republiek weet wat haar te doen staat. Ik vraag dus nogmaals de intrek king der interpellatie". De Kamer ging tot stemming over en be willigde met 319 tegen 103 stemmen in het .verzoek van den minister Ribot betreffende rdQ intrekking dor interpellatie-Laur. De Kamer heeft art. 1 van het toltarief, waarby het algemeen tarief en het minimum der rechten overeenkomstig de stemming der Kamer wordt vastgesteld, ongewijzigd aan genomen. Tot hen, die op 14 Juli door president Carnot met het Legioen van Eer werdon be- gifiigd, behoort ook de heer Crawford, do correspondent der „Daily News" to Parys. Terwijl men op het feest van Dinsdag 11. te Brive vuurwerk afstak, is een van de stukken gesprongen, met het treurig gevolg, dat een9 vrouw van 28 jaar, moeder van twee kinderen, dood bleef en verscheidene andere personen, waaronder de echtgenoote van een kapitein en nog eena vrouw, zeer ernstig gekwetst werden. Het Hof der Seine heeft in hooger be' roep uitspraak gedaan in het zoogenaamde „melmietproces" en niet alleen de in eersten aanleg Turpin, Triponé enz. opgelegde straf fen bekrachtigd, maar bovendien al e in beslag genomen voorwerpen verbeurd verklaard. Een kapitein en eon sergeant van het vreemdenlegioen te Oran zyn door don krijgs raad tot 10 jaar gevangenis met dwangarbeid en degradatie veroordeeld wegens het ver duisteren van regimentsgalden. Duitsohland. De nieuwe kroon, die keizer "Wilhelm zich heeft doen vervaardigen, moet een waar kunstwerk zyn. Zy werd door den keizer zeiven in overleg met den schilder Emil Doopler ontworpen. De edelgesteenten, die de kroon sieren, zyn uit de schatkist van hot huis Hohenzollern afkomstig. De voorzijde is over hare geheele breedte met groote diaman ten, op gouden bladeren aangebracht, bezet. Van den opstaanden rand vereenigen zich acht bogen, met eene rij groote paarlen afge- zat en op ieder van welke oene rozet van vier diamanten prijkt, tot een kruis van edelge steenten. Keizer Wilhelm heeft deze kroon voor zijn hoofd juist passend doen maken. Prins Albrecht van Waldeck heeft mot zyne schuldeischers voor 25 pet. geaccordeerd. Uit Berlyn wordt geschrevenDe bekende -schilder prof. Albert Kretschmer is alhier plotseling overleden. De kroonprins van Dtaitschland, die negen jaren oud is, heeft van een groot aantal ver- eenigingen den titel ontvangen van eere voorzitter of beschermheer. Keizer Wilhelm heeft bepaald dat zijn zoon geene dezer onder scheidingen zal aannemen. In verschillende steden van Galicië be vinden zich op het oogenblik ongeveer 1200 Russische Joden, die het Duitsche grond gebied niet mogen betreden voor zy kunnen aantoonen, dat zy, van een der Duitsche havens uit, passage naar Amerika of elders hebben genomen. Deze Joden staan onder de be scherming van het emigratie-comité, aan de Eongaarsch-Russische grens werkzaam. Onlangs bracht professor Leidig de be schuldiging in tegen de Berlynsche hoog- leeraren Bergmann en Hahn, dat zy onver mogende patiënten bywyze van proefneming den kanker-bacillus hadden ingeënt. Gelijk de „Post" nu verneemt, heeft de Pruisische minister van binnenlandsche zaken, graaf Yon Zedlitz-Tiü'zschler, beide hoogleoraren opgeëischt hem binnen 24 uren mede te deelen, wat van deze beschuldiging waar is. In het kolendistrict Dortmund heeft men eene sfatistiek opgemaakt van do ontploffingen van myngas in dat district gedurende de laatste 20 jaren. Hot is gebleken dat van de 880 ontploffingen een derde is voorgekomen op een Maandag on die uitkomst heeft geleid tot de gissing, dat de mijnwerkers op dien dag zorgloozer zijn dan op de andere vyf werk dagen, over welke do overige twee derden der ontploffingen vry gelijkmatig verdeeld waren. Luxemburg;, In een plaatselijk blaadje was tegen dei eersten onder-voorzitter der Kamer, den af gevaardigde Karl Simons, de insinuatie uit gesproken, dat hy Duitsche politiek dreef. Naar aanleiding daarvan heeft de h-->er Simons eene openlijke verklaring afgelegd, waarin hy zegt dat hjj het den plicht acht van ioderen vryen Luxemburger, or naar te streyen de beste verstandhouding met alle vreemde mo gendheden, zonder uitzondering, te onderhou den, en vooral met die, welke hebben mede gewerkt aan het waarborgen der onafhanke lijkheid van Luxemburg. Het onderhouden der vriendschap met Duitschland is, zooals de heer Simons opmerkt, miet het bevorderen van Duitsche, maar van Luxemburgsche b&- langen. De Franschgezinden koeeteren beï plan om de fee3ton voor de inhuldiging va» den hertog tot eene anti Duiteche manifestatie te maken en de heer Simons wa&73chuwt daartegen met don meesten nadruk. België. Te Charleroi is de hervatting va:i den arbeid nagenoeg algemeen en het i& niet meer de moeite waard, de werkloozon te tellen. Dezen zya meestal onrnstetokeroy die door de mijnbesturen geweigerd worden, of ongelukkiger., wier plaatsen tijdens hsnne afwezigheid door vreemden werden ingenomen. De „Antwerpener Zeitung" verhaalt dat op het internationaal congres van 1»5 tot 17 Augustus, te Luik door do pompiers te houder en dat onder bescherming staat van demgouvs:- neur en den burgemeester, ook deFranscbna waren uitgenoodigd, evenals de Duitsehers, Hollanders, Engelschon enz. De voorzitter van hot verbond der Framsche pompiers antwoordde dat do Franse-hen niet op een congres-konden verschijnen, waar nog „andere" genoodigdem. waren. De bevelhebber der Luiksche pompiers heeft daarna zijn diploma als eerelid der Fransche pompiers teruggezonden. De Kamer beeft het ontwerp betreffende het gebruik der Vvaamsche taal aan de Hoven van Brussel en Luik met 57 tegen 1-4 stem men goedgekeurd. Twee leden onthielden zich. Z. K. H. Prins Theodoros van Abessinië-,. die te Brussel een vroolyk leven lijdt, is door den kantonrechter in eene der voorsteden tot 15 fr. boete veroordeeld wegens mishandeling. Hy was by een twist over rijtuigvracht een pikeur te lyf gegaan, die zich trouwens niet onbetuigd gelaten had en zelf eene boete kreeg van 5 fr. Iralië. Er worden thans uit Bari eenige bijzonder heden meegedeeld over de vereenïging van misdadigers, den naam dragende van „Infame iegge" (eerlooze wet), waarvan men onlangs te Andria het bestaan heeft ontdekt en waar van de leden weldra voor de rechtbank zullen verschijnen. De vereoniging bestond sedert omtrent drie jaren. Het opperhoofd der vereeniging is of was zekere Vinconzo d'Ambrosio, losgelaten galei boef. Adspirant-leden haddon 3 lira's te betalen was dit geld gestort, dan kwam er eene soort van commissie samen, om over den candidaat te stemmen. Was de uitslag hem gunstig, dan werd by tot den eed toegelaten. Na den eed bracht het opperhoofd zich met een dolk eene wonde in de borst toe, ter hoogte van h6t hart, en de nieuw ingelijfde misdadiger moest hot bloed uit de wonde opzuigen, ten toeken van gehoorzaamheid en getrouwheid. Wanneer er eene misdaad moest gepleegd worden, koos men een zeker getal leden, welke onder elkander moesten vechten met de taglino, een houten mes, waarvan de punt was zwart gemaakt. Hy, die van den eerstan stoot een zwart merk droeg, was voor het plegen der misdaad aangewezen. Onder de in beslag genomen bescheiden was er eöno lijst met de namen van 41 leden. Deze lijst, geteekend „fratollo superiore" (broeder-overste) had tot opschrift: „Fratelli, i'odel'.a o morto. Ricordato la punta del pug- nale." (Broeders, getrouwheid en dood. Gedenkt de punt van den dolk). Uit Velletri wordt gomeld dat te Pantano, op het grondgebied van Cisterna, e9n waar oproer is uitgebroken onder de oogstwerk- lieden, die in do eigendommen van Pasquale Monaco aan don arbeid zijn. Tweo gekwetsten, te Cisterna aangekomen, hebben er het eerste nieuws aangebracht eti verhaald, dat er twee personen in het gevecht gedood zyn. Karabinier3 en politio-agenten zyn terstond naar de plaats der onlusten ver trokken. Een luitenant der karabiniers vertrok nog denzelfden avond uit Velletri mot ver sterking. Den volgenden morgen vertrokkon ook de officier van justitie, de kapitein der karabiniers en do onder-prefect van Velletri naar Pantano. Groot-Britamiië. In de gisteren door het Hoogerhuis go- houden zitting verklaarde lord Salisbuiy, dat het bericht onwaar is, als zouden do Franschon de provincie Luang-Prabang bezet hebben. Er bestaat geen grond om te gelooven, dat zij binnen een afstand van honderd mijlen tot die provincie zyn genaderd. Hy betwijfelt het gerecht dat Frankryk voornemens 20U zijn de onafhankelijkheid dier provincie te-bedrei gen. De onafhankelijkheid van Siam berust, naar hy hoopt, op hechts grondslagen, hoewel het zeer onwaarschijnlijk is dat Europa aan leiding zal vinden haar te waarborgen, omdat zy slechts voor Engeland en Frankrijk belang heefr. Baron Hirsch heeft aieh dezer dagen omtrent zyne kolonisatieplannen in deier voege uitgelaten, dat by de oprichting eener groote Engelseho maatschappij beoogt, waar van hij bet grootste gedeelte der aandeelen voor zijne rekening zal nemen. Komt deue tot stand, clan zullen in do voornaamste steden der wereld agenten worden aangesteld, wier taak het zal zyn in gemeenschap met de ia» Roeland te vestigen comité-'e de emigratie der Joden zooveel mogelijk to- bevorderen. Do prfte van 60 pd. st., die eens in do drie jaren deer de „Cobden Club" wordt go- geven voor het beste geschrift over een on derwerp van staathuishoudkunde, geleverd- docr een leerling van de "Victoria-Universi- reit te Manchester, is ditmaal (voor het eerst), toegekend aan eene dame, nmLmios Victoiine Jeans, voor haar geschrift ever: „do tegen woordige en toekomstige invloed van do Engelsche facrreks-wetgeving op handel en- nyverheid." Generaal Booth vertrekt Maandag a. s_ van Londen naar Zuid-Afrika. PortugaL De te Lissabon verspreide geruchten aan gaande wanordelijkheden te Oporto, zyn on gegrond. Het volgende gaf tot dio geruchten» aanleiding. De muziek der burgerwacht Speelde- in een der openbare tuinen van Oporto, toera eenige aanwezigen den muzikanten verzochten et?n Portugeeschen volksmarsc-h te spelen, waaraan echter niot werd voldaan. Toen het muziekcorps zich daarop verwijderde, werd het uitgejouwd en tusschen twe9 der toe hoorders ontstond eene vechtpartij. Inhechte nisnemingen hadden niet plaats. De drie openbare inschrijvingen, naar aanleiding van het conflict met Engeland in Portugal geopend voor het Aardrijkskundig Genootschap te Lissabon enz., hebben in het geheal f 1,320,000 opgebracht, welke som bestemd wordt voor de kolonisten van Lo- renqo-Marquez, de expositie in Mozambique en andere doeleinden, waarover men het nog niet eens is. De gelden te Lissabon, van den winter bijeengebracht voor de landsverdediging, zullen worden besteed voor den bouw van oen oor logschip. Chili. Omtrent het jongste zeegevecht in de Chileensche wateren zijn nog slechts weinige bijzonderheden bekend geworden. De „Magel- lanes" der Congrespartij joeg op den 12den dezer eenige schepen der regeering op de vlucht en zette ze in zuidelijke richting na. Een groot deel van de bemanniDg der rogee- ringsbodems bestaat uit zoogenaamde volun teers, die in de zuidelijke provinciën zyn aangeworven en, naar men zegt, slechts op eene gunstige gelegenheid wachten om te deserteeren. De kruiser „Errazuriz" heeft te Havre een voorraad kruit aan boord genomen en is naar Chili vertrokken. Da „Times" verneemt uit "Washington eenige bijzonderheden omtrent do beide reeds kortelyk gemelde veldslagen, welke onlaDgs tusschen de troepen der Chileensche regee ring en die der Congrespartij geleverd zyn. De eerste vond in de vorige week bij Huasco plaats. Balmaceda's legermacht viel de Congrestroepen aan, welke daarvan echter verwittigd en dus op hunne hoede waren. Na eenige vruchtelooze pogingen, om het Congresleger in de flank aan te tasten, moesten de aanvallers terugtrekken, en werden daarop achtervolgd. Door het invallen van den nacht begunstigd, wisten zij zich «chter te redden en Ccquimbo te bereiken. Het tweede gevecht ving Maandag-morgen aan en bleef langen tyd onbeslist, daar het meer landwaarts werd geleverd en de Congres- party daar de hulp harer vloot moest missen. In den loop van den middag deden Balma ceda's troepen een krachtigen aanval, met het gevolg, dat de gelederen van het Congresleger werden verbroken en op de vlucht sloegen. Zy wisten zich echter weder te vorzamelen en een geregelden aftocht te bewerkstelligen tot zy zich onder de bescherming der kanon- neerbooten bevonden. Rumcmë. Van eene heftige scène in het Rumeensche Hois van Afgevaardigden maakten wy onlangs gewag. De heer Popovici gaf zyn mede afge vaardigde Lecsa een slag in het aangezicht, waarop een gevecht volgde. Met overgroote meerderheid keurde de Kamer de daad van haar medelid af. In do vorige week passeerde Lecca, terwijl hy met zijn collega Strat doer Bucharest wandelde, den heer Popovici in een rytuig, „Daar zit da ellendeling!" voegde Locca zyn vriend toe. Popovici' liet dadelyk stil houden en gaf den heeren in overweging hem niet te beieedigen, terwyl bij, ter verdere waarschu wing, «9ne revolver uit den zak haalde. Lecca sarong nu op- het rijtuig toe en greep naar helT vuurwapen. Popovici brandde los en wondde zijn tegenstander aan de hand. De paarden verschrikten en holden vooruit, waar door Lecca, die op de trede van het rytuig was gesprongen, er af viel, terwijl Popovici nog een schot op bem loste. Lecca was onmiddellijk weer overeind gekomen en greep ook zyne revolver om zijn tegenstander op zyne beurt eens toe te takelen. Het wapen ketsto. Fbpovici schoct door en zyn derde schot raakte Lecca in de knie. Toen nam ook Strat zijne revolver en er volgde een geregeld vuurgevecht, dar, wonderlyk ge noeg, zonder dooden en verdere gewonden afliep. Alleen heeft do koetsier een kogel in den rug gekregen. De politie hield zich buiten schot. WEST-IA ®1Ë. SURINAME, 27 Juni. Jhr. car. M. A. De Savornin Lohman, af getreden gouverneur van Suriname, heeft by zyn vertrek uit de kolonie, do volgende pro clamatie- in een buitengewoon nummer van het „G-euvernements-Advertentioblad" uitge vaardigd „Bij zyn vertrek uit de kol>nie wenscht de ondergeteekende een woord van welge- meenden dank te richten tot allen, die inde stad en in de districten doden blyken van hunne instemming met de inzichten, die hem gedurende zijn bestuur hebben geleid, of van toegenegenheid en sympathie voor zyn per soon en die hem daardoor zyne taak in niet geringe mate hebben verlicht en veraange naamd. „In het bijzonder ook betuigt hy zyn har- telyken dank. aan hen, die in de onlangs hem aangeboden adressen, op voor hem zoo vleiende wyze, gevoel aan den dag legden, waarvan hy de uitingen met voldoenmg Daar Holland medeneemt. Hy beschouwt die adressen als een onderpand, dat de bevolking van Suriname hem in hare herinnering eene plaats zal be waren, op welke hy prys stelt. "Wat hem aan gaat, kan zy verzekerd zyn, dat hy niet zal ophouden in haar en in alles wat haar aan gaat levendig belang te stellen. „Moge de welgezinde bevolking de gevoe lens van gehechtheid en liefde, waarvan zy deed blyken jegens hem, overbrengen op zyn opvolger, die zynerzyds in het behartigen harer belangen en in het streven naar opbeu- ling der kolonie, by den ondergoteekende zeker niet zal achterstaan. „En hiermede zy allen vaarwel gezegd. „Ruste Gods zegen op u en op het land!" Wegens den tweeden Amsterdam- schen IIeursvacaniiedag wordt lieden geen Prijscourant der Effcelen uitge geven.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 12