post- en telegraafkantoor te Amsterdam en voor en ten behoeve van de verbreeding van de Huiszittensteeg en van de Korte Huis- zittensteeg. De samenkoppeling van beide zaken noemt zy onvermjjdelyk. Wordt toch de Huiszittensteeg niet ver breed, dan zou het ontwerp voor het post kantoor niet uitvoerbaar wezen, daar dan de verlichting dor naar die zyde gelegen lokalen geheel onvoldoende zoude zgn, en daar hierin bezwaarlijk op andere wijze is te voorzien, zou ter plaatse geen postkantoor gebouwd kunnen worden, dat aan de te stellen eischen voldoet. Daar verder de gemeente zich bereid ver klaarde de gronden, welke aan de zjjde van den Gedempten N.-Z. Voorburgwal en aan de Spuistraat noodig zijn voor het maken der voorsprongen van het gebouw, af te staan in ruil voor de perceelen, welke in de Huis zittensteeg door den Staat zullen worden ont eigend, behoeft het geen betoog, dat laatst genoemde terreinen voor de gemeente slechts dan waarde hebben, wanneer zjj de zekerheid heeft ook over de overige perceelen in de beide Huiszittenstegen te zullen kunnen be schikken en zoodoende tot de verbreeding van die stegen te kunnen overgaan. Ten aanzien van de bedenking, dat ten behoeve der gemeente meer wordt onteigend dan strikt noodig is, wordt nog opgemerkt, dat de gemeente de beschikking wenscht te verkrijgen over die terreinen, om aan de straat eene bebouwing te kunnen verzekeren, welke aan de eischen van het verkeer, van veiligheid en gezondheid voldoet, en dat dit een vol doenden grond oplevert voor de verklaring van het algemeen nut van het werk. Het doel van deze onteigening is geenszins het privaatrechtelijk belang van de onteige nende party. Integendeel zal deze onteigening, ook al worden daaronder de achter de rooilijn gelegen perceelen medegerekend, zeer zeker geen finantiëel voordeel aan de gemeente brengen, doch wel haar finantiëel bezwarer. Het is in het algemeen belang, dat de ge meente, die met de lasten bezwaard wordt, ter bestrijding van die lasten de waardever meerdering geniet, welke van het door haar aan te leggen werk het onmiddellijk gevolg is. De minister van waterstaat kan de stel lige verzekering geven, dat het nieuwe post en telegraafgebouw, zooals het is ontworpen, voldoende ruimte zal bevatten om aan de eischen van den dienst voor eene zeer ruime toekomst te beantwoorden. Eene afgesloten galerjj binnen het gebouw, ruim 30 M. lang en bjjna 7 M. breed, is voor het lossen en laden der postkarren bestemd daardoor wordt geheel aan de behoefte voldaan. Stichting van een post- en telegraafkantoor op het Damrak naast het Beursgebouw zou eene belangrijk meerdere uitgave aan ont eigening vorderen. Voor aanwijzing van het bestaande post en telegraafgebouw vocjij den eenen of anderen tak van dienst bestaat geene aanleiding, omdat na de verbouwing van het Oost-Indische Huis in alle behoeften aan localiteit voor den open baren dienst te Amsterdam is voorzien. Dat de verkoop van de aan het postkantoor bijgetrokken gebouwen aanmerkelijke baten zou opbrengen, moet betwijfeld worden, daar die gebouwen door de gedurige verbouwing niet meer voor particulier gebruik geschikt zijn. Ook kan de verbreeding van de Huiszitten steeg op de waarde van die perceelen geen invloed hebben, daar zy niet onmiddellijk aan de nieuwe straat zullen grenzen. Het afzonderlijk telegraafstation, in het Beursgebouw, zou alleen dan kunnen ver vallen, wanneer het hoofdtelegraafkantoor niet alleen onmiddellijk aan de Beurs grensde, maar ook met deze rechtstreeks gemeenschap had ter plaatse, waar dit door den handel en meer bepaald door den effectenhandel wordt verlangd. Voor het verzenden en ontvangen van beurstelegrammen moet gelegenheid zijn onmiddellijk by het beurslokaal; eene plaat sing van het beurstelegraaf kantoor slechts op een paar honderd metera afstand zou reeds aanleiding geven tot overwegende bezwaren. Toch zouden ook, wanneer voor zoodanige gemeenschap gelegenheid kon worden gevon den, van het groot aantal toestellen, thans op de Beurs in werking, verscheidene voor het Beursverkeor beschikbaar moeten bljjven. Of van de afzenders, die thans van het Centraalstation gebruik maken, zich verder velen van het kantoor op het Damrak zouden bedienen, mag worden betwijfeld. Voor zooveel die afzenden» zeor nabij !:ot station en noordelijk daarvan wonen, zullen zij, naar moet worden verwacht, hunne tele grammen aan dat station blijven aanbieden, tusechen hetwelk en het Rijkskantoor de overbrenging der telegrammen in den regel op zeer voldoende wijze plaats heeft. Onder de in de Memorie van Toelichting opgegeven bouwkosten van p. m. f 800,000, zjjn niet begrepen de kosten der te onteigenen perceelen. Die kosten zijn op f 350,000 ge raamd, terwijl de kosten van aanschaffing en inrichting der loods voor tijdelijk kantoor op p. m. f 20,000 zijn te schatten. Slooping van het tegenwoordige gebouw is in verband met het nieuwe bouwplan onver mijdelijk. Door verbouwing zou het niet mogelijk zijn de talrijke bestaande gebreken weg te nemen en een geheel te verkrijgen, dat ook voor de toekomst aan de behoefte voldoet. Van de gronden, welke door de gemeente aan den Staat in ruil worden afgestaan, is geene schatting geschied. De vraag of het in de bedoeling ligt om de overeenkomst tusschen den Staat en de gemeente betreffende de voorgenomen over dracht nog nader door de wet te doen be krachtigen, is in bevestigenden zin te be antwoorden. De aankoop van den opstand der loods op bet Damrak is aangegaan onder voorbehoud van aanneming van het hangende wetsontwerp. Op eventueele uitbouwing der loods is go- rekend en daartoe bereids vanwege de ge meente de noodige toestemming verkregen. Het stoomschip „Bromo," van Rotter dam naar Java, vertrok 16 Juli van Suez; de „Prinses Marie," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 16 Juli van Genuad9 „Prins van Oranje," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 16 Juli St.-Vincent; de „Prins 'Willem II," van West-Indië naar Am sterdam, vertrok 16 Juli van Havre; de „Zaandam," van Rotterdam naar Baltimore, passeerde 16 Juli Wight. Gemengd Nieuw». De Leidsche Wi e 1 r y d er s k r i n g „Trapt lustig voort" zal Zondag a. s., 19 Juli, een onderlingen wegwedstryd houden op den grindweg Wassenaar -Clingendaal. De wed- stryd begint te kwart over tienen, terwpl de afstand bedraagt 25 K. M. De pryzon bestaan in eene verguld zilveren, eene zilveren en eene bronzen medaille, welke na afloop in het huis „den Deyl" uitgereikt zullen worden. De gelegenheid om zich te laten photographeeren zal op de a. s. Leidsche kermis schooner zyn dan ooit te voren. Immers, voor fabelachtig lage prpzen, gevolgen van concurrentie ook op dit gebied, kan men, goiyk op de établissementen met duidelyke letters wordt aangeduid, zpne beeltenis onverbreek baar doen vereeuwigen in een atelier op do Hoogstraat zoowel „by nacht als by dag", terwyi in dergelyke inrichting op de Aal markt wordt aangeboden een zeker aantal portretten „binnen de minuut" kant en klarr af te leveren. Inderdaad, men kan niet meer vergen van kermis-photografen, die niets willen weten van een arbeidsdag van acht uren en de snelheid der electriciteit met succes het hoofd bieden! Gisteravond kwamen wagens en een aantal flinke paarden, behoorende tot den circus-Fernando en Henrotte, etaandeter gelegenheid van de kermis alhier op de Beestenmarkt, onze etad binnen. Op eenige akkers in de omge ving van Rynsburg is onder de aardappelen de ziekte uitgebroken. Op sommige is het voor een ieder duidelyk te zien aan het loof, waarin het zwart de overhand heeft op 't groen. Sedert geruimen tyd waren aan de „Oude Post", onder Sassenheim, één of twee typhusiyders. Thans is weder aangifte van een geval gedaan en wel by een persoon in de kom van het dorp woonachtig. Eene jeugdige dienstbode te Haarlem heeft aan een meisje, dat, geiyk zy, dienstbaar was, een zilveren herloge ont stolen. Ten einde dit voorwerp in haar bezit te krygen, is zy uit het dakvenster van hare woning en vervolgens langs de goot naar den zolder gegaan van het huis, waarin de bestolene woonde. De daderes is door de po litie aangehouden. Zaterdag IS dezer zal, als tweede vacantiedag door de „Veroeniging voor d6n effectenhandel" te Amsterdam vastgesteld, geen noteering van effecten aldaar plaats hebben en evenmin te Rotterdam, waar ook die dag als tweede beurs-vacantiedag is vast gesteld. In beido plaatsen blyft de Beurs dus morgen gesloten. Uit Enschedee wordt van 15 Juli gemeld: Hedenmiddag kregen tweepersonen, die met hunne gezinnen in kermiswagens even buiten de stad huisden, twist, welke zóó hoog liep, dat de een den ander met eene spade een slag op het hoofd toebracht, waar door eene vreeselyke verwonding werd teweeg gebracht. Hoewel epoedig geneeskundige hulp werd verleend, trad de dood na verloop van een half uur in. De dader is door de politie in verzekerde bewaring genomen. Dezer dagen viel te Amiens een meisje in 't water. Een hondje, dat haar ver gezelde, sproDg het kind na, zwom om de zinkende heen en blafte zóó geweldig, dat de aandacht van een voorbyganger op het ongeval gevestigd werd. Deze sprong te water en smaakte de voldoening het meisje en den hond op hot droge te brengen. Daarna verscheen eer. agent van politie, die niets beters wist te doen dan proces verbaal op te maken, omdatde hond geen penning droeg. Te Bordeaux hebben de straat schoonmakers het werk gestaakt. Naar men inhet „Handelsblad van Antwerpen" leest, is te Jemeppe eene damo gestorven ten gevolge van het eten van „te jonge aardappelen." In eenige uren was zy gezond en dood. Van den nachtsneltrein, welke Dinsdag avond om 9 uren van Zurich naar Genève reed, is de postwagen byna gehe<-l verbrand. By het station Aarburg wilde de postconducteur Henzi een potlood zoeken, dat in het zykantoortje op den grond was geval len. Daarvoor stak hy een lucifer aan en wierp toen de lucifer weg, ofschoon deze nog een beetje glom. Toen Henzi daarna aan het werk ging, zag hy plotseling in het kantoortje rook. Met de handen en met postzakken beproefde hy tevergeefs den brand meester te worden, terwyi de trein voortreed. Toen moest de conducteur aan eigen redding denken. De conducteur verwittigde het personeel en de trein werd by Nothrist tot stilstaan gebracht. De verbrande wagen werd achtergelaten en de trein ging voort. De postwagen bevatte, behalve andere zaken van waarde, ongeveer voor 10,000 fr. aan aangeteekende brieven. De schouwburg te Lingras op da Philipynen is, naar het „Petit Journal" meldt, afgebrand; 46 menschen vonden den dood in de vlammen, terwpl een zeer groot aantal personen gewond werd. Te San-Diego (California) heeft oen hevig gevecht plaats gehad tusschen matrozen van den Amerikaanschen kruiser „Charleston." De beambten der politie, die zich na de inhechtenisneming van een matroos tegen de volksmenigte moesten verdedigen en een matroos doodschoten, zullen vervolgd worden. INGEZONDEN. Nleuw-Engeland alt Holland. Eene NoordAmerikaansche courant van Maart jl. geeft het volgende verslag van eene voorlezing in de Bostonian Society door den heer Edwin D. Mead, ter zake van een gedenk- teeken, dat de afstammelingen der zoogenaamde Pilgrim Fathers wenschen op te richten te Delftshaven, de plaats, van waar die vryheid- minnende Engelschen zich inscheepten naar Amerika. „Het was in het begin van het jaar 1609, terwyl Van Oldenbarneveld en de Staten-Ge- neraal in overleg waren over een verdrag tusschen Holland en Spanje, dat uit Amster dam een adres kwam tot den Burgemeester en den Raad der stad Leiden van John Ro binson en ook namens omtrent een honderd tal mannen, vrouwen en kinderen, uit Engeland geboortig, om zich in Leiden te mogen ves tigen en daar hun bedryf in vrpheid uit te oefenen. In zyne zitting van 12 Februari 1609 bo- sloot de Raad het verzoek toe te staan. Het adres en de beschikking zyn te vinden in het archief der stad Leiden. En zoo gebeurde het, gely'k de heer Mead het uitdrukt, dat aan lsten Mei van het jaar 1609, terwijl de kinderen van Pokanoket de eerste Meibloemen in de wouden omtrent Ply mouth plukten, dat Robinson en Brewster van Amsterdam, waar zy een jaar woonden, met hunne getrouwen naar de Sleutelstad togen om or veilig te biy ven tot in den zomer van 1620. Lsiden was teen, naar Mead verhaalt, eene stad van 100,000 inwoners en mocht eene schoone stad genoemd worden. Maar ondanks al hare hoerlykheid bleven de pelgrims er zich toch als vreemdelingen gevoelen en be sloten zy Holland, dat hun in menig opzicht dierbaar was geworden, te vorlaten. Bjjna allen vertrokken van Leiden naar Delftshaven, waar een scbip gereed lag om hen aan boord te nemen naar Amerika. Het afscheid was roerend, en de Hollanders, die ten laatsten groelo op de kade stonden, weerhielden hunne tranen niet. De WEW. Dr. Griffis, die het woord voerde namens het comité voor het Delftshaven- gedenkteeken, sprak ernstig en gevoelvol met groote waardeering over het edele karakter van de kleine republiek der Nederlanden, en stelde in het licht waarom Nieuw Engeland haar dank verschuldigd is. Er bestaat, zeide Dr. Griffis, eenig verzet tegen het plan van het Delftshaven-monument, maar hy vertrouwde dat dit verzet, toe te 8Chryvon aan secte-vooroordeeleD, allengs zou ophouden, en do vrome gedachte der Pilgrim's afstammelingen verwezeolykt worden. Leiden, 17 Juli 1891. D. H. BUITENLAND. Franki-yk. Onverwacht wordt Frankrijk met eene ministercrisis bedreigd. De afgevaardigde Laur, een man, die ontel bare dwaasheden begaat, stelde gisteren In de Kamer de volgende interpellatie: „Is het waar, dat graaf Münster sedert het begin dezes jaars alle passen weigert, door Fransche handelshuizen gevraagd voor hunne vertegenwoordigers, die evenals vroeger in Elzas-Lotharingen willen reizen?' Daarby beriep de beer Laur zich op eene paragraaf in het Frankforter vredestractaat. Volgens de „Külnische Ztg." is het beweerde alleen in zooverre waar, dat de gevraagde pas aan enkele handelsreizigers geweigerd is, die, zegt het blad, zeiven het best zullen kunnen zeggen waarom. Anderen beweren, zooals reeds werd gemeld, dat de ontdekking van een geheim genootschap, dat de teruggaaf van Elzas-Lotharingen poogt te bevorderen, tot dien maatregel aanleiding heeft gegeven. De minister van buitenlandsche zaken, Ribot, verzocht de interpellatie voor onbe- paalden tyd te verdagen. Toen de heer Laur niettemin op de behan deling aandrong, noodigde de minister hem uit, niet verder voort te gaan, er by voegende dat de instruction van den Dnitschen gezant te Parps geene verandering hebben ondergaan. De heer Laur daarentegen hield vol, dat nieuwe formaliteiten van de Fransche han delsreizigers worden geëischt. De verdaging werd met 286 tegen 203 stemmen verworpen. De discussie werd daarop op voorstel van den minister tot heden uitgesteld. In de couloirs der Kamer maakte de stem ming tegen de verdaging der interpellatie van den heer Laur veel indruk. De ministers kwamen na de zitting byeen en besloten opnieuw de definitieve verdaging der interpellatie-Leur te vragen. Het kabinet zal dan tevens de quaestie van vertrouwen stellen. De Kamer heeft, vóórdat zy tot heden uiteenging, de laatste paragraaf van het ontwerp-toltarief behandeld en het recht van 20 fr. op varkensvieesch goedgekeurd. Men vreest te Parys dat de werkstaking onder het spoorwegpersoneel zich zal uitbrei den. De politie bewaakt de werkplaatsen. In eene gisteren gehouden vergadering dei werkstakers is besloten de algemeene staking voort te zetten. België. Het thans te Brussel verschenen rapport van de administrateurs van den Congo-Staat bevat niet veel nieuws en is blykbaar meer bestemd om het Belgische publiek te waar schuwen tegen de overdryving on onnauw keurige voorstellen van Fransche zyde. Uit het verslag blykt o. a. ten opzichte van des spoorweg, dat de eerste locomotief op 21 Maait 1891 in dienst werd gesteld en dat de g® wapende macht uit 3127 man bestaat. Het verslag bevat geenerlei beschouwing over 4e internationale vraagpunten. Wat de onderzee kingen betreft, deze geschieden naar raming over eene bevaarbare lengte van 12000 kik meter. De hoop wordt uitgedrukt, dat de weien schappelyke onderzoekingen, door wyien I* Deiporto begonnen, zuilen worden voortgezet Na eenig verzot, zooals dit gswooniyk vo°' komt, werken de rechtbanken goed, en

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2