De heer Van de Wall Bake stelde voor, het aan de heeren toegekende recht van optie te doen vervallon en den huurtermijn to stel len op 10 jaar zonder optie. Dit amendement werd aangenomen met 18 tegen 8 stemmen. De heer Korthals Altes stelde voor, den huurprijs van 30 cents per M:. te brengen op 60 cents en de heer Moltzer wilde den prijs op 40 cents stellen. Het amendement-Altes werd echter verwor pen met 21 tegen 8 stemmen; het amende- ment Moltzer daarentegen aangenomen met 20 tegen 9 stemmen. Na nog eenig debat werd de voordracht aangenomen met 20 tegen 9 stemmen. Bij zijne interpellatie wees mr. Jitta op den onrustbarend slechten toestand van do Weste lijke viaduct en noodigde hy het Dageiyksch Bestuur uit by de Regeering op verbetering aan te dringen. De Raad benoemde tot curatoren van het gymnasium mr. W. J. M. Westervoordt en dr. H. T. Karsten, tot onderwyzeressen aan op. scholen mej. A. Vroman te IJselstein en mej. M. S. France te Amersfoort en tot onderwyzers de heeren M. J. Broekhuysen te Zeist, F. W. Van Oppen te Gorkum en J. W. Goedhart te Haarlem. Het stoomschip „Drente," van Rotter dam naar Java, vertrok 14 Juli van South ampton; de „Prinses Amalia" vertrok 15 Juli van Batavia naar Amsterdamde „Prinses Marie," van Amsterdam naar Batavia, arri veerde 15 Juli te Genua; de „Prinses Sophie" is 15 Juli van Amsterdam te Batavia aan gekomen; de „Maasdam" is 14 Juli van Rot terdam te Nieuw-Yorkaangekomen; de „Wer kendam," van Nieuw-York naar Rotterdam, pass. 15 JuliBeacby Head; de „Noord-Brabant," van Rotterdam naar Java, passeerde 11 Juli Perimde „Prins Willem II," van West- Indië naar Amsterdam, is 14 Juli te Havre aangekomende „Zeeland," van Java naar Rotterdam, vertrok 14 Juli van Marseille; de „Didarn" is 14 Juli van Amsterdam te Nieuw-York aangekomen; de „Bromo", van Rotterdam naar Java, vertrok 15 Juli van Port Said; de „Conrad", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 14 Juli Perim. By koninklyk besluit zyn benoemdmet ingang van 19 dezer, tot burgemeester van Stad-Almoloo, J. J. Boelen, tot id. van Berg en Terbiyt, J. W. B. H. Goossens, en tot id. van Neer, J. H. Theelenmet ingang van 23 dezer, tot id. van Haelen, P. Verbeggen, se cretaris dier gemeente, en tot id. van Hoever, C. Broekhovenmet ingang van 25 dezer, tot id. van Rynsaterwoude, P. Van Schravendyk, secretaris dier gemeente; met ingang van 1 Aug. a. s., tot id. van Hensbroek, J. J. Wil- linge, secretaris dier gemeente, en tot id. van OMam, J. Buis Pz. De heer P. L. Van der Harst, arts, met ingang van 21 Juli a. s. benoemd tot officier van gez. 2de kl. by de zeemacht. Met ingang van 1 Sept. 1891 benoemd tot leeraar aan de ryks hoogere burgerschool te Utrecht, H. Van Kreet, aldaar. Aan H. Huss, geboren te Gmund (Wurtem- berg), vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen, met uitzondering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde dat hy de wettelpke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland stipteiyk nakome. Pensioen verleend aan: A. W. De Hoog, zich schryvende De Hoogh, wed. van den deurwaarder by 's ryks belastingen H. Dam te 's-Hertogenbosch, f 67J. J. Verbrugh, landmeter 1ste kl. van het kadaster, ƒ1401; Ph. A. Neideck, verificateur 1ste categorie by 's ryks belastingen, f 1440. Met ingang van 1 Aug. a. s., benoemd tot directeur van hot post- en telegraafkantoor te Willemstad, H. W. Bor, thans assistent ten postkantore te Tiel. Gemengd Nieuw». De verslaggever van „Het Kin derfeest van gisteren, 15 Juli, kan ditmaal niet beginnen met den dichterlyken aanhef: „het heerlyke zomerweder deed de kinder harten en die der ouderen van dagen tintelen van louter genot, de zon goot hare gouden stralen uit overNiets van al dat heer lyke en aantrekkelyke om naar Katwyks zee strand zich te begeven met 88 meisjes en 112 jongens. Te één uur kwam hot kindertal in „Zomer- zorg" byeen. De tuin was, als vroeger jaren, welwillend daarvoor door den heer Couvéo be schikbaar gesteld. Ofschoon de regen reeds be gon te vallen en de commissie met bedruktheid naar het luchtruim opzag, waarby zy de koude regendroppels in het aangezicht kreeg, in de kinderharten was niets te bespeuren van dien somberen indruk van het weder, vooral niet, toen de vroolyke, opwekkende muziek van de kapel des heeren Wenz bet Nederland sche volkslied deed hooren, waarmede de kinderen naar hartelust instemden, om daarna, voorafgegaan door de muziek, een vroolyken marsch spelende, in optocht door den tuin, en zoo naar den Stationsweg zich te begeven, ten einde plaats te nemen in de gereedstaande tramwagens en zoo naar Katwyk te stoomen. De regen kletterde tegen de ruiten van de tramwagons, zoodat heeren commissarissen niet van harte konden instemmen met het vroolyke gezang der kinderen. Te Katwyk aangekomen, trof men „een droog buitje" en ging de kinderschaar in optocht, opgeluisterd door een groot aantal vlaggetjes met de Nederlandsche kleuren, door de kinderen zeiven meegebracht, naar het terras, waar men zich neerzette op de gereed staande banken om het eerste onthaal van versnapering te genieten. Alzoo versterkt en opgefrischt richtte het jonge volkje zyne schreden naar de duinen, om deel te nemen aan den wedstryd van het duinbeklimmen, hetwelk droog begon en na- eindigde. De kinderen konden dadeiyk plaats nemen in de zaal,waar „de wonderman," de goochelaar en prestidigitateur de heer Jacques Bonefang, zyne wonderlyke toeren liet zien en bewon deren. De gespannen aandacht en het oplettend toezien werden nu en dan afgebroken door luide byvalsbetuigingen, en herhaaldeiyk klonk het uit de vroolyke en opgeruimde kinderborst: „Lang zal hy leven!" Inmiddels was het weder, gelukkig! opge klaard en droog geworden, waardoor de ge legenheid bestond om op het terras den wedstrijd aan te vangen, door de meisjes tonnetjes te laten kruien en de jongens te laten turfrapen en zakloopen. Het ging er prettig en ordelyk toe, zoodat te ruim 8 uren ook dit gedeelte van het programma was afgeloopen. Het lamplicht was in de zaal ontstoken en de heer Bonefang was gereed om ander maal zyne kunstverrichtingen uit te voeren doch alvorens daartoe over te gaan, nam de voorzitter, op eene verhevenheid staande, het woord om aan de overwinnaars en overwin- nareesen by de gehouden wedstryden, de be haalde pryzen uit te reiken, wat in goede orde geschiedde en afliep, waarna de goochelaar zyne verbazing wekkende proeven van équili- brisme enz. ten beste gaf, waardoor hy de kinderschaar zeer aangenaam en prettig bezig hield. Het moet dan ook tot eer van den gooche laar gezegd worden dat hy alle aanbeveling verdient om by dergelyke en andere gelegen heden van zyne kunstvaardigheid en „tours d'adresse" te doen blyken. Het eind dezer voorstelling was tegelyk het slot van het kinderfeest, dat in de harten van allen eene aangename herinnering zal achterlaten en zeker niet bepaald behoefde geholpen te worden door eene kleine herin nering, welke zy by het verlaten der zaal ontvingen. Het plaats nemen in de tramwagens had ook in de beste orde plaats; de muziek liet hare opwekkende tonen hooren, en voort ging het weer naar Leiden, waar de kinderen uitstapten met woorden van erkenteiykheid aan de leden der commissie. Zyn de kinderen voorgegaan in dankbaar heid, commissarissen willen gaarne dit goede voorbeeld volgen, door een woord van dank te brengen aan de heeren burgemeesters van Leiden en Katwyk voor de assistentie der politie tot bescherming der kinderen tegen den grooten aandrang van belangstellenden en nieuwsgierigendank aan de heeren Gebrs. Van der Hoek, de firma Kooyker en anderen voor hunne boekgeschenken en aan den heer Van de Pavord Smits, die der Ver- eeniging een groot aantal boekjes schonk, getiteld: „Beleg en ontzet van Leiden," ten einde die aan ieder der kinderen als souvenir naar huis mede te geven. Hartelyk dank ook aan Leidens ingeze tenen, die het bestuur door hunne geldelyke bydragen in staat stelden dit feest te doen plaats hebben Dank aan den heer Tolk, voor de alles zins goede bediening, met vermelding van de uitmuntende geschiktheid voor dergelyke ge legenheden van het „Groot Badhotel." De verslaggever kan zyne taak niet als afgedaan beschouwen zonder een hartelyk woord van dank te hebben gebracht aan den heer J. T. Hessels, onder-voorzitter der Ver- eeniging, voor de uitstekende wyze, waarop door hem dit feestje is geleid en bestuurd, en voor de gepaste en hartelyke woorden, door hem bij verschillende afdeelingen van het programma gesproken. Met zulk een per soon aan het hoofd, kunnen en mogen com missarissen op dit kinderfeest met genoegen terugzien, daar dit zeker weder zal hebben bygedragen „tot bevordering van geregeld schoolbezoek." Nadat reeds onderscheidene malen by de politie aangifte was gedaan van het ontvreemden van bloemen uit het Plantsoen alhier, is de politie er eindelyk in geslaagd de daders op te sporen, die bleken te zyn drie jeugdige knapen, die potten met bloemen ontvreemdden en deze ten huize hunner ouders in veiligheid brachten. Tegen de daders is proces verbaal opgemaakt. Door de politie alhier werd mede proces verbaal opgemaakt tegen een persoon, die zich vermaakte met het maken Tan valsch brandalarm en een agent van politie, die dit verbood, boleedigende woorden toevoegde. Ook had dit plaats tegen 2 personen, die verschillende meisjes aan den Stationsweg lastig vielen en verzet tegen de politie pleeg den, toen deze als beschermer van het zwakke geslacht optrad. De landbouwers teZoeterwoude zyn eene maand later dan het vorige jaar met het hooien begonnen. De hoedanigheid van het hooi is goed, doch de hoeveelheid onder de verwachting. Rogge en haver worden aldaar weinig verbouwd. De hulpbesteller S. Vink, van het Rykstelegraafkantoor te Delft, die Dinsdag avond omstreeks tien uren nog een telegram bezorgd had te Wateringen, is gisteren in den morgen aan de Wateringsche Heul in eene sloot verdronken gevonden. Opmerkelyk is het, dat zyn zoon, die eveneens besteller was, ongeveer terzelfder plaatse ook den dood in het water heeft gevonden. Gisternacht heeft ten huize van den beer C. I. P. v. d. S. te Schiedam eene hevige gasontploffing tal van ruiten verbry zeld, vyf ramen en eene deur zwaar bescha digd, het plafond van een der vertrekken vernield, en, behalve schade aan huisraad, ook een begin van brand veroorzaakt. De heer v. d. S. bekwam verscheidene brandwonden, doch slaagde er in den brand te blusschen vóór er hulp kwam opdagen. De politie, op het geluid der ontploffing toe gesneld, bleef, van bluschmiddelen voorzien, het beschadigde pand den geheelen nacht bewaken. De „Amsterdammer" bevat het volgende zonderlinge bericht: „Naar wy vernemen, heeft een der hoofd beambten van de (Amsterdamsche) politie voor eenige dagen sommigen der slachtoffers van het taptoe-schandaal een bezoek gebracht en zich daarby zeer mild betoond." Te Arnhem is E. R., chef de bureau van S. V. aldaar, ter zake van verduistering veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. Een w i s8e1wachter geraakte Dinsdag te Nymegen by het rangeeren van een trein tusschen de buffers bekneld en werd zoodanig aan de borst gekneusd, dat hy in levensgevaarlyken toestand naar het ziekenhuis werd overgebracht. Te Oosterhaule is afgebrand de boerdery van den heer T. D. Van der Meer, bewoond door diens zoon. De brand is ontstaan doordat een kind van vier jaar met lucifers by hooi zat te spelen. Te Sneek is Woensdag-ochtend gevankelyk naar Leeuwarden opgezonden de barbier K. v. d. H. aldaar, beschuldigd van brandstichting, waardoor het leven van vier kinderen bedreigd werd. Zyn inboedel was by eene Brusselsche Maatscbappy voor f 1000 verzekerd. Zaterdag-avond zag men tegen middernacht in de Avenue Parmentier te Parys een jongmensch, er uitziende als een werkman op zyn Zondagsch, door iemand met een zwarten kiel, blootshoofds en een mes in de hand, achtervolgd. Opeens strui kelde de vluchteling en viel. De ander sprong op hem toe, vertrapte hem, bracht hem drie messteken toe, één door het hart, en maakte zich uit de voeten. Men heeft nog niet kun nen ontdekken wie de vermoorde is. In een circus te Lyons (Jowa) had dezer dagen een treurig ongeluk plaats. Een der leden van het gezelschap, die eenige toeren aan da trapèse zou verrichten, stortte van eene hoogte van dertig voet naar beneden. De stok van de trapéze was gebroken. De ongelukkige gaf onmiddellyk den geest. Het stoomschip „Shanghai" der P. en O. Company is met de eerste lading Chineesche thee der nieuwe campagne te Londen aangekomen. De lading bevat 40,000 pakkeneenige dagen te voren had de „Mas- silia" derzelfde maatschappy de monsters aan gebracht. In het Domhötel te Keulen is, volgens de „B. Bórsencourier," op 13 dezer een Londensch koopman in hechtenis ge nomen, wegens eene poging om het bankiers huis Oppenheim voor 100,000 M. op te lichten. BUITENLAND. Franhrjjk. De Kamer van Afgevaardigden heeft gis teren de nieuwe, door de commissie en de regeering voorgestelde cyfers der rechten op katoenen weefsels goedgekeurd. Ten gevolge van de wyzigingen, door de Kamer gebracht in de oorspronkelyk door de regeering voorgestelde cyfers van het nieuwe toltarief, zal de hoogere opbrengst, welke daaruit voor de schatkist wordt verwacht, naar raming 60 millioen bedragen, en niet 38 millioen, zooals aanvankelyk was berekend. Uit Versailles wordt van den 15den gemeld: Toen generaal Macé gisteren na de parade, vergezeld door verscheidene officieren, door do avenue Saint-Cloud reed, vuurde een jongmensch, dat zich onder de toeschouwers bevond, een revolverschot af. De dader werd gearresteerd; de dryfveer tot de daad is nog niet bekend. Te Belfort is men bezig naar de plannen van een officier der jagers te Montböliard een rywiel of vélocipède te bouwen voor 28 man, waarmede by de manoeuvres van het ooster legercorps proeven zullen genomen worden. Portugal. Aan de munt te Lissabon worden binnen kort uit Engeland verwacht 1400 contos de reis zilvergeld en nog 5000 ko. metaal. De rekening der ontvangsten en uitgaven van het budget, loopende tot Maart, wyst een deficit van 4015 contos de reis aan, hetwelk by vaststelling van den dienst 1890/91 nog wel hooger zal zyn; maar in het deficit is voorzien in het budget 1891/92. Bulgar(|e> De minister Stambouloff ondervond dezer dagen weder, dat zyn leven nog verre van geheel veilig is. Drie personen, die herhaal- delyk in de nabyheid van de woning van den premier gezien werden, bleken by onder zoek met revolvers en dolken gewapend te zyn. Eén hunner, een zekere Stepanoff, is een gedeserteerd Bulgaarsch soldaat. Amerika. De heer Lane, vice-president van de Union- Pacific Spoorwegmaatschappy, heeft zyn ontslag genomen. De directeuren van de Illinois Central Spoorwegmaatschappy hebben verklaard, nog een dividend van 2 pet. te kunnen uitkeeren uit de ontvangsten van het loopende jaar, eindigende Juni jl. Dit is dus een dividend van 5 pet. per jaar. Omtrent den brand te Montreal wordt nog bericht, dat een geheel blok huizen door het vuur werd vernield en verscheidene brand weerlieden verwondingen bekwamen. Uit Bar Harbour wordt aan de „Times" gemeld, dat de minister Blaine in beterschap toeneemt en zich vooral in de laatste dagen zeer wel bevindt. Te Buckingham, in Canada, heeft eene belangryke aardverschuiving plaats gehad, ten gevolge waarvan verscheidene personen letsel bekwamen. Een zekere Théophile Carrière werd door een voortglijdend rotsblok tot in de rivier medegesleept en verloor daarby het leven. Australië. Uit Sydney wordt, dd. 13 Juli, geseind dat het Parlement van New Soeth Wales gisteren geopend is door den gouverneur, die de indie ning aankondigde Tan verschillende wetsont werpen, als tot: invoering van het algemeen stemrecht, uitbreiding van het stemrecht tot de vrouwen, afschaffing van de invoerrechten op de grondstoffen, die noodig zyn voor de ny verheid der kolonie. Telegrammen. NIEUW-YORK, 15 Juli. Berichten van Haiti houden in, dat de ter-dood-brengingen wor den voortgezet. Generaal Legitime beeft een

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2