DAGBLAD. N°. 9631. Vrijdag XT Juli. A0. 1891. feze gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Leidon per 8 maandenƒ1.18. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.8.06. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: ▼en 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer f 0.17$. Grootere lettere naar plaatsruimte. Yoor hot incasaeeren buiten de stad wordt ƒ0.1® berekend. Offloieele Eennlsgerlngen. De Burgemeester van Leiden brengt ter alge- sneene kennis dat aan den ontvanger dor Directe Belastingen is ter hand gesteld liet primitief kohier van het patentrecht van Wijk III, van den dienst 1891/92, en executoir verklaard den 14den Juli 1891, en herinnert voorts do belanghebbenden aan hunne verplichting om den aanslag op den bij de "Wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Eurgemeester voornoemd, 15 Juli 1891. DE KANTEIt. Leiden, 17 Juli. Bij gelegenheid van de ophanden zijnde kermis zullen door de Yereenigde Rotterdam- sche tooneelisten, onder directie van de heeren le Gras en Haspels, in den Schouwburg alhier eenige voorstellingen worden gegeven. Deze zullen "Woensdag 22 Juli geopend wor den met de opvoering van „de Verloren Zoon", muziekdrama zonder woorden, in drie bedrij ven, voorafgegaan door „de Trekpleister", blijspel in éün bedrijf. Het bekende café-chantant-gezelschap van den heer Frits Van Haarlem zal, naar wij vernemen, gedurende die week optreden in het Nutsgebouw. De vroegere pachter der Stadszaal, do heer B. M. Duyser, heeft daar toe de drie in elkaar loopende bewaarschool lokalen, welke tot uéne zaal gemaakt kunnen worden, en de daaraan grenzende kleine voor zaal van genoemd gebouw gehuurd. Prins George van Pruisen met gevolg bezocht heden de merkwaardigheden dezer gemeente, waar hp per Hollandsche spoor van Den Haag was aangekomen. Z. K. H. zal denkelijk morgen de residentie verlaten en, na een bezoek aan Rotterdam, verder zpne buitenlandsche reis voortzetten. De bij afwezigheid van den gezant als zaakgelastigde fungeerende legatie secretaris van Duitschland was gisteren de tafelgast van den prins. Bij koninklijk besluit is dr. J. Verdam, hoogleeraar aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam, benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de Nederlandsche taal en het Middel-Nederlandsch. Bij koninklijk besluit zijn voor den duur van het studiejaar 1891 1892 benoemd tot ector-magnificus der Rijksuniversiteit: te Leiden, dr. H. Oort; te Utrecht, dr. H.Snel len te Groningen, dr. B. Symons. Bp de gisteren voortgezette examens van de Nederlandsche Toonkunstenaars-Ver- eeniging zpn geslaagd van de 5 candidates: voor piano (lager onderwijs) mejuffrouwen E. Van Hesser en M. Jansen, beiden te Harlingen, en C. M. De Haas, te Leiden. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar N.-Amerika, doormiddel van hot stoomschip „Spaarndam", van Rot terdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Vrijdag-nacht om 12 uren bezorgd zpn. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Eenige beroepen betreffende aanvragen om de Rijksbijdrage, bedoeld bij art. 54bis der wet op het lager onderwijs, over 1890, werden gisteren door de Afdeeling van den Raad van State voor de geschillen van bestuur behandeld, o. a. van den Commissaris des: Konings in Zuid-Holland en het bestuur der vereeniging tot instandhouding der bijzondere school voor meer uitgebreid lager onderwijs aan den Stillen Rijn te Leiden tegen een besluit van Ged. Staten van Zuid-Holland betreffende de subsidie-aanvrage van ge noemde vereeniging, o. a. ook voor eene ver hoogde bijdrage voor een onderwijzer met hoofdakte, welke Ged. Staten niet hebben toegekend in verband met het aantal aan de school onderwezen wordende vakken. De koninklijke beslissing volgt later. Zondag a. s., des voormiddags te tien uren, hoopt bij de Chr.-Geref. gemeente te Voorschoten op te treden de heer J. H. Donner, van Leiden. Door de anti-rev. kiesvereeniging „Neder land en OraDje", te Kpr.sburg, zijn tot candi- daten voor het lidmaatschap van den gemeen teraad aldaar gesteld de heerenD. Van Delft Kz., G. Den Haan en G. Van der Perk. Van de zpde der Hervormden werden voor de vacante plaatsen als candidaten aangewezen de heeronD. v. Delft Kz., G. Brusse Pz. en A. Van den Eykel Az. Heden had te Apeldoorn eene bolangrpke plechtigheid plaats. Door H. M. onze geliefde Koningin "Wdhelmina werd, in tegenwoordig heid onzer geëerbiedigde Koningin-Regentes, de eerste steen gelegd voor de nieuw te bou wen Hervormde kerk aldaar. De heer J. W. Van der Mejj, te Apeldoorn, genoot de onder scheiding zich belast te zien met de levering van truffel en hamer, welke bp deze treffende gelegenheid door H. M. de Koningin werden gebruikt. Beide stukken zijn voor dit doel expres- selpk ontworpen en kunstig vervaardigd in de Kon. Ned. fabriek van de heeren J. H. Van Kempen en Zonen, te Voorschoten. Truffel en hamer zijn uiterst prachtig uitge voerd van zilver, met ebbenhouten handvatten, rjjk met zilver gemonteerd. De truffel bevat op de voorzijde de inscriptie „H. M. Koningin Wdhelmina" en aan de achterzijde: „Eerste steen, gelegd aan de Herv. Kerk van Apeldoorn en 't Loo. 16 Juli 1891." De ebbenhouten handvatten zpn voorzien van zilveren koninklijke kronen en relief, ter wijl de hamer versierd is met de gekroonde letter W., door sierlpk gevormde lauweren omgeven. Besloten in een keurig étui, zullen deze stukken zeker kunnen dienen als eene belang rijke historische herinnering der gemeente Apeldoorn en 't Loo. Aan jhr. mr. J. Beelaerts van Blokland, met ingang van 1 Juli 1891 benoemd tot schoolopziener in het arrondissement Leider, is, tot wederopzegging, vergund te 's-Gra- venhage te wonen. Aanstaanden Zondag, 19 Juli, zal de vacaturebeurt in de kerk der Ned.-Herv. ge meente van Hoogmade des namiddags te twee uren worden waargenomen door den heer P. N. GpsmaD, predikant te Zoeterwoude. De heer G. Postma Jz., onderwijzer aan de Martha-stichting te Alfen aan den Rijn, is benoemd tot onderwijzer aan eene der scholen van de Marnix-stichting te Utrecht. Hij heeft die benoeming aangenomen. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben op het afdeelingsver3lag der Staten over de provinciale begrootingen o. a. het vol gende geantwoord Mocht eene regeling van de jaarwedden van Ged. Staten, don Griffier en de ambtenaren niet in de door de Grondwet noodig gemaakte wijziging der provinciale wet voorkomen, of eene herziening der prov. wet op zich laten wachten, dan zijn Ged. Staten bereid bp de Rog. nader op de door de Staten verlangde verhooging aan te dringen. Voor zoover het door de leerlingen van ambachtsscholen ver vaardigde niet productief wordt gemaakt, zul len Ged. Staten de aandacht van het bestuur der ambachtsschool daarop vestigen. By iedere aanbesteding wordt overwogen in hoever het wenschelyk is bp het bestek de aannemers te verplichten hunne arbeiders tegen ongelukken te verzekeren. De vergoeding, welke een lid zoude wen- schen, dat alsnog van Delft werd verkregen in zake den bouw van eene brug, is reeds verkregen. Ged. Staten vermeenen dat op de meest gereede en voor de provincie minst kostbare wpzo, het doel werd bereikt van in het belangt eener vrye, onbelemmerde en onbelaste scheep vaart het algeheele meesterschap van de over de te verbeteren vaart gelegen bruggen bp de provincie te verzekoren. Gedeputeerde Staten hopen in de Novembor- vergadering de Staten in de gelegenheid te stellen te beslissen of er termen zyn het subsidie voor de Zuivelhoeve voor 1892 toe te staan. De aanneming van den begrootings- post zal dus geheel ongepraejudiciëerd laten de vraag of over de uitgetrokken som ten behoeve der leerhoeve zal worden beschikt, eene vraag, die in de November-vergadering aan de Staten nader zal, worden voorgelegd. Te 's-Gravenhage is heden overleden dr. J. Kips, die dit jaar zpne praktyk heeft neergelegd, na haar ruim 50 jaren te hebben uitgeoefend op eene wpze, welke den geach- ten geneesheer by de herdenking van den dag, waarop hy vóór eene halve eeuw zyne doktersloopbaan was begonnen 18 Juni 1890 tal van blpken van hoogachting en waardeering deed verwerven. Zpn stoffelpk overschot zal aanstaanden Zaterdag, des voormiddags te elf uren, op de Algemeens Begraafplaats worden ter aarde besteld. De hoer mr. Van Tienhoven, burgemeester van Amsterdam, kwam Dinsdag te 12 u. 50 m. ten paleize Het Loo en had aldaar een lang durig onderhoud met de Koningin Regentes. Denzelfden dag te 5 u. 20 m. vertrok de burgemeester weder naar Amsterdam. H. M. heeft zich nauwkeurig laten inlichten omtrent de ongeregeldheden, welke op den Dam aldaar tpdens de taptoe hebben plaats gehad. Ter verdere beraadslaging over de voor dracht betreffende verhuring van een deel der Petroleumhaven aan de „American Petro leum Company" hield de Raad van Amster dam gisteren opnieuw eene zitting. De bur gemeester leidde nu zelf deze nieuwe verga dering. Behandeld werden thans de voorwaarden, waarop aan genoemde Company een terrein, groot 15,850 vierk. m., met eene oeverlengte van 210 m., zal worden verhuurd. Die voor waarden waren twintig in getal, waarvan de voornaamste zyn, dat de huur wordt aan gegaan van 1 Juni 1891 tot 31 Mei 1901, met recht dien termyn eenmaal voor 10 jaren te verlengendat de huurprys zal bedragen 30 ets. per vierk. m., dat de huurderesse twee tanks van 40,000 behooriyk zal moeten exploiteeren en onderhouden enz. Dc Zondags li eer. 5.) Na het doorgestane gevaar kreeg hp het te kwaad met zyne zenuwen. Deze aanval duurde echter slechts eenige minuten. Hy ging de ladders en trappen af on begaf zich naar het plein bp de kerk. Hier waren intusschen menschen samen gestroomd uit de omliggende huizen en er kwamen er steeds meer. Zooals altpd bp zulke gelegenheden, werd er druk over de zaak ge disputeerd. Men wees naar boven, naar den hangenden steiger, waaraan een stuk van het gebroken touw hing; men zag ook den gebroken soldeeroven en de gloeiende kolen, welke daar omheen lagende meeste nieuws gierigen echter verdrongen zich om het ver- achrikkelpk verminkte lpk van Luke Murphy. S In het eerst meende men dat deze het werk op den steiger verricht had en dat hy een ongeluk had gehad. Maar nu kwam Jocelyn er bp en vertelde de ware toedracht der zaak. Er kwamen politie-beambten en gerechts dienaars. Er werd proces-verbaal van het gebeurde opgemaakt. Daarna kwamen ook weer de andere arbeiders, waarvan eenigen vermoord werden in verband met de verkla ringen van Davis. Niemand van hen had Murphy's achter- biyven op het dak bemerkt, maar ook nie mand hem zien vertrekken. Hy moest zich daarboven, toen het twaalf uren sloeg, ver borgen hebben gehouden en eerst na het vertrek der anderen weer te voorschpn zpn gekomen, om zpn misdadig plan ten uitvoer te brengen. Ook "William Watts verscheen op de plaats van het onheil en bevestigde dat Murphy in yverzucht en woede tegen Davis ont vlamd was wegens Lettice. Zoo had de politie dan zeer spoedig de zaak tot klaarheid ge bracht en zy had verder niets te doen, daar de eenige schuldige aan de aardsche straf ontrukt was. Jocelyn ging met Watts naar huis om te eten en zich van %en anderen soldeeroven te voorzien, daar de gebrokens niet meer gebruikt kon worden. Intusschen moesten de andere arbeiders den steiger weer in orde brengen. Lettice beefde, toen zp vernam in welk gevaar haar uitverkorene verkeerd had. Maar groot was hare vreugde over zyne redding. „En met zulk een schurk wildet gy my doen trouwen!" zeide zp met een zacht ver- wpt tot haren vader. „Ja", antwoordde de oude Puritein, „indien ik geweten had, wat ik nu van Murphy weet, dan zou ik hem liever den nek omgedraaid hebben dan te luisteren naar zpn aanzoek om uwe hand." Jocelyn en zyn meester gingen daarna weer aan het werk. De jongeman zocht naar zijn soldeerpot, welken hp dan ook vond, maar van bot soldeersel, dat daarin was geweest, ontdekte hp in het eerst geen spoor. Na lang zoeken kwam hy op den inval, om eens in de groots waterton, welke onder de dakgoot stond, te zien. Hy liet het water er uitloopen en ontdekte op den bodem van het vat een aantal kleine, zeer regelmatig gevormde glanzende metalen kogeltjes, zoo groot als erwten. „Zie eens, meester, dat is toch zonderling!" zeide hp verwonderd. „Is dat uw soldeersel, Jocelyn?" „Het kan niets anders zyn." „Dat is inderdaad curieus. Ik zal deze kogeltjes eens mee naar huis nemen en ze aan myn geleerden commensaal laten zien, die misschien verklaren kan, hoe deze onbe- grypelpke verandering heeft kunnen plaats vinden." Zoo gezegd, zoo gedaan. William Watts begaf zich naar huis, ging de trap op en klopte op de afgesproken geheimzinnige wpze aan Defoe's deur. Tot zyne verwondering werd hem niet, zooals altpd, onmiddellpk opengedaan, maar eerst nadat Defee zich vergewist had, wie geklopt had. „Waarde sir, gy zpt vandaag toch buiten gewoon voorzichtig", zeide de binnenkomende verwonderd. „Ik heb daartoe alle reden", antwoordde Defoe, „ik wilde er gisteravond reeds met u over spreken, maar gp waart niet thuis. Uw gezel Luke Murphy heeft nameiyk uit wraak over myne inmenging in defvryage van Lettice ons afgesproken sein verraden." „Die ellendeling!" riep Watts. „Nu, hp heeft zyne belooning. Hy is in den kuil gevallen, welken by voor een ander wilde graven." Watts vertelde wat er gebeurd was. Vervolgens zeide hy, terwyl hy een hand vol kleine kogeltjes te voorschpn haalde: „En wat het merkwaardigste van deze geschiedenis is, het soldeersel van Davis is in eene ton met water gevallen en in deze kogeltjes veranderd. (Slot volgt.)

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1