1 wordt in hot binnenlandsch verkeer toege laten, doch kan in telegrammen naar het buitenland alleen worden gebruikt, voor zoover het land van bestemming daarvoor toegan kelijk is. Ook daaromtrent z\jn by de Rijks- telegraafkantoren inlichtingen te verkrijgen. Letterschrift met geheime beteekenis is ver boden in bijzondere telegrammen, zoowel in het binnen- als in het buitenlandsch verkeer 3o. b(J het tellen der woorden van een telegram worden voortaan de aanhalingstee- kens en haakjes als één woord mede- gerekend 4o. indien telegrammen gedeeltelijk overeen gekomen taal en gedeeltelijk verstaanbare taal bevatten, wordt de geheele inhoud berekend naar den maatstaf van de overeengekomen taal, d. w. z. elk woord van ten hoogste een tiental letters, alsmede het overschietend aan tal letters van een woord, geldt voor een afzonderlijk woord; 5o. indien een antwoordbewijs, bij een buiten- Europeesch telegram in betaling gegeven, eene hoogere geldswaarde heeft dan de prijs van het te verzenden antwoord, wordt, op verlangen van den houder van dat bewijs, het overschietend bedrag aan den afzender van het oorspronkelijk telegram terugbetaald 60. de kosten van het overbrengen van een bericht naar of van een schip in zee (sémaphore-telegram) zijn van f 1 tot f 0.50 verminderd 7o. de kosten voor bodebezorging naar plaat sen, waar geen telegraafkantoor is, zijn, wan neer de afzender die voor zijne rekening neemt, verminderd. Vroeger bedroegen de bodekosten f 0.70 voor een afstand van ten hoogte 11 kilometer en f 1.40 voor een afstand van ten hoogste 22 kilometer, terwijl voor grooteren afstand de werkelijk uitgeschoten prijs verschuldigd is. Voortaan wordt, welke de afstand zij, waar over de bezorging moet geschieden, een vast bedrag van f' 0.50 geheven. Komen de kosten ten laste van den geadresseerde, dan betaalt deze, evenals vroeger, het werkelijk uitge geven loon; 80. de verzending per post van een telegram door een Nederlandsch kantoor naar eene plaats over de landsgrenzen, geschiedt als gefrankeerde brief, indien het briefport door den afzender is betaald. Zoo zal bijv. een telegram van Rotterdam naar Londen, voorzien van de aanwijzing „(P. P.)" of vPost betaald Vlissingen", tegen betaling der kosten van overseiniDg volgens het binnenlandsch tarief en een port van 12'/j cent, verzonden, en te Vlissingen ge frankeerd ter post gegeven kunnen worden; 9o. bjj storing in den rechtstreekschen weg tusschen twee Nederlandsche kantoren zal de overseining langs de lijnen van aangrenzende landen, wanneer die mogelijk is, geschieden, zonder verhooging van het gewone binnen landsch tarief; lOo. de bescheiden van buiten-Europeesche telegrammen worden voortaan slechts 12 maanden (vroeger 18 maanden) bewaard. Gemengd Meuwi, Hedenmorgen tegen twaalfuren kon men naar „Zomerzorg" tal van jeug digen zich zien begeven, leerlingen van onderscheidene lagere scholen alhier, die de schooljaren achter den rug hebben en door wie de schooluren niet ongebruikt gelaten werden. Allereerst werd door den ruimen tu:n, onder toezicht van de begeleidingscommissie, eene promenade gemaakt, met muziek vooror, om daarna in den extra-trein der Rynland- sche Stoomtramwegmaatschappij plaats te nemen, welke hen naar Katwyks strand en duinen zou voeren, de terreinen, waar zy zich, volgens het gemaakte plan, tot den avond zouden amuseeren. Jammer, dat het weder allerongunstigst was. Die regenbuien en stormvlagen, hoewel dezen zomer gewone zwarte en geenszins witte raven, moeten het genot veel afbreuk gedaan hebben. De commissie der Vereeniging voor gere geld schoolbezoek kon daar echter niets aan doenalles was voor den tocht op heden ge regeld en het weder had kunnen opklaren, zooals dat andere zomers wel gebeurde. Naar het heden teMiddachten gehouden zendingsfeast zijn hedenochtend uit deze stad per Staatsspoor 231 personen ver trokken, verdeeld in 5 passagiers eerste, 10 tweede en 216 derde klasse. Het meisje V.wonende aan de Oranjegracht, visl gisternamiddag in dat wa- t ter, en werd, na een poosje in de diepte vertoefd te hebben, boven water gebracht door den 20-jarigen De B., die zich daartoe in de gracht had begeven. Gisteravond gingen eenige kwajongens in het Levendaal met eens anders schuit, zon der verlof daartoe gevraagd te hebben, varen. Op het zien van personen, die meer recht op het vaartuig konden doen gelden, wilde één hunner op den wal springen, doch kwam in het water teTecht. Met een nat pak en schrik boette hij voor het door hem en zijne kornuiten gepleegde kwaad; verder kwam het niet, want hij werd gered. Ter aanvulling van het bericht in ons vorig nommor omtrent den gehouden nationalen kegelwedstrijd te Amsterdam, op 11, 12 en 13 Juli, kan nog vermeld worden dat in den personeelen wedstrijd de heer Schmit den 4den prijs heeft behaald met 59 bouten en de heer K. v. d. Willik den 25sten prijs met 46 houten. Beide heeren zijn leden van de kegelclub „la Force", te Leiden, welke jeugdige vereeniging alzoo schitterend uit den strijd, waaraan niet minder dan 56 ver- eonigingen uit ons land deelnamen, te voor schijn is getreden. Een ouderpaar werd gisteravond in diepen rouw en smart gedompeld. Het vijfjarig zoontje van K. v. H., het eenige kind zijner ouders, had alstoen omstreeks halfnegen het ongeluk in het water te vallen nabij zijne woning op het terrein der houtzaagmolens van de heeren gebrs. Van M. Het kind was met zijn bok aan het spelen en geraakte daarbij te water. Na lang zoeken op de werf, nadat het knaapje vermist werd, werd het gevonden onder een draai. Alle pogingen werden ter stond aangewend om de levensgeesten op te wekken, ook door den geneesheer van Zoeter- woude, onder welke gemeente het noodlottig voorval plaats had. Deze pogingen bleven echter vruchtelooshet kind was helaas dood den ouders was hun üierbaarst pand, hun eenige lieveling ontrukt. Hun toestand laat zich niet beschrijven. Door den winkelier R., te Valken burg, is ontvangen een gulden van zeer min allooi, 't Stuk is stellig het product van de kunstvaardigheid van een dilettant-munter, althans voor een vakman is de afwerking te slordig. De valsche munt draagt het beeld van koning "Willem III en het jaartal 1860, is te blank van kleur, mi3t de vereischte zwaarte, terwijl het randschrift vergeten schijnt, althans de bekende heilbede zoekt men tevergeefs. Waarschijnlijk zal het exemplaar naar het Muntcollege te Utrecht worden opgezonden, dat zeker zeer spoedig zal kunnen constatee- ren, dat het stuk valsch is en vervaardigd in nabootsing van 's Rijks echte muntspecie. Bij gelegenheid van den verjaar dag van H. M. de Koningin-Regentes zal de groote vijver in het Haagsche Bosch des avonds geïllumineerd worden met eene fraaie decoratie op den achtergrond. Door het niet tijdig sluiten der boomen aan den overgang van den spoorweg aan de Rokkeveen, onder Zegwaard, gebeurde gisteren, Dinsdag, bijna een ernstig ongeluk. De landbouwer J. V., van Bleiswijk, kwam met zUne echtgenoote aangereden, en bevond zich reeds dicht nabij de rails, toen een aan komende trein van Gouda den overgang pas seerde. Had het paard enkele stappen verder ge daan, het ongeluk ware onvermijdelijk geweest. Meermalen, zoo schrijft onze correspondent, moet het reeds zijn voorgekomen dat de boomen by het passeeren van treinen geopend blijven. Tegen eenige reporters van dag- bladen, te 's-Gravenhage, is, op last van het hoofd der politie, proces-verbaal opgemaakt, omdat zij, in hun ijver om het publiek op de hoogte te stellen van bijzonderheden bjj het bezoek van het Duitsche keizerpaar aan de residentie, met medeweten der politie en gedekt door het hun vanwege de politie ver strekte vrijgeleide, met een rijtuig hadden gereden met of achter den stoet lar.gs den weg, welke voor het verkeer met andere dan rijtuigen van hof en andere autoriteiten, op den dag van den intocht was afgesloten. Maandag raakte nabij hetKurhaus te Scheveningen, door het schrikken van do in beweging zjjndo „montagne russe", het paard van een officier op hol; het dier rende langs de steenen glooiing op, tot het tegen de afsluiting van den straatweg terechtkwam. De ruiter sloeg over den kop en kreeg van het paard oen slag in het gezicht. In oen *- huis binnengebracht, herstelde hij zich zoo goed mogelijk en besteeg hij, na van den schrik bekomen te zijn, opnieuw zijn paard, dat eenige schrammen aan de knieën had bekomen. In de Bent, teHazerswoude, is onder het spelen in het water geraakt en verdronken het zevenjarig zoontje van W. N.; alle ingestelde pogingen tot opwekking der levensgeesten bleven vruchteloos. Maandag-avond is op den Amstel, nabjj Halfweg Kalfje, een klein schuitje omge slagen, waarin drie jongens zaten. Eén hunner wist zich aan het vaartuigje vast te klampen, maar de beide anderen verdronken. Langen tijd zocht men hunne lijken tevergeefs. Er werd indertild meegedeeld hoe de „Ned. Sport" zich uitliet over het onbehoorlijk gedrag van eenige leden van den Ned. Wielrydersbond in het „Hotel duSoleil" te Arnhem. Zy is daarover door het officiëele orgaan der vereeniging „De Kampioen" aan gevallen. „Publiceer de namen der schuldigen of zwijg de zaak dood" schreef dat blad. De „Ned. Sport" verdedigt in het laatste nommer hare houding en weet tevens mee te deelen, dat een officieel onderzoek in dezen heeft plaats gehad. „Een persoon", schrijft zij, „fungeert thans als zondebok, al wordt hij niet bepaald ge slacht; integendeel, eene zeer zachte berisping zal hem worden toegediend, ten minste als het Bestuur zijn zin krijgt. Men stelt name lijk voor, hem te schorsen tot1 Januari 1892". De „N. A. Ct." schrijft: "Wanneer de zevende zoon geboren was, of wanneer de zevende zoon koning en vaderland ging dienen, kreeg vader duizend gulden van den koning, althans zoo werd gezegd, zoo werd gemeend. Wat van die meening waar is, weten wij evenmin als H uit Beekbergen, die Maandag ten gemeentehuize te Apeldoorn kwam om te informeeren, hoe nu aan de duizend gulden t> komen. Zeker was het, dat hij ze daar niet ontvangen kon, waarom hy naar een der kassiers gezonden werd, die hem naar den rentmeester van het domein verwees. H. heeft evenwel zyne informaties niet ver dor willen uitstrekken en is bedaard weer op huis aangegaan. Maandag-namiddag is de vrouw van den arbeider en nachtwaker W. S., te Roermond, verdacht van moordaanslag op haren man, gevankelyk van Wessem naar Roermond gebracht. Zondag-avond was zy te Wessem aangekomen by hare mosder. Zy heeft hare misdaad bekenduit hare ver klaringen is niet af te leiden dat zy niet wel bij het hoofd is. Jaloerschheid moet hier in het spel zyn. Door een diamantslyper, wonende te Antwerpen, is aangifte gedaan, dat hem gisteren in een koffiehuis aldaar, door zyne mede te Antwerpen wonende zwagers met geweld eene portefeuille, waarin f 1000 aan diamanten, is ontstolen. Een werkman te Joure kreeg eene aanschry ving van het registratie-kantoor te Heerenveen om opgaaf hoeveel de nalaten schap van wyien zijn vader, dezen winter overleden, bedroeg. Het antwoord luidde: „Ik heb f 20 bygepast." Te Brussel hebben Donderdag twee burgers en een politie-agent het geluk gehad twee meisjes, van 17 en 21 jaar, uit hetzelfde dorp, die zich te zamen wilden verdrinken, bytyds uit het water te halen. Die van zeventien was wanhopig omdat zy niet genoeg in het onderhoud van hare zieke moeder en een krankzinnigen broeder kon voorzien, de andere wegens eene ongelukkige liefde. Verleden Vrydag heeft eene be jaarde vrouw te Lancaster, in Wisconsin, op haar sterfbed bekend, negen jaar geleden hare schoondochter vermoord te hebben. De zoon wist het, maar wilde niet tegen zyne moeder optreden, schoon hy nooit meer by haar had willen wonen. Te Weimar liet een kapitein zijne manschappen 7 uren manoeuvreeren, terwyl het zeer heet was. 40 soldaten werden ziek, 4 stierven. Er is eene enquête ingesteld. Naar aanleiding van standjes in de Kamer had te Weenen tusschen de afgevaardigden Polonyi en Gajary een duel op de sabel plaats. De eerste zal waar- scbynlyk zyn linkerarm moeten missen. InJapan houdtmonerookvreemde soorten van eergevoel op na. Zoo is, terzake van den moordaanslag op den Czarewitcb, de gouverneur van de provincie, waarin 't mis- dryf gepleegd werd, ontslagon; te Kyoto pleegde eene vrouw, wegens de schande, over het land gebracht, zelfmoord en een man moest met geweld worden teruggehouden van eene reis naar St.-Petersburg, ten einde zich daar, als zoeneffer, zelf te dooden. In een ander gewest is bepaald, dat niemand meer den naam van Tsuda of Tsano mag dragen (dien van den moordenaar) en velen verlangen, dat de stad Ofsu, waar de aanslag werd ge pleegd, ook zal worden herdoopt. Eindelyk hebben de rechters, die Tsuda tot levenslangen dwangarbeid veroordeelden, de vraag over wogen of zy, na de berechting van eene zoo vernederende misdaad, niet behooren af te treden. Onder verdenking van den moord gepleegd te hebben op den fabriekscongierge Emeder en zyne vrouw (Lu de Weener wyk Mariahilf) zyn de drie werklieden in hechtenis genomen, die dien nacht in de slaapkamer der vermoorden hebben doorgebracht, benevens een pleegzoon der vermoorden, Thomas Eme der genaamd, die hun erfgenaam zou zyn. De drie werklieden brachten den nacht vaa den moord in bedoelde slaapkamer door, om dat zy den volgenden morgen zeer vroeg met Emeder en zyne vrouw een uitstapje zouden ondernemen. Gelyk wy verleden week reeds mededeelden, zyn twee van hen gekwetst en de verwardheid in hunne opgaven, hoe zy die kwetsuren bekwamen, hoe zy het tu mult bemerkten, enz. heeft aanleiding gege ven tot hunne inhechtenisneming en tot die van hun ongekwetst gebleven makker, die bsweerde zich uit angst verborgen te hebben. De pleegzoon heeft dien nacht elders door gebracht, maar de justitie vermoedt dat hy van den moord geweten heeft. Evenwel, niets is nog bewezen en de voor de hand liggende vraag, waar de moordwerk tuigen (er werd eene bebloede byl in de kamer gevonden, maar geene messen en revolvers, die biykbaar toch gebruikt zyn) zyn gebleven, is ook nog niet opgelost. Spoorwegongelukken zyn aan de orde van den dag. Nu weder werd te Aspen •Tunction, in Colorado, een extra-trein, bestaande uit een bagagewagen en een pèrsonenrytuig dat 30 passagiers bevatte, door eene rangeer machine aangereden, met het gevolg dat een gedeelte van het rytuig werd vernield en de stoomketel der machine zoodanig werd be schadigd, dat de stoom in het personenrytuig drong, waardoor de reizigers ernstige brand wonden bekwamen en zeven hunner aan de gevolgen zyn overleden. In Jos ep h in e - Count y (Oregon) is onlangs eene ontzagwekkende grot ontdekt, welke door twee openingen toegankeiyk is. Op verschillende plaatsen leveren de gewelven, door reusachtige melkwitte zuilen gedragen, een prachtig gezicht op; hier en daar vond men een kristalhelder meer, en elders een waterval van 30 Eng. voet hoogte. Aan den ingang werden bovendien eenige dierenbeende- ren gevonden. Eene geheele week werd met het onderzoeken der grot doorgebracht. Eene toerist e, Pauline Clairmont, die op den 6den dezer in gezelschap van haren neef eene bestyging van den Sonnberg in Stiermarken ondernam, deed halverwege een val en tuimelde langs de glooiing van den berg naar beneden. Eerst den volgenden dag vond men het verminkte iyk der onge lukkige aan den voet. Meer en meer beginnen de sprink hanen zich in Bengalen te vertoonen, doch hebben daar aan de te velde staande gewassen nog geen belangryk nadeel toegebracht. Uit Alexandrië wordt aan de „Times" gemeldTen gevolge van het uit breken van cholera te Mekka zullen de pelgrims, van daar terugkeerende, aan eene quarantaine van 20 dagen te El Tor worden onderworpen. KOLONIËN. BATAVIA, 5-12 Juli. Uit Atjeh ontvangt de „Deli-Crt." de vol gende particuliere correspondentie, dd. Kotta- Radja, 29 Mei: Generaal Van Teyns politieke inboedel is door den kolonel Pompe Van Meerdervoort aanvaard. Hoewel eenige wyzigingen in het politiek be leid zyn gebracht, wordt door den nieuwen gouverneur streng de hand gehouden aan het afsluitinga-systeem. Een aantal misbruiken is afgeschaft, waar door zoogenaamde kleine generaals tot hunne respectieve werkkringen zyn teruggebracht. By de uitdeeling der gebruikelyke geschen ken waren tal van Hoofden ten Gouverne- ments-huize verzameld en ook eenige van buiten onze posten-linie. Vriend Toekoe Bad

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2