N°. 9630. Donderdag 16 Juli. A0. 1891. feze «Courant wordt dagelijks, met uitzondering van fpn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 15 Jnli. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.19. Franco per post1.40. Aizonderigke Nommers.9.06. PRIJS DER ADVERTBNTIÊN: Van 16 regelt f 1.05. Iedere regel meer/r0.17$. Grootore lettors naar plaatsruimte. Voor hot incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Officieel© Kennlfl^eTliigen. SCHUTTERIJ. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de Commissie, volgens art. 15 der Wet op de Schutterijen, van den 11 den April 1827 (Staatsblad No. 17), benoemd tot het onderzoeken van on beslissen omtrent de redenen van vrijstelling en uitsluiting, zal vaceeren op het Raadhuis dezer gemeente, op Vrijdag den 17den Juli aanstaande, 's voormiddags te tien uren en 's namid dags te één uur, naar gelang dit in do oproepings biljetten aan ieder der belanghebbenden zal worden kenbaar gemaakt. En worden diensvolgens opgeroepen: lo. al de zoodanigen, die aan de loting van dit jaar deelgenomen hebben; 2o. degenen, die sedert de vorige inschrijving alhier zijn komen wonen en geboren in de jaren 1857 tot 1865 ingesloten; 3o. zij, die ambtshalve zgn ingeschreven en eenige reden tot vrijstelling vermeonen te hebben; 4o. degenen, die na hunne indienst-stelling bij de Schutterij recht op vrijstelling hebben verkregen; alsmede die bij het Bataljon om lichaamegebreken tijdelijk zijn vrijgesteld, en 5o. degenen, die volgens art. 3 L. en M. der Wet, als tot de nacht- of brandwacht behooreDde, lijf- of huisbedienden zijnde, of bedeeld wordende, of wel als gepasporteerde zeemiliciens, krachtens art. 100 der Militiowct, vrijstelling kunnen erlangen; om zich voor gemelde Commissie te vervoegen, op bovengemeteen dag, al ware het dat bij hen geen oproepings-biijet was ontvangen, ten einde over de ingediende reclames uitspraak worde ged»an, ter wijl zij, die alsdan niet verschijnen, geacht zullen worden geene reden tot vrijstelling te hebben en mitsdien, overeenkomstig art. 1G van Zijner Majesteits besluit van den 2Ssten Juni 1828 (Staatsblad No. 42), voor zooverre zij dienstplichtige nommers getrokken hebben, bij de Schutterij zullen worden ingelijfd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, BE KANTER, Burgemeester. 10 Juli 1891. E. KIST, Secretaris. Naar aanleiding van het aanstaand vertrek van dr. J. A. Beyerman, predikant by de Remonstrantsche gemeente alhier, naar een zelfde gemeente te Groningen, maakte heden- namiddag ten zijnen huize hare opwachting eene commissie uit zpne catechisanten, tot het aanbieden van een blyk van hoogachting en waardeering voor het van hem genoten onderwys. Dat huldeblijk bestaat uit eene prachtige pendule met daarby behoorende coupes en ging vergezeld van een album met een artis tiek, in Gothischen styl uitgevoerd titelblad. De opdracht daarvan luidt als volgt: „Aan onzen geliefden leeraar dr. J. A. Beyerman by zyn vertrek naar Groningen. In den hoek rechts onderaan ligt een open geslagen By bel, rustende op de symbolische voorstellingen van Geloof, Hoop en Liefde. Op den geopenden Bybel leest menRuth 3, vers 1: „Dat het u welga!" Dat de beminde voorganger der gemeente, welke tydens zjjn leeraarachap zoo in bloei is toegenomen, met dit huldebiyk byzonder was ingenomen, behoeven we ternauwernood te verzekeren. De bewerking van het album was opge dragen aan onzen stadgenoot den heer J. P. F. Kosters, wien voor de uitstekende wpze, waarop hij zich van zpne taak kweet, alle lof toekomt. De voorloopig op morgen, Donderdag, bepaalde onthulling van de bronzen gedenk plaat, door de Amerikaansche afstammelingen van de Pelgrim-vaders gewyd aan John Ro binson en aangebracht in den buitenmuur der Pieterskerk alhier tegenover het Pesyns- hof in de Kloksteeg, is uitgesteld en zal plaats hebben in den loop der volgende week. By de gehouden aanbesteding aan het departement van kolomen was ingeschreven voor de levering van 210 m. wit kardoessaai, door de firma Van Hartrop en Zn., ad 138, voor eene party grein, de firma J. en A. Le Poole, ad f 1395.30, voor 300 wollen dekens, den heer W. B. De Vos, directeur der „Leid- sche Dêkenfabriek", ad 600, allen te Leiden. Tot de afdeeling A. I. van de Rjksland- bouwschool te Wageningen is o. a. toege laten C. Hoogenboom, te Leiden. Afgewezen werden 5 candidaten. Toezegging van beroep naar de gemeen ten Koedyk, Eensbroek en Eenigenburg is ontvangen door den heer B. D. Eerdmans, theol. docts. alhier, die voor Wervershoof heeft bedankt. Hedenmiddag ontvingen wy per Engel- sche mail de Bataviasche bladen van 5 tot 12 Juni, alsmede de „Deli-Crt." van 6 en 13 Juni. Er bestaat gelegenheid tot verzending dor correspondentie naar Banana (Congo-Staat). door middel van het stoomschip „Afrikaan", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiteriyk morgen ochtend om 7.55 bezorgd zyn. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Wegens vertrek uit de gemeente Eil- legom heeft de heer J. B. Nierman als lid van den Raad bedankt. Er zullen nu by de aanstaande verkiezing zeven in plaats van zes Raadsleden moeien gekozen worden. Door de afdeeling Hillegom van de C. L. kiesver- eeniging is voor de vacature-Nierman candi- daat gesteld de heer H. Veldhuizen van Zanten, (Anti-rev). Zondag a. e. zal de voormiddag-gods dienstoefening in de Hervormde kerk te Hil legom geleid worden door ds. D. André de la Porte, emeritus-predikant te Haarlem. Te Bodegrave overleed gisteren, op 87- jarigen leeftyd, de oud-stryder Wilhelmus Van Efferen, ridder van de Militaire Willemsorde, drager van de Citadel-medaille en van het Metalen Kruis. De overledene had slechts één arm; de andere was hem ia de Citadel van Antwerpen weggeschoten. Dit nam niet weg dat de oud-stryder tot voor korten tyd nog kras en gezond was. Aan den Commissaris der Koningin in Noord-Holland, jbr. mr. J. W. M. Schorer, is door H. M. de Regentes verlof verleend van 15 dezer tot 20 Augustus a. s. De heer Schorer zal gedurende dien tyd te Wiesbaden vertoeven. By konir.kiyk besluit zyn benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw de heeren mr. H. C. P. De Bruyn en F. E. L. A. Abel, beiden referendaris by het departement van oorlog en onderscheidonlyk hoofd der 1ste en hoofd der Vilde afdeeling van dat departement. Prins George van Pruisen vertoefde gis teren geruimen tyd in het Mauritshuis te 's-Gravenhage, maakte vervolgens een rytoer naar Scheveningen en bezocht des namiddags het Huis ten Bosch. By de gisteren gehouden examens der Nederlandsche Toonkunstenaars-Vereeniging zpn geslaagd van de 5 candidaten voor piano (lager onderwys): mejuffrouwon J. M. Van Gulik, te Grouw (Fr.); S. H. Simons, H. W. B. Van Embden, beiden te 's Gravenhage, en H. M. M. Frackers, te Bergen-op-Zoom, de laatste met algemeene stemmen. Z. K. H. de groothertog van Saksen- Weimar zal, met gevolg, den 3den Augustus a. s. te Scheveningen aankomen en aldaar kamers betrekken in het hotel Kurhaus. Z. K. H. zal ongeveer eene maand te Scheve ningen verbiyven. By den aanvang der gisteren te Amster dam gehouden Raadszitting deelde de waam. voorzitter, de heer Drlessen, daar de burge meester uitstedig is, mede, dat o. a. waren ingekomen adressen van het bestuur der Naamlooze Vennootschap Maatschappy tot exploitatie van Sportterreinen, de Wieier- wedstryd-Vereeniging, om een stuk gemeente grond achter het Ryks-Musoum in huur te ontvangen, tot het aanleggen van eene Wieler baan en het oprichten eener tribune. Dit voorstel werd in handen gesteld van B. en Ws. om praeadvies. Jiat adres van den voor- maligen commandant der biasdweer, W. A. Van Moock, (het 6de of 7de adres) met ver zoek hem alsnog pensioen te verleenen, werd ter visie gelegd. Van de raadsleden C. V. Gerritsen en mr. M. W. F. Treub was inge komen een voorstel om te besluiteDB. en Ws. uit te noodigen in de bestekken van bouwwerken en in de voordrachten tot het verleenen van concessiën, in het belang van het betrokken arbeiderspersoneel, voor zoover dit door byzondere omstandigheden niet on- doeniyk is, bepalingen omtrent loon en arbeids uur op te nemen. Dit voorstel werd eveneens in handen ge steld van B. en Ws. om praeadvies. Naar aanleiding van de voordracht betref fende de aanvrage van eene onteigeningswet voor den Beursbouw vroeg de heer Hugo Muller of het gerucht waarheid bevatte, dat de volgende begrooting sluit met een belang- rpk deficit? De wethouder Dyserinck antwoordde dat inderdaad 700,000 ongedekt is. Of die som door verhooging van het percentage der in komstenbelasting op 4 pCt., of wel uit andere middelen zal verkregen worden, kan nu nog niet worden gezegd. De heer Gerritsen zou tot bezuiniging aansporen, als de gemeente, financiën den Beursbouw niet toelieten. Na afdoening van een paar voordrachten van ondergeschikt belang, kwam die tot asphal- teering van straten en verlaging van bruggen weer aan de orde, waarop een amendement door den heer Van den Wall Bake was voor gesteld om voor enkele straten en bruggen de voorgestelde gedaanteverwisseling niet te bekostigen uit de leoningsgelden, waardoor de door leening te dekken uitgaaf op pl. m. 415,000 en de annuïteit op pl. m. ƒ36,000 zal komen; jaarlpks zal dan beslist worden welke straten geasphalteerd en welke brug gen verlaagd zullen worden uit de gewone inkomsten. De amendementen van den heer Bake wer den verworpen. De Raad keurde goed de voordracht tot dadelyke asphalteering van een groot aantal straten en tot het verlagen van de daarmede in verband staande bruggen en besloot daarvoor eene leening aan te gaan, binnen 15 jaren af te lossen, waardoor de begrooting gedurende 15 jaren met 60,000 wordt belast. Eene voordracht tot het doen maken van eene inrichting op den Westelyken Wal van het groote scheepsbassin der Houthaven tot het lossen en opslaan van hout, waarvoor ƒ90,000 benoodigd is, en door welke inrich ting men hoopt den aanvoer en den handel van en in gezaagd hout weder in bloei te doen toenemen, werd aangenomen. Wat de Petroleumhaven betreft, wees de heer Van Eeghen er op, dat de tegenwoordige petroleumhaven-inrichting het buitenland zóó uitstekend beviel, dat men dit voorbeeld wil volgen. Ook de importeurs zyn tevreden over de inrichting der haven. Thans komt de American Petroleum-Com pany, over den geheelen handel heer en meester willende worden. Amsterdam ie tot dusver de eenige haven (in Europa) waarin zg nog geen vasten voet heeft. Als spreker nagaat of het voor de gemeente financiën veel voordeel zal opleveren, dan komt hy tot de conclusie dat, al verkoopt de Company nog zooveel, de gemeente geen cent voordeel meer zal behalen. De Petroleumhaven-Maatech. zal zeer con- curreeren met den prys van opslag, en zal misschien wel de gewilde 6 pc. van de aan deelhouders krygen. Betaalt zy geen 6 pc-, dan zal zy liquideeren en de gemeente zal met het overig deel der haven zittenWordt de voordracht aangenomen, dan zal de Petro leumhaven kosten 12,000 per jaar, meet men bovendien de haven overnemen, dan zal de haven kosten ƒ36 000 per jaar. Bovendien wordt de thans groote middenhandel dood gemaakt. Met eene voordracht, waarmee ge speeld wordt met een groot aantal onzer kleine burgers, kan spreker niet medegaan. Spreker diende met den heer Ankersmit de navolgende motie in: „De Raad, van oordeel, dat het niet in het belang is van den handel, noch in het belang van de gemeente om het terrein der Petro leumhaven aan de Petroleum-Company te verhuren, besluit dit vooralsnog niet te doen." Deze motie werd van verschillende zijden ondersteund, doch ook sterk bestreden. De wethouder van publieke werken begrypt de oppositie tegen de voordracht niet. Hy zou haar begrepen, indien de Company elders ook geen terrein kan krygen. Maar hier, terwpl Amsterdam in goede positie is, wat erkend wordt, zal die toestand even goed bly ven, omdat men vrye concurrentie krygt. Het eenige is, dat de Petroleumbaven-Maatschappy geringer winst zal behalen. Worden de tarieven ge- wqzigd, dan zal toch ook die winst geringer worden. Het eenigej gevolg der voordracht is, dat, doordien do Company zich te Amsterdam vestigt, de prys der petroleum wat zal dalen. Maar dat is geen nadeel. De motie werd verworpen met 18 tegen 14 stemmen. Heden, Woensdag, voortzetting. Ter voldoening aan art. 14 dor wet van 4 April 1870 (Staatsblad No. 62) wordt door den minister van financiën bekend gemaakt, dat op 1 Juli 1891, ingevolge art. ll&i's der wet van 22 December 1863 (Staatsblad No. 148), gewpzigd by de wet van 7 Augustus 1888 (Staatsblad No. 122), aan de Neder landsche Bank, wegens door haar ter leen verstrekte gelden, in onderpand was verstrekt een bedrag van drie millioen gulden in schat kistbiljetten. De minister van buitenlandsche zaken vestigt de aandacht op eene kennisgeving van de Rumeensche regeering, blykens welke deze eischt dat reizigers, per scheepsgelegen heid in Rumenié aankomende, voorzien zullen zqn van door een Rumeensch consulair ambte naar geviseerde paspoorten, by ontstentenis van welke bedoelde reizigers niet in het land zullen worden toegelaten. By koninklyk besluit is pensioen ver leend ten laste van den Staat aan J. Volding, ten bedrage van 350 'sjaars. Aan H. J. Raedt, op zpn verzoek, eervol ontslag verleend als kantonrechter-plaatsver- vanger in het kanton Steenwyk. Met ingang van 1 Aug. a. s. benoemd tot plaatsvervangers van den districtsveearts, wien Breda als standplaats is aangewezen, de veeartsen P. A. Van den Munckhof, te Boksmeer, en A. J. Vlamings, te 's-Hertogen- boscb. Met ingang van 1 Augustus a. s., de direc teur van het post- en telegraafkantoor te Klundert, T. A. Van Heiten, op zpn verzoek, als zoodanig eervol ontheven en benoemd tot commies der telegraphie van de 2de klasse. Reglement voor de Rijkstelegraaf. By koninklpk besluit van 4 dezer (Staats blad Nr. 145i is goedgekeurd een nieuw regle ment voor den dienst der Rykstelegraaf, met intrekking van drie daarmede in verband staande besluiten. Het reglement is opge nomen in de Staatscourant van 15 dezer. Daaruit blpkt in hoofdzaak het volgende: lo. in het binnenlandsch verkeer kunnen d9 telegrammen gesteld zpn in alle talen, waarvan de letters door de voorgeschreven 8einteokens bunnen worden overgebracht. Voor telegrammen naar het buitenland mogen alleen de talen worden gebezigd, welke de verschillende Staten daarvoor aanwpzen, en waaromtrent bp de Rijkstelegraafkantorea dasverlaDgd inlichtingen zpn te verkrygen; 2o. onder geheimschrift wordt verstaan lo. overeengekomen taal, 2o. cyfer.-chrift en 3o. letterschrift met geheime betoekenis. Het sub lo. en 2o. genoetndo geheimschrift

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1