N9. 9629. Woensdag 15 Juli. A9. 1891. (§eze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. r Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 14 Juli. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.19. Franco per post1.40. Afzonderlijke Non?,mer30.05. PRIJS DER ADVERTENTIÉN: 16 regel» 1.05. Iedere regel moer f0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasaeeren buiten de stad wordt /"0.10 berokond. J OsRcxeele HenulBgevin^en. Inënttng tegen betaling. Burgemaester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis dat op Donderdag 16 Jul i 1891, des namiddags te 2 uren, in het Elisabethshof aan de Oude Vest, gelegenheid wordt gegeven tot inenting tegen betaling van 1 per persoon. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 14 Juli 1891. E. KIST, Secretaris. I De anti-revolutionr.aire kiesvereeniging „Nederland en Oranje" alhier heeft in hare vergadering van gisteravond besloten van de aftredende zeven leden van den gemeenteraad niemand als candidaat te stellen dan alleen den heer mr. C. Cock, en voor de beide vacaturen, ontstaande t9n gevolge van het bedanken der h9eren Bool en Nykarnp, aan te bevelen de heeren F. J. Los en F. Fontein Jr, Bij koninklijk besluit is dr. J. J. Hartman, conrector aan hot gymnasium alhier, benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der letteren ën wijsbegeerte aan de Leidsche universiteit, om onderwijs te geven in de Latijnsche taai en letterkunde en in de Komeinsche oudheden. Do batterijen van het regiment veld artillerie alhier zijn heden, evenals die uit Den Haag, met paarden en artillerie mate- riëel, per Staatsspoor naar het kamp van Oldebroek vervoerd. Morgen vertrekt een aantal hoofd- en verdere officieren van de artillerie uit Den Haag derwaarts. De Engelsche mail met berichten uit Batavia kan hier morgenvoormiddag wor den verwacht. Er bostaat gelegenheid tot verzending dor correspondentie naar Nieuw-York, door middel van het stoomschip „P. Caland", van Bot terdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk hedennacht om 12 uren bezorgd zjjn. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermold te worden. De algemeens vergadering van de Maat- 1 schappij van Nijverheid en het daaraan ver bonden Congres hebben vele afgevaardigden en bestuurderen naar Haarlem doen trekken, waar men zich bijzonder had iDgesparnen om het vijfdaagsche feest luister bytezetten. Niet minder dan twee tentoonstellingen zijn georganiseerd. De eerste in „De Kraton", waar de teekenirgen en werkstukkon van de leerlingen der ambachtsscholen uit Leiden, Ereda, Arnnarn, Rotterdam, Goos. Middelburg, Leeuwarden, Utrecht en Bodegrave te zien zgn. Do tweede, in het Museum en de Teeken- school der feestvierende Maatschappij, is oven eens uit het werk der leerlingen samongesteld. De eerstbedoelde tentoonstelling werd gister middag te twee uren geopsnd. Een tamelyk aanzienlijk aantal belangstel lenden was daartoe in den tuin van „De Kraton" byeengekomen. Naast de besturen van de Maatschappy en het departemont Haarlem werden opgemerkt de Commissaris des Konings, het dagelykseh bestuur van Haar lem en vele raadsleden. Als voorzitter van de tentoonstellings commissie nam de heerFigee Ezn. het woord om de aanwezigen welkom te heeten en te wyzen op het gewicht van dezen dag voor het ambachtsonderwys en het vader land, nu voortdurend meer gevoeld wordt de behoefte aan pogingen tot verbetering van het ambachtsonderwys. In een eerste artikel bespreekt het „N. v. d. D." de ambachtsscholen uit Arnhem en Leiden. Van eerstgenoemde wordt o. a. beweerd dat die school reeds 18 jareD bostaat en dat uit ieder voorwerp, hetwelk geótaleerd is, spreekt dat de leiding aan bekwame handen is toevertrouwd. Ditzelfde, zoo wordt verder gezegd, kan worden getuigd van de school te Leiden, hoewel deze onder minder gunstige condities werkt. Wel heeft ook zü een vry gebouw van de gemeente, doch met alles en alles mode kan slechts over een kleine f 8000 per jaar worden beschikt, en het gebouw biedt zóó weinig ruimte aan, dat niet meer dan 85 leerlingen kunnen worden geplaatst, zoo dat er jaarlyks een 20 moeten worden af gewezen. Het onderwys wordt gegeven door den directeur, den heer Adr. J. Van Achter berg, en G leeraren en omvat het timmeren, smedeD, meubelmaken, huisschilderen, hout en metaaldraaien. Een bewüs, dat het onderwijs goed is, kan worden geput uit het feit, dat deze school voor haar werk op de Parysche tentoonstelling werd bekroond, en dat de bazen het nut er van inzien, blykt uit de omstandigheid, dat zy in hunne advertenties om werklieden er meermalen bpvoegen, dat gewezen leerlingen der ambachtsschool de voorkeur hebben. De schoolgelden regelen zich naar de gegoedheid der ouders.' Alle jongens beginnen met lyn- en lialia- teekenen en volgen, om hot op de lagere school geleerde te onderhouden, den cursus in Mathesis, die 's avonds wordt gegeven. In dien de directeur bemerkt, dat een jongen ongeschikt is om eenig vak te loeren, wordt by verwyderd, en blykt, dat het gokozen vak niet het juiste is, dan wordt oen ander ter beoefening aangewezen. In deze afdeeling treedt, wat de practijk betreft, het smeden het meest op den voor grond, wat nu niet wil zeggen dat het andore werk niet goed is, doch dit moet worden beschouwd als een uitvloeisel van het groote aantal leerlingen, dat zich op smeden toelegt. Onder de voorwerpen van kunstsmeedkunst moeten worden genoemd: de antieke belle trekker, de bloemconsoles, de bloemenstan- ders, een uithangbord, niet te vergeten, de verschillende sloten enlost, best, de deur van eene brandkast, welke, als vervaardigd door jongens van 12 tot 17 jaar, een waar meesterstuk kan genoemd worden. Verder heeft men in deze afdeeling nog een fornuis, sny-pzers, een ratelboor, enzen ook ver schillende hoefyzers, welke oveneens aan de school worden vervaardigd, terwgl de jongens bovendien nog een volledigen cursus in het hoefbeslag volgden, waarby de '.uitenant- paardenai ts en de militaire hoefsmeden hunne medewerking verleenden. Wat het timmeren betreft, hiervan zyn geótaleerd do spieën, waarmede de jongens beginnen, de houtverbindingen, waarmede zy vervolgen, en de kappen, kozynen en trappen, waaronder zeer moeilijke, waarmede zy eindigen. Ook het tentoongestelde werk der meubelmakers ziet er goed uit. Om te laten zien hoe juist alles in elkaar is gezet, zyn verschillende voorwerpen daarvan nog ongo- politoerd. In do afdeeling dor schilders is eene tafel geëxposeerd, welke nog niet i3 goschildeid, doch or alleen staat om te laten zien hoe goed da leerlingen in het puimen en schuren zyn onderlegd, terwyl het marmerschildoren en de vo3t:bule- en plafondbeschildering er gerust mogen wezen. Van de houtdraaiers is 6r esn schyf, welke uitmunt door correcte bewerking. Zoo ook is er zeer goed snijwerk. Nog moet worden gemeld, dat door eenige bgzonder goed ont wikkelde leerlingen in het schilderen zeer fraaie gla3'oeschilddringea zyn tentoongesteld en dat de collectie teekenirgen klein, maar rein mag worden genoemd. Het kleine, altijd in vergelpking van anderen, die m6t eene verbazend groote collectie zyn opgekomen. De heer Van Achterberg is een voorstander van het werken ep ware grootte. Naar het „Vad." meldt, heeft de heer Frans Netscher voor de benoeming tot lid der Maatschappy van Nederlandsche Letter kunde te Leiden bedankt. Chr.-Geref. Eerk. Bedankt is voor het beroep naar Katwyk aan Zee door den heer H. J. Kouwenhoven, te Zaamslag. Ter gelegenheid van den nationalen gedenkdag in Frankrpk wapperde heden de Franscbe driekleur uit de woning van den gezant der Republiek en uit het gebouw der Kanselary te 's-Gravenhage. De 12de jaarlyksche examens der Neder landsche Toonkunstenaars-vereeniging zgn te 's Gravenhage gisteren begonnen. Van de vyf candidaten zyn geslaagd: voor piano (lager onderwijs) mejuffrouwen Nelly Herman De Groot, to Gouda; M. J. W. Vetter, te Gouda; W. M. G. Mauve, te 's-Gravenhage, en de heer J. W. Moossdorff, te Doesburg. Aanst. Donderdag-namiddag te halfdrie zal H. M. Koningin Wilholmina den eersten steen leggen voor de nieuwe Ned.-Herv. kerk te Apeldoorn. Op het terrein zal eene dubbele ry van werklieden met hunne gereedschappen en haë geschaard staan, waartusschen de Vorstinnen zullen wandelen lót aan de plaats der eerste steenlegging. Aldaar is opgeslagen een balda kyn, sieriyk mot stoffage gedrapeerd en met bloemen versierd. De grond is bedekt met esn kostbaar tapyt uit de Daventor tapyt- fabriek en in het front van den gevel zyn aangebracht de wapens van Nederland en Apeldoorn, alsmede eene vlaggen-tropoe, in welker midden een gekroonde VI. Daartegenover is eene ruime tribune voor do circa- 1G0 a 500 gonoodigdon in gereodbsid gebrachf,- waar tevens de plaats is voor hot zangkoor „Concordia", dat tydens en na de steenlegging een toepasseiyk lied zal zingen. De Vorstinnen zullen met het geheele ge volg, dat thans ten paleize dienstdoende is, worden ontvangen door eer.e commissie van verschillende kerkeiyke colleges. Dr. C. Hat- tink zal eene redevoering houden. Behalve het protocol zal onder den steen worden gelegd 6en exemplaar van alle tegen woordig gangbare Nederlandsche munten, benevens die, welke onder de afgebrande kerk gevonden zyn, alsmede een gedenkpen ning met do beeltenissen van HH. MM. Ko ningin Wilhelmina en de Koningin-Regentes, met inscriptie. By koninkiyk besluit is de hoofdingenieur der marine, de heer J. C. Jansen, benoemd tot ridder in de ordo van den Nederlandscben Leeuw. Door den minister van koloniën is de heer L. Korthals gesteld ter teschikking van den gouverneur generaal van Nederlardsch- Indië, om te worden benoemd tot opzichter 3de klasse by den waterstaat en 's lands burgerlyke openbare werken daar te lande. Naar aanleiding van de onlangs to Stutt gart gehouden eerste inteinationalo tentoon stelling van scboone kunsten zyn door den koning van Wurtemberg benoemd in de Koninklyke Fredc i iksordede heer J. H. L. Do Haas tot commandeur eerste klasse met de Ster, en de Imer Jozet Israels tot com mandeur. De machinist 1ste kl. der marine C. Wakerlin is by li fabriek der Nederl. Stoom- boot-Maatechappvj te Rotterdam gedetacheerd tot het houden van dagelykseh toezicht by de vervaardigirg van machinerieën, aan het Ryk te leveren. Door de firma W. J. Van Hoogstraten te 's-Gravenhage is een r.i3uw portret van koningin Wilhelmina in den handel gebracht. Eet is zoowel wat gelykenis als uitvoering betrefc in byzonaere mate veröienstelyk. De photogravure werd naar de bekende photo graphie (en profi!) van Adolphe Zimmermann door Richard Paulussen te Woer.en uitgevoerd. Wegens de met-herkiezing van twee aftredende medebestuurders hebben de leden van het bestuur van het „Kon. Zoölogisch Botanisch Genootschap", te 's-Gravenhage, in de stad aanwezig, collectief hun ontslag genomen, zoodat de tegen hedenavond opge roepen vergadering van aandeelhouders, belegd ter behandeling van de verbouwings- en ver- fraaiingsvoorstellon en de geldelyke regeling daarvan, niet zal doorgaan. De gewone audiëntie van den minister van financiën op 16 en die van den minister van marine op 17 dezer zullen niet gehou den worden. By koninkiyk besluit is aan G. Asholm, geboren te Berlyn, vergunning verleend do geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen, met uitzondering van oorlogs vaartuigen, onder voorwaarde dat hy de wet- teiyke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland stipteiyk nakome. Esn pensioen van f 821 verleend aan C. H. Smit, gewezen eommios by de directie van de Grootboeken der Nationale Schuld te Am sterdam. Gemengd Nieuws. i Met genoegen kunnen wy melding maken van een geval, waaruit opnieuw blykt dat het geslacht der inderdaad oude getrouwe d enstboden nog niet is uitgestorven. De ge lukkige familie, die zich op hot bezit van zoo iemand kan barosmen, heet Kasteelen en de persoon in quaestie zelve Helena Van der Ryden. Op 13 jarigen leeftyd by genoemde familie aU kind in betrekking gekomon, mag zy or thans haar gouden jubileum vieren. Geiyk men uit eene in dit nommer voorkomende ad vertentie ziet, wenscht do familie den dag van heden dan ook niet onopgemerkt te laten voorbygaan. Betoondo zorg en vlyt vinden immer eeno welverdionde belooning. Hedenmorgen werd uit het Galge- wator alhier, in de onmiddeliyke nabyhoid van de Kweekschool voor Zeevaart, opgehaald het ïyk van een jongen man, Van L., koetsier bij den stalhoudor den hoer Z. Hy werd sedert Vrydag-avond vermist. Het lyk vau den ongelukkige werd onder toezicht der politie naar het lokaal voor drenkelingen overgebracht. De oorzaak van hot ongeluk wordt toegeschreven aan slaperigheid, waar aan de persoon lydende was. De brug aan de Haven, by do Haarlemmerstraat, schynt een gevaariyk voor werp te zyn voor den groot en varkenswagen, welke iederen Maandag avond vette beosten van de boot der stoombootmaatschappy „De Volharding" haalt. Vóór eenigen tyd brak hy op die brug en gisteravond viel er de achter klep naar boneden, waardoor groote ontstel tenis onder do beesten en de hen begeleidende spekslagers ontstond en één varken balvor- woge uit het voertuig viel. Do omstanders behoefden evenwel niet op de vlucht te slaan voor de dieren of een wapen voor den dag te halen, zooals gisteren gebeurde toen in de buurt van do Waag een stier harder dan gewoonlijk ging loopen, een politie-ager.t de sabel d6ed trekken en eenige personen onder wagens of in een urinoir dreef, om daar veilig te wezen. Een Ry n straatbewoner alhier, dio gisteravond een beetje „laat" thuiskwam, kreeg ruzie met zgne gade, sloeg den inboedel gedeelteiyk kort en klein en viel daarna op een stoel in slaap. Na een paar uren rust genoten te hebben, ontwaakte de man en ontdekte dat zyi.o kleeren in brand stonden. Hy begaf zich op straat en word opgemerkt door de politie, dio h9m in het water aan het Levendaal zag loopen en de redding bevorderde. Heel goed was de persoon er niet afge komen, want brandwonden maakten zyne overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelyk. Een en ander veroorzaakte heel wat onge wone drukte in die buurt.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1