Voor de ingezetenon der gemoente Zoe terwoude zal gelegenheid zijn om hunne maten en gewichten te laten yken en her ijken op Dins- en Woensdag, 28 en 29 dezer, by den heer L. Van Leeuwen, aan het Wa tertje, op den eersten dag van 9-3 en den tweeden dag van 9 12 uren. Door het bestuur der bijzondere school te Leiderdorp is een verzoek aan het bestuur der gemeente Zoeterwoude gericht om de leerlingen, wonende aan den Hoogen Ryndyk te Zoeterwoude en die genoemde bijzondere school bezoeken, kosteloos gebruik te doen maken van de overvaart aan de „Ooievaar." Is de raadsvergadering van Benthuizen had de installatie plaats van het nieuwge- kozen raadslid den heer Jacs.Van derKn(jffCzn. Daarna werd overgegaan tot de benoeming van een wethouder in de plaats van wijlen den heer L. Lekkerkerk. Na afloop daarvan bleek dat de keuze daartoe gevallen was op den heer A. A. Van Velde, die, om familie aangelegenheden, niet ter vergadering was. De heer J. C. O. Gobius du Sart, pre dikant bij de Ned.-Herv. gemeente te Bent huizen, heeft een beroep ontvangen naar eene zelfde gomeente te Eemnes-Buiten. Naar men verneemt, is door het tegen woordige ministerie nog in staat van voor bereiding gebracht een wetsontwerp tot het instellen eener nieuwe Nederlandsche ridder orde, aan welke men d9n naam zou willen geven van „Oranje-Nassau-orde", verdeeld in v(jf klassen, in den geest van de vroegere orde van den Gouden Leeuw van Nassau. De Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, jhr. Beelaerts van Blok land, die in de afgeloopen week deelgenomen heeft aan de werkzaamheden der Zuid-Hol- landsche Staten, is gisteren naar zijn buiten verblijf in Gelderland, waar hy gedurende den zomer zal wonen, teruggekeerd. Door den minister van waterstaat, handel en nijverheid is, namens H. M. de Koningin Weduwe, Regentes, dank betuigd aan het personeel van de Holl. IJz.-Spoorweg-Maat- schappij voor de betoonde diensttoewjjding bij het bezoek van den Keizer en de Keizerin van Duitsc-hland aan ons land. De Staatscourant van 11 dezer bevat de statuten der vereeniging „Christelijke be waar-, naai- en breiechool van Zoetermoer en Zegwaard", te Zegwaard. Namens H. M. de Koningin is door H. M. de Regentes aan de weduwe R. Blok te Enkhuiz6n, wier echtgenoot en zoon op de Noordzee den dood in de golven vonden, eene gift var. 50 gescbonkon, In het traplokaal van het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem, waar thans ook het portret-relief onzer jeugdige Koningin is aangebracht, zal gedurende de algemeene vergadering der Maatschappij tot bevordering van Nijverheid eene even belangrijke als leerrijke tentoonstelling worden gehouden. De firma Emrik Binger heeft zich wel willend bereid verklaard oen overzicht te geven der verschillende wijzen van reproductie, welke in hare werkplaatsen worden toegepast. Zoo zullen in een kort bestek de verschillende stadiums van bewerking worden voorgesteld der Chromolythographie, der Phototypie of lichtdruk, der Photolythographie, der Zinco- graphie, der Autotypie, enz. In de bovenzalen der aan het Museum verbonden Teekenschool zullen van af morgen, Zondag, de teekenstudifen en werkstukken der leerlingen dagelijks van 10-4 uren gratis voor het publiek te bezichtigen zijn. De volledige uitslag van de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het dis trict Veendam is Uitgebracht 1843 geldige stemmen. Gekozen dr. A. L. Poelman, met 983 stemmen. Verder werden uitgebracht op mr. D. De Ruiter Zylker (1.), het te Winschoten uitge vallen lid, 438 st., ds. A. Brummelkamp, (a -r.) 317 st., mr. M. W. F. Treub, (r.) 59 St., W. P. G. Helsdingen (s.-d.) 20 St., mr. P. J. G. Van Diggelen (1.) 16 st. Dr. Poelman, die bij de verkiezingen op 9 Juni in het district Groningen de candidaat was van eene radicale kiesvoreeniging tegen- .over mr. Van Houten, viel toen by de eerste stemming af. Hjj was thans candidaat van 4e .centrale liberale kiesvereeniging„.d.o,Grond- -ff' iv het district Veendam. w^. 2tia?.üngen van die kiesvereeniging In ötfgebracht 172 stemmen, op waren op ht. 100 en op mr. Zylker 98 mr. Van Diggelen -«qj 0p jj,r. Treub. De stemmen; voorts 1 s>~ -i>, y;e beslis- heer Van Diggelen had zie Ri sing, teruggetrokken ten guns man; de voorstanders van mr. Zylker, die in een deel van het district invloedrijke familierelatiên heeft, handhaafden diens can- didatuur. Dr. Poelman is thans een bejaard predikant by de Herv. gemeente te Noordbroek. Hy mist het gezichtsvermogen, wat hem echter niet verhinderde, het licht van zyn geest te laten scbynen op godsdienstig gebied en gedurende een aantal jaren ook op staatkundig gebied als medewerker van de „Prov. Gron. Crt." De Tweede Kamer bestaat nu uit 54 libe ralen en radicalen, 20 anti-revolutionnairen en 24 katholieken, terwyl 2 zetels nog on zeker zyn. Door de geneeskundige staatscommissie te Groningen is tot arts bevorderd de hoer L. Ten Cate, docts., geboren te Gronau, ter wijl door mej. J. C. Spruyt, docts., geboren te Groningen, met goed gevolg het eerste gedeelte van dat examen werd afgelegd. By koninkiyk besluit zyn benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw de heeren W. J. S. J. Blom, hoofd ingenieur van 's Ryks waterstaat, en J. J. Doffegnies, inspecteur der po3teryen. In de gisteren te Haarlem gehouden zitting der Prov. Staten van Noord-Holland is het voorstel in zake den stoomtramweg Hoorn Schagen na eene langdurige geheime zitting aangenomen. Het plan zal nader door Gedeputeerden worden goedgekeurd. Het voor schot van f 150,000 moet worden terugbe taald uit de opbrengsten boven zeker bedrag. De minister van binnenlandscbe zaken heeft, uit overweging dat eene herstemming voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Schoterland noodig is, met wyziging zijner beschikking van 26 Juni 11. bepaald dat dio herstemming zal geschieden op Dinsdag 21 Juli a. s. Te Groningen is een der grootste werk gevers, de heer J. B. R. M. graaf Du Mon- ceau de Bergondal, op 64 jarigen leeftyd over leden. Als directeur eener machinale vlas- spinnery verschafte Du Monceau aan honder den mannon en vrouwen werk. Volgens de „Figaro" worden onze Ko ningin en de Koningin-Regentes na 23 Aug. te Beriyn verwacht. Te Vlissingen is overleden de heer W. Oit, gepensioneerd opzichter van fortificatiën, gerechtigd tot het dragen van hot Metalen Kruis. Volgens „De Kampioen" zou eene ryks- wet op het wielryden by het dep. van justitie in bewerking zyn. Het stoomschip „Conrad", van Amster dam naar Batavia, vertrok 9 Juli van Suez. By koninkiyk besluit is met ingang van 11 dezerlo. de luit. ter zee lste kl. G. P. Posthuma, wegens in, doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken, op pensioen gesteld onder toekenning vaneen jaarlyksch per.sioen van 837 en eene verhooging van ƒ750 'sjaars voor werkeiyk verblpf in militairen dienst in 's Ryks overzeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen; en 2o. bevorderd tot luit. ter zee lste kl. de luits. ter zee 2de kl. H. O. W. Planten, J. Hartog, G. S. H. Burgerhout en W. Naudin ten Catetot luit. ter 2de kl. de adelborsten der lste kl. jhr. O. T. L. Holmberg de Beckfelt, L. A. Van der Stok, H. T. Cox, F. W. J. Groeneboom, J. Hofstede en J. M. Jansen Eyken Sluyters. By het hoofdbestuur der posteryen benoemd tot hoofdinspecteur der telegraphie A. H. Van Tbiel, thans inspecteur der telegraphie, belast mot het rekenplichtig beheer, en tot hoofdingenieur der telegraphie J. M. Collette, thans inspecteur der telegraphie, belast met het technisch beheer. Do heer G. W. Ten Brummeler, laatsteiyk hoofdinspecteur, chef van den post- en tele graafdienst in Nederlandsch-Indië, op zyn ver zoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. De heer J. T. Terburgh, arts, benoemd en aangesteld tot officier van gez. 2de kl. by het personeel van den geneesk. dienst van het leger in Ned.-Indië. Gemengd Nieuws. diger en onder verblydender omstandigheden dan nu zyn doel bereikt hebben. Aan het telephoonnet alhier zp nog aangesloten: No. 165. T. J. W. Willemse, confiseur, Mare. No. 166. N. K. Swemer, drogist, Mare. No. 167. Karei Van Wensen (fabriek), H. Ryndyk. No. 168. W. F. Van Wijk, Huize „Dyk en Rhyn", H. Ryndyk. No. 169. F. Stokhuyzen, Huize „Hoekstein", H. Ryndyk. No. 170. J. Van Enthoven, „Villa Johanna", H. Ryndyk. No. 173. C. N. Tieleman, Huize „Giardini", H. Ryndyk. No. 200. J. W. Van Leeuwen, Maarsmans- Een r o e i bo o tj e, vo o r t b e w o g e n door één man en beladen met manden aard appelen, ontmoette hedenmiddag onder de brug langs den Witten Singel, by de Nek- sluis, eene pakschuit. Die ontmoetiDg had het zinken van het kleinste yaartuig ten gevolge. De man werd gelukkig ^ered, als ook eonige manden met aardappelen. Had de man roet het roeibootje even gewacht om de schuit te lajen passeeren, dan ?pu hy spoe Hieruit blijkt dat de verbinding met Leider dorp tot stand is gebracht. Bovendien zullen nog aangesloten worden de heeren H. Van Veen, bloemist, Zylsingol, en Van der Rotte en Schouten, roparateurs van stoomwerktuigen, N. Rijn. Gisteravond omstreeks halfzes geraakte een jongetje in de Uiterstegracht te water. Vele armen werden uitgestrekt om den jeugdigen drenkeling, die inmiddels gezon ken was, te redden, doch zonder hulp te kunnen verleenen, tot eindeiyk zekere V. d. M., een 13 jarige knaap, aldaar woonachtig, gekleed te water sprong en het genoegen mocht smaken den drenkeling nu spoedig op het droge te brengen. Hedenmiddag was een bewoner van Zoeterwoude in een rytuig, met één paard hespannen, op weg naar huis, toen het paard op den Zoeterwoudschen weg schrikte van een aldaar passeerenden trein van het Staats spoor, ten gevolge waarvan bet dier zéé ont stelde, dat hot, na lang springen, met het rytuig te water geraakte. Met veler hulp werden paard en rytuig zeer gehavend op het droge gebracht. Donderdagmiddag liep een hond al snuffelende in d6n wiDkel van den vleesch- houwer in de Papestraat te 's-Hage. Een knecht, het dier ziende, greep een mes en stak het arme dier het wapen tot het heft toe in het lijf. Het dier liep nog een paar pissen en viel voor de voeten van den eigenaar, die het dier stond te roepen, dood neder. Door de politie werd tegen den dader, die door zyne barbaarsche daad de algemeene veront waardiging van het daar aanwezige publiek had opgewekt, proces-verbaal opgemaakt. Een varken beet gistermiddag in de Prins-Hendrik straat te 's Gravenhage een slagersjongen een vinger af. Volgens het „Pol.-N." is de Am- sterdamsche hoofdcommissaris van politieP. W. Steenkamp Zondag op reis gegaan, om, naar het blad verneemt, zes weken in het buiten land te vertoeven. Gisteren werd door de arrondis- seroe ïts-reehtbank te Groningen vonnis ge wezen in de zaak van mejuffrouw J. S., die aan verschillende personen daar ter stede en ellers blieven van beleedigenden inhoud geschreven had. Do rechtbank had voor eenige weken bevolen een onderzoek naar hare geesteavermogens in te stellen en daarmede belast dr. K. Kooy en dr. E. Wiersema. Deze diskundigen verklaarden, dat de beschuldigde niet toerekenbaar was. De heer officier van justitie had daarop ontslag van rechtsver volging gevorderd. De rechtbank ontsloeg de beschuldigde van rechtsvervolging en be val hare plaatsing in een krankzinnigenge sticht voor een proeftijd van één jaar. Uit Bergen-op-Zoom wordt aan de „N. R. C." gemeld: "Woensdag heeft een woeste kerel, door drank verhit, hier eene erge opschudding ver oorzaakt. Eerst mishandelde hy den kastelein van een koffiehuis, daar deze had geweigerd hem gelag te geven. Twee agenten van politie werden te hulp geroepen. In de gelag kamer gekomen, drong de woesteling, gewa pend met een byl, op beide beambten in. Er volgde eene langdurige hevige worsteling, waarby de agenten van hunne hartsvangers gebruik maakten, en den zwaar gebouwden woestaard, na woedend verzet, eindelyk ont wapenden. Hy nam de vlucht, doch kwam onmiddellyk weer terug, nu gewapend met eene mestvork. Eene tweede worsteling volgde. Na een woedend gevecht werd hy andermaal overmeesterd en nu geboeid. Uit onderschei dene hoofdwonden bloedende, werd hy naar het bureel van politie gebracht. Hy is ge naamd H. M. Jansen, oud 41 jaar, geboren te Aksel. Hy werd in October 1884 door het gerechtshof te 's-Bosch tot 5 jaar tuchthuis straf veroordeeld, wegens het vermoorden van een agent van politie. Na zyn ontslag heeft hy by verscheidene gelegenheden den dood toegezegd aan politiebeambten. Hy is heden gevankelyk ouder gewapend geleide naar Breda getransporteerd. De namen der twee moedige politiemannen zyn Hendrik Slotboom en Livinus Van Puivelde. De laatste was nog slechts 8 dagen in dienst. Men meldt aan de „Zutf. Ct." uit Lochem: Naar aanleiding van het Woensdag-avond plaats gehad hebbend déraillement van den sneltrein, kan nog worden medegedeeld dat de chef van het station alhier reeds eenige dagen geleden de directie er attent op moet gemaakt hebben, dat het zoo gevaarlyk was, dat de sneltrein 's avonds hier by de plaats des onheils steeds den wissel moet passeeren, omdat de hoofdlyn dan is ingenomen door een goederentrein. Men hoopte gisteren den weg weder vry te hebben, zoodat de treinen dan weer geregeld zullen kunnen doorrijden. „Gistermorgen werden naby den tronk (gevangenis) Jack, alias Mangaani, en Ah Lip opgehangen. Zy hielden zich rustig en hadden een groot gedeelte van den nacht al biddende doorgebracht. Wegens het vroege uur halfzeven waren er niet zoovele menschen als gowoonlyk opgekomen om het akelig schouwspel te zien". Aldus luidt een bericht in de te Pretoria verscbynende „Mercantile Advertiser" van 12 Juni 1.1. Aan een particulier schryven uit Pretoria is het volgende over de terechtstelling ont leend „Eergisteren woonde ik een akelig tooneel bij, n.l. het ophangen van een Chinees en een Kaffer. De beul was in het zwart ge kleed en had eene zwarte voile over het hoofd, ten einde onkenbaar te zyn. Een steek en witte handschoenen voltooiden zyn toilet. De veroordeelden waren in het wit gekleed en werden door eene sterke politiemacht naar de strafplaats gebracht. Daar aangekomen, werden hun de handen op den rug en de boenen boven de enkels aan elkaar gebonden. Een geestelyke sprak hen toe, waarna zy eene stellage, ongeveer twee manslengten hoog, beklommen en hun vervolgens een witte kap over het hoofd geworpen werd. Alsr.u was alles voor de executie gereed. De strik werd gelegd en den veroordeelden, die op eene soort van valluik stonden, om den hals gedaan. Daarna drukte de beul op eene veer en ver dwenen Chinees en Kaffer in het houten ge timmerte, waar zy weldra den geest zouden geven. Een dokter constateerde na afloop dei- strafoefening den dood, waarop de beul de touwen afsneed. „Eenigen tijd geleden liet men hier nog een der gevangenen voor beul fungeeren, di6 dan, na afloop van de terechtstelling, van zyn verderen straftyd ontslagen was, eene aanzien lijke geldssm kreeg en bovendien nog een gezadeld paard ontving, om zoo spoedig moge- ïyk weg te ryden. Tegenwoordig schynen or echter liefhebbers genoeg te zyn, daarliet beulecbap nu eene vaste betrekking is". Gisteren zyn te Dillette, onder Vtujany (Frankryk) 38 bu;z9n afgebrand. De nieuwe spoorwegbrug by Münchenstein wordt heden, Zaterdag, in ge bruik genomen. Te Berlijn zyn in de eerste week dezer maand 30 zelfmoorden voorgekomen, een ongewoon hoog cyfer. De bliksem is te Penz 1 in, in Mecklenburg, in een schaapstal geslagen. 1000 schapen zyn verbrand. De influenza heerscht thans he vig aan de oevers der Newa en eischt daar vele slachtoffers. De Russische ger.eesheeren vreezen voor andere epidemieën. Kivlerbcrlchfcn. Njjmegen, 10 Juli. (7 uren 's avonds). De "Waal is hier nog 12 cM. gewassen, zoodat de peilschaal thans teekent 10 24 M. -f- A. P. of 4.02 M. boven nul. "Wind NW. Bewolkt. Treurig is het gesteld met eenige polders door het kwel- en regenwater. Het vee is daaruit verwijderd moeten worden en men moet het gras uit het water maaien, zoodat dit weinig vaarde heeft, terwyl het vee nu op stal gevoederd moet worden. Tielerwaard, 10 Juli. De rivier de "VVaa! is weder sterk aan het wassen. In het laatste etmaal steeg het peil 14 cM. en staat heden vóór Tiel reeds op 4.22 M. OnderOphemert, aan den Rooden Molen, is de stand heden 13 Amst. voet 11 duim. Van den Boven-Ryn wordt voortdurend was geseind.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 6