EUITENLAH X>. Frankrijk. De Fransche regeering heeft thans, inge volge de vermelde rechterlijke uitspraak, den voor de Chileensche regeering gebouwden oorlogsschepen vrijheid gegeven te vertrekken, en voort als reden daarvan aan, dat de regeeringspartij de eenige door haar erkende is, en de „junta" in gebreke is gebleven, te bewijzen, dat bij haar het wettig bestuur van Chili berustte. Het comité der Congrespartij te Parijs, dat destijds het besluit tot inbe slagneming der bedoelde schepen wist te be werken, is thans veroordeeld tot betaling der kosten van hot proces. Stanley is Woensdag avond to Parijs aangekomen. De burgemeester en de ontvanger van Bessèges zijn in hechtenis genomen wegens verduistering van gelden, behoorende tot eene loterij. Men vorwacht een groot proces met 1000 getuigen en nog andere inhechtenis nemingen. Te Montlu^on is de twintigjarige kassier van den ontvanger aldaar wegens aanmerke lijke goldsverduisteringen en valschheid in geschriften in hechtenis genomen. Hp was sedert 4 jaar in dienst. De jonge koning van Servië is door den Franschen gezant te Belgrado uitgenoodigd de Fransche vloot, die einde Juli te Kroon- stadt komt, te bezoeken. Te Lyon werd verleden Dinsdag een glasblazer begraven. Al zijne kameraden en de werklieden van andere glasblazerijen waren tegenwoordig, ook de patroon dos overledenen en een meesterknecht. Ka de kerkelijke plech tigheden hield zekere Roy by het graf eene aanspraak, waarin hy te velde trok tegen de uitzuigers, wien, zeide hy, krachtige mannen werden uitgeleverd en die enkel lpken terug gaven. Deze aanspraak zette kw3ad bloed, men drong op den patroon en den meester knecht aan, scheldende en dreigende. Eindeiyk gelukte het enkelen bedaard geblevenen aan het onstichtelyke tooneel een einde te maken. i->u> tachlaml. Uit Berlpn verneemt men, dat keizer Wil helm en zyne gemalin plan hebben een be zoek aan Amerika te brengen, doch dat nog niet bepaald is, wanneer de reis zou plaats hebben. De keizerin moet daarbij den wensch bobben uitgesproken, den overtocht mot de nieuwe stoomboot „Fiiret Bismarck" te doen. Kaar vernomen wordt zal het neerleggen van vlotten in den Ryn voor Bonn verboden worden met het oog op do gevaren, welke bij psgang en hoogen waterstand door zulke in de rivier liggende stammen kunnen ver oorzaakt worden. Uit de Saksische landeiyke districten is een adres aan den Duitschen Rykskanselier gezonden met ruim 10,000 handteekeningon, om tegen da graanrechten te protesteeren. Te München vergadert van 5 tot 8 Augus tus het internationale astronomisch congres. De bekende schilder van veldslagen en tafereolen uit het krügsleven, Heinrich Lang, is te München overleden. Het plan der Duitsche regeering tot ver sterking van het eiland Helgoland is door den Duitschen keizer goedgekeurd. De aannemer Weis, te Hof Saint-George, by Metz, die on langs de forten aan den linker Moezel oever heeft gebouwd, zal de werken utvoeren. Groot-Brl imu uiö. De gansche City van Londen was in feestdos met het oog op het bezoek van den Duitschen keizer aan de Gildonhal (Stadhuis) gister namiddag. De prachtige toebereidselen over troffen alles wat men alhier van dien aard sedert vele jaren heeft aanschouwd. De straten waren versierd met bloemkransen, banieren en opschriften, welke welkomstgroeten be helsden in het Duitsch en in het Engelsch. Eine talrpke troepenmacht, uit infanterie en cavalerie bestaando, was langs den weg ge schaard van het Buckingham paleis tot aan de City. Het verkeer van rytuigen had opge houden. De straten waren met eene groote menigte nieuwsgierigen gevuld; de vensters waren rijk versierd en bezet met toeschouwers, die uit alle streken van het land waren ge komen om den optocht te zien. Het inwendige van de Gildenhal (Guildhall) leverde eveneens ean prachtigen aanblik op. Het keizerlijk bezoek bracht de geheele stad in beweging en de zaken waren gisteren feitelijk geschorst. Sedert het bezoek van Na^leon III na den Krimoorlog heeft men zulk eene* Plechtige ontvangst niet bygewoond. De keizerC1® en koninklijke optocht van het Buckingham-pdeis en Marlborough-House naar do Gildenhal was dan ook eon ware triomftocht. Buizenden handen wuifden met zakdoeken, eene menigte bloemen werd uit de vensters geworpen en het was prachtig weer. De keizer, die vergezeld was van de keizerin, was gekleed in de uniform van veldmaarschalk der lichte kurassiers met de Orde van den Kouseband. In het adres, hetwelk den keizer namens den gemeenteraad in de Gildenhal werd aan geboden, wordt gezegd, dat het bezoek van den Duitschon keizer in Engeland oen gunstig voorteeken is voor de bestendiging van de vriendschappelyke betrekkingen, welke zoovele jaren tusschen Engeland en Duitschland heb ben bestaan en voor de handhaving van den vrede, waarvan de voordeeion niet genoeg kunnen gewaardeerd worden. Het adres, dat is vervat in een prachtig gouden kistje met email-teekening, eindigt met den wensch, dat deze gelukkige overeenstemming tusschen beide landen steeds zou voortduren. In antwoord op de toespraak van den lord- mayor, die tevens op de gezondheid dronk van den keizer en de keizerin, zeide de keizer dat hy, als kleinzoon van Engelands koningin, die om haar edel karakter en hare wysheid steeds in herinnering zal blpven, zich altyd thuis gevoelt in dit bekoorlyke land. In zyne Engelsch-Duitscbe aderen stroomt hetzelfde bloed. Terwyi hy do voorbeelden van zijn grootvader en zyn vad6r volgt, zal hy steeds de geschiedkundige vriendschap van beide volkeren handhaven en zich vóór alles be- yveren den vrede te behouden. Steeds zal men hem bereid vinden, zich met Engeland en andere natiën toveroenigen in den gemeen- schappelyken arbeid voor den vreedzamen vooruitgang, het vriendschappelyk verkeer en de bevordering der beschaving. Keizer Wilhelm, zyne gemalin en de prin sen verlieten Gildenhal te 3'/j uur. De keizer word overal op zyn doortocht levendig toegejuicht. Het feest is ia alle opzichten volkomen geslaagd. Vervolgens begaf de keizer zich in een ry- tuig naar Gloucester-House, de verblyfplaats van don hertog van Cambridge. Onder de ge- nocdigden bevonden zich aldaar: de hertogen van Edinburg, Fife, Connaught en Clarence, de groolhertog van Meckïenburg-Strelitz, de prinsen van Battenborg en Christiaan van Hohenlohe, de hertog van Saksen-Weimar, graaf Hatzfeld, lord Salisbury, de minister van ooilog, verscheidene generaals en admi raals. Allen waren in uniformen. De muziek der grenadiers speelde geduror.de den maaltyd. Gisteravond was er groot bal in Bucking ham palace ter eere van den keizer en de keizerin. De groote zaal en de toegangen waren met zeldzame planten, mot blosmen en palmtakken ryk getooid. Hot feest was zeer schitterend. De koninkiyko etiquette werd streng in acht genomende kleeding was geiyk aan die by receptiën der koningin. De koningin, de keizer, do prinses van Wales en de keizerin openden het bal, dat tot laat duurde. Men verhaalt dat de keizer zóó tevreden is over zyne ontvangst in Londen, dat hy zyn vertrek uitgesteld heeft van Maandag-ochtend tot Maandag-avond. Dan zal Zyne Majesteit naar Edinburg en Ltith afreizen, om vervolgens langs de Noorweegsche kusten te gaan kruisen. Zooals men zich zal herinneren, werd keizer Wilhelm II indertyd door zijne grootmoeder tot eere admiraal der Britsche vloot benoemd. De keizer heeft nu als geschenk voor zyne grootmoeder zyn levensgroot portret in uniform van een Britseh admiraal medege bracht. Het is eene schildery in ohevorf en met den gouden rand omstreeks 7 voston hoog. De keizer is voorgesteld als commandant op de brug van een schip met een grooten te lescoop in zyne rechterhand, terwijl hy voor zich uit staart als poogde by een verwyderd voorwerp op zee te ontdekken. Het blykt nu dat de heer W. H. Glad stone, de oudste zoon van den leider der liberale oppositie, niet is overleden aan de gevolgen van zyne operatie, welke hy heeft ondergaan. De operatie zou geschieden in het achterhoofd, tot verwydering van een abces, dat zich daar bevond, maar nauweiyks had den de geneesheeren het abces blootgelegd, of zy zagen dat de operatie te gevaariyk zou we sen, wegens de nabyheid der hereenen. Zy besloten toen hun voornemen te laten varen, maar inmiddels was do patiënt, die a ;n eone hartkwaal leed, reeds gestorven ten gevolge van de chloroform, welke hem was toegediend. De begrafenis van Gladstone's zoon had eergisteren te Hawarden, onder grooten toe vloed van belangstellenden, plaats. Aan het park werd de stoet opgewacht door mevrouw Gladstone en hare dochters; mevrouw Glad stone gaf haren man den arm en steunde hem by den zwaren tocht naar de kerk en het graf. Oo-stenr.-Hong.-Monarchle. In het Oostenryksche Huis van Afgevaar digden is eon gerechtelyke misslag ter sprake gebracht. Zekere Pabst een landbouwer is in 18S8 tot twaalf jaren dwangarbeid ver oordeeld wegens diefstal en brandstichting. Thans blykt dat de dubbele misdaad is ge pleegd door oen individu, dat by de terecht zitting ton sterkste tegen den veroordeelde heeft getuigd. Pabst vraagt schadevergoeding. Hy is geruïneerd door 't proces en zyn ge zondheidstoestand is in de gevangenis zoo goed als verwoest. Onder algemeene belangstelling van de leden, heeft do rapporteur by den minister van jus titie aangedrongen op schadeloosstelling van den ongelukkige en de Kamer heeft zich daar mede voreenigd. Donderdag werden de leden van het Oostenryksche Huis van Afgevaardigden ver schrikt door oen in het Huis afgevuurd pistool schot. Het bleek echter spoedig, dat het schot op geen der leden gemunt was, maar gelo6t door een man op de tribune, die daarmede zichzelven van hot leven beroofde. Hij was gestoord in zyne geestvermogens, hetgeen verleden jaar reeds gebleken was door oen onzinnig proces, dat hy instelde tegen do firma Rothschild en in brochures toelichtte. itu^land. Uit Warschau wordt gemeld dat graaf Plater niet in een spoorwegrytuig is vermoord, zooals aanvankelijk is gemeld. Uit de lyk- schouwing blykt dat by aan eene beroerte is overleden. Als een staaltje van schaarschheid in Rusland wordt bericht dat in het gouverne ment Tula brood wordt gebakken half van meel, half van gehakt gras! De minister van oorlog heeft by den Ryksraad een voorstel ingediend, om onver wyld over te gaan tot den bouw van den belangrijken strategischen spoorweg van Kiew naar Liski, een station van do lyn Woronesch- RoBtOW. Vereenigde Slateu. In het rapport van het departement van landbouw over de afgeloopen maand Juni wordt hot volgende medegedeeld: De gemid delde stand voor katoen heeft drie punten gewonnen en bereikte 88 6 pCt. De productie in Juli was even laag als gedurende vier seizoenen sedert 1874 hot goval was. Toch is in do katoenstreken algemeens verbetering merkbaar en de stand is goed, vooral in Texas, hoewel de plant zich overal laat ontwikkelt, vooral in de oostelyke staten. De oogst zal moer dan ooit afhangen van den duur van het seizoen. Uit de statistieken, te Philadelphia op gemaakt, is gebleken dat in het administratieve jaar 1891/92, dat met den 30sten Juni jl. is verstreken, 405,646 landverhuizers te Nieuw- York aankwamen. Dit getal is 76,973 hooger dan het overeenkomstige cijfer van het voor gaande jaar. ClUlï. Uit Philadelphia wordt medegedeeld dat reeds eene der redenen, waarom do „Itata" nog door de regeering wordt teruggehouden, heeft opgehouden, daar de Congrosparty de boete van 500 dollars, welke haar was opge legd wegens het verlaten der haven zonder te hebben uitgeklaard, betaald heeft. Thans zyn nog andere beschuldigingen als die van schending der neutraliteitswetten aanhangig; doch van overheidswege wordt op eone be spoediging der behandeling dier zaak aange drongen, zoodat de „Itata" waarscbynlyk spoedig weder vrygelaten zal worden. Uit Iquiqno verneemt men dat de bekende Chileensche millionair, senor Alberto Edwards, wiens vermogen door president Balmacela verbeurd was verklaard, aldaar na een lyd-.n van verscheidene weken overleden is. De president is door het nieuwe Congres gemach tigd, ieder, dien hy daartoe wil uitkiezen, te dwingen een gedeelte van zyn vermogen tot een maximum van 20 miliioen ten alge- meenen bate af te staan, terwyl het Balmaceda vry staat, do kapitalisten daartoe te dwingen met do middelen, die by daarvoor dienstig acht. Van andere zyde wordt op de goede be richten aangaande de verrichtingen der Con gresparty zooveel mogelyk afbreuk gedaan. De Congrestroepen zouden in slechten staat verkeeren, sinds lang zonder soldy gebleven en gewapend zijn met eone slechte soort ge weren, welke te Panama werden aangekocht- Buitendion zouden de inwoners van Iquique. Pisagua en Autofagasta zich voor een groot gedeelte naar de zuidelyke provinciën heb ben begeven. Gomensd Nieuws. Men meldt ons uit 's Gravonhago: Dinsdag-avond jl. had de stalmeester de heer Colmey, van den vorst Von Wied, die met den omnibus naar het „Huis de Pauw" te Wassenaar reed, het ongeluk van den bok te vallen, waarby hy beide voeten verstuikte en eenige lichte kwetsuren aan d6n rug be kwam. Na dienzelfden avond nog door den dokter van Wassenaar te zyn onderzocht en ver bonden, is de stalmeester TVoensdag naar het ziekenhuis te 's Gravenhage overgebracht. Reeds in den loop van dien dag bracht de vorst, vergezeld van zijn oudsten zoon, een bezoek aan den patiënt. Z. D. H. onderhield zich by die gelegenheid o. a. geruimen tyd met den zaalgenoot van den patiënt. De prins beloofde by zyn heengaan, zyn bezoek spoedig te zullen herhalen. Twee on twintig gevallen van zakkenrollery zyn in het „Politieblad" vermeid, welke tusschen 1 en 4 Juli te Rotterdam, Den Haag en vooral te Amsterdam moeten zyn gepleegd Te Rotterdam, den 4den, ten nadeele van eene dame uit Groningen in het Station Beurs, 1 portemonnaie met bankpapier, gelds waarde, enz.; te 's-Gravenhage, den 3den, een gouden remontoir- en een gouden cylinderhorloge; te Amsterdam, den lsten en 23en, zilveren knippen met geldswaarde; verschillende portefeuilles met bank- en muntpapier; ver scheidene portemonnaies met waarden horloges, broches, eene juweelen doekspeld enz. Onder de brieventasschen is er eene die een bankbiljet van ƒ300, een van ƒ200, een van 60, een van 40, 5 muntbiljetten van ƒ10, benevens een rondreisbiljet van deHoll. IJzeren-Spoorweg-Maatschappy bevatte; een met een bankbiljet van ƒ25 en 5 of6munt- biljstten van ƒ10; een met 3 biljetten van 40, 2 van 25, 3 muntbiljetten van 10; eene gebruikte "oruinlederen portefeuille, inhou dende 10 coupons, als: 1 coupon zilv. metall. ad ƒ21, serie 334,884, 1 id. ad ƒ2.10, serie 269,607, 1 id. ia. serie 307,979, 1 id. id. serie 343,942, 1 id. stad Brussel, serie 38,357 No. 25, 1 id. id. serie 020,783, 1 id. serie 099,930, No. 24, 1 id. serie 059.877, No. 1, 1 id. serie 068,367, No. 25, 1 Riask Wiasma, ad Rb. 1.87'/2, eene portefeuille mot 2 bank biljetten van ƒ20, een muntbiljet van ƒ10, 10/20 loterybriefjes, alle van hetzelfde nummer. Groote ooren zyn nooit beschouwd als eene van de zeven schoonhedenmaar door de uitvinding van zekeren fabrikant Scheide, te Dresden, krygen ze nu toch waarde. De man heeft nl. op een toestel octrooi ge nomen, dat bestemd is om, door bevestiging om de ooren, by wind den hoed te bescher men tegen afwaaiende toestel is zoo, dat de kans op afwaaien kleiner is, naarmate de ooren grooter zyn. Uit Montreal wordt aan de „Ti- rnss" gemeld dat het klooster van St.-Victor aldaar, dat als doofstommengesticht dienst deed, in den nacht van den 8sten dezer door brand is vernield. De driehonderd verpleegden lagen te bed, toen zij gewaarwerden dat het huis in brand stond. De huipeloozen verkeer den in oen vroeselyken toestand, daar de trappen, welke naar benedon leidden, reeds vuur hadden gevat. Eene der pleegzusters, zustor Margarelha, bond eenigo likons samen en liet met behulp daarvan de ongelukkigen uit een der vensters omlaag. Aan hare tegen woordigheid van geest is hst te danken dat geen der doofstommen by de ramp eenig letsel bekwam. Op het S e e d o r f er-M eer (by A r g e- nau) is eene roeiboot met vier personen omge slagen; drie hunner, allen gehuwd en vaders van gezinnen, verdronken. Volgens tydingen uit Graz gaat het met graaf Hartena r's toestand vee! beter worden. De keizers van Oostenryk en Duitsch land, alsmede tal van andere hooggeplaatste personen, hebben telkens per telegraaf inlich tingen verlangd omtrent den zieke, 's Graven broeder, prins Frans Jozef van Battenbsrg, blyft vooreerst nog te Graz.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 10