N°. 9623 Woensdag 8 «Juli. A0. 1891. tgeze 'Courant wordt dagelijks, met uitzondering van §pn- en. feestdagen, uitgegeven. Leiden, 7 Juli. Feuilleton. DE DIEF. AGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 3 maanden.....1.10. H Franco per poet1.40. 'm Afzonderlijke Nom.mers PRIJS DER ADVERTENTIEN: Yan 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor hot incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekoud. Aan da universiteit alhier zyn geslaagd bij het examen voor den Indischen dienst mr. H. G. Nederburgh, rnr. H. L. Yan Bloemen Waanders en mr. Sonneveld; bij het eerste natuurkundig examen de heeren A. F. G. Van San en G. A. Blits; bij het voorbe reidend examen in de godgeleerdheid de heer M. A. VanRhijn; bjj het candidaats-examen in de godgeleerdheid, eerste gedeelte, de heer A. Weeder. - In de gisteravond in het Nutsgobouw alhier gehouden ledenvergadering der „Vrij zinnige Kiesvereeniging" werden totbestuuis- leden gekozen da heeron Thors, Goudsmit, Caron, C. H. De Goeje, Formflue en Dekhuyzen. Ais oandidaten voor den Gemeenteraad zijn gekozen de heeren P. Alma, J. Yan der Brog- ger, mr. C. Cock, P. L. C. Driessen, dr. M. J. Da Goeje, dr. P. J. Kaiser (altredende leden) en dr. M. C. Dekhuyzen, mr. H. L. Drucker en dr. P. Van Geer. jjStEr werden 104 stemmen uitgebracht, itfr— Heden is de uitslag bekend geworden van het aan dor. hoofdcursus gehouden over gangs-examen. In verband daarmede zullen met 1 October 1891 in het 2de studiejaar plaats nemen de navolgende onderofficieren, die aan dien hoofd cursus worden opgeleid voor h9t wapen der infanteriede sergeanten Yan der Hegge Zijnen, Keeman, Boonstra, Bretschneider, Fischer, Yan de Siepkamp, Coenegracht, Dykstra, Colijn, Gauw, Van Swieten, Van Aiderwerelt, Bjjvost (F Tromp, Van der Woerd, Dittlinger, Gerlacli, Van Haaff, Schil!, De Voer, Van Walraven, Cool, aa?, Den Ouden, Bejjen, Van Dijk, Van ier, Venvey Mejan en Snoek (29) de administratie hier te lande: de ergeantenDijkgraaf, Van der Hurk, Jïaritz, lenson, Bijvoet (M.j, Stroband, Jeckem,;Mey- nk en Busch Geerlsema (9); c. de administratie in Oost-Indiè: de ser- eanten: Günther, Ferguson, Hamakers, oert, Scheltema, Pourchez, Denis, Visser en ïfiebregs (9). I Eén onderofficier, die voor het wapen der infanterie is bestemd, zal ten tweeden male de lessen van het 2de studiejaar moeten volgen; terwijl twee onderofficieren, waarvan de een voor de adm. h. t. 1. en de ander voor de adm. O.-I. wordt opgeleid, vóór ge noemden datum nog een aanvuilings-oxamen zullen moeten afleggen, van welks uitslag zal afhangen of zij insgelijks voor bedoelden overgang in aanmerking zullen komen. Jbr. mr. M. A. De Savornin Lohman, benoemd tot adjunct-commies bij het depar tement van koloniën, is een zoon van den afgetreden gouverneur van Suriname en is met zijn vader, wien liy bij zjjn vertrek naar de West gevolgd is, op reis naarhot moeder land. Van daar, dat de benoeming eerst ingaat n-iet 15 Juli a. s. In de gemeenten, liggende in de nabij heid van het station Vogelenzang, gaat een adres ror.d, waarbij aan do Hollandsche IJzeren-Spoorwegmaatschappij verzocht wordt, den avondtrein van 10 u. 15 m. uit Amster dam aldaar op verzoek van passagiers te doen stoppen, evenals dit reeds te Veenen- burg geschiedt. Adressanten gronden hun verzoek op de omstandigheid, dat door het vervallen, met den zomerdienst, van den namiddagtrein van 5 u. 12 m., het niet meer mogelijk is, in don avond van Vogelenzang naar Amsterdam heen en terug te reizen. Het adres draagt reeds vele handteekeningen. Volgens den briefschrijver uit de hofstad van de „Midd. Ct.", zijn de ministers al druk aan het overleggen, hoe ieder hunner het spoedigst weer uit hoc naderend ambteloos leven zal geraken, en van die overpeinzingen is al het een en ander uitgelekt. „De minister Ruys Van Beerenbroek wordt genoemd als opvolger van den heer De Kuyper, als Com missaris des Konings in Limburg, welke be trekking de tegenwoordige titularis vermoe delijk spoedig zal neerleggen. De minister Havelaar wordt genoemd als aanstaand voor zitter van den raad van toezicht op de spoor wegdiensten, welk college, zooals bekend is, wordt gereorganiseerd, waarmede aanzienlijke traktoments vorhooging gepaard zal gaan. De heer Lohman zou weer lid van de Kamer worden by de eerste vacature de beste." Van den heer Scbaepman wordt, volgens den Haagschen kroniekschrijver der „N. Gron. Ct.", verzekerd dat hy vast besloten is de plaats van eon zijner herkozen medeleden niet aan te nemen, maar zich uit 't actief politiek leven terug te trekken. De „Hohenzollern", komende van Sheer- ness, kwam Zondag-aiond te Vlissingen ter reede, ten einde 4 kinderen van den Keizer van Duitschland, die gistermiddag daar aan kwamen, naar Engeland over te brengen. Bjj gunstig weder zou de „Hohenzollern" niet in de haven komen en de inscheping op de reede geschieden. Z. M. de Duitsche keizer heeft begiftigd met de orde van den Rooden Adelaar 2de kl. don luit.-kolonel Van der Noorda, van de 3de kl., den kapt. Van Hamel, van de 4de kl., de luits. Hoogerwaard en Smulders, allen van het 7do regt. inf. H. M. de Koningin-Regentes heeft den burgemeester van Amsterdam eene aanzien lijke som ter hand doen stellen voor de politie en de brandweer. In den ouderdom van byna 78 jaren is te Utrecht overleden do geponsionneerde diri- geerende officier van gezondheid G. F. Cbarlier; hy was ridder van de Militaire Willemsorde vierde klasse. Het Friesch comité te Heerenveen, zich niet kunnende vereenigen met het besluit der sociaal-democratische partij, om te Schoter- land geen candidaat te stellen, heeft den heer Domela Nieuwenhuis uitgenoodigd alsnog de candidatuur te aanvaarden. Deze heeft ge weigerd. i„emeugd Nieuwn. Hot O. M. bij de Haagsche recht- bank requireerde heder. vernietiging van het vonnis van het kantongerecht te Alfen, waarbij W. S., Ph. S. en J. S., visschers te Ter-Aar, tot f 8 boete waren veroordeeld wegens het bj) nacht bevisschsn van een perceel visch- water in dé Brasemermeer, onder Woubrugge, zonder vergunning van den eigenaar of recht hebbende, en vrijspraak van do beklaagden aan het hun ten laste gelegde. Voorts vorderde het O. M. voor J. S. voor noemd, wegens vernieling van glasruiten en eene lamp in eene tapperij te Rynsaterwoude, 8 dagen gevangenisstraf; voor G. P.,arboidtr te Zwammerdam, wegens het opzettelijk doo- den van een hond, door dat dier, terwijl het van een muilkorf voorzien was, met eon vaarboom een slag op den kop te goven en onder water te houden, 3 dagenvoor F. v. d. N., schippersknecht te Leiden, wegens op lichting van een kastelein voor 3 halvo flosch- jes cognac, 1 maand. Uitspraak over 8 dagen. Te Haarlem heeft een vrij hevige brand plaats gehad in het brooddepot van A. J. G., aan de Riviervischmarkt, ontstaan door het springen van eene brandende petro leumlamp in den winkel. De politie heeft met haren slangen wagen de eerste hulp verleend. De schade is vry aanzienlijk. Voor het eerste nummer, con cours voor het schoonst gaande rijpaard, by het „concours hippique" aan het „Oude Post huis" te Heemstede, waren o. a. aangegeven „Premier" on „Mary" van den heer P. Stallinga te Haarlem. „Mary" zou zeker, waren er prijzen genoeg geweest, een prys verkregen hebben. Dit was echter niet het geval en moest de eigenaar zich getroosten met de vermelding, dat zyn paard zeker als derde in aanmerking zou gekomen zyn. Omtrent het verblyf van den Duitschen keizer in de hoofdstad, verneemt het „Hbl." thans nog eene aardige bijzon derheid. Na den terugkeer van het vuurwerk deed Z. M. een eenvoudig hofrytuig voorkomen eu begaf zich, vergezeld van een zijner adjudan ten, naar de Kalverstraat. Onder den verschen indruk van den zoo schitterend afgebeeiden vierdaagschen zee.slag was bij Z. M. her plan gerijpt voor de hulde aan De Ruyter, en hjjzeif wenschte de daarvoor noodige maat regelen te nemen. In het schitterend verlichte magazijn No. 2S meende Z. M. een bloemenwinkel te her kennen. Ras bleek het echter, dat dit gebouw onbewoond was en de prachtige bloemuitstal- ling eene beleefdheid en reclame was van da firma Ferwerda Tieman, die daar eerlang een nieuw wijndepot zal openen. Een agent van politie hielp den koetsier echter terecht en wees hem het magazijn „Corona" (firma Groenewegen Co.), waar men aanvankelijk evenmin gehoor kreeg, daar allen, behalve de vrouw des huizes, naar het vuurwerk waren getogen. De ter hulp geko men agent van politie bolde echter in de Enge Kapelsteeg aan, waar het verschijnen van den gelielmden man op dat middernachtelijk uur aanvankelijk zooveel ontsteltenis veroorzaakte, dat de echtgenoote van don winkelhouder bijna niet in staat was de eer van het vorste lijk bezoek te beseffen. Tot overmaat vaa ramp waren in don winkel de lampen uit, zoodat daar niet zoo spoedig licht te krijgen was, en Z. M. in de binnenkamer ontvangen moest worden. De keizer schepte veel beha gen in deze wyza van ontvangst en gaf zelfs uitvoerig zyne bedoelingen aan. 't Kostte natuurlijk veel moeite in een nacht als dezen de keizerlijke order uit te voeren. Gelukkig kwam echter alles in orde, en kon de firma Groenewegen, die juist de laatste dagen nog gelegenheid had gehad zich te onderscheiden, door het aanbrengen der bloem- versieringen op den West-Indischen steiger, in het Raadhuis enz., ook thans den alouden naam waardig ophouden. Gistermiddag, omstreeks twee uren, zonk een werkman van ongeveer vyftig jaar, die in de Rijnhaven naby Katendrecht 9.) p|| „Ik wilde neen het is nu niet meer noodig als u het mooi gevonden hebt zoo, in het ongunstige licht" - hy hield op, daar hy bemerkte dat zy hem een weinig verwonderd aanzag„vergeef my, het was niet met opzet maar toevallig, dat ik het hoorde, ik moet Opnieuw gleed de lach over Agathes ge zicht ditmaal nog vriendelyker en vrooiyker. „Zoo, dus ge weet reeds dat ik u uwe schildery ontroovan wil? Dat zyn de gevol gen waarom hebt ge ook uw werk met zooveel talent volbracht? Ze trekt iemand by den eer3ton aanblik aanmen kan er het oog niet van afwonden en ton slotte moet men het wel behouden. r ^„Freule", stamelde hy, „ik weet niet hoe ik - u overlaadt my met goedheid - ik kon u nog niet bedanken eu heb toch alias aan u te danken de lijst van deze schilderij zelfs van uw geld gDat u toekwam", viel zy hem in de rede. „Maar dat doet my van harte goed. Nu heb ik toch eene schadeloosstelling „Eene schadeloosstelling „Ja, voor Cesar of Zeppa, zooals ik hem herdoopte, want die is het immers, die u by uw werk tot model heeft gediend? Max Odrich kon niet antwoorden. Hy was doodsbleek geworden en beefde. Agathe merkte het niet op, of schreef het toe aan zyne verlegenheid. „O ja, ge weet nog niet", ging ze verder, „dat Zeppa sedert lang niet meer in myn bezit is; een dag na myn vertrek is hy ver dwenen. Het spyt my, dat ik het u zeggen moet, want ik weet dat het dier zeer aan u gehecht was, en dat ge er nu misschien be zorgd over zult wezen dat hot hem slc-cht zal gaan. Ik heb er mijn meisje dan ook duchtig de les over gelezen, maar ze verontschuldigt zich met de verwarring, welke door den brand naastaan werd teweeggebracht. Als het arme dier ernu maar geene schade bij gelsdon heeft!" Max OIrich dacht in den grond te zullen zinken. Waren ze alleen geweest, dan zou hij voor haar op de knieën gevallen zyn en haar alles gebiecht hebben. Hij zag toch in haar eene vriendelyke engel der vergeving er. dar goedheid. Maar hier hier kon hy dat niet doen I Slechts eenige woorden, waaruit afge leid kon worden dat bet ook hem zeer ter harte ging, vermocht hy te stamelen. „O", meende zij, naar den uitgang der zaal gaande, terwyl de schilder haar volgde, „het hindert my nu niet meer zooals vroeger, nu ik geloof dat ik mijn ouden Zeppa weer op het spoor ben." Een zucht van verlichting ontvlood de borst des kunstenaars. „Inderdaad - gelooft u dat hoe is dat van zyn leven mogelyk?" „Als ge lust hebt, kunt ge daar spoedig achterkomen. Maar het is wel wat onbeschei den, dat ik van uwe hulp partij wil trekken. Of wilt ge my helpen?" „Mat alle genoegen, al3 ik het kan ten minste." „Ik ging van de hondenmarkt hierheen", ging zy voort, „en nu heb ik eindelyk iets gevonden, nu ik naar twee vermisten moeBt zoeken. Ik herkende namelyk don man, die my mijn eersten Zeppa verkocht en die my van zyn kant blijkbaar niet meer kende. Ik liet hem niets bemerken, maar hem my zyne honden aanpryzen, tot hij dacht dat ik een dog wilde koop9n; waarom weet ik zelve niet, maar de man kwam my verdacht voor. Misschien kon ik hem op de eene of andere manier vangen." „U denkt dat hy weer in het bezit van zyn of liever van uw hond gekomen is?" „Dat hy hem gestolen heeft, ja! Noem het maar by den waren naam." Max Odrich zeiae niets. „Inderdaad", ging Agathe voort, bood de man mij een hond te koop aan, welken hy thuis had. Deze vras, volgens zijn zeggen, eerst pas van huiter, gekomen en daarom had hy hem nog niet t9r markt gebracht. Maar by hem aan huis kon ik hem zien. Ik heb my het dier door hem nauwkeurig later, be- schryven en alles kwam overeen mat do eigenschappen van myn Zeppa." „En wat wildet ge nu?" „Ik wilde niets meer of minder dan my gaan overtuigen of myn vermoeden juist is." „En zyt ge niet bangdat? „Dat is juist de reden waarom ik uwo hulp inroep. De man ziet er niet naar uit om hem vertrouwen te schenken en wan neer iemand zich ontmaskerd ziet, dan is hy dikwyls tot zeer veel in staat. Myn knecht is, helaas, ongesteld en een vreemde kan ik de zaak niet in handen geven, daar ik alleen Zeppa herkennen kan. Ook wil ik geen tyd verliezen, opdat de hond niet inmiddels aan een ander verkocht worde. Binnen twee uren zou de koopman thuis zyn. {Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1