N°. 9618 Donderdag 2 Juli. A". 1891. t§eze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (gon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 1 Juli. LEI DSC If DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Veor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. AXzondorlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÈN: Tan 16 rogels f 1.05. Iedere regel meer/"0.17J. Grootore letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 borekeocL Heden zyn aan de universiteit alhier be vorderd tot doctor in de rechtswetenschap: de heer L. Eikendal, geb. te 's-Gravenhage, met academisch proefschrift, get.: „Uitvoer ders van uiterste wilsbeschikkingen", en ■de teer C. W. M. Tot Sandelingen Ambacht, geb. te Utrecht, met academisch proefschrift, get.: „De exceptie van bevoegdheid"; voorts tot doctor in de godgeleerdheid de heer H. W. Ter Haar, geb. te Nijmegen, met acade misch proefschrift, get.„Jacobus Trigland". Aan dezelfde universiteit zijn de volgende examens afgelegd: het candidaats-examen in de rechten door de heeren L. G. Castene, E. L. Th. Hoogenstraaten en R. M. J. M. Beguin; het doctoraal examen in de rechten door de heeren C. B. Bleckmann, F. J. Verscheure en W. Roosegaarde Bisschop. B. en Ws. deelen den gemeenteraad mede dat de werkzaamheden van het drai- neeren van het achtergedeelte van het Schut tersveld thans zijn afgeloopen en bedoeld terrein gebruikt wordt voor de oefeningen van het garnizoen. Vermits gedurende de werkzaamheden het land niet voor beweiding kon worden verhuurd, zal nu eerlang weder tot eene openbare ver huring kunnen worden overgegaan. Inmiddels heeft de laatste huurder C. Dieben verzocht het land tot uit. December dezes jaars te mogen beweiden voor 100, wolk bedrag B. en W. aannemelijk voorkomt. Zy geven mitsdien in overweging, hen te machtigen lo. de beweiding van het Schuttersveld onder de hand te verhuren aan C. Dieben van 1 Juli tot uit. December 1891 voor de som van 100 onder de bestaande voor waarden 2o. de beweiding van het Schuttersveld in het openbaar te verhuren, aan te vangen 1 Januari 1892, voor den tijd van 7 jaren, welke termijn voor eene openbare verhuring als de meest geschikte wordt geacht. Aangezien de benedenlokalen van de Gehcoizaal zoover gereed zijn, dat ze eerlang tijdelijk in gebruik zouden kunnen worden genomen, terwijl de zaal tegen November a. s. geheel afgewerkt zal kunnen worden opgeleverd, achten B. en Ws. het wensche- lijk die lokalen gedurende de kermisweek, aanvangende 20 Juli a. s., voor de gewone feestelijkheden beschikbaar te stellen, daar de ondervinding in de laatste jaren heeft aan getoond dat deze wijze van feestviering aan eene werkelijke behoefte voldoet, terwijl daar door tevens eene niet onbelangrijke bate voor de gemeentekas kau worden verkregen. De vorige pachter van het buffet der Ge hoorzaal, de heer B. M. Duyser, heeft zich reeds voor geruimen tijd aangemeld met het verzoek om de zaal voor de kermis tijdelijk te huren, waartegen bij B. en Ws. geenerlei bezwaar bestaat, mits 6ene behoorlijke huur- som kan worden verkregen. Zy geven den gemeenteraad mitsdien in overweging hun College te machtigen de be nedenlokalen van de Gehoorzaal ten behoeve van de feestelijkheden gedurende de kermis week te verhuren aan B. M. Duyser voor noemd, onder nader door hen vast te stellen voorwaarden en de noodige waarborgen voor de vergoeding van eventueel aan te brengen schade. Ter vervulling der vacature aan de Meisjesschool 1ste klasse, ten gevolge van het aan mej. A. M. J. Perrin verleend eervol ontslag, is de volgende voordracht opgemaakt ter benoeming van eene derde onderwijzeres, op eene jaarwedde van ƒ550, als: lo. mej. H. M. Kühlman, onderwijzeres te 's Graven- hage; 2o. mej. A. C. M. J. Duyeter, onder wijzeres te Delft, en 3o. mej. S. C. Privé, kweekeünge aan de Jongensschool lste klasse alhier. Den gemeenteraad wordt in overweging gea?ven aan den heer J. G. Ballego vergunning te verleenen tot overwulving van een gedeelte der Wittesingelsloot voor zijn perceel Sectie A. nos. 1830,1831 en 4090, onder de gemeente Zoeterwoude, en hem den door de overwul ving verkregen grond, ter lengte van 14 meter, tot wederopzeggens in gebruik te geven, een en ander onder de door de Commissie van Fabricage voorgestelde voorwaarden, als lo. dat de sloot, alvorens ze te overwulven, worde uitgebaggerd en gereinigd; 2o. dat alles geschiede overeenkomstig de overgelegde teekening onder toezicht van den gemeente-architect en alle schade aan den b9rm en het Singelpad worde vergoed; 3o. dat de door overwulving verkregen grond als tuin worde aangelegd en op een méter afstand van de boomenrij door een ijzeren hek worde afgescheiden; 4o. dat de alzoo tot wederopzeggens toe in gebruik verleende grond behoorlijk worde onderhouden en voor het gebruik ten behoeve der gemeente worde betaald eene jaarlijksche recognitie van 3'/j cent de centiare. Krachtens Raadsbesluit van 17 Juli 1890 werden voor het jacht-seizoen 1890/91 per- missiën uitgereikt voor het jagen op water wild op de Yroonwateren, tegen betaling van 12 per stuk. Uitgereikt zjjn 18 permissiën met eene op brengst van ƒ216. Hot komt B. en "Ws. wenschelyk voor, ook voor het volgend seizoen gelyke wjjze van behandeling te volgen, aangezien eene ten vorigon jare gehouden openbare verhuring tot geen geworischt resultaat heeft geleid, op grond waarvan zy den Raad in overweging geven hun College te machtigen, om voor hot jachtseizoen 1891/92, dat geopend wordt met 1 Aug. a. s., wederom permissiën voor het jagen op waterwild op de Yroonwateren uit te reiken tegen betaling van 12 per stuk. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is met ingang van 1 Juli 1891 benoemd tot directeur van het Rijks-Museum van Oudheden te Leiden, dr. W. Pleyte, thans conservator bij dat Museum. By de Leidscho Spaarbank werd in de maand Juni ingelegd 56,528.30'/2, terugbe taald 43,332.49, terwijl zijn afgegeven 91 nieuwe en geheel afgelost 79 boekjes. Het gezamenlijk tegoed der 9072 inleg gers bedroeg op 30 Juni 1,751,054.75. Het departement Leiden der „Neder- landsche Maatschappij ter Bevordering van Nyverheid" heeft aan de afgevaardigden ter 114de algemeens vergadering opgedragen, naar aanleiding van de voorstellen van het departement Utrecht over art. XIX No. 3 der punten van beschrijving, de volgende motie in te dienen, welke het ook onder de aandacht brengt der besturen van andere departe menten „De algemeene vergadering, gehoord de toelichtingen op de voorstellen van het depar tement Utrecht ki zake de voorgestelde uit breiding van gemeentelijke belastingen, als: het heffen van opcenten op de patentbelasting en het debietrecht op dén verkoop van tabak en sigaren „van oordeel, dat eenerzyds het binden van gomeonte-financiën aan eene verouderde en onsympathieke patentwet en anderzyds het scheppen van een »ieuw vergunningsrecht op een der bloeiendste takken van den nationalen kleinhandel niet ia het algemeen belang te achten zfln; „noodigt het Hoofdbestuur uit by gemoti veerd adres daarvan aan de Hooge Regee ring mededeeling te doen en daarby tevens als het gevoelen der „N. M. t. B. v. N." uit te spreken, dat ter voorziening in de behoeften der schatkist het heffen eener progressieve inkomstenbelasting (waarop door de gemeenten opcenten kunnen geheven worden) als het eenige middel te beschouwen is om afschaf fing van ongeiyk drukkende accy'nzen en rechten mogeiyk te maken." Naar men nader verneemt, zullen tydens den tocht door 's-Gravenhage van het keizerlyke Duitsche Echtpaar en H. M. de Koninginnsn aanst. Vrydag van het Staatsspoorwegstation naar het Paleis en ook gedurende denrytoer de troepen van het garnizoen niet langs den weg worden opgesteld en alleen eerewachten worden betrokken aan het spoorwegstation en het Paleis in het Noordeinde. De zorg voor het geregeld verkeer langs den te volgen weg zal dus uitsluitend aan de politie zijn opge dragen aan de bereden politie agenten zullen eenige huzaren worden toegevoegd, die den stoet voorafgaan en volgen. Met de versiering van het ontvangstsalon aan het station van het Staatsspoor aldaar begint men goed te vorderen. Aan de buitenzyde zyn de muren der wachtkamers betengeld en ge dokt met rood doek, dat echter nagenoeg geheel gemaskeerd wordt met bloemen en schilden. De ingang aan het stationsplein is herschapen in eene serre mot fraaie palmen en sierplanten. Inwendig wordt een nieuw tapyt gelegd en een geheel nieuw ameublement geplaatst. Wanneer men weet dat de versiering enz. is opgedragen aan de bekende firma II. P. Mutters Zoon en dat de Staatsspoorweg- Maatschappy 4500 voor de decoratie betaalt, kan men nagaan dat het geheel er smaakvol zal uitzien. Do eerewaebt van de dd. schutterü der residentie, welke by aankomst van de Vorste- lyke familiön aan het station van het Staats spoor zal zyn opgesteld, bestaat uit één compagnie ter sterkte van 200 man, met het vaandel en de stafmuziek, onder commando van den kapitein H. M. Horrix, terwyl voorts zyn ingedeeld de lste luitenants jhr. J. A. W. L. Carnets De Groot van Kraayenburg en H. v. Royerdam en de 2de luitenants Van Franck en Van der Gon Netscher. Mede zullen by de eerewacht tegenwoordig zyn do luit.-kolonel-commandant der dd. schut- tery, jhr. mr. TV. V. R. K. Baud, en de majoor J. H. L. F. Van Frank. Onjuist werd vroeger gemeld dat de eerewacht onder commando van jhr. Baud zóu staan. Uit ütrocht meldt men, dd. 30 Juni: Na eene verfrisschende regenbui van gister avond was het heden een heerlyke nacht en een frissche ochtend. Het weer is uitgezocht voor den optocht en de drukte. Aan do ver siering werd hedenmorgen vroeg nogvrywat aangebracht. De pas hedenochtend verschenen wegwyzer heeft heel wat verrassingen gegevenzy, die dachten goed aan den weg te wonen, moesten nu nog elders een kykplaatsje gaan vragen. De koffiehuizen zyn gewapend tegen talryke en onverboedsche aanvallen; vele winkelhuizen hebben hunne ramen „verzekerd tegen onge lukken." Des middags: Het weer houdt zich uit- stekond. Het is wel warm, maar de lucht is bewolkt en een lekker koeltje doet zich gevoelen. Spoor en trams hebben heel wat vreemdelingen aangebracht. De trams van Zeist reden met vier achtereen. Het is dus begrijpelyk dat de straten vol waren, vooral by den afrit van den stoet van het Domplein. Daar geschiedde de opstelling in de beste orde, zoodat de stoet reeds tien minuten vóór don bepaalden tyd (één uur) kon afgaan. By de opstelling stortte eene dichtbezotte tribHBe aan de Donflrerk in. Gelukkig kwamen allen met den schrik er af. De stoet is keu rig net. De kostumes zyn zeer fraai, in het by- zonder die der opperbevelhebbers, pages en Fransche edelen. De stoet maakt een schit terenden indruk, maar het voorbytrekken duur slechtB kort. De orde werd flink door de militairen en de politie gehandhaafd. De illuminatie van hedenavond was schit terend, evenals de avondtocht. Bepaalde feesten zyn er hedenavond echter niet. Deze volgen meer op de volgende dagen. De Staatscourant van gisteravond be helst aan het hoofd der eerste bladzyde het volgende „HH. MM. de Keizer en de Keizerin van Duitschland zullen morgen omstreeks den middag te Amsterdam aankomen. Dit bezoek van HH. MM. wordt door H. M. de Koningin-Weduwe-Regentes en doordeNeder- landsche natie op hoogen prys gesteld." Uit Almeloo wordt aan de „Zw. Ct." bericht dat mr. W. C. I. J. Cremers het mandaat voor afgevaardigde heeft aangenomen. Ook mr. M. J. C. M. Kolkman heeft ver klaard zyn door de kiezers van Reden her nieuwd mandaat te zullen aanvaarden. By koninklyk besluit van 29 Juni jl. zyn benoemd tot adjudant in buitengowonen dienst van H. M. de Koninginde gepens. generaal-majoor jhr. W. I. A. Storm de Grave; de met rang van kolonel gepens. luit.-kol. H. Beijerman; de luit.-kol. jbr. Y.A. De Pos ters, commandant van het corps ryd9nde artillerie; zoomede de kolonel J. Van Some ren Brand, commandant dor dienstdoende schuttery te Amsterdam, allen tot dusver adjudant in buitengewonen dienst van wyien Z. M. den Koning, uit welke laatstgenoemde poBitie zy by dezen eervol worden ontheven. By koninklyk besluit van 29 Juni jl. zyn de gepensionneerdo luitenant-generaal van het leger in Nederlandsch-Indiè K. Van dor Heyden, en de generaal majoor, chef van den ge.neralen staf van voormeld leger A. R. W. Gey van Pittius, eervol ontheven uit de positie van adjudant in buitengewonen dienst van wyien Z. M. den Koning en benoemd tot adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin. Het voorstel-De Goeje. In de gemeenteraadszitting van 14 Mei jl. verklaarde de heer De Goeje, by do behan deling van het voorstel tot wyziging van de Verordening regelende den werkkring der Commissie van Financiën, zich bereid een voorstel in te dienen tot intrekking van het raadsbesluit van 11 Januari 1885, waarby aan art. 2 der Verordening, houdende regeling van de vaste Commissiën, eene bepaling werd toegevoegd, de strekking hebbende om o. a. het indienen van gemeenscbappelyke rappor ten van Burg. en Weths. en eene of meer der hier bedoelde Commissiën in het vervolg te verbieden, behoudens voorafgaande daartoe van den Gemeenteraad verkregen machtiging. Zooals uit het bereids ingediend voorstel blijkt, heeft de heer De Goeje al spoedig aan dat voornemen gevolg gegeven en het zal, zeggen B. en Ws., wel overbodig wezen te verklaren dat zy met volle instemming van dat voorstel hebben kennis genomen. Reeds meermalen toch waren zy in de ge legenheid als hunne meening te kennen te geven, dat bedoeld besluit van 1885 eene van de voornaamste redenen was van de mceilyk- heden, welke zich meermalen hebben voor gedaan by de behandeling van min of meer belangryke zaken, waaromtrent speciaal da Commissie van Financiën moest worden gehoord. B. en Ws. vereenigen zich gaarne met het voorstel van den heer De Goeje en zyn er ten volle van overtuigd, dat de aannemisg daarvan zal strekken in het belang van eene behoorlyke behandeling van zaken en minder aangename discussiën in vele gevallen zal voorkomen, waardoor uit den aard der zaak de belangen der gemeente zuHen worden be vorderd,

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1