Burgerlijke Stand van Leiden. ADVERTENTIES. kapitein Van Reysen, der infanterie, te paard. Oreral langs den weg, waar de stoet pas seerde, stond eene groote menigte geschaard. Ook werd hy door zeer velen voorafgegaan of gevolgd, zoodat het tmodig bleek hier en daar de bruggen door huzaren te paard te doen afzetten. De stafmuziek voerde treurmarschen van Van Beethoven, Chopin en Zeghers uit. Toen op de begraafplaats, waar zich eveneens veel burgers vereenigd hadden, de kist door de twaalf onderofficieren onder het spelen van Van Boethovens „Marche funè ore" grafwaarts werd gedragen, werd door het vuur peloton bü het passeeren daarvan voor de eerste maal geschoten, later werd dit herhaald toen de kist boven de groeve was geplaatst en voor de derde maal toen ze daarin werd neergelaten. Een oom des overledenen, de overste J. Boonacker, van het wapen der genie, uit Breda, trad toen uit den breeden kring naar voren om eenige woorden van hulde aan den afgestorven te wijden. Hy deed dit als wapen broeder, als vriend en als bloedverwant. H|j wees er op hoe allen thans met één zelfde gedachte vervuld waren, ni. welk een raadsel 's menschen leven op aarde is. Terwijl zooveU n toch blijven leven, is hier iemand weggerukt juist op het oogenblik dar hy zulk eene goede, schoone toekomst te gemoet ging. Hfl had eerst kort zijne studiën aan de Krijgsschool voltooid en was onlangs tot officier benoemd geworden, zoodat van ver diensten van den overledene nog geen sprake kan zijn, maar wèl van hoop in de toekomst, waat zijne leermeesters roemden hem ten hoogste. Do practijk stelde hij boven de theorie. Hij voelde zich officier in zjjn hart. Als een trouw vriend met een rond en open hart heeft spr. den overledene even eens leeren kennen, terwijl hij als bloedver want met eene van aandoening trillende stem er aan herinnerde hoe de afgestorvene tegen over zijne moeder, niettegenstaande hij den 22 jarigen leeftijd bereikt had en reed6 offi cier was, een kind was gebleven, misschien zelfs wel al te kinderlijk. Hij stierf in hare armen. Hij laat een onbe- vlekten naam na. Spr. eindigde met den wensch dat dit eenmaal ook van ons allen zal kunnen gezegd worden. Dr. J. A. Beyerman, predikant bjj ds Remon- sirantsehe gemeente, wees er op hoe de overledene met da hem door God geschonken groote gaven des geestes had gewoekerd. Maar hjj had ook een groot, edelmoedig hart en daarom is de slag voor zijne moeder des te zwaarder. Zjj vinde echter troost in de wetenschap dat de vroomheid d9 schutsengel zijner jeugd was. Een schoonbroeder van den overledene, de heer Tjeenk Willink, uit Velp, eveneens eenige van waardeering getuigende woorden sprekende, bedankte tevens uit naam der familie allen voor de laatste eer, te dezer plaatse aan de nagedachtenis van den dier baren doode bewezen. Terwijl nu de familiebetrekkingen en ver dere naastbestaanden bloemen strooiden in het graf, deed de muziek de koraaltonen hooren van Psalm 68, waarna de plechtig heid was volbracht, welke zeker op allen, die er getuigen van waren, een diepen indruk maakte. Na de gehouden g oep-vergaderingen der „Vrijzinnige Kiesvereeniging" alhier zyn ep de voorloopige Candidatenlijst voor leden van den gemeenteraad, by de aanstaande verkiezing van 9 leden, in alphabetiscbe orde geplaatst de volgende 17 heeren: P. Alma (aftr. lid),. J. Van der Breggen (aftr. lid), mr. C. Cock (aftr. lid), dr. M. C. Dekhuijzen, P. L. C. Driessen (aftr. lid), mr. H. L. Drucker, dr. P. Van Geer, dr. M. J. De Goeje (aftr. lid), mr. H. Van der Hoeven, dr. P. J. Kaiser (aftr. lid), mr. L. M. J. H. Kerstens, S. C. M. Knappert (aftr. lid), C. H. Kouw, G. Mulder, W. C. Mulder, mr. E. De Vries en W. F. Verheij van Wijk. Uit deze namen moet de op Maandagavond 6 Juli te houden algemeene leden-vergadering eene keuze van 9 definitieve candidaten doen. De aftredende leden de heeren H. J. Bool en dr. A. Ngkamp, wenschen niet meer in aanmerking te komen. Ten gevolge van het treurige feit, dat een ongehuwde fabriekwerker, inwonende bij zijn gehuwden broeder, alhier, is overleden, welk sterfgeval in verband gebracht werd met eene vechtpartij tusschon bedoelde broe- dsrs, is een onderzoek ingesteld, dat aan het j.cht bracht dat de overledene door zijn broeder togen dsn buik was geschopt en van d.rt pogenblik af niets anders gedaan heeft dan kermen, daai'oy roepende: „hij heeft mij ongelukkig geschopt!" De dader werd aangehouden en in ver hoor genomen, doch kon zich niet herinneren zijn broeder geschopt te hebben. Hjj had een borreltje gedronken en was door drift ver voerd geworden, omdat zjjn broeder, die be schonken was, ten zjjnent eene ruit had verbrijzeld. Naar wij vernemen, zal de groote uit gevers-firma „Bibliographiscbes Institut" te Leipzig, in binnen- en buitenland bekend door zjjne beroemde ondernemingen van Meyer's Konversations-Lf x'kon, Meyers Hand lexikon, Allgemeine Naturkunde, Brehms Tierleben, Meyers Volksbücher, uitgaven van klas sieke werken, enz. enz., met 1 Juli a. s. bij den heer A. W. Sythoff te Leiden een filiaal voor Nederland vestigen. De uitgebreide relatien met ons land gaven genoemde Duitsche firma aanleiding tot het nemen van zulk een besluit. Bjj vonnis van de arrond.-rechtbank te 's Gravenhage werden heden veroordeeld: G. v. D-, voormalig amanuensis van het Geologisch-Mineralogisch Museum te Leiden, die terechtstond wegens diefstal van een stuk goud, een stuk zilver en eene hoeveelheid stofgoud, terzako van diefstal van het stuk goud, tot 1 jaar (den diefstal van het stuk zilver en het stofgoud achtte de rechtbank niet bewezen H. C., schipper te Leiden, die alhier eene winkellade lichtte, tot 2 jaren (:1e bekl. was sedert korten tjjd uit het tuchthuis, waar bjj 8 jaren had vertoefd, ontslagen). A. v. K., J. v. d. V. en P. d. W., die zich wederrechtelijk tarwe toeeigenden, afkomstig uit de stoommeelfabriek te Leiden, waar brand had gewoed, ieier tot 3 weken. Vrijgesproken werden E. v. L., den ge wezen gevangenbewaarder, die terechtstond wegens verduistering van eenige gebruikte postzegels, welke ir. do gevangenis ter be werking waren gegeren, en Tb. .J B. H., te Leiderdorp, beklaagd van heling van gesto len tarwe, afkomstig u:t de hiervoren bedoelde fabriek te Leiden. Voor J. C. d. G., wed. van J. A. v. IV., de te Hazerswoude een kaasjo ontvreemdde en zich toeü gende, vorderde het O. M. in de heden gehouden zitting der Rechtbank, in aanmerking nemende de recidive, 1 jaar gevangenisstraf. Z. D. H. prins van Wied is gisteravond per Staatsspoor in Den Haag aangekomen en begaf zich naar het „Huis d6 Pauw" te Was senaar. De vorstelijke familie za! de volgende week te Scheveningen gaan verblijf houden. De minister van binnenlandscb9 zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met 1 September a. s. te vervullen is de bo- trekking van leeraar in de geschiedenis aan de Rijks hoogere burgerschool met 3-jarigen cursus te Bergen-op-Zoom. Jaarwedde 1000. Zij, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, gelieven zich vóór 4 Juli a. s. aan te melden bii den inspecteur van het middelbaar onderwijs, dr. W. B. J. Van Eyk, te 's-Gravenhage. De minister van marine, Schout bij-nacht Kru(js, is heden naar „het Loo" geweest. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex," van Amsterdam naar Batavia, arriveer de 28 Juni te Padang; de „Bromo," van Rot terdam naar Batavia, arriveerde 28 Juni te Southamptonde „Conrad," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 28 Juni Gibraltar; de „Obdam," van Rotterdam naar Nieuw- York, passeerde 28 Juni Prawlepoint; de „Spaarndam" vertrok 27 Juni van Nieuw- York naar Rotterdam; de „Zeeland", van Batavia naar Rotterdam, is 28 Juni Perim gepasseerd. Thermometerstandgieteravond om 8 uren 22° C. 71.6' Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 21.5° C. 70.7° F.'s middags 12 uren 25r' C. 77° F.; 's namiddags 4 uren 27° C. 80.6° F. Eerste buwelgteafkondiging van 28 Juni. P. C. Stam jm. en J. W. A. F. J. Moltzer jd. X. Poeliejoo w. 4t j. en A. 1°. Plu jd. 33 j. D. J, Terburgh jm. 30 j. en G. Fiïippo w. 41 j. A. J. Gijzen(j jm. 20 j. en A. Onvrerkerl; jd. 20 j. D. Harlendorp tv 51 j. en M. E. Schapes w. 42 j. M. De Hoop jm. 20 j. en S. Van Weeel jd. 27 j. W. F. Beek jm. 27 j. en C. Colin jd. 21 j. W. F. X. Sebincfc jm. 20 j. cn M. M. Koppers jd. 25 j. Atlvcrteutjgn, lies middags na h a I f- tt r t e Itezorgd, filijven tot erts voJgeutJ EtjEinier liggen. De slag van. Waterloo, beschreven door een tweeden luitenant, die in lid heetst van het gevecht geweest is. VI. Duisternis bedekte nog het aardrijk, het vee sluimerde nog, toen wij gewekt werden, om ons geheel strijdvaardig te houden. De dageraad talmde en scheen zijn heerlijken gloed niet aan do aarde te willen meedeelen, even alsof hij bewust was, dat de dag aller verschrikkelijkst zou zijn. Do zon bleef ver scholen achter dichte wolken, die telkens dreigden los te barsten, om moordtooneelen te voorkomen. Het gelaat der natuur was zeer treurig en scheen reeds voorloopigrouw te dragen over de ellende, die de 18de Juni baren zou. Ik hield my met mijne onderofficieren bezig, om de wapenen, die nat en verroest waren, in orde te doen brengen. Myne soldaten waren welgemoed en binnen kortc-n tijd waren hunne geweren in goeden staat. Vele ransels waren met overtolligo g03deren beladen. Ik over tuigde mijno manschappen, dat zulks aller- hinderiykst voor hen kon zjjn, en zoo ont deden zij zich dan ook van die goederen, welke niet bepaald tot hunne kleoding be hoorden. De natte kleeren werden zoo goed mogelijk gedroogd en om zes uren waren wij geheel vaardig. Do generaal Dltmers, tijding bekomen heb bende, dat er in de nabijheid eenige landlieden geplunderd werden, gaf dadelijk bevel, dat onze compagnie zich naar die plaats zou spoedeD, waar do roofzucht van eerlooze krijgslieden schrik en ellende verspreidde. Mjjn kapitein, de brave Menso, commandeerde ons en geloidde ons naar die plaatsen, waar roof en plundering woedden. Onze schreden verhaastende, kwamen wij zeer spoedig den ongelukkiger! ter hulp. Evenals deiuvorigen dag zagen wjj al het {jselijke, dattSe onge bondenheid van zulke soldatpn veroorzaakt, "die liever op buit uitgaan dan een eervollen dood onder de banieren hunuer corpsen tege moet to treden. Ik zal het gruwelijke niet m6ldon, dat mijne oogon aanschouwdenhet zij genoog to zoggen, dat de misdaad hier in helscho glorie praalde. Wy drongen door do plunderaars hoen, doch werden met woede door hen aangevallen. Myn kapitein, dio immer zijne tegenwoordigheid van geest en manne lijke grootheid behield, had alles voorzien en berekend. Hij deed eenige scherpe schoten geven en zwaaide mot zijoe reuzenhand do flikkerende sabel on trof menigon ellendeling. In één oogenblik lagen er eenige nietswaar dige schepsels voor onze voeten, on zy, die niet gewond werden, lieten wjj bind3n, de vluchtenden achtervolgen, van wie er nog velen werden neergeschoten of gevangen. Do omstreken gezuiverd hebbende, keerden wij naar Braine la-Leu terug, maakten rapport aan den generaal, leverden de gevangenen over en hernamen onze plaats in het bataljon. De generaal Ditmers ontving bevel van den generaal der divisie, om Braine-la Leu lot den laatsten man te verdedigen. Ingevolge dien last werden alle toegangen gestopt met boerenwagens, aarde, steenen en al wat mea maar krygen kon. Ieder hield zich gereed, om een storm af te weren en meende zyn graf in dezen bourg te zullen vinden; doch het was anders. Omstreeks negen uren kwam er contra order. Wy moesten in kolonne opbreken, maar wisten nog volstrekt niet werwaarts wy onzen marech zouden richten. Weldra waren wy buiten Braino-la-Leu en werden spoedig uit de onzekerheid door eenige kogels gewekt, die ons door den vyand als eene verwelko ming werden toegezonden. De vuursteenen werden nogmaals goed nagezien, de iaadgaten doorgestoken en de patronen aangevuld. Vele oude soldaten bonden zakdoeken om hun middel en deden er hunne patronen gedeel telik in, om die doodelyke pillen toch vooral goed by de hand te hebben. Ik vond dit zeer goed en gemakkelyk en liet myne manschap pen dit, tot verdelging bespoedigend middel ook aanwenden. Wy rukten voorwaarts, den braven gene raal Ditmers aan ons hoofd hebbende, die weldra toonde een man te zyn, wiens onver schrokkenheid ons allen tot voorbeeld kon strekken. Er kwatn een vyandoiyke kogel, welke vlak voor zyn paard in den grond boorde, zoodat het steigerde, de ooren opstak en zich verschrikt toonde. De generaal scheen niets gemerkt te he'o'oen, streelde zyn beest en behield zjjn stand. De kapiteins De Haan en Menso riepen de jonge officieren bijeen en vuurden hou aan, mot aanbeveling, om de ge lederen vooral goed gesloten te houden. Men zag in hen mannen, zooals de oude geschie denis ze ons als modellen noemt. Zy brand den van verlangen om zich met den vyand te metenhunne oogen fonkelden van echt heldenvuur, doch hun wysgeerige blik gaf te kennen, dat, niettegenstaande alle dapper heid en krygskunde, de kans des oorlogs zeer wisselvallig is. IXGEZONDKN, Mijnheer de Redacteur! Door het „Handelsblad" wordt in een be richt door U en andere bladen overge nomen in hot nommer van gisteravond lo. eene beschry ving gegeven van den bun del psalmen en gezangen, ihans ter perse, die op zeer wezenlyke punten volkomen on juist is 2a. eeue lyst gegeven van de kerken, welke dien bundel wèl, en van haar, welke hem niet zullen invoeren, terwyl daarvan niets nog bokond is. Onder anderen is de gemeente to Leiden genoemd, ofschoon de zaak nog- nooit in haren kerkeraad aan de orde ge steld is; 3o. beweerd, dat eene Liturgie, welke dezer dagen uitgekomen is, en de nieuwe bundel psalmen en gezangen aan de Réunie aange boden zyn. Dit heeft de berichtgever, zooals de zegs wyze is, uit zynen duim gezogen. De Réunie heeft met die Liturgie niets te maken, en de bundel, eene uitgaaf van haarzelve, kon haar toch niet „aangeboden" worden. Geloof my, hoogachtend, C. R. Chavannes, Voorzifter der IV. Réunie, id. der com missie van redactie van den bundel, cn vice-voorzitter van deii kerkeraad der W. gemeente alhier. Leiden, 2S Jurti 1891. Gehouden verkooping aan den Biirg, alhier, op Zaterdag 27 Juni, ten overstaan van No taris L. J. C. A. GordonHet huis met tuin onder Oegstgeest, in de Aloëlaan, No. 33, koo- per de heer C. C. Van Ingen q.q., voor f 4260; het huis aan den Middelweg, No. 13,. kooper de heer J. v. d. Heyden q.q., voor 1005; hot huis in de Doelensteeg, No. 4 kooper de heer G. Hendriks, voor 427. Ten overstaan van Notaris J. J. Tor Laag C/.n.Het winkelhuis aan de Breestraat. No. 158, ni6t verkocht. Bij het ter perse gaan van dit num mer waren de Amsterdanisclic Beurg- notccringcn van heden nog niet door ons ontvangen. Den 9den Juli a. s. hopen onze geliefde Ouders PIETER SCHOUTEN EN JIKKE ANNES BROERSMA hunne -tO-jarfgc Iluwclijksvcrcentging te herdenken. 4485 9 H. E. SCHOUTEN. c. J. SCHOUTEN Boldekïujk. Voorspoedig bevallen van twee Dochters M. D. LAMBOO, gel.efde Echtgenoote van J. W. MEYERS. Leiden, 28 Juni 1891. (Donkersteeg 1.) 4481 5 Bevallen van eene Dochter A. J. HEN- DRIKSENReinvi8. Leiden, 29 Juni 1891. Eenige kennisgeving. 4477 4 Voorspoedig bevallen van eene Dochter G. VAN HOEKEN-Frurpo. Leiden, 29 Juni 1891. 4486 3 Heden werd ons eene Dochter geboren. E. BOUMA NIEUWENHUIS. M. M. E. BOUMA NIEUWENHUIS, Haarlemmertrekvaart, Oppelaar. bfj Leiden, 29 Juni 1891. 4494 5 Hartelyk dank aan allen, die belangstel ling toonden by de geboorte van onzen Zoon. ADR. J. VAN ACHTERBERG. C. J. VAN ACHTERBERG Huijgens. Leiden, 29 Juni 1891. 4479 5 Voor de vele blyken van belangstelling, ondervonden by het overlyden van myn ge liefden Echtgenoot, betuig ik mjjnen harte- lyken dank. Uit aller naam, Wed. J. OUDENBROEK-De Jono. Leiden, 29 Juni 1891. 4483 7

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 3