N°. 9615 Maandag SO Juni. A*. 1891. Dit ïiommer bestaat uit DRIE Bladen. Derde Blad. Leiden, 27 Juni. geze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. feuilleton» Mijne eerste Sollicitatie. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nom.mer30.05. In de vergadering van den Gemeenteraad alhier, op Donderdag 2 Juli a. s., zal o. a. aan de ordo worden gesteld het voorstel van Dr. II. J. De Goejo, tot intrekking van ait. 25. de Verordening voor de Commission uit den Gemeenteraad. Wat de thans hier ter stede gehouden wordende Waalsche Réunie betreft, kan nog worden gemeld dat een nieuwe liederenbundel door de zorgen der commissie voor de zaken der Waalsche kerken is gedrukt, waarvan de eerste helft bestaat uit een aantal psalm verzen met behoud der oude nommers, samen 131 bladzijden, en de tweede helft uit eene bloemlezing van de beide bestaande Waalsche gezar.gbundels, aangevuld met een aantal liederen van buitenlandscben oorsprong; zoo veel mogelijk is boven ieder liod de naam van den dichter of vertaler en het geboorte Jaar vermeld; de woorden zijn gedrukt tus- schen de beide balkon der vierstemmige muziek, welke onder toezicht van de heeren S. De lange en Stortenbeker, te 's Gravenhage, in halve, kwart en achtste noten is gedrukt. Aan het einde van ieder lied zyn de woorden in versvorm herhaald. Deze bundel zal worden ingevoerd in de kerken van Arnhem, Breda Delft, Dordrecht, Haarlem, 's-Hertogenbosch, leiden, Nijmegen, Rotterdam en Utrecht; de volledige psalmen in de vroegere bundels zullen in gebruik blijven te Amsterdam, 's Gravenhage, Groningen, Maastricht, Mid delburg en Zwolle. Door de zorgen der „Conférence évangélique Wallonne" is ook verschenen eene nieuwe uitgaaf van de Liturgie der Waalsche kerken welke van de 16de eeuw dagteekent en sedert de lSde eeuw niet was herzien; by deze herziening is rekening gehouden met de tra ditie, het tegenwoordig gebruik en de eischen der taal, doch in den grond is geene veran dering gebracht; slechts de vorm is eer.igs zins gewijzigd. Beide uitgaven zy'n aangeboden aan de „Réunion des députés des Eglises Wallonnes. Bij de aanstaande verkiezing voor leden van den gemeenteraad te Warmond zijn aan de beurt van aftreding de heeren P. Van der Geest en W. H. Heemskerk. De collecte voor den gewapenden dienst, binnen de gemeente Oudshoorn langs de huizen gehouden, heeft opgebracht ƒ32.46. Ingevolge het besluiÈ der laatste alge meens vergadering van de Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, zal de vriendschappelijke bijeenkomst van de leden der maatschappij dit jaar worden ge houden te Velp en is die bijeenkomst vast gesteld op Woensdag 8 Juli, des voormiddags om 12 uren. Op dat uur zullen de leden worden ont vangen in het Heerenlogement, alwaar door de afdeoling Velp en Omstreken eenige ver- verschingen zullen worden aangeboden. Te één uur zal een rijtoer worden gehou den, waarbij bezoeken zullen worden afgelegd aan den Planten- en Vogeltuin te Arnhem en aan de buitenplaatsen van de heeron mr. E. A. De Roo van Westmaas, te Velp, baron Van Heeckeren van Wassenaar, te Dieren, en mr. J. G. Wurfbain, te Worth-Rheden. De bijeenkomst zal worden besloten met een gemeenschappelijken maaltijd in het hotel „Beekhuizen." H. M. de Koningin Regentes heeft aan het bestuur der Vereeniging voor het onder wijs in Handenarbeid te 's-Hage f 150 namens H. M. de Koningin en f 100 van H. M. zelve doen toekomen als bijdragen voor de Ten toonstelling dier Vereeniging, van 25 Juli tot 7 Aug. a. s. te houden. In het schrijven van Hr. Ms. particulieren secretaris, bij de giften gevoegd, werd gezegd dat hot H. M. aange naam zou zijn, indien aan dit bedrag door het bestuur der Vereeniging dio bestemmin worde gegeven, welke het meeste kan strekken tot bevordering van het dool, datdeVereoni ging zich voorstelt te bereiken. „H. M. wenschte door deze bijdragen oen bewij3 te geven, hoezeer het onderwijs in „Huisvlijt" door HD. met belangstelling wordt gevolgd en gaarne wordt aangemoedigd." H. K. H. de Groothertogin van Saksen heeft eene gift van ƒ100 geschonken aan het schoolfonds voor schipperskinderen Friesland. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald dat de verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Schoterland, noodig geworden doordien de heer mr. M. W. F. Treub zijne benooming aldaar niet heeft aangenomen, en die in het hoofd kiesdistrict Veendam, doordien de heer mr. H. Goeman Borgesius voor Zutfen heeft ge opteerd, zullen gehouden worden op Donderdag 9 Juli a. s., en de herstemming, zoo noodi; op Donderdag 23 Juli daaraanvolgende. Door den minister van waterstaat is aan de commissarissen des Konings eene opgave gevraagd van de rundveemarkten in hunne provincie, welke voor den handel met het buitenland van belang kunnen zjjn, met bij voeging van het tijdstip, wanneer die markten worden gehouden. - Door mej. IJ. W. Boontje, wed. R. C. Bouwstra, onlangs te Sloten overleden, is aan de Ned.-Herv. gemeente aldaar, ten behoeve van hare armen, vermaakt do som van ƒ4000. - Professor F. Halbertsma, te Utrecht, zal op 28 Juni zijn 25-jarig professoraat herdenken. - Volgens de „Arnh. Crt." zou, behalve de hoer Cremers, ook de heer Kolkman bereid zjjn, zijn zetel voor dr. Schaepman te ruimen. Uit Veendam wordt aan de „Prov. Gron. Crt." geschreven dat vrij algemeen wordt verwacht dat de heer De Ruiter Zyiker can- didaat zal worden gesteld voor de vacature te Veendam, ontstaan door het opteeren van don heer Goeman Borgesius voor Zutfen. Ten gevolge der herkiezing te Hontenisse van den heer Walter (kath.) en te Middel burg van den heer Lucasse (anti-rev.) zal de Kamer dus nu zjjn samengesteld uit 53 libe ralen, 2 radicalen, 20 anti-revolutionnairen en 25 katholieken, indien althans de nog noodig zijnde diie nieuwe stemmingen daarin geene verandering brengen. De liberale party zal in de nieuwe Kamer de volgende leden missenRooeeboom, Seyf- fardt en Gildemeester, die bedankt hebben, en De Ruiter Zyiker, die niet herkozen is. De anti-revolutionnairen hebben verloren den heer Van Asch van Wjjck, die gouver neur van Suriname is geworden, en de heeren Heemskerk, Engelberts, Brantsen, Glinder- iran, De Vries, Okma, Van Kempen en Van Wassonaer, die niet herkozen zyn. De katholieken hebben verloren de heeren Schaepman, Vos de Wael en Borret, dieniet herkozen zyn, en Ruland, die niet meor in aanmerking wenschte te komen. De conservatieven en sociaal-democraten zyn verdwenen. Nieuwe leden zynvoor de katholieken do heeren Van den Berch van Heemstede en d'Ansemburgvoor de anti-revolutionnairen de heer Noordtzy, voor de liberalen do heeron De Kanter, Rink, Kielstra, Van Bouningen, Levy, Conrad, Pijnacker Hordyk, Bogaerdt, Smit, Hennequin, jbr. De Beaufort en de radi caal Tjjdens. Indien de berichten omtrent de heeren Cre mers en Kolkman waar blyken te zyn, dan moe ten er geen drie, maar vyf nieuwe verkiezingen PRIJS DER ADVERTENTIÉN: Van 16 rogeli ƒ1.05. Iedere regel moer ƒ0.175. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor hot incaseeeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. plaats hebben, en wel te Almeloo, Rede, Eindhoven, Schoterland en Veendam. Van eene nieuwe verkiezing te Amsterdam zou alleen sprake geweest zyn, indien de heer W. H. De Beaufort, die te Wyk-by-Duurstede in plaats van dr. Schaepman gekozen is, ook de heer W. H. De Beaufort ware, die te Am sterdam gekozen is. Door do gelykluidende voorletters verleid, hebben sommige bladen medegedeeld, dat het thans te Amsterdam herkozen Kamerlid ook te Wyk-by-Duurstede gekozen was. Jhr. mr. W. H. De Beaufort, die daitr in de plaats van „den doctor" werd gekozen, is een liberale broeder van den anti-revolutio nairen minister Godin De Beaufort en een neef van het Kamerlid voor Amsterdam. Door God. Staten van Zuid-Holland i3 nog een voorstel aan de Staten ingezonden om eene gratificatie voor eens van f 1500 toe te kennen aan E. J. Van Brederodo, met ingang van 1 Juli a. s., op zjjn verzoek, na oen diensttijd van 30 jaren, eervol ontslagen als adjunct-commies der tweede klasse ter Provinciale griffie van Zuid Holland. Te Kampen is in de gehouden raadsver gadering door B. en Ws. het door hen vast gestelde kohier van den hoofdelyken omslag in die gemeente aangeboden. Daarin komen voor 2695 aangoslagenen, met een belastbaar inkomen van f 1,583,750. De aangeslagenen zullen dus vermoedelijk 2'/, pet. van hun nkomen moeten betalen. Het „Geïllustreerd Volksblad voor Ne derland" bevat een gedicht „by het aanstaand bezoek van HH. MM. den Keizer en de Kei zerin van Duitschland aan Nederland", een vaderlandschen groet van onze driekleur aan den machtigen Keizer, door H. v. d. S., te Rotterdam. De heer J. Borski, onlangs te Amsterdam overleden, heeft aan het Instituut voor Doof- stommen te Groningen een legaat vermaakt van vyfduizend gulden, belast met vruchtge bruik ten behoeve van zijne echtgenoote, die echter daarvan afstand heeft gedaan. De heer Louis Bouwmeester, die aan bloedvergiftiging leed, veroorzaakt door het dragen van oen gekleurd tricotpak in „Cleopa tra", is aan de beterhand. Hy kon weder uitgaan en woonde eene repetitie by. Het stoomschip „Schiedam", van Rot terdam naar Baltimore, is 26 Juni Lizard gepasseerd; de „Prinses Wilhelmina", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 26 Juni St.-Vincent; de „Soenda" vertrok 27 Juni van Batavia naar Amsterdam. In het voorjaar was ik zoo gelukkig ge weest om de akte voor de nuttige hand werken voor meisjes te krijgen en keerde opgewonden huiswaarts, droomende van ideale scholen, waar ik les zou geven. Doch spoedig zou ik ondervinden dat het niet zoo gemak- kelyk valt eene betrekking te krygen en werd ik eene van de vele ijverige mede dingsters naar vacante plaatsen. Alle cou ranten, welke ik machtig kon worden, wer den nagezien en ik las o. a. dat er in een dorpje, niet al te ver van myne woonplaats, eene onderwyzeres in de handwerken werd vsrlangd. Na eenige overdenkingen en beraadslagin gen besloot ik mij als mededingster aan te melden, deed de vereischte stukken in een couvert, zette daar het adres op en bracht ze naar de post. Maar hierby liet ik het niet! O neen! geheel andere plannen woelden door myn hoofd, en wel, om eenige dagen, nadat myne stukken verzonden waren, zelve naar het dorpje te gaan en eens te zien hoe het er daar uitzag, wat voor menschen er woonden, hoe de school was ingericht, hoe myn werkkring zou zijn en.om my zelve eens te vertoonen. Natuurlijk zag ik tegen deze bezoekon op als tegen bergen en hoo meer de dag naderde, hoe meer ik er over peinsde W6lke de ont vangst b'j burgemeester en wethouders zou zyn. Den burgemeester stelde ik my voor als een deftig, statig oud heer, die my op een onmetelyken afstand zou houden en tegen over wien ik mij, o zoo verlegen en onbe holpen zou voordoen Eindelyk was de dag aangebroken, maar welk een afschuwelijke dag voor zoo'n tochtje! Het regende alsof het met emmers van den hemel werd gegoten en bovendien woei er eene stevige bries; men raadde my dan ook aan myne reis een paar dagen uit te stellendoch daar wilde ik niet van hoo- ren; ik had nu eenmaal besloten te gaan en ik zou ook gaan. Met parapluis en regenmantel gewapend, stapte ik naar het station, want eerst moest ik een kleine twee uur sporen en daarna had ik nog eene wandeling van een uur in het voor uitzicht. Onder het ryden klaarde het weer volstrekt niet op, zooals ik gehoopt had;het zag er integendeel nog grauwer en saaier uit, naarmate ik dieper Holland instoomde; de uitgestrekte weilanden, de rechte wegen en slooten, de vermaarde Hollandsche knot wilgen en molens, alles was in een dichten nevel gehuld, of was onzichtbaar door de dikke stralen regen, welke tegen de raampjes van den coupé kletterden. Ja, alles droeg do sporen van den aanhoudenden regen der laatste dagen; hier en daar stonden de wei landen gedeeltelijk onder water en graasden een paar armzalige koeien of wollige schapen op een groen weilandje te midden van plassen en moerassen. Daar liet de locomotief ten derden male haar schel gefluit hooren en kondigde den reizigers aan, dat weer een station naderde, het station, waar ik moest uitstappen. Ik liet my door een portier den weg wijzen naar het dorpje Z. en stapte moedig onder eene stortbui naar myne, zoo ik hoopte, a. s. woonplaats, over een zeer morsigen, open buitenweg, waarlangs enkele schrale boompjes stonden en waar ik kip noch kraai tegen kwam, ja toch, één gemoedelyken boer liep ik achterop en vroeg hem of ik op den rechten weg naar Z. was. „Ja, juffer", wa3 het antwoord, „dit is de weg naar Z. Je bent zeker de a. s. brei en naaivrouw en gaat ereis in Z. kyken." AVeg was de weidsohe naam van: „onder wijzeres in de nuttige handwerken voor meisjes" en was ik zoo straks nog trotsch op dien titel, thans werd ik bestempeld met den korten, alledaagschen naam van „brei en naaivrouw." O, prozaïsche werkelykheid, hoe wektet gj my uit myne droomen van welluidend klin kende titels, van ideale scholen en kinderen Doch ik was niet in eene stemming om het den man kwalyk te nemen, maar luisterde met belangstelling naar de terechtwyzingen en verhalen van myn vriend. Daar stond het eerste dorpshuis; het was grasgroen geverfd, van onderen met een breeden blauwen rand afgezet; spoedig be merkte ik ook dat dit de kleuren van het dorp waren. Zoo mooi waren byna alle huizen opgesierd en ook de hekken en halverwege da stammen der hoornen waren door den blauwen verfkwast aangeraakt. Duidt dit niet de Hollandsche zindelykheid aan? Want niet alleen gebruikte men hier de kogeltjes blauw sel in de waschtobbe, maar ook de woningen kregen hare beurt er mede. (Slot volgt.)

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 9